In de Zeewijkflats wordt het na half twaalf ’s avonds koud Voetbaltoernooi Glascontainers zijn geeij speelterrein Huisvuil moet dagje wachten Fotorit van Frijske Trou ttmroJ@vishal RlJmonders moet blijken Redt een kind; laat ze leven Haven Voorjaars- rk markt ziekenhuizen zaterdag 3 mei Dubbel feest voor bejaarden Velsen voor Vietnam” vraagt: Meubels bijben, liezen, bopen bij WOON TOON; O ll In IJmuiden langs de weg naar het Zuidpier-strand Gemeente maakt leren of werken in avonduren onmogelijk Bevrijdingsdag volop feest voor bejaarden DIE WILLEN OPVALLEN! 95 99 99 I Opknapbeurt berm Santpoortse Dreef toch minder duur Behendigheidstest in Velsen-Noord Bx DINSDAG 2 9 APRIL 1975 3 4 PLAATSELIJK NIEUWS f -1 Schreeuwend tekort NAAM ADRES WOONPLAATS h I Als maandabonnee Als kwartaalabonnee Ik wil de IJmuider Courant graag 14 dagen gratis thuis ontvangen. Daarna kunt U mij noteren I Onder het motto: Redt een kind! Laat ze leven! is het co mité „Velsen voor Vietnam” een grote actie begonnen om zoveel mogelijk te voorkomen, dat de kinderen van Vietnam de dupe worden van de problemen, waar mee dit land worstelt. Dat deze actie de sympathie van de Vel- sense bevolking heeft, blijkt wel duidelijk uit het resultaat van de collecte, die eind maart is gehou den. Meer dan tienduizend gul den bracht de Velsense bevolking bijeen als financiële steun aan het Medisch Comité Nederland Vietnam. Het bedrag is inmiddels overgemaakt, evenals de ver bandmiddelen ter waarde van 5.000, die als gift in natura ont vangen waren. F' - - i.i "TT i 13 W’ skHt kruimels (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) IJ- iweg enst Jan baas Of ze willen of niet, onze bezorgers zullen nu zeker meer opvallen door hun nieuwe fietstassen! Rode tassen met witte opdruk IJmuider Courant Op de foto een deel van de ruim 50 bezorgers welke in de gemeente Velsen, dag in dag uit weer of geen weer de krant bij u thuis be zorgen. Nog niet bij u? Schiet die bezorger eens aan (hij valt genoeg op!) De eerste 14 dagen brengt hij u de krant GRATIS! Als u dat gemakkelijker vindt, kunt u ook onderstaande bon invullen en aan ons opsturen. Het comité „Velsen voor Vietnam” doet daarom een dringend beroep op de gehele bevolking om aan de actie voor de vluchtelingen mee te werken en zich actief in te zetten. Geld en giften in natura kunnen ingeleverd worden bij de wereldwinkel, De la Reystraat 11, IJmuiden bij H Boer en A v d Niet, Rembrandtlaan 41, IJ muiden, bij D Steinmeijer, Min v Houtenlaan 29, Velsen-Zuid, bij me vrouw van Geldorp, Valeriuslaan 9, Driehuis, bij R Schoondergang Patri- ciuslaan 29, Santpoort en bij mevrouw V d Niet Koningsweg 128 in Velsen- Noord. Kromhoutstraat 56. tel. 02550-17150. Vel- jele- hout als i het uit- vijk. oog- in rde- >gen- isio- ier- 1 te van t te tro- Ne- icht. au); Ad ding rijk, ,‘ver- n de ober □and ij de ver- d na aam voer IJs- twee aan in Arijk. bij ij in ;eër. !g 4, taart mst- :nge- sau: 26, van ader i tot i: jvijk. als u: ems- jarig 1 in- ;elei- ,n de i Wie op Koninginnedag het aange name met het nuttige wil verenigen, kan terecht op het Gijzenveltplant- soen, waar ten bate van de Betle- hemkerk een Voorjaarsmarkt wordt gehouden. De markt is te vinden op het terrein naast de kerk aan de kant van de Betlehemschool. Er zijn veel attracties, er is veel te koop en voor de bezoekers is er koffie met iets erbij. van foel- V op 1, de i de Het stuk van Jack Poplewell is in het Fries bewerkt door B. Westra en wordt opgevoerd door de toneelgroep uit Hoorn. Na afloop is er dansen op muziek van The Evening Stars. Ook voor niet-leden van de krite is de avond toegankelijk. Het is natuurlijk wel verstandig om dan Fries te ken nen of het op zijn minst te verstaan. De glascontainers, die op het Zee- wijkplein staan opgesteld blijken niet alleen een zegen voor het milieu te zijn, maar ook een last. Want helaas is het zo, dat de containers niet precies zo gebruikt worden, als de gemeente zich dit had voorgesteld. Met name jongelui blijken de containers als een leuk nieuw speelobject te beschouwen. Dat het glas dan niet altijd binnen de containers blijft, is duidelijk rondom de containers te zien. Alhoewel het glasafval van al dan niet opzettelijk stukgeslagen fles- a ƒ11,80 (aankruisen a 33,90 wat U wenst). Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Damiate Pers BV, Antwoordnummer 416, Haarlem. ems- >ogo- ertig taakt 1920. een tvens tbal- >t 19 De krite „Frijske Trou” van muiden organiseert vrijdag 2 mei ’s avonds om acht uur in het Hervormd Jeugdgebouw een avond, waarop het toneelspel Albidil wordt opgevoerd. om geld en babyvoeding in te zame len. Men kan dit doen door het geven van een perssoonlijke bijdrage in geld of natura, maar ook door op school of binnen de eigen vereniging een actie op touw te zetten. Voor vijf cent kan een baby een dag leven. VELSEN. De personeelsvereniging van het Zeewegziekenhuis heeft zoals jaarlijks gebruikelijk weer een voetbal toernooi georganiseerd. Het toernooi, waar diverse ziekenhuizen uit de regio aan meedoen, wordt zaterdag 3 mei gehouden op de bijvelden van het sport park Schoonenberg. Acht teams van verschillende zieken huizen en inrichtingen zullen aan het toernooi meedoen. Het zijn teams van het Provinciaal Ziekenhuis uit Sant- po..rt; Psychiatrisch Centrum St. Wille- brord uit Heiloo; Psychiatrisch Zieken huis Vogelenzang uit Bennebroek, Meer en BoschDe Cruquiushoeve uit Heem stede; St. Elisabeth Gasthuis uit Haar lem; Ziekenhuis St. Jozef uit Heemstede, Ziekenhuis St. Joannes de Deo uit Haar lem en het Zeeweg Ziekenhuis uit IJ muiden. De eerste wedstrijd zaterdag wordt om half tien gespeeld. sen zoveel mogelijk wordt opgeruimd om ongelukken te voorkomen, blijkt uit de vele kleinere glasscherven rond om, dat er heel walt glaswerk buiten de containers sneuvelt. Misschien dat de gemeente de zware deksels van de containers, die men maar nauwelijks goed open kan krijgen, met hangslo ten moet vergrendelen om te voorko men, dat het glaswerk dat milieube wuste mensen in de container gooien, er weer net zo hard wordt uitgehaald door spelende kinderen. Hopelijk worden de kinderen echter milieube wust genoeg om de flessen in de containers te laten en hun speelter rein elders te zoeken. nog wat moeten werken. Niet leren maar werken. Die zitten dan ook letterlijk zowel als figuurlijk in de kou. Vorige week vrijdag informeerden wij bij de wethouder naar deze verschijnse len ervan uitgaande, dat er wellicht ergens een storing kon zijn in de centrale verwarming, of er misschien sprake was van een jaarlijkse onderhoudsbeurt, wel ke men in dé nachtelijke uren ter hand nam. Maar de wethouder wist van niets. Een informatie op de avond van die dag bij de directeur van d, woningin richting, de heer R. van Wetten hij is deze week met vakantie leerde ons het volgende. „Tijdens die ’’warme dagen”die wij onlangs hadden, regende het tele foontjes van flatbewoners, die infor meerde of wij gek waren om die centra le verwarming te laten branden- Wij hebben de zaak toen op een zacht pitje gedraaid. Maar de wethouder heeft mij opgebeld en geïnformeerd en toevallig hebben wij vandaag (vrijdag - redactie) nog een paar telefoontjes van klagers gehad en nu is de zaak weer normaal. Zij. het dat wij wel de zomertemperatuur hebben ingeschakeld”, aldus de heer Van Wetter. En dat terwijl de wethou der had betoogd, dat in Velsen de ver warming zomer en winter aanbleef. En ondanks al die woorden bleef het na half twaalf koud in Zeewijk. Onbehaag lijk koud en daar kunnen zelfs hart verwarmende woorden, die betogen dat alles weer in orde gebracht is niets aan veranderen. Tenzij een hoofd van de dienst onder „zomertemperatuur” het woord „kou” verstaat en zijn vakantie op IJsland pleegt door te brengen. In het Dienstencentrum aan het Zeewijkplein wordt van bevrijdings dag een gezellig feest gemaakt. De belangstelling voor dit feest, georga niseerd door de Stichting Dienstverle ning aan bejaarden is zo groot, dat het helaas «niet meer mogelijk is om in te schrijven. Het dienstencentrum gaat 's morgens om elf uur open, ’s Ochtends is er muziek en tussen de middag is er een koffiemaaltijd, ’s Middags zal de heer Van der Veer met zijn dia’s komen vertellen over opkomst en ontwikkeling van IJmui den, waarbij met name de visserij en de sleepvaart veel aandacht zullen krijgen, ’s Avonds om zeven uur is er een gezellige kienavond. Het comité „Velsen voor Vietnam” wil het echter niet bij deze ene collecte houden, nu het vluchtelin genvraagstuk in het zwaar getroffen Vietnam een enorm probleem is ge worden. Vooral baby’s en kleiine kin deren dreigen de dupe te worden van de oorlogvoering en er is schreeu wend behoefte aan babyvoeding en medicijnen. Daarom vraagt het co mité iedereen te willen meewerken SANTPOORT. Of de f 32.000,- die de gemeente wilde uitgeven om de ber men langs de Santpoortse Dreef te ver beteren in zijn geheel besteed zal wor den, is maar een vraag. In de gemeente raad was er nogal wat kritiek op de hoogte van dit bedrag, temeer omdat de opknapbeurt eigenlijk maar voor een jaar of$?ijf is. Immers, daarna is grond nodig voor de verdubbeling van de Sant poortse Dreef. Wethouder H. van de Werff wil mede op aandringen van de commissie voor de bedrijven nog eens bekijken of enkele werkzaamheden niet wat goedkoper kunnen. Uitgangspunt blijft voor hem echter, dat het onder houd van de wegbermen langs de Sant poortse Dreef op een goede, maar niet te dure wijze kan gebeuren. Jongstleden vrijdag bereikten ons deze signalen en bovendien konden wij ze ook nog „aan den lijve” vaststellen. Ongeveer om half twaalf ’s avonds zakt de temperatuur in de woonkamers. De verwarming is dan nog koeler dan een „handwarm sopje” zoals een bewoonster het uitdrukte en beantwoordt niet meer aan het doel van een c.v. installatie: het huis te verwarmen tot een zodanige temperatuur, dat men er prettig in ver toeven kan. De bewoners worden rille rig kunnen het in de woonkamer niet meer vinden. Sommigen hebben een electrische ver warmingsapparatuur ingeschakeld, ande ren gaan naar bed. Mensen, die omstreeks tien uur in de Voor automobilisten zijn er zater dag 3 mei bekers te verdienen tijdens de fotorit, die de automobielvereni- ging De Rijmonders houden. Sportie ve autorijders kunnen vanaf kwart over twaalf aan de starttafel in de Petruszaal, Mercuriusstraat 56 te IJ muiden terecht. De eerste équipes starten om een uur. De fotorit, die de rijders over een afstand van ongeveer 40 kilometer voert, is uitgezet door de heren Wardenier en Wolthuizen. In de routebeschrijving zijn geen „vallen” opgenomen, zodat men zich volledig op de foto’s kan richten- Natuurlijk blijft oplettendheid in het verkeer ook geboden. Waaraan is nu vooral grote behoefte. In de eerste plaats is dit aan melk poeder. Eén ton melkpoeder is vol doende voor 40.000 dagporties voor kleuters en vele tonnen melkpoeder zijn er nodig. Ook babyvoeding is voor de Vietnamese vluchtelingetjes van le vensbelang. Met name moederloze zuigelingen worden bedreigd door een tekort aan voeding. Ook het gebrek aan medicamenten is nijpend. Door de aanwezigheid van miljoenen bom- kraters, die broedplaatsen zijn gewor den voor de malariamug, is in Zuid Vietnam malaria nog steeds de groot ste volksziekte. Met één kilo kinine, kosten ongeveer 60 kunnen 50 vol wassenen effectief behandeld worden tegen de malaria. Ook infectieziekten kunnen gemakkelijk onder de ver zwakte bevolking uitbreken en epide mische vormen aannemen. Antibiotica, met name middelen tegen TBC zijn in grote hoeveelheden nodig. Ook vi taminepreparaten en andere genees middelen zijn onontbeerlijk voor de vluchtelingen. Gemeentelijke visafslag Den Helder. Hoewel er alle dagen wel een aantal kotters aan de markt waren, konden de bescheiden besommingen van de kleinere kotters niet voor een behoorlijke aan loop zorgen en moest het weer van de grote kotters komen op de vrijdag en zaterdag. Over het algemeen weer wat betere tongvangsten. Verschillende kotters kwa men ruim boven de 3.000 kilo met uitschieters tot ruim 3.600 kilogram, ter wijl verschillende andere kotters het meer in de schol hadden gezocht en met zeer ruime scholvangsten aan de markt waren, variërend tussen 6.000 en 8.000 kilogram. Zowel de tong- als de schol- prijzen bleven vrij stabiel, met voor de tong gemiddelde prijzen, die varieerden tussen de 8 en 8,50 per aangevoerde kilogram. Ruim twintig kotters besom- den meer' dan 20.000, waarvan er acht het zelfs tot boven de 25.000 wisten te brengen met een enkele uitschieter van boven de 30.000. Ondanks het feit, dat vier van de grote kotters in de Ierse Zee vissen en deze week niet aan de markt waren, kon door deze gang van zaken toch nog een redelijke weekbesomming worden geboekt. I avonduren van hun werk thuis komen, kunnen nog een uurtje in de kamer zitten, maar dan besluipt hen de kou, want al mag het dan wel voorjaar heten, de temperatuur buiten is absoluut nog niet van dien aard, dat men zonder verwarming kan. Mokkend zoeken zij dan maar het bed op. Dat zou voor eeen bepaalde categorie een oplossing kunnen betekenen. „Maar”, zo vertelde ons een van de bewoners, „ik leer in de avonduren nog wat bij- Ook als ik om kwart over tien pak weg half elf thuis kom, dan drink ik met de vrouw nog een bakkie, dan gaat zij naar bed en pak ik mijn boeken om te leren en huiswerk te maken. Nou als de gemeente zo door gaat, dan hoeft het leren niet meer. Ga maar-es in een kouwe kamer zitten leren. Probeer er dan maar eens je hoofd bij te houden. Maar bij wie moet ik klagen? Weet u het?”. Hij is niet de enige. Er zijn ook mensen, die ’s avonds thuis komen en Maandag aangekomen schepen: Radon, Takoradi; Pmsenbeek, Stugsund; Pallas, Genua; Bunga Sepang, R. dam; Elation, Gr. Yarmouth, Zaandam; Capricorn, Briton Ferry; Wendentor, Cont. Plat, IJmuiden; Jean-E, Londen; St. Edmund, Harwich; Embla, Gevle, Beverwijk; Smit Lloyd 11, Noordzee, IJmuiden; Impala, Ipswich; Hudson Light, Tilburry; Maandag vertrokken schepen: Dunve- gan Head, Londen; Seismic Servoyer, Cont.Plat, IJmuiden; Scol Spirit, Dagen ham, Z.dam; Cardience, R. dam; Douwe- S. Kolding, IJmuiden; Aardenburg, R. dam; Vanquard Londen; Garant, Le Ha vre; Cast», Antwerpen; Sommen, Bos ton, Zaandam; Kehdingen, Londen; Nor- news Leader, Oslo; Mercurius, Peter head IJmuiden; Smit Lloyd 11, Cont. Plat IJmuiden; Dinsdag aangekomen schepen: Teuto nia, Rotterdam; Ares, Antwerpen; Her cules, Antwerpen; Roro Anglia, Hull; Galini, Gdynia; Fridel, Rochester, IJmui den;' Dinsdag vertrokken schepen: Toledo, Le Havre ;Alberson, Rotterdam; Smit Lloyd 11, Cont. Plat, IJmuiden; Elisa beth Ildendorff, St. Maarten; Oswestry Grange, Grangemouth; Juno, Amal, IJ muiden VELSEN-NOORD. De VAK, de de organisatie heeft van de viering van Koninginnedag en Bevrijdingsdag in Velsen-Noord heeft voor haar bejaarden activiteiten op deze feestdagen nog slechts een klein aantal kaarten beschik baar. Zowel kaarten voor het kienen op woensdag 30 april ’s middags om twee uur in de Meerpaal, alle kaarten voor het optreden van kleinkunstenaar Paul Duval op 5 mei ’s middags om twee uur in De Schouw zijn nog af te halen bij J. Kelin, Geelvinkstraat 56, ’s avonds na zes uur of tussen 13.30 en 16.30 uur in het dorpshuis De Meerpaal. VELSEN NOORD. Jongeren tussen de twaalf en twintig aar, of hef nu jongens of meisjes zijn kunnen op be vrijdingsdag in Velsen-Noord meedoen aan behendigheidswedstrijden op de fiets of op de brommer. De festiviteiten be ginnen om tien uur op het Strating- plantsoen en men kan inschrijven bij buurthuis De Mei. De proeven zullen niet al te moeilijk worden en er zijn leuke prijzen te winnen. Wegens de a ctiviteiten op Konin ginnedag op het Marktplein zal de weekmarkt donderdag 1 mei een an der plaatsje moeten krijgen. De markt is daarom verplaatst naar de Burgemeester Rambonnetlaan, terwijl de weekmarkt van 8 mei een dag vroeger, dus op 7 mei gehouden wordt. Waarvan acte. Feestelijkheden werpen in ons land altijd hun schaduwen vooruit. Ook ditmaal is dat het geval voor de huisvuilophaaldienst en de week markt- Op Koninginnedag moet er feest gevierd worden en hoewel een feest meestal nogal wat rommel geeft, wil men de huisvuilophaal dienst deze dag toch vrijaf geven. Het huisvuil dat woensdags wordt opge haald, zal ditmaal een dag later bui ten de deur moeten worden gezet. Want huisvuilzakken op Koninginne dag langs de straat misstaan IJMUIDEN. In Zeewijk is liet al een aantal dagen „koud”, Niet de gebrui kelijke koude welke men aantreft in een hoogbouw-wijk dichtbij zee waar de wind altijd om de flatgebouwen wervelt en daardoor maakt, dat het slechts een paar dagen per jaar prettig is om zomers- ’s avonds op het balcon te zitten. Neen het is koud „in” de flats- Al een aantal dagen daalt daar namelijk de tempera tuur zodanig dat men omstreeks half twaalf elkaar begint aan te kijken en dan aarzelend de hand op de radiatoren van de centrale verwarming legt om dan alleen maar vast te stellen, dat deze net niet ijskoud is, maar toch ook niet weer kan voldoen aan de taak van een centrale verwarming. .1 F

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5