THUNG KAN ZEKER SPELEN Hulshoff mag weer trainen De Vries en Ardesch weg wente ir. Merckx: hij reed sterk, z’n ploeg deed de rest Wales versloeg Zwitsers leiden in zijspan-competitie 0 Dames verloren Ashe wordt 75 mille rijker SPORTUWHH WEER TUMULT ROND BASSO HC Amsterdam begon goed Hawsen (Bayern) mist cup-finale f ÏJ 4 11 u». ook Luxemburg tennisinterland ■Hj 25 V R IJ D A G 2 1975 SPORT MEI 24 - 41 z 1 .'4' w- - F IA T VEITH FHR *- JBt iïïllA Tennissers voor hopeloze opgave 9 Roy Schuiten als winnaar in Frankfurt waar hij een schit terende solo in de finale van „de Henninger Turm” afsloot. SCHUITEN SCHITTERDE IN (Van onze sportredactie) MOEILIJKE FINALE lukt sterk. Het (Van onze sportredactie) weer me Peter Post: voor (ANP) te 3 Fons Rolf Thung: present in openingspartij. 2. (Wdl)-Stade ze ist De Ajacied: „Het komt wel goed uit dat ik weer mag beginnen, nu het sei zoen bijna is afgelopen Dan wordt er niet meer zo hard getraind en kan ik er rustig inkomen. Ook kan ik de trip naar Indonesië meemaken en daar misschien eens een halve wedstrijd spelen”. or a.1 w tn CD an n- en P- et de -P- cl. :al de st n- n- :s- en het moet hem een beetje meezitten. (Bel), 10. Piet van Katwijk (Ned.), 11. Ramon Medina (Spa), 12. Wilfried Wese- mael (Bel), 13. Hennie Kuiper (Ned.), 14. Daniele Mazziero (Ita), 15. Roger Rosiers (Bel), 20. Henk Prinsen (Ned.), 41. Ben Koken (Ned.), 67. Fedor den Hertog (Ned.), allen in dezelfde tijd als Basso. BRUSSEL (Belga). De hockeyclub Amsterdam is in Ukkel het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen dames begonnen met een zege van 7-0 (rust 3-0) op Red Sox Zürich (Zwi) Toos Bax maakte vier van de zeven doelpunten, de andere kwamen op naam van de dames Marres (2) en De Wolf.In dezelfde groep won Ukkel Sport met 8-0 van Campo Madrid. De ruststand was hier 4-0. MÜNCHEN. (DPA) Bayern München zal het in de eindstrijd van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Leeds United (28 mei in Parijs) moeten stellen zonder rechterverdediger Johnny Hansen. De Deen liep op 5 mei een spierscheuring op in het linkerdijbeen, die uitliep op een aderontsteking. Hansen moet ten minste tien dagen in bed blijven en zal volgens Bayern-trainer Dettmar Cramer de finale moeten missen. FC Twente besloot voorts het aflopen de éénjarige contract met Ardesch niet te verlengen. In gevolge een in zulke gevallen geldende bepaling kan de 31- jarige doelman nu voor een bedrag van 3000 gulden van voetbalwerkgever ver anderen. De Almelose eerste-divisieclub Heracles heeft de vorige maand reeds belangstelling voor hem getoond, nadat Ardesch een eerdere aanbieding van Sportclub Cambuur van de hand had gewezen. Het contract met verdediger Harry Bruggenk werd door FC Twente met twee jaar verlengd. LUXEMBURG (SID) Wales heeft door een overwinning van 3-1 in en op Luxemburg de leiderspositie in groep 2 van de voorronden in het toernooi om het Europees kampioenschap voor lan denteams behouden. Oostenrijk, dat nog ongeslagen is en twee wedstrijden min der speelde, staat er echter theoretisch beter voor. Het Raleigh-eskadron had. achter de rug van de vluchtende Schuiten, onmid dellijk het gordijn dicht getrokken. De mannen van Post riepen in het peloton iedereen die er maar over peinsde een achtervolging op touw te zetten tot de orde. De uitslag van de negende etappe is: 1. Marino Basso (Ita) 157 km. in 4.01.07, 2. Eric Leman (Bel), 3. Albert Hulzen- bosch (Ned.), 4. Miguel Maria Lasa (Spa), 5. Jean-Jacques Fussien (Fra), 6. Luc Leman (Bel), 7. Theo Smit (Ned.), 8. José Luis Viejo (Spa), 9. Herman Vrijders BETTINGEN (SID). De Nederland se dames-tennisploeg heeft de wedstrijd tegen West-Duitsland in Bettingen verlo ren met 4-8. Woëhsdag was na de eerste zes partijen de stand 1-5, donderdag werd het 3-3. Nora Lauteslager en Tine Zwaan boekten overwinningen in het enkelspel. Elly Appel was tegen Helga Masthoff niet slecht op dreef: zij verloor met 6-7 6-7. KAMP-LINTFORT (ANP) De Zwitsers Robert Grogg-Andreas Graber hebben voor 15.000 toeschouwers de in ternationale zijspanmotorcross te Kamp- Lintfort (Wdl) gewonnen. In deze tweede ronde voor de inter-side-car series, een competitie over vier wedstrijden, behaal den zij een tweede en eerste plaats en gaan nu met 540 punten duidelijk aan de leiding. De andere uitslagen zijn: Braunsch weig (Wdl)-Slavia Praag (Tsj) 4-0 (2-0). Harvestehuder Hamburg Francais (Fra) 4-2 (3-0). BOEDAPEST. - In de kleine lettertjes van het Davis cup reglement is ergens de bepaling opgenomen dat een speler één uur voor de wedstrijd mag worden ver vangen als daar medisch gezien aanlei ding toe is. De nieuw benoemde aan voerder van het Nederlandse Davis cup team, Ed van Breukelen zal nog geen gebruik maken van die mogelijkheid. Rolf Thung speelt vandaag vrijdag, de openingspartij van het Davis cup-duel Hongarije Nederland tegen Balazs Taroczy. Ook al was hij het afgelopen weekeinde door een spierblessure aan de linker (speel) arm nauwelijks in staat een kop koffie op te tillen. De uitslagen van de tweede dag zijn: Iris Riedel-Nora Lauteslager 2-6 1-6, Heidi Eisterlehner-Tine Zwaan 6-2 3-6 5-7, Helga Masthoff-Elly Appel 7-6 7-6, Katja Ebbinghaus-Marijke Schaar 6-3 6- 2, Riedel-Eesterlehner - Schaar-Laute- slager 6-3 6-7 4-6, Masthoff-Ebbinghaus - Zwaan-Appel 6-3 6-1. AMSTERDAM (ANP). Barry Huls hoff gaat de voetbaltraining hervatten. De 28-jarige Ajacied heeft na een on derzoek in het Rotterdamse Dijkzicht- ziekenhuis van, de specialist Van Lingen te horen gekregen dat zijn knie er goed uitziet en dat er, medisch gezien, geen bezwaren zijn weer met voetballen te beginnen. Hulshoff, die vorig jaar de cember voor de laatste keer in Ajax I optrad, heeft de laatste maanden een aangepaste training gevolgd, waarin roeien een belangrijke plaats innam. In de eerste manche waren het de sterke Wil van de Laan en Huig Vonk, die vanaf de derde plaats oprukten. Met nog vijf ronden te gaan slaagde het Nederlandse duo er in de eerste positie te bereiken, die men niet meer af stond. De tweede manche leek een getrouw beeld te worden van de eerste. Opnieuw waren Grogg en Graber goed weg. De Nederlanders raakten achterop, maar slaagden er nu niet in naar voren komen omdat hun machine op één cilin der ging lopen. Fons van Heugten stormde daarna naar de leidende positie en zou ongetwijfeld hebben gewonnen als hij niet over de kop was geslagen. In de 125 cc was de Nederlander Gerard Rond een klasse apart. Zelfs de sterke Westduitser Werner Schütz kon hem niet bedreigen en moest in de eerste manche zelfs zeventien seconden prijsgeven. Nederland heeft voor de officiële verkoop 17.000 kaartjes gekregen voor de Olympische spelen in Montreal. Voor de distributie ver wierf het bureau American Express de alleen verkoop die op 12 mei begint.De duurste rang100. Het militair voetbalteam versloeg RVC met 1-0. De winnende goal viel 8 minuten voor tijd en werd gemaakt door Bakker van Go Ahead Eages. Spelbos van AZ miste een strafschop. Uitslagen in de Spaanse competitie: Mala- ga-Granada 1-1, Gijon-Betis 2-1, Hercules-Es- panol 2-1, Salamanca-Las Palmas 2-1. Atletico M.-Real Sociedad 1-0, waarmee Real in punten (32) gelijk kwam met Barcelona. In het eindkassement van de ronde var Bretagne (winnaar de Rus Goessiatnlkov) is van Gerwen met bijna 3 minuten achterstand de beste Nederlander geworden. Kogelslingeraar Karl-Hans Riehm leverde weer een goede prestatie. Hij kwam tot 74.62 meter. Het springconcours om de grote prijs van de stad Rome leverde een triomf op voor de Engelsman Malcolm Pyrah met April Love De Nederlander Hans Horn werd 11e met 20 fouten. Ijsselmeer vogel is toch betrokken bij de bekerfinale in het Feyenoord-stadion. Het speelt namelijk een voorwedstrijd. Tegenstan der is zaterdagclub Zwart Wit ’28. George Eoreman over clay’s weigering om voor 6 miljoen dollar tegen hem te boksen: „Als je zoveel geld laat schieten ben je gek, of doodsbang. De Engelse eerste-divisieclub Arsenal heeft toegestemd in het verzoek van zijn speler Alan Ball een transfer te krijgen, Ball (30), die aanvoerder was in de laatste twee ont moetingen van het nationale elftal, vindt de lol er bij Arsenal af is. VINAROZ (EFE-Reuter). Mario Basso heeft zijn vierde etappezege ge boekt in de ronde van Spanje. De Itali aan flitste als eerste over de meet in Vinaroz na een wilde massasprint, waar in weer de nodige onregelmatigheden voorvielen. Een van de betrokkenen was weer Theo Smit, die woensdag na een protest zijn ritoverwinning aan de Itali aan moest afstaan. Het was dit keer Eric Leman, die bezwaar maakte tegen Bas so’s sprintmethoden. De Belg beweerde dat Basso twee keer aan het shirt van Theo Smit was gaan hangen, een mening die door de Nederlander uiteraard werd gedeeld. Doch de wedstrijdleiding had ditmaal geen zin de uitslag te wijzigen en hield het op Basso vankelijk de renners van start te laten gaan. Na lange discussies werden de moeilijkheden tenslotte bij gelegd, onder meer nadat Frisol was bedreigd met uitsluiting van internationale evenemen ten voor één maand. Eerder op de dag was de Frisol-ploeg betrokken bij een incident naar aanlei ding van de moeilijkheden van woens dag. De ploegleiding kwam terug op de klassering van Smit en weigerde aan- Fys: i-therapeut Ed van Breukelen, die nu reeds is benoemd in het begeleidings team voor de Olympische zomerspelen van Montreal, heeft zijn verkiezing tot non-playing captain van de Davis-cup- ploeg niet uitsluitend te danken aan zijn hoofdberoep. Hij is namelijk ook nog leraar lichamelijke opvoeding en gedi- De 157 kilometer lange etappe kende weinig opwindende momenten: alle rij ders kwamen binnen in dezelfde tijd. In het algemeen klassement, dat wordt aangevoerd door de Spanjaard Lasa, is Hennie Kuiper met een negende plaats de beste Nederlander. Hij heeft een achterstand van 1 minuut en 14 secon den op de leider. DALLAS (Reuter). Arthur Ashe krijgt de premie voor het hoogste pun tentotaal. behaald in de reeks proftoer- nooien van de organisatie „World Cham pionship of Tennis”. Officials van de WCT hebben in Dallas medegedeeld dat de Amerikaan een bedrag van 33.333 dollar (ruim 75.000 gulden) zal ontvan gen. Ashe heeft gespeeld voor de groene groep (met onder meer Borg en Okker) en won vier van de negen toernooien, waaraan hij deelnam. Het puntentotaal van Ashe was 760. Acht spelers hebben zich geplaatst voor de eindronden van het WCT-prof- kampioenschap. Naast Ashe zijn het La ver (700 punten), Borg (640), Alexander (610), Tanner (590), Ramirez (550), Solo mon (540) en Cox (520). De eerste partijen in de eindronden, de kwartfinales, zijn Ramirez-Borg en Laver-Solomon op 7 mei, en Alexander- Tanner en Ashe-Cox op 8 mei. De finale is op 11 mei. Ik voel weer. Peter Post liep (eindelijk) glunderend rond: „Je weet het, als Roy een gat maakt en de ruimte krijgt, dan gaat-ie ook. Het moet hem een beetje meezitten- Maar dat complex van onder slechte weersomstandigheden niet goed te kun nen rijden, is je reinste flauwekul. Dat moet hij maar snel kwijtraken, want een prof met zo’n klasse moet onder alle omstandigheden goed kunnen rijden.” Eén Raleigh-renner viel uit de toon: Jan Raas. Hij stapte af. Raas: „Ik heb 160 kilometer meegereden, maar het was niet zo best. Ik wacht maar op een andere koers.” De uitslag: 1. Roy Schui ten (Ned.) 228 km. in 5.42,20, 2. Frans Verbeeck (Bel) op 40 seconden, 3. Walter Godefroot (Bel) z.t., 4- Fred Maertens (Bel) z.t., 5. Luc Demeyer (Bel) z.t., 6. Dierickx (Bel) z.t., 7. Merckx (Bel) z.t., 8. De Witte (Bel) z.t-, 9. Planckaert (Bel) z.t., 10. Van der Stappen (Bel) z.t., 11. Thurau (Wdl) z.t,, 12. Fraccaro (Ita) z.t., 13. Gilson (Lux) z.t. De Davis cup-wedstrijd tegen Honga rije. waarbij Ed van Breukelen als non- playing captain en Louk Sanders als speler debuteert, betekent voor Neder land met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid de afsluiting van een nög uit de vorige eeuw stammende traditie. De kans dat ons land zich door een zege kwalificeert voor de volgende ronde te gen Egypte is immers miniem. Balazs Taroczy en Szabolcs Baranyi zijn gerou tineerde gravelspecialisten. Voor Rolf Thung begint na het Amerikaanse in door circuit de confrontatie met de ge malen bakstenen van nu. „Sneller dan op de Mets”, is zijn oordeel. Louk San ders heeft zich aan de Rivièra wat meer specifiek voorbereid. Hij trof daar on der meer (in Nice) Balazs Taroczy, van wie hij met 3-6 5-7 verloor. „De Honga ren zullen een beetje minder moeten spelen dan normaal, en wij beter. Dan hebben we een kans”, aldus trainer coach Rinus Buytelaar. Normaal gespro ken is het voor Nederland na dit week einde weer voor een seizoen afgelopen. Volgend jaar zal het Davis cup toernooi er waarschijnlijk heel anders uitzien. Zelfs tot de officials van de internatio nale federatie begint het door te dringen dat zo’n dwars door de kalender sprin gende her en der verspreid evenement nauwelijks meer te handhaven is- De sterkste spelers zoals Tom Okker hebben hun verplichtingen ver van te voren vast gelegd en laten bij de Davis cup verstek gaan. De suggestie van WCT directeur Mike Davies om het als een veertiendaags of desnoods drieweeks toernooi in één enkel land te concentre ren wint dan ook allengs veld. Rechtsbuiten Reece bracht Wales, dat enige weken geleden verrassend Honga rije versloeg, na 23 minuten aan de leiding met een prachtige kopbal. Tien minuten later vergrootte linksbuiten Ja mes de voorsprong tot 2-0. Kort daarop kwam Luxemburg zowaar aan een doel punt door Philipp uit een strafschop. Pas zeven minuten voor tijd kon Wales, ook uit een strafschop, opnieuw door James definitief afstand nemen. De stand in groep 2 is: 1 Wales 5 4 0 1 8 13-4, 2 Oostenijk 3 2 1 0 5 4-2, 3 Hongarije 4 1 1 2 3 5-6, 4 Luxemburg 4 0 0 4 0 4-14. plomeerd tennisleraar en heeft bij het toernooi om de Koning Gustaaf beker bewezen tennissers mentaal te kunnen opjutten- Maar in zo’n geval als bij de blessure van Rolf Thung komt het goed van pas dat hij beroepshalve ook in staat is het genezingsproces te versnel len. Twee, drie maal per dag heeft hij Rolf Thung gemasseerd, waarbij hij en passant symptomen ontdekte van een bewegingsbelemmering, die Nederlands tweede proftenniser sinds Okker al lan ger dwars moet hebben gezeten en die er waarschijnlijk de oorzaak van is geweest, dat hij bij de oefenwedstrijd in Wenen plotseling zo’n pijn kreeg. Thung kon dinsdag de training voorzichtig her vatten, trainde woensdag al wat langer en zou donderdag bij de training weer voluit zijn gegaan als niet een plotseling opgestoken storm het fijn verdeelde gra vel bijna vanuit het stadion op het Margarethen-eiland in de Donau had geblazen. „Helemaal weg is het nog niet, maar ik zal er niet veel last van heb ben”, aldus de Hilversummer. Uitslagen zeslandentoemooi heren: Groot Brittannië-Tsjecho-Slowakije 2-1 (2-0), België-Frankijk 0-4 (0-2), Polen - Schotland 3-6 (2-1). Zelfs de jonge Duitser „Didi” Thurau, de grote belofte in de Raleigh-equipe, onderwierp zich met opvallende ijver aan de ploeg-discipline. Op de vraag of dat hem gemakkelijk was afgegaan per slot van rekening reed Thurau niet alleen voor eigen publiek, maar gold hij eveneens als een „beschermde” renner antwoordde de Duitser: „Roy sprong als eerste. Daarom hielp ik de vlucht moge lijk te maken. Als ik alleen was wegge gaan, had Roy dat zonder meer voor mij ook gedaan.” Ploegleider en leden roemden una niem de gezamenlijke inspanning- Peter Post: „Dat is pas koersen", René Pijnen: „De gehele ploeg rijdt formidabel. Het zelfvertrouwen is teruggekeerd”; Bert Pronk: „Het is in de Tour d’Indre et Loire begonnen. Daar hebben we moraal gekregen. Nadat Schuiten gesprongen was, waren wij overal. Voor en achter in de groep. Alles ging. Je voelt jezelf dan machtiger worden.” En winnaar Roy Schuiten: „Met het mooie weer is mijn overtuiging en mijn durf weergekeerd. Ik heb er weer zin in. Op het moment dat de sterken in het, door een serpentine-achtige tocht dwars door de Taunus, gedunde peloton zich gereed maakten voor wat leek te Na de negende etappe is het algemeen klassement: A. Lasa (Spa) 39.17.57, Martins (Por) 39.18.39, 3. Torres (Spa) 39.18.47, 4. Ocana (Spa) 39.18.49, 5. Man- zaneque (Spa) 39.18.53, 6. Viejo (Spa) 39.18.59, 7. Pesarrodona (Spa) 39.19.08, 8. Perletto (Ita) 39.19.10, 9. Kuiper (Ned.) 39.19.14, 10. Rego (Por) 39.19.19, 11. Men des (Por) 39.19.25, 12. Tamames (Spa) 39.19.26, 13. Martos (Spa) 39.19.29, 14. Fuente (Spa) z.t., 15. Oliva (Por) 39.19.33, 19. Koken (Ned.) 39.19.43, 45. Den Hertog (Ned.) 39.28.39, 72. Prinsen (Ned.) 39.36.04, 75. Piet van Katwijk (Ned.) 39.49.05, 76. Smit (Ned.) 39.51.22, 77. Hul- zebosch (Ned.) 40.08.42. FRANKFURT. Er klonken weer complimenten aan het adres van Roy Schuiten. Nam men zes dagen geleden zijn zege in de „kleine” Franse etappe- wedstrijd Tour d’Indre et Loire min of meer voor kennisgeving aan, donderdag na de boeiende finale in de enige West- duitse klassieker „Rund um den Hennin ger Turm” uitte men pure bewondering. Schuitens overwinning stoelde op twee factoren: persoonlijke moed en geza menlijke inspanning van zjjn ploeggeno ten. De uitslagen zijn: Zijspannen: Eerste manche: 1 Wil van de Laan Huig Vonk (Ned.), Norton SPP, 2 Robert Grogg Anreas Graberi (Zwi), Norton Wasp, 3 Nick Thompson Dave Beavis (Eng), Norton Wasp, Tweede manche: 1 Grogg Graber, 2 Thompson Beavis, 3 Cor den Biggelaar Oor van de Bijl (Ned), Yamaha Eml, Stand in de inter-side-car series: 1 Grogg Graber 540 punten, 2 Van de Laan-Vonk 304, 3 Fons van Heugten Sjaak Wery (Ned) 290, 125 cc: Eerste manche: 1 Gerard Rond (Ned), Yamaha, 2 Werner Schütz (Wdl), Yamaha, 3 Gert Demoed (Ned), Kawasaki, tweede manche: 1 Rond, 2 Demoed, 3 Schütz, Eindklassement: 1 Rond 2 punten, 2 Demoed 5 (1 uur, 8 min. 41 sec), 3 Schütz 5 (1.08.42,7). worden een harde finale, op het mo ment dat de karavaan na bijna vijf uren terugkeerde in de buitenwijken van Frankfurt, sloeg Roy Schuiten zijn slag. Hij demarreerde: een scherp-snijdende sprong, waarmee hij in een handomdraai tientallen meters winst boekte. Wellicht profiteerde Roy van ogen blikken van verwarring, van een gemis aan ogenblikkelijke solidariteit bij de groten. Frans Verbeeck later: „De een keek naar de ander. De een dacht dat de ander Schuiten zou terugpakken. Er ge beurde echter niets. Het was gedaan. Schuiten was weg- Die man reed als een sneltrein. Drie moeilijke ronden (van vijf kilo meter elk) over geaccidenteerde wegen (klinkers, macadam en tramrails) lagen voor Schuitens wieltjes. Hoe sterk hij die rondjes reed, signaleerden de chro nometers. Na één ronde 13 seconden voorsprong, na twee ronden 23 seconden winst, aan de finish was het „gat” ver groot tot 40 seconden. Eén der geklop- ten, Eddy Merckx: „Ik heb nog wat geprobeerd, maar het leverde niets op. Schuiten zelf reed sterk, zijn ploeg deed de rest.” ENSCHEDE. Hennie Ardesch en Willem de Vries zullen FC Twente aan het einde van dit seizoen verlaten. Na uitvoerig overleg met trainer Spitz Kohn, die de 32-jarige verdediger De Vries nog graag een jaar bij de selectie had willen houden, heeft De Vries nu definitief besloten niet in te gaan op het aanbod van de Enschedese voetbalstich- ting. SS jar»- 3

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25