DE COMPONIST ALS DIRIGENT I Long tall Ernie werkt aan muzikale vernieuwing f p L M s 1 I '1 rx ■ar 15 DINSDAG 2 9 APRIL 19 75 MUZIEK 14 door Cees Straus foto’s: Ronald van Caem p door Paul Chr. van Westering r j ?LïJi OF I i b R «Bh JA We zijn nog steeds een band voor het publiek ft grote Jerry Lee Lewis: Tony is een echte showman en we hebben daarom ook de act verbeterd. Die is nu meer doordacht. Er wordt bijv, nog steeds op piano’s gesprongen, maar we springen nu ook de zaai in. En ik ben bezig de lichtshow te completeren. Voor de nieuwe elpee zal nog een single uitkomen. Rockin Rocket of Dirty Dog gaat ie heten, dat is nog niet zeker. Get yourself together, de single die we op het ogenblik in de hitparade hebben, geeft al een aanwijzing hoe het geluid gaat worden en de nieuwe single is ook een stap in die richting. Maar de elpee zal pas helemaal worden wat we willen. Je kan je publiek niet met een snelle wijziging confronteren is onze ervaring, daarom deze stap-voor-stap politiek. Jullie vorm van musiceren heeft sterke overeenkomsten met groepen als Funible, Brinsley Schwarz en Bees make Honey, de Engelse pubrock. Ook al omdat jullie nauwelijks of geen concerten verzorgen. Jullie hebben al met dit nieuwe geluid in de zaal gestaan. Blijft het publiek er net zo agressief onder? „Vroeger waren we met de groep Moan meer verwant aan-de pubrock. We zouden nu, in Engeland, vallen in de Showaddywaddy. Die hebben categorie van een Shakin’ Stevens, een ongetwijfeld hun wortels in de pubrock. Wat wij doen, zou je huiskamermuziek kunnen noemen, voor verjaardagsfeestjes. Het genre van jongen ontmoet meisje, ze gaan met de auto rijden, vliegen tegen een boom, meisje is dood? Er wordt vaak geschreven en verteld dat Arnie en Henk met ruzie uit elkaar zouden zijn gegaan. Arnie weerlegt dat echter: „Henk kon op een gegeven moment het tempo waarin de groep werkte niet meer aan. We spelen namelijk erg veel en dat hield hij niet vol. Van ruzie was geen sprake. Ook niet met Jan Rietman. Hij is zo goed, gewoon te goed voor gewone rock and roll. Ik zie hem echt wel als een van onze beste pianisten in Nederland”. Dat geldt niet voor de Hank the Knife and the Jets. Henk heeft zich op de zes- snarige basgitaar geworpen, een heel speciaal geluid. Het Duane Eddy-geluid zal ik maar zeggen. Dat is in Nederland nog niet eerder gedaan. Duidelijk een betere groep dan Tony Macaroni. Henk is tenminste met iets anders bezig dan al die andere groepen”. Long tall Ernie and the Shakers bestaat thans behalve uit Ernie en Tony, uit Ruud van Buuren (ex-Livin’Blues) op basgitaar. Alfons Haket op solo-gitaar en Allan MacFarlane, drums. Arnie: ,./k ga er in de toekomst electrische gitaar bij spelen. Vanwege de nieuwe sound, dan hebben we meer mogelijkheden. Ik wil een dubbelnek-gitaar kopen, twaalfsnarig, dat is erg handig, ook voor het geluid. Het PA-systeem is al groot genoeg, 800- 1000 waltft, daar hoeven we verder niets aan te doen. Technisch hebben we alles”. De uitsmijter-met-ham-en-kaas is inmidels'verorberd en met een pilsje weggeslikt. Arnie: „We zijn nog steeds een band voor het publiek. Dat intellectuele zie ik helemaal niet zitten. Het moet gezellig blijven”. „Dit is het leven wat ik altijd gewild heb. Toen ik 12 was speelde ik met een vriend op partijtjes, je kent het wel. Ik wilde het van jongs af aan worden en het is tot nu toe gelukt Enne...ik ben eigenlijk heel erg tevreden. Ik ben 28 jaar, maar ik zie dit niet aan een bepaalde leeftijd gebonden. Als de mensen de muziek maar goed vinden en jij zelf er tevreden mee bent, dan doet leeftijd er niet toe. En mocht het helemaal niet lukken, dan slijt ik mijn dagen wel in een nachtcluborkest als uiterste sprong.” t Arnie: „Ja, het Ebony Eyes werk, Teil Laura I’ll love her. Ebony Eyes is voor mij de beste smartlap ooit gemaakt. Ziekelijk mooi. Ik betwijfel echter of iets dergelijks hier wat zou gaan doen. Of het moet een Manuela zijn, dat is natuurlijk hetzelfde, Manuela of Ebony Eyes. Voor mij komt het in het Engels „Het publiek is eigenlijk nooit zo agressief geweest als men graag wilde doen geloven, dus wat dat betreft verandert er weinig. Ik geloof eerder dat i we meer mensen gaan bestrijken met deze nieuwe muziek. Vroeger had je een select aantal mensen die in rock and roll waren geïnteresseerd en natuuurlijk ook een publiek dat zin had in een geintje. Nu we een nieuwe richting inslaan, blijkt dat er wel interesse is voor een iets ander geluid. Dat bewijst Get yourself together, een hit die voor ons de grootste is tot nog toe en eigenlijk de eerste waarmee we goed zijn doorgebroken. Je ziet in ons publiek een kern van rock and roll fans en oudere mensen, die vroeger rockers waren en nu getrouwd zijn, baby’tje hebben en een oppas om te komen luisteren. Natuurlijk zijn er ook anderen onder, maar ik dacht niet dat we een publiek hebben dat van groepen houdt als de Byrds en Electric Light Orchestra, daar zijn we niet attractief voor. Wat wij brengen is zonder meer muziek puur voor het lichaam, niet om op je stoel te blijven zitten. We zijn gewoon, heel simpel, entertainers. Een gezellig avondje je kunt er bij dansen of er bij drinken, je kunt er alles bij doen. Geen echte luistermuziek....dat pretenderen we ook niet”. Thuis luistert Arnie nauwelijks naar rock and roll. „Ik hoor het liefst filmmuziek. Enrico Morrione, The Godfather, El Cid en De Tien geboden, dat vind ik prachtige muziek. Orkestrale muziek, de pompeuze klanken van Gejaagd door de wind, vooral die superkitsch, dat is erg mooi. We zijn geen echte concertband zoals bijvoorbeeld Alquin. Met onze nieuwe muziek gaan we meer in de richting van het concertwerk, maar ik betwijfel of we ertoe in staat zullen zijn ooit concerten te doen, omdat we die naam nu eenmaal niet hebben. Ik houd er ook 'niet van, ik moet een toneel hebben met de mensen vlakbij; dat is veel prettiger als ik daar sta en iedereen zit, dan merk je toch weer een afstand.” Long Tall Ernie and the Shakers. Drie jaar geleden voortgekomen uit de Oostelijke formatie Moan. Dat was een van de vele honderden popgroepen die we destijds hadden, zij het met een zeer behoorlijk geluid. Maar goed voor een nauwelijks gevulde zaal. Totdat leider Arnie Treffers het roer met een draai van 180 graden omgooide. Voor de welluidende pop stijl jaren zeventig kwam harde en primaire rock and roll anno jaren vijftig en zestig in de plaats. Sindsdien maken de Shakers menige zaal onveilig met een act die alle kenmerken heeft van de agressieve rock and roll. En de Everly Brothers draai ik veel. Dat grijpt terug op mijn jeugd. Maar vooral toch die slagroomtaartenmuziek, met mooie violen en breed georkestreerd. Dat is met de groep die we nu hebben niet mogelijk. Je weet dat mijn solo-plaat geflopt is, maar er zijn wel plannen dat ik in de toekomst weer op die solo-toer ga. Misschien meer country, smartlappen vind ik erg goed om te doen. Het veredelde Vader Abraham werk. geloofwaardiger over dan in het Nederlands. Het is de achtergrond van „Die Tony Macaroni is voor mij een kungel, een naloper en een onorigineel iemand. Hij kan zich beter bij biefstuk houden dan bij macaroni. Rockin’ Martin and his Delta’s en al die Nederlanderse Elvissen idem dito. Wat is nou het nut van het zijn van de Nederlandse Elvis? Dat is leuk voor tussen de schuifdeuren en voor het plakboek. Op basis van jullie succes hebben jullie nog al wat navolging gekregen. Ik denk aan Tony Macaroni and his swinging Devils bijvoorbeeld. een cultuur die je hier niet hebt. De elementen van de kitsch. Een smartlap is kitsch”. dan ir- vakkringen dat zo’n werk niet gedirigeerd werd, maar getakteerd. Populair gesproken: De componist sloeg er de maat bij. De derde moge lijkheid is nog riskanter. Ik heb zelf zo’n geval meegemaakt, toen in het Concertgebouw te Amsterdam in het begin van de jaren ’30 de Nederland se première m Strawinsky’s Psal mensymfonie zou plaatsvinden. Dat is een werk voor koor en orkest. Men gelberg zou het ten doop houden. Het Toonkunstkoor had zijn aandeel goed ingestudeerd. Mengelberg, die wel meer geen raad wist met voor die tijd nieuwe werken, liet twee dagen voor de generale repetitie wegens ziekte verstek gaan. Van Beinum, die hem zou moeten vervangen, werd ook ziek., of had geen zin zich in het avontuur te storten. Het programma bevatte twee werken voor koor en orkest en zo’n koor, dat een half jaar op Strawinsky’s werk gestudeerd had. kan niet onvoorbereid plotseling met Spaanse componist sloeg met de diri geerstok maar wat in de rondte Het werd geen Janboel, omdat de voorbe reiding te goed was geweest. Maar Theo van der Bijl vertelde later dat hij na het applaus, waarin hij vanuit zijn loge deelde, op het punt had gestaan naar beneden te hollen en het betrekkelijk korte stuk nog eens over te doen. Verschillende grote componisten hebber, in Nederland gedirigeerd en het er niet al te slecht af gebracht. In de jaren voor de laatste oorlog vond men het nog een gebeurtenis wanneer de componist zijn eigen werk ten doop hield. Debussy, Ravel, Strawinsky, Diepenbrock hebben hier gedirigeerd. Laatstgenoemde (leraar in oude talen) maakte door zijn on vermogen de musici duidelijk te ma ken wat hij wilde, niet bepaald een sterke indruk. Bij de première van Zoltón Kodaly’s ,,Psalmus hungari- cus”, voor één solist, koor en orkest, nam de componist de dirigeerstok over van Tierie, die het werk had ingestudeerd. Hij kwam er door, daar is alles mee gezegd. Maar geboren dirigenten onder de componisten zul len nog steeds, soms bij toeval ont dekt worden. nam kreeg het stuk een lengte van 35 minuten. Aan een huisvriend van Strawinsky vroeg ik waarom de gro te man, die al 76 was, doorging met het inspannende dirigeren (na afloop kreeg hij een hartaanval). Het ant woord was: He likes it. NAAST BEKENDE VOORBEEL DEN als Gustav Mahler en bijvoor beeld Leonard Bernstein is het aantal als dirigent minder begaafde compo nisten vermoedelijk groter. Gelukkig krijgen ze niet altijd een kans. Op een concert van de Society for Con temporary Music, ook al in het begin van de dertiger jaren, begon men met een werk voor koor en orkest van een Spaanse componist, hier onbe kend. Het stuk was ingestudeerd door Theo van de Bijl, tot zijn 65ste jaar de 'onderwijzer aan één van de laagste klassen van de Lagere School, maar 'dirigent in. hart en nieren. Ook door iedereen, zelfs door Mengelberg, geac cepteerd. Zoiets kon toen nog. De Het afgelopen jaar is het tamelijk rustig rond de groep geweest. Vertrek van Jan Rietman (naar de groep van Bonny St. Clair waaruit hij inmiddels weer vertrokken is Om een nieuwe formatie op te zetten) en Henk Bruysten (die als Hank the Knife and the Jets met Guitar King een voortreffelijke single maakte) leken de voornaamste stof tot discussie te geven. Maar veel belangrijker is echter de komst van Tony Britnell drie kwart jaar geleden. Een Engelse saxofonist met een lange staat van dienst achter de rug: The Fortunes, Jigsaw en Shakin’ Stevens and the Sunset. Samen met Tony is Arnie Treffers bezig de muzikale aanpak van de groep te veranderen, wan t na drie jaar intensief spelen acht hij vernieuwing wel zo nodig, Amie, overigens de vriendelijkheid zelve: „We zijn de stijl wezenlijk aan het veranderen, dat heb je natuurlijk ook al met een saxofoon. Verder hebben we een ouderwets orgeltje aangeschaft. De basis van de rock and roll blijft, maar wat er omheen zit verandert door die twee instrumenten. Zelf gebruik ik mijn stem nu minder in de Elvis-stijl. Het is allemaal moeilijk te omschrijven, maar laat ik het zo zeggen dat ik mijn eigen capaciteiten en stemvermogen meer gebruik. Ik heb dit idee eerst met Tony op de demoband uitgewerkt en we zijn van plan om het in een iets andere vorm te gebruiken voor de nieuwe elpee die in augustus-september zal verschijnen. We willen nu meer een verhaal-elpee gaan maken. Je zou kunnen zeggen dat onze muziek minder eenvoudig lijkt te zijn geworden. Wat het in wezen is, komt door hetgeen er omheen zit. Er is wat meer met akkoorden gegoocheld en er zit meer geluid omheen. Ritmisch blijft het echt rock and roll en geen freak- muziek. Maar wat is rock and roll? In Amerika verstaan de daar de gewone popmuziek onder. Feitelijk is een nummer als Virginia Plain, je weet wel, de eerste single van Roxy Music, ook rock and roll. Maar Gary Glitter en de Rubettes zijn voor mij toch ook vertegenwoordigers van de R and R. Dat hangt niet af van een scheursax en een hoog aanslaande piano. Wat ik er zelf mee bedoel is de echte oerrock, de oude g een ander werk voor de dag komen. Men telegrafeerde over de hele we reld en vond tenslotte een optimist, de dirigent Hermann Abendroth (18831956), die men nog wel op postzegels van de DD.R. ziet afge- beeld. Destijds werkte hij (meen ik) in Keulen. Abendroth kon ter plaatse een partituur bemachtigen, las deze door in de trein en stond dezelfde avond voor koor en orkest tijdens de voor publiek toegankelijke generale repetitie. Een orkest volgens voor schrift zonder violen, maar wel met twee piano’s. Ik zie Abendroth nog met zijn neus m de partituur en zijn handen boven het hoofd dirigeren. Wat moest hij anders?Mer> kwam er door, maar eerst later, bij andere uitvoeringen, kon men ontdekken MET HET DIRIGEREN is het een wonderlijke zaak. Er bestaan regels en cursussen voor, zelfs meester-cur- sussen. Maar de ras-dirigent moet de dirigeerstok, zoals eertijds de maar- schalk-staf, al bij zijn geboorte in zijn ransel hebben. Soms is dit feit de betrokkene al vroeg bewust- soms ontdekt hij deze gave bij toeval. Zowel de nog volop florerende Pierre Boulez als indertijd de compo nist Richard Strauss kwamen tot di rigeren in een nood-situatie. De ei genlijke dirigent werd ziek. Een plaatsvervanger was natuurlijk wel te krijgen, maar die kende de nieuwe compositie niet, die ook op het pro gramma stond. Er zijn dan drie mo gelijkheden: men kan de noviteit la ten vervallen. Dat is jammer, maar het gebeurt. De tweede mogelijkheid is dat de componist, die het gevoel heeft dat hij het wel aan kan, het hele programma als dirigent voor zijn rekening neemt. Richard Strauss schijnt op dit punt al direkt in alle opzichten geslaagd te zijn. Pierre Boulez wist natuurlijk wel raad met zijn eigen werk (hoewel zoiets ook niet altijd bij voorbaat vast staat), maar een Schubert symfonie kwam er zo stijf uit als een plank. Men zegt welk een onvolprezen meesterwerk Strawinsky met zijn Psalmensymfo nie had geschapen. WAT ZOU ER GEBEURD ZIJN wanneer men Strawinsky, die tot op hoge leeftijd dirigeerde, zelf had kun nen laten opdraven? Ook hij zou met zijn neus in de partituur hebben gedirigeerd. Zo staat hij ook op veel karikaturen afgebeeld. Zelf had ik het voorrecht de première van zijn -,Threni” in 1958 te Venetië bij te wonen Ik bezocht ook alle repetities, die werden geleid door de rechterhand van de componist, Robert Craft. Deze vertélde mij' 'later' 'dat hij bij voorbereidingen streefde naar een tempo, waarbij het werk 28 .minuten zou duren. Toen Strawinsky tenslotte zelf de première voor zijn rekening - J-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15