Vervanger voor Arie Haan e Vervanger voor Johan Cruijff VAN KRAAY: JEUGD KIST REKENDE OP STAAT OP SCHERP EEN UITNODIGING Barcelona kan Van Hanegem moet jeugd leiden de Grand Prix VLUCHT VAN DEN HERTOG MISLUKTE SPORT»» Het zal je lot maar wezen wel vergeten Elke maand de f500.000, in de Staatsloterij Daarom ontbreken de tamboers. En de kwart-miljoen en zo’n 20 keer de ton. Hi 1 aw L Wanneer kunt u loten kopen? Hoe gaat het per postgiro? 19 SPORT 29 APRIL 1975 DINSDAG 18 eerd Affaires Tegenvaller 7raai Afspraken (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Kist: Brand Kees te Knobel gokt op de Kromme (ADVERTENTIE) Algemeen klassement: Alle informatie: 070 - 653955. De verkoop begint elke eerste De tamboers van het muziekkorps speelden samen in de Staatsloterij. En wonnen samen een prijs. Voor hen vandaag geen optocht maar een uittocht. Naar diverse vakantiebestemmingen. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da’s ’n kans van gemiddeld 1 op 2’/2 op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje” f 5,-. Zo’n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de tv. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen'worden na de derde trekking uitbetaald. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. 1 Lasa (Spa) 29.09.50, 2 Perurena (Spa) 29.09.56, 3 Viejo (Spa) 29.10.01, 8 Kuiper (Ned) 29.10.16, 9 Koken (Ned) 29.10.18, 45 Den Hertog (Ned) 29.17.28, 71 Prinsen (Ned) 29.33.56, 74 Van Katwijk (Ned) 29.38.36, 75 Smit (Ned) 29.39.24. 76 Hul- zenbosch (Ned) 29.57.16. /Odin naar recht - ver- li Jos en op een naam lijnen moti- ijk te latste k ge- helft r aan t de dit De von- uten VCY punt mui- Voor nlijk jden leeld thuis ver- het n na con- de (Van onze redacteur in Barcelona) een nam 9-5. 11-11 n, 15- beeld. en de bin- le set In de en en echter rende Smit voor i ze- The erug ater- :um- latch De ge- lecht i. Na zijn met ■mini it na it 21 door eer- <Won- n en -9 en héb volle 3 te ook aan. spel “lend zijn ;ende ;oede 10-3 ko- e set 8-2 US 3 rmui- mden e set i een VCY laam tl de gaan i ne tt via subel/ door erveus n. 6-7 prong, n gaf :n. De 'aande sprong ng er door VCA et met gaf de c aan de zo lat de et niet 'onnen eubel/ klasse Eten nieuwe tegenvaller voor Knobel was het wegvallen van Feyenoord-mid- denvelder Wim Jansen wegens een bles sure. Juist op het middenveld kan tegen de Belgen, die erop gebrand zijn tegen Nederland een oude rekening te vereffe- Van Kraay: „Spelen in een winnend elftal is belangrijk’’. nen, gebrek aan routine en defensieve kracht fataal worden. Met het inzetten van Jan Peters op de plaats van Jansen hoopt de technisch directeur de midden- linie toch nog voldoende kracht te heb ben gegeven. „Kijk, Van Hanegem is een geweldige routinier. Als hij nu de zaak een beetje begeleidt en dirigeert, dan moet het goed gaan. Thijssen en Peters zijn erg goede voetballers. Peters heeft naast zijn capaciteiten als breker ook een geweldige aanvalskracht. Wat Thijs sen betreft: bij Twente hebben we kun nen zien wat hij allemaal kan en wat dat kan opleveren”. Van Kraay weet dat hij praktisch van het begin af aan als vrije verde diger met meer defensieve kwalitei ten dan WK-deelnemer Arie Haan op het verlanglijstje van Knobel heeft gestaan. „Ik zou tegen Zweden ook op die plaats hebben gespeeld. Nee, ik was niet bang dat ik na onze weige ring mijn kans op Oranje voor goed Den Hertog zette zijn aanval in na 72 kilometer. Tien kilometer later had hij reeds een voorsprong van 2 min. en 5 sec. opgebouwd op de traag reagerende grote groep. Na 102 km was de marge bij de Sierra de Maigmo uitgegroeid tot 6 min 54 sec. De Nederlander handhaaf de zich lange tijd. Ook de Alto de Castillo (2e cat) en de Puerto de la Carrasqueta (le cat.) ging de Nederlan der als eerste over met een duidelijk verschil. Dat zijn vlucht geen succes zou opleveren werd duidelijk aan de top van de Alto de Benilloba (2e cat). Hij werd in de rug gezien door zijn achtervolgers en liet zich inlopen. Den Hertog kon in de slotfase het tempo niet meer volgen. Een groep van 46 renners stormde op de finish af waar Basso zich de rapste in de sprint toonde. ZEIST. Kees Kist heeft zijn voetbaltoekomst zorgvuldig uitgestip peld. Tot nu toe gaat alles volgens de planning van de 22-jarige spitsspeler van AZ’67. Drie jaar heeft hij er nu bij de Alkmaarders opzitten en in die periode heeft hij onder leiding van eerst Cor van der Hart en vervolgens Joop Brand de verwachte sprong naar de top gemaakt. De uitnodiging van Knobel om als debutant de aan val te leiden tegen de Belgen, is voor Kist het overtuigende bewijs dat hij goed zit met zijn berekeningen. Het meest algemene commentaar dat men nu op de Barcelonese straten hoort, luidt: „Het is voorbij met de Grote Prijs op Montjuich”. De enige krant die maandagochtend in Barcelona uitkomt, Hoja Del Lunes, schrijft op de voorpagi na: „Het is een droevig einde voor een circuit dat zo’n lange en briljante ge schiedenis had. Hoewel het circuit reeds ten dode opgeschreven leek, had nie mand toch gedacht dat het einde zo tragisch zou zijn en mensenlevens zou kosten”. Eén van de beide coureurs die bij het ongeluk betrokken waren, de Brazileen Carlos Pace, zei het ronduit: „Ook al hebben dé veiligheidsmaatregelen die wij op het laatste moment voor de Grand Prix hadden geëist, inderdaad niet ge faald, het staat voor mij als een paal boven water dat wij nooit meer op dit circuit zullen rijden”. Ook andere cou reurs, zoals Wilson Fittipaldi (zijn broer, de wereldkampioen Emerson, had uit veiligheidsoverwegingen zelfs geweigerd om mee te rijden), Nicky Lauda (die in de eerste minuten wegens een botsing al uitviel) en Calay Regazzoni, onderstreep ten dat Montjuich niet meer als formu- le-l-circuit te handhaven is: „welke vei ligheidsmaatregelen ze hier ook nemen, er zal nooit voldoende zekerheid bestaan. Het circuit is te oud en niet als renbaan gebouwd. Daarom kan het publiek te dicht bij de baan komen met alle trieste gevolgen van dien”. Overwinningen in de duels met Fin land en Italië in de voorronden van de Europese titelstrijd hebben de knelpun ten enigszins naar de achtergrond ver dreven, maar de aanloop naar de serie vriendschappelijke ontmoetingen woensdag uit tegen België, op 17 mei de WK-revanche tegen West-Duitsland en eind mei uit tegen Joegoslavië gaat weer gepaard met vele kleine en grote affaires. PSV-doelman Van Beveren heeft laten weten voorlopig geen prijs meer te stellen op een uitnodiging voor Zeist; het Spaanse duo Cruijff-Neeskens kreeg geen toestemming om in de con frontatie met de Belgen aan te treden, en hun deelname aan de strijd tegen West-Duitsland is ook nog onzeker. Te gen Joegoslavië tenslotte zal Knobel het zonder Ajacieden en PSV’ers moeten doen. «SS* BENIDORM De Italiaan Marino Basso, zaterdag winnaar van de vierde etappe heeft maandag ook de zesde etappe van de Ronde van Spanje op zijn naam gebracht. Hij legde de 217 km van Murcia naar Benidorm af in 6 uur 54 min. 34 sec. De Spanjaard Miguel Maria Lasa ging als tweede in dezelfde tijd als de winnaar over de eindstreep. H(j blijft leider in de algemene rangschikking. wat er inzit” al richt hij zijn aandacht nu in de eerste plaats op het vasthouden van een positie in de Oranje-selectie. „Je moet bij alles natuurlijk wat geluk hebben en het is daarom meege nomen dat AZ nu een goed seizoen heeft gehad. Maar ik geloof niet dat het in eerste instantie afhangt van het feit of je in een topclub speelt als je voor het Nederlands elftal wordt geselecteerd. Het gaat vooral om je capaciteit- De afwezigheid van Cruijff heeft de zaak voor mij inderdaad wat versneld, maar ik zie mezelf niet als een tweede keus. Ik krijg nu gewoon de kans, en die moet ik pakken. Gaat het goed, dan is er immers de moge lijkheid dat ik bij de selectie blijf, ook als Cruijff weer terug is.” Vooral Brand heeft Kist, die vijf maal in Jong Oranje uitkwam, bijge staan bij de beklimming van de trap. „Ja, ik heb erg veel aan hem te danken. Hij heeft me spelinzicht ge geven; me geleerd een bal af te schermen en m’n koptechniek verbe terd. De training van Brand is ook heel anders dan die ik bij Heeren- veen gewend was. Daar heb ik onder Bas Pauwe sr. en Meg de Jong ge werkt. De techniek kreeg toen veel minder aandacht.” De voorkeur van ZEIST. In het begin van de competitie ontving de voetbalbond vanuit Eindhoven bericht dat de Oranje-kandidaten uit de PSV-for- matie geen interesse hadden en een eventuele uitnodiging voor het mee spelen in de wedstrijd tegen Zweden niet zouden accepteren. „Het was een complex van factoren, die toen aan ons besluit ten grondslag lag”, is het enige wat PSV’s laatste verdediger Adrie van Kraay daar nu over kwijt wil. Eén van die factoren was de gretigheid, waarmee de spelers van Kees Rijvers op het landskampioen schap aasden. Nu ligt die titel voor het grijpen, maar met uitzondering van doelman Jan van Beveren heb ben de Eindhovenaren geen bezwaar meer tegen een plaats in het Neder lands elftal. had verspeeld. Wel realiseerde ik me dat ik erg goed zou moeten spelen en misschien nog wel beter dan erg goed om weer in aanmerking te kunnen komen. En nu ik er tegen de Belgen bij ben, zie ik mijn uitverkie zing dan ook als een erkenning van mijn capaciteiten. Ik vind zelf dat ik het laatste jaar een stuk beter ben gaan voetballen. De oorzaak? In de eerste plaats is het zelfvertrouwen gegroeid en dan is dit alweer mijn vierde seizoen in de eredivisie. Be langrijk is natuurlijk ook dat je in een winnend elftal speelt.” Adrie van Kraay ziet zichzelf als een creatieve laatste man. „Het spe len als ausputzer, zoals dat bij vele clubs gebeurt, trekt mij niet. Ik hou er niet van te wachten op wat ver dwaalde ballen om die dan te moeten opruimen. Bij PSV, en ik denk toch ook wel in het Nederlands elftal, krijg je echt wel de gelegenheid wat meer initiatief te ontplooien, al zal je je natuurlijk altijd wel enigszins moeten beperken. Het nemen van grote risico’s moet je vermijden. Eer lijk gezegd vind ik dat al moeilijk genoeg. Daarom speel ik tijdens de training praktisch altijd in de aan val.” Veel mogelijkheden om zijn offen sieve aspiraties ten toon te spreiden, De technisch directeur heeft deze ha ken en ogen voorzien. Zij vormden mede aanleiding voor z(jn terughoudend heid toen hij moest kiezen voor een contractverlenging voor vier jaar. Hij heeft na veel vijfen en zessen toch „ja” gezegd, maar dat impliceert niet dat hij zich net als zijn voorganger Fadrhonc neerlegt bij de situatie. Nu moet ook hij nog wel rekening houden met de „pro blematiek van de clubs”, zoals Fadrhonc de bij het selecteren vaak ondervonden teleurstellingen zo fraai samenvatte. „Er moeten, ook met Barcelona, waterdichte afspraken komen. Een dan niet alleen met woorden, maar ook op papier”. Geconfronteerd met al deze problemen heeft de Oranje-coach voor de meest voor de hand liggende oplossing gekozen. Hij heeft zijn seilectie voor de wedstrijd tegen België danig verjongd. Of de de butanten ook tegen Wset-Duitsland een kans zullen krijgen, hangt af van hun prestaties tegen de Belgen, en van het aantal voor die ontmoeting met de Duit sers beschikbare leden van de oude kerngroep Zeker is in ieder geval, dat ook in Joegoslavië de jeugd weer in groten getale mag opdraven. „Er wordt”, zo stelt Knobel, ’’altijd om verjonging geroepen. Een dat is terecht. Als ik het niet zou doen, dan zou men mij een verwijt kunnen maken. Ik heb het nu gedaan, en het kan mee- of tegenvallen. Woensdag zal dat blijken’. Hij heeft overigens wel vertrouwen in zijn forma tie. „Naast kwaliteit gaat het ook om mentaliteit. En met die belangrijke fac tor heb ik zeker rekening ghouden”. Marino Basso toonde zich de snelste in de eindsprint van de zesde etappe, die in het teken had gestaan van een langduri ge vlucht van de Nederlander Fedor Den Hertog. Op vier van de vijf cols die de rit telde kwam de Frisol-renner als eerste door. Hij zag kans zijn voor sprong op het peloton uit te bouwen tot bijna zeven minuten. Bij de voor-laatste beklimming bedroeg bij het passeren van de top de voorsprong van Den Hertog nog maar elf seconden. Spoedig daarna werd hij ingelopen. In de eind sprint van het grote peloton toonde Bas so, wereldkampioen in 1972 zijn kracht. Piet Schrijvers tijdens de training van de Nederlands-elftal-selectie in Zeist. De Ajax-doelman verdedigt morgen het doel tegen België omdat Jan van Beveren geweigerd heeft om te spelen. Het is een van de vele problemen waar technisch directeur George Knobel zich nu alweer mee ziet geconfronteerd. (Van onze sportredactie) ZEIST. De namen zijn veranderd. Dr. Frantisek Fadrhonc is vertrokken en opgevolgd door George Knobel. Bonds coach heet nu technisch directeur. De problematiek van het Nederlands elftal is echter hetzelfde gebleven. Het door Oranje in West-Duitsland veroverde wereld-zilver blijkt eigenlijk niet veel meer te zijn geweest dan een bejubeld intermezzo. De moeilijkheden die Knobel bij de eerste-de-beste wedstrijd van het nationale keurkorps na de WK ontmoet te de PSV’ers weigerden toen mee te spelen in de oefeninterland tegen Zwe den waren niet, zoals werd gesugge reerd, een incidentele wanklank als ge volg van een onvolwassen opstelling van een groepje kandidaten, maar blijken het nieuwe startpunt te vormen voor weer een lijdensweg. zal Van Kraay tegen de Belgen niet krijgen. Dat is hij zich ook wel bewust. „Maar”, zo stelt hij, „men moet niet in de eerste plaats naar het resultaat van deze wedstrijd kijken. Belangrijk is vooral dat het een leu ke oefenwedstrijd wordt en dat dan vooral de jonge garde het goed met elkaar kan vinden. Dat er zoveel jonge spelers zijn gekozen, vind ik een logische zaak. We staan als jeugd op scherp. In de competitie kan je ook zien dat we meer en meer door breken. Veel jonge spelers hebben hun stempel op het verloop van deze competitie gedrukt.” maandag van de maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt Wanneer uw overschrijving vóór ’t eind van deze maand binnen is, speelt u de volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uwlotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 tn.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. „Veel aan danken”. Kist gaat uit naar een offensief inge steld team. „Niet dat ik in de counter niet kan voetballen, maar het ligt me toch beter als er massaal wordt aan gevallen. Als er op uitbreken wordt gespeeld, kan je tegenstander je beter in de gaten houden. Ik heb de laatste tijd al gemerkt dat er meer en meer op me wordt gelet. Nee, ik kan niet zeggen dat ik nu ook meer dekking krijg, maar dat komt natuurlijk ook doordat ik geleerd heb tackles te ontwijken-” «Ss®S35s BARCELONA.Terwijl de organisa toren van de Grote Prijs van Spanje op het Montjuichcircuit van Barcelona blij ven volhouden dat de tragische afloop van het ongeluk van zondag (vijf doden en negen gewonden, van wie twee nog in levensgevaar) niet aan gebrekkige veiligheidsmaatregelen geweten kan worden, heerst er in de stad diepe ver- slagenhied. „Toen ik die trap voor mezelf maakte, heb ik er bewust rekening mee gehouden dat ik dit, of uiterlijk het volgend, seizoen bij Oranje zou zitten. De laatste tijd heb ik ook op een uitnodiging gerekend. Knobel had gezegd dat hij zou gaan verjongen en die belofte is nu ingelost”, aldus de Alkmaarder, die nog één jaar con tractueel aan AZ’67 vast zit. Hij ziet via het Nederlands elftal dé kans zich nog meer in de kijker te spelen. Een grote financiële sprong vooruit middels een transfer naar bijvoor beeld een buitenlandse club, sluit hij voor het volgend jaar dan ook niet uit „ik wil uit het voetbal halen vormen voor Tottenham Hotspur heeft zich ge handhaafd in de eerste divisie van de Engelse league. Gisteravond versloegen de Spurs Europa-cupfinalist Leeds United met 4-2. o Voor het Europees kampioenschap drafamateurs, gedoteerd met 50.000 gul den, dat zondag 4 en maandag 5 mei op de renbaan Duindigt wordt gehouden zullen negentien dravers en amateurs uit tien landen deelnemen. Hans Croon heeft gistermiddag een eenjarig contract bij Anderlecht gete kend. De 13-jarige Canadese zwemster Ga- rapick heeft tijdens wedstrijden in Bradford het wereldrecord dames op de 200 meter rugslag gebracht op 2 minu ten en 16,33 seconden. Stan van der Driessche heeft in Den Haag in een partij over acht ronden de Belgische boksmiddengewicht Eric Seys verslagen. De Rotterdammer won op punten. Jos Hermens, de Nederlandse re cordhouder op de 5000 en 10.000 meter hardlopen, heeft een sponsor. Met in gang van 1 mei zal hij worden gespon sord door het weekblad Nieuwe Revue. Ralph Manne heeft de 440 yards horden gewonnen in 50,0 seconden. Hij vestigde deze beste seizoenprestatie tij dens atletiekwedstrijden in Corvallis. De internationale marathon die za terdag 3 mei in Amsterdam wordt ge houden heeft een voor Nederland record aantal deelnemers van 235. De Nederlander De Rooy is in Lud wigshafen tot de derde ronde in de strijd om het Europees kampioenschap Grieks- Romeins worstelen gevorderd. Staatssecretaris Veerman (Onderwijs en Wetenschappen) vindt Zoetermeer de beste vestigingsplaats voor een nieuwe CIOS. Wim Ruska is in Amsterdam veroor deeld tot een boete van 350 gulden, we gens het slaan van een automobilist in Edam. prestaties tegen de Belgen, beschikbare leden - - u M

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19