PvdA-Rotterdam stuurt Studies over methanol als motorbrandstof B. en W. „waarschuwing Wetsontwerp ingediend Van Agt: Beperking vrijheidsstraffen K C( MRCA geen opvolger Starfighter Vandaag behandeling plannen in Tweede Kamer TWEE „ANGELS” AL VERWIJDERD UIT ONTWERP HERSTRUCTURERING W.O a ii E H II □ocEn te dit te tfe Demonstrerende taxichauffeurs beloond V IV 7 IV® WESTDUITSE MINISTER LEBER: It; Arafat in Moskou „WEINIG KANS” BINNEN- EN BUITENLAND 1975 2 9 APRIL 2 DINSDAG DIT 99 f Boekje open over strafrecht Ingetrokken Politiesamenwerking Fregatten Beschuldigingen Canada Wijkbewoners Cognac Shag (Van onze redactie binnenland) Gered 99 Wedde [kl Naar huis gestuurd DEN HAAG (ANP) De West duitse minister van Defensie, Georg Leber, gelooft niet dat het MRCA- gevechtsvliegtuig in aanmerking zou kunnen komen als opvolger van de Starfighter. Engeland, Ita lië en de Bondsrepubliek bouwen dit vliegtuig momenteel gezamen lijk. Zelfs in „uitgeklede” staat maakt dit toestel volgens de West duitse Defensieminister weinig kans in de vier NAVO-landen die hun Starfighter moeten gaan vervan gen. Een sterk vereenvoudigde MRCA-versie noemde hij „proble matisch en zeer moeilijk uitvoer baar”. Bezetting 5’ 1» :a K U (Van onze correspondent) gisteren buitenland zzo o 16 11 zo 14 Daarnaast willen de chauffeurs voor de technische beveiliging auto’s. I tei rin ba: do< hei gis De autofabrikant Volkswagen is on langs een uitvoerig onderzoek naar de mogelijkheden van methanol begonnen, terwijl de Zweedse overheid en het au- MOSKOU (UPI, DPA). Jasser Ara fat, de leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO), is gisteravond aan het hoofd van een delegatie van de PLO in Moskou aangekomen. Van Ara bische zijde is vernomen dat Arafat met de Russische leiders zal praten over de rol die de PLO zal spelen als de Geneef- se vredesconferentie eenmaal hervat is. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen C. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck n zzo zzw n z z z z z z z 19 13 25 21 21 21 12 20 18 20 17 13 23 18 9 8 9 9 8 8 11 11 10 10 3 uur uur 0 0 o o o o 1 0 0 o o o o o o om op waar de nieuwe geleide wapenfregatten van de koninklijke marine worden ge bouwd, is komen te vervallen, maar dit bezoek zal nu volgende maand worden „ingehaald’'- regering moet het verworpen worden. Het biedt, vindt de Raad, te weinig garanties voor het zo goed mogelijk opstellen van nieuwe programma’s, de zgn. herprogrammering. De Vereniging Academici Wetenschap pelijk Onderwijs (VAWO) heeft gisteren nog in een telegram aan de voorzitter van de Tweede Kamer geschreven, dat ze vindt dat het wetsontwerp dient te worden ingetrokken. Kernpunt van het wetsontwerp is het terugbrengen van de cursusduur tot ten hoogste vijf jaar. Oorspronkelijk was het plan van de bewindslieden om die cursusduur tot vier jaar terug te bren gen, maar oppositie vanuit de universi taire wereld en de Tweede Kamer, heeft rijdt, maar verwacht wordt dat dit niet voor 1980 zal kunnen worden gereali seerd. Volgens de fabrikant heeft methanol veel voordelen. Het wordt op chemische wijze gewonnen als synthetische stof uit steenkool of kalk, hetgeen grondstoffen zijn die nog voor honderden jaren aan wezig zijn in de aardkorst. Methanol is voorts klopvast, waardoor geen loodtoe- voeging nodig is en dat betekent uitlaat gassen, die minder koolmonoxide, kool waterstof en stikstofoxide bevatten. Met andere woorden: deze uitlaatgassen zijn schoner zo beweert de Westduitse auto fabrikant. hen tot een concessie gedwongen. Eind maart wijzigden ze het ontwerp zo, dat de cursusduur nu vijf jaar kan worden. Hun voorkeur blijft echter uitgaan naar vier jaar. studiekeuze mogelijk. Het rendement zal verhoogd kunnen worden en het totaal aantal verspilde stndiejaren zal afne men, vinden zij. De verklaring is uitgegeven nadat B. en W. van Rotterdam (allen PvdA) vori ge week besloten om de rode vlag niet te hijsen op het stadhuis. Eerder had men tot in de gemeenteraad het besluit De Tweede-Kamerleden mevr. Epema- Brugman (PvdA) en dr. Terlouw (D’66) hebben een door hen ingediend initia tiefvoorstel van een wet Verpakkings middelen ingetrokken.Zij deden dit na bestudering van het onlangs ingediende wetsontwerp Afvalstoffen van minister Vorrink. De Franse ambassade in ons land heeft verboden om voor Hollandse vieux de naam cognac te gebruiken. De codecom missie voor de reclame heeft een klacht hierover van de Fransen gegrond ver klaard. Een woordvoerder van de Syrische re gering heeft gisteren Irak ervan be schuldigd, 35 mensen terechtgesteld te hebben bij een nieuwe vervolging van politieke tegenstanders. Irak heeft nog niet gereageerd op de beschuldiging. he wc on pe ba alc n zzo zzo z Dl het krac de - beh< zal milt mee Ii poli van Sak heit tem bur sta: mis van kie: hor ger LI socia heef O Se wini een mun mun een arbe: lism Zijn bede Bew sami VOOI V< feui strij gew vol! volk uitsl len. gem sen M kra< begi spel proi elke stab die kan I voc in tig< 5.6( me: 2.Ï4 ten Coi Cei 0 0 o o o o 4 0 o 0,1 7 8 10 12 3 7 -2 2 5 11 4 7 8 4 13 7 1 11 5 .a 5Ê £2 De voedingsbond NKV heeft een ge sprek geëist met de directie van een slagerij en vleesvoorverpakkingsbedrijf in Weert. De boekhouder van het bedrijf heeft de 15 personeelsleden, toen zij giste ren op hun werk kwamen, volgens de bond zonder opgaaf van redenen naar huis gestuurd. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Sasablanca Laspalmas Tel-Aviv Tunis (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Van Agt van Justitie heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet ingediend waarin wordt voorgesteld om het aantal korte vrijheidsstraffen te beperken. In plaats daarvan krijgt de rechter in ruimere mate de mogelijkheid om geldboetes op te leggen. Weer In binnen- en De regering gaat samen met vertegen woordigers uit de taxi-wereld bekijken wat de mogelijkheden zijn om de taxi chauffeur een grotere rechtszekerheid en een betere veiligheid te geven. Daartoe zal een werkgroep worden opgericht, die binnen enkele weken van start zou kun nen gaan. de mogelijkheid verruimd om beslag te leggen op saldi bij banken en postgiro. De mogelijkheid om, nadat het vonnis is uitgesproken, alsnog de opgelegde boete te verlagen omdat de omstandigheden waarin de veroordeelde verkeert danig zijn Veranderd, wordt uit de wet ge schrapt. Gedeeltelijk gratie blijft moge lijk, en daarom is het matigingsrecht overbodig geworden. Voorgesteld wordt verder iedere stu dent die na het voorbereidend (propae- deuse) jaar zakt, nog één jaar de kans te geven. Als het examen dan nog niet gehaald is, verspeelt de student zijn of haar kansen. Wie het doctoraal examen in het vijfde cursusjaar niet haalt, krijgt ook nog één jaar extra. Op deze manier willen de bewindslieden de tijd dat men maximaal ingeschreven kan staan terug brengen tot zeven jaar. DEN HAAG (ANP). Hoe langer hoe meer landen in de wereld willen hun afhankelijkheid van aardolie beperken en daarom wordt intensief gezocht naar vervangende brandstoffen als alternatief voor bijvoorbeeld dieselolie en benzine. Eén van de stoffen, die op steeds grotere schaal onder de loep wordt genomen, is methanol (methylalkohol), een vloeibare brandstof die in de autosport al langer wordt gebruikt. Zon Maan op 5 8 1 4 4 10 13 16 12 De student zal dan gemiddeld 1700 uur per jaar aan studie moeten beste den. Met andere woorden: er zal 42 weken per jaar 40 uur aan de studie gewerkt moeten worden. Na een voorbereiding van acht jaar komt deze week het ettelijke malen gewijzigde wetsontwerp herstructurering wetenschappelijk onderwijs in de Twee de Kamer. Ook nu nog bestaat er een grote weerstand tegen dit wetsontwerp. Volgens de Academische Raad, het over koepelend orgaan van alle universiteiten en hogescholen en adviesorgaan van de ROTTERDAM. De fractie van de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad van Rotterdam heeft in een verklaring gezegd dat men „erop vertrouwt dat de onbesuisdheid binnen het college van B en W. in de toekomst zal worden onder drukt”. De confessionele partijen zijn vanaf het begin tegen een strakke cursusduur van vier jaar geweest. Zij hebben moeite met de vermindering van de studies tof, die daar het gevolg van kan zijn. Ook vanuit studentenkringen is erop gewezen dat de nieuwe opzet een kwaliteitsverla- ging kan betekenen. De VVD pleit even als de confessionelen voor een soepele hantering van de cursusduur. Ook aan het bezwaar van de universi teiten en hogescholen dat de herstructu rering ingevoerd zou worden voordat er nieuwe studieprogramma’s zijn, zijn de bewindslieden tegemoetgekomen. De fa culteiten krijgen nu bijna drie jaar de tijd om nieuwe studieprogramma’s op te stellen. Men blijft echter tegen: het wetsontwerp moet ingetrokken worden. De wetswinkels Utrecht hebben in sa menwerking met het bureau Vormings werk van de Rijksuniversiteit Utrecht een boekje uitgegeven waarin onder de titel „Strafrechtmoeilijkheden” informa tie wordt gegeven over rechten en be voegdheden van burgers, politie en justi tie. Uitgangspunt van het boekje is, dat de wet voor de verdachte een uitermate onduidelijke zaak is. De samenstellers rekenen af met de opvatting, dat iedere Nederlander geacht wordt de wet te kennen. De publicatie leent zich met na me voor gebruik op scholen en vor mingsinstituten. Als de plannen door het parlement worden overgenomen, zal de rechter voortaan bovendien kunnen bepalen dat een boete ih termijnen betaald mag worden. De regeling van vervangende hechtenis het zogenaamde vrijwillig gaan zitten” wordt ook veranderd. Volgens de nog geldende wet kan voor elke halve gulden boete één dag vervan gende hechtenis in de plaats komen. Straks wordt voor iedere 25 gulden boe te een dag „zitten” in de plaats gesteld. In zijn toelichting wijst de bewinds man erop dat de vrijheidsstraffen in het Wetboek van Strafrecht steeds voorop hebben gestaan. Mr. Van Agt vindt ech ter dat in de toekomst eerst moet wor den nagegaan of er niet een geldboete gevonden kan worden die evenredig is met het gepleegde feit. De door de rechter opgelegde betaling in termijnen wordt voorgesteld voor boetes boven boven de 500 gulden. Die termijnen moeten bovendien minstens 100 gulden bedragen. De huidige regeling om boetes te innen is, aldus de bewinds man van Justitie, gebrekkig en niet meer aangepast aan de huidige situatie. Te laat betalen wordt straks veel stren ger beboet. De eerste aanmaning gaat 25 gulden kosten; de tweede een vijfde van het boetebedrag met een minimum van 25 en een maximum van 1000 gulden boete. Deze heffingen gelden ook wan neer een termijnbedrag niet op tijd is afgedragen. Wanneer gestraften in de toekomst weigeren te betalen, gaat de overheid, wanneer het om bedragen beneden de 500 gulden gaat, sneller vervangende vrijheidsstraf opleggen. Daarnaast wordt Naar pas gisteren is bekend geworden, heeft vorige week een inwoner van Nunspeet zijn 4-jarige dochtertje gered van de verdrinkingsdood. Een 16-jarige jongen, die wordt verpleegd in een in ternaat voor zwakbegaafde kinderen, had haar in een beerput gegooid. In het jaarverslag van De Erven de Wed. J. van Nelle staat vermeld dat het Nederlandse shagverbruik voortdurend toeneemt. Vooral de vrouwelijke rokers gaan meer en meer over op het roken van shag. Niet alleen voor zware shag van Van Nelle, maar ook voor de half- zware shag is er sprake van een groei ende popularitiet. om dit wel te doen met hand en tand verdedigd. De tweede fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, F. van Heezik, liet daarop weten twijfel te koesteren aan de geschiktheid van „dit college van B. en W.” om een stad als Rotterdam te besturen. Andere leden van de PvdA- fractie waren het evenwel niet eens met de felle kritiek van Van Heezik. Die kritiek had vooral betrekking op zaken als de boete aan het chemische bedrijf Oxyrane (van 4,5 miljoen gul den teruggebracht naar 37.500), het in cident rond het kwartiertje schafttijd van de ambtenaren en de moeilijkheden rond het hijsen van de rode vlag. „Het college ontwikkelt een doortastende daadkracht”, aldus de fractie in zijn verklaring, „maar heeft geen gelukkige hand gehad in besluiten waarvan een grote psychologische bijwerking kan worden verondersteld”. Staatssecretaris Van Lent van Defen sie vindt, dat het van januari tot april samengaan van minimumjeugdloon en netto wedde voor diénstplichtigen niet mag worden gezien als een verworven recht. Het streven is de twee in 1978 op een gelijk niveau te hebben, aldus de staatssecretaris- Op 1 januari ging de wedde omhoog, maar op 1 april het minimum jeugdloon, zodat deze twee nu weer verschillen. te gaan in hoeverre het voordelig is methanol onder normale condities de markt voor motorbrandstoffen te in- DEN HAAG. Vandaag begint in de Tweede Kamer de behande ling van de plannen van minister Van Kemenade (Onderwijs) en staatssecretaris Klein (Hoger On derwijs) de studieduur aan univer- siteit of hogeschool terug te bren gen tot vier, maximaal vijf jaar. troduceren zowel als bijmengsel voor benzine als in de vorm van zuivere me thanol voor het aandrijven van motoren van autobussen. De uitwerking op het milieu geldt bij het onderzoek als voor naamste factor. De Zweden verwachten, dat het gebruik van methanol zal leiden tot een lager vergiftgehalte met daar door minder loodafzetting in de uitlaat gassen. Volkswagen onderzoekt thans de mo gelijkheden van methanol met 45 voor De Westduitse minister heeft dit giste ren op een persconferentie in Den Haag verklaard na zijn tot één dag bekorte informele bezoek aan ons land op uitno diging van minister Vredeling. In ver band met de vandaag in zijn land te houden herdenkingsdienst van de bij de gijzeling in Stockholm omgekomen Duit se militaire attaché moest minister Le ber gisteravond al naar zijn land terug keren. Het geplande bezoek aan de ko ninklijke maatschappij „De Schelde”, Door de wijzigingen die Van Kemena de en Klein eind maart hebben aange bracht, hebben ze twee angels uit het wetsontwerp verwijderd. Een meerder heid van de Tweede Kamer voelde na melijk weinig voor een vaste cursusduur van vier jaar. Een deel van de PvdA- fractie wil helemaal geen eisen aan de cursusduur stellen. De universiteiten moeten dat binnen de door het parle ment elk jaar te geven financiële moge lijkheden maar zelf uitzoeken. Een meerderheid wil echter wel een kortere cursusduur. namelijk binnenkort een voorstel indie- nen voor een speciale zitting van de Eupogroep (EEG-ministers van Defensie) begin mei in Londen. Hij wil deze bij eenkomst geheel wijden aan de volgens hem zo noodzakelijke standaardisatie en specialisatie van de NAVO-landen en alle hiermee samenhangende factoren. Minister Leber heeft zijn Nederlandse collega laten weten zijn voorstel te zul-, len steunen. Gistermiddag hebben ongeveer 300 studenten het academiegebouw van de Groningse universiteit bezet. De studen ten besloten de bezetting tot vandaag voort te zetten om hun eis, intrekking van het wetsontwerp Posthumus, kracht bij te zetten. Dit ontwerp op de her structurering van het wetenschappelijk onderwijs komt vandaag in behandeling in de Kamer. Alle Gooise politiebureaus en politie auto’s werden gisterenochtend aan el kaar gekoppeld via het mobilofoonnet. Ieder bureau kan nu elke wagen berei- ken.De Gooise samenwerking op vrij willige basisloopt vooruit op de rege- ringplarmen om tot een reorganisatie van de politie te komen. De bewoners van de wijk Het Vonder- kwartier in Eindhoven hebben een kort geding tegen de gemeente gewonnen- Zij eisten onmiddellijke stopzetting van de aanleg van een vierbaansweg dwars door de wijk. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Eerst enkele buien, later meer zon. Kouder. Aantal uren zon: 3 tot 12. Minimum tempe raturen: omstreeks 6 graden. Maximum tem peraturen: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. WEERRAPPORTEN Zo’n 300 chauffeurs waren naar Den Haag gekomen om de eisen van het overlegorgaan kracht bij te zetten. Volgens hét overlegorgaan verte genwoordigden de 300 enkele duizenden chauffeurs, die gisteren uit hun werk niet gemist konden worden. Hoog water Laag water WOENSDAG 30 APRIL op 5.14 uur onder 20.02 0.16 uur onder 8.43 Hierboven een beeld van de demon stratie IJMUIDEN 6.33 uur en 2.19 uur en Verder is gesproken over de Neder landse behoefte om militaire oefeningen te houden in Canada. West-Duitsland oefent hier al enkele jaren en in de komende maanden zal worden nagegaan of het mogelijk is dat Nederland en de Bondsrepubliek gezamenlijk in Canada kunnen gaan oefenen. Militaire deskun digen zullen bekijken of een en ander organisatorisch, technisch en financieel haalbaar is. Indien er een positief advies uit de bus komt, zal overleg met de Canadese regering worden gepleegd on der welke voorwaarden zij beide landen toestemming willen geven voor het hou den van militiare oefeningen. Beide ministers hebben ook gesproken over onder meer de MBFR-besprekingen in Wenen en de vervanging van een aantal tanks (Centurion) en marine- vliegtuigen (Neptune). Amsterdam, licht be w. half bew. zzo onbew. zzw onbew. z licht bew. zzo onbew. half bew. onbew. licht bew. Z.-Limburg licht bew. half bew. zzw onbew. windst. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. ono onbew. licht bew. Een Israe dat i bean Eén en ander staat in verband met de belangstelling, die West-Duitslafid aan de dag ’heeft gelegd voor de nieuwe Nederlandse standaardfregatten, waar van de eerste in 1978 in dienst zal worden genomen. Minister Leber zei, dat de Bondsrepubliek zich in principe be reid heeft verklaard om gezamenlijk het kostbare project uit te voeren. Óp de vraag of West-Duitsland Nederlandse fregatten wil kopen dan wel na wil bouwen, kon de bewindsman nog geen antwoord geven. Hierover zal in de ko mende maanden met Nederland verder worden gepraat, zo liet hij weten. Ook staat nog niet vast of West- Duitsland haar toekomstige fregatten met dezelfde voortstuwingsinstallaties (van Rolls Royce) zal uitrusten als ande re Europese marines, zoals Engeland, Frankrijk, België en Nederland. Minister Vredeling heeft zijn West- Duitse ambtgenoot tijdens de gedachten wisseling wel gepolst over zijn opvatting omtrent standaardisatie en specialisatie van de wapenindustrieën van de NAVO- landen. De Nederlandse bewindsman zal toconcern A. B. Volvo gezamenlijk met studies hierover zijn gestart. In Zweden is een onderneming gesticht, die het gebruik van methanol als brandstof, hetzij gemengd met benzine of gasolie hetzij als zuivere methanol nagaat. Het ontwikkelingsplan geldt voor drie jaar: en omvat behalve laboratoriumproeven ook praktijkonderzoek op lange termijn met 300 voertuigen. Aandacht wordt be steed aan het milieu, de schaarste-situa- ties en het brandstofverbruik. Het doel van de Zweedse studie is na deze brandstof omgebouwde voertuigen. Het einddoel van de ingenieurs van het VW-ontwikkelingscentrum is een auto te ontwikkelen, die op zuivere methanol Dit zei minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) gisteren toen hij een delegatie ontving van het Landelijk Overlegorgaan Beveiliging Taxi’s, waarin chauffeurs uit heel Nederland vertegen- woordigd zijn. -Het overlegorgaan over handigde de minister 2000 handtekenin gen en een petitie, Waarin wordt gewe zen op de dood van de Rotterdamse taxichauffeur Hartmann begin april. Hartmann werd vermoord in zijn taxi. Volgens het overlegorgaan is het nodig dat zo snel mogelijk iets wordt gedaan aan de rechtspositie van de taxi-chauf- feur. Een grote verbetering zou zijn als de betalingsplicht van het openbaar ver voer ook voor taxi’s werd ingevoerd. subsidie van de Bezwaren richten zich op vier punten: overbelasting van het wetenschappelijk corps, scheiding van onderwijs en onder zoek, uniforme vierjarige cursusduur en het ontbreken van garanties voor het van de grond komen van post-doctoraal onderwijs. De problemen in de universitaire we reld zijn te groot, om nog langer met de hervorming van het wetenschappelijk onderwijs te wachten.De Tweede Kamer zal zich in meerderheid wel door deze overweging laten leiden en haar steun aan het wetsontwerp geven. De wet wordt trouwens pas in 1978 ingevoerd, want eerst moeten er voor alle studie richtingen nieuwe studieprogramma’s worden ontworpen. w z onbew. verand. 20 Kopenhagen licht bew. onbew. nno onbew. windst. licht bew. onbew. onbew. windst. 20 geh. bew. windst. half bew. windst. 19 onbew. onbew. regen ozo onbew. z onbew. windst. 19 onbew. windst. half bew. wzw onbew. windst. 18 onbew. n 20 mist zzo 19 onbew. windst. 20 geh. bew. zo regenbui ozo WOENSDAG 30 APRIL 19.01 uur 14.43 uur Aan het „eeuwig rondhangen” op de universiteit wordt in de plannen van Van Kemenade en Klein een eind ge maakt. Een student mag twee jaar lan ger over zijn studie doen dan de tijd die er officieel voor staat. Wordt de cursus duur vier jaar, dan moet hij in zes jaar zijn doctoraal examen afleggen. Duurt de cursus vijf jaar, dan mag hij er zeven jaar over doen. Op dit moment doet volgens prof. Wiegersma, kroonlid van de Academi sche Raad, 50 percent van de studenten acht jaar over het doctoraal examen. Een zeer grote groep doet er negen of tien jaar over om het doctoraal examen te halen. Per student wordt er zo door het terugbrengen van de studieduur een paar jaar winst geboekt. Met het gevolg dat de sterke groei in het aantal studen ten beter opgevangen kan worden. Het probleem van het grote aantal studie-stakers volgens Wiegersma haalt 40 tot 50 percent van de studenten het doctoraal examen niet moet vol gens de bewindslieden worden opgelost door de invoering van een examen na één jaar, de zgn. selectieve propaedeuse. Daarbij wordt dan bepaald, of een stu dent al dan niet in de door hem gekozen studierichting kan doorstuderen. Volgens Van Kemenade en Klein wordt daardoor een herziening van de aanvankelijke

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2