Gouden PSV-duo vrij ernstig geblesseerd Stuy valt in voor Bliksembezoek OP DEFENSIEF SPEL j 1 Fighting Mack weer in zee met Rühling SPORT Wedstrijdprogramma intertotocompetitie dokter Cooper aan Rotterdam Topcoureurs weigerden te trainen Ashe, Laver en Borg zeker naar Dallas Karpov speelt in 1978 om wereldtitel Verschueren stopt met wielrennen Zege Tamames in de Vuelta Schrijvers Mindere góden spelen niet op een goed moyenne KRITIEK VAN BRACHT HOLZENBEIN GEPASSEERD SPORT 13 2 6 ZATERDAG APRIL 1975 J Verwijten Kritiek W I - Bl (Van onze sportredactie) Piet Schrijvers: Geschorst. Rini van Bracht: „Ik snap niets van de negatieve spelopvatting van zo’n Piet Vet.” (Van onze sportredactie) van Edström: Meespelen twijfelachtig. (Van onze sportredactie) igen oten eede trijd De Vou- rna- uit- fken st al n de kon werd wski een PSV mikt dit seizoen meer dan ooit op een landskampioenschap, het vijfde sinds is er otie- een lem- tisch mpo reede Van tand is in lijke trijd rdeel ende notie ten we zien vast te houden. Ook tegen Ajax. Bovendien en dat heeft met voetbal niet zo heel veel te maken, maar het is toch wel belangrijk als we FC Twente zal de UEFA-cupfinale tegen Borussia Mönchengladbach toch in het eigen stadion en niet in de Rotter damse Kuip spelen. Van de kritiek van Van Bracht op de spelopvatting van zijn concurrenten trok GENÈVE. De wedstrijden van de Nederlandse clubs, die deelnemen aan de intertoto-voetbalcompetitie, worden op de volgende data gespeeld: 28-29 juni: Innsbruck—Sparta, Zaglebie SosnowiczTelstar, AZ’67Grasshoppers, Belenenses—FC Amsterdam. 5-6 juli: SpartaMalmö FF, TelstarHolbaek, Osters IF VaexjóeAZ’67, FC Am sterdam-Kopenhagen BK. 12-13 juli: Standard LuikSparta, Sturm GrazTelstar, AZ’67Row Rybnik, Spar tak TrnavaFC Amsterdam. 19-20 juli: Malmö—Sparta, Telstar—Zaglebie, AZ’67Osters, KB Kopenhagen FC Amsterdam. 26-27 juli: Sparta—Innsbruck, Telstar—Sturm, GrasshoppersAZ’67, FC Amster damBelenenses. 2-3 augustus: SpartaStandard, HolbaekTelstar, Row RybnikAZ’67, FC Am sterdamSpartak. Van der Kuylen. „Vreselijk als ik tegen Ajax niet bij kan zijn.” schap staat lagen zijn tegen i een ierde -n en Mil- i vier L met l. Ti- urten >egon or in serie toon sliste taan- 'aster urten onde een met 6) en t het win- -1 W ZEIST. Piet Schrijvers zal mor gen niet het doel van Ajax verdedi gen in de belangrijke thuiswedstrijd tegen PSV. Schrijvers, die tijdens De GaaafschapAjax een officiële waar schuwing opliep, werd door de tucht- commissie an de KNVB voor één wedstrijd geschorst en kreeg boven dien een boete van 300 gulden. Bo vendien werd Ajax voor de kosten van het mondeling geding veroor deeld. Heinz Stuy zal de plaats van Schrijvers morgenmiddag overnemen. ENSCHEDE. Ook op de tweede dag van het nationaal biljartkampioenschap bandstoten in Enschede was het in kwa litatief opzicht armoe troef. De mindere góden in het gezelschap blijven het win nen van een enkele partij belangrijker vinden dan het spelen van een goed moyenne. En dat leidt er toe dat ze nauwelijks op serie durven te spelen uit angst bij een misser de tegenstander een goede aanvangspositie te schenken. Maar aangezien een goed gemiddelde in het bandstoten altijd op een paar behoorlij ke series moet steunen, is het duidelijk dat praktisch geen enkele deelnemer daar in biljartpaleis Stokkers aan toe zal komen. Alleen Van der Smissen, die als een van de weinigen wel consequent op serie poogt te spelen, biljart met een algemeen moyenne dat ook internatio naal gezien acceptabel is en alleen op grond daarvan al is hij de enige die er recht op heeft de bandstoot-kroon van de afwezige Hans Vultink over te ne men. ALMERIA. De Spanjaard Agustin Tamames heeft de derde etappe van de ronde van Spanje gewonnen. Hij legde de179 kilometer tussen Granada en Almeria af in vijf uur, 17 minuten en 38 seconden. Tweede werd zijn landgenoot Perurena en derde Miguel Maria Lasa, beiden in dezelfde tijd als de winnaar. Lasa blijft in het bezit van de leiders trui. De Franse Scheidsrechter Kitabjian is door de UEFA aangewezen om de Europa-cupfinale tussen Bayern München en Leeds United te leiden. BARCELONA. Op de Belg Jacky Ickx en de Italiaan Vitorio Brambilla na hebben de deelnemers aan de autorace om ie Grote Prijs van Spanje voor Formule-I-wagens, die zondag op het Montjuichcircuit van Barcelona wordt gehouden, vrijdag geweigerd te trainen. De coureurs namen dit besluit na een inspectietocht langs het circuit, waarbij zij constateerden dat de vangrails niet stevig genoeg in elkaar zaten. Op som mige plaatsen ontbraken zelfs enkele bouten. Daarop eisten de coureurs dat de vangrails onmiddeilijk zouden worden gerepareerd. Deze werkzaamheden na men ongeveer twee uur in beslag en toen vonden de deelnemers het te laat om nog te gaan trainen. De oefenrondjes zullen nu zaterdag worden gedraaid. W" r~jr Het Finse voetbalelftal heeft vrijdag avond in Offenbach een wedstrijd te gen het Duitse B-team met 6-0 verloren. Tom Okker heeft in het tennistoer nooi in Kopenhagen met 6-3 en 6-1 gewonnen van de Spanjaard- Higueras. Andre Dierickx heeft de eerste etap pe van de koers Indre et Loire gewon nen. MOSKOU (DPA). De nieuwe we reldkampioen schaken Anatoli Karpov zal zijn titel waarschijnlijk pas in 1978 verdedigen. Dit liet hij doorschemeren bij een vrijdag in Moskou gehouden pers conferentie. De 23 jarige Karpov beves tigde dat hij bereid is tegen zijn voor ganger Fischer uit te komen. Daarbij kan het naar zijn opvatting echter al leen om een inofficiële tweekamp gaan, waarbij Fischer zich direct tot de we reldkampioen dient te wenden en niet mag onderhandelen via derden. Boven dien liet Karpov er geen twijfel over bestaan, dat bij een eventueel duel tegen Fischer hij de man is die de eisen zal stellen. Zo wil Karpov bijvoorbeeld niet meer dan 24 partijen spelen. Hij ver langt voorts dat de voorwaarden van een dergelijk treffen schriftelijk worden vastgelegd. „De Messias van de Fitheid”, zoals inleider prof. P. G. Hugenholtz Cooper noemde, sloot daarmee een tweedaags bliksembezoek aan Nederland af. De oud-leger-arts projecteerde in hoog tem po een groot aantal beelden op het scherm en wist uit de cijfervloed steeds weer dezelfde uitkomst te peuren. Li chamelijk bezigzijn voorkomt of ver mindert in ieder geval de kans op hart en vaatziekten, leverziekten en hart aanvallen. Kenneth Cooper zette in zijn kliniek in Dallas proefpersonen op de fiets, in de tredmolen en dompelde ze onder in nauwe tanks. Ze werden inge pakt in elektroden en kregen een mas ker op het gezicht. Na enkele weken re gelmatig trimmen bleek hun conditie toegenomen en het potentiële gevaar voor hartinfarcten afgenomen. De derde etappe van de Vuelta werd gekenmerkt door een harde tegenwind, waardoor het tempo in de laatste fase van deze rit zakte tot onder de 33 kilometer per uur- Het peloton was steeds dicht bij elkaar gebleven en span de zich alleen in bij de premiesprints op twee bergen van de derde categorie en een van de eerste categorie, allen gele gen in de Sierra Nevada.. Klimgeit Abil- leira triomfeerde in de éérste sprint op de Alto de Tejar (3é categorie) met de Portugees Leite op de tweede plaats. Evenals op de tweede dag greep Theo Smit de zegepalm in de tweede sprint in Durcal op het moment dat de harde tegenwind de renners, die toen van dé kust afbogen op weg naar Almeria, in het gezicht blies. Manager Ben van Gelder rekent er nauwelijks op dat dit tweetal in Am sterdam kan spelen. Van Gelder: „De blessures zien er niet al te fraai uit. Vooral de kuit van Willy van der Kuy len is goed geraakt. Hij heeft een hele bal aan zijn been hangen. Het zal bijzonder moeilijk worden om ze tijdig speelklaar te krijgen. Als je die twee moet missen, ga je zondag uiter aard wel een stuk minder optimistisch naar Amsterdam. Van der Kuylen zelf: „Ik geloof dat ik er verstandig aan heb gedaan woensdagavond na de rust niet meer te spelen. Ik heb daardoor niets hoeven forceren en ik geloof dat het allemaal nog wel mee zal vallen. Zondag wil ik er graag bij lopen. Ik zou het vreselijk vinden als ik nu net die wed strijd zou moeten missen.” een premie in het vooruitzicht gesteld die de uitschakeling door Dynamo Kiev ruimschoots zal compenseren. Daarnaast: landskampioen worden betekent auto matisch Europa-Cup spelen. En wie weet, misschien kunnen we dan revan che nemen op die Russen. Achtenveertig motor-equipes zullen zondagmiddag om één uur van start gaan op het circuit van Zandvoort voor de 600-kilometerrace. Piet Vet zich overigens weinig aan. Doordat hij ook zijn derde partij won, bleef hij namelijk als een van de weini gen aardig in het spoor van Van der Smissen. De man uit Berkhout bewees in zijn duel met Van Bracht overigens dat hij de bandstootseries wel in de vingers heeft. Vet: „Na de eerste dag was ik zelf al tot de conclusie gekomen dat ik veel beter moest kunnen. Als ik me maar voldoende concentreer, voel ik me hier echt nog niet kansloos- Want Van Van der Smissen heb ik de laatste tijd vaker gewonnen dan verloren.” Toch gelooft de toekomstige Oranje- libero Adrie van Kraay nog altijd stee vast in een competütieslot waarin de Eindhovense equipe zal gloriëren. Want, zegt Van Kraay, die woensdagavond op nieuw een van de betere PSV’ers was: „Goed, de Europa Cup is dit seizoen voor PSV voorbij. We hebben het tegen Dynamo niet kunnen bolwerken. In Kiev hebben ze ons verrast- Zaak is het nu om ons niet nog eens te laten verrasseïl. We "hebben een rèdéfijk goéde-' uitgangspositie in" de strijd?* om’ hét landskampioenschap en die positie moe- Als PSV zondag niet in zijn sterkste opstelling kan verschijnen (Quaars, Schmidt-Hansen en Dahlqvist zijn de wisselspelers waarmee Rijvers de even tueel openvallende plaatsen moet opvul len, kan dat zonder meer een fikse streep door de Eindhovense aspiraties halen, te meer daar zowel Van der Kuylen als Edström afgezien dan van die onthutsend slechte wedstrijd in Kiev de laatste weken steeds beter in vorm raken en voor PSV op het cruciale moment van onschatbare waarde kun nen zyn. ROTTERDAM. Bordjes met zijn naam erop sieren het strand van Copa cabana. Een dankbare herinnering aan het feit dat hij vijf jaar geleden het Braziliaanse voetbalelftal zoveel conditie bijbracht, dat het in Mexico Stad we reldkampioen werd. Dr. Kenneth Cooper, de man van de Cooper-test, projecteerde tijdens het symposium ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Vereni ging voor Sportgeneeskunde in de Rot terdamse Doelen, het resultaat van die bemoeienis op het scherm: Brazilië scoorde in Mexico Stad vrijwel alle beslissende doelpunten na rust. En ook driebandenspecialist Rini van Bracht uit Waalwijk richtte zich met verwijten tot Piet Vet die hem in een redelijke partij van 25 beurten geklopt had: „In het begin heeft hij veel te angstig gespeeld en daardoor vaak niet de meest voor de hand liggende oplos singen gekozen. Pas toen hij 70 caram boles voor stond begon hij wat meer risico te nemen.” Van Bracht verder: „Ik snap de negatieve spelopvatting van die jongens niet. Dat je op zo’n toernooi als dit een paar partijen gewonnen hebt zijn de kenners toch zo weer vergeten. Die onthouden wel dat je een goed moyenne hebt gespeeld. Dan zeggen ze tenminste nog: die jongen kan er toch wat van.” De Waalwijker is een van de spelers die wel nadrukkelijk naar een goed gemid delde streeft. Op die manier brengt hij de bandstootlessen die de bekende Belgi sche topbiljarter Tony Schrauwen hem de laatste weken heeft gegeven, ook het best in de praktijk. SOFIA. De Duitse bondscoach Hel mut Schön heeft Bernd Hölzenbein ge passeerd voor de interland tegen Bulga rije in de voorronde van het Europees kampioenschap voor landenploegen, die zondag wordt gespeeld. Hij gaf de voor keur aan de Fortuna Düsseldorfspeler Wolfgang Seel. Het Duitse elftal zal als volgt aantre den: Maier, Vogts, Schwarzenbeck, Bec kenbauer Breitner, Netzer, Bonhof Höness, Ritschel, Seel en Heynckes. Inmiddels is in Zandvoort de Cura- gaose bokser Frank Albertus gearri veerd. Deze 23-jarige super-lichtge- wicht maakte in het Caraïbisch ge bied al enige furore door negentien van zijn twintig partijen als beroeps bokser te winnen. Ook hij zal in Amsterdam van de partij zijn, even als de Utrechter Huussen, die binnen kort overgaat naar de profs. BEVEREN-WAAS. De Belg Theo Verschueren zal op dokters advies met de wielersport moeten stoppen. De oor zaak is een ernstige blessure aan het zitvlak, die dateert van anderhalf jaar geleden. Theo Verschueren was twee maal wereldkampioen achter de grote motoren: in 1971 in Varese en in 1973 te Marseille. In de zesdaagsen ontpopte hij zich jarenlang als een groot dernyrijder. men, leidt overigens ook tot lichte irri taties over en weer- Zo mopperde Piet Dekker, die de eerste wedstrijddag onge slagen was gebleven, maar in de derde ronde zijn eerste nederlaag te slikken kreeg van Ben Velthuis (in een partij van niet minder dan 52 beurten boekte die daarmee zijn eerste overwinning), tegen zijn tegenstander: „Man wat heb jij verschrikkelijk staan knallen. In de eerste dertig beurten heb ik geen enkele goede aanvangsstoot van je gekregen.” EINDHOVEN. De kater na de Eu- ropa-Cup-eliminatie door het Russische Dynamo Kiev het elftal van de „Sowjet-sfinx” Valeri Lobanowski is bij PSV toch aanzienlijk ruimer uitge vallen dan tevoren verondersteld mocht worden. De wedstrijd tegen de Russen woensdagavond, heeft aanmerkelijk meer energie gekost dan eigenlijk ver antwoord was, toen na drie kwartier voetbal slechts één doelpunt was wegge werkt van de in Kiev opgelopen 3-0- achterstand. Bovendien wacht morgen het waarschijnlijk alles beslissende duel in het Olympisch Stadion tegen Ajax; een Ajax dat bij een nederlaag zonder meer in een kansloze positie wordt ge manoeuvreerd, maar bij een overwin ning op de Eindhovense Rijvers-formatie toch weer onverwacht duchtig mee gaat tellen in de dans om het nationale voetbalkampioenschap 1974- 1975. Willy van der Kuylen en Edström vraagtekens Overigens had Van het in zijn derde partij moeilijk tegen de André van Ham Zee, die het niet Het defensieve spel van de meeste biljarters die in Enschede in actie ko- Ondanks de hulp van sommige goedwillende vrienden, bleef Mack op non-actief. Hij voldeed zelfs niet aan zijn verplichtingen jegens de Neder landse Boks Bond, waardoor zijn li centie verliep. Rühling hoopt nu ech ter de formaliteiten binnen enkele weken weer voor elkaar te hebben, zodat Mack eind volgende maand eventueel weer tussen de touwen kan. Rühling is van plan zijn come back als promotor in Nederland te maken met een programma, dat waarschijnlijk eind mei in Amster dam afgewerkt zal worden. Mack zal bij die gelegenheid de hoofdpartij boksen. ZANDVOORT. Fighting Mack heeft een nieuw contract gesloten met de Zandvoortse manager Henk Rühling. Vorig jaar verbrak de An tilliaan zijn verbintenis met Rühling omdat hij zich financieel benadeeld voelde. Zoals te verwachten was, zag de zwaar weltergewicht echter geen kans om zonder een invloedrijk fi guur als Rühling in de ring te ko men. De Colombiaanse tennisbond heeft zich bereid verklaard uit te komen tegen Zuid-Afrika. de club eind augustus 1913 werd opge richt. De Russen hebben echter met hun wedstrijd van woensdagavond de twij fels bij de PSV’ers omtrent dat streven eerder toe dan af doen nemen. Niet kampioen van Nederland worden, is ons alleen werd maar weer eens bewezen dat de PSV-aanval vrij eenvoudig aan banden is te leggen, maar bovendien leverde het duel tegen Dynamo twee geblesseerde spelers op: Willy van der Kuylen en Ralf Edström. Van der Kuy len kreeg al in de eerste helft van' de wedstrijd een fikse trap tegen de kuit en moest zich laten vervangen door Harry Lubse. Edström liep tien minuten voor tijd een knieblessure op bij de zoveelste hardhandige confrontatie met de bikkel harde Resko. Hij verdween even naar de zijlijn, maar speelde de wedstrijd toch uit- Aan beiden wordt hard gesleuteld, maar het is nog altijd de vraag of deze spelers in zoverre hersteld zullen zijn dat ze zondag tegen Ajax mee kunnen spelen. der Smissen onverwacht 25-jarige debutant van Ham uit Egmond aan die het niet aan talent ont breekt. De Noordhollander, die gelukkig ook niet overdreven verdedigend speelt, bleef de Brabantse titelkandidaat zelfs tot over de helft van het duel voor en boog pas in de slotfase, toen hij wat te gehaast en nerveus ging spelen. Deze partij behoorde met 26 beurten echt wel tot de betere van het toernooi tot nu toe. Of het ontbreken van kwalitatief aanvaardbaar biljartspel in de meeste andere duels de toeschouwers thuishoudt is niet bekend, maar veel belangstelling heeft het kampioenschap nog niet ge trokken. De Twentse vertegenwoordiger, Ben Velthuis uit Oldenzaal, had mis schien wat supporters kunnen trekken, maar zijn prestaties zijn er niet naar. „Ik schaam me diep voor de wijze waarop ik tot nu toe sta te spelen. Zo weinig zelfvertrouwen als dit keer heb ik nog nooit gehad”, gaf hij eerlijk toe. Velthuis koestert echter de hoop naast zijn zege op Dekker voor nog wat meer succesjes te kunnen zorgen. DALLAS. Drie man hebben zich reeds geplaatst voor het eindtoernooi voor het profwereldkampioenschap ten nis dat van 7 tot 11 mei in Dallas wordt gehouden Het zijn de Amerikaan Ar thur Ashe, de Australiër Rod Laver en de Zweed Björn Borg. Deze eindigde vorig jaar als tweede. Voor de resteren de vijf plaatsen komen nog 12 spelers in aanmerking: Alexander (Aus.) 550 pun ten, Tanner (VS) 490, Cox (GB) 480, Smith (VS 470, Solomon (VS( 460- Stock ton (VS( 460, Ramirez (Mex) 430, Geru- laitis (VS) 420, Lutz (VS) 410, Hewitt (Zaf) 395, Gottfried (VS) 390 en Okker (Ned) 380 Tot nu toe heeft Laver het meeste verdiend n.l. 83.930 dollar (ruim 209.000 gulden) gevolgd door Ashe met 76.728 dollar (ruim 191.000 guide en Alexander met 70.975 dollar (ruim 177.000 gulden). wis. Hoe groot de tol is die deze „volksvij and nummer één” eist, demonstreerde Kenneth Cooper aan de hand van Ame rikaanse statistieken. Twee miljoen in woners van de Verenigde Staten werden in 1972 het slachtoffer van een hartaan val, 700.000 stierven eraan. In de periode tussen 1950 en 1970 stegen de kosten voor medische hulp in de Verenigde Staten van 12 biljoen tot 70 biljoen dollar. Cijfers, die dr. Cooper tot de slotsom brengen dat er in de Verenigde Staten te veel zorg te Iaat wordt gege ven. Hij voelt voor het systeem van het oude China, waar de dokter alleen werd betaald, als de patiënt gezond bleef. Kortom voor het oude Nederlandse ge zegde voorkomen is beter dan genezen. Ter voorkoming van veel lichamelijk ongemak heeft dr. Cooper de Cooper test bedacht. Een twaalf minuten-loop, die al naar gelang de leeftijd, in rustig of hoog tempo moet worden afgelegd. Dat levert een aantal punten op. Bij dertig punten in de week en niet- roken en niet-drinken garandeert Kenneth Cooper gevoelens van persoon lijk welbehagen. Hoog is die norm niet. De olympische marathon-kampioen Frank Shorter haalt bijvoorbeeld 800 punten in de week. Maar zover hoeft men niet van dr. Cooper niet te gaan. „Het gaat erom gezond te zijn voor jezelf en voor je land”, is zijn slogan. Zijn echtgenote, die na de pauze het woord vroeg en kreeg (het is per slot van rekening het jaar van de vrouw) was het volledig met hem eens. Aan het rijtje gevaren dat de gezond heid van miljoenen bedreigt: lichamelijk inactiviteit, roken en drinken voegde zij er nog één toe: echtelijke ontrouw. „Sta tistieken in Amerika hebben uitgewezen dat mannen, die een „affaire” hebben eerder getroffen worden door een hart aanval dan anderen.” Dat komt door de spanning; de angst voor de ontdekking”, wist mevr. Cooper. „En”, zo voegde zij eraan toe, „dat is hun terechte straf.”

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13