99 99J Kritiek Soares op communisten Twee Amerikaanse mariniers gedood bij raketaanvallen op Saigon VN-„waakhoncT bij Cyprus-gesprek ambassadeur Doden in Belfast „Ontvoering verijdeld” Minister Kruger: „Toch geen Japanners of Libanezen” achtergrond KI 'J Italië: 3 BINNEN» EN BUITENLAND 2 9 1975 DINSDAG APRIL n 7 iht en ng ;en ers (Vervolg van pagina 1) ing Gevangenen iac Uitslagen ag (Van onze redacteur in Athene, Frans van Hasselt) ed Ide Geheimzinnig ird F I Bestorming (Vervolg van pagina 1) JOHANNESBURG (Reuter, AFP en UPI) De 24-jarige Israëliër David Protter, die als veiligheidsagent verbonden was aan het Israëlische consulaat is overgebracht naar Pretoria. Hij werd vergezeld door de Is raëlische ambassadeur aan wie hij vertelde waarom hij tot de gijzeling in Johannesburg was overgegaan. ATHENE De onderhandelingen tussen de Grieks-Cyprische leider Klerides en de Turks-Cyprische Denktasj zijn gisteren, na lange onderbreking, in Wenen hervat., Zij worden gehouden onder auspiciën van VN-secretaris-generaal Waldheim, die de eerste fase ervan persoonlijk zal bijwonen. De onderhandelingstafel blijkt bij nader inzien niet driehoekig te zijn maar rond. Dit lijkt een succesje voor de Turkse diplomatie, die bezwaren heeft tegen deelname van Waldheim als „derde partij”; men ziet hem liever als een morele stimulans om tot een resultaat te komen. Luns „Overreed” „Doorsnee” Veiligheidsagent van consulaat ind wilde politieke mening spuien Twee Amerikaanse mariniers, die op 4 V ROME (UPI). De Italiaanse autori teiten hebben naar zij zeggen de ontvoe ring verhinderd van de Westduitse am bassadeur Hermann Meyer Linderberg door buitenlandse verzetsstrijders, aldus heeft het Italiaanse persbureau ANSA gisteren gemeld. veld Tan Son Nhut en omliggende troepen. desavoueerd, zoals de linkse oppositie wilde. Dr. Soares verklaarde dat zijn partij het pact met de Beweging der Strijd krachten waarbij de MFA de komen de drie tot vijf jaar een leidende rol behoudt zal blijven naleven. Maar er zal nu een evenwicht ontstaan tussen de militairen en de politieke partijen, zo meende hij. (26,38 (12,53 (CDS): Bij de aanval van de revolutionaire strijdkrachten op het vliegveld Tan Son Nhut is een Amerikaans transporttoestel vernield, zo is vah Amerikaanse militai re zijde vernomen. Van de bemanning zou echter niemand gedood of gewond zijn. Ook in Cholon, de wijk van Saigon waar de Chinezen wonen, zijn gevechten uitgebroken tussen revolutionaire eenhe den en troepen van de regering in Sai gon. bereid zijn tot samenwerking met de regering van Doeong Van Minh, maar dat president Ford tot dusver nog geen contact met de nieuwe Zuidvietnamese Zuidafrikaanse militairen stonden nog vanmorgen vroeg klaar voor een bestor ming van het consulaat van Israël in Johannesburg. Wat Denktasj betreft, deze vertoont zich nu in Wenen voor de eerste keer als „constitutioneel president van de Turkse federale staat op Cyprus.” de het jnd ers ten lag df- •ei- ,ie- el- let. •ei- 'ij- ge- itie de let tan B. te LA- net er- ort Zij de oor sa- gs- cht de aa- be- sti- dat ate ers ere te na- or- op che jul- in- ijd ien let ide ijn ige jen :an aa- 66) ia- gs- na ide ter be te fan log en, ran red ige in- en, 300 de m- iag ing cht er- ijk ing ge- ?en rijf rijf te- de aar sn- >ril en liet zen op de de het nu eft de ni cht er- Een scherpschutter van de politie van Johannesburg houdt de wacht op het dak van een gebouw vlak bij het Israëlisch consulaat. wacht stonden bij de ingang van het bureau van de Amerikaanse defensie- attaché op de luchtmachtbasis Tan Son Nhut, zijn vanochtend vóór zonsopgang om het leven gekomen bij een raketaan- val op de basis. Het grote complex waarin het bureau van de attaché is gevestigd, werd door enkele raketten ge troffen. BELFAST (UPI). In Belfast zijn gis teren bij afzonderlijke voorvallen twee mannen doodgeschoten, onder wie een leider van het officiële Ierse Republi keinse Leger (IRA). In Portugal zitten momenteel nog 1358 politieke gevangenen, onder wie 1226 van de politieke politie onder het regime Salazar-Caetano, 28 voor medeplichtig heid aan de „staatsgreep” van 28 sep tember 1974, 96 militairen en een aantal burgers in verband met de mislukte staatgreep van 11 maart, 21 voor econo mische sabotage en deviezenzwendel, 69 vanwege overtredingen tijdens de ver kiezingscampagne en drie omdat zij be horen tot het „Portugese Bevrijdingsle ger”, dat vanuit Spanje heet te opereren. consul Zoer die een zenuwinzinking zou hebben opgelopen. Ook de arts die maandagmiddag naar binnen was gegaan om gewonden te verzorgen, kwam vrij. Kort na consul Hovers vrijlating liet de terrorist weten dat hij niet bereid was tot het vrijlaten van andere gijze laars, tenzij zij werden vervangen door Israëliërs. Hij eiste een helikopter voor overbrenging naar de luchthaven Jan Smuts en vervolgens een El Al-vliegtudg voor een reis naar Israël. Verder wilde Luns op zijn beurt voerde gisteren besprekingen in Ankara. De Turkse oppositiepers beschuldigt de regering ervan zich te week tegenover de Amerikaanse pressie op te stellen en bij voorbaat bereidheid te tonen con cessies te doen, zoals de teruggave van Famagusta en het terugtrekken van troepen van het eiland. De zetelverdeling in de 250 zetels tel lende constituerende vergadering is als volgt: Socialisten, 116; PPD, 80; Commu nisten, 30; CDS, 16; MDP, 5; UDP, 1. generaal Arieh Bustan, vertelde na zijn bevrijding, dat Protter de hele tijd door zeer geëmotioneerd was geweest en er bij herhaling op had aangedrongen dat zijn politieke overtuiging, die pro-Pales- tijns leek te zijn, over de Zuidafrikaanse radio zou worden uitgedragen. Gijzelaars zeiden dat Bustan „slimme psychologische spelletjes” met Protter had gespeeld en dat deze de indruk had gevestigd graag vermaakt te willen wor den. Luttele minuten voor hij zich overgaf had Protter nog geëist dat hij met zijn gijzelaars naar Israël zou worden gevlo gen. Tegen de Zuidafrikaanse generaal Van den Bergh had hij nog eens gezegd dat de gijzelaars „met granaten aan elkaar” zaten, en dat als één granaat zou ontploffen, ze allemaal zouden springen en iedereen zou worden gedood. hij witte doktersj assen, operatiemaskers en 27 „stenguns” waaraan voor de wer king vitale onderdelen ontbraken. De bedoeling hiervan was waarschijnlijk de terrorist en gijzelaars hetzelfde te kle den, zodat sluipschutters niet zouden weten „wie de terroristen waren”. Tot de ontknoping van de zaak sprak men in Johannesburg voortdurend over „terroristen” zodat het er op lijkt dat David Protter zijn tegenstanders zorg vuldig om.de tuin heeft weten te leiden. En in Turkije gelooft men dat die druk de laatste week inderdaad naar behoren is uitgeoefend. Niet alleen door Kissinger’s assistent Hartman, die van Ankara naar Athene vloog en daarna terug naar Izmir, waar de geheimzinnige Bilderberg-conferentie onder leiding van prins Bemhard werd gehouden onder aanwezigheid van NAVO-secretaris-generaal Luns en van de Turkse minister van Bui tenlandse Zaken Caglayanail en van de Turkse oppositieleider Ecevit. Maar ook door de Amerikaanse oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken George Ball, die eerst onopval lende besprekingen met Griekse lei- president heeft gehad. Nessen zei voorts dat de VS nog geen officieël verzoek van de VRR hebben ontvangen om de Amerikaanse marine-eenheden uit de territoriale wateren van Vietnam terug te trekken. Generaal-majoor Winant Sidle, woord voerder van het Amerikaanse ministerie van defensie, zei dat er „een grote aan val op Saigon ophanden is”. Hij baseerde deze mening op het feit dat „de activi teit van de Noordvietnamese eenheden en troepen van de VRR in het gebied van Saigon sterk is toegenomen. te verwachten, want ik kan hem niets geven. Maar hij zelf kan het Cyprus-vraagstuk tot een oplossing brengen, omdat de VS druk kunnen uitoefenen op Turkije.” Zowel in Griekenland als in Tur kije heerst het gevoel dat het welsla gen van de conferentie afhangt van de effectiviteit van de Amerikaanse exponent. Men gelooft dat de Vere nigde Staten ondanks hun geslonken prestige in andere conflicthaarden van de wereld inzake de oplossing Van het Cyprus-probleem bij uitstek een beslissende macht vormen. Presi dent Makarios, die dit weekeinde Athene aandeed op doortocht naar de Gemenebestconferentie in Jamaica (waarna hij op 5 mei een ontmoeting zal hebben met Kissinger) zei het als volgt: „Kissinger heeft van mij niets Ondanks een dringende oproep van Frankrijk onverwijld vredesonderhande lingen te beginnen, hebben Noord-Viet- nam en de VRR gisteren het verzoek om vrede van de nieuwe Zuidvietnamese president Doeong Van Minh afgewezen. Van Griekse zijde stelt men hem voor als de waakhond die aan de conferentie deelneemt namens het wereldgeweten, gekwetst doordat Turkije de met algemene stemmen aangenomen VN-resolutie betreffende een terugkeer van de vluchtelingen, tot nu toe heeft genegeerd. Een uur voor het verstrijken van de termijn hadden zich voor de hoofdtoe gang van het kantoorblok ruim veertig soldaten samengetrokken en hadden sluipschutters posities rondom het bele gerde gebouw ingenomen. De politie gaf per luidspreker instruc tie dat niet teruggeschoten mocht wor den als vanuit het gebouw geschoten zou worden. De spanning was gestegen na een nieuwe schietpartij kort na middernacht. Minister van Justitie Jim Kruger herriep vanmorgen de eerder geuite veronder stelling dat „de terroristen (men dacht toen nog aan circa zes man) Japanners en/of Libanezen waren”. Hij schreef ze een andere, niet nader bekende nationa liteit toe. Het Franse persbureau AFP berichtte vervolgens dat twee kinderen in het consulaat waren vrijgelaten, evenals de gewonde consul en zijn jonge zoon, vice- LISSABON (Reuter). De Portugese socialistische partijleider Mario Soares heeft in een interview met het dagblad O Seculo gezegd dat de verkiezingsover winning voor zijn socialistische partij een „enorme nederlaag” voor de com munisten betekent. Hij verweet de com munisten grootspraak, het innemen van een dominerende houding tegenover de arbeidersklasse en pogingen „een centra lisme zonder democratie” te installeren. Zjjn opmerkingen worden ook gezien als bedekte kritiek op dat deel van de Beweging der Strijdkrachten dan nauwe samenwerking met de communisten voorstaat. ders voerde en daarna eveneens aan die Bilderbergconferentie deelnam (Ball heeft als onderminister in 1964 al een even dynamische als bemidde lende rol inzake Cyprus trachten te spelen). En ten slotte ook door McNamara, directeur van de Wereld bank, een derde deelnemer aan de Bilderbergconferentie, die tevoren een uitvoerig onderhoud had met premier Demi rel. SAIGON De Zuidvietnamese hoofdstad Saigon is vanmorgen opnieuw opgeschrikt door een reeks hevige ontploffingen die een kwartier duurde. De stad was het doelwit van een hernieuwd raketbombardement. In een kort daarop uitgegeven militair communiqué uit Saigon wordt gezegd dat de VRR-troepen vanmorgen begonnen met de beschieting van het vlieg- stellingen van de Zuidvietnamese hoewel sommigen van hen waren ge wond. De piloot van een tweede C-130 die op ongeveer hetzelfde moment op steeg, schreeuwde over de boordradio: „Wij stijgen op, wij stijgen op.” Het was het laatste C-130 toestel dat in het kader van de Amerikaanse luchtbrug Tan Son Nhut verliet. De Amerikaanse evacuatievluchten werden gisteravond gestaakt nadat ge- vechtsbommenwerpers van het type A- 37 een aanval op Tan Son Nhut hadden ondernomen. Enkele uren later werd de luchtbrug weer hervat, om weer stop te worden gezet toen de eerste raketten op de luchtmachtbasis insloegen. Op de vraag van journalisten of de voorwaarden, vastgelegd in de verkla ring van de VRR van 26 april, vervuld zijn door de verkiezing tot Zuidvietna- mees president van Doeong Van Minh en diens voorstel vredesonderhandelingen te beginnen, antwoordde de Noordvietna mese ambassadeur in Frankrijk, Vo Van Soeng: „Geen sprake van”. Soeng en het hoofd van de vertegenwoordiging van de VRR in Parijs, Pham Van Ba, waren door de Franse minister van bui tenlandse zaken Sauvagnargues, ontbo den. Het C-130 transportvliegtuig werd vanmorgen geraakt toen het met bijna 200 vluchtelingen aan boord langs de verkeerstoren van het vliegveld reed. Volgens ooggetuigen konden alle vluch telingen tijdig uit het toestel komen, Protters overgave maakt een einde aan het beleg van het consulaat. De politie dacht voortdurend dat men te maken had met een groep van zes terroristen, van wie enkelen Japanners en Libanezen zouden zijn. Het was echter uitsluitend en alleen Protter die gisteren paniek zaaide in Johannesburg, toen hij met een automatisch wapen het vuur opende op voorbijgangers, die op straat liepen. Een kind roept iets uit het raam van het Israëlisch consulaat in Johannesburg na dat de politie het vuur van de terrorist beantwoord heeft. Er waren twee kin deren onder de gijzelaars. Minister Kruger zei dat Protter „poli tieke opvattingen over de Israëlische re gering” had willen spuien. Gevraagd waarom hij zich had overgegeven, ant woordde hij: „Hij werd overreed”. Protter heeft in zijn onderhandelingen met de autoriteiten zodanig gebluft, al dus minister Kruger, dat de indruk -werd gevestigd dat er nog andere terroristen waren. De terrorist was ruim voorzien geweest van munitie en springstoffen en had iedereen geïntimideerd, aldus Kru ger. Hij was zijn actie begonnen nadat’alle personeelsleden in de kantoren van het consulaat gearriveerd waren en bezoe kers zich hadden aangemeld. Als veilig heidsbeambte had hij de deuren kunnen sluiten zonder dat dat bevreemding wekte. Hij had allen in één vertrek bijeenge dreven en dit uitgelegd als een „paraat- heidsoefening”. Een van de gijzelaars, Israëls consul- Volgens PPD-minister zonder porte feuille Magelhaes Motta kunnen de strijdkrachten, die rtch zozeer hebben op geworpen als „een doorsnee van het volk” en „kinderen van het volk”, het volksmandaat dat uit de verkiezings uitslag naar voren komt niet terzijde stel len. En, zegt Motta, „het is aanmerkelijk gemakkelijker een regering aan te pas sen dan het volk”. Motta acht het nodig dat de strijd krachten, die tenslotte de revolutie zijn begonnen, een belangrijke rol blijven spelen. Als motor van het democratisch proces, indien de partijen het onder elkaar niet eens kunnen worden en als stabiliserende factor in een democratie die de eerste jaren nog niet sterk genoeg kan zijn om op eigen benen te staan. Wat de twee Cyprische onderhan delaars betreft, deze hebben allebei hun problemen met hun achterban. Klerides heeft deze maand veel dei ning veroorzaakt door zijn verklaring, dat hij als realist bereid is een verdè- ling van Cyprus in twee zones te aanvaarden, zij het dat de percenta ges dan moeten worden terugge bracht van 60-40 tot 80-20. Als reactie op die deining heeft hij eerst zijn functie van parlements voorzitter en onderhandelaar ter be schikking gesteld, deze later weer aanvaard, maar zonder iets van zijn „realistische” standpunt prijs te geven en zonder door Makarios te zijn ge- 17?wijst verzoek om onderhandelingen met president Doeong Van Minh af Omstreeks 10 april was men achter het complot gekomen, dat nog geen week later uitgevoerd zou worden. De ontvoering werd voorkomen door scher pere bewaking van de Westduitse am bassade en het huis van de ambassadeur, aldus ANSA. Een niet nader geïdentificeerde man ligt gewond op het trottoir bij het Israëlisch consulaat in Johannesburg. Hij was een van de 32 mensen die bij de gijzeling daar gewond raakte. De einduitslag van de verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering in Portugal luidt als volgt: Kiesgerech tigden: 6.176.559. Uitgebrachte stemmen: 5.665.707 (91,73 percent). Blanco stem men: 393.164 (6,94 percent). Socialisten: 2.145.392 (37,87 percent). Volksdemocra- percent). percent). 433.153 Namens de Franse president Giscard D’Estaing, verzocht hij him dringend akkoord te gaan met politiek overleg op zeer korte termijn. Pham Van Ba zei na afloop van zijn onderhoud met Sauvag nargues, dat „iedereen die de kwestie- Vietnam wil regelen, eerst de voorwaar den moet nakomen die in de verklaring van de VRR van 26 april zijn vastge legd”. Deze voorwanden zijn: de VS staan volledig achter de uitvoering van het Parijse vredesakkooord van 1973, van het Vietnamese volk. De regering in Saigon die „een werktuig van het Ame rikaanse neo-kolonialisme is,” verdwijnt. Ronald Nessen, perschef van het Witte Huis, liet gisteren weten dat de VS Eind vorige week heeft namelijk de, grotendeels door hemzelf aange wezen, grondwetgevende vergadering met algemene stemmen het grond wetsontwerp goedgekeurd dat komen de zondag per referendum aan de Turks-Cyprische bevolking zal wor den voorgelegd waarbij men wel in aanmerking moet nemen dat deze bevolking nog geheel onder de staat van beleg is gebleven. Denktasj’ tactiek wordt intussen steeds openlijker aangevallen door zijn voorganger Kütchük, redacteur van het dagblad Halkin Sesi (Stem des Volks) die nu ook een partij heeft opgericht onder de ietwat op merkelijke naam „Liberaal Socialisti sche Partij.” De doelstellingen daar van zijn: democratisering van het leven in de Turks-Cyprische sector, maar ook ietwat verrassend uitroeping van een geheel onafhan kelijke Turks-Cyprische republiek, dié zich zo nodig zal verenigen met Turkije. Zowel Klerides als Denktasj heb ben in Wenen dus rekening te hou den met links-georiënteerde stromin gen die er niet voor terugdeinzen eventuele concessies als capitulatie af te schilderen. (7,65 percent). Portugese Democratische Beweging (MDP): 233.362 (4,12 percent). Socialistisch Volksfront (FSP): 66.161 (1,17 percent). Beweging van Socialis tisch Links (MES): 57.682 (1,02 percent). Democratische Volksunie (UDP): 44.546 (0,79percent). Communistische Verkie- zingsfront (FEC-MIL): 32.508 (0,57 per cent). Monarchistische Volkspartij (PPM): 31.809 (0,56 percent). Partij voor Volkseenheid (PUP): 12.984 (0,23 percent. Internationale Communistische Liga (LCI): 10.732 (0,19 percent). Twee personen, een neger en een blanke, werden gedood door Protters kogels. Tweeëndertig voorbijgangers raakten gewond. Eenentwintig mensen, onder wie drie kinderen, werden circa zestien uur lang door Protter in gijzeling gehóuden. Ze ker vier van hen werden gewond door de „veiligheidsagent” of door de kogels van de schietende Zuidafrikaanse politie. Protter had zijn gijzelaars geleidelijk laten gaan en had er tenslotte nog maar twee. De blond ex-militair heeft enikele jaren gewerkt in Israël en vocht in de oktoberoorlog van 1973 tegen de Ara bieren. ten (PPD): 1.494.575 Communisten: 709.639 Centrum-democraten t Jijlui

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3