zeer Bromfietser todtevishal aangereden gaat op bezoek in Duitsland BON Viering 1 mei in Velsen kreeg veel belangstelling IJMUIDER COURANT prenatal prenatal profiteer prijzen!! ,De Jonge Stem’ „MEERSTOEL" KWAM WEER BOVEN WATER f [io fr i 3^, Stu KW'ï - KZ i 5 WAAR WIJ VROEGER VOOR 02. 10Ï STREERDEN IS NU BEREIKT” s Kort IJmondnieuws Schuivende lading brengt cementschip in moeilijkheden Feest in de city! k Geef bonbons van hazenberg U steelt er harten mee 3e parkeergarage aan het Stationsplein IJmuider Courant Beverwijkse Courant I A.s. zaterdag Iffilfifi in de weekend bijlage o.a.: PLAATSELIJK NIEUWS 2 V R U D A G MEI 19 7 5 4 wmn JU ie V 5 Antwoordnummer 416, Haarlem Proficiat ondernemers Stationsplein e.o. In een open envelop, zonder postzegel, opsturen naar: Naam Straat Plaats Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee voor f ii.so kwartaalabonnee voor f 33.90 Naast de Raaks-parkeergarage en de parkeergarage „De Kamp" gaan nu de deuren open van de in nt IE’ W Bezorg mij 14 dagen gratis IN VERBAND MET EEN INGRIJPENDE VERBOUWING IS DE REDACTIE GEDURENDE EEN MAAND VERPLAATST NAAR GEBOUW „DE BEURS'' PLEIN 1945 BOVEN DE RABOBANK Op de bovenste verdieping naast kantine en Bechempro kunt u ons treffen of telefoneren onder de nrs. 15389 of 16450. Verder blijven wij bereikbaar via Postbus 18 en de brievenbus aan de Lange Nieuwstraat, waar nu alleen de advertentie- en abonnementenafdelingen gevestigd zijn. In CITY HAARLEM kunt u uw auto stallen en dan gezellig winkelen in ingang vanuit de Jansweg) VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG" - ft R Bu BR. Ï5U ep (Van een medewerker) ri l n (ADVERTENTIE) d gehesen. Het spectaculaire (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) a- (ADVERTENTIE) 9 •aat isch srden e pen 3 laat, t ve- t „Vroeger had je op 1 mei niet eens tijd om te eten”, herinnerde mevrouw Van der Harst zich,” Je had het veel te druk met spelletjes voor de kinderen, dansen voor de groteren en het sjouwen met vlaggen. Het was altijd een vrese lijke leuke dag. Tegenwoordig is het zo rustig”. „De 1-meidemonstraties van vroeger daar leefde je het hele jaar naar toe. Het gaf een zekere bevrediging. Maar waar we vroeger voor demonstreerden, is nu allemaal bereikt, de acht-urige werkdag, vrouwenkiesrecht, we hebben het nu. Er. dan zijn er wel weer andere IJMUIDEN. Bij het laden van ce ment aan de kade bij de Cemij dreigde dinsdagavond het schip Papendrecht van de rederij Cementtankvaart in moeilijk heden te komen. Doordat alle cement naar een hoek toe schoof, maakte het schip op een gegeven moment twintig graden slagzij. Door snel binnen het schip de cement met pompen te verde len, kon men bijtijds de boot weer recht krijgen. Uit verdere gesprekken met de oude partijgenoten kwam de wens naar voren 8 jr- jr Auto gestolen. Van de Willemsbeek- weg in IJmuiden is een personenwagen gestolen. Het is een Fiat 125, kenteken 32-19-HS. 3 he 2 Alleen [deze week'' 21,90 ct: er- ot an- ch- f lat- In gebouw „Velserduin” werd donder dagmorgen 1 mei gevierd door de oudere leden van de PvdA en het NVV. Thema van de bijeenkomst was „die goeie oude tijd”. betonnen meerstoel uit het water voor de Zuidersluis gehesen. Het spectaculaire karwei was nodig, omdat een Engelse coaster, de „Climping” de pieerstoel bij het binnenvaren van de sluis van zijn sokkel had geduwd. Het 60 ton zware betonnen gevaarte was daarop onder water verdwenen. De Climping, een kustvaarder van 3000 ton, was geladen naar de Zuidersluis ge dirigeerd, omdat zowel de Midden- als de Noordersluis bezet waren. Normaal gespro ken zou een schip van die afmeting in de Middensluis geschut zijn. Bij het naderen van de Zuidersluis liep het schip plotseling uit het roer. Het raakte met zijn volle gewicht de meerstoel, die tegen de kademuur aan het begin van de sluis gedrukt werd en daarna onder water verdween. Het schip zelf liep slechts lichte schade op. Donderdagmorgen was een grote bok gearriveerd om de betonnen kolos weer boven water te halen. Rond elf uur daalde een duiker in duikerpak naar de bodem af, die de stalen kabels aan de meerstoel vast maakte. Toen dit gebeurd was, kon de lier gaan draaien en centimeter voor centimeter kwam het betonnen blok boven water. Met de bok is het blok naar de derde Rijksbinnenhaven gebracht, waar het blijft liggen tot er een nieuwe sokkel geheid is. Dan zal de „stoel’’ weer geplaatst worden. IJMUIDEN. Het IJuider Jeugdkoor „De Jonge Stem” gaat van zaterdag tot en met woensdag op bezoek bij het Herzberger jeugdkoor in Duitsland. Het koor ontving de uitnodiging voor een tegenbezoek nadat vorig jaar september het Herzberger jeugdkoor een succesvol bezoek aan IJmuiden had gebracht. Prijzen per 40 kg.: Tarbot 447-193, griet 225-124, kabeljauw een 102-58, ka beljauw twee 112-58, kabeljauw drie 110-80, kabeljauw vier 100-80, kabeljauw vijf 90-24, kool vis een 33, koolvis twee 38-32, koolvis drie 41-35, koolvis vier 37- 26, schelvis een 82-72, schelvis twee 52- 32, schelvis drie 45, schelvis vier 52-35, schol een 82-80, schol twee 100-88, schol drie 112-80, schol vier 80-61, wijting drie 42-27,20, wijting vier 32-22,80, makreel twee 26,20-18,40, haring I 39-32, schar 41-25. De besommingen waren: KW 29 7200, 74 34000, 152 7000, IJM. 9 38000, BU 152 7000, UK 17 8100, 18 4100, 56 7300, YE 25 2400, ZL 6 2400, UK 207 15000, VD 15 1200, 18 4800, 15 10000, 20 1200, 24 2900, 25 1000, 46 2100. De Spanvissers: UK 6 en UK 186 7500, UK 7 en UK 159 8700, UK 23 en UK 48 13000, UK 135 en UK 145 6400, UK 200 en UK 234 4500. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: Heilbot 10,91-10,56, grote tong 7,78-7,18, groot middel tong 9,50- 9,14, klein middel tong 9,31-8,46, tong I 9,07-8,32, tong twee 7,64-7,04, tarbot 12,10-11,39, zalm 13,11-9,97. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Een 58-jarige Velse- naar is donderdagavond op zijn brom fiets aangereden op het fietspad van de Heerenduinweg. De man werd door een auto geraakt die van de Heerenduinweg afsloeg in de richting van de Vinken- baan. Hij had de bromfietser niet gezien. De bromfietser liep verwondingen op aan zijn hand en aan zijn voet. Vermoe delijk heeft hij ook inwendig letsel. Hij is door de Ongevallendienst naar het Zee weg Ziekenhuis gebracht. (j Een ongelooflijk goedkoop A begin van uw baby-uitzet dank o zij de inspanning van Prenatal. Babybadje versierd met gestileerde „appelboompjes". Kompleet met zwaar verchroomde standaard. Deze set kunt u nog uitbreiden met een emmer, waskom en po. Profiteer meteen bij: 3 Haarlem: Barteljorisstraat 12, (bij Grote Markt) - tel. 023-310513 Haarlem-Schalkwijk: Rivièradreef 21 tel. 023 - 334308 (ADVERTENTIE) „Erbij” van morgen zal practiscih geheel gewijd zijn aan het feit, dat dertig jaar geleden de oorlog tot een einde kwam. Onze redacteur Ton Kors heeft lange tijd veel speurwerk verricnt om te komen tot zijn uitvoerige „geschiedschrijving” van Hannie Schaft, de verzetsstrijdster, die vlak voor de bevrijding werd gefu silleerd. Vijf oagina’s zijn aan haar gewijd. De documentaire geeft daarbij na tuurlijk een goede schets van het verzet in deze omstreken. Aan het slot vindt men een interview met de Duitser Rühl, ex-SD-er, nu rustig wonend in de Bondsrepubliek na het uitzitten van zijn straf (die ingekort werd). Rühl behoor de tot degenen, die Hannie Schaft zonder pardon en proces ter dood liet brengen. In samenwerking met de GPD (een organisatie, waarin een aantal Nederlandse regionale bladen samenwerken) is een groepje scholieren een week naar de beide Duitslanden geweest (o.a. een bezoek aan Buchenwald), waar men gesprekken heeft gevoerd met politici en scholieren. Hun indrukken vindt men in „Erbij”. Voorts o.a. een pagina „Dertig jaar vrede”, waar men een forse greep uit de reeks oorlogen, opstanden en staatsgrepen aantreft, die er sinds 1945 geweest zijn. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550—13405 Voor de gasten uit IJuiden is een aantrekkelijk programma samengesteld. Zondag maken de beide koren een rond rit door het Harz-gebergte. Voor maan dag en dinsdag staan een paar mooie wandelingen op het programma met onder andere bezoeken aan de Ein- horngrotten en de Lonauerwatervallen. om in de bejaardentehuizen eens partij genoten te laten komen spreken. „Naar mate de mensen ouder worden, worden ze ook christelijker”, aldus mevrouw Van der Haak, „en er komen wel domi nees en pastoors, maar er zijn ook genoeg mensen die wel eens een partij genoot willen horen spreken en dat gebeurt nooit”. moeilijkheden, maar de jeugd van nu is minder enthousiast voor de strijd, dan wij indertijd- De solidariteit was toen ook groter, maar in wezen toch ook beperkt. Wij keken niet verder dan Ne derland, terwijl de jeugd van nu zeer internationaal denkt. Maar voor mij staat het. wel als een paal boven water: het kapitalistische systeem zal verdwij nen. Wij zullen het niet meer meema ken, maar er komt een communistisch systeem”. II IJMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd te IJmuiden aangevoerd: 6615 kg tong, 46 kisten tarbot en griet, 591 kisten kabeljauw, 1093 kisten kool vis, 98 kisten schelvis, 850 kisten wijting, 304 kisten schol, 79 kisten schar, 74 kisten haring, 473 kisten makreel, 241 kisten varia. NVV-leden was voor donderdagmorgen ook een 1-meiviering georganiseerd die in het teken stond van „die goeie oude tijd”. Er werd samen gezongen, er werd gedeclameerd, en als „oudere partijleden spraken de heren H P Brits en E Sanders. De sfeer van de bijeenkomst werd vooral wat nostagisch tijdens het gesprek dat oud-wethouder H de Boer voerde met drie bejaarde partijgenoten over de tijd van de SDAP, de arbeiders- sportbond en de AJC. De heer de Boer sprak met mevr van der Harst, me vrouw van der Haak en de heer van Bamel. Zij waren het er over eens dat de Dag van de Arbeid vroeger met heel wat meer enthousiasme werd gevierd dan nu het geval is. „Vroeger was het echt een strijddag”, zo vertelde mevrouw Van der Haak, „Overal waren vlaggen, iedereen had een rode tulp op en zo gingen we in optoch ten door de straten”. Als afsluiting van het bezoek wordt er dinsdagavond door beide koren een con cert gegeven. Woensdag keren de IJmui der jongejen terug. VELSEN. „De verdeling van ken nis, macht en inkomen is geen nieuw onderwerp om over te praten. Al j’aren wordt er in de hele wereld over gespro ken en gelukkig zijn deze zaken ook in Nederland de laatste jaren meer in de belangstelling gekomen. Al is dit bij rechts Nederland niet het geval”- Met deze woorden startte Jan de Jong, secre taris van de Industriebond NVV zijn toespraak over kennis, macht en inkomen. Hij sprak donderdagavond in De Schouw in Velsen-Noord voor een afgeladen zaal met mensen die de door de PvdA geor ganiseerde I-meivfering bijwoonden. „Rechts Nederland”, zo sprak Jan de Jong,” beschouwt de mensen die de dag van de arbeid vieren, als lieden die een karikatuur van onze maatschappij ma ken. Zij vinden dat de verdeling van kennis en macht en inkomen in onze maatschappij goed is geregeld, zij zeg gen dat er inspraak is, maar als ik naar een bedrijf ga, zie ik wel dat een ondernemingsraad geen zeggenschap heeft. Zelfs al heeft iemand al de kans gehad om goed onderwijs te volgen, om kennis te vergaren, dan nog heeft hij geen kans op medezeggenschap. Niet eens kennis is hierin belangrijk, maar milieu en afkomst. Een zoontje van Philips, al is hij nog zo dom, zal in een bedrijf meer te zeggen krijgen dan wel ke afgestudeerde academicus dan ook. Naar mijn opvatting is de werknermer - van hoog tot laag- nog steeds onmon dig”. „De werknemer”, zo vervolgde Jan de Jong,” is onderworpen aan een door kapitalisten uitgevonden systeem dat alleen maar functioneert om het kapi taal te vergroten. Gezondheid van de werknemers, het leefmilieu en het alge meen belang spelen in dit systeem geen rol. Dit is niet plaatselijk zo. De grote multi-nationales zoals de Shell, Akzo en Philips doen hetzelfde. Zij voeren een chantagepolitiek. Zij dreigen hun vesti gingen naar elders over te brengen om dat in Nederland de milieueisen te hoog liggen, omdat onze lonen te hoog zouden zijn. Dan zeggen ze: we hebben jullie niet nodig. Bedrijven kunnen nog steeds ongestraft honderden gezinnen beroven van hun inkomen en hun illusies. Omdat alleen aan kapitaalsvorming wordt ge dacht”. „Laten we deze ontwikkelingen een halt toeroepen. Laten we trachten een tussenfase naar een niet-kapitalistische maatschappij te vinden, waar we tot een rechtvaardige verdeling komen van de kennis, de macht en het inkomen. We moeten de lage inkomens optrekken, we moeten een maximum inkomen vaststel len. Er moet een effectieve controle komen op bestaande machten en de mensen met beslissingsbevoegdheid moe ten verantwoording afleggen over hun daden”. „De eerste mei is eén feestdag en een strijddag”, aldus de bondsman, „Negentig jaar geleden was de acht-urige werkdag bijvoorbeeld inzet van de strijd. In veel landen staat die nog steeds op het pro gramma. We moeten vandaag helaas constateren dat de strijd voor een leef bare samenleving nog steeds gaande moet zijn. Maar met inzet van ons allen kunnen wij een maatschappij tot stand brengen waar vrijheid en gelijkheid heerst en waar medebeslissingsrecht be staat voor iedereen”. De 1-meiviering in De Schouw werd na de toespraak van De Jong voortgezet met het optreden van het arbeiderskoor ”De Stem des Volks”, dat een aantal socialistische liederen liet horen. Het vertier werd afgewijsseld met de meer enstige zaken en na de pauze konden de bezoekers in discussie treden met een forum dat voor deze gelegenheid was gevormd door Jan Ruiter van de Kriti sche IJmond gemeenten, Dini Harms (statenlis PSP), Aad Kosto (lid van de Tweede Kamer in de PvdA fractie) en Jan de Jong als NW-er. Onderwerp van discussie waren de stellingen die Jan de Jong in zijn toespraak uiteen had gezet- De viering van de dag van de arbeid werd afgesloten met het optreden van „Het Nationaal Hekelcabaret” uit Utrecht. Voor de oudere PvdA-ers en oudere I ■5 -.&■ f J

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5