KARSTENS Tennissen nog twee jaar bij de Graafschap Jan Janssen benoemd tot adviseur profrennen Lasa steviger aan de leiding Jan Timman Toestand van Rolf kreeg een jaar uitstel Stommelen normaal SPORWfflS Koersen in Hilversum BELGISCHE ELF VOOR INTERLAND I EN HET BOEIT ME NOG ALLEMAAL” L* „ALS BELG ZOU IK MET MIJN KLASSE MEER HEBBEN GEDAAN” „IK RIJD ONTSPANNEN i 1 <3^4 j| DANK ZIJ OVERTUIGENDE OVERWINNING IN TIJDRIT F t r -f 16 SPG&T WOENSDAG 1975 3 0 APRIL 17 (Van onze sportredactie) Voeren y Zingen W 1 Bp (F - n|S| ('few- fc'hij I Broos, m Gerben Karstens (hier nog in BIC-shirt): „Ik lig niet aan Merckx' voeten.” DEN HAAG (ANP). Het hoofdbestuur van de KNWU heeft Jan Janssen benoemd .’'S3 Jan Timman: voorlopig vrij. 1. 1 „Het was bijna niet meer te harden. Ik begon toen in het peloton keihard te Ocana, die bijna een kwart minuut aan Lasa verloor, klom in de algemene rang schikking van de elfde naar de vierde plaats. Zijn achterstand op de leider bedraagt 52 seconden. De Portugees José Martins, die anderhalve seconde langza- Het aantal landen dat zal deelnemen aan de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1978 in Argentinië is definitief bepaald op 16. De Britse bokser John Stracey be hield zijn Europese titel in het welterge- wicht door winst op de Zwitser Hebei sen. Uren later verloor beslijkte, bijna on herkenbare Karstens de eindsprint in Wevelgem met slechts enkele centime ters. „Een overwinning hangt van vele kleine dingen af. Als Maertens en Ver- beeck niet naar rechts waren uitgewe ken, zou ik zeker hebben gewonnen. Karstens ligt niet wakker van Eddy Merckx. „Ik ben er te nuchter voor. Hij is een verschrikkelijk goede coureur. Hij knalt ze er allemaal uit. Nou, daar het? je mee te leven, maar ik lig niet in pure bewondering aan Eddy’s voeten. In Pa- rijs-Roubaix kwam Merckx achter mij langs en ging er als een duivel vandoor. Ik sprong nog in z’n wiel en gaf alles wat ik had. Dan zit je te sterven. Als ik de kans krijg, pak ik hem. Ik heb hem in de Tour toch ook uit de gele trui gereden. slechts één seconde bedroeg op de we reldkampioen op de weg, de Pool Ko walski. Raoul Lambert: in de spits tegen Neder land. DOETINCHEM (ANP). Evert Ten nissen heeft gisteren zijn contract als trainer bij de eredivisieclub De Graaf schap met twee jaar verlengd. op we rdt De tor via fs- len 7a- »en als uit ton de er- ;er. ing )ok fan 31- :s- en *ze en in ie X ld te >g ie je 10 ot to e- :rn in sc an en ia- re- als ijn :en en ixi ;ot an ïle en in, ie- dd de ÜL ok ijl :r- ie- „Of ik nu in de voorjaarsklassiekers de regelmatigste Nederlandse renner ben geweest of niet wat maakt dat uit? Misschien heb ik me er ditmaal beter op ingesteld dan andere jaren. Misschien. Ze kunnen van de Karst zeggen wat ze willen, maar klasse heeft hij. Als ik Belg was, zou ik er veel meer mee gedaan hebben. In België is fietsen alles. Daar word je naar prestaties gedreven. Ik ben er misschien te nuchter- voor”. Karstens, de van energie bruisende en met artisticiteit zijn beroep uitoefende renner, noemt als hem naar opvolgers gevraagd wordt de namen van Gerrie Knetemann, Cees Bal en Jan Raas. „De anderen komen pas kijken. Gun ze de tijd.Goede raad van een oudgediende met het hart van een vurig rekruut. BENIDORM (EFE). De Spanjaard Miguel Lasa heeft in de zevende etappe van de Ronde van Spanje zijn leidende positie in het algemene klassement ver beterd. Hij won de individuele tijdrit over 8300 meter in 14 minuten 56,3 seconde, wat neerkomt op een gemiddel de van 33,311 kilometer per uur. De tweede plaats was voor zjjn landgenoot Luis Ocana, die de afstand in 15.11,2 aflegde. zingen. Ze dachten dat ik gek geworden was. Een paar renners kreeg ik mee. Noem het maar een vorm van oppeppen. Je moet iets doen. Als je acht, tien keer tegen jfczelf zegt: wat is het toch een rotweer, dan ga je er gegarandeerd aan”. Teunissen zal met ingang van 1 juli als assistent-trainer B. Polak uit Win terswijk naast zich krijgen. Ook hij zal tenminste twee jaar bij De Graafschap werkzaam zijn. Het bestuur van De Graafschap zal binnenkort een beslissing namen over het aanstellen van een algemeen direc teur in full time dienst. PRINSENBEEK. De oudge diende wil geen complimenten ho ren. De betiteling veteraan laat Ger ben Karstens (33) zich alleen welge vallen als er „routinier” mee be doeld wordt. „Ik hecht geen enkele waarde aan leeftijd. Ik voel me uit stekend. Soms heb ik zin om nog heel lang te blijven koersen De beproefde renner imponeerde in de voorjaarsklassiekers door zijn regel maat. Driemaal klasseerde hij zich als eerste Nederlander (Ronde van Vlaanderen, Gent-Wevelgem, Pa- rijs<-Roubaix). „De oude mannen maken nog steeds de dienst uit”, grijnst hij voldaan. „Met Eddy Merckx erbij is het mak kelijker koersen, omdat de koers dan gecontroleerd wordt. Met Merckx komt koersen neer op keihard finaie-rijden”. Over die laatste kilometers waarin Merckx vaak toeslaat, zegt Karstens: „In Luik-Bastenaken-Luik reed ik in een groep renners in het spoor van „contro leur” Merckx. Ik riep toen ineens: het is toch wat rijden we hier bij elkaar om straks allemaal los gereden te wor den. En Merckx moest er hard om lachen. Dat vind ik heerlijk, de andere renners voeren”. Hij heeft, zo verklaarde de legervoor- lichltingsdienst, een jaar tijdelijke vrij stelling gekregen wegens „de aanwezig heid van een bijzonder geval”. Timman werd aangehouden nadat hij in de Frie se hoofdstad zijn nationale schaaktitel had geprolongeerd. Timman, die aanvankelijk uitstel had gekregen wegens zijn studie, had zich vorig jaar op 4 november in Bergen op Zoom moeten melden om bij de land macht te worden ingelijfd. Direct nadat Zowel de Real Automovil Club de Cataluna, de organisator van de wed strijd op het circuit van Montjuich, als de graaf van Villapadierna, de voorzitter Zij doen dat volgens Gerben op basis van capaciteit, karakter en mentaliteit. „Ze rijden mij er niet zo gemakkelijk af”. Karakter is in de wielersport afzien en lijden. Zo ook Karstens, die al gerui me tijd sukkelt met een darminfectie, waarschijnlijk het gevolg van het koer sen onder voortdurend slechte weersom standigheden. Gerben: „Soms heb ik bo vendien last van mijn lever. Het ergste was wel toen ik uit de Ronde van België kwam. Ik had ontzettend last van diar ree, maar toch moest ik drie dagen later de Ronde van Vlaanderen in. Ik vatte het op als een training. Meer zat er voor mij niet in, dacht ik. Ik kwam met de eersten' uit de heuvels en het ging lek ker. Ik besloot door te gaan en werd uiteindelijk zesde”. „Die hardheid rangschik ik onder er varing. Ik behoor niet tot de senioren die almaar uitroepen dat de jongeren geen karakter hebben. Gun die knapen de tijd”. Karstens’ hobby is zijn beroep. „Ik heb er nog altijd veel plezier in. Ik rijd ontspannen en het boeit me nog allemaal”. Op alle voorjaarsklassiekers, uitgezon derd de Omloop van het Volk, drukten hondeweer en „Merckxisme” een duide lijk stempel. Karstens herinnert zich: „In Gent-Wevelgem stond ik op het punt niet te vertrekken, zulk koud, zulk beestachtig weer was het. Ik besloot het toch maarte proberen. Niet lang na van de Spaanse automobielclub, heeft verklaard dat het ongeluk een direct gevolg was van een mankement aan wagen 22, de bolide van Rolf Stomme len. De RACC stelt met nadruk dat de dood van vier mensen niet een gevolg is van een tekort aan veiligheidsmaatrege len op en om het circuit. Graham Hill, tweede voorzitter van de organisatie van GP-rijders en directeur van de stal die Rolf Stommelen onder contract heeft, gaf toe dat het ongeluk een gevolg was van het afbreken van de stabilisator aan de wagen van Stomme len. „Maar”, voegde Hill er aan toe, „de vangrail heeft niet aan zijn doel beant woord, anders hadden er nooit slachtof fers kunnen vallen”. DEN HAAG (ANP). De Nederland se schaakgrootmeester Jan Timman heeft gisteren het depot voor discipline in Nieuwersluis mogen verlaten. De Ne derlandse kampioen, die 19 april in Leeuwarden werd aangehouden door de Koninklijke Marechaussee, was daar ge consigneerd omdat hij niet had voldaan aan een oproep voor militaire dienst. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Piot; achter: Van Binst, Dewal- que, Van den Daele en Caers; midden: Van Moer, Coeck en Cools; voor: Van- derelst, Lambert en Teugels. Wisselspelers zijn: Leonord, Verheyen, Dockx en Devrindt. De sportcommissie van de KNWU heeft de volgende renners aangewezen voor de Vredeskoers (Berlijn-Praag- Warschau): Hen Botterhuis, Gerrit Mak, Gerrit Pronk, Gerrie St. Nicolaas, Johan Zuidweg en Hans Geldens. Volgens de Amerikaanse promotor Don King zijn de onderhandelingen voor een gevecht om het wereldkampioen schap zwaargewicht tussen Muhammed Ali en Europees kampioen Joe Bugner in een vergevorderd stadium. Naast negen Nederlandse teams zul len in Olympia’s Ronde van Nederland (start 22 mei) tenminste vier buitenland se ploegen deelnemen: die van België, Frankrijk, Rusland en Tsjecho-Slowa- kije. Door een 3-1 overwinning (na ver lenging) op Rot Weiss Essen heeft Ein tracht Frankfurt zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Westduit- se voetbalbeker. Gent kletterde een hagelbui op ons neer en ik dacht: jongen, stop er maar mee. Dit is niet te doen. Opeens schoot het door m’n hoofd dat mijn spullen al naar Wevelgem getransporteerd werden. Om doornat en koud in de bezemwagen te gaan hobbelen, stond me ook niet aan. Ik zei tegen me zelf: doorrammelen maar”. i 1 f 1 hij in Nieuwersluis was aangekomen heeft Timman een verzoek tot vrijstel ling van militaire dienst ingediend bij de minister. Het algemeen klassement: 1. Lasa (Sp) 29.24.37, 2. Martins (Port) 29.25.19, 3. Torres (Sp) 29.25.27, 4. Ocana (Sp) 29.25.29, 5. Manzaneque (Sp) 29.25-33, 6. Viejo (Sp) 29.25.39, 9. Kuiper (Ned) 29.25.54, 19. Koken (Ned) 29.26.23, 45. Den Hertog (Ned) 29.34-19, 72. Prinsen (Ned) 29.51.30, 75. Van Katwijk (Ned) 29.55.45, 76. Smit (Ned) 29.57.32, 77. Hul- zebosch (Ned) 30.14.52. De Nederlandse wielrenner Gerrie van Gerwen heeft gisteren in Dinan de vierde etappe van de Ronde van Bretag ne gewonnen.Hij was in de laatste vijf van de 161,5 kilometer lange rit van Quirperle naar Dinan weggesprongen uit een kopgroep van achttien renners- In de stromende regen nam hij een voor sprong van dertig seconden, die op de eindstreep, boven op een berg, nog De aanwijzing van Jan Janssen, oud-wereldkampioen op de weg (1964) en winnaar van de Ronde van Frankrijk (1968), is een uitvloeisel van een wens, geuit door de lei ding van de Frisol-ploeg. Deze sponsor wilde een man aangesteld zien, die een stem zou hebben bij de samenstelling van de ploeg voor het W.K. en die tevens, doordat hij in de gelegenheid is een aantal belangrijke wedstrijden in het buitenland te volgen, op de hoogte is van de kwaliteiten en de vorm-van-het-moment van mogelijke kandi daten. De KNWU meent dat Janssen aan die voorwaarden voldoet. Als coördinator van de stichting bevordering beroepswielrennen in Nederland is hij aanwezig bij vrijwel alle nationale wedstrijden. Bovendien volgt Janssen geregeld de gehele Ronde van Frankrijk. Voor Janssen werd aangewezen heeft de unie contact gehad met sponsors van de profploegen. De aanstelling van Janssen houdt in dat Gé Peters zich niet langer zal bezig houden met de begeleiding van de Nederlandse profs bij wereldkampioenschappen op de weg. De KNWU heeft Peters wel gepolst of hij in aanmerking wilde komen voor de nieuwe functie, maar Peters meende niet voldoende tijd te kunnen vrijmaken om de nieuwe taak naar behoren te kunnen uitvoeren. tot adviseur voor het beroepswielrennen op de weg. Janssen zal onder andere de sportcommissie van de KNWU adviseren voor de selectie van de deelnemers aan het wereldkampioenschap profs op de weg. Hij zal bovendien de Nederlandse ploeg bij die wedstrijd begeleiden. HILVERSUM. De uitslagen van de giste ren In Hilversum gehouden koersen zijn: Trojkaprijs 2000 m.1 Maybe (P. Smit) 2.46.3 1.23.4, 2. Miss Nellie. 3. Maestro. W. 7,20 PI 2,70 2.60 2,30 Kop 38,80 Trio 404,90. Sjambokprijs (le afd.) 2000 m.A. Nancy Hoilandia (H. van Ooyen) 2.49.0 1.24.05, 2. Nimbly Careless, 3. Mephisto. 2. 2,70 Pl 1,50 I, 90 1,60 Kop 8,-. Speedcarprijs (le afd.) 2000 m.: 1. Labora B (T. Kooymani 2.43.4 1.21 7, 2. Juanita, 3. Laefl- tia. W. 9,80 Pl 2,50 2,60 2,20 Kop 55,90 Trio 677,40. Trensprijs 2440 m.: 1. Lively Careless (T. van de Broek) 3.33.2 1.27.4. 2. Naughty Grace, 3. Larea D W. 6,60 Pl 2,30 2,10 2,40 Kop 22,80. Vigilanteprijs 2000 m.: 1. St.’Lucy (J. Wage- naar) 2.41.4 1.20.7, 2. Vai de Vrle, 2. Higgins. W. 5,60 Pl 2,- 5,30 1,50 Kop 134,70 Trio 784,00. Sulkyprijs 2440 m.1. Juweline J. (A. Nieu wenhuizen) 3.22.8 1.23.1, 2. Kobalien 2, 3. Jimmy Scotch. W. 8,70 Pl 1,90 2,00 2,50 Kop II, 20. Vlctoriaprijs 2000 m.: 1. Idas (A. Niemeyer) 2.43.0 1 21.5, 2. Jimmy Boy, 3. Ivan. Win. 14,60 Pl 2,10 3,20 1,90 Kop 71,10 Trio 1933,10. Sjambokprijs (2e afd.) 2000 m.1. Margareth (P. van der Pijl) 2.48.7 1.24.4, 2. Nino Song, 3. Nico Bloemlust. W. 8,50 Pl 2,30 1,60 1,50 Kop 12,20. Speedcarprijs (2e afd.) 2000 m.1. Kid Baker (T. Kooyman) 2.46.2 1.23.1, 2. Lee Rodney, 3. Lazuur. W. 7.90 Pl 1.40 1,60 1,40 Kop 24,50 Trio 169,80. Posgkoetsprljs 2040 m.1. Nubar van Echten (W. van Buytene) 2.50.2 1.24 3, 2. Koby Eems- horn, 3. Mano Kandia. W. 1,70 Pl 1,40 1,80 2,10 Kop 5,30. Totalisator-omzet 376.875. I I mer was dan Ocana, steeg van de vijfde naar de tweede plaats. De grote verliezer was de Spanjaard Domingo Perurena die een achterstand van 1 min 25 sec. op Lasa opliep. Hij zakte van de tweede naar de zestiende plaats in het algemene klassement. Hennie Kuiper was in de tijdrit de beste Nederlander: elfde in 15.38.0. Eddy Merckx en Gerben Karstens. Twee profs, verschillend in capaciteit en opvatting over hun beroep. De een een superkampioen, de ander een vedette. Gerben: „Ik ben niet zo bezeten als Eddy. Er zijn ook nog andere dingen in het leven dan wielersport alleen. Die Belgen, die kunnen alleen maar over fietsen praten. Ik geef het toe: ik fiets graag. Het is gezond, ik verdien er geld mee, ik heb er een mooie tijd door. En, ik kan nog gemakkelijk mee”. „Ik rijd dit jaar maar één grote ronde, de Tour de France. Daar werk ik lang zaam naar toe. Als voorbereiding start ik in de Vierdaagse van Duinkerken, in de Ronde van Luxemburg of in de Midi Libre, Ik hoef heus niet altijd te win nen. Ik rijd ontspannen, voor mijn lol. Ik weet precies wanneer ik de klap maken moet. Ik hoop dat ik er dan ook zal zijn”. George Knobel en zijn „vedetten” voor het wereldkampioenschap in 1978 in Argentinië? In ieder geval heeft de Nederlands- elftalselectie nog nooit zoveel nieuwe gezichten vertoond als voor de vanavond te spelen interland tegen België. V.l.n.r. Van Kraay, Peters, Everse, Kist, Vosmaer, Arntz, Thijssen, Zuidema en Knobel. BARCELONA (ANP). De medische staf van het Soler Roig-ziekenhuis in Barcelona heeft bekendgemaakt dat de ontwikkeling in het genezingsproces van Rolf Stommelen, de coureur die zondag het ongeluk veroorzaakte in de Grote Prijs van Spanje, „normaal” is. Volgens het verstrekte communiqué herstelt Stommelen zich snel. Hetzelfde geldt voor negen van de tien gewonden. Eén van de slachtoffers, de 35-jarige Pedro Argques Pascal, is nog in levensgevaar. Maandagavond laat was hij nog niet tot bewustzijn gekomen. De uitslag: 1. Lasa (Sp) 14.56,3, 2. Ocana (Sp) 15.11,2, 3. Martins (Port) 15.12,7, 4. Torres (Sp) 15.14,0, 5. Pesar- rondona (Sp) 15.15,4, 6. Fuente (Sp) 15-16,2. BRUSSEL (Belga). De Belgische bondscoach Raymond Goethals heeft gisteren na een training van zijn selectie in Brussel de opstelling bekend gemaakt van het team dat vanavond in Stadion „De Boschuil” te Antwerpen uitkomt tegen Nederland. F- ‘I i SmSm» pUBIIIIiiita -if s Eu HMsaS

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17