In strijd om Kennemer kampioenschap VORM AUTO BEPAALT DE LUCHTWEERSTAND Loting tweede ronde toernooi KNBSB-beker Karei Gietelink vervangt Ruska R SPORTIEF HT Mokro Boys heel dicht Mogelijk extra wedstrijd tussen Kijk Uit 2 en Witte Paard 2 Kennemerland blij met steun Huturu Jeugdtoernooien Stormvogels en Jong Hercules bij titel WlEL^l Weer werk autoland Stoomtaxi U.S.A. Nieuwe VW transporter in in SPONSORING LEEK AL VAN DE BAAN Zaalvoetbal: OOK WEENINK NOG EEN KEER ACHTER DE BORDEN BW «1 SrOST WOENSDAG 1975 16 3 0 APRIL :r-.- Steeds verse koffie Hamburgers 75 ct. 230 Renners RESTAURANT Grote Houtstraat 21 I - DE JONG BELAGER VAN LEIDEND DUO (Van onze dammedewerker) i Theo Tielrooy: gedeelde eerste plaats. (Van een medewerker) (Van onze wielermedewerker) .w. -•5, (ADVERTENTIE) (Van onze schaakmedewerker) Een van de wagens die VW heeft omgebouwd voor proeven met methanol. Bij Hoofddorp gaan beide kampioens- pretendenten uitmaken wie zich met de hoogste eer mag tooien. 29 opening na een aantal zetten tot een Roozenburg-opstelling. Bij de negentien de zet ruilde V.d. Vossen de indringer op veld 24, gevolgd door een 2 om 2 door Pippel, die laatstgenoemde de betere po sitie oplfeverde. Na een verkeerde op bouw kreeg V.d. Vossen de gelegenheid ten koste van een schijf naar dam door te breken, maar na enige zetten werd deze dam afgenomen, waarna remise het gevolg was. In de partij P. Hollenberg Ton de Haas moest eerstgenoemde een doorgedrongen schijf tenslotte prijsge ven. In het vergevorderde eindspel, met groot voordeel voor Ton de Haas, werd de partij gezien het late tijdstip afgebro ken in een waarschijnlijk voor De Haas gewonnen stand. De 28-jarige Cedo Paice is acht keer roeikmapioen van Joegoslavië geweest en nam voor zijn land aan de Olympische Spelen in Mexico deel op het roeinum- mer voor achten. Hij woont nu een paar jaar in Nederland en is pas vorig seizoen de wielersport gaan beoefenen. Nadat de renners waren voorgesteld en de kleding verstrekt, voerden de twee nieuwe sponsors De Ruiter en Van Tu- nen nog even het woord. »’.'K (Van een medewerker) De renners die voor Huturu gaan rijden, zijn: Menno Jansen, Bas Brou wer, Jan Konijn, Lies de Vries, Piet Slikker, Sjaak Butter, Leo de Vet, de Joegoslaaf Cedo Paice, Johnny Exalto, Henk Hendriks, Gerard Steeman Frans Klardi, en Jack van Hooff. Als ploeglei der treedt Jan Prikkel op. Als enige wielrennende dame in de BRC is ook Lyda de Vries-van Oord bij de sponso ring betrokken. DEN HAAG. Wim Ruska zal de Nederlandse judoploeg niet mee als bondscoach vergezellen op de Europese judokampioenschappen, die van 8 tot 11 mei in Lyon worden gehouden. Nadat Ruska te kennen had gegeven dat hij het onder de huidige omstandigheden niet meer zag zitten en liever afzag van een laatste trip met de ploeg, heeft het hoofdbestuur van de Judo Bond Neder land Karei Gietelink, coach van de aspi rantenselectie als vervanger van Ruska aangewezen. In de ploeg voor Lyon ontbreekt mid- dengewichtkampioen Theo Knegtjens uit Nijmegen, die zich vrijwillig heeft te ruggetrokken. De formatie ziet er nu als volgt uit: lichtgewicht Jan van Hees en Cor van de Brand, halfmiddengewicht: Theo Hoen en Peter Mureau, middenge- wicht Henk Schrier en een nog aan te wijzen tweede man: halfzwaargewicht Jan Bosman en Wil Peters: zwaarge wicht Peter Adelaar en Bert in den Berken. Alle categoriën: Adelaar en Pe ters. zeven punten, waarop G. Elsing volgt met zes punten. HAARLEM/IJMOND. De strijd te gen de degradatie tussen de reservete ams van Kijk Uit en Witte Paard is in de promotieklasse voorlopig onbeslist geëindigd. Bij de stand 4-4 resteren nog twee duels die in de richting van een kleine zege voor Witte Paard wjjzen, dan wel tot een gelijke eindstand zullen leiden. In het laatste geval moeten de ploegen nogmaalt aantreden om uit te maken wie Caïssa naar de eerste klasse zal vergezellen. In de hoofdklasse leiden nu Theo Tielrooij en Huub v.d. Vossen met zes punten vóór W. de Jong met vijf punten en Ton de Haas met vier punten en een afgebroken partij. In de eerste klasse blijft G. Nijman aan de leiding met Heemskerk: eerste klas B: De Zon-’t Lantaarntje 1-3; tweede klas B: WBH- De Ezel 3-2; Jaapies Boys-Herbert Blom 3-3; Mokro Boys-De Halve Maan 6-2; De .Klok-Heemskerk 3-1- Wijk aan Zee: tweede klas A: Schaaper-Les Routes Boys 1-2; P. W. Boys-Adrichem 1-5; res. eerste klas: Les Routes Boys 2-Sport CS 3 3-4. In Amerika gaat het AMF-concërn een stoom-taxi ontwikkelen. Dit in opdracht van de Amerikaanse over heid. Het voertuig zal een lengte van circa 4.80 meter moeten krijgen, en een breedte van 1.80 meter. En na tuurlijk zal het via stoom aangedre ven moeten worden. Voorts werd als eis gesteld, dat er plaats moet zijn voor vijf passagiers. Invaliden in een rolstoel zouden zonder moeilijkheden in en uit de toekomstige stoomtaxi moeten kunnen komen. HAARLEM-IJMOND. Na het par- tijverloop in de vierde ronde van het toernooi om het Kennemer damkampi oenschap is de spanning sterk toegeno men en is het moeilijk nu reeds een prognose te maken over het eindresul taat in de hoofdklasse. Er is een nek- aan nek-race ontstaan tussen Theo Tielrooij en Huub v.d. Vossen, maar Wim de Jong, oud-kampioen van Neder land, is nog lang niet kansloos met één punt achterstand. Volkswagen zal in de nazomer op de markt komen met een nieuwe bedrijfswagen, die de opvolger wordt van het bekende huidige model. De nieuwe bedrijfswagen heeft de motor voorin. De aandrijving geschiedt via de achterwielen. De nieuwe bedrijfs wagen wordt in drie basismodellen geproduceerd; als gesloten bestelwa gen met twee achterdeuren en een schuifdeur opzij, als pick-up en als chassis met cabine. Er is een keus uit drie laadvermogens: 1.25 ton, 1,5 ton of 1,75 ton. De laadruimte van de gesloten bestelwagen heeft een opper vlakte van 5,6 vierkante meter. Volkswagen zou niet de bedoeling hebben de nieuwe bedrijfswagen ook als kleine bus of combi te gaan leveren. BEVERWIJK. Als een van de eer ste wielerclubs in het land mocht de BRC Kennemerland zich erop beroemen om door de bedrijven van Steeman en Huipen te worden gesponsord. Door het overlijden van de heer Steeman scheen aan die sponsoring een einde gekomen te zjjn, maar de zelf nog actief fietsende Jack van Hooff wist het na veel praten voor elkaar te krijgen dat Huipen (Hob bycentrum) met Van Tunen (rijwielhan del) en De Ruiter (tegelhandel) toch weer een ploeg wilde adopteren. En die gaat onder de naam Kennemerland - Huturu aan de verschillende koersen deelnemen. Maas 0-1, SiebelingVan Velen afg., Van het KaarDe Vente afg.). Eerste Klasse, afd. A: WeeninkAals meer 3-5. Tweede Klasse, afd. A: Oppositie MSC II 41/s-31/2, Bergen-Catricum III 3'/2-4'/2 afd. C: Spantpoort IIExcelsior 4-4; afd D: Aalsmeer IIHoofddorp 3-5. Derde klasse, afd. A: Aartswoud II Strandloper 4-4; afd. C: Purmerend II Witte Paard IV 4‘/s-31/2; Afd. D Excelsi or II ZSC/Saende V 3-2 vl., Weenink IV—De Pion III öVa-P/a. Vierde Klasse, afd. A: MSC IV—êT Centrum 41/z-31/2, Aartswoud IVCaïssa III 21/2-5'/2, afd. B: Schaaklust III— Aartswoud III l1/s-61/2, Schalmloper Ewijcksluis II 31/2-41/»; afd. C: Schaak mat II Wittepaar VI 3’/e-3 */s vl., Strandloper IIOpening ’64 II 4-4 (Wit te Paard VI kampioen), Toren van Eg- mond ’64 II 4-4 (Witte Paard VI kampi oen), Toren van EgmondVVV V 5-3; afd. D: Aris de Heer IIZaanstreek Noord II uitslg niet bekend, Assendelft IIPurmerend V 4-4; afd. F: De Ven nep III—VHS VIII 7-1. de eerste plaats de sportwagens in aanmerking komen. Er is een goede uitzondering: de nieuwe Citroën GX heeft als geen andere serie-wagen een uitgelezen vormgeving, bedoeld om de weerstand van de lucht af te breken. Maar één Citroën maakt nog geen zomer op het gebied van, de gestroomlijnde vormgeving. Het blijkt, dat er meer auto’s wor den verkocht in Europa. Dit heeft tot gevolg, dat de produktie weer kan worden verhoogd. Maar omdat vele fabrieken door afvloeiingsregelingen een tekort aan personeel hebben, moet nieuw personeel worden aange trokken. Zo heeft Ford meegedeeld 300 man nodig te hebben voor de fabrieken in onder andere Keulen. Chrysler (Engeland) neemt thans ook nieuw personeel in dienst, terwijl Porsche een deel van de werktijdver korting weer ongedaan heeft ge maakt. Dit alles staat in schrille tegenstel ling tot de gang van zaken bij Volks wagen, waar men vergaande plannen heeft voor een reorganisatie. Deze plannen zouden het nodig maken honderden weri nemers te ontslaan. Mokro Boys gaat nu met drie punten voorsprong op De Ezel aan de leiding, moet zelf nog een keer in actie komen en De Ezel heeft nog twee wedstrijden voor de boeg. Als Mokro Boys in zijn slotduel tot de volle winst komt, is het zeker van de titel. In de Beverwijkse sporthal kwam Lichthal 2 in het bezit van de titel in de reserve eerste klas door een 4-2 zege op Fransen'Schoot 2. Het in de tweede klas D leidende Salley Hey kwam in de Treslongsporthal te Hillegom tegen Rinko niet verder dan een 1-1 gelijkspel en is nu nog twee punten van het kampioenschap verwij derd. (Van onze sportredactie) IJMOND Op het sportpark Zeewijk in IJmuiden organiseert Stormvogels ko mende zondag een toernooi voor A I- junioren. Het toernooi wordt georgani seerd door de jeugdcommissie van Stormvogels. Er wordt gestreden om een wisselbeker, terwijl er vier verenigings- prijzen beschikbaar gesteld worden. De deelnemende verenigingen zijn be halve het organiserende Stormvogels: Alkmaarsche Boys, Beverwijk, Hollandi(, KFC, Pumersteijn, RCH, Rood Wit A, RKAVV en UVS. De wedstrijden beginnen om 10 00 uur, de eindstrijd is gepland om omstreeks 16.00 uur. Het Beverwijkse Jong Hercules orga niseert zaterdag het J. dé Bree-toerbooi voor A-junioren op het sportcomplex aan de St. Aagtendij k. Zes verenigingen hebben voor dit toernooi ingeschreven, te weten Internos uit Etten Leur, KIC, de Kennemers. Stormvogel^, ODIN en de organiserende vereniging Jong Hercules. Het aanvangstijdstip van de wedstrij den is 10.00 uur, terwijl de prijsuitrei king (door erevoorzitter J. de Bree, die zijn naam aan het toernooi gaf) plaats vindt om 16.00 uur. PROMOTIEKLASSE, beslissingswed strijd: Witte Paard IIKijk Uit II 4-4 (RijvordtNijssen 1-0, Prantl-J. H. Nieuenhuizen 1-0, Van der LaanWalda rem., FeenstraKoelemij 0-1, LuikVan Manen 1-0, Van der LindenBeekhuis rem., BenjaminsHamersma 0-1, Stolp Voorzitter Jacques Davidson van de BRC Kennemerland toonde zich bij de voorstelling duidelijk verheugd over de steun die deze mensen aan zijn renners bieden. „We waren al een aantal jaren de eerste Nederlandse club die door Steeman en Huipen werd gesponsord”, aldus de praeses in zijn inleiding, „he laas kwam daar door het overlijden van de heer Steeman een einde aan. Na veel gepraat bleek Huipen met steun van een of twee andere sponsors door te gaan en dat is voor elkaar gekomen. Er waren echter wat strubbelingen met de bond en we meenden al dat het niet door kon gaan. We hebben echter een Een beslissingswedstrijd is nu ook vereist in de eerste klasse B, waar Weenink de achterstand tegen Aalsmeer niet meer kon wegwerken. De Beverwij- kers bleven met 5-3 aan de verkeerde kant van de score en moeten nu nog eens met Kijk Uit 3 op de vuist. Inzet is hier dan het behoud van een plaats in de eerste klasse. De verliezer zal plaats moeten maken voor Castricum 3 die na een overigens benauwde zege op Bergen de doorbraak naar de eerste klasse for- De uitslagen van de vierde ronde wa ren: HOOFDKLASSE: Th. Tielrooij—H. Beliën 1-1, W. de JongH. v.d. Vossen 1- 1, P. PippelHarry v. d. Vossen 1-1, P. HollenbergTon de Haas afgebr. EERSTE KLASSE: G. Elsing—F. Sala 2- 0, C. NijmanC. Moonen 2-0, A. Hes- selmanA. Masteling 2-0. TWEEDE KLASSE: A. Blok—H. Be ringen 0-2, R. SouvereinC. Weijers 2-0, F. v. BeemB. Bezuijen uitgesteld. JUNIOREN: B. de Haas—N. Kloots 2- 0, P. HilderingJ. Postma 2-0, P. Hol lenberg jr.J. Out 2-0. Door het uitvallen van R. Baers is B. de Haas aan de junioren toegevoegd. Wie bij ongeveer dertig kilometer per uur zijn hand uit het autoraampje steekt, voelt een zachte wind de hand omspoelen. Wie ditzelfde doet bij 130 tot 140 kilometer per uur, bemerkt dat de wind die tegen zijn hand drukt, tot een orkaan is aangegroeid. Een aardig bewijs van de luchtweerstand die de auto moet overwinnen. Hoe groter de snelheid, hoe meer luchtweerstand. Dat be tekent meer vermogen. En meer vermogen loopt uit op een hoger brandstofver bruik. Om dit tegen te gaan is een goede aërodynamische vorm van de auto on ontbeerlijk. Dit is in een notedop de hele problematiek van vormgeving en luchtweerstand. De vierde ronde heeft in de hoofd klasse belangwekkende resultaten opge leverd. Theo Tielrooij moest met zijn clubgenoot Henk Beliën de strijd aan binden en in tegenstelling tot zijn ge woonte speelde hij ditmaal een klassieke partij. Bij de 25ste zet werd hij door zijn tegenstander verrast met een leuke combinatie, die hem schijfverlies ople verde. Theoretisch bleef er voor Tiel rooij een verloren stand over, maar door minder sterk spel van zijn tegenstander wist hij tenslotte toch remise te berei ken. De mooiste partij was die tussen Wim de Jong en Huib v.d. Vossen. De Jong, altijd agressief, begon zeer onregelmatig, maar zijn tegenstander betaalde hem met gelijke munt. Na een 3 om 3 uitruil ontwikkelde zich een stand, waarin ogenschijnlijk Huib v.d. Vossen de beste papieren had. Door alle mogelijke drei gingen herleidde Wim de Jong in het verdere middenspel tot een stand, .waar in voor beide partijen weinig voordeel viel te bespeuren met remise als eindre sultaat. P. Pippel bond de strijd aan met Harry v.d. Vossen en leidde met een 33- Door het uitvallen van Berghuis en Beelen is in de tweede klasse enige wijziging gekomen. B. Bezuijen leidt nu met vier punten uit twee partijen, ge volgd door A. Blok met vier uit vier. Bij de junioren is na de derde ronde de onbetwiste leider P. Hildering met zes punten uit drie partijen, gevolgd door P. Hollenberg jr. met vijf punten enthousiasteling als Jack van Hooff in de vereniging en die heeft zich ervoor inge spannen. Hij wist het bij de KNWU zo scherp te stellen, dat men tenslotte toe stemming gaf om met drie sponsors in zee te gaan. Er zijn met die sponsoring duizenden guldens gemoeid, maar het bedrag bleek haalbaar voor de drie en daarover mogen we verheugd zijn”. De voorzitter dankte tenslotte Jack van Hooff voor al het geen hij voor de vereniging heeft gedaan en hij hoopte dat de renners van de Huturu-ploeg zich behoorlijk en sportief zouden gedragen. „Jullie vertegenwoordigen drie zaken mensen die hun geld in de ploeg hebben gestoken”, steld Davidson, „en daarvoor mogen zij een goede presentatie ver wachten. In het clubhuis van Kennemerland in het sportpark Adrichem te Beverwijk vond in het bijzijn van de sponsors Huipen, Van Tunen en De Ruiter de voorstelling plaats. De naam van de ploeg is afgeleid van de twee eerste letters van de sponsors, alle drie zaken lieden uit Heemskerk. HAARLEMTJMOND Mokro Boys heeft in de tweede klas B van de Haarlemse zaalvoetbalcompetitie de titel voor het grijpen gekregen, want het zegevierde zelf in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk onbedreigd met een score van 6-2 over De Halve Maan, terwijl naaste belager De Ezel dat vrijwel steeds aan de leiding was gegaan in de competitie met 3-2 enigszins verras send werd geklopt door WBH. Nog gunstiger zijn de kansen voor Onze Gezellen, dat in Haarlem de strijd aanbindt met Geldrop. De zo sterk ge starte eersteklassers: Aktie ’68 Kinheim, RCH Cementbouw en HHC lootten uit wedstrijden. Aktie ’68 gaat voor een streekderby naar IJmuiden, waar Roos- wijk de tegenstander is, HHC bezoekt Gouda en RCH Cementbouw ontmoet in Den Haag ABF. Voor Starko Birds moet Holy in Vlaardingen een niet al te zware opgave zijn. Bepaald ongelukkig verliep de loting voor het aloude SC Haarlem. Ola UW, dat de Haarlemmers al eerder voor de competitie twee keer versloeg, komt naar Haarlem. ceerde met het behalen van de kampi oenstitel in de 2e klasse A. Aalsmeer 2 verloor in 2D de streek derby tegen Hoofddorp met 5-3. In het klassement werden de bloemenkwekers op de voorlaatste plaats gedrukt en gaan nu op 12 mei bij Heemstede tegen Bloe- mendaal 2 uitmaken wie volged seizoen het geluk in de derde klasse zal moeten zoeken. De zoveelste beslissingswedstrijd in deze competitie is noodzakelijk gewor den in de vierde klase F waar de derde teams van Heemstede en De Vennep gelijk het finishkoord doorbraken. Het heeft lang, te lang, geduurd voordat de ontwerpers de samenhang hiervan inzagen. Natuurlijk waren er voorlopers. Een zekere Jarays con strueerde in 1922 al een min of meer gestroomlijnde auto. Enkele anderen, zoals de bouwer van luchtschepen Burney, hielden zich destijds ook met vormgeving en luchtweerstand bezig. Maar dit alles drong niet door tot de fabrikanten van personenwagens. De gestroomlijnde vormgeving was en bleef gereserveerd voor de zogenaam de sportwagens. De doorsnee-limousi- ne bleef hoekig en vierkant op de wielen staan. Waarom het zo lang heeft geduurd voordat ook de fami lie-wagen een meer gestroomlijnde vorm kreeg, is een van de aardige raadsels die de autohistorie kenmerkt. Thans weet men bijvoorbeeld, dat het vermogen om bij 130 km/uur de luchtweerstand te overwinnen acht maal zo hoog is, dan bij 65 km/uur. Naarmate de vorm van de auto de luchtweerstand beter verwerkt, kan het vermogen (en daarmee het brandstofverbruik) afnemen. Bij dit alles blijft het gewicht van de auto buiten beschouwing. Het komt alleen aan op het kiezen van de juiste grootte en vorm van de auto. Wat de grootte betreft: hoe breder en hoger de auto, hoe meer luchtweerstand. Wat de vorm betreft: maakt men de auto bijvoorbeeld spits toelopend, dan zal dit al veel luchtweerstand reduce ren. Er is echter een onverbiddelijke grens. Auto’s kan men in alle moge lijke vormen maken, maar de passa giers moeten voor hoofd en benen over voldoende ruimte blijven be schikken. De aërodynamische vormgeving werd pas goed ontwikkeld, toen de vliegtuigbouw dit noodzakelijk maak te. Maar de geëigende vorm van vliegtuigen is niet geschikt voor de auto. Een voertuig dat over de weg rolt, stelt andere eisen dan een voer tuig in de lucht. Zo zal een deel van de lucht zich bij de auto ook langs de onderzijde verplaatsen. Vormt dit voor het vliegtuig geen bezwaar, de auto zal mét zijn vier wielen op de weg moeten blijven. En de dragende werking van de luchtstroom langs de onderzijde van de wagen zal dus onschadelijk moeten worden ge maakt. Ook stroomt er via de venti- latie-openingen lucht door de wagen heen. Dit stelt eveneens eisen aan de vormgeving. Een apart probleem vormt het plotseling afbreken van de lucht stroom aan de achterzijde van de wagen. De lucht heeft de neiging om hier te gaan wervelen en ook dit schept de nodige weerstand. Vandaar dat de vorm van de achterzijde van de wagen minstens even belangrijk is als die van de voorzijde. De gehele styling van de personen wagen is thans een vak apart. Men beschikt onder meer over windtun nels om de modellen te testen en de moderne meettechnieken zorgen er voor dat het gedrag van de lucht en de uitwerking hiervan op de auto exact bekend zijn. Toch is men op dit gebied nog niet aan het eind van zijn Latijn. De serie-auto kan nog beter dan tot nu toe worden gebouwd op het doorbreken van de luchtweer stand. Dit zal vooral het brandstof verbruik belangrijk kunnen vermin deren. Maar ook al ziet men het belang van een goede stroomlijn wel degelijk in, nog steeds hebben auto bouwers het gevoel, dat hiervoor in De uitslagen' Hillegom: eerste klas A: BSM-Figee 1-4; tweede klas C: KGM- Spaamevogels 2-7; tweede klas D: Wil- ho-Buikx Sport 1-2; VVGH-De Duif 2-4; Rinko-Salley Hey 1-1. Nieuw Vennep: derde klas C: De Krim-FC Meeldijk 3-3; Koppers-Van der Mey Boys 2-3; De Gier-Outshoorn 2-4. Beverwijk: tweede klas A: Lootsma-Davidson 3-11; tweede klas C: RAVIJ-Kennemer Intersport 5- 4; De Jutters-Cupido 7-0; res. eerste klas: Fransen'Schoot 2-Lichthal 2 2-4 (Lichthal 2 kamp.); res. derde klas C: Barricade Boyh 3-Carrousel 3 3-0. Deze wedstrijden worden gecomple teerd met de duels: De Volewijckers NISC ’71, ThamenGemaka Wassenaar, Oosterloo F-MDe Hazenkamp, De SpartaanDustbane Pirates, Dorias QuickMontreu Neptunus (bekerhou der), Kinesis BirdsVUC, Euro Stars Schiedam, HilversumSCR, Luycks Gi antsPSV. HAARLEM-IJMOND. Afgelopen maandag vond op het bondsbureau van de KNBSB de loting voor de t weede bekerronde plaats. Uit deze tweede ron de, die op donderdag 8 mei Hemel vaartsdag gespeeld zal worden, zullen in ieder geval vier tweedeklassers tot de derde ronde doordringen, daar onderlin ge duels uit de loting te voorschijn kwamen. Tot die kanshebbers behoort onder meer Hoofddorp dat thuis bezoek krijgt van Huiskes Tigers de over winnaar van Bloemendaal.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 16