was bij mij 31 naast het lancia Onthou één ding... x select=leer= selectleer programma nu ookde pittige autobianchi A112 type’s Hoe os tea van LOON’S automobielbedrijf „Bomaanslag ■ESfS zeker gelukt” M I I I (^AUTOBIANCHI ||EMM Meubelfabriek Oisterwijk Hlhii Hoorzitting over spreidingsbeleid op 22 mei Korte Kleverlaan 30-44 tel. 023-259311 Bloemend aal Uitbreiding werving buitenlandse bedrijven 13 V R IJ D A G 2 1975 MEI 12 VARIA door Rolf Stallinga i Imbeciele BVD J Verrassing Dit woord: BLIND Dit woord: OPPEREN Dit woord: BLAASKAAK Dit woord: BELEEFD Gangsterachtig t/-' i )«i I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ADVERT ENTIE) I Zijlweg 9-11 Haarlem, telefoon (023) 324866 Max Lewin gelooft niet meer zo in gezag en orde tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten 1974 1970 1970 1970 1974 1974 1973 1973 1973 1971 1971 1970 1970 :974 1973 1972 1972 1971 969 972 970 971 971 973 Deze hoekkombinatie van geschuurd rund- leer zit perfekt. Door de losse nonchalante kussens ziet hij er sportief uit. Leverbaar in verschillende kleuren uitstekend leer. De prijs van een driezitsbank met één arm is 3.395,-van een tweezits-bank 2.385,- en van het hoekelement 1.485.- „Het is”, merkt hij op, „een grote puin hoop. Voor het gemeentebestuur heb ik nog een verrassing in petto maar die bewaar ik voor de zitting. Samkalden zal er blij mee kunnen zijn”. Lewins enige vrees is dat de rechtbankpresi dent hem de mond zal snoeren. „Maar”, zo oppert hij monter, „uiteindelijk heb ik het laatste woord. terecht moest staan wegens smaad je gens Piet Nak van het Vietnam Comitee. Toonzaal: Amsterdam ft Leidsekade 102 (naast Lido, vlak- M bij Leidseplein) .tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur.Ook weer op H donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopjé koffie staat klaar. H! Schichtig om zich heen kijkend ver laat ij daarna de stationsrestauratie waar ons gesprek plaats had. Een onop vallende man met een grijze jas en een grijze hoed. De ober blijkt hem te ken nen. „Dat was Max”, zegt hij. Een zo maakt Lewin zich nu op voor een humanisering van het gevangenis wezen en het afschaffen van „zinloze” lange straffen. De Amsterdamse recht bank kan van zijn kant, zo laat hij weten, politiek vuurwerk verwachten waar de honden geen brood van zullen lusten. Anders gezegd: „Wat ik ga zeg gen, zal voor de landelijke en Amster damse politiek ernstige repercussies heb ben. Kom maar kijken, want je zult kunnen lachen”. Dat had ook iets te maken met de BVD, die via de officier van justitie, mr. Hartsuiker, liet weten met de Nieuw Rechts-voorzitter een Oostduitse agent te hebben ontmaskerd. Lewin geeft toe dat hij de geheime dienst van dat land sinds de jaren vijftig vrachten documen ten heeft toegespeeld. „Maar het waren uitsluitend openbare stukken zoals de handelingen van de Tweede Kamer en persmededelingen van de NATO. Als ze maar een hoop papier zagen, vonden ze het prachtig.” Vindt hij het zelf niet vreemd om als bekend communistenhater iets dergelijks te doen? „Ach, het was onschuldig. Sinds 1952 kwam ik als handelsagent voor Nederlandse ondernemingen op de Leip- ziger Messe en ben toen gesnapt met zwarte Oostmarken. Ze hebben me toen voor de keuze geplaatst :óf de gevange nis, óf meewerken. Maar ik heb goed bekeken dat er geen geheime stukken bij zaten”. Volgenus zijn zeggen heeft hij in 1962 een zekere Langeraat van de BVD op de hoogte gesteld van zijn handel en wan del in de DDR. „Ik zou er nog iets van horen”, zei hij, maar het enige wat gebeurde dat de BVD mij sindsdien op de hielen zat en mijn telefoongesprek ken afluisterde. „Die imbeciele BVD, die toch altijd al het lachertje van de hele wereld is geweest, kon zich kennelijk niet voorstellen dat ik die Oostduitsers gewoon aan het lijntje heb gehouden”. Zegt daarna op serieuzere toon: „Het kan natuurlijk zijn dat een andere agent zich voor Lewin uitgeeft. Ja, dat is een mogelijkheid”. Overigens meent hij te weten dat justitie hem niet wegens deze al dan niet vermeende spionage-affaire zal vervolgen. Max Lewin heeft vertrouwen in de psychologen die hem in het huis van bewaring hebben onderzocht en hem complimenten zouden hebben gemaakt over zijn meer dan normale intelligentie. „Ze waren erg geïnteresseerd en zitten met het geval in hun maag. Moet je luisteren: normaal krijgen ze alleen zwakke geesten, maar nu zagen ze ie mand die niet is te plaatsen en geen enkel complex heeft. Ik ben dus niet gek. En dat moet je wel zijn om een treinstel op te blazen. Zeker op mijn leeftijd van 55”, meent hij. Wie op basis van deze uitspraken zou veronderstellen dat deze door zijn tegen standers van gevaarlijke Don Quichotte- stoutenbeeh select v leer- en wandenshow MAASTRICHT. (ANP) Minister Lubbers van Economische Zaken gaat het apparaat voor de werving van bui tenlandse bedrijven uitbreiden. Hij heeft gisteren bij de inauguratie van de indus- triebank Limburg (instituut voor ont wikkeling en financiering), kortweg LI- ÖF genoemd, medegedeeld, dat hij werkt aan een versterking van het bestaande acquisitie-apparaat in New York en aan de vestiging van een acquisitiebureau in Tokio. Voorts zal ten behoeve van de acquisitie binnen West-Europa in Den Haag een bureau worden opgericht. DEN HAAG (ANP). Op donderdag 22 mei houdt de Tweede-Kamercommis- sie voor het spreidingsbeleid een openba re hoorzitting over het beleid van de regering met betrekking tot de spreiding van rijksdiensten. Uiterlijk donderdag 15 mei zullen organisaties en instellingen zich voor deze hoorzitting aangemeld moeten hebben. Over de datum waarop de kamer in een plenaire vergadering in het open baar over het spreidingsbeleid zal debat teren bestaat nog geen zekerheid. Het presidium van de Tweede Kamer heeft 3 juni en woensdag 4 juni voorgesteld, maar de kamercommissie, die gisteren in vergadering bijeen was, zou het debat graag een week later vastgesteld zien, dit met het oog op de noodzakelijke voorbereiding. Wanneer men naast elkaar zet: een blinde bedelaar, een blinde kaart, een blinde steeg, hij handelde in blinde drift, een blinde passagier, de secreta resse typt blind, ziet men allerlei betekenisschakeringen van het woord blind. Daar is in de eerste plaats: het gezichtsvermogen missend, maar ook: wat niet gezien mag of kan worden; verder: zonder te kijken, doodlopend en zelfs: niet hebbend wat men zou verwachten te zien. Dat laatste vindt men in blinde kaart, wat in het Italiaans een mappa muta heet, dus: een stomme kaart. In een blinde klip overheerst de gedachte aan iets dat gevaarlijk is, maar waarom zeker vleesgerecht met gehakt een blinde vink wordt genoemd heb ik niet kun nen vinden. Welke lezer(es) helpt? Er zijn in het Nederlands drie voorzetsels waarvan werkwoorden zijn gevormd: de voorzetsels in, uit en op. Van in komt het werkwoord innen: in huis brengen, in bezit ne men en vandaar: invorderen, ontvan gen, speciaal van belastingen. Uiten is natuurlijk: uitspreken, uiting geven aan gevoelens of gedachten. Dan vol gen er twee werkwoorden op -eren: (herinneren en opperen. (Herinne ren is: (weer) te binnen brengen, in het geheugen (terug)-roepen. Opperen betekent letterlijk: in de hoogte brengen, iets ergens bovenop brengen. Een opper is: een stapel opgetast hooi, dus een hooischelf of hooimijt. Figuurlijk is opperen: te berde bren gen, gezegd van plannen, denkbeelden, gissingen of bezwaren. Ook als zee mansterm komt opperen voor. Dan betekent het: koers zetten naar de opperwal. microfoon ophangen”) en de „Nacht- und Nebeltechnik” van de politie. Wat bedoelt hij daarmee? „het was bij de Gestapo de gewoonte om mensen bij nacht en nevel uit hun.huis te slepen. Dat gebeurde ook bij mij”. Berken heeft exact dezelfde hardheid als eiken (hardheids- factor 560, ter vergelijking: teak heeft 420). Had u niet gedacht hè? Wat wèl minder is: de prijs. Ons blonde Fins Berken parket kost f 53,75 m2 (smalstrook f 49,75) N en gaat net zo goed I een levenlang mee als\' J ons Eiken Rustiek van -X f 56,25 of ons keiharde, bijna zwarte Panga-Panga] van f 69,50Wie van berkenparket houdt, UniSK3. die boft dus gewoon, Verkoopfiliaal: Heemstede: Heemsteedse Dreef 264, tel. 023-28 94 08/09, AMSTERDAM „Als ik de hand in die bomaanslag had gehad, zou hij gezien mijn intelligentie en nauwkeurigheid zeker zijn gelukt”. Max Lewin zegt het met een superieur lachje. De deze week uit voorlopige hechtenis ontslagen koopman, voorzitter van „Nieuw Rechts” en gewezen hoofd redacteur van het ultra-rechtse blad De Vrije Pers, moet zich met nog drie andere verdachten vermoedelijk op 9 juni voor de Amsterdamse rechtbank verantwoorden voor de verijdelde aanslag op een metrostation in de Bijl mer. Hoewel hij „bepaalde” contacten met zijn explosief-politieke vrien den wel toegeeft, wil hij over zijn aandeel in deze zaak niets anders los laten dan dat er „niets strafbaars” is gebeurd. Vroeger bestond er een werkwoord blaaskaken, dat net zo gevormd is als knipogen, stampvoeten, klapwieken en knarsetanden. Blaaskaken is dus: met de kaken blazen zoals knipogen is: met de ogen knipperen, stamp voeten: met de voeten stampen enz. Degene die met de kaken blaast is de wind, als persoon voorgesteld. Men vindt het woord blaaskaak dan ook, bijvoorbeeld bij Vondel, als een term voor Boreas, de noordenwind. Maar bijna altijd wordt het woord gebezigd voor een opschepper, een pocher, een snoever, een zwetser. De heer Kegge uit de Camera Obscura wordt een blaaskaak genoemd. Het werkwoord blaaskaken is echter geheel en al in onbruik geraakt, evenals het zelfstan dige naamwoord blaaskakerij dat men nog bij Bilderdijk vindt. Is, vraagt iemand, beleefd in: hij heeft veel beleefd hetzelfde woord als in: hij is niet erg beleefd? Inderdaad is dit het geval. Het grondwoord is het werkwoord leven. Een afleiding daarvan is beleven: door ervaring leren kennen, ondervinden. Het vol tooide deelwoord beleefd wil dus oor spronkelijk zeggen: ervaring opge daan hebbend, dus: kundig. Van een krijgsheld zege een 17e eeuws auteur dat hij „een seer beleefd man in oorlogssaken” was. Maar ook in de betekenis: welwillend, genadig, goe dertieren kwam beleefd toen voor. Je- remias de Decker schrijft over de be leefde lippen en zelfs over de beleef de roe van zijn vader. Die betekenis leidt tot: zachtzinnig, wellevend en die tot: welgemanierd, zowel van per sonen gezegd als van gedragingen: een beleefde groet, een beleefd ver zoek- trappen.” Een andere gewoonte tijdens het verhoor was om met pornografische platen voor je neus te spelen. Daarvan is zeker de bedoeling dat je doorslaat, omdat je dan naar een vrouw verlangt, maar ik was minstens even slim als zij.” Vrolijk verhaalt hij hoe hij de recher cheurs voor niets naar het bureau liet terugkomen en hoe hij door zijn kennis van het spiegelschrift kon lezen, wat de mannen aan de andere kant van de tafel tegen hem gebruikten. „Het optreden van die snotkwiebels heeft me zo ge schokt, dat ik me nu ook kan voorstel len dat er in de Nieuwmarktbuurt door de politie ten onrechte is geslagen”, aldus Lewin, die tijdens zijn voorarrest acht kilo afviel. In ben altijd een aanhanger van de politie geweest, maar dat is nu wel over. Neem nou mijn arrestatie. Ik lag rustig te slapen en dan worden rond midder nacht de ruiten van de voordeur inge slagen en zie je een aantal gangsterach- tige figuren de trap opstormen, die ui terlijk in niets te onderscheiden waren van de pooiers op de Zeedijk. Het hele huis was door 25 man omsingeld. Ik werd verdacht van wapenbezit, maar ik heb nog nooit een pistool gezien. Maar ze kwakken je wel tegen de muur. Stel je voor dat ik een vuurwapen had gehad. Die raid was zo primitief dat ik er zeker zeven dood had kunnen schie ten. Die rechercheurs stonden te bibbe ren van de zenuwen. Ik dacht: een gegeven moment gaat er nog echt een pistool af.” De behandeling op het politiebureau, waar Lewin tien dagen werd verhoord, doet hij met „ploertig” af. „Het zijn gewoon misdadigers die' bij de politie zijn gegaan om zo legaal hun misdadige instincten te kunnen uitleven. En dan het taalgebruik, dat kom je zelfs in een achterbuurt niet tegen. Een man ik noemde hem de bloedhond schreeuw de: „Stuk secreet, ik zal je in elkaar Want u zou achteraf niet graag hebben dat u dit niet geweten had. Stoutenbeek Select toont meer variaties in leren zitmeubelen en hoekkombinaties dan u in verre omtrek zult kunnen vinden. Maar ook wandmeubelen langs alle beschikbare wanden, zoals de komplete Hülsta stu dio. Er zit meer achter die fraaie gevel aan de Zijlweg dan u zou denken ’n aktueel voorbeeld: Inmiddels heeft Lewin in Den Haag klachten gedeponeerd over de BVD („Het is waar, ze kunnen nog geen Archief-foto van Max Lewin uit 1968 toen hij voor de Amsterdamse rechtbank Maar wat blijkt nu? Lewin heeft in eens geen goed woord meer over voor de „gangsterachtige figuren” bij de Amster damse politie, de „imbecielen van de BVD” en de „publiciteitszuchtige” offi cieren van justitie, terwijl hij in de gevangenis vriendschap sloot met Nieuwmarkt-activist Hans Marcus en een groep Surinamers. De man, die al tijd vond dat psychiaters uit de rechts zaal moesten worden geweerd, zweert er nu bij. Hoogst merkwaardig. Lewin zelf ziet het ook als een „grote ommekeer.” rie betichte Amsterdammer blaakt van zelfvertrouwen, zit er lelijk naast. Van de dingen, waarin Lewin heilig geloofde, is na 102 dagen cel weinig meer over. Zijn bijbel heette „Gezag en Orde” en daarin pasten de doodstraf, deportatie van buitenlandse werknemers, afschaf fing van ontwikkelingshulp en anime rende kreten over een harder optreden tegen het lastige, linkse, langharige tuig om maar een paar dwarsstraten te noemen. In zijn in 1966 verschenen boek „Tien tegen rood” vulde hij daar 88 bladzijden mee en in zijn krant deed hij het nog eens dunnetjes over. Als ik hem vraag wat er voor vrolijks aan een bomaanslag vast zit, zwijgt Lewin. Het gesprek verplaatst zich naar de hoofdstedelijke gemeentepolitiek.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13