Aantal regels om moeilijkheden in buitenland te voorkomen bedrijven tor 1 Regeling geld Newyorkse effectenbeurs maakte pas op de plaats BEURS l® r* ORDERS VOOR VMF „Brussel” van aardappelmarkt Overheidspersoneel Kosten levensonderhoud in België fors omhoog Deel drie in 1976 van ander papier en inkt? Met een waarde van f 90,5 miljoen protesteert tegen spreidingsnota Maatregelen in Chili ter bestrijding van inflatie ZATERDAG 26 APRIL 1975 ECONOMIE 11 (Van onze redactie economie) ■R Unilever Disconto :en. 3 Ziektewet ■KB Vakantie, ziekte en werkloosheid 4 (Van onze redactie economie) In at, me! jweg 1 fe'.~ Pin ook. I DEN HAAG. De vakantiemaanden staan weer voor de deur. Honderdduizenden hebben hun vakantiebestemming inmiddels al bepaald. Opmerkelijk daarbij is dat, ondanks het slechtere economi sche klimaat, vrijwel geen terugloop in het aantal boekingen is te constateren. in!) rijke :abeie an 18 deeën! Is eer- :e bezit lografe oorkeu pen. izen. Ieder jaar opnieuw blijkt, dat men sen gezond met vakantie gaan en op hun vakantieadres ziek worden en daardoor met de handen in het haar komen te zitten. Om hiermee moei lijkheden te voorkomen, is er een aantal regels waaraan men zich bij een buitenlandse vakantie dient te houden. Deze regels zullen we hier onder vermelden. dan moet men wel de oorzaak van de vertraagde melding opgeven. Hero Conserven verwacht betere resul taten. De directie van Herd Conserven Breda voorziet voor 1975 een duidelij ke verbetering van de resultaten, zo heeft zij in de jaarvergadering mede gedeeld. In de eerste maanden van het te ;els- t neer ’243. 255,- 326,- 495,- 425,- 635,- 1.080,- AMSTERDAfti (ANP). Verenigde Machinefabrieken NV (VMF) heeft *in~<ïe “af gelopen weken orders uit binnen- en buitenland ontvangen met een gezamenlijke waarde van 90,5 miljoen, zo is op de jaarvergadering gezegd. DEN HAAG (ANP). De mogelijk heid bestaat, dat het deel III van het kentekenbewijs op de voorruit van per sonenauto's voor het jaar 1976 van ander papier zal zijn, waarbij tevens een bete re verf- en inktsoort zal worden ge bruikt. De reden hiervoor is dat een aantal van de huidige delen III in de zon verbleekt. AMSTERDAM. Deze week maakte de Newyorkse effectenbeurs pas op de plaats met eerder een neiging tot terug gang. Eigenlijk wel begrijpelijk, want de opmars vorige week was heel wat ver bazingwekkender dan de nu opgetreden reactie. Achteraf blijkt dat het in april helemaal niet zo best gaat in Amerika, nadat er in maart enige hoop was ont staan op verbetering. Maar elk voorjaar leeft de economie op, zodat daaruit geen snelle conclusies getrokken kunnen wor den. Tegenwoordig is ieder echter al blij met enige teken dat op de vurig gewen ste ommekeer ten goede zou kunnen wijzen. Het bleek ditmaal weer ijdele hoop, want in de aprilmaand lieten vele belangrijke bedrijfstakken in Amerika het hoofd weer hangen. 2,37- 2,47 5.56- 5,86 6.56- 6,86 100,25-103,25 36.75- 39,75 8,50- 10,00 2,34- 2,44 56,50- 59,50 93.75- 96,75 59.25- 62,25 47,00- 50,00 42.25- 45,25 14,28- 15,58 4,15-' 4,45 7,65- 8,90 66.25- 69,25 13.75- 16,75 May de olifant loopt wat moeilijk rond in de dierentuin van de Amerikaanse stad San Francisco, omdat haar laarsjes nog niet „ingelopen” zijn. De 47-jarige tweetonrier is de grootste en oudste inwoner van de dierentuin. Zij leed aan de overige internationals, goede weer stand boden. Alleen Akzo ondervond enige verkoopdruk. SANTIAGO (AP). In de hoop te r-^norkomen dat- Ghilir.hetslachtoffer zal een huidziekte bij haar voeten én werd daarvoor geopereerd. Nu hééft de olifant speciale laarsjes gekregen van haar ver zorgers, maar dit schoeisel is. zwaar en strak. De laarsjes kosten overigens 400 per stuk. Stork-Werkspoor Diesel ontving orders (totaal ƒ23 miljoen) voor de. levering van 56 cilinders van het type TM410 en 264 cilinders van het type F240 met een gezamen lijk vermogen van ca. 100.000 pk. De cilinders werden o.m. besteld door Scheepswerf „De Merwede” en British Railroad. De Braziliaanse werf Inconav bestelde 36 cilinders voor evenzovele garnalenkotters bestemd voor Mozambique en Angola.' Bronswerk Airconditioning Special Systems heeft een „letter of intent” ontvangen voor de levering van luchtbehandelingsinstallaties voor acht standaardfregatten, die door de Koninklijke Marine bij Rijn-Schelde-Verolme zijn besteld. Met deze opdracht is 25 miljoen gemoeid. Vooral in de automobielindustrie gaat het in Amerika slecht. Sommige fabrie ken verkochten 20 percent minder dan vorig jaar en Chrysler zelfs 40 percent. Voor deze onderneming begint de situa tie langzamerhand alarmerend te wor den, want het bedrijf zit al weer diep in de schuld. Wat de tot dusver binnenge komen winstcijfers over het eerste kwartaal 1975 betreft, blijken vooral de bouwsector, de metaal- en automobielin dustrie en de grondstoffenproducenten zwaar te zijn getroffen door de recessie. De chemie doet het wat beter, maar de grote Dupont de Nemours die net als bij ons Akzo voor meer dan 40 percent van de omzet aan kunstvezels verkoopt, zag in het eerste kwartaal zijn winst tot 40 cent per aandeel teruglopen tegen een winst van 2.40 dollar een jaar geleden- Het Damrak bleef deze week rustig en zette daarmee zijn al enige weken lang aangenomen houding van positief af- t wachten voort. Met kleine dagelijkse omzetten wordt het bedrijfsnieuws op de voet gevolgd. De lokale industrie echter, bleef ook deze week op een keiharde basis te rusten en de koersstijgingen ble ven hier sterk overheersen. worden van inflatie die alle wereldre cords gaat slaan is besloten tot het nemen van drastische maatregelen. In 1973 (het laatste jaar waarover cijfers beschikbaar zijn) produceerde de EEG 2,3 miljoen ton vroege aardappelen. Duitsland was toen de voornaamste pro ducent met 830 000 ton, daarop volgde Frankrijk met 520.000 ton, vervolgens kwam het Verenigd Koninkrijk met 410.000 ton en daarna Italië met 310.000 ton. De minister van Financiën Jorge Cau- as, die zeer veel invloed heeft in de regering, heeft via radio en televisie 10 miljoen landgenoten meegedeeld dat in het kader van een „programma tot her stel” verschillende maatregelen zullen worden genomen. op geneeskundige behandeling ner gens zo omvangrijk is als in ons land. Ook in de landen waarmee Nederland sociale verdragen heeft gesloten, zal men nogal eens moeten bijbetalen. Juist daarom kan een reisverzekering nuttig zijn. Over het algemeen kan. men profi teren van de geneeskundige huig die de burgers van het land waarin men de vakantie doorbrengt ook krijgen. Verplicht verzekerden moeten dan voor vertrek bij hun „ziekenfonds epn EIH-verklaring vragen. Bij ziekte moet men zich met deze verklaring wenden tot de verzekeringsinstelling in het land van verblijf In West-Duitsland kan men te recht bij de algemene plaatselijke ziekenfondsen in België wordt de geneeskundige verzorging verleend door de geweste lijke dienst van de Hulpkas voor ziekte- en invaliditeitsverzekering van de provincie waar men verblijft, of door een der zekenfondsen die plaat selijk werkzaam zijn; in Frankrijk moet men zijn bij de Caisse primaire d’Assurance Maladie. Uitbreiding bij Shell. Shell Chemicals UK ltd. (Groot-Brittannië) gaat haar fabrieken in Stanlow uitbreiden, deze fabrieken worden harsen en de hiervoor benodigde grondstoffen ge produceerd. Met de uitbreiding is een bedrag gemoeid van ongeveer zeventig miljoen guldén. Ook voor het helaas ook in ons land nog steeds groter wordende aan tal werklozen bestaat de mogelijkheid met vakantie te gaan. Hoewel de algemene regel is dat over de vakan tieperiode geen WW-uitkering wordt gegeven, is het toch verstandig hiero ver tijdig voor de vakantie overleg te plegen met de bedrijfsvereniging Het adres daarvan kan .de afdeling sociale zaken van het gemeentehuis van de plaats waar men vérb'lijft verstrekken Italië verleent het nationale' De bouwdebatten en toezeggingen van de regering bevredigden overigens nie mand. Wat wel opviel was, dat minister Duisenberg verklapte dit jaar een begro-' tingstekort van acht miljard gulden te verwachten. Het ministerie zou in grote zorg verkeren hoe een dergelijk tekort moet worden aangezuiverd. De staat is dan ook terecht al op het emissiepad gegaan, maar een dergelijk bedrag kan in een jaar niet uit de beurs gehaald worden. Zelfs de helft nog niet. Het vooruitzicht dat een deel ook uit de geldmolen van de Centrale Bank zal moeten komen is niet erg aanlokkelijk voor de inflatiebestrijding. Verwacht mag worden dat het volgende week te verschijnen jaarverslag van de Neder- landsche Bank daar wel de nodige harde woorden aan zal besteden. tegenwoordigd, heeft- vorig verschillend gewerkt-’Grote tfoi Nederhorst, Öalfe'st-*Në<Ja^n"t’ draad, evenals Van der Vliet-Wemirik, maar Stevin, Hollandse Betongroep en Verenigde Bredero boekten meevallende tot gunstige resultaten. Alleen de laatste voegde er deze weken bij het verschijnen van het jaarverslag aan toe voor 1975 veel minder zeker te zijn. De kans dat de sterk opgaande lijn van de laatste jaren niet zal worden doorgetrokken, is er mee gestegen. Dit kostte het aandeel een daling van 435 gulden op 385 gul den. BRUSSEL (ANP). De index van de consumptieprijzen in België is in de maand april met 1,55 punten gestegen- In percenten uitgedrukt betekent dit dat het dagelijkss leven in een maand tijden België 1,1 pet. duurder if geworden. Dat betekent een lelijke tegenvaller voor de Belgische regering die hoopte de sterke stijging van de kosten een beetje onder dé-" knie gekregen te hebben. De stérke' stijging is voornamelijk het gevolg van het duurder worden van rundvlees, schoenen en electriciteit. Bovendien zijn in de dienstensektor de prijzen weer opgelopen. Indien men een WAO-uitkering ontvangt en men is van plan voor langer dan drie weken met vakantie naar het buitenland te gaan, dan moet daarvan ten minste twee maan den voor het vertrek mededeling worden gedaan aan de bedrijfsvereni ging. Kan door bepaalde omstandig heden niet aan deze meldings plicht twee maanden voor ver trek worden voldaan, dan kan dit binnen de twee maanden alsnog, doch DEN HAAG. Dc vijf centrales van overheidspersoneel zijn verontwaardigd over dé nota over de spreiding van rijksdiensten. Een woordvoerder heeft dat gisteren na afloop van een vergade ring van de centrales meegedeeld. 'In de nota is nauwelijks rekening gehouden „met de gerechtvaardigde ver langens van het georganiseerde over heidspersoneel”, zo zeggen de centrales. Zij wensen geen enkele verantwoorde lijkheid te dragen voor dit spreidingsbe- lëid: Binpenkort zullen de centrales zifeh tot de Tweede Kamer wenden. Als de koers van het aandeel VMF op de Amsterdamse effectenbeurs gedurende een periode van tien dagen 213 zal zijn, wordt de 8,5 pet converteerbare obligatie lening 1972 (groot f 25 miljoen) geheel omgezet in aandelen. Mocht de koers onder de 213 blijven bewegen, dan zal de lening vanaf 1977 worden uitgeloot. Delaval-Stork, een gemeenschappelijke onderneming van de VMF en de Ameri kaanse Delaval Turbine International Ine., heeft van de Nederlandse Gasunie op dracht ontvangen voor de levering van vijf compressorinstallaties. De order, groot ƒ17,5 miljoen, zal door Delaval-Stork in samenwerking met de Delaval-vestiging in Oakland (VS) worden uitgevoerd, zo werd gezegd. De divisie lichte procesindustrie ontving opdrachten uit het Midden-Oosten en Oost-Europese landen voor de bouw van drooginstallaties voor dé chemische- en voe dingsmiddelenindustrie (totaal 10 miljoen), installaties voor het bottelen van. melk en andere dranken 12 miljoen) en een eerste complete zuivelfabriek voor de school- melkvoorziening in Iran 3 miljoen). jaSr behaalde de drankensector een duidelijke omzetstijging- Ook de con- servensector vertoonde een lichte ver- betering. De export naar België is sterk stijgende en biedt goede per spectieven, zo werd gezegd. Ternana Nederland. De verkoop in Ne derland van Shell-produkten voor huishoudelijk gebruik is in handen gelegd van een speciaal daarvoor op gericht bedrijf, Ternana Nederland BV, dat gehuisvest wordt in de kanto ren van Turkenburg BV (eigendom van Shell) in Bodegraven. Shell heeft hiertoe besloten, omdat men meent dat de markt voor huishoudelijke produk- ten een speciale aanpak vergt. Tot nu toe verkocht een aantal olie- en che miemaatschappijen van de koninklijke Shellgroep de produkten in kwestie. Indola: werktijdverkorting. Indola Elec tric BV (landbouw- en industriële ventilatoren en kappersapparatuur), een werkmaatschappij van Hagemey- er,’ gaat tijdelijke werktijdverkorting aanvragen Voor 251 van-de 370 perso neelsleden. Dit ter voorkoming van het verder oplopen van de voorraden. Kleinere winst vodr Volvo. Volvo heeft in het afgelopen jaar voor belasting een winst van 737 miljoen kroon ge boekt vergeleken met een winst van 908 miljoen kroon in het voorafgaan de jaar. Het dividend is verhoogd van vijf kroon tot zes kroon per aandeel. Zwitserse Akzo-Iening. De uitgiftekoers van- de 7,75 pet. 15-jarige obligatiele ning van 60 miljoen Zwitserse francs door Akzo- 'op de Zwiterserse kapitaal markt, waarop van 25 tot 30 april de inschrijving openstaat, is vastgesteld op 99 pet-, aldus het emissiesyndicaat. Korff Verwacht redelijk resultaat. Korff’s Koninklijke Cacao- en Choco lade fabrieken NV heeft goede hoop ook 1975 met een redelijk resultaat te kunnen afluiten, aldus een opmerking van de directie in het jaarverslag. Vorig' jaar zijn Korff teleurstellingen bespaard gebleven en het jaar is gun stig verlopen. De omzet steeg en de kosten konden in de hand worden gehouden. stituto nationale per l’assicurazjone ■contro le ïnalattie), dat in elke pro- fvinëiehotrfd^iad éen. (hoofdkantoor en in vrijwel allé gemeenten een' bijkan toor heeft, de geneeskundige' verzor ging; in Luxemburg is Nationaal Ziekenfonds van werkne-1 mers, 10 Rue Strasbourg, Luxemburg. Dit ziekenfonds heeft in een aantal plaatsen bijkantoren, waarvan mën de adressen kan krijgen op de ge meentehuizen; in Engeland kan men terecht bij de National Health Service; in Denemarken kan men zich wenden tot de gemeentebesturen. In verband met het systeem van natio nale gezondheidszorg moet men zich- daar en bij de arts als verzekerde kenbaar maken; in Ierland dient men zich te wen- lemand die in het buitenland ziek wordt, moet direct zijn werkgever waarschuwen of, als het bedrijf ge sloten is, de bedrijfsvereniging. In het laatste geval zal behalve het ver- pleegadres ook de naam en het adres van de werkgever opgegeven moeten worden. Wie met vakantie naar het buitenland gaat, kan zich tegen kos ten van geneeskundige hulp verzeke ren door het sluiten van een zgn. reisverzekering. Bij het verblijf in het buitenland moet men wel beseffen, dat het recht Wie in de Ziektewet „loopt” en in het binnenland zijn vakantie wil doorbrengen, heeft# geen toestemming van de bedrijfsvereniging nijdig, doch wel van de behandèlend arts. Wie naar het buitenland wil, moet tevo ren wel toestemming aan de bedrijfs vereniging vragen. Die toestemming wordt aljeen geweigerd alstie-burten- landse reis de genezing in de weg staat. teringen voltrokken zich voor Meneba, VNU, Centrale Suiker, Nederhorst en Atevin. Opmerkelijke koersverbeteringen door een forse dividendverhoging boekte ook Drents-Overijsselse Goudhandel van 218 gulden op 240 -gulden. Evenals Leid- se Wol die tien gulden aantrok. Flauw waren Wereldhaven die,vijf gulden ver loor en vooral Krasnapolski die tien gulden terug moest. Onder druk stond ditmaal Rijn-Schel- de-Verolme. Het niet uitkeren ditmaal van een agiobonus voor Hagemeijer kostte dit aandeel een koersval van 110 gulden op 94 gulden. De minder gunstige vooruitzichten voor VRG Papier had op de koers een eerste daling tot gevolg van vijftig gulden, ondanks het bijzon der fraaie resultaat in 1974 behaald. Bergoss kon rond tien gulden aantrek ken op een bedrijfsmededeling dat geno men reorganisatiemaatregelen het be drijf er weer bovenop zullen brengen! ACF tèn slotte kon 15 gulden aantrek ken. En onder de scheepvaartfondsen de KNSM van 145 gulden op 160 gulden. den tot de voor de regio bevoegde Health Board; .in Griekenland moet men zich melden bij het dichtstbijzijnde kan- in Italië verleent het nationale toor van het Idryma Koinonikon orgaan van de ziekteverzekring (In- Asphaliseon; in Marokko moet men zich in verbinding stellen met de Caisse Na tionale de la sécürité sociale te Qasa- blanca; in Oostenrijk kan men zich ver- V- voegan^bij_^.vpor.de verblijfplaats het adres: het bevoegde Gebietskrankenkasse; in Portugal dient men zich te wenden tot het districtskantoor van de Caixa de Previdencia; in Spanje wordt hulp verleend als men eerst is geweest bij het dichtst bijzijnde provinciale kantoor van het Institute National de Prevision; in Turkije moet men zich melden bij het ter plaatse bevoegde kantoor van het Instituut voor Sociale Verze kering; -in Joegoslavië kan men zich wen den tot het plaatselijke bijkantoor van het Instituut voor Sociale Verzé- kering. De lokale markt bleef deze week overwegend positief. Flinke koersverbe- De tegenvallende economische ontwik keling in Amerika weerspiegelde zich hier ten lande in breedvoerige kamerde batten met de bouw als grote inzet. De bouwsector, voor zover op de beurs ver- j.-j.-_j i-xx -jaar Zeer' sneernb 'als' Jen kwamen met grote verhezen voor de Het nieuws was overigens nogal ver deeld. Schrik bracht Unilever met zijn verklaring dat ook dit concern het nieu we boekjaar slecht is begonnen. Na Akzo en Philips had men gehoopt een positiever geluid te horen, maar die vlieger ging niet op. Een levensmidde lenproducent blijkt dan ook niet goed te kunnen werken, hetgeen trouwens vorig jaar al door Meneba en Wessanen was aangetoond. Maar het bericht dat Unile ver zeker in de eerste helft van 1975 een korte winstdaling zal ondergaan, leverde de beurskoers een koersverlies op van vijf gulden. Gelukkig stonden hier weer positieve berichten tegenover. De forse dividend verhoging van Nationale Nederlanden leverde dit aandeel een koerswinst op van vier gulden. Beleggingsvraag vanuit het buitenland trok Heineken tijdelijk op van 151 gulden tót bijna 170 gulden, waarna een zekere reactie intrad, terwijl AMSTERDAM (ANP) De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Het is niet de bedoeling van de Euro pese Commissie om voor aardappelen een interventieregeling in het leven te roepen. Dat wil zeggen dat de aardappe len niet tegen een van tevoren vastge stelde minimumprijs zullen worden op gekocht, of met behulp van subsidie worden vernietigd als het aanbod te overvloedig is. omzetten waren echter niet groot en werden deels nog beheerst door buiten landse aankopen. De gulden blijft dus nog een geliefd beleggingsmiddel. Het wachten is nu op de toetreding van Zwitserland tot het monetaire blok dat het het woord slang wordt aangeduid, en in. feite de Duitse Bondsrepubliek omvat met een aantal staten rond zijn west- en noordflank. Dus ook ons land. waaronder men valt. Er zijn namelijk situaties, o.a. wanneer de arbeidsbe middeling niet ‘in hét gedrang komt, dat de bedrijfsvereniging met be houd van de uitkering of een deel daarvan toestemming geeft met vakantie te gaan. Ondertussen is in het buitenland de rente nog voortdurend aan het zakken. Althans ondernamen de monetaire auto riteiten deze week de nodige stappen om tot een verdere verlaging te komen. Australië, Oostenrijk en België brachten het officiële disconto verder omlaag. Wat België betreft, houdt dit voor ons geen aanwijzing in, want onze zuiderbu ren waren in hun daling wat achterge bleven- Ook na de jongste verlaging ligt het disconto in België nog altijd een heel percent boven dat van ons land. Toch reageerde de obligatiemarkt op het Damrak deze-week noga! positief en. liep het koerspeil verder gestadig op. De Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat is het thans gebruikte deel III na zorgvuldig overleg met deskundi gen uitgekozen. Er is speciaal papier uit Engeland voor gebruikt en ook de staatsdrukkerij heeft geadviseerd. BRUSSEL (ANP). De Europese Commissie in Brussel heeft de Europese ministerraad voorstellen gedaan voor een gemeenschappelijke marktonderne- ming voor aardappelen. Het dagelijks bestuur van de EEG wil beginnen met de vroege aardappelen of zogeheten pri- meur-aardappelen. De marktordening zou in hoofdzaak het vrije verkeer van de aardappelen in de gemeenschap regelen. Dat betekent onder meer dat Duitsland en Frankrijk hun stelsels van minimum-prijzen moe ten afschaffen. Er worden gemeenschap pelijke kwaliteitsnormen van kracht en de handel met derde landen wordt ge reglementeerd door middel van een stel sel van referentieprijzen. H*"*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11