Van Thijn over conflict Vermogens Aanwas Deling: Noodlanding bij stadion Nog meer kritiek uit Tweede Kamer op herstructurering w.o Van den Doel wint kort geding PvdA-VOORSTEL: 1 MEI VRIJE DAG Waterleidingwet besproken in Tweede Kamer En dit p f <4 Kamer wil informatie over ontwikkeling” KLM Ook GPV protesteert tegen boekje „Kijk uit, achter je” Ontvoering Britse oud-rechter verijdeld „veelbelovende V R IJ D A G 2 19 7 5 MEI BINNFN- EN BUITENLAND 2 Beroofd V akantiecentruni Druk van links Niet achteraf Stiltecentrum Werkgevers „Bom” in Leiden WEERRAPPORTEN Amsterdam „Knock-out” Ongedekte cheques „Emancipade” -J Schietpartij Bezoek (2) Bezoek (1) 5 at gs Z ec Mishandeling Bom in München Pyromaan Nalatig Bezoek (3) T- r N (Van onze redactie economie) (Van onze parlementsredactie) VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: (Van onze parlementsredactie) Twee 0 Zon Weer In binnen- en buitenland licht bew. regen onbew. onbew. zw. bew. z wzw wzw ono wnw zw nnw 21.43 17.01 17 19 14 12 27 24 15 16 22 19 22 24 15 16 15 21 23 10 18 13 10 uur uur 3 0 Volgens minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) is het besluit van de Rotterdamse gemeenteraad om alle ambtenaren op 1 mei vrijaf te geven overigens niet in strijd met de Ambte narenwet. De minister antwoordde in die zin op vragen van de Tweede-Kamerle- den Van der Meij en Wesselink (beiden CHU). De twee parlementariërs waren door Het Rotterdartise besluit lichtelijk verontrust geraakt. De minister liet in zijn antwoord op Ongeveer tweehonderd mensen vorm den de andere demonstratie vanaf het Kwakersplein naar de Dam. De PSP en drie kleine communistische bewegingen organiseerden de optocht. van onder meer de CPN en het landelijk werklozencomité. klacht, iemand grepen. De actie was, aldus een van de twee, bedoeld als protest. Als hiervan inderdaad sprake is wordt de bewindsman gevraagd de Kamer er van op de hoogte te stellen. Kamer onder de politieke en universitia- re druk doorgegaan. kan maar De politie van Zevenaar zoekt naar een in die plaats wonende theateragent, die ervan wordt verdacht de afgelopen weken artiesten te hebben betaald met ongedekte Duitse girokaarten. De politie vermoedt dat de man in het buitenland verblijft. Onder de slachtoffers zou zich onder anderen Herman Emmink bevin den. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde 0 0,1 o o o o 0,1 2 0 o o o o o o „Ik ook <3 ïs C <8 0 0 0 2 0 0,5 0 0 0 0 0,6 0 0 0 Koningin Juliana heeft het voornemen de nationale manifestatie „Emancipade” in het kader van het Jaar van de Vrouw, die op 20 mei in Utrecht wordt gehouden, officieel te openen. Minister van Kemenade zal de Kamer pas op 13 mei antwoorden. Op aandrang van Kamervoorzitter Vondeling zal de vaste commissie voor onderwijs voor 13 mei met de bewindsman overleg plegen over het grote aantal ingediende amen dementen. Het zal in dit overleg uitslui tend over technische zaken gaan. De commissie gaat bekijken of er amende menten samengevoegd kunnen worden. De politie van Terneuzen heeft giste ren een 20-jarige jongen aangehouden wegens poging tot doodslag. Bij een ruzie om een 17-jarige prostituee trok hij plotseling een pistool en schoot daar mee op de man in wiens huis het meisje haar beroep uitoefende. De kogel miste. AMERSFOORT (ANP). De centrale verbondsraad van het GPV heeft bij de Stichting Burgerschapskunde geprotes teerd tegen het onder verantwoordelijk heid van deze stichting uitegeven boekje „Kijk uit, achter je”. Dit boekje is be stemd voor uitdeling onder scholieren, in het kader van de komende bevrijdings- herdenking. De PSP-fractie zal volgens ’t Tweede- Kamerlid Van der Spek met overtuiging meewerken aan de verwerping van het wetsontwerp. „Er bestaat binnen de universiteiten een massaal verzet tegen dit wetsontwerp. De betrokkenen moeten in het algemeen de redelijkheid van een wet kunnen inzien. De medewerking aan de uitvoering van deze wet zal minimaal zijn”, aldus Van der Spek. De heer Verwoert (DS’70) betoogde, dat door de algemene verruiming van de cursusduur van vier tot vijf jaar en het uitstellen van de invoering van de wet tot 1978 of 1979 veel van de positieve opstelling van zijn fractie is verdwenen. Minister Van Kemenade (Onderwijs) is volgens hem al vóór de discussie in de DEN HAAG. Het bestuur van de Partij van de Arbeid gaat ervoor pleiten dat iedereen in de toekomst op 1 mei, de Dag van de Arbeid, vrij kan nemen. Dat mag dan niet ten koste van het normale verlof gaan. De partij wil er desnoods een eigen wetsvoorstel voor indienen. Het partijbestuur heeft een nota van het Kamerlid Drenth aanvaard, waarin een en ander wordt voorgesteld. Een eenmotorig Noors privévliegtuigje heeft gistermiddag kort na een uur een geslaagde noodlanding gemaakt vlak naast het Olympisch stadion in Amster dam. De twee Noorse vliegers, de 39- jarige Jan Eric Vadseth (zie foto), direc teur van een onderneming in scheepsbe- nodigdheden, en zijn 43-jarige sales-ma- nager Snorre Osthagen, kwamen met de schrik vrij. Volgens een woordvoerder Hoogwater Laagwater op Maan op zw. bew. licht bew. licht bew. onbew. zw. bew. half bew. onbew. windst. onbew. onbew. uur uur middelbare meegedeeld gisteren het stadskantoor in Dordrecht te hebben gehaald. In de loop var de ochtend zijn de twee door de politie naar het bureau gebracht waar een proces-verbaal tegen hen is opgemaakt. Minister Van Agt en staatssecretaris Brinkhorst (Buitenlandse Zaken) zullen onder anderen koningin Juliana en prins Bernhard begeleiden op hun reis naar Roemenië. De koningin en de prins gaan naar Roemenië op uitnodiging van presi dent Ceausescu. De Nederlandse ministers Van Keme nade en Van Agt zijn vandaag naar Suriname vertrokken voor een bezoek van ongeveer een week. Minister Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschap pen) zal een vergadering bijwonen van de adviesraad voor culturele samenwer king. Minister Van Agt (Justitie) gaat praten met zijn Surinaamse ambtsge noot, mr. Hoost, over problemen rond de Surinaamse nationaliteit. Een Nederlandse taxichauffeur is in Antwerpen beroofd door een landgenoot die hij naar die stad had gereden. De passagier nam de taxi met daarin een som geld mee. DUBLIN. (Reuter) Een gewezen Britse rechter is gisteren uit zijn woning in Dublin ontvoerd, doch kwam vrij toen zijn ontvoerders met hun auto op een wegversperring van de politie stuit ten op weg naar de grens met Noord- lerland. 14 15 15 13 16 12 15 15 13 17 12 16 21 17 moet dan ook mogelijk worden gemaakt die investeringen te kunnen doen”, is het standpunt van de werkgeversorganisa ties. Een bus en twee auto’s zijn gisteren in München zwaar beschadigd door een bom die bij het circus Krone ontplofte. Er waren geen gewonden. De politie stelt een onderzoek in. DEN HAAG. De GPV-fractie in de Tweede Kamer vindt het onaanvaard baar om voor alle studierichtingen aan de universititeiten en hogescholen een cursusduur van vier jaar vast te leggen. „Wil men hoger onderwijs met voorna melijk een beroepskarakter, dan ligt vier jaar voor de hand, maar wil men het wetenschappelijk karakter handhaven, dan ligt een cursusduur van vijf jaar voor de hand”, aldus dr. Verbrugh bij de voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp tot herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs. Het GPV, alidus de motivering van het protest, draagt evenals de andere politieke partijen in Nederland mede verantwoordelijkheid voor de uitgaven en activiteiten van de Stichting Burger schapskunde. „Het boekje handelt in strijd met de doelstelling van de stich ting: het waarborgen van een zo groot mogelijke objectiviteit in voorlichting en andere vormende activiteiten”, aldus het GPV. Het Nederlands Comité tegen Godslastering heeft minister Van Keme nade (Onderwijs) gevraagd, de versprei ding van het boekje stop te zetten. scholieren hebben de rode vlag van Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Mïinchen Oslo Parijs Home Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Tel Aviv Tunis De Utrechtse journalist W. ten Brink doet vandaag bij de politie aangifte van mishandeling en poging tot vernieling door de chef van het kabinet van de burgemeester van Utrecht, mr. N. Vos de Wael. De heer Ten Brink maakte gis teren bij het Utrechtse stadhuis video- opnamen van de pogingen van jongelui een rode vlag op het stadhuis te plaat sen, wat aanleiding gaf tot het politie optreden. De heer Vos de Wael zou hem daarbij hebben vastgegrepen en hem een forse klap in het gezicht hebben gegeven even later zou de chef van het kabinet gepro beerd hebben, de camera uit de handen te schoppen. DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft geen bezwaar tegen het verlenen van ruimere bevoegdheden aan de provinciale besturen voor het reorga niseren van de openbare watervoorzie ning. Dit bleek gisteren tijdens het Kamerde bat over de wijziging van de waterlei dingwet, die met name beoogt het aantal waterleidingbedrijven terug te brengen van 115 naar 15 of 20. Achtergrond van dè voorgéstelde maatregel is dat Véél bedrijven te klein worden geacht, mede gezien de toenemende problemen op dit gebied en een goede watervoorziening te kunnen waarderen. Mevrouw Epema-Brugman (PvdA) maakte van de gelegenheid gebruik om te wijzen op de chaotische verscheiden heid in waterleidingtarieven, die juist dezer dagen in de Consumentengids is gesignaleerd. Dit Kamerlid was er ver heugd over dat minister Vorrink overleg over de tarieven gaat voeren met de vereniging van waterleidingbedrijven. Enkele Kamerleden uitten de vrees dat bij samenvoeging van bedrijven de deur naai fluoridering zal worden geo pend. Met name Nooteboom (D’66) en Verbrugh (GPV) waren hier niet gerust over. Minister Vorrink wees op de in het zogenaamde fluorwetje vastgelegde toe zegging dat het aantal fluoriderende be drijven niet zal worden uitgebreid. In zijn gisteren gedane uitspraak overwoog de Arnhemse rechtbankpresi dent, mr. J. Schaafsma, onder meer dat Van den Doel inmiddels openlijk heeft verklaard dat hij deze opmerking bij nader inzien geheel misplaatst acht en dat hij de publikatie daarvan betreurt. Dit standpunt heeft Van den Doel ook ter kennis gebracht van de redactie van het blad Frontaal, waarin de beschuldi gingen onder meer waren geuit. Daarom zag de rechtbankpresident geen enkele noodzaak aan de verlangens van de vier studenten te voldoen. Zij eisten onder meer spoedige rectificatie, op straffe van een dwangsom van 1000. De werkgevers voelen vooralsnog he lemaal niets voor welke vorm van ver- mogensaanwasdeling dan ook. Zij stellen maar slechter kan maken. „Om te kun nen voldoen aan de wens arbeidsplaat sen te scheppen, zullen er nieuwe inves teringen moeten worden gedaan. Het De Middelburgse rechtbank heeft een 26-jarige man verboden het eerste jaar van zijn proeftijd in een café te komen. De man had, steeds in een dronken bui, enkele branden gesticht. De man kreeg een gevangenisstraf van acht jaar en drie jaar proeftijd. Onoplettende Japanners hebben gedu rende 1974 een record bedrag van bijna 17 miljoen gulden achtergelaten in trei nen en op spoorwegstations. Dit bedrag was 20 percent meer dan in 1973. Een overvaller, die gisteren bij een bank in Leiden 10.000 gulden stal, liet daar op de balie een bom achter. De buurt werd afgezet en de bank werd ontruimd. Om zes uur constateerde de explosievenopruimingsdienst, aan de hand van röntgenfoto’s, dat de bom niet echt was. Op de foto wordt „de bom” door deskundigen uit de bank gedragen. De rechter, de 69-jarige sir Paget John Bourke, die opperrechter op Cyprus is geweest, werd vastgebonden en met een prop in zijn mond aangetroffen achterin de auto van de ontvoerders, die het hazepad kozen en ontsnapten toen een politieman naar de auto liep. Sir Paget vertelde de agent, dat zijn vrouw in zijn woning in Dublin eveneens vastgebonden was. Minister Vredeling (defensie) heeft op een 1-mei bijeenkomst in Groningen zijn partijgenoten gewaarschuwd voor „al te harde porren in de rug van het kabinet. De porren van de ongeduldige achterban moeten geen knock-out worden voor het kabinet. Daarmee zou de zeer verlangde maatschappij-verandering geen stap ver der komen”, aldus Vredeling- a £5 62 9 10 9 8 7 8 9 9 8 6 3 8 6 7 4 2 2 2 7 16 7 10 4 7 12 4 1 3 6 9 12 6 8 2 Eerder had Van Thijn gezegd dat de PvdA deze regeringsperiode als mislukt beschouwt als het wederom, ten derde made na de oorlog, niet zou lukken van de wezenlijke maatschappijhervormin gen iets te verwezenlijken. 1975 is het jaar van de waarneid voor wat betreft het inkomensbeleid, de grondpolitiek, de bedrijfsdemocratie en de besturing van onze economie. ZATERDAG 3 MEI IJMUIDEN 9.07 uur en 4.29 uur en In het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne is gistermiddag, waar eens een klooster stond, een stiltecentrum in gebruik genomen. Het centrum wordt bemand door zes zusters uit het klooster van de congregatie der „zusters van de eucharistie”. Het stilte-centrum is ver deeld in drie ruimtes: een kapel, een vergaderzaal en een ontvangstruimte, voor iedereen die „zich tussen de duizen den mensen zo verbazend alleen voelt”. De financiële deskundigen van de KVP-fractie vinden dat het kabinet on der druk van links te veel het onderne mersklimaat in Nederland aantast en daarmee de investeringen in gevaar brengt. Het meest recente voorbeeld van dat verschil in inzicht is het plan van de KVP en ARP om zelf te komen met een voorstel om de belasting op winsten te verlagen. Zij besloten hiertoe nadat de tweede werkgelegenheidsnota Boersma hierover niet repte. In KVP-kringen wijst men erop dat de progressieven de Nota inkomensbeleid en de invoering van een VAD reeds anderhalf jaar lang hebben voorgesteld als het ei van Columbus. Vermogensde- ling zou de werknemers rechten geven op de grote winsten die hier en daar en met name in de sterke bedrijfstak ken gemaakt werden. Nu er momen teel van supergrote winsten haast ner gens meei sprake is, en het besef door dringt dat sommige grote concerns met hun buitenlandse vestigingen de wette lijke regels kunnen ontduiken, lijkt de VAD steeds meer op een hol vat. Dit verontrust met name de PvdA en de PPR. Lubbers’ filosofie luidt dat men met 200.000 werklozen krachtig moet durven regeren en desnoods ingrijpen in de loonontwikkelingen. Daarom zuiden be halve de prijzen ook de lonen onder een strakker regime moeten komen. Bedrij ven die desondanks grote winsten ma ken, dienen aangepakt te worden. Met andere woorden: de winsten mo gen alleen afgeroomd worden als de arbeiders bij de loononderhandelingen keurig in de pas van de werkgevers blijven lopen. En dat terwijl het kabinet vorig jaar tegenover parlement en vak beweging de uitdrukkelijke toezegging heeft gedaan om de VAD hoe dan ook al in 1975 in te voeren en, met terugwerkende kracht, ook toe te passen. Het was op grond van die toezegging dat de vakbeweging, ook toen het cen traal akkoord afsprong, toch bereid was een gecoördineerd beleid te voeren. Uit gerekend de boetepredikers die er als de kippen bij zijn om de regering vast te pinnen op zogenaamde bondgenootschap pelijke verplichtingen, ook al worden die buiten het parlement om aangegaan zo als bij de vervanging van de Starfighter, uitgerekend zij roepen op tot het niet nakomen van verplichtingen aan bin nenlandse bondgenoten, notabene ten overstaan van het parlement bekrach tigd. •C- wzw wzw wzw zw wzw wzw wzw zw zw zzw w zw nno wzw z zich op het standpunt, dat de rendemen ten van de bedrijven de afgelopen jaren zo slecht zijn geworden, dat elke vorm van vei mogensaanwasdeling dit nog Aan twee demonstraties ter gelegen heid van de viering van 1 mei hebben gisteravond in Amsterdam ongeveer 3000 mensen deelgenomen. Het grootst was de opkomst voor een door het „1 mei- comité” georganiseerde optocht vanaf het Oosterpark naar de Jaap Edenhal. Ruim 2500 mensen liepen naar de hal om te luisteren naar vertegenwoordigers Kouder weer met zonnige perioden, maar ook plaatselijk een bui. Aantal uren zon: 3-15. Minimum tempera turen: omstreeks 4 graden. Maximum tempe raturen: omstreeks 12 graden. Kans op droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. De he<_r Vos de Wael zei desgevraagd „hogelijk verbaasd” te zijn over de aan- me niet herinneren te hebben vastge- DEN HAAG. De PvdA hecht blijkens uitlatingen van fractieleider van Thijn gisteravond op een 1 mei bijeenkomst in Den Haag sterk aan een doorvoering van een vermogensaanwasdeling. Het ziet er volgens Van Thijn naar uit, dat op dat punt „het uur der waarheid heeft geslagen”. „De werkgevers zijn een grootscheepse actie begonnen om de totstand koming van zo’n vermogensaanwasdeling te verhinderen. En die campagne klinkt door tot in de KVP”, aldus Van Thijn. de vragen weten dat 1 mei geen „natio nale feestdag” zal worden. „Daarmee zou aan het bedoelde raadsbesluit te veel eer worden gegeven”, zo meent hij. De PvdA is het ermee eens dat de 1ste mei geen nationale feestdag hoeft te worden- Premier Den Uyl zei dat hij in een 1ste mei wel aanleiding ziet als dag van solidariteit met alle zwakkeren en met dé Derde Wereld, een dag die volgens de premier alle bevolkingsgroepen aan zou kunnen spreken. Voor een 1ste mei die vooral bedoeld is als een extra vakantie dag ziet de minister-president geen noodzaak. van de rijkspolitie dienst luchtvaart moet het toestel als „vermoedelijk total loss” worden beschouwd. Over het Stadionplein scherend slaagde de vlieger erin het toestelletje op een parkeerterrein aan het ijsbaanpad naast het stadion aan de grond te krijgen. De machine raakte twee geparkeerde auto’s en belandde, zwaar beschadigd, in het aangrenzende grasveldje. DEN HAAG (ANP). Tweede-Ka- mervoorzitter Vondeling gaat bij minis ter Westerterp van Verkeer en Water staat informeren naar de juistheid van kranteberichten over nieuwe, veelbelo vende ontwikkelingen bij de luchtvaart- onderhandelingen tussen Amerika en Nederland. Naar het oordeel van Van Thijn kun nen toezeggingen niet achteraf ingeslikt worden. „Niet met ons”, zo gaf hij te kennen, daarbij zijn volste vertrouwen in de socialistische bewindslieden uit sprekend, „dat zij zich daarvoor niet lenen”. Het is, zo zei hij, wel weer eens een bewijs hoe moeilijk het is om vanuit een minderheidspositie maatschappij hervor mingen door te voeren. Toch zijn het dit soort zaken waarom wij in de regering zijn gaan zitten. Bouwsteen voor bouw steen willen wij werken aan een nieuwe maatschappij. En vlag of geen vlag, vrij of niet vrij, ons hart blijft rood, wij gaan door met de strijd. De KVP heeft zich nimmer een voor stander van een uitgebreide VAD ge toond. Dat bleek al bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer, in het najaar van ’74, toen premier Den Uyl de komst van een vermogensaan wasdeling aankondigde. Het is het zo veelste conflict tussen KVP en de pro gressieve regeringspartners over zaken die het bedrijfsleven betreffen. „Uur der waarheid heeft geslagen” Inzet van de strijd is volgens de fractieleider van de PvdA het streven van minister Lubbers om het invoeren van de VAD afhankelijk te maken van de loonontwikkeling. ZATERDAG 3 MEI 5.08 uur onder 20.07 1.52 uur onder 12.00 Enkele werklozen uit Doetinchem en omgeving hebben een geheel uiitgewerkt plan ontworpen voor een vakantiecen- trum voor gehandicapten, dat zal kun nen verrijzen in een niet meer gebruikt instituut in Doetinchem. Het centrum biedt plaats aan 140 personen. ARNHEM (ANP). De vier Nijmeeg se studenten van de Socialistische Stu- dentenbond Politicologie hebben het kort geding tegen prof. dr. J. van den Doel verloren. Het viertal achtte zich (en hun bond) gegriefd en benadeeld door een uitlating van de Nijmeegse hoogleraar in de politicologie, die de bond in een interview beschuldigde van terreur en intimidatie. zw. bew. geh. bew. zw. bew. lciuc zw. bew. Eindhoven licht bew. Den Helder geh. bew. Rotterdam zw. bew. Twente zw. bew. Vlissingen licht bew. Z.-Limburg Aberdeen Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genéve Helsinki Innsbruck Kopenhagen zw. bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. windst. onbew. windst. onbew. windst. onbew. zw onbew. windst. onbew. wzw onbew. windst. no z nw n zzw onbew. windst. onbew. zw De Portugese minister van Buiten landse Zaken, Ernesto Antunes heeft gisteren en eergisteren een kort privé- bezoek aan ons land gebracht. De Portu gese bewindsman heeft van de gelegen heid gebruik gemaakt om te spreken met minister Van der Stoel. In mei zal Antunes een officieel bezoek aan Neder land brengen. L’ 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2