Vredeling in Kamer: Leningen vanaf 1000 gulden mogelijk bij PTT NKV: geen gehannes Amsterdamse 1 betoging -mei Lubbers belooft met huurprijzen bedrijven Raming Centrale Raad voor de Volksgezondheid MMBGELD Pronk keurt voor 3 miljoen gulden aan projecten goed Ontwikkelingshulp via vakbeweging steun aan KRL-industrie Geld lenen NMB Kosten gezondheidszorg over vijf jaar verdubbeld INTERNATIONALE SOUDWlTEn Wn facisme en oorlog re i Renault duurder NVV: „Jaarverslag Nederlandsche Bank Al 23.000 aanvragen voor huursubsidie in Amsterdam vermoeiend stuk” V R IJ D A G 2 MEI 1975 ECONOMIE 21 (Van onze Haagse redactie) Denemarken hh a NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. DEN HAAG. De aanschaf van 102 Jaguars ter vervanging van de Starfighters van de luchtmacht zal maar weinig goedkoper uitkomen dan de aankoop van de Amerikaanse F-16-toestellen. Minister Vredeling (Defensie) zegt dat in zijn antwoord op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid mr. K. de Vries. Verdeeld (ADVERTENTIE) C ■7 f] de herkenbaarheid van gemeenschappe lijke belangen van de werknemers in de rijke en arme landen vergroten; daarbij kan bijvoorbeeld worden gedacht aan steun voor bestaande of op te richten vakbonden bij vestiging van multinatio nale bedrijven in ontwikkelingslanden Er zal een onderzoek worden inge steld naar de mogelijkheden om voor de verlening van kleinere kredieten dan 1000 A 1500 gulden aan debetfaci- liteit te creëren bij de PCGD. Obligatielening van Akzo in Zwitserland. De inschrijving op de obligatielening van Akzo NV van 7 driekwart percent ter grootte van zestig miljoen Zwit serse frank met een looptijd van vijf tien jaar is geheel voltekend. Er zal worden toegewezen tot een gedeelte van het ingeschreven bedrag. De koers van uitgifte is vastgesteld op 99 per cent, zo heeft de maatschappij giste ren bekendgemaakt. Zuid-Afrika, een land, dat volgens de minister niet als een ontwikkelingsland kan worden aangemerkt. De SOSV ging er van uit. dat Zuid-Afrika alleen maar een „rijk” land is voor de blanke boven laag van de bevolking. De wel goedgekeurde projecten komen ten goede aan landen in Azië, Afrika, en Midden- en Zuid-Amerika. Uit eigen middelen verleent de SOSV ook ontwik kelingshulp. Zo is de afgelopen vier maanden 60.000 uitgegeven aan steun, hoofdzakelijk bestemd voor de vakbewe ging in Zuid-Afrika. W j DEN HAAG (ANP). De Rijks - postspaarbank zal persoonlijke le ningen gaan verstrekken van min stens duizend a vijftienhonderd gul den per lening. Minister Duisenberg van Financiën en staatssecretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat hebben dit medegedeeld in hun Me morie van Antwoord op het voorlopig verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging van artikel vijf van de beleggingswet. Daggeld opnieuw verhoogd. Het officiële tarief voor daggeld is gisteren verder verhoogd van 1 naar 2 pet- wegens een voortgaande verkrapping op de geldmarkt, voornamelijk door belas tingbetalingen. Volgens Vredeling zou de aankoop van 102 Jaguars, een toestel van Frans-Britse makelij, in totaal ongeveer 1800 miljoen gulden kosten. Daar komt nog wat bij omdat de Jaguar in standaardversie niet is uitgerust met radar. Voorts moet wor den bedacht, aldus de bewindsman, dat deelname aan de produktle door de Ne derlandse industrie ook nog een zeker prijsverhogend effect heeft in vergelij king met het kopen van een kant-en- klaar-produkt van een lopende produk- tielijn. voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto voor uw boot gepleegd met het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne. Daarbij is volgens de raad duidelijk geworden, dat de verschillen in hoofdzaak moeten wor den toegeschreven aan het lagere kos tenniveau waarvan de structuurnota, op grond van de toen bekende gegevens, is uitgegaan bij de prognose voor 1980. Als de kostenramingen in de struc tuurnota op grond van de inmiddels bekend geworden gegevens zouden wor den aangepast, hetgeen nodig is voor een juist inzicht in de toekomstige kosten ontwikkeling, zou de raming in de structuurnota nu 3 miljard hoger uit komen (0,7 percent van het nationaal inkomen). Het dan nog resterende ver- UTRECHT. (ANP) De kosten van de gezondheidszorg, die voor 1975 kun nen worden berekend op 17,8 miljard, zullen in 1980 zijn gestegen tot f 34,6 miljard. In percentages van het natio naal inkomen betekent dat een stijging van 8,5 naar 9,3. Aldus een raming van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid, die on der meer is gebaseerd op de veronder stelling dat de volumegroei in de intra murale zorg (ziekenhuizen, verpleeghui zen e.d.) aanzienlijk zal afnemen en dat de extramurale zorg (de andere sectoren van de gezondheidszorg) zal worden uit gebreid. De prognoses staan in een twee de kostenrapport van de Centrale Raad. In dit rapport heeft de raad ook een vergelijking gemaakt met de kostenbe- cijferingen in de Structuurnota Gezond heidszorg die staatssecretaris Hendriks in augustus 1974 heeft gepubliceerd. De centrale raad heeft in zijn berekeningen ook de sectoren „bescherming voeding en drinkwater” en „onderwijs en onder zoek” opgenomen, de structuurnota niet. Overanderd dividend Oving-Diepenveen- Struycken- Oving-Diepenveen-Struyc- ken NV (groothandel in metalen enz.) stelt voor over 1974 een onveranderd dividend van 14 uit te keren. De geconsolideerde nettowinst over 1974 bedroeg 2,96 mln. tegen 2,99 mln. in 1973, aldus het bedrijf. Als het dividendvoorstel door aandeelhouders wordt aanvaard, zal aan de houders van de winstdelende, achtergestelde obligaties per 1 juli een onveranderde rente van 9 pet. worden uitgekeerd. De jaarvergadering is op 24 juni. Oce-Van der Grinten komt met aande lenemissie. Oce-Va nder Grinten NV is van plan binnenkort over te gaan tot een aandelenemissie met voorkeurs recht voor aandeelhouders in de ver houding van een nieuw aandeel op zes bestaande aandelen, zo heeft het be drijf bekendgemaakt. Het prospectus wordt rond 22 mei gepubliceerd. AMSTERDAM. (ANP)— Renault Ne derland in Amsterdam heeft met ingang van gisteren de prijzen van alle personen - automobielen met gemiddeld vijf pet. verhoogd. De prijsaanpassing was nood zakelijk vanwege de gestegen loon- en materiaalkosten bij de fabriek. Dit heeft minister Lubbers van Econo mische Zaken volgens de Industriebond CNV meegedeeld tijdens een gesprek tussen een vertegenwoordiging van werkgevers en werknemers in de KRL- industrie, de minister en enkele topamb tenaren van het ministerie van Econo mische Zaken. De verstrekking van persoonlijke leningen zal gebeuren via een schrif telijke procedure, dan wel via 50, speciaal voor informatieve en advise rende gesprekken geoutilleerde post kantoren met gekwalificeerde mede werkers, die informatie en adviezen kunnen verstrekken. Kredietverlening vindt plaats op basis van een nauw keurige afweging van het inkomen en van de andere factoren die de finan ciële positie van de aanvrager bepa len, aldus de beide bewindslieden. Zoals bekend hebben de vier ministers van Defensie onlangs verklaard dat de Amerikaanse F-16 militair-technisch het beste en in aanschaf en gebruikskosten het goedkoopste toestel is in vergelijking met de Franse Mirage F1-M53 en de Zweedse Viggen-Eurofighter. Het NKV vindt dat er een grens van twee jaar moet worden gesteld aan de periode waarbinnen de definitieve huur moet zijn vastgesteld. De huurder weet dan sneller dan nu vaak het geval is waar hij aan toe is en de kans op onredelijk hoge navorderingen wordt veel kleiner. Een huur die niet binnen twee jaar definitief wordt vastgesteld mag niet meer lijden tot een navorde ring, vindt het NKV. De eventuele scha de die daardoor ontstaat voor de woning- exploitant moet worden afgeschreven van de reserves of de overheid moet een hogere bijdrage geven. UTRECHT. (ANP)De overheid is bereid, financieel bij te dragen aan een belangrijk aantal projecten in de ka toen- rayon- en linnenindustrie. De aankoop door Nederland van 102 Jaguars (vijf squadrons) zal volgens Vredeling in beperkte mate bijdragen tot standaardisering van de luchtstrijd- krachten van de NAVO in de centrale sector van het bondgenootschap (West- Duitsland). Van de circa 70 jager-bom- menwerperssquadrons in deze sector zouden bij een Nederlandse aankoop van de Jaguar circa tien squadrons met dit toestel worden uitgerust- Minister Vredeling kondigt aan dat hij binnen de NAVO de problemen van standaardisatie en taakverdeling in de centrale sector aan de orde zal stellen „tegen de achtergrond van mijn gedach ten over een Europese aanpak van de In Amsterdam is ter gelegenheid van 1 mei een demonstratie gehouden. Het spandoek met de levensgrote sprekende letters is bijna even lang als de breedte van de Amsterdamse Linnaeusstraat. vervanging van de NF-5 en vergelijkba re vliegtuigen”. In het begin van de jaren 80 moet Nederland beginnen met de vervanging van de 105 NF-5-jagers van de luchtmacht. Als deze posten buiten beschouwing worden gelaten, komt de raad voor 1980 toch ƒ3,7 miljard ofwel 0,9 percent van het geschatte nationaal inkomen hoger uit dan de structuurnota. Over dit ver schil heeft de raad uitvoerig overleg Minister Vredeling bevestigt dat dte Britse ambassade in de vier landen die hun Starfighters willen vervangen (Ne derland, België, Noorwegen en Denemar ken) op 24 april een offerte hebben gedaan. Hij ziet geen aanleiding serieus op het Britse aanbod in te gaan „gezien het feit dat de vier landen zich inzetten voor een gezamenlijke keus”. Vorige week werd uit Denemarken bericht dat de Deense minister van de fensie de Britse aanbieding inzake de Jaguar interessant zou hebben genoemd. Minister Vredeling deelt in zijn ant woord mee dat de Deense minister hem heeft gemachtigd te verklaren dat de Jaguar volgens de Deense bewindsman niet voldoet aan de gestelde eisen en door Denemarken niet in beschouwing zal worden genomen. Wat de werkgelegenheidsproblematiek betreft worden door bankpresident Zijl- stra de reële arbeidskosten als belang rijkste oorzaak van de huidige werk loosheid aangewezen, zodat hiermee bij het loonbeleid in de komende jaren zijn inziens ernstig rekening zal moeten wor den gehouden. Een opvatting die ook het Centraal Planbureau aanhangt en waar het NVV het niet mee eens is. Ford Nederland heeft alle uitvoerin gen van de Escort met gemiddeld bijna 4 pet. verhoogd. Deze prijsaanpassing is van kracht geworden op 15 april jl. de 1100 Base kost nu ƒ9.680, de 1600 Sport 12.998. Op de defensiebegroting is 2,3 miljard gulden uitgetrokken voor de aankoop van 102 vliegtuigen ter vervanging van de Starfighters. De PvdA-fractie en het socialistische partijbestuur zijn fel ge kant tegen aankoop van de F-16. Dit Amerikaanse toestel is volgens de socia listen te duur en kan meer taken ver richten dan strikt genomen nodig is. Voor woningwetwoningen wordt op ba sis van kostenramingen een voorlopige huurprijs berekend. Wanneer alle wer kelijk gemaakte kosten berekend zijn - wat soms jaren kan duren - wordt een definitieve huurprijs vastgesteld. Vanaf dat moment moet de huurder de defini tieve huur betalen en bovendien het verschil tussen voorlopige en definitieve huur. Wordt b v na vier jaar de definie- tieve huur 25 hoger dan krijgt de huurder een navordering van 1.200. Dit soort bedragen stelt veel mensen voor onoverkomelijke moeilijkheden, aldus het NKV. Ook al wordt in een aantal geval len soepelheid betracht, het blijft on rechtvaardig de bewoner op een derge lijke manier te laten boeten voor de vertraging waarmee een definitieve huur tot stand kan komen. Achtergestelde lening Banque de Pari». Banque de Paris et des Pays-Bas NV heeft een 9,25 pet. achtergestelde le ning van f 10 mln. afgesloten. De lening zal in tien gelijke jaarlijkse termijnen worden afgelost, te begin nen in 1980. De storting is inmiddels geschied, aldus de bank. AMSTERDAM. (ANP)— In Amster dam zijn al 23.000 aanvragen voor huur subsidie in voorbereiding. De gemeente lijke dienst Volkshuisvesting heeft op de 7 wijkposten 21.000 formulieren uitge reikt en bovendien zijn aan bewoners van bejaardenhuizen 2000 bezorgd. Met deze 23.000 gegadigden voor huursubsidie zijn afspraken gemaakt voor het invul len van de formulieren. Daarmee zal deze maand worden begonnen. Het bestuur van de makelaarsvereni ging in Amsterdam heeft praktische en principiële bezwaren tegen de voorge stelde uitvoeringsmethode bij de uitke ring van de individuele huursubsidie via de verhuurder. In een brief aan staatsse cretaris Van Dam deelt het bestuur mee, dat het daarom vooralsnog aan de leden zal adviseren om geen medewerking te verlenen aan de regeling. UTRECHT (ANP). „Er moet een eind komen aan het gehannes met het vaststellen van voorlopige en definitieve huurprijzen van woningwetwoningen. De manier waarop dat nu gebeurt leidt er vaak toe dat huurders jaren nadat ze de woning betrokken hebben forse navor deringen te betalen krijgen”, aldus het NKV in het blad NKV-pamflet. Amsterdam (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bank papier geldend in Amsterdam lulden: Amerikaanse dollar 2,37-2,47; Engelse pond 5,57-5,87 (Belgische fr. (100) 6,56-6,86; Duitse mark (100) 100,00-103,00; Ital. lire (10.000) 37,25- 40,25; Portugese esc. (100) 8,60-10,10; Franse fr. (100) 57,25-60,25; Zwitserse fr. (100) 93,50-96,50; Zweedse kroon (100) 59,25-62,25; Noorse kroon (100) 46,75-49,75; Deense kroon (100) 42,25-45,25; Oostenr. sch. (100) 14,28-15,58; Spaanse pes. (100) 4,16-4,46; Griekse drachme (100) 7.65-8,90; Finse mark (100) 66,25-69,25; Joegosl. dinar (100) 13,75- 16,75. Minister Vredeling wil proberen of met het oog hierop een Europees vlieg tuig kan worden ontwikkeld, mogelijk door een eenvoudige versie te maken van de geavanceerde MRCA-jager-bom- menwerper die thans wordt ontwikkeld door Italië, West-Duitsland en Engeland samen. En dan zal ook over de Engelse bijdrage moeten worden gesproken, al dus Vredeling. Aanleiding voor het gesprek was een. structuuronderzoek dat in deze bedrijfs tak is ingesteld. Een onderzoek, dat enkele concrete vragen en aanbevelingen heeft opgeleverd. De meeste projecten die overheidssteun krijgen zijn erop ge richt, de economische en sociale positie van de KRL-industriete versterken. Volgens bestuurder L. Ester van de in dustriebond CNV gaat het hierbij om produktiemethoden. de verwerking van grondstoffen, milieuvraagstukken en re search. Onveranderd dividend Stoomspinnerij Twenthe. NV Stoomspinnerij Twenthe zal over 1974 een onveranderd divi dend van 11 pet. in contanten voor stellen. Het bedrijfsresultaat bedroeg vorig jaar 4,48 mln. tegen 3,83 min in 1973 na afschrijvingen van ƒ3,51 mln. 3,1 mln.), aldus het bestuur. Na aftrek van o.m. rentelasten van 1,52 mln. 0,97 mln.) en belastingen van 1,33 mln. 1,31 mln.) resteerde een saldo winst voor reservering van 1,53 mln. 1,55 mln.). De jaarverga dering is op 27 juni. Zwitserse Nestlé: lagere nettowinst. Het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé (in Nederland vestigingen in Rotterdam, Vlaardingen, Amerongen en Hazerswoude) verwacht voor het lopende jaar een verdere stijging van de omzet. Het concern wil echter geen exacte cijfers noemen en geen voor spellingen doen over de winstver wachtingen voor 1975. UTRECHT (ANP). Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking heeft een reeks projekten goedgekeurd die met Nederlandse ontwikkelingsgelden worden be taald en die zullen worden uitgevoerd door de vakbeweging in ontwikkelingslanden. Op die manier zal dit jaar 3 miljoen aan ontwikkelingshulp worden besteed via vakbewegingskanalen. De bewindslieden achten het in het belang van de positie van de RPS en PCGD noodzakelijk om spoedig tot het verstrekken van persoonlijke le ningen over te gaan en daarmee niet te wachten tot het advies van de Commissie Herstructurering RPS- PCGD zal zijn afgerond. Verwacht wordt dat dit advies in de loop van dit jaar gereed zal zijn. De realisering van de herstructurering tot een post bank zal nog geruime tijd in beslag nemen. Het gedurende zo lange perio de nog ontbreken van een zo belang rijk onderdeel van het retailpakket als het verstrekken van persoonlijke leningen zou de gelddiensten naar het oordeel van de bewindslieden ernstig schaden. schil van 700 miljoen wordt volgens de raad veroorzaakt door verschillen in de vooronderstellingen ten aanzien van de ontwikkeling van het volume van de zorgverlening in de periode 1975-1980. Zoals gemeld had staatssecretaris Hendriks bij de publikatie van zijn structuurnota de bedoeling, de kosten stijging in de gezondheidszorg zo te be perken, dat in 1980 maar 8 percent van het nationaal inkomen in deze sector zou worden besteed. Dit cijfer heeft hij onlangs op grond van recente ontwikke lingen (o.a. arbeidstijdverkorting en ver lenging van de vakanties voor het zie kenhuispersoneel) met enkele tienden van percenten verhoogd. die hun hoofdzetel in Nederland hebben. (Philips, Unilever, Akzo, Shell). Uniek voor deze nieuwe vorm van Nederlandse ontwikkelingssamenwerking is volgens het NKV dat voor de vak- bondsprojecten niet langer de toestem ming nodig is van het betrokken ont wikkelingsland. De vakbeweging is verantwoordelijk voor de keuze van de projecten, maar de minister kan voorgedragen projecten afwijzen. Dat is bij twee voor 1975 ingediende plannen gebeurd. Die behels den beide steun aan de vakbeweging in „Jaguar niet goedkoper dan F-16” Nationale Investeringsbank leent 60 mln. De Nationale Investeringsbank NV gaat 60 mln. 8,5 pet obligaties 1975 per 1976-1985 uitgeven tegen een op 9 mei bekend te maken uitgifte- koers. Inschrijving staat open op 13 mei en de storting is vastgesteld op 16 juni. Aflossing zal geschieden in tien gelijke jaarlijkse termijnen op 15 juni van de jaren 1976 tot en met 1985. Vervroegde gehele of gedeeltelijke af lossing is niet toegestaan, zo meldt het emissiesyndicaat. De Belgische en Nederlandse regering bespreken zaterdag de keuze van een opvolger voor de Starfighter. Minister Vredeling heeft het kabinet voorgesteld voorlopig 84 F-16-toestellen te kopen en op 18 andere een optie te nemen. De Belgische regering is verdeeld. Premier Tindemans is óók voor aankoop van het Amerikaanse vliegtuig, maar minister van defensie Vandenboeynants voelt meer voor de Franse Mirage. UTRECHT. (ANP)— Het NVV vindt het jaarverslag van de Nederlandsche Bank „een wat vermoeid stuk”, waarin een op hoofdlijnen niet oninteressante analyse van de internationale economi sche situatie wordt gegeven, maar waar in geen nieuwe invalshoeken en uit gangspunten liggen besloten. De coördinatie van deze nieuwe vorm van ontwikkelingshulp is in handen van de stichting ontwikkelingssamenwerking vakcentrales (SOSV) van NW, NKV en CNV. Het is, zo meldt het NKV, de bedoeling dat ook in de volgende jaren een minstens even groot bedrag naar de derde wereld gaat als in 1975. Dat bete kent een aanzienlijke taakverruiming van de SOSV. Van de 3 miljoen die minister Pronk dit jaar ter beschikking stelt is ƒ1 miljoen bestemd voor projekten die worden ingediend door het internatio naal verbond van vrije vakbeweging (IWV), 1 miljoen voor projecten van het Wereldverbond van de Arbeid (WVA) en 1 miljoen voor steun aan projecten van vakbondsstromingen die niet bij een van deze internationales zijn aangesloten. Voor financiering komen projecten in aanmerking op het terrein van vorming en scholing, werkgelegenheid, coöpera ties, landbouw, industrie en vakbondsor ganisatie. Vooral die projekten krijgen steun, die

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21