Ravensbrück-monument VVDM: Invallen marechaussee in kazernes Mexico Gijzeling ernstigste uitdaging geschiedenis Bondsrepubliek in Na het vertrek: deernis Saigon om Panter gewurgd Negen doden bij bankoverval in achtergrond VIJFDE ANARCHIST TE ZWAAR GEWOND VOOR VERVOER Westduitse bondskanselier Schmidt over Stockholm: Kieboom burgemeester Kans op invoering zomertijd groeit Vail Vlaardingen Bankroof levert buit op van 17 miljoen gulden DUCLOS OVERLEDEN lllli ■MOM BINNEN- EN BUITENLAND 2 6 3 ZATERDAG APRIL 1975 N L4 (Van onze redacteur in Stockholm) Met hardheid Playboys Roken I ing lier met cort jro- ref- Irij- leb- op eeld ■ft 39 risch roor- Iden, van dden svolg toen dat ^ek ter ing efd vs lijst itici laid nd jke van .974 ge- het rad ers ter na- 'toe aar rijk ten zeek mk- be- van partijen en samen met de Zweedse regering het hoofd is geboden. (Van onze speciale verslaggever in Saigon, mr. Henk Leffelaar) SAIGON-BANGKOK. In de afgelopen vier dagen hebben Ame rikaanse luchtmachttoestellen in een massale luchtbrug 15.000 per sonen vanuit Saigon naar Goeam geëvacueerd, onder wie ruim 10.000 Vietnamezen. Aan de evacuatie wordt in Saigon zo weinig rucht baarheid gegeven, dat familieleden vaak pas na het vertrek van ver wanten merken dat zij vertrokken zijn. In de afgelopen nacht werden voor het eerst vanuit de binnenstad zichtbare vuurgevechten gele verd in een van de buitenwijken. Aangenomen wordt dat het ging om kleine eenheden van de Vietcong. ek” ustin on- litiek ge- lome, >traf- isch- men” i het t in uit i ju- t de i Eu- nd? ceert ker- Iden, ont- jnen isie- weg- r zij een jfers s de een tsse- t zij, 19 laga- een een ST -V X* J (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN. De Westduitse kanselier Helmuth Schmidt heeft gisteren in een regeringsverklaring voor de Westduitse Bondsdag de beslissing ver dedigd om niet toe te geven aan de eisen van de links-extremisten, die gisteren de Westduitse ambassade in Stockholm hadden bezet. „Onze staat heeft de ernstigste uitdaging in haar 26-jarige geschiedenis te verwerken gekregen”, aldus de kanselier, die erop wees dat deze uitdaging door alle sen premier Olaf Palme van Zwe den en de Duitse minister van Bui tenlandse Zaken Genscher. Zweden stuurt terroristen naar W-Duitsland terug HELMUT SCHMIDT HENK LEFFELAAR Dat gebeurde om een uur met een Boeing-707 van de Duitse Luft hansa die evenwel door de Luft waffe gecharterd was en door mili taire vliegers werd gevlogen. Deze regeling was overeengekomen tus- het don- tting >men iien- enga een mei een bts- Een ;pen leur De kanselier wees erop dat het proces tegen de harde kern van de Baader- Meinhofgroep op 21 mei in Stuttgart zal beginnen en dat men met de mogelijk heid rekening moet houden dat „anar- cho-terroristen” alles op alles zullen zet ten om dit te verhinderen. We hebben deze uitdaging aangenomen, en wij zul len ook de volgende uitdaging niet uit de weg gaan”, zo besloot Schmidt zijn regeringsverklaring. naar in verzet, kortere of langere tijd gevangen gehouden. In 1946 is het comité Vrou wen van Ravensbrück opgericht. Op het ogenblik telt het 200 leden. van inde land het van 1967 mse de ster iter rige suis als mse Al- zijn sden 1 bij De j de ebed de ge- het de op in De wa- 967. Hij is van mening dat men in dit verband niet van isolatie-folter kan spreken, omdat hier de belangen van de staat op het spel stonden. Carstens is van mening dat zonder aanzien des per- soons de kring van sympathisanten rond om de Baader-Meinhofgroep hard aan gepakt moet worden. zich echter ook kunnen identificeren met de autoriteiten die de jacht op de links-extremisten maken. Alleen grote politieacties zijn niet voldoende; men moet innerlijk bereid zijn tot aan de grens te gaan die de rechtsstaat toestaat en eist”. Een van de leiders van dit collectief van Siegfried Hausner. Hij werd in de cember 1972 tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat volgens de rechtank het SPK ook daadiwerkelijke plannen had om de maatschappij met geweld te veranderen. Ook de gearres teerde Hanna Krabbe zou lid van het SPK zijn geweest. Beiden werden van nacht in Stockholm aangehouden. De andere drie gearresteerden behoren tot een Hamburgse groep, die bij de politie stond geregistreerd wegens het bezetten van woningen. Het zijn Karl Heinz Dellwo, Bernhard Rössner en Lutz Taufer. De zesde overvaller, die zelf moord zou hebben gepleegd, 'is nog niet geïdentificeerd. Het is niet uitgesloten dat het een buitenlander is. straat bedelend achtervolgen, de ge- amputeerden die zich op de smerige trottoirs voor je voeten werpen met een leeg blikje voor het deponeren van een piaster. naire regering voorstelde, was dat je dan geen sigaretten meer mocht ro ken, of koffie mocht drinken. Zijn voorstellen van zaken was typerend voor de simplistische manier waarop Washington een burgeroorlog buiten zijn grenzen dacht te winnen. Schmidt maakte bekend dat na de ontvoering van Peter Lorenz bij opspo ringsacties tien links-extremisten gear resteerd konden worden. Hij zei dat in de links-extremisten verdeeldheid en on zekerheid was ontstaan. De opsporings organen zijn in de links-extremistische kringen geïnfiltreerd. „Wij zullen ook de naar het buitenland ontvluchte misdadi gers opsporen, maar daarvoor is een internationale solidariteit van alle staten nodig. De burgers van deze staat moeten Nederland neemt niet zelfstandig een beslissing, maar op grond van internati onaal overleg. Tot de nachtelijke geluiden behoort sinds twee dagen ook het voortduren de gebrom van de grote, onverlichte Amerikaanse transporttoestellen met hun trieste lading evacués. Op de zwarte markt is de koers van de dollar binnen enkele dagen verdrie dubbeld, en in de trottoirwinkels met hun fototoestellen, horloges, bandop- nameapparaten en radio’s van ondui delijke herkomst zijn ’s middags steeds meer resterende buitenlanders te vinden die er hun slag slaan. STOCKHOLM. Vanmorgen vroeg zijn de vier terroristen die eergisteren een aanslag op de West duitse ambassade pleegden, per vliegtuig uit Sweden naar West- Duitsland overgebracht. Als ik vanuit mijn comfortabele hotelkamer in het rustige Bangkok, waar dit artikel geschreven wordt, aan deze nadagen van Saigon denk, word ik overvallen door een intens gevoel van deernis. Deernis om het leed dat de Amerikaanse democratie er achter heeft gelaten, om de dui zenden die er stierven, de duizenden die voor het leven verminkt werden, om de kleine kinderen die je op bar of op de kamers met de gasten te vinden. Journalisten pokeren om giganti sche hoeveelheden dagelijks steeds minder waard wordende piasters met Chinese koks en Vietnamese kelners. Zelfs de barvlinders, die in hun Eu ropese avondjurkjes ’s nachts in de kroeg moeten slapen, dobbelen om weekverdiensten. Daarentegen nam mijn kamermeisje, dat een maande lijks inkomen van 8000 piaster heeft (ongeveer 50 gulden tegen de officiële koers), een afscheidsfooi met aarze ling en enige schaamte aan. Door de stad rijden nog open sport auto’s met de jonge, rijke Vietname se playboys en hun vriendinnen, on getwijfeld op weg naar huisfeesten, die door de avondklok hele nachten duren. In de hal van een hotel stond een dikke Amerikaan, die met een riant gebaar door de portier een bil jet van 100 piaster (ongeveer één Amerikaans dubbeltje op de zwarte markt) aan een bedelend kind liet geven- De Westduitse oppositie eiste bij mon de van haar woordvoerder, prof. Karl Carstens, opnieuw een verscherping van de voorwaarden waaronder de leden van de Baader-Meinhofgroep gevangen wor den gehouden, of zich in voorarrest bevinden. Als men wil vermijden dat de discussie over de doodstraf opnieuw op laait, moet men ervoor zorgen dat deze gevangenen niet later conspiratief werk zaam kunnen zijn. Voor Zuid-Vietnam is het uur van de ondergang van het avondland aan gebroken. Het ogenblik van de op gang van het morgenland staat al in het morgenrood over de Mekongri- vier. In Amsterdam is, dertig jaar na de bevrijding. uit het nazi-concentratie- kamp Ravensbrück door zeven overle venden een herdenkingsmonument voor de vrouwen van Ravensbrück onthuld. Het is een sober en indrukwekkend monument dat uit een hoge metalen cilinder bestaat met daaromheen zeven metalen reflectorplaten. Het comité neemt deel aan verschil lende acties die gericht zijn tegen alle vormen van opkomend fascisme, zoals indertijd de kwestie-Lages en de Drie van Breda en kortgeleden de heruitgave van „Mein Kampf”. Bij de opening gistermiddag (foto) wa ren zeven ex-gevangenen uit Ra vensbrück aanwezig. Vrijwel alle ambassades zullen bin nen enkele dagen hun deuren sluiten. Voor de meeste diplomaten is het een erekwestie geworden om niet de eer ste te zijn, en er wordt dan ook intensief contact onerhouden om op de hoogte te blijven van eikaars plannen. De Nederlandse zaakgelas tigde, J- H. van Royen, stelde zich b.v. op het standpunt dat hij pas zou vertrekken wanneer de Duitse en Britse ambassades worden ontruimd. DEN HAAG (ANP). Naarmate het aantal Westeuropese landen toeneemt dat besluit zomertijd in te voeren, wordt de kans dat ook Nederland hiertoe over gaat groter, zo heeft premier Den Uyl na afloop van het eerste deel van het kabinetsberaad verklaard. Ook moet ik denken aan de Ameri kaanse oorlogsveteranen die met het toestel vanui* San Francisco Saigon meevlogen. Ze hadden Vietnam gestreden en waren nu op weg om Vietnamese wezen op te halen de slachtoffers van Ameri kaanse bommen, napalm en een nachtelijk uur van namaakliefde in een gore hotelkamer. Ze stonden, de ze veteranen, op het vliegveld van Goeam in een groepje bij elkaar en wisselden oorlogservaringen uit hoe ze tonnen benzine op dorpen wierpen en daarna met een napalm bom in brand staken. „De beste stunt die ik ooit heb gemaakt”. Men mag een ander geen gevoel van boetedoe ning of schuld ontzeggen, (Van onze correspondent) UTRECHT. De inbeslagneming van een pamflet van de VVDM, afgelopen woensdag, waarin minister Vredeling „Matennaaier” wordt genoemd, heeft volgens het bestuur van de VVDM een staartje gekregen. „Vrijdag heeft de ma rechaussee in verschillende kazernes een inval gedaan. Dit naar aanleiding van een onderzoek dat het openbaar ministe rie heeft ingesteld naar vermeende bele digingen aan het adres van de bewinds man.” „In een kazerne in Naarden”, aldus de VVDM, kwam de militaire politie de poort binnenrijden en vroeg aan de eerste de beste maat of hij lid was van de VVDM. Degene die dit bevestigde werd onmiddellijk in een auto geladen en naar een kantoor in Bussum gebracht om te worden verhoord”. In Bergen op Zoom zijn volgens de WDM „kamers van dienstplichtige militairen döorzocht naar deze gewraakte pamfletten”. Volgens de commandant van de mare chaussee in Bussum, P. van der Meij, is het oppakken van de VVDM-leden in Naarden nogal overtrokken. „Wij zijn vrijdag in het geheel niet op de kazerne in Naarden geweest. Op ons verzoek is een aantal dienst plichtige militairen naar ons bureau in Bussum gekomen. Van één soldaat bleek dat hij part noch deel had aan de actie van de WDM”, aldus de woorvoerder. „Ze zijn op eigen gelegenheid naar Bus- sum gekomen. Ze hebben nog een kopje koffie gekregen en zijn na het verhoor weer teruggegaan naar de kazerne in Naarden”. NEW DELHI (DPA). Een jongeman uit India is erin geslaagd een schooljon gen te redden door een panter die de jongen te pakken had met zijn handen te wurgen. Het gebeurde in de provincie Jagabal- poer. De schooljongen en zijn redder zijn beiden in een ziekenhuis opgeno men, maar ze zijn niet in levensgevaar. Tussen 1939 en 1945 zijn 123.000 vrou wen uit heel Europa door de Nationaal- Socialisten in Ravensbrück opgesloten, van wie 90.000 stierven als gevolg van mishandeling of ondervoeding. In het beruchte kamp, dat in het moerasgebied ten noorden van Berlijn werd gebouwd, zijn zeker 2000 Nederlandse vrouwen die zich tegen de Duitse bezetting hebben Iedere nacht zijn de doffe dreunen te horen van de artilleriebeschietin gen van Bien Hoa, die het naderende einde van Saigon aankondigen. Hotel gasten snellen dan naar de ramen op de bovenste verdieping, die een weer galoos uitzicht bieden op het nog steeds feestelijk verlichte Saigon, en turen naar de horizon waar soms granaatflitsen en lichtkogels te zien zijn. Terwijl zich op het vliegveld Tan Son Nhut dagelijks dramatische tafe relen afspelen van vertrekkende Vietnamezen die bloedverwanten moeten achterlaten, neemt het leven in de binnenstad steeds meer de vorm aan van een laatste roes vóór de onvermijdelijke val of overgave van Zuid-Vietnam. In de hotels zijn de gebruikelijke regels vervallen. Hotel personeel dat door de avondklok in dë gangen op tafels, stoelen en toon banken slaapt, is ’s avonds vaak in de DEN HAAG (ANP). W. A. Kie boom, wethouder in Utrecht voor maat schappelijke aangelegenheden, jeugd-, personeels- en culturele zaken sinds 1970, is benoemd tot burgemeester van Vlaardingen, heeft premier Den Uyl meegedeeld. De 56-jarige heer Kieboom is lid van de PvdA. „Wij hebben”, zo vervolgde Schmidt, „allen de verantwoordelijkheid gevoeld toen we moesten kiezen tussen de red ding van de onmiddellijk in gevaar ver kerende mensen en de plicht van de staat die het leven van al zijn burgers moet beschermen. Onze Grondwet geeft ons de opdracht te beslissen over recht en leven. Men kan dit recht niet aan terroristen overlaten”, aldus Schmidt. De kanselier is van mening dat een vergelijking met de ontvoering van de christen-democratische politicus Lorenz niet mogelijk is. Tijdens deze ontvoering speelde zich alles in de illegaliteit af. Wij wisten niet wie zij waren en waar zij zich bevonden. Hier wisten we waar de overvallers zich bevonden en waar de gegijzelden verbleven. Bovendien lag de plaats van handeling in Zweden. Om de Zweedse autoriteiten alle mogelijke speelruimte te geven bij hun pogingen de gevange nen in de ambassade te ontzetten, had men de ex-territorialiteit van de ambas sade opgeheven”. maar wat mij betreft hadden deze veteranen daar geen recht op. „Het zou”, aldus Schmidt, „een on voorstelbare beproeving voor de veilig heid van de staat betekenen als wij deze 26 „misdadigers” vrij zouden laten, die negen doden en honderd gewonden op hun naam hebben staan, die zijn aange klaagd wegens moord en poging tot moord”. MEXICO-STAD (Reuter). Negen mensen werden gisteren gedood toen zes gewapende mannen een overval pleeg den op een bank in een buitenwijk van Mexico-stad. De politie deelde mee dat drie wach ten van de bank, w'er politiemannen en twee voetgangers, die dopr verdwaalde kogels werden getroffen, omkwamen. De bankrovers verdwenen met een bedrag van ca 18.000 gulden en leverden in de daarop volgende uren drie vuurge vechten met de politie. „Wij waren allen van mening dat men deze niets ontziende misdadigers, die ve le moorden op hun geweten hebben, niet vrij kon laten. Ze zouden terugkomen naar de Bondsrepubliek, en dan zou „snel een einde gekomen zijn aan alle vormen van veiligheid”, zo zei Schmidt. Schmidt herhaalde nog eens wat hij na de ontvoering van Lorenz had ge zegd: „Wij willen deze rechtsstaat met hardheid, en consequent verdedigen. Ik ben ervan overtuigd dat we gistèren onze plicht hebben vervuld. Maar we moeten waakzaam en zorgvuldig blij ven”. LONDEN (AP). Tijdens een overval op een Londense vestiging van de Bank of America zijn zes gemaskerde en ge wapende mannen er vermoedelijk van door gegaan met meer dan 17 miljoen gulden. Een cliënt van de bank, de Indonesi sche mevrouw Farida Hall jammerde dat juwelen ter waarden van 200.000 pond uit haar safeloket waren gestolen. „Alles wat ik bezat zat in dat loket, mijn hele leven”, snikte ze. Een onbekend aantal loketten met geld, aandelen, juwelen, gouden munten en andere waardevolle voorwerpen werd namelijk opengebrokeh. PARIJS (AFP). Het Franse com munistische blad „l’Humanite” meldde gisteren dat Jacques Duclos op 78-jarige leeftijd is overleden. Duclos was senator en lid van het politieke bureau van de Franse Commu nistische Partij. De zuil is bedoeld als baken dat zowel een serie lichtflitsen als het klopgeluid van de hartslag uitzendt. Het monument dat aan het Museumplein staat tussen het Stedelijk Museum en het Rijksmu- seum Vincent Van Gogh heeft als op schrift: „Vrouwen van Ravensbrück, voor hen die tot het uiterste neen bleven Zeggen tegen het facisme”. De opdracht voor de sculpture is in 1972 door het comité Vrouwen van Ra vensbrück gegeven aan Joost van San ten, Guido Eckhardt en Frank Nix. De gemeente Amsterdam heeft een subsidie van 300.000 gulden beschikbaar gesteld voor het object. De drie ontwerpers kenden elkaar niet, maar waren de eni gen die zich hebben aangemeld. Joost van Santen zegt over het ont werp: „Wat die vrouwen in Ra vensbrück hebben meegemaakt, is nooit figuratief weer te geven. Maar we voel den dat ze iets wilden vertellen en dat ze wilden waarschuwen tegen het fascis me. Zo is het baken met geluid en licht ontstaan”. Het uitwijzingsbesluit geldt nog niet voor het vijfde lid van de commando groep, die, overdekt met brand- en schotwonden, onder zware bewaking in een Zweeds ziekenhuis ligt. Hij kon nog niet worden verhoord. Zoals bekend ver loor één lid van de groep het leven door zelfmoord. Het uitwijzingsbesluit berust op de zo genaamde terroristen wet, die vorig jaar in Zweden werd ingevoerd en die be paalt dat ongewenste vreemdelingen zonder proces kunnen worden uitgewe zen. Het bsluit van de Westduitse regering om de verdachten te accepteren, wordt gezien als een „soort van wiedergutma- chung” voor het feit dat men Zweden met de volledige verantwoordelijkheid opscheepte in dit gijzelingsdrama. De Zweedse regering slaakte een zucht van verlichting, aangezien zij, grondwettig gezien, binnen 24 uur een officiële aan klacht tegen het vijftal had moeten indienen. De verdachten werden gisterochtend om kwart over twaalf gearresteerd, di rect na de explosie die de Westduitse ambassade in de as legde. Vanochtend op dezelfde tijd zou de Zweedse justitie zich genoodzaakt hebben gezien een soort van Baader-Meinhof proces op volle schaal te beginnen. Minister Genscher vloog gisteravond na een bezoek aan de gewonde gijzelaars van de bezetting op de Duitse ambassade weer terug aanr Bonn, waar hij nu zijn standpunt zal moeten gaan verdedigen. De overvallers zijn tamelijk snel door de Westduitse federale recherche geïden tificeerd. Twee van hen behoorden in 1970 tot het zogenaamde Socialistisch Patiënten Collectief (SPK) in Heidelberg- Dit collectief bestond uit een kleine groep activisten, die zich verzameld had den om het artsenpaar Huber, en een grotere groep van patiënten met psychi sche moeilijkheden. In de bar van mijn hotel speelde de juke-box woensdagavond de wee moedige Amerikaanse deun „Dat wa ren de dagen, mijn vriend, ik dacht dat ze nooit zouden eindigen”. De laatste dagen zijn voor het huidige Saigon nabij, hoe ze dan ook komen mogen met geweld, of geruisloos. Het ergste wat een taxichauffeur zich van de toekomst onder een revolutio- aS»*® jr .- (J;”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3