Beweging der Strijdkrachten teleurgesteld L Verenigde Staten geven Israel hulp 26 november Minh derde president Saigon in één week Cyprus-overleg in Wenen begonnen Grootste nederlaag van Wilson in afgelopen twaalf jaar Britse Labourpartij tegen EEG Razzia in Spaans Baskenland „Suriname op zelfstandig” Welkom thute^ klinkt veel blijer met een bloemetje via Fleurop. 3 Helft van bedrag waarom Israel vraagt Pronk verspreekt zich STRENGE CENSUUR INGESTELD Moeder van Sihanoek UITSTEL GESPREK in Peking overleden Tientallen doden bij storm in Bangladesj FORD-BREZNJEV BINNEN- EN BUITENLAND 1975 28 APRIL MAANDAG Grommend Werkloosheid Gedenkwaardig Arrestaties >raak token inden Feest iieven Veertig percent Theorieën imen (rand 3oxtel chool, een Het ivoor- 5t feit m de jorko- k. Bij d was p het wond nnen rolks- oeven ih in vuur- iel op ■uren. I -> I Feest in Lissabon na verkiezingen (Van onze correspondent de (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) (Van onze speciale verslaggever, Henk Kolb) De Portugese regering heeft gezegd dat de verkiezingen voor een parlement vermoedelijk binnen zes maanden zullen kunnen plaatsvinden. Socialisten vieren de verkiezingsuitslag in de Portugese hoofdstad Lissabon. Partij ;ot een partij identi- ran de or een it deze moeten rak de t voor rogres- C) om ’an de id. Joluk- iag op aardag Zuid- ie met liet in st van >est in ondag- jevon- irtma- Jieuwe >s was pte op in Ne- an de naribo stand ing in zer de >u be- taats- d ver- iswer- er het idpunt irdam met avond s kan u toe worn- van leden 5 ten m en rel ir. een dtten. i zijn r een moe- (Van onze redacteur in Barcelona, Robert Bosschart) Het aantal arrestanten loopt nu onge twijfeld al in de honderden, hoewel, zo als gezegd, de censuur totaal en alle be richtgeving in die zin onbevestigd is. In dat halve jaar zullen de verhoudin gen tussen de politieke partijen en bin nen de Beweging van de Strijdkrachten zich verder toespitsen. Juist de niet zo radicale vleugel van de strijdkrachten beweging zal zich meer dan voorheen willen doen gelden. En de politieke par tijen zullen, tegen die tijd althans, wor den beoordeeld op de wijze waarop zij van het volksmandaat gebruik hebben gemaakt tegenover de vernieuwingshaast die de revolutionaire raad onverminderd blijft bezielen. Gisteren al begonnen vermoeide man nen met het zorgvuldig schoonmaken van de met verkiezingsbiljetten bepleis terde gevels. De eerste verkiezingen na de revolutie zijn voorbij. Het volk heeft er in elk geval het gevoel aan overge houden dSt het bij de revolutie recht streeks is betrokken. Negentig percent van de geregistreerde kiezers is inder daad gekomen: zij zullen in de nabije toekomst gewaar worden welke verant woordelijkheid zij met hun keuze wer kelijk toebedeeld hebben gekregen. April in Portugal: het was wederom een gedenkwaardige gebeurtenis. keld heeft in interne problemen van de Labourpartij, die zelf niets meer is dan een minderheidspartij die geleid wordt door een minderheidsregering”. SAIGON (UPI, Reuter en AFP Voor de tweede keer heeft een gunstige gele genheid zich voorgedaan voor Doeong Van Minh, die de Zuidvietnamese vier- sterrengeneraal-weer een kans geeft zjjn eigen hoofdstuk te schrijven in de ge schiedenisboeken. Pronk toonde zich verrast toen hij na afloop van het congres op zijn uitlating attent werd gemaakt. Hij beperkte zich tot de reactie „die datum zit op een of andere manier in mijn hoofd”. Voor Israel komt de te verwachten beknotting officieel heeft de Ameri kaanse regering er nog met geen woord over gerept niet onverwacht. Premier Rabin heeft onlangs in een televisie- vraaggesprek gezegd dat hij niet ver wacht dat Israel alles zou krijgen wat het heeft gevraagd. Dat was al duidelijk PEKING (AFP). De moeder van de Cambodjaanse prins Norodom Sihanoek, koningin Kossamak, is gisteren op 71- jarige leeftijd in Peking overleden. DACCA (Reuter). In Bangladesj zijn vrjjdag zeker 27 mensen omgekomen en 400 gewond bij een wervelstorm. Aldus berichten die gisteren in Dacca zjjn ont vangen. De zwaarst getroffen streken zijn Fa- ridpoer en Dinadjpoer. Tienduizend wo ningen zijn vernield of beschadigd. Er is ook veel schade aan te velde staande ge wassen toegebracht. sn 62- zas in in het pstak, Het erwijl werd mil- 3. De 11973 stting erde- n de 'lopig >rgde, ever- in de en 32- 5 por- zerden toen ge het n drie terdag iannen :n be- bij de is nog ver- ikring ireke- t. De srland 1 zijn WASHINGTON (Reuter). Een top bijeenkomst tussen de Russische leider Leonid Brezjnev en president Ford, die men aanvankelijk in juni of juli wilde houden, is uitgesteld, vermoedelijk tot september. (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) Niemand woont te ver 11 om 'n bloemetje te sturen. I Fleurop InterHora garandeert Uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. Ze willen dat het hoofdkwartier van de partij zich na de uitslag van zaterdag uitsluitend en alleen nog maar mag inzetten voor het anti-EEG-standpunt in de referendumcampagne. Voor de communisten, en niet minder voor de Beweging van de Strijdkrachten, zijn de eerste verkiezingen, dat wil zeg gen de eerste vrije verkiezingen in een halve eeuw, een teleurstellende gebeur tenis geworden. De communisten behaal den in totaal, zoals dat gistermiddag bekend was, maar net 12,5 percent van de stemmen en dat is vergeleken met de 37,82 percent van de socialisten en de 26,41 percent van de PPD dunnetjes. De datum van de bijeenkomst was niet formeel bekendgemaakt en openbare ver klaringen van het Witte Huis meldden alleen maar dat het gesprek is bepaald op een tijdstip later dit jaar. Over het afgelopen zaterdag gehouden congres lopen de meningen sterk uiteen. Zo schreef de Suday Times zondag: „De speciale conferentie had nooit plaats mogen hebben. Het was weer een van die gebeurtenissen in een serie die sinds 1972 de toekomst van het land verwik- LISSABON De ruime verkie zingsoverwinning van de socialis ten en Democratische Volkspartij (PPD), links van het midden, is in In feite behaalde de Labourpartij bij de laatste verkiezingen van afgelopen oktober nog geen veertig percent van de stemmen. BILBAO. Terwijl een versterkte Spaanse politie de grens met Frankrijk afgrendelt, langs de kust patrouilleert, en alle toegangswegen naar Bilbao en San Sebastian (van autosnelwegen tot berg paadjes) controleert, is de politieke poli tie in deze twee Baskische provincies een grootscheepse razzia begonnen met be hulp van mobiele eenheden van de op roerpolitie uit de nabuurprovincies. Doeong Van Minh, die gisteren de der de president van Zuid-Vietnam werd in één week tijd, heeft dikwijls gepleit voor nationale verzoening en vrede. Zes jaar lang heeft hij als leider van de neutra listen bittere kritiek geleverd op heit be wind van Thieu. Internationale bekendheid verwierf hij toen hij de bloedige staatsgreep leidde die president Ngo Dinh Diem in 1963 ten val bracht. In de tweede coup drie maanden later werd hij zelf verdreven. Begin 1964 ging Dit zou betekenen dat geen pro-EEG- materiaal de hoofdkwartieren van de lokale Labourafdelingen in het land zal kunnen bereiken. Diegenen die beweren dat de volks stemming in ieder geval ten gunste van een blijven binnen de EEG zal uitvallen, hebben hun eigen uitleg voor deze opge wonden activiteit in de linkervleugel van de partij. Zij zeggen dat men zich daar al voorbereidt op een „slag” die in feite veel belangrijker is, namelijk om de zeggenschap over problemen van zui ver binnenlandse politiek, als in juni het EEG-thema van de tafel zal zijn. Intussen schieten in iedere „pub” in het gehele land de theorieën als padde stoelen omhoog over wat er na de magi sche vijfde juni met premier Wilson, met zijn partij en de leiding over het gehele land allemaal wel en niet gebeu ren zal. divi- eton- ning- slijk- ir de van visie, euwe Meer dan voorheen evenwel zullen de militaire machthebbers rekening moeten houden met de opvatting van een solide meerderheidsblok, omdat zij nu niet meer te werk kunnen gaan in een nie mandsland van politieke ongewisheid. staat over de aanta'len arrestaties, huis zoekingen en dergelijke die er tot nu toe zijn verricht. De beide voorgaande malen dat er een noodtoestand heerste, konden de politie bureaus aanvankelijk de stortvloed van arrestanten niet eens verwerken, zodat velen van hen uren en zelfs dagen moes ten wachten voordat er een voorlopige ondervraging plaatsvond. Bovendien wer den veel personen alleen aangehouden op vage verdenkingen, en werden zij na identificatie weer vrijgelaten, zodat zij nooit op de officiële arrestantenlij st te rechtkwamen. De overwinnaars van zaterdag willen overmorgen een speciale bijeenkomst van de uitvoerende raad van de partij. De strijdkrachten, die uiteraard onver kort aan het Rewind blijven, hebben kennelijk hun veronderstellingen geba seerd op een falend opinie-onderzoek. Zij rekenden op niet minder dan veertig percent blanco-stemmen, en hadden daarom gezegd dat de mensen die geen politieke keus konden maken maar niets op hun biljetten moesten invullen, want blanco-stemmen zouden dan een blijk van steun zijn voor het beleid van de Beweging der Strijdkrachten. Met bedremmelde gezichten hebben de leden van de revolutionaire raad zater dagmiddag bekend een vergissing te hebben gemaakt. Er waren maar zo’n De prins titulair hoofd van de Rode Khmer die tien dagen geleden Pinom Penh veroverde had meegedeeld, dat hij de dood van ziin stervende moeder zou afwachten alvorens naar Cambodja terug te keren. Op het congres verklaarde hij echter dat niet de kiesgerechtigden op het con gres, maar het „ganse volk” 5 juni zich in het referendum over de EEG zal uitspreken. Hiermee heeft Wilson zijn hoop, en zijn aanhang, buiten de eigen partij gezocht. Enige weken geleden werd bekend dat Wilson verwachtte dat in het referendum 60 percent van de stemmers zich vóór een blijven binnen de EEG zal uitspreken. hij in Thailand in ballingschap. Zijn ge liefkoosde tijdpassering daar was heit kweken van orchideeën en tennissen. Intussen nam de macht van zijn voor malige ondergeschikte Ngoeyen Van Thieu gestadig toe. In 1968 ging deze ermee akkoord dat Minh terugkeerde naar zijn land. Hij werd korte tijd ad- viseu van het regime-Thieu. Bij de verkiezingen van 1971 trad Minh op als „vredes”-kandidaat met een pro gramma van nationale en religieuze een heid (Thieu was rooms-katholiek) en van verzet tegen corruptie. Maar twee maan den voor de verkiezingsdatum trok hij zich terug en noemde de verkiezingen een „verachtelijke klucht”. „Grote” Minh is een tegenstander van het communisme, maar hij heeft nooit het geweld van de Amerikanen goedge keurd. Het opschorten van de Amerikaanse hulp aan Israel zal ingrijpen op het da gelijkse leven van de burger, heeft pre mier Rabin gezegd. Israel heeft een groot tekort op de be talingsbalans. Het was de bedoeling dat Amerika ongeveer een kwart van de Is raëlische begroting zou financieren. De begroting van dit jaar bedraagt bijna tien miljard dollar. De consequenties van minder financiële' steun zijn dat Israel onvoldoende deviezen zal hebben voor het kopen van grondstoffen. Het gevolg daarvan is. dat volgend jaar een grotere werkloosheid ontstaat. Hoe groot is nog moeilijk te zeggen. Een eerste raming spreekt van 100.000 man (op een bevol king van drie miljoen). De militaire gevolgen zijn minder snel voelbaar, maar op lange termijn ernsti ger. Israël zit op het moment goed in de wapens. Zelfs zo goed, dat in geval van oorlog een luchtbrug vanuit Amerika, zoals in de vorige oorlog, niet nodig zal zijn. Opschorting van militaire hulp hoeft dan ook geen onmiddellijk dramatische gevolgen te hebben. Er is op dat gebied tijd en plaats genoeg voor politieke ma noeuvres voordat dit politieke pressie middel werkelijk gevolgen in de prak tijk zal hebben. Intussen doet Israel al het mogelijke om ook met de Sovjet-Unie weer nor male betrekkingen te onderhouden. Mi nister van Buitenlandse Zaken Allon prees gisteren zijn Russische collega Gromiko voor diens „constructieve voor stellen” ten aanzien van een oplossing voor het Midden-Oostenconflict. Gromi ko had bij een ontmoeting met de Syri sche minister van Buitenlandse Zaken Khadam gezegd dat de Sovjet-Unie de grenzen van 1967 wil garanderen. JERUZALEM De Verenigde Staten zullen Israel het komende jaar econo mische en militaire steun verlenen tot een bedrag van één tot 1,5 miljard dol lar. Dat is ongeveer de helft van het bedrag dat Israel heeft gevraagd (2,5 miljard dollar). Aldus Amerikaanse func tionarissen en Amerikaanse persberich ten. Voor het overige meldt de New York Times dat de Amerikaanse regering Is raels voortbestaan blijft waarborgen, en dat de herziening van de Amerikaanse Midden-Oostenpolitiek, die nu aan de gang is, op de fundamenten van de Amerikaanse politiek geen wijziging zal brengen. de Portugese hoofdstad uitbundig gevierd. Lange rijen luidkeels claxonnerende auto’s zijn in de nacht van zaterdag op zondag door het centrum van de stad getrokken: tot diep in de nacht en met de vlag gen van de socialisten en de PPD in top. De conservatieven kregen bijna 36 percent en de liberalen ruim 18 percent van de stemmen. Wat de uitslag van het speciale partijcongres nog onbeduidender maakt in het licht van de eventuele algehele volkswil is dat de doorslag werd gegeven door een paar gigantische De Turkse delegatie staat onder lei ding van Denktash, de Griekse onder die van Klerides. Deze onderhandelingsronde duurt vermoedelijk tot het eind van de week. Denktash heeft evenwel al voor het begin van de onderhandelingen een on verzoenlijke houding aangenomen en verklaard dat hij niet van plan is con cessies te doen. De Turks-Cyprioten heb ben volgens zijn zeggen de staat in het noorden van het eiland „met hun bloed gesticht” en daarom kan niemand in Wenen enige toezeggingen van hem ver wachten. Volgens Denktash zijn de besprekin gen waarschijnlijk gedoemd te misluk ken. In dat geval zal de Turkse positie worden geconsolideerd en zullen de le vensomstandigheden van de Turks-Cy- priotische gemeenschap worden verbe terd, aldus de Turk. Dat heeft in het recente verleden al tot conflicten geleid, alleen was bijvoor beeld Soares niet in de positie om meer te doen dan zich grommend neer te leggen bij de opvattingen van het com- munistisch-militaire bondgenootschap. Gegeven de verkeerde verwachtingen omtrent de verkiezingsuitslag, die de mi litairen tot basis voor hun beleid hadden gemaakt, moeten zij ook een totaal on juiste indruk hebben gehad van de poli tieke krachtsverhoudingen. Waar is „rechts” gebleven? Een blik op de uitslagen in Braga, een stad in liet conservatieve Noorden, leert dat daar de christen-democraten (met bijna 18 per cent) en de Democratische Volksbewe ging (met 38,37 percent) het sterktst zijn vertegenwoordigd, maar dat de socialis ten er toch altijd nog 26,62 percent hebben behaald, terwijl de communisten met 3,59 percent ver achterblijven. Rechts is dus naar de CDS en de PPD verhuisd, en daarom zal Soares uiterst voorzichtig moeten manoeuvreren bij sa menwerking met die partijen, om de klacht te ontgaan dat de socialisten met de reactie samenzweren om de commu nisten de nek te breken. Communisten leider Alvaro Cunhal heeft dit strijdros al eerder bereden. Minister Pronk sprak over de korte voorbereidingstijd voor de Surinaamse onafhankelijkheid, „van vorig jaar tot 26 november van dit jaar”. De Surinaamse regering heeft steeds gezegd dat het land tussen 20 en 30 november onafhankelijk zal worden. Zelfs de plaatselijke pers, die onder scherpe controle staat, schrijft in haar weinige commentaren, dat de noodtoe stand toch wel een erg sterk paardemid- del is naar verhouding tót het probleem en tot de „rust en burgervrede”, die er in onze steden heerst. Maar verder gaat het openbare protest niet De Spaanse pers mag alleen het stokpaardje van de staatstelevisie herha len, dat de „rechtsstaat Spanje gedwon gen is door terroristen om naar een wet telijk middel als de noodtoestand te grijpen, met het doel de vreedzame sa menleving te beschermen”. Er zijn echter aanwijzingen, dat de po litie zich in haar acties niet alleen be perkt tot ETA-leden. Naar het schijnt verdwijnen ook militante leden van an dere, niet-gewelddadige oppositiegroepe ringen achter de tralies, zoals communis ten, socialisten, arbeidersleiders en ook advocaten. linkse vakbonden. In feite is de uitslag louter de weerspiegeling van de stem ming in de leiding van de bonden der technici en die van de transportarbei ders, daarin voorgegaan door een hand vol ministers zoals Wedgwood Benn en Michael Foot die, om welke reden dan ook, zich voor de zaak van het zogenaamde „little England” hebben in gezet. Lang niet alle gedelegeerden waren ko men opdagen. Van de 630 kiesdistricten waren er maar vertegenwoordigers van 452 districten verschenen. Premier Wil son en zijn minister van Buitenlandse Zaken Callaghan zijn gisteravond naar Jamaica vertrokken voor het bijwonen van de conferentie van de Gemenebest- landen. Dit zeer ten ongerieve van de achtergebleven pro-EEG-ministers, die zonder hun leider zullen moeten opbok sen tegen een geconcentreerde aanval van het anti-EEG-front. toen de begroting een half jaar geleden werd gemaakt. Desondanks verlangt de Israëlische re gering van Amerika dat de wapentrans- acties los worden gekoppeld van de her ziening van de Amerikaanse Midden- Oostenpolitiek, en dat Amerika onver wijld overgaat tot het tekenen van con tracten voor de levering van F-15-vlieg- tuigen en middellange-afstandsraketten van het type „Lanee”. AMSTERDAM Suriname wordt waarschijnlijk op woensdag 26 november onafhankelijk. Dit kan worden afgeleid uit een uitlating van minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) toen hij vragen beantwoordde tijdens een PvdA- congres over Suriname, dat zaterdag in het Amsterdamse Artis werd gehouden. (Van onze redactrice in Wenen) WENEN. Vanochtend zijn in Hofburg in Wenen de onderhandelingen begonnen tussen de Grieks- en Turks- Cyprioten, met secretaris-generaal Wald heim van de VN als voorzitter. zeven percent blanco-stemmen in de bussen aangetroffen. De opmerking over „het Portugese volk dat nog niet rijp is om al een politieke keuze te kunnen maken”, toont aan dat ook de revolutio naire raad blijkbaar niet alles weet in dit land. Hoewel deze verkiezingen formeel al leen maar gingen om het kiezen van een grondwetgevende vergadering, die niet veel meer mag doen dan een door de strijdkrachten en communisten aanvaar de ontwerp-grondwet goedkeuren, heeft de Portugese politiek ineens veel duide lijker gestalte gekregen dan voorheen. Maar de stembus-uitslag is toch voorlo pig nog niet veel meer geworden dan een officieel georganiseerde sympathie betuiging met de twaalf partijen die aan de verkiezingen deelnamen. Het feit dat die verkiezingen van het volk geen oor deel eisten omtrent een regeringsbeleid, is een factor die men in aanmerking moet nemen. Een gelukkige Mario Soares, voorzitter van de Portugese Socialistische Partij kust zijn vrouw na het bekend worden van de verkiezingsuitslagen. LONDEN De Labourparty is tegen de EEG. Op het speciale congres van de party, dat afgelopen zaterdag in een Londense voorstad werd gehouden, spraken 3,6 miljoen kiesgerechtigden zich uit tegen de Europese Economische Gemeenschap en een kleine twee miljoen er vóór. Omdat premier Wilson en de meerderheid van zijn kabinet zich vóór de EEG hebben uitgesproken, is dit een van de grootste nederlagen die partyieider Wilson in de afgelopen twaalf jaar geleden heeft. Sinds generaal Franco’s regering op de verjaardag van de Portugese democra tische revolutie besloot om voor drie maanden de noodtoestand uit te roepen in Bilbao en SanSebastian, heeft de po litie daar praktisch de vrije hand. Nu zelfs nog meer dan de. beide voorgaande malen dat er een noodtoestand heerste, want dze keer is er bovendien een totale censuur aan de berichtgeving opgelegd, zodat niemand de politie of Guardia Civil op de vingers kan kijken. Vandaar dat er ook niet de minste zekerheid be- sV

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3