Oorlog in Vietnam - meer dan drie miljoen doden - voorbij Deel KLM’ers bereid tot salarisverlaging Bloemendefilé op Soestdijk L Huursubsidie m gevaar één dode bij Weer gevechten in Angola Suiker 4 cent duurder Zweedse jongen terug bij ouders in Canada S3 IU4Z04 Idterehitp I I 1 „Niet vier maar JUir II!! ML gijzeling” 14 NAAKT IN DE MIDWAY!I Zitpagina ra Ex-lid Unified Family I AGENDA Zonnige perioden WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk i 4 ,€(frn W <1 oueral IXnmii boet tX bij it itHtilltt r mi ii n i 1MH Het woord is aan 'I—lllh<- (Van onze redactie buitenland) Politie Johannesburg: Zeker twintig doden BO I pagina 8 Deze krant bestaat uit achttien pagina’s 2, 3, 4 Plaatselijk nieuws 5, 7, 9 Radio en televisie 11 11 Strips 13 Kunst 15 Economie 16, 17 Sport I Overgave WOENSDAG 30 APRIL 1975 65e jaargang nummer 149 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. KOOYMAN SANITAIR ft SAIGON De Zuidvietnamese regering heeft zich overgegeven aan de Voorlopige Revolutionaire Regering. President Doeong van Minh gaf vandaag zijn troepen opdracht de wapens neer te leggen. „Ik geloof met hart en ziel in de verzoening tussen de Vietnamezen voor het voorkomen van onnodig bloedvergieten”, aldus Minh, die enkele dagen geleden de failliete nalatenschap van het regime-Thieu erfde. De oorlog, die 35 jaar geduurd heeft, eiste meer dan drie mil joen mensenlevens. Vanmorgen reden tanks van het Bevrijdingsfront de terreinen van het presidentiële paleis op. Op het paleis was de vlag van de Voor lopige Revolutionaire Regering gehesen. Soldaten van het Saigon- regime. die met de bewaking van de president belast waren hadden de paleisterreinen verlaten. I ft 1 mtósc» Uitgaansverbod I Binnen- en buitenland IJmuider Courant Aletta Jacobs: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - !}ij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd., f 33,90 p.-kwartaal (p. post f 40,—), p. jaar f 133,10, (p. post t 155,—). Losse nummers 55 ct. SAIGON CAPITULEERT - (Zie verder pagina 3) (Van onze luchtvaartredacteur) ouders. 1 X (Van onze Haagse redactie) (Zie verder pagina 3) KI Weersverwachting van het KNMI 2 Weer rappor ten tot morgenavond: i AMSTELVEEN. Het vliegend per soneel van de KLM is bereid maande lijks minder salaris in ontvangst te ne men om het bedrijf financieel enigszins te ontlasten. De 300 boordwerktuigkun digen en de 380 pursers zouden de KLM jaarlijks een besparing kunnen opleve ren van oirca 2,5 miljoen gulden, door van de pensioenbijdrage een groter deel voor eigen rekening te nemen. In het kader van de cao-onderhande- lingen hebben de boordwerktuigkundi gen zich bereid verklaard van de pensi oenbijdrage 10 pet. méér zelf te betalen. Het bestuur van de vereniging van cabi nepersoneel, dat de pursers omvat, heeft ingestemd met een verhoging van de eigen bijdrage met 5 pet. Dit bestuur moet daartoe echter nog het fiat krijgen van zijn achterban. Met de vliegers zijn de cao-onderhan- delingen nog gaande. Of de vliegers en de stewardessen bereid zijn minder sala ris te aanvaarden, is nog niet bekend. Gezien de stand van de onderhandelin- gen kon hierop geen commentaar wor den verkregen. Over verlaging van de salarissen van de vliegers hebben ge ruchten de ronde gedaan toen een half jaar geleden bekend werd dat de KLM er zeer slecht voorstond. Enkele maan- Direct nadat de laatste Amerikaanse be wakers (mariniers) de Amerikaanse am bassade hadden verlaten voor evacuatie drongen Zuidvietnamese burgers het ge bouw binnen om te plunderen. Ondanks de avondklok waren de straten vol met mensen, die gestolen spullen meesleepten. President Doeong Van Minh van Zuid- Vietnam bood aldus vandaag de onvoor- DEN HAAG. De invoering van de individuele huursubsidie met ingang van 1 juli dreigt in gevaar te komen. Grote verhuurders zoals beleggers en make laars liggen namelijk dwars. Ze willen het advies opvolgen van de raad voor onroerende zaken, die de verhuurders heeft aangeraden voorlopig niet mee te doen „vanwege de enorme administratie ve rompslomp”. De vraag naar recht eist gevoel voor plicht. W TELEFOON 023—37 03 50 Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 Een van de weinige ten behoeve van de evacuatie achtergebleven Amerikaanse mariniers in Saigon richt zijn wapen op een Vietnamees, die over de muur van de Amerikaanse ambassade klimt in de hoop, om evenals andere Vietnamezen bij het gebouw, nog mee te kunnen met een evacuatie-vliegtuig. Duizenden Zuid- vietnamezen trachtten te vluchten toen bekend werd, dat de Amerikaanse am bassade werd geëvacueerd. jffi nimaplod spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden-perspex signs vinyl jaarden, volksdansers en deputaties van allerlei organisaties. Om half elf stond de stoet keurig opgesteld volgens het draaiboek en even later verscheen de koninklijke familie op het bordes. Dzt jaar ont braken prinses Irene, prins Caret Hu go en hun kinderen en prinses Mar griet, die op 10 april haar vierde zoon, Floris, kreeg. Een nieuweling op het bordes was Jorge Guillermo, de Vanochtend duurden deze gevechten nog voort. In de gehele stad hoorde men het ratelen van geweervuur. Volgens de eerste berichten zijn er twintig doden gevallen maar in latere meldingen is sprake van „talrijke slachtoffers”. Via de radio zijn oproepen gedaan voor bloed donors. r ft r' weer te gaan volgen en het radioperso- neel moest onmiddellijk naar de studio in Saigon komen. De val van Saigon is in de Chinese hoofdstad Peking uitbundig gevierd. Op de vraag daar of men nu in Saigon een „pogrom kan verwachten”, luidde het antwoord: „Dat is Amerikaanse laster. Als het volk van Saigon de wapens neerlegt en zich overgeeft zal het niets overkomen”. Maar in antwoord op de vraag wat er met de Saigon-kopstukken zou gebeuren, werd gezegd: „Hun bloed kome over het volk”. Tegen het invallen van de duisternis gisteravond was de Amerikaanse aanwe zigheid in Vietnam geëindigd. Rond 4000 ménsen zijn vanochtend naar Soestdijk getogen om koningin Juliana daar „persoonlijk” te gaan feliciteren met haar 66ste verjaardag. Het traditionele „bloemendéfilé” langs het bordes van het paleis begon om half elf, maar al lang vóór dat tijd stip verschenen op de straatweg de eerste bussen en auto’s uit alle delen van het land met Oranjeverenigingen, muziekkorpsen, schoolkinderen, be- President Van Minh gaf zich over negen uur nadat de Verenigde Staten zich definitief uit zijn land hadden te ruggetrokken. De Amerikanen zijn bijna twintig jaar in Zuid-Vietnam geweest. Ze hebben 150 miljard dollar uitgegeven voor Zuid-Vietnam. De verhuurders zeggen wel sympa thiek te staan tegenover de individuele huursubsidie, waarbij de bijdrage af ge stemd is op de persoonlijke omstandig heden van de huurder, maar ze vinden het onjuist dat zij min of meer met de inning van de subsidie worden belast. In de verordening van staatssecretaris Van Dam is bepaald, dat de huurders meteen het toegekende subsidiebedrag mogen aftrekken van de huur. De ver huurder moet er voor zorgen dat hij de bijdragen binnenkrijgt van de overheid. De verhuurders vrezen hierdoor een for se uitbreiding van de administratieve werkzaamheden. Renteverlies wordt een ander bezwaar genoemd. horning, die vorige zomer toetrad tot de godsdienstige sekte Unified Family in Bergen aan Zee, is weer terug bij zijn De Amerikaanse ambassadeur in Zuid- Vietnam, Graham Martin en hoge diplo matieke ambtenaren van zijn staf, wer den afgezet op een verbindingsschip van de Amerikaanse Zevende Vloot, de „Blue Ridge”. De opperbevelhebber van de Zevende Vloot, vice-admiraal G. P. Steele, stond klaar toén de helikopter met Martin op het vliegdek van de „Blue Ridge” land de. Op dat ogenblik woedde een donder bui. Martin, die er moe en afgetrokken uitzag, droeg niet zoals dat de Ameri kaanse zede is de Amerikaanse vlag bij zich en het was niet direct duidelijk of hij de „stars and stripes” bij zich had. Een lid van Martins staf vertelde dat gisteravond laat een granaat was ge gooid temidden van Zuidvietnamezen die vóór de hoge omheining rond het am bassadegebouw dm toelating hadden staan roepen. „Ik bukte me en hield me er verre van”, zei hij, „en ik weet niet of er slachtoffers waren”. Het vernietigen van ambassadedocu- menten was gisteravond voltooid, vertel de hij voorts: „Toen de helikopter voor overbrenging naar de „Blue Ridge” land de, woeien de papiersnippers op „als een sneeuwstorm.”. De ambassade van de Verenigde Sta ten is daarna door plunderaars binnenste buiten gekeerd. De bureaus waaraan de Amerikaanse strategie in Zuid-Vietnam is uitgewerkt, werden met stoelen en schrijfmachines meegenomen. WtMJ» iH*tf It-ffc Wl h'i-H. Sedert 15 jaar de verrassing achter de smalle gevel. Tafelres Telefoon 32.37.34 Houtstraat 44 Haarlem LOEANDA (AFP en DPA). In de Angolese hoofdstad Loeanda zijn op nieuw gevechten uitgebroken tussen de bevrijdingsbewegingen MPLA en FNLA. DEN HAAG. (ANP) Suiker wordt morgen duurder. De minimum-prijs, speciaal bedoeld om de goedkope aanbie dingen van het grootwinkelbedrijf in toom te houden, gaat met vier cent per kilo omhoog, van 1,47 tot f 1,51. De „algemeen geldende” winkelprijs zal vol gens het Centraal Bureau Levensmidde- lenbedrijf van 1,58 op 1,62 komen. Oorzaak van dit duurder worden van de suiker in de winkel is de verhoging van de af-fabriekprijs met 3,44 cent per kilo, waartoe de Nederlandse suikerin dustrie na overleg met de overheid heeft besloten. Om aan de vraag te kunnen voldoen moet de industrie namelijk zo lang Nederlands eigen suikerbietenoogst 1975 er nog niet is, in het buitenland dure suiker bij kopen- De radio van het Bevrijdingsfront maakte vandaag in een uitzending uit Saigon'bekend dat er een uitgaansverbod van twintig uur is uitgevaardigd. De bevolking is gevraagd morgenochtend normaal aan het werk te gaan. De studenten werden opgeroepen de lessen waardelijke overgave van zijn land aan het Bevrijdingsfront aan: „De politiek die wij voorstaan is die van de verzoening”. „Ik geloof met hart en ziel in de verzoening tussen de Vietnamezen voor het voorkomen van onnodig bloedvergie ten”. „Om deze reden vraag ik de soldaten van de republiek Vietnam in alle rust een einde te maken aan de vijandelijk heden en te blijven waar zij zich bevin den”. „Ik vraag aan de soldaten en broeders van de Voorlopige Revolutionaire Rege ring van Zuid-Vietnam de vijandelijkhe den te staken. Wij verwachten hier de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam ter bespreking van de wijze van ordelijke overdracht van de macht ter vermijding van onnodig bloedvergieten onder de bevolking”. Generaal Vihh Loc, de chef van de generale staf die gisteren op deze post was benoemd, was vanmorgen uit Sai gon vertrokken. f Dineren doet U overal N alleen „MALLE BABBE fnaakt er een CULINAIRE BELEVENIS van. Spec. Canard a l'orange Tafelres. 31 22 73 geopend vanaf 17.00 uur of na afspraak voor AL uw festiviteiten \FRANKESTRAAT 27 (bij C&A) HAARLEM/ De hulp van de Sovjet-Unie en China aan Noord-Vietnam bedroeg in diezelfde periode, naar Amerikaanse ramingen, niet meer dan ongeveer tien miljard dollar. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Henry Kissinger zei giste ren dat „het Amerikaanse beleid van de afgelopen twee weken er op gericht was de situatie te stabiliseren en op een zo beheerst en humaan mogelijke manier een einde te maken aan de bemoeienis van de Verenigde Staten met Zuid- Vietnam”. T verloofde van prinses Christina. Op het grote gazon tussen het bor des en de straatweg gonsde het van de activiteiten, die waren voorbereid door het Oranjevereniging Amster dam en het comité Amsterdam 700. Namens alle Nederlanders, hier en overzee, heeft minister-president Den Uyl vanochtend de koningin via de televisie van harte gelukgewenst met de 66ste verjaardag. JOHANNESBURG (AP). In tegen stelling tot eerdere berichten blijkt bij de gijzelingsactie van maandag in het Israëlische consulaat in Johannesburg één dode te zijn gevallen. In totaal zijn 87 mensen gewond geraakt. Dit werd vandaag pas door de Zuidafrikaanse po litie bekendgemaakt. De dode is de 31-jarige vice-consul Giora Raviv. Aanvankelijk werd van vier doden gesproken. De politie ver hoort de dader, David Protter, nog steeds. AMSTERDAM. (ANP) De negen tienjarige zoon van een Zweedse vrou wenarts in Toronto (Canada), Ulf En- SgSiK..:.r j JpUe 1 Zoals bekend kwam dr. Goran Enhor- ning in maart naar ons land om te proberen zijn zoon naar huis te halen. Hij zei dat Ulf in het centrum Huize Glory een „gedegen hersenspoeling” had ondergaan en niet naar huis terug durf de gaan. De vader diende bij de Alk- maarse hoofdofficier van Justitie een klacht in tegen de leider van de sekte in Nederland, de heer T. Verheijen en diens vrouw, wegens onttrekking van zijn minderjarige zoon aan het ouderlijk gezag. Bij het onderzoek werd de Rijks- recherche ingeschakeld. De zoon van de arts verbleef toen al enige tijd in Freiburg in West-Duitsland, waar hij via een trainingskamp van de Unified Family in Camberg bij Frank fort was terechtgekomen. Hij zou daar door mevrouw Verheijen zijn heenge bracht. De Westduitse vreemdelingenpolitie had Ulf Enhorning een verblijfsvergun ning geweigerd omdat hij niet werkte of studeerde. Uit nadere informaties bleek dat de jongen vorige week per vliegtuig naar zijn ouders in Canada was terugge keerd. De Rijksrechrche heeft intussen drie brieven van Nederlandse ouders gekre gen van wie kinderen in eenzelfde situa tie verkeren als voorheen Ulf Enhor ning. Zonnige perioden en enkele ver spreid voorkomende buien. Ma tige, aan zee aanvankelijk krach tige westelijke wind. Maximum temperaturen omstreeks 12 gra den. Windsnelheidsverwachting van zes tot tien meter per seconde. den geleden hebben de vliegers van PanAm besloten minder salaris te ac cepteren om hun bedrijf wat uit de zorgen te helpen. -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1