Subsidieregeling onderhoud eigen huis nu bekend bedrijven w f37.500 boete Plan om winkels maximaal 55 uur per week open te houden voor Oxirane Besluit gemeenteraad Rotterdam RIJNPOORTHAVEN VAN DE BAAN 991 Akkoord cao 7.4 Werkgever s vinden zich 4'51 in analyse Zijlstra 1? 1? 1?! Samen met personeel, vakbonden en adviesbureau McKinsey I 1 jaar 6.1 wegvervoer Dierlijke tank Vredestein AANDEELHOUDERS VAN MENEBA TELEURGESTELD Volkswagen wil opnieuw verkorting van werktijd Bonden teleurgesteld over voorstellen 15 ECONOMIE WOENSDAG 1975 30 APRIL 1 na valt niet voor en zeer PvdA wil avondwinkels instellen (Van onze parlementsredactie) (Van onze correspondent) Diepgaand onderzoek bij Enka zo is gisteren aan het personeel meegedeeld. 9 Ook dit jaarverslag maakt volgens het VNO nog eens duidelijk waar de aan grijpingspunten voor de structurele werk. In beide citaten wordt naar de mening van het NCW gedoeld op de hardnekkige problemen van inflatie en werkloosheid. Herstel is pas mogelijk als een begin wordt gemaakt met de bestrijding van de inflatie en uitholling van de winst. Voorts heeft het NCW uit het jaarver slag geproefd dat een ander loonbeleid wordt bedoeld dan dat voor 1974. Het verslag geeft, volgens het verband, wei nig ondersteuning aan de door de presi dent van de bank genoemde sterke ex terne positie van ons land. Alleen de PPR, die het college be schuldigde van onzorgvuldig werk, stem de tegen het advies. Zij had gaarne gezien, dat de zaak voor de' burgelijke rechter was gekomen. De regeling gaat in op 15 mei 1975 en geldt voor alle eigen (door de eigenaar bewoonde) woningen. Daarbij maakt het dus niet uit of het om een vooroorlogse of een na-oorlogse woning gaat. De re geling geldt niet voor twee woningen. Onder onderhoud wordt,met name ver staan buitenschilderwerk, vochtbestrij- ding, alsmede reparaties aan: funderin gen, vloeren, wanden, plafonds, gevels, dakconstructies, dakbeschot, dakbedek king, dakkapellen, binnen- en buitenko zijnen, -ramen en -deuren, schoorstenen, trappen, stucwerk, tegelwerk, gas-, water en electriciteitsinstallaties, hemelwater- afvoer, rioleringen, keukeninrichtingen, pen en stafafdelingen. Tijdens deze be sprekingen heeft de leiding van Enka een beeld gegeven van de moeilijkheden, die niet alleen Enka, maar de gehele chemische vezelindustrie betreffen. Een groot deel van deze moeilijkheden wordt veroorzaakt door de slechte toestand van de wereld-economie, aldus het bericht aan het personeel. Bij een herstel van die economie zal WOLFSBURG (ANP). Volkswagen- werke AG heeft bekendgemaakt dat een nieuwe verkorting van de werktijd de zesde dit jaar volgende maand vier van haar zes fabrieken in West-Duits- land zal treffen. Tussen 2 en 14 mei zal er negen dagen korter worden gewerkt in de fabrieken in Hannover, Brunswijk en Kassei en zes dagen korter in Emden. Tezamen tellen de fabrieken bijna 50.000 werknemers. Het door werk erkende vakbonden, cor, directeuren, regering en top bestuur. dat een worden Westland- en - ior ’n prijs Neem m« ).946 liter. IE MIL, IEMD aulettene leger. Op in! iit Het bedrijf heeft al eerder laten we ten akkoord te gaan met de lagere geldboete. Het zal afzien van verdere gerechtelijke actie. De boete is opgelegd, omdat de onderneming bij een bedrijfs storing op 1 december vorig jaar haar meldingsplicht niet na kwam. ROTTERDAM (ANP). De gemeente raad in Rotterdam heeft gisteren beslo ten het chemische bedrijf Oxirane een boete op te leggen van 37.500. Dit is aanzienlijk minder dan het bedrag van 4,5 miljoen, dat het college van B. en W. aanvankelijk had vastgesteld. Deze vervaarlijke „dierlijke tank’’ is de voornaamste aanwinst van diergaarde Blijdorp van de afgelopen maand. Het is een reuzenpantsergordeldier, dat in de oerwouden van het Amazonegebied leeft Een volwassen exemplaar kan een meter lang worden en een gewicht bereiken van 50 kilo. Het dier heeft niet minder dan 100 zeer kleine tanden. Het ongemeen straffe prijsbeleid heeft tot de uitholling van de winst bijgedra gen. Er wordt immers in het verslag geconstateerd, aldus het werkgeversver bond verder onder meer, dat niet alleen de procentuele winstmarge werd aange tast, maar ook het absolute bedrag per eenheid afgezet binnenlands produkt. Het verslag laat het bij deze analyse. Het werkgeversverbond zegt dat had mogen worden verwacht dat er een conclusie was verbonden aan de gevol gen van dit prijsbeleid voor de ontwik keling van het rendement. RIJSWIJK (ANP). Werkgevers en werknemers in het beroepsgoederenver- voer hebben meegedeeld, dat zjj overeen stemming hebben bereikt over een nieu we cao, die dit keer een looptijd zal hebben van twee jaar. Nadat in de tot dan moeizaam verlopen onderhandelin- gen op 17 april jl. een basis voor overleg was gevonden op de belangrijkste pun ten. kon het overleg gisteren worden afgerond. DEN HAAG. De meerderheid van de Tweede Kamer stemt in met het plan van de regering om de Winkelsluitings wet te wijzigen. Staatssecretaris Haze- kamp (midden- en kleinbedrijf) wil de winkels voortaan 55 uur per week open hebben. De winkelier krijgt wat meer vrijheid om zelf te bepalen wanneer hij geopend is. Het ministerie zorgt dan voor recht streekse uitbetaling van de subsidie op de door de aanvrager gegeven postgiro - of bankrekening. volgens de positief van van De raad van bestuur van Enka heeft maandag met de industriebonden NKV, NVV, CNV, de Urne BLHP en de vereni ging hoger personeel Akzo gesproken over de situatie bij de onderneming en over een weg waarlangs verbetering kan worden bereikt. Eenzelfde gesprek vond gisteren plaats met de centrale ondernemingsraad en de directie van de bedrijven, produktgroe- Voor het verkrijgen van het gewenste inzicht is de Enka-leiding vanaplan het adviesbureau Mc Kinsey een studie-op- dracht te geven. Het bureau zal een analyse moeten maken van de huidige marktpositie en de toekomstmogelijkhe den van de producten. Het bureau zal worden gevraagd geen oplossingen aan te dragen- De betrokkenen krijgen gele genheid om in gezamenlijk overleg vast te stellen of er problemen zijn en zo ja, hoe groot en voor welke produkten. ook zodanig weinig begrip heeft opge bracht voor de positie van Rotterdam als wereldhaven, dat ook hierdoor de animo om de Rijnpoorthaven aan te leggen tot een minimum is gedaald. DEN HAAG (ANP). Het mini sterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft gisteren officieel de nieuwe regeling inzake subsidie op het onderhoud van eigen woningen bekend gemaakt. Zoals wij in onze editie van gisteren reeds meldden kan op die onderhoudskos ten een maximale subsidie van 3000 verkregen worden, mits het werk wordt uitgevoerd door een er kende firma. Het ministerie heeft nu ook de details van de regeling vrijgegeven. 7 ileet met 1 QE jto te saneren en er woningbouw voor in de plaats te zetten, wil gaan realiseren. Ook de stijging van het roll-on-roll-of- verkeer, met name van en naar Enge land, wettigde naar zijn mening de aan leg van een nieuwe haven. De plannen voor de Rijnpoorthaven zijn destijds sterk aangevochten door de gemeenten Maassluis en Naaldwijk, op welks grondgebied de haven zou worden aangelegd. Ook actiegroepen waren er fel tegen gekant. De provincie Zuid-Hol- land stelde zich in laatste instantie ook te weer tegen de aanleg van de haven. Alleen door de hulp van de toenmalige minister van Ruimtelijke Ordening in te roepen, kon het Rotterdamse gemeente bestuur toen groen licht krijgen om de voorbereidingen voor het aanleggen van de haven te treffen. Dat gebeurde via een ministeriële „aanwijzing”. Dat de haven sindsdien nog niet is aangelegd, komt omdat Rotterdam tot dusverre geen geld had. Eén van de overwegingen die verder een rol hebben gespeeld bij het afzien van de plannen voor de Rijnpoorthaven is, dat het economisch nut ervan zich alleen op nationaal niveau manifesteert en dat de haven voor Rotterdam finan cieel onvoordelig lijkt te zijn. Wethouder J. Riezenkamp van financiën wees er dinsdag op dat de regering bij het beta len van de „olieschade” aan Rotterdam UTRECHT (ANP). „Het jaarverslag over 1974 is schitterend uitgevoerd. Maar gezien de inhoud ervan had u beter een heel eenvoudig jaarverslag op gewoon krantepapier kunnen laten drukken”. Met deze woorden vertolkte een van de aandeelhouders van de N.V. Meelfa brieken der Nederlandse Bakkerij Mene- ba in Utrecht op de algemene vergade ring de teleurstelling van veel aandeel houders over de tegenvallende resultaten over 1974 en hun kritiek op het gevoer de beleid Het voorstel van commissarissen, het dividend te passeren, werd geen hamer- stuk. Uiteindelijk werd besloten, dat in het najaar, als meer inzicht is verkregen in de ontwikkelingen in 1975, eventueel een interim-dividend-1975 zal worden uitgekeerd. De nettowinst over 1974 bedroeg in tegenstelling tot de zeer gunstige prog noses in het jaarverslag over 1973 maar 1,5 miljoen tegen f 9,5 miljoen in 1973. DEN HAAG (ANP). Het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond is van oordeel dat in het verslag van de Nederlandse Bank over 1974 duidelijk kritiek wordt geleverd op een regerings beleid dat tot nu toe slechts heeft voor zien in een conjuncturele stimulering. Havenwethouder H. van der Pols voerde aan, dat juist in het stukgoedver- keer tegen de verwachtingen van enkele jaren geleden een groei wordt gesigna leerd. De Rijnpoorthaven zou hiervoor zeer geschikt zijn. Bovendien zou de ruimte die daar beschikbaar komt, een belangrijke rol kunnen spelen wanneer het gemeentebestuur z’n plannen om de oude havengebieden (plusminus 100 ha) sanitair. Binnenschilderwerk onder deze regeling. Gezien de bekende opvattingen van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) over de aanpak van het werkgelegenheidsvraagstuk is het VNO het eens met de uitspraken van dr. J. Zijlstra in het jaarverslag van de Neder- landsche Bank. moet worden aannemers, Het verslag wordt naar het NCW meent getypeerd door de volgende op merkingen van president Zijlstra: het gaat met de wereldeconomie niet goed, Nederland heeft een sterke externe posi tie met ernstige interne problemen. dat hij de eigenaar-bewoner van het huis is en dat met de werkzaamheden nog niet is begonnen. Het aanvraagformulier moet daarna binnen één maand worden ingediend bij de directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie In de hoofdstac. van elke provincie is zo’n directie gevestigd. pandbrieven. De Hypotheekbank en de Hypotheekbank hillendel iniek ’t staat I oben wel U zult b verlaag! iele y In tegenstelling tot de progressieve regeringsfracties is de VVD-fractie er verheugd over dat de mogelijkheid tot openstelling op zaterdagmiddag in het wetsontwerp wordt gehandhaafd. De li beralen willen van de regering een uit eenzetting hebben vaij hetgeen er in te brengen is tegen een veel gehoorde wens, ook van de consument, als slui- tingstijdstip 19 uur in plaats van 18 uur te stellen. Overigens zijn zij akkoord met de algemene lijnen van het ont werp. UTRECHT (ANP). Het overleg tus sen de vakbonden en de directie van Vredestein. dochter van Goodrich, dat gisteravond in Utrecht is gevoerd, heb ben woordvoerders van de bonden „te leurstellend” genoemd. Er is gesproken over de weinig rooskleurige situatie bij Vredestein, waarover eind maart berich ten in de pers verschenen. ook Enka weer op hoger niveau kunnen orden geproduceerd eqj daarmee gelei delijk de werktijdverkorting worden op geheven. Voor ongeveer de helft van het 44.000 man tellende personeel in Europa geldt al geruime tijd werktijdverkorting. Enka zal echter met moeilijkheden geconfronteerd blijven, ook al verbetert de conjunctuur, zegt de raad van be stuur, het gaat hierbij vooral om de produkten waarvan de markt niet meer groeit of terugloopt. Als het juist is, dat deze moeilijkheden van blijvende aard zijn, wordt het tijd dat daarvoor een oplossing wordt gevonden, omdat deze blijvende problemen het voortbestaan van onze onderneming in gevaar bren gen, aldus de raad van bestuur. De PvdA en in wat voorzichtiger termen ook de KVP stemmen ermee in dat de winkels om zes uur blijven sluiten. De VVD denkt erover om in te gaan op de wens van consumenten die tot zeven uur willen winkelen. De PvdA is daar zonder meer tegen, omdat de kleine zelfstandige dan veel te lange dagen moet gaan maken. De socialisten stellen voor om zogenoemde avondwin kels in te stellen. Dergelijke zaken ko men tot nu alleen in Amsterdam voor, waar ze ’s middags en 's avonds geopend mogen zijn. Uit de gisteren gepubliceerde reacties van de verschillende partijen in de Tweede Kamer blijkt dat de liberalen willen weten waarom de regering nu precies vast houdt aan sluiting om zes uur ’s avonds. Verdeeld zijn de verschil lende partijen over de noodzaak van een koopavond en een verplichte sluiting op zaterdagmiddag. De antirevolutionaire fractie is gepor teerd voor een vrije zaterdagmiddag, tenzij zij van het tegendeel kan worden overtuigd. Daarnaast moet dan wel een verplichte koopavond op donderdag of vrijdag in de wet worden opgenomen. De gemeenteraden moeten de bevoegd heid hebben vast te stellen welke avond als koopavond wordt aangewezen. In de KVP-fractie wordt hier verschillend over gedacht. ARNHEM (ANP). Enka Glanzstoff (een Akzo-onderneming) gaat met het personeel en de vakbonden en adviesbureau McKinsey de moei lijkheden onderzoeken die het bedrijf (44.000 werknemers) ondervindt. Men wil te weten komen of er structurele problemen zijn. Als dat het geval blijkt, zal gezamenlijk overleg worden gevoerd hoe die problemen het beste kunnen worden opgelost. De Enka-leiding meent dat het nu nog te vroeg is om te verklaren dat de werkgelegenheid kan worden gehandhaafd of dat gedwongen ontslagen kunnen uitblijven. De raad van Bestuur heeft wel „de vanzelfsprekende toezegging” gedaan dat bij het zoeken naar concrete oplossingen de sociale aspecten volledig en daadwerkelijk in het beleid zullen worden betrokken, 7 - - A- 7 - jSKESf Gisteren zou de directie, de raad van bestuur en de raad van commissarissen met voorstellen ter verbetering in de situatie komen. Bondsbestuurders heb ben de plannen „zeer vaag” genoemd en geëist dat Vredestein met nieuwe con crete plannen komt. Vredestein heeft toegezegd een nieuw rapport vóór 7 mèi aan de bonden te zullen toezenden. Dan spreken de bondsbestuurders met hun kader over deze voorstellen. loosheidsbestrijding liggen: in een ver mindering van de stijging van de reële arbeidskosten (de verhouding tussen loonvoet en opbrengstprijzen) en een verbetering van de rendementen en de vermogenspositie van het bedrijfsleven door lastenverlaging. Op verschillende plaatsen bepleit dr. Zijlstra spoed met het nemen van maatregelen in deze richting. Deze uitspraak is volgens het VNO des te belangrijker nu kabinet en parlement onlangs beslissingen hierover naar de toekomst verschoven hebben. Omzetdaling Proost en Brandt. Een ra ming van de papierverkoop door Proost en Brandt voor dit jaar is in deze woelige tijden niet te geven. In de eerste maanden van dit jaar is de omzet enorm ingezakt. Gezien de enorme prijsstijgingen in dezelfde pe riode van het vorig jaar wordt „hier niet al te dramatisch tegenaan geke ken”, zo werd op de jaarvergadering gezegd. Een voorstel om het dividend (verhoogd van 14 tot 20) aan te vul len met een uitkering in agio-aande- len werd door het bestuur afgewezen. Elsevier verhoogt dividend. NV Uitgevers maatschappij Elsevier stelt aan de op 4 juni te houden jaarvergadering voor het contanten dividend over 1974 te bepalen op f 4,80 (v.j. 4,20). Daar naast zal een uitkering worden gedaan van drie-een-dende pet. in aandelen (v.j. 4 pct.) ten laste van de agioreser ve. Deze uitkering is vrij van inkom stenbelasting. De omzet in 1974 steeg met 23 pet. (v.m. 18 pet.). Van deze stijging is 19 pet. autonoom. De winst voor belastingen steeg met 11,3 pet. van 26,5 miljoen tot 29,5 miljoen. De nettoconcernwinst (na belastingen en voor afschrijving meerwaarde deelnemingen) steeg met 10 pct. van f 15,1 miljoen tot 16,7 miljoen, al dus de Raad van Bestuur. AMSTERDAM (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend In Amsterdam luiden heden: Amerikaanse dollar 2,39-2,49; Engelse pond 5,59-5,89; Belgische £r. (100) 6,56-6,86; Duitse mark (100) 100,25-103,25; Ital. lire (10.000) 37,00-40,00; Portugese esc. (100) 8,50-10,00; Ca nadese dollar 2,36-2,46; Franse fr. (100) 57,00- 60,00; Zwitserse fr. (100) 93,75-96,75; Zweedse kroon (100) 59,25-62,25; Noorse kroon (100) 46,75- 49,75; Deense kroon (100) 42,25-45,25; Oostenr. sch. (100) 14,28-15,58; Spaanse pes. (100) 4,19-4,49; Griekse drachme (100) 7,65-8,90; Finse mark (110) 66,25-69,25; Joegosl. dinar (100) 13,75-16,75. ROTTERDAM De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren besloten geen Rijnpoorthaven aan te leggen. De claim, die hiervoor rustte op een gebied van bijna 300 ha tussen Hoek van Hol land en Maassluis, werd opgeheven. Vijftien (van de 40 aanwezige) raadsle den stemden vóór behoud van de grond- reservering voor havengebied. Onder hen was de wethouder voor haven en economische ontwikkeling. de de werkgelegenheid kan zijn, dan wel het vermijden van gedwongen ontslagen. De raad van bestuur meent echter dat dit nu erg voorbarig is, omdat eerst moet worden vastgesteld wat de omvang van de problemen is. uitgevoerd installateurs bedrijven enz. Er wordt dus geen ver goeding gegeven bij zelfwerkzaamheid. Deze subsidiemogelijkheid is alleen be doeld voor onderhoud. Voor verbetering van woningen zijn er andere subsidiere gelingen. 8,75 pet Utrecht Friesch-Groningsche ggan met ingang van 1 mei 8,75 pet. pandbrieven 1975 per 1980-1987 afge ven tegen een koers van 99,75 pet., zo hebben deze banken bekendgemaakt. Het college van B. en W. legde zich gistermiddag neer bij het gemeente raadsbesluit. Het gaf de voorkeur aan een lage boete met preventieve werking dan een langdurig procesgang, waarvan nog niet vaststaat of het college in het gelijk wordt gesteld of niet. De gemeenteraad volgde hiermee het advies van de Beroepscommissie Erf- pachtsvoorwaarden Terreinen Havenge bied Rotterdam. Na 15 mei zullen bij de gemeenten aanvraagformulieren en vouwbladen over deze regeling verkrijgbaar zijn. Het heeft geen zin voor 15 mei een aan vraagformulier te halen. Op dat formu lier verklaart de aanvrager ondermeer, nen. loopt men het risico niet subsidie in aanmerking te komen. ADM. De Amsterdamsche Droogdok- Maatschappij beoordeelt de situatie voor 1975 ais met rooskleurig. Indien in de eerste vier maanden quitte kan worden gespeeld, dan zal dat ons mee vallen, aldus de voorzitter van de raad van Commissarissen, de heer H. Ha- rinek, tijdens de jaarvergadering. Het verkrijgen van orders is momenteel moeilijk, hoewel men „kwaliteitswerk” levert. Maar men zit noga) moeilijk met de prijzen, terwijl voorts niet vergeten mag worden dat men in een conjunctureel zeer gevoelige markt werkt. De werkzaamheden moeten binnen een half jaar zijn uitgevoerd, te rekenen vanaf de datum die op de toezegging is vermeid. Binnen dat halve jaar (en niet later) moet een mede toegezonden twee de formulier samen met de rekeningen worden gestuurd naar de directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie. De verkorting van de werktijd zal alleen gelden voor de produktie van „Kevers” en vrachtauto’s. De produktie van de nieuwe modellen zal normaal verlopen, zo zei de maatschappij. De meerderheid van de raad stelde zich achter het voorstel van B en W, dat was gebaseerd op de overweging dat de oorspronkelijke bestemming van de Rijnpoorthaven: containeroverslag, in middels is verplaatst naar de Maasvlak te. Men vond ook dat de aanleg van een haventerrein op de noordelijke Water- wegoever een te grote belasting voor het milieu zou gaan vormen. De vakbonden hebben prsoneelsmededeling maandag gereageerd op de voorstellen Enka-leiding de handhaving Om de problemen goed te kunnen bespreken zal eerst een duidelijk inzicht moeten bestaan over de huidige markt positie en de toekomstmogelijkheden voor de Enka-produkten op de europese markt en de export-markten. Dat inzicht moet worden gegeven aan personeel, Calvé verhoogt dividenden. Op grond van de mededeling van Unilever NV slotdividend van 4,32 zal uitgekeerd, is Beleggings maatschappij Calvé-Delft NV van plan voor te stellen het dividend over 1974 op de gewone aandelen te verho gen var. 52 percent tot 57 percent en op de 6 percent cumulatief preferente aandelen van 10,6 tot 11,1 percent. Aanvragers ontvangen daarop - voor zover de voorraad strekt - een beginsel- toezegging, die hun recht op subsidie geeft als de werkzaamheden zijn uitge voerd. Als men voor de ontvangst van de toezegging met het werk laat begin- o .s

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15