kastje kijken TBR en gevangenisstraf met elkaar in conflict ®w flfe poiftierechter Jl o KAMERLID HERMES BIJ OPENING „DE DIE” 0 Vergadering Algemene Raad Bejaardenwerk SS rif R z .Ji x,.: o ORANJEBITTER Café ’DE HALVE MAAN’ 1 El VISSER ELECTROTECHNIEK B.V. BEVERWIJK Kort IJmondnieuws t 50 ct per glas in met nico scheepmaker g OTF - Wf O J 9 DINSDAG 1975 APRIL PLAATSELIJK NIEUWS OP KONINGINNEDAG: Hagelingerweg 36 - Santpoort x Fusie r Beroepsvorming Bestuur Ketting De Electrische installatie in het scholencomplex „De Die” is uitgevoerd door Ministerie Winkeldiefstallen Tunesië Sokken SIMCA (Van onze rechtbank- verslaggeefster) 4 Racefiets WC OH '\|i II Laarzen HAARLEM „Een griezelige vi- cieuze cirkel”. Zo typeerde de advo- caat mr. Boekman in de zitting van de Haarlemse politierechter mr. Vink, de situatie waarin zijn cliënt, een jongen van 23, zit. Twee dingen spelen hierin die met elkaar in con- flict zijn: een tbr (ter beschikking- stelling van de regering, een door de rechtbank opgelegde maatregel tot verpleging in een kliniek) en ge- vangenisstraf. „Horletoet” ADVERTENTIE) Nog vele problemen op komst bij integratie beroepsonderwijs (Van een onzer verslaggeefsters) *5 y (ADVERTENTIE) r zitten? i graag! Als voorzitter van de scholengemeen schap „De Die” beperkte ir. L. Stoelinga zich in zijn welkomstwoord in hoofd- zaak tot enkele woorden van grote er- r kentelijkheid. Niet alleen voor allen die betrokken zijn geweest bij de totstand- De vraag was wat de invloed van de rechterlijke macht dan kan zijn, wat de zin van de volgende gevangenisstraf kan Je kunt je vergissen in je aansteker en iedereen kent de gewaarwording van de vreemde aansteker die plotseling in je zak zit. Maar het loopt wat in de gaten als je een aansteker van 148 tijdens cafébezoek in je sokken stopt. Het was dus duikeljjk geen wegwerp- lance waarmee het grootwinkelbedrijf over zijn spullen waakt. Mr. Vink was het eens met deze eis en zijn vonnis was gelijkluidend. set wel: ;en van idellen! De heer Hermes zag die ontwikkeling als onvermijdelijk. Uitstel van beroeps keuze is al een algemeen aanvaarde zaak. Uitbreiding van de algemene vor ming wordt naar zijn mening steeds noodzakelijker, nu de huidige samenle ving zo complex en ingewikkeld is ge worden, dat meer kennis en inzicht no dig zijn om als volwaardig burger mee te kunnen doen en niet gemanipuleerd te worden. 1 In Velsen-Noord start de winkeliers-1 vereniging Doka donderdag met een nieuw „lentespel”, een actie, waaraan 23; winkeliers uit vrijwel alle branches zijn; betrokken. De winkeliersactie duurt tot en met 29 mei en er zijn 180 prijzen beschikbaar. I il j Sinds het lager beroepsonderwijs vier jarig is geworden, met een onderbouw die vooral gericht is op algemeen vor mend onderwijs en een bovenbouw, ge richt op de beroepsvorming, werden de mogelijkheden tot vorming van scholen gemeenschappen groter, omdat het ge makkelijker werd de leerstof uniform te maken in de onderbouw. Hij herhaalde een aantal trefwoorden uit zijn betoog. Die werden op grote borden binnen gedragen door een groep je leerlingen en van die borden (scha kels) werd zeer technisch een ket ting gemaakt met voorbewerkt materi aal. De heer Hermes sloot de ketting met de schakel „De Die”, daarmee een zinvolle symbolische en originele hande ling verrichtend, waarmee het scholen complex officieel werd geopend. Voor 25 slaagde een 26-jarige Haar lemmer in december vorig jaar erin een racefiets te kopen. Hij was er heilig van overtuigd dat hij daarbij niets fout deed. Hij zag Wat jongens sleutelen aan <_en oude, kapotte racefiets op het Leidse- plein. Dacht: die jongens willen wel ’n patatje hebben. Bood 25 voor de fiets en kreeg ’m toen meeEn geen haar aan z’n hoofd die eraan dacht dat dit wel erg goedkoop was, en naar diefstal riekte. Terecht, want het ding was ge stolen bij de Kennemer Sporthal. De eigenaar taxeerde hem wat hoger: 300! Mr. Van Riel eiste voor schuldheling (geen opzet, maar een wel erg onvoor zichtige aankoop) 125, mr. Vink legde 100 op. Enfin, zo wemelt het van de onwaar-; schijnlijkheden (iemand van de Poolse geheime dienst die een landgenoot zou uithoren in het trappehuis van diens woning, waar alle bewoners hadderi kunnen meeluisteren!), met als onver mijdelijk gevolg dat je nergens meer in. gelooft: niet in de huwelijksrituelen in Koeweit, niet in de overgrote noblesse van dokter Kelno, en niet in het verhaal van Leon Uris koming van het gebouw. In het kader van de onderwijsintegratie zijjn name lijk inmiddels twee huishoudscholen en twee lagere technische dus vier scholen met vier directies, vier lerarenkorpsen en twee besturen gefuseerd in twee scholengemeenschappen onder één be stuur. Die samenvoeging, die heel wat conse quenties heeft, is in zeer goede harmonie verlopen. De directies kwamen na inten sief overleg met afgeronde voorstellen waar het bestuur van harte ja op kon zeggen. Diep respect had de heer Stoelin ga voor de wijze waarop deze zaak, die zoveel voetangels en klemmen had en waar ook zoveel persoonlijke belangen bij in het geding waren, is geregeld, naar zijn overtuiging in het belang van goed onderwijs. Wat de prachtige nieuwe scholenaccommodatie betreft, gaf hij de leerlingen het advies: „Doe er je voor deel mee, want tenslotte draait alles om jullie toekomst”. Ook tweede Kamerlid Hermes sprak in het kader van samen werking en samenvoeging zijn waarde ring uit voor de moed en het inzicht van schoolbesturen, schoolleiding en de do centen, temeer daar er in de naaste toekomst nog zoveel problemen wachten op onderwijskundig terrein. Lx' Met schakels van trefwoorden vormden de leerlingen een keten, die Tweede- Kamerlid A. Hermes sloot met de ‘scha kel „De Die”. Op de foto-inzet de heer Hermes tijdens zijn openingstoespraak. zijn. Wellicht een onderbreking voor de duur van de straf, wellicht kan de straf in de kliniek worden dóorgebracht maar steeds weer, zolang de jongeman in de Van der Hoevenkliniek belandt zal er het gevaar van ontsnappen zijn, ge volgd door mssschien weer nieuwe in braken. „En straks staan we weer hier” merkte mr. Boekman gelaten op. Mr. Vink was het met hem eens dat dit wel een zeer onbevredigende gang van zaken is. koks ook mannen. Zelden hebben we zo’n massale receptie meegemaakt, waar zo vlot en goed werd „bediend” en het feit, dat die honderden jonge mensen er allemaal bij waren maakte de opening toch extra feestelijk. Het is tenslotte hun school. L *r’’ bedacht, die ten slotte leidden tot de onthulling van de namen die aan de verschillende afdelingen in het immense gebouw zijn gegeven. We noteerden er een paar: „Horletoet”, „Blindedarm”, ,,’t Lange end”,, „Overloop”, „Kraaiennest”, „Middengolf” en „Vraagbaek”. Een aardig stukje onderwijsintegratie manifesteerde zich al bij deze opening. Er moesten vele tientallen genodigden worden ontvangen: vertegenwoordigers van hert ministerie, van de inspectie, van de gemeentebesturen, van de gemeente lijke onderwijsafdelingen, schoolbestuur, enzovoort. Uit de leerlingen was een „filmdienst”, een „koffiedienst” en nog vele andere „diensten” gevormd en het liep allemaal meer dan voortreffelijk. De huishoudschool had voor fraai opge maakte en lekkere „hapjes” gezorgd in een grote verscheidenheid. Koffie, drankjes en hapjes werden zowel door de jongens als door de meisjes rondge deeld. Tenslotte zijn de meeste obers en Om de waarheid te zeggen had ik mij nog niet erg verdiept in de achtergron den van de nieuwe driedelige serie „Q B VII”, waarvan de TROS gisteren het eerste deel uitzond. Ik had begrepen dat het om een proces ging tussen een gewezen Poolse kamparts die zelf gevan-i gene was, en een jood die hem beschul digt van het steriliseren van gevangenen, De titel sloeg op de afkorting van de kamer van het Londense gerechtshof waar het proces gevoerd werd. Qe schrijver was Leon Uris, bekend van de bestseller „Exodus”, terwijl regisseur Tom Gries al twee Emmy Awards had verworven voor zijn tv-werk, de laatste voor de regie van „Q B VII”. De reclassering heeft zich tevens voor de mah ingezet in verband met zijn verblijfsvergunning. De officier eiste een maand voorwaardelijk en 250 boete, daarbij rekening houdend met die ver blijfsvergunning, met het feit dat hij nu weer werk heeft, en ook met de noncha- w,»» oaw»-- x# J'Os.W' 1 Het nieuwe bestuur van de twee scho lengemeenschappen „De Die” (technische school en huishoudschool Debora Bae- ke”) en „De Brink” (techn. school St. Eloy en de LÏA-huishoudschool te Beverwijk) zal per 1 augustus bestaan uit ir. L. Stoelinga, voorzitter, J. N. Hendriks, J. J. Hogervorst, W. C. Dessing en M. P. van Lieshout. Per die datum wordt de heer N. J. A. Straatman officieel directeur van „De Nie”. De scholengemeenschap „De Brink” krijgt de heer P. Buzing als directeur. Van de gelegenheid om maandag de school „De Die” te bezichtigen is een zeer druk gebruik gemaakt. Donderdag vieren de leerlingen feest en vrijdag krijgen zij een vrije dag. Een perso neelsfeest sluit de feestweek op vrijdag avond af. Maar helaas, na drie minuten kijken wist ik al met verpletterende zekerheid dat in „Q B VII” in het geheel geen sprake was van een historische recon structie. Alles was mis, niks deugde. En wat nog het minst van alles deugde was de unverfroren anti-communistische strekking van het verhaal van Uris, die je dacht ik alleen nog maar in Amerika kon verkopen, maar toch blijkbaar ook door de TROS voor zoete koek was aangenomen. Anti-communisme is op zichzelf een verstandige en respectabele levenshouding vind ik zelf, maar de absurde voorstelling van zaken in deze; serie zou zelfs de meest dissidente Pooi; of Rus in schateren doen uitbarsten. ,11 HOSIER En dan gaat het niet alleen om de grote lijnen, bijvoorbeeld om het typische bestsellers-idee dat de Poolse regering er alles voor over zou hebben om de van oorsprong Poolse arts dr. Kelno op valse beschuldigingen door Engeland aan' Polen te laten uitleveren, alleen maai, omdat hij een fervente anti-communist; is. Maar wat doet hij daar in Engeland voor kwaad? Niets immers? En wat heeft hij yoor kwaad kunnen doen aan de Poolse communisten in de oorlog? Hij zat immers vijf jaar gevangen, althans had vijf jaar lang niet met een vrouw geslapen? Zoiets kan natuurlijk verschillende oorzaken hebben (de vrou wen wilden niet, hij is homoseksueel, hij kon de slaap niet vatten), maar in dit geval kwam het door zijn vijfjarig ver blijf in een concentratiekamp na ziüt strijd tegen de moffen en daarna tegen zijn communistische landgenoten, die zijq geliefde Polen hadden bezet. Rusland en; Hitler deelden Polen op 28 september! 1939, de Russen annexeerden daarbij een gebied met ongeveer dertien miljoen in woners (de huidige Nederlandse bevolking dus), een ondergrondse strijd daartegen is zeer wel denkbaar. Maar Kelno kon er maar kort aan hebben deelgenomen) te kort om vele jaren later nog zo’n; begeerde buit te zijn voor de communis ten, te meer omdat hij blijkbaar geen, politicus was, alleen maar een anti-' communistische arts. Dat was ook de mening van de offi cier, mr. Wooldrik. Het eerste wat hij had gedaan, zo zei hij, was het ministe rie bellen maar, daar was het enige wat men kon zeggen dat het verdachte dan wat moeilijker gemaakt moest worden te ontsnappen. Termen tot een andere selectie, zag men niet. „Wij hebben er geen invloed op, en verdachte probeert er invloed op te hebben door steeds weg te lopen”, aldus mi. Wooldrik. Uitgaande van die situatie komt de beveiliging van de maatschappij wel op de tocht te staan, merkte hij op. De bedoeling van de jongeman begreep hij en hij had er begrip voor maar nu worden er an deren lastig door gevallen, en daarom had hij deze strafzaak geëntameerd. Hij vroeg twee maanden. Mr. Vink had duidelijk geen vrede met deze oplossing. Hij vond dat «le officier toch nog maar eens in Den Haag aan de bel moet trekken en wilde de zaak uitstellen tot 7 mei. Mr. Wooldrik, enigszins moedeloos, ervan overtuigd dat het ministerie niet van de Van der Hoevenkliniek zou afstappen: „Ik zal m’n best doen, maar ik verwacht er weinig van”. aansteker zoals de officier constateerde, die 100 boete vroeg waar mr. Vink zich bij aansloot. De verdachte weet overi gens zijn fout geheel aan de drank, en vroeg nog het adres van de bestolenen om zijn excuses te kunnen maken. Het personeel van een Haarlemse schoenenzaak moet wel raar hebben staan te kijken toen ze een 21-jarige Haarlemmer als klant hadden. Hij mat zich nieuwe laarzen aan, paste ze, en wandelde er toen de zaak mee uit met achterlating van zijn oude laarzen, onder het uitroepen van de woorden „nu staan we gelijk”. Die oude laarzen had hij er namelijk voor bijna tweehonderd gulden gekocht en die waren wat al te snel kapot. Dit was zijn manier om verhaal te halen. Hij kreeg conform de eis 200 boete. In de andere zaken op deze zitting trad mr. Van Riel op als officier van justitie. Hij werd onder andere gecon fronteerd met een reeks winkeldiefstal len, waarin de verdachten, meest dames, voor het grootste deel verstek lieten gaan. Wél aanwezig was een 26-jarige man die voor over de tweeduizend gul den bij een groot warenhuis meenam aan artikelen in de loop der tijd. Hij kon dit doen doordat hij er werkte. Toen hij betrapt werd met kinderpyja- maatjes bij de uitgang deed men huis zoeking en vond men talloze artikelen, waarvan het overgrote deel nog volko men nutteloos en ongebruikt in de kast lag. De reclasseringsmaatschappelijk werker kon geen andere verklaring voor deze hebzucht geven dan misschien de plotselinge rijkdom van bezitten die hem gelukkig maakte. swa :>x' -Serf mi .'i SWK W..WW S.WSÉ ,s- mm ss- M» HEEMSKERK. Bij de officiële ope ning van het scholencomplex aan De Velst van de scholengemeenschap „De D’ei’ voor lager techn. onderwijs en huis- houdonderwijs, is zeer nadrukkelijk de grote schare leerlingen zelf betrokken. Zij waren maandagmorgen allemaal aanwezig in de aula, waar Tweede Ka merlid A. J. Hermes, oud-onderwjjswet- houder van B veer wijk, zyn visie zou geven op de nieuwe ontwikkelingen in het beroepsonderwijs. Ouders, omwonen den en andere belangstellenden kregen gedurende de verdere dag de gelegeheid om met begeleiding van leerlingen en staf het fraaie en doelmatige gebouwen complex te bezichtigen. Een van de redenen waarom ik be langstellend naar deze serie uitkeek was de hoofdrol van Anthonie Hopkins, die in „Oorlog en vrede” Pierre Bezoechov- speelde- Bovendien houd ik in het alge meen gesproken van zulke historische reconstructies, waarbij de waarheid wel iswaar altijd wat wordt aangelengd met enige „Dichtung”, maar het getoonde toch meer met de werkelijkheid gemeen pleegt te hebben dan bij „bedachte” series het geval is. Verdachte kreeg in ’73 tbr. Het regieme in de Van der Hoevenkliniek beviel hem niet en sindsdien slaagde hij er al tien I keer in weg te lopen. Vooral een teveel 1 aan vrijheid binnen de kliniek verdroeg I hij niet en hij had nooit het gevoel dat - er werkelijk iets aan hem gedaan werd. Wél echter zich bewust van de noodzaak t, van tbr, zag hij zijn verwachtingen de bodem ingeslagen. Hij vluchtte. Inbra- ken eind ’74 en begin ’75, klein kraak- werk in scholen, in deze contreien, F brachten hem in het Haarlems Huis van Bewaring. Waar hij in zijn voorarrest, aldus mr. Boekman, gelukkig is met een geregeld leven. „Gevangenisstraffen ra ken ’m nauwelijks”. In het jaarverslag over 1974 stelt i vooriztter C. P. Bossers van de Stichting Samenwerkingsorgaan voor Bejaarden- werk vast, dat het afgelopen jaar voor de stichting van grote betekenis is geweest. Met ingang van 1 oktober 1974 verleen- I de het ministerie van CRM het acht jaar I tevoren opgerichte samenwerkingsorgaan een rijkssubsidie, op grond waarvan de E stichting in de persoon van mevrouw W J Brand - van Weer een projektleidster F gecoördineerd bejaardenwerk kon aan- stellen. Deze projektleidster nu moet de t stichtingsdoeleinden een vorm gaan t trachten te geven, waarbij in eerste t aanleg zowel het dienstencentrum als het sociëteitswerk een hoge prioriteit K genieten- Voorzitter Bossers spreekt in het jaar- j verslag, waarin het effect van de op grond van de rijksbijdrage ontwikkelde |js stichtingsactiviteiten uiteraard nog nau- K welijks zichtbaar is, de verwachting uit B dat het Samenwerkingsorgaan voor Be- t j aarden werk zich mede door de inbreng t en medewerking van de aangesloten in- t stellingen in de komende jaren een J steeds duidelijker eigen plaats in de I Beverwijkse samenleving zal verwerven. Na de bespreking van het jaarverlsag en hert ontwerp huishoudelijk reglement, I werd de vergadering van de Algemene Raad besloten met een thema-bespre- king over de visie op bejaarden en het t bejaardenwerk en -beleid aan de hand t van de diaserie „Oudjes Kijken”. De i serie werd ingeieid door drs. M. Benja- mins, adviseur bejaardenwerk bij het GIMD Noord-Holland. In het bijzijn van een groepje leerlin gen, een docent en enkele genodigden werden vervolgens in het hele gebouw overal „deelopeningen” verricht, waar voor allerlei ludieke handelingen waren (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. —In „Huize Scheij- beeck” vergaderde gisteravond in voor- jaarszitting de Algemene Raad van de Stichting Samenwerkingsorgaan voor Bejaardenwerk Beverwijk. Naast het be stuur van het vorig jaar tot een stich ting omgevormde samenwerkingsorgaan, hebben in deze raad vertegenwoordigers van alle bij de stichting aangesloten instellingen en groeperingen op het ter- t rein van het bejaardenwerk zitting. Het Stichtingsbureau is sedert 1 januari 1975 gevestigd in een lokaal van het tijdelijke I' „Slof”-onderkomen aan de Beverwijkse f Moensstraat. 5 In Tunesië mag je ook niet met een borreltje op achter het stuur rijden. Dat vernamen we ook op deze zitting van een Tunesische tolk. De verdachte, 23 jaar oud, ongeletterd, had nooit iets begrepen van onze 1 november wet, en werd toen meteen promillage van 1,6 op de brommer aangehouden. Maar hele maal onwetend kon hij dus niet zijn, want in zijn eigen land mag het ook niet. Al vertelde de tolk ook wel dat men wat minder streng daar is. De verdachte mocht met een week voor waardelijk en 150 boete conform de eis naar huis. Bezorgdheid is er volgens de heer Hermes vooral over de beroepsvorming. Men voorspelt een aantasting van het vakmanschap, nu de beroepsopleiding zich ook in het derde en vierde leerjaar ontwikkelt in de richting van een brede algemeen oriënterende opleiding in een bepaalde beroepensector, zonder een dui delijke vakopleiding voor een specifiek beroep. -- mtniuw aldus de heer Hermes, die wel de indruk zei te hebben, dat er aan de aard en het karakter van de lessen in algemene vorming nog het een en ander moet veranderen. In het voortgezet onderwijs zou het daarbij niet meer alleen gaan om een leerproces, maar ook om een vormingsproces. Via deze beschouwing kwam de heer Hermes bij de ontwikke ling naar de middenschool, die naar zijn mening te veel wordt gezien als een vervanging van het huidige voortgezet onderwijs. Dat zou geenszins het geval behoeven te zijn, mits men duidelijk opties behoudt op de bovenschool, ofwel het voortgezet onderwijs na de midden school. De heer Hermes zei ervan overtuigd te zijn, dat in deze opzet het beroepsonder- „Het recht om mee te beslissen kan alleen maar goed worden uitgeoefend indien men tot oordelen bevoegd is, dus over kennis en inzicht beschikt. Al is het maar het inzicht, dat men over bepaalde zaken het oordeel aan anderen moet overlaten, omdat men zelf daar voor de vereiste deskundigheid mist”, wijs na een aantal jaren geïntegreerd voortgezet onderwijs alle kansen zal kunnen krijgen en dat voldoende aan dacht geschonken zal kunnen worden aan een gerichte vakopleiding met een behoorlijke dosis vakonderwijs. Tegen deze achtergronden concludeerde de heer Hermes, dat het geïntegreerd lager beroepsonderwijs, zoals dat wordt nage streefd binnen de scholengemeenschap „De Die”, in de komende jaren nog voor zware opgaven zal worden gesteld. Hij ging nader in op de aard van de te verwachten problemen, met als tref woorden niveaudifferentiatie, beroeps mobiliteit, flexibiliteit, het nieuwe vak „algemene technieken”, beroepsoriënta tie, etcetera. Met als conclusie: dat de integratie van het lager beroepsonderwijs voor de leerlingen een zegen kan zijn, maar voor de docenten vooralsnog ook een kruis en voor het bestuur een grote zorg. Voor het vele moeilijke werk dat wacht wens te de heer Hermes bestuur en docenten tenslotte Gods zegen toe. Misschien zouden de Amerikanen zich) althans cinematografisch, wat minder met ons in Europa moeten bemoeien. Dë Denen waren in 1952 ook al in alle staten van verontwaardiging over de manier waarop hun Hans Christian An-; dersen (een naam die geen mens ter wereld meer kan uitspreken zonder met een in de melodie van het liedje té vervallen) door Samuel Goldwyn en Charles Vidor was gemaltraiteerd. We; hadden gisteren de keus tussen de ene veramerikanisering en de andere. Het wordt tijd dat we zelf weer eens de; handen uit de mouwen steken.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9