WERD ONGEKEND SUCCES Wonen, werken en recreëren moeten worden bijeengebracht CURSUSJAAR SOCIALE SCHOOL AFGESLOTEN ct Ct Toneelspel in bejaarden paviljoen E [t )0 5 0 5 0 8 ik F stand Wijzigingen in veilingprogram „OPEN-HUIS” WEEKEINDE Bso ïjf Honderden bezochten manifestatie verenigingsleven metnico scheepmaker Diplomazwemmen Invaliden-sportbond NAAKTLOPER AANGEHOUDEN I Dronken man gooide fiets door ruit KVP-kring besluit tot oprichting propagandaraad Edelsmederij Oort heropend PLAATSELIJK NIEUWS 1975 28 APRIL MAANDAG BEVERWIJK Positief ontvangen Kas leeg MET FEESTELIJKE BIJEENKOMST IN initiatief Wegenplan V erplaatsingsgedrag Lofwaardig (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De „open-huis”- manifestatie voor het Beverwijkse verenigingsleven is dit weekeinde in buurthuis Wijk aan Duin een on gekend succes geworden. Ruim dui zend bezoekers kwamen een kijkje in het buurthuis nemen, waar door zeventien op recreatief en cultureel terrein actieve verenigingen infor matiestands waren ingericht en waar door de deelnemende groe peringen tevens allerhande pro- grammaevenementen op touw wer den gezet. „SCHEIJBEECK” "tj f Openbaar vervoer i - ■w F t l in 6 in de de (Van een onzer verslaggevers) rrein GS willen wegenaanleg beperken (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer medewerkers) het ei de De Belgische presentatoren en inter viewers deden hun werk rustig en vak kundig, al geloof ik dat de Belgen meer de neiging hadden „verder te vragen”, dan „door te vragen”. Het verschil lijkt subtiel, en is ook niet zo erg groot, maar de Belgische interviewers bleken minder dan de Nederlanders geneigd om met dezelfde vraag (iets anders geformu leerd) terug te komen als het antwoord onbevredigend, onduidelijk of onjuist leek te zijn uitgevallen. I voor edag. door k aan Café 1 van >r de imel- tarse- nne- van s op ipen etje, vor- ge- :ms- spi- Jnt- De tevredenheid over de belangstelling van de kant van de bevolking ging in sommige gevallen gepaard met leuke ledenwinst, reden waarom er door de Wethouder Roessingh vond de cursus een lofwaardig initiatief: „Laten wij ons leven verrijken om in de samenleving waardevolle mensen te worden”, zo zei de wethouder, „en laten we onszelf de vraag stellen leven we nu om te leren of leren we nu om te leven”. GEBOREN: Maria I. d.v. J. Lopez Redondo en Garcia Jimenez, S- Cindy M. d.v. C. H. Poelgeest en C. J. Kuijper. Brenda d. v. J Jerphanion en E. A. M. Schuijt. bekend is onlangs door minister Gruij- ters in zijn huidige vorm is afgewezen (2 miljoen, na 1983 nog 78 miljoen). BEVERWIJK. Leden van de Ken- nemer Invaliden Sportclub hebben don derdag voor de verschillende diploma’s gezwommen in het Sportfondsenbad. De twaalf kandidaten zijn allen ge slaagd. Dat waren: Diploma C: H. de Vries, F. Mul en M. Kossen; diploma D: J. van Dijk en E. Zijp; diploma E: G. de Jager, H. Gibbels en I. Kossen; diploma F: J. Meissner, K. Nieuwenhuis, J. Nieu- wenhuis-Bieman en R- v.d. Scheer. HEEMSKERK. De recherche heeft een 23-jarige jongen uit Heemskerk aan gehouden en verhoord, die tn de omge ving van de Bachstraat meerdere malen openbare schennis van de eerbaarheid had gepleegd. Volgens de politie was de man vooral in de maanden februari en maart op dit gebied actief. Zaterdag verleende een 63-jarige wiel- rijdster op de kruising Baandert-Maere- laan geen voorrang aan een auto. De vrouw botste tegen de personenwagen en moest met hersenletsel in het zieken huis worden opgenomen. lerij ■0 39 9 en oren /mo- Cl VERLEDEN: H. Meijer, oud 67 jaren. DDO om it. 1 in „De het alle n. mooi chem rouw ale. Tam- rwijk acti- verenigingsbestuurders met grote vol doening op het weekeinde werd terugge keken. Wethouder Camfferman verhief zich dan ook zeker tot spreekbuis van de deelnemende verenigingen, toen hij zijn betoog afsloot met de opmerking: „Het „open-huis” heeft aan de verwachtingen voldaan, dus laten we het nog een keertje overdoen”. Waarmee de buurt huisleiding, die voornemens in elk jaar een dergelijk „open-huis” op poten te gaan zetten, volmondig kon instemmen. Zaterdagavond verzorgde het Belgi sche actualiteitenprogramma Pano 75 .de aflevering van Brandpunt, in ruil voor de uitzending die Brandpunt donderdag avond voor Pano had gemaakt. Tegehór ver de vijf onderwerpen die Brandpunt donderdag op België had afgestemd (de metro van Antwerpen die honderd gul den per millimeter kostte, de drugsmok kel in België, de verkiezingen in Portu gal, de gemeentefusies in België en een. gesprek met minister Willy de Clercq), stelde Pano 75 zaterdagavond zeven on derwerpen: de verkiezingen in Portugal, de Belgische dr. Jacques Lormans, die Nederland inzake het gehandicapten» werk een grotere flexibiliteit toeschreef, de illegale gastarbeiders in Nederland! de Vlaming Van Roosbroeck, die na de oorlog in België ter dood werd veroor deeld en daarom nu al 30 jaar in Nederland verblijft, een reportage uit Saigon, een gesprek met generaal Ta- maela en zijn Zuid-Molukkers, en ten slotte een interview met de journalist Piet Pirijns, die Vlaanderen voor Neder land verruilde omdat hij hier vrijer is te schrijven dan in België het geval bleek. Noord-Holland.” Enerzijds wordt er in deze nota van uitgegaan dat zoveel mo gelijk wordt voorzien in de verlangens en behoeften van de bevolking, ander zijds wordt gesteld dat rekening gehou den zal moeten worden met de factoren ruimte, milieu en financiën. De provincie is in haar beleid sterk afhankelijk van de opstelling van het rijk. Nog dit jaar zal, als onderdeel van de Derde Nota Ruimtelijke Ordening verschijnen een Structuurschema Ver keer en Vervoer. Daarin wordt voor de komende tientallen jaren uitgestippeld wat er moet gebeuren. Voor de komende vijf jaar zal daarnaast verschijnen een Meerjarenplan Personenvervoer. Duide lijk is inmiddels geworden, dat het rijk niet meer denkt aan een fijnmazig wet van rijkswegen uitsluitend voor lange- afstandsverkeer. Gestreefd wordt naar verbetering van wegen en bundeling van tracés. Op basis van de huidige verdelingsre- geling van rijksgeld voor wegen wordt het Noordhollandse aandeel geschat op ruim 61 miljoen. Er is echter een verfij ning in de maak, die rekening houdt met de verschillen in bodemgesteldheid tussen de provincies. Op grond daar van zal Noord-Holland wellicht op een kleine 73 miljoen kunnen rekenen. Dit bedrag moet worden verdeeld tussen provincie, gemeenten en waterschappen. Ook in de laatste aflevering van „Ben op zondag” is het zogeheten „Gehelfri van Soestdijk” niet opgelost. Oud-minisn ter Beernink was persoonlijk aanwezig om erop toe te zien dat dit juridisch geconstrueerde geheim van Soestdijj| ook niet onthuld zou worden. Hij meendë bovendien dat er geen controle boorde te zijn op de contacten tussen ministers en Soestdijk, en zei dat hij, mocht hij ooit nog een aantekening vinden van een gesprek met de koningin, deze ogenblik kelijk zou verbranden. De heer Kerkhof onderstreepte nog eens het belang van de scholen, waarvan er de komende winter zeker tachtig in den lande gaan draaien. Cursisten en docenten werden gelukgewenst, waar de heer Kerkhof de wens aan toevoegde dat men zijn steentje zou bijdragen tor een verbeterde samenleving. Beverwijkse recreatieve en culturele ver enigingen behoefte aan een dergelijke presentatiemogelijkheid bestaat”, aldus de wethouder, die tijdens zijn rondgang door het van activiteiten bruisende buurthuis alleen maar positieve reacties had beluisterd. ten komen op de vragen: of de steeds stijgende tarieven remmend werken op het nemen van bus en trein, of kosteloos vervoer een duidelijke toename zou op leveren, of het openbaar vervoer sneller en frequenter moet worden en of men toch vast blijft houden aan de auto wegens het gemak. Wat betreft het railvervoer: in ons land zijn 700 gemeenten daarop niét aangesloten. In die gemeenten, en in Noord-Holland zijn dat er nogal wat, moeten goede busverbindingen het gemis aan railvervoer vergoeden. In bepaalde gevallen zal geen lonende exploitatie mogelijk zijn zonder aanvullende bijdra gen van de overheid. Een ander belang rijk gegeven vinden GS het groepsver- voer ten behoeve van industrieën, be drijven en scholen. Dat zal in de provin cie optimaal moeten functioneren. Er zou nog veel meer over deze inte ressante uitwisseling gezegd kunnen worden, maar ik zou niet graag voorbij willen gaan aan het fascinerendste pro gramma: het interview dat Dick Cavett had met Jan Morris, tevens wijlen Ja mes Morris, een bekende Engelse jour nalist en schrijver, getrouwd en vader van vier kinderen, die „transseksueel” was, zich liet opereren en nu als vrouw door.de wereld gaat. lelux- n be- Nadat nog aan het echtpaar Van Dijk enkele stoffelijke blijken van waarde ring waren aangeboden als dank voor de wijze waarop zij het beheer over „Schjjbeeck” voeren, ging de bijeenkomst over in een gezellig samenzijn. In een der bovenzalen speelde een aantal jon geren uit Eindhoven volksliedjes, terwijl xun zich beneden in de voormalige raadszaal aan een dansje kon wagen. Aan het slot van dit gesprek dankte Dick Cavett haar voor de smaakvolle wijze waarop ze dit interview had door staan. Hetzelfde compliment verdien! hijzelf. Jan Morris bleek feen geestige; zeer intelligente vrouw, maar Dick Ca vett was volledig tegen haar opgewassen) trof voortdurend de juiste toon, stelde de goede vragen en hield de ingewikkeld de geschiedenis van Jan-James Morris uitstekend in de hand. Het trof me dat Jan Morris, die over haar ervaringen het boek Conundrum (Raadsel) schreef, al naar gelang het programma vorderde voor je gevoel ook meer en meer vrou» welijk werd, zodat je aan het slot mei grote zekerheid wist met een vrouw kennis te hebben gemaakt, die je in het begin van het programma toch nog half als een vrouw, half als een man voor kwam. Zondagmorgen zat de stemming in „Wijk aan Duin” er meteen al weer goed in. toen door de muziekverenigin gen „Animo” en „Zanglust” een sfeervol koffieconcert werd gegeven. Ook bij het optreden van enkele harpspelende leer lingen van de Stedelijke Muziekschool Beverwijk liet het publiek zich niet onbetuigd. Voor een swingende uitsmij ter van de tweedaagse manifestatie zorg de ’s middags de Stichting Jazz Bever wijk, die de Haarlemse groep „William B. backet and Friends” bereid had ge vonden, belangeloos in het buurthuis op te treden. BEVERWIJK. Na een flinke ver bouwing heropenden Aat en Stance Oort gistermiddag hun edelsmederij aan de Beverwijkse Zeestraat 60. Naast de (uit gebreide) collectie zilveren sieraden om vat de showroom nu ook een exclusieve collectie gouden sieraden. Ter gelegenheid van de feestelijke heropening heeft het echtpaar Oort een tentoonstelling van door Björn Weckström vervaardigde gouden en zil veren sieraden ingericht. Deze „Finse sieraden show” is gedurende veertien dagen in Edelsmederij Aat en Stance Oort te bewonderen- hun diploma in ontvangst nemen. Dit waren H. de Haas en P. Spelt uit IJmuiden, P. Lensen en J. Wassenaar uit Beverwijk, mevrouw Schram en J.M. Roemer uit. Heemskerk en de dames van Dieppen en Rodenburg uit Uitgeest. Waren er in het oog lopende verschil len? De Vlamingen spreken de harde ,g met groter graagte uit, ze zeggen bij» voorbeeld Ad Lan-gebent en Sai-gon, allebei met een duidelijk raspende g. Brandpunt liet de Belgen opbellen om vragen te stellen aan minister van fi nanciën De Clercq (die vragen watën opvallend goed geformuleerd), waar te genover Pano het publiek in de zaal vragen liet stellen, omdat dat nu een maal de Brandpunt-formule is (maar daar werd wel een schaars gebruik van gemaakt, de zaal kwam slechts enkele keren in het geweer). Van het huidige verplaatsingsgedrag van de gemiddelde Nederlander krijgt men een indruk uit een onderzoek „Mens en Mobiliteit” van de Nederlandse Stichting voor Statistiek, vorig jaar ge houden. Van het totale aantal verplaat singen had 79 percent plaats met een eigen vervoermiddel en slechts 8 percent met het openbaar vervoer (13 percent te voet). Noord-Holland heeft enerzijds een ge bied met een zeer grote bevolkingsdicht heid in het zuiden en anderzijds in het noorden een relatief dun bevolkt gebied. Beide met verschillende structuren. In het ene geval handel, industrie en ver keer en in het andere geval voorname lijk agrarische activiteiten. De vraag wordt gesteld wat maatschappelijk ge zien de gevolgen zullen zijn bij een slagen van het overloopbeleid, de sprei ding van de bevolking irr noordelijke richting. In elk geval zal rekening ge houden moeten worden met een aan zienlijke toeneming van de verplaat- singsbehoefte. De vraag rijst of er dan maar nieuwe wegen aangelegd moeten worden of bestaande wegen beter benut moeten worden. GS kiezen voor dc laat ste oplossing. Ze zijn bovendien van mening, dat de wegen niet afgestemd hoeven te zijn op volledige opvang van het spitsverkeer. Erkend wordt dat openbaar vervoer niet kan concurreren friet het eigen vervoer. Over de grote afstanden heeft de trein voordelen. Dat geldt ook voor rechtstreekse non-stoplijnen van auto busdiensten. Gaat het evenwel om korte afstanden wonen-werken met niet al te beste bus- of treinverbindingen, dan is de eigen auto bij voorbaat favoriet. Al leen in de steden is het eigen vervoer niet altijd zo gunstig als het lijkt, met name door de parkeermoeilijkheden. In en om de grote steden is het openbaar vervoer in wezen onmisbaar. Met erken ning van de noodzaak van het privé- autogebruik zal hét beleid erop gericht moeten zijn zowel voor het openbaar als voor het eigen vervoer een zo goed mogelijk klimaat te scheppen. Rij ksbij dragen in de exploitatietekor ten van het openbaar vervoer zijn naar de mening van GS echter niet voldoen de. Er zal een duidelijk antwoord moe- (Van onze medewerker) BEVERWIJK. In verband met de naderende reeks feestdagen heeft de Be verwijkse groenten- en bloemenveiling haar vaste veilprogramma moeten wijzi gen. De aanpassingen luiden als volgt: Bloemenveiling. Koninginnedag veiling vanaf 9 uur; Bevrijdingsdag en woens dag 7 mei eveneens 9 uur; Hemelvaarts dag veiling vanaf 9 uur; Pinksteren geen veiling. Groentenveiling. Koninginnedag vei ling vanaf 9 uur; Bevrijdingsdag even eens 9 uur; woensdag 7 mei veiling vanaf 9.30 uur; Hemelvaartsdag geen veiling; 9 mei normale tijd; Pinksteren geen veiling. t’; Nadat aan de eerste- en tweedejaars i cursisten getuigschriften waren uitge- 1 reikt, konden de derdejaars studenten ■L Zaterdagmorgen werd het „open-huis” weekend geopend met een rondgang door het Tamboer- en Trompetterkorps Beverwijk, gevolgd door onder meer een optreden van het bejaardenkoor Huma- nitas en de volksdansvereniging „De Schans”. Veel belangstelling trok de onenbare repetitie van de Katholieke Toneelstichting „Kunst door Oefening” en de uitvoering van de Beverwijkse HarmoniekapeF’, waarmee het zaterdag- program tevens werd besloten. BEVERWIJK In bejaardenpavil joen „Westerhout” verzorgt de IJmuider toneelvereniging „Het Voetlicht” zater dagmiddag 10 mei de opvoering van het spel „Maribel”. De voorstelling vangt om 14 uur aan. Het bejaardenpaviljoen zal in verband met de komende feestdagen op 30 april en op 5, 8 en 18-19 mei gesloten zijn. Donderdag 1 mei houdt de sociaal-maat- schappelijk werkster zitting van 14 tot 14.30 uur. Op deze uitgangspunten is het toe komstig beleid van gedeputeerde staten gebaseerd, zo blijkt uit een ncta getiteld „Uitgangspunten en prioriteiten voor het wegen, verkeers- en vervoersbeleid in mm Toch werd er nog wel iets onthuld over de contacten tussen de ministèren koningin Juliana, namelijk de roem ruchte opmerking van de toenmalige minister van buitenlandse zaken Schmelzer, enige minuten voordat de ambassadeur van China zijn geloofsbrie ven zou overhandigen: „En die vrouWeH zijn allemaal gekleed in zakken, in kleurloze zakken, is dat nou niet vrese lijk. Ik heb me laten vertellen dat de ambassadeur dezelfde avond nog naar Peking heeft geseind dat hij een opmer kelijk kleurloze zak had ontmoet. Directeur A. van der Pal, omschreef in zijn welkomstwoordnog eens beknopt het doel van de Gewestelijke Sociale School: het behandelen van sociale en maatschappelijke vraagstukken, waarbij Kdoor de docent een onderwerp centraal tgesteld wordt en in discussiegroepen alle facetten aan de orde komen. De t school in Beverwijk loopt nu zeven jaar i en, zo vertelde de airecteur, zowel op L politiek als op kerkelijk terrein komt tmen oud-cursisten tegen, terwijl men ze took in school- en verenigingsbestu- E ren kan aantreffén. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Zaterdagnacht ont stond er in de Koningstraat nabij café ’t Vosje een fikse vechtpartij tussen een barbezoeker en een toevallige passant. De barbezoeker, een man uit Beverwijk, gooide zijn fiets door de ruit van kapsa lon Majoor. Een voorbijganger die dit zag maakte hierover een opmerking en 'raakte slaags met de dronken Beverwij ken De politie was er snel bij en maakte tegen de Beverwijker proces verbaal op terzake openbare dronken schap en vernieling. In Wijk aan Zee werd zondag een kei door de ruiten van de winkel van de heer Van Amersvoort in de Zwaanstraat gegooid. Noord-Holland kent een eigen Dienst provinciale wegen, die onder leiding staat van de chef van provinciale water staat. Deze dienst verzorgt aanleg en verbetering van wegen die de provincie in beheer heeft. Die werkzaamheden worden betaald van de rijkswegenuitke- ring, die evenwel niet toereikend is. Jaarlijks wordt daarom een vast bedrag van enkele miljoenen uit de algemene kas van de provincie overgeheveld naar het wegenfonds. De uitgaven zijn intus sen zo sterk gestegen, ten gevolge van loon- en prijsstijgingen, dat die stortin gen bij lange na niet voldoende zijn en de reserve zal dit jaar geheel zijn opge bruikt. Als de kas van de dienst provin ciale wegen leeg is, zullen de tekorten op het wegonderhoud in hun volle om vang gaan drukken op de provinciale begroting. GS hebben daarom een nieuw priori teitenprogramma opgesteld voor de ja ren 1975 tot en met 1983, met in het achterhoofd het huidige beleidsplan: zo veel mogelijk beperking van nieuwe we gen en waar mogelijk bundeling van tracés, randwegen om kernen. Het nieuwe prioriteitenschema omvat behalve de in uitvoering zijnde werken plannen voor de aanleg of reconstructie van wegen, die in verschillende catego rieën van urgentie zijn ingedeeld. De categorie van de hoogste urgentie is zelfs nog in tweeën gesplitst in verband met mogelijke beperking van de finan ciën. GEHUWD: L. M. Blom en C. A- Stengs, G. M. Zonneveld en C. C. E. Stam. IJMOND. In de fraai versierde za len van het nog altijd lommerrijke Scheijbeeck werden vrijdagavond tijdens een feestelijke bijeenkomst de diploma’s uitgereikt aan de cursisten, die de Ge westelijke Sociale School van het NKV met goed gevolg doorlopen hebben. Het waren niet alleen leerlingen en naaste familieleden die de bijeenkomst met hun aanwezigheid opluisterden, ook de do centen gaven van hun belangstelling blijk, terwijl de verschillende gemeente besturen in de noordelijke IJmond wer den vertegenwoordigd door onderwijs wethouder M. Roessingh van Velsen. Het NKV was present in de persoon van de heer J. Kerkhof uit Utrecht. HEEMSKERK Tijdens een in Hoofddorp gehouden kringvergadering heeft de KVP-Haarlem besloten een propagandaraad in te stellen, die onder meer tot taak krijgt politieke vraagstuk ken zoveel mogelijk in CDA-verband bespreekbaar te maken. Voorts zal de raad de leden tot politiek meedenken en handelen dienen te motiveren en de openheid naar buiten toe krachtig moe ten trachten te stimuleren. HAARLEM. Wonen, werken en re creëren moeten zoveel mogelijk bijeen worden gebracht, om de verplaatsingsbe- hoefte te beperken. Er zal eerder wor den gedacht aan vergroting van de capa citeiten van bestaande wegen dan aan de aanleg van nieuwe wegen. Door aanleg van rondwegen zullen woonkernen zoveel mogelijk gevrijwaard moeten worden van de hinder van door gaand verkeer. Een vrijliggend net van fietspaden wordt nagestreefd, zowel in het belang van het woon-werkverkeer als uit recreatief oogpunt. Het gebruik van bestaande wegen kan efficiënter ge beuren door betere verkeersgeleiding. Door verbetering van kruispunten kan de veiligheid worden verhoogd. Het openbaar vervoer zal worden gestimu leerd door aanleg van spoorlijnen, bouw van stations en halteplaatsen, parkeerge legenheden bij stations, aanleg van vrije busbanen en prioriteitsregelingen voor bussen. ONDERTROUW: A. W. B. M. Cleverens en C. M- Verheijen, J. G. W. Oerlemans en M. T. Motz, Q. M. Rietveld en W. J. M Huis in ’t Veld, J N- Thijssen en J. H. M. Tros. F. J. van der Kolk en C. M. W. Niesten; G. A. Lohman en C. J. S. Aardenburg. Tot propagandaleider van deze raad werd benoemd het Heemskerkse CDA- raadslid P. F- Dudink. Op initiatief van de propagandaraad zal op zo kort moge lijke termijn een studiedag worden ge houden, waarin de problematiek van de provinciale vuilverbranding en de Wet op dë Afvalstoffen-Verwerkmg centraal zullen staan. Het is de bedoeling, dat deze studiedag uitmondt in een provinciaal congres. In dien de problematiek daartoe aanleiding geeft, kunnen soortgelijke bijeenkomsten eveneens op regionaal niveau worden belegd. In het prioriteitenplan komen voor onze regio voor: aanleg fietspad Heems- kerk-Uitgeest (acht ton), in de weg Heemstede-Uithoorn verdubbeling van de IJweg en randweg om Hoofddorp (ruim 20 miljoen), alle in de eerste categorie. In de tweede categorie van urgentie komen voor de weg Haarlem- Vogelenzang (doortrekken van de Weste lijke Randweg), het in het streekplan vastgelegde spoorlijntracé (13,5 miljoen tot 1983, daarna nog eens 45 miljoen), verdubbelen van de weg Leimuiden- Nieuw-Vennep (7,8 miljoen). Als derde categorie is aangegeven de doortrekking van deze weg Leimuiden- Nieuw-Vennep naar de IJweg (14 mil joen) en op de lijst van de vierde categorie komt voor de weg bezuiden Heemstede, die als voorlopig op het streekplan stond aangegeven en zoals Toen de laatste jazz-klanken in de grote buurthuiszaal waren verstorven en de vermoeide rock-and-roll dansers hun stoelen weer opzochten, kon wethouder ir J. Camfferman het drukbezochte „open-huis” officieel afsluiten. De wet houder, die grote waardering vöor het zo geslaagde buurthuisinitiatief zei te heb ben, achtte het evenement zeker voor herhaling vatbaar. „Het is duidelijk dat er onder de

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5