Smit, Hulzenbosch en Prinsen uit ronde van Spanje TWENTE TWEE Problemen rond de KEER OP TV ploeg van Vissers Daviscupteam nog kanslozer dan verwacht TEGENVALLERS WAREN ROLF THUNG TEVEEL Constructeurs: Nieuwe controle NCBS verloor Soldaat bedreigde arbiter SPORTKW® Lotto: 1 winnaar f Noodkreet van sportleraren kort geding circuits nodig ■I Mi 1 i bèSII s I f lift' t» 1 14 15 SPORT 3 19 7 5 ZATERDAG MEI •ieding Veilig Geen routine aats ;rnè Hi J Goed begin jn gil f “«O p m is (Van onze speciale verslaggever) legt hij nu veel meer spin in zijn slagen. Louk Sanders: goede partij, maar te weinig routine om winstkansen te krijgen (Van onze sportredactie) bruto Jupp Heynckes: geblesseerd ENSCHEDE (ANP) Het aanvangsuur van de tweede finale-wedstrijd tussen FC Twente en Borussia Mönchengladbach om de UEFA-cup, die woensdag 21 mei wordt gespeeld, is vastgesteld op 18.00 uur. Dit is gedaan om een TV- uitzending in kleur mogelijk te maken. Ook de eerste wedstrijd, aanstaande woensdag in het Rheinstadion te Düsseldorf (20.00 uur) wordt rechtstreeks op de televisie uitgezonden. Voor deze eerste ontmoeting zal FC Twente zich voor bereiden in Ratingen, ongeveer twintig kilometer van Dusseldorf. eerste knald. ihaald. in het i door paar r weg p een ’ekost. Jong tegen eisen teld. Gordon McQueen van Leeds United, die in de halve finalewedstrijd voor de Europa Cup I tegen Barcelona uit het veld werd gestuurd, nadat hij Clares had geslagen, is door de UEFA geschorst voor drie wedstrijden in Europees verband. McQueen zal nu in de finale tegen Bayern München in het Parc des Princes in Parijs niet van de partij zijn. Laszlo Balint van het Hongaarse Ferencvaros liep een schorsing voor drie wedstrijden op. Hij werd tegen Rode Ster uit het veld gestuurd. Vladimir We- remejev van Dinamo Kiev werd voor twee duels uitgesloten. Hij zag in het duel tegen PSV de rode kaart. Beide spelers missen nu de finale van het toernooi om de Europa Cup II in Bazel. De grasmat van het Parc des Princes in Parijs, waar op woensdag 28 mei de finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen tussen Leeds United en Bayern München plaats vindt, ligt vol met duizenden kleine steentjes. Dit is donderdagavond ontdekt na afloop van de competitiewedstrijd Paris St. GervainSt. Etienne. Jean Michel Larque, een international van St. Etienne, moest gewond het veld verlaten, maar zei na afloop, dat het niet door een tegenstander was gekomen. Volgens hem waren de wonden, die hij aan beide benen had opgelopen, te danken aan duizenden kleine, scherpe steentjes, die over de hele grasmat verspreid liggen. De Franse pers heeft dit voorval aangegrepen om wederom kritiek te uiten op het Parc des Princes. „France Soir”: „Er is reeds veel over het Pare des Princes geschreven en gesproken, maar wat Larque nu vertelt is haast niet te geloven. Voetbal is in het Parc des Princes niet mogelijk”. I’Equipe vraagt zich af, of het mogelijk is voor 28 mei het veld van alle steentjes te ontdoen. De tweede divisie-club Stal Rzes- zow won de Poolse voetbalbeker door in de finale Row Rybnik na straf schoppen te verslaan. Marino Basso winnaar van de massasprint in Cambrils, wat zijn 5e triomf in deze ronde betekende Het is zeer twijfelachtig of Bo russia Mönchengladbach-speler Jupp Heynckes tegen FC Twente van de partij zal zijn. Heynckes is gebles seerd. Had de Hongaar echter eenmaal de bal in het spel gebracht, dan hield hij die meestal een slag langer binnen de lijnen dan zijn debuterende tegenstan- ir dat meer nming mteel. istisch Et om Dat ie zou hele- i. De islotte n dan :1 kri- >ieden :ou je d een ils er Iweer maar Tijdens een ledenvergadering van de NSF in mei vorig jaar was met overgro te meerderheid besloten de NCBS, waar in zijn vertegenwoordigd de vereniging van voetbalprofs, de beroepswielrijders, de vereniging van draf- en rensport en de vereniging van voetbaltrainers, niet als lid te aanvaarden. De NCBS gaf toe dat uit keihard financieel belang toela ting als lid van de NSF wordt gewenst. De NSF stelde evenwel dat de ledenver gadering over toelating beslist en deze reeds heeft afgewezen. De president van de rechtbank nam dit laatste standpunt over in zijn constatering dat zulks in de statuten is vastgelegd en er geen ver plichting bestaat tot toelating van leden. Het standpunt van de NSF dat de statu ten een uitsluitend interne werking be zitten kwam de president niet juist voor doch dat feit is door de NCBS niet als zodanig gesteld. De NCBS werd veroor deeld in de kosten van het geding tot een bedrag van 360. gaande reke- er wat m dat aal ei- ar zou r want il weer ig had moeten wat er m, dat Maar k. Ook laatste It vol- r rare geloof en dat als het Hans Horn eindigde in Rome met de Belgen Wavters en Mathy ex ae quo als eerste in een puissance springconcours van het CHIO. I een rodu- I wat n bij t ben 'elder ugel- r. Al el en It als Is je voet- Balazs Taroczy, toch een beetje zenuw achtig omdat hij in zijn vorige Davis- cupduels tegen de Sovjet Unie en Fin land matchpunten niet wist te benutten, richtte geschrokken zijn returns op Thungs backhand, normaal diens sterk ste zijde. Maar Thung kon van die kant nauwelijks vaart geven. De armblessure bleek niet genezen. De algemene rangschikking na de tiende etappe: 1 Lasa (Spa) 43.57.47. 2 Martins (Port) 43.58.29. 3 Torres (Spa) 43.58.37. 4 Ocana (Spa) 43.58.39. 5 Manzaneque (Spa) 43.58.43. 9 Kuiper (Ned) 43.59.04. 19 Koken (Ned) 43.59.33. 45 Den Hertog (Ned) 44.07.29. 74 Van Katwijk (Ned) 44.43.09. BOEDAPEST. Kanslozer nog dan mocht worden verwacht is Nederland op de eerste dag van het Davis-cupduel tegen Hongarije in Boedapest wegge speeld. Na een hoopvol begin viel Rolf Thung ten prooi aan alle twijfels die er op tennisgebied maar bestaan en gaf zijn partij tegen Balazs Taroczy na anderhalf uur op het eerste matchpunt uit handen met een doelbewust buiten de lijnen geplaatste bal: 5-7 0-6 1-6. Het Nederlandse dames basket balteam verloor in Gorkum met 69- 81 van Polen. Inmiddels waren op de tribunes, waar 40.000 toeschouwers een plaats hadden gevonden, de supporters van beide landen slaags geraakt. Er werd met stoelen gegooid. Een aantal men sen liep lichte verwondingen op. Het duurde even, voordat de Hongaar de consequenties van die ontdekking ten volle begreep. Op dat moment stond de Nederlander op 5-4, 40-30 bij eigen ser vice: setpunt. Hij verknoeide die kans met een fantasie-dropshot een meter naast de zijlijn. Een tweede gelegenheid deed zich voor, weer setpunt. Nu be landde een gemakkelijke eerste volley in het net. De wrevel over de gemiste kansen, het onvermogen om de service voluit te slaan en Taroczy’s hinderlijke, trage en halfhoge ballen naar de backhandzijde veroorzaakten Thungs volledige instor ting. Negen games gaf hij zonder enig verzet uit handen. In de tweede set maakte hij welgeteld twaalf punten. Na 1-0 in de derde reeks hield hij nog één keer zijn service, om in vliegende vaart zijn cadeau-actie te voltooien. Het is dat Thung zich nog in zijn leerjaar bevindt wat betreft het internationale tennis, een volwaardige prof zou men een der gelijke houding zwaar aanrekenen. ploegleider Ed van Breukelen: „Als het slecht gaat voelt elke sportman wel ergens pijn. Maar het gaat niet aan om je daardoor helemaal van je stuk te laten brengen.” m voor tuurlijk en Hug er heeft door uit ure had iets dat ;ft), zo- s, maar luyg nu „Ik heb ke wed- •stopper Ier met Waar- loet het hem er omende leste zo m blijf ide van onstant wil ik »r gaan f hangt -divisie actoren r speelt mede tel een it denk in. We in van „hij heeft er alles aan gedaan. Ook tactisch. Maar Baranyi was nu eenmaal net even te vast voor hem.” Kramer sprak deze wens uit op de vrijdag gehouden 113e jaarlijkse verga dering van de vereniging in Heerlen. „Het tekort aan accommodaties voor sport en lichamelijke opvoeding is ont stellend. Nederland ligt ver achter bij andere landen,” aldus Kramer. Kramer merkte op dat veel gymnas tiekzalen in ons land sterk verouderd zijn. De sporthallen zouden nog veel meer gebruikt moeten worden voor spel- uren voor het voortgezet onderwijs zo lang er een nijpend tekort aan gymloka len bestaat. Als uitgangspunt bij de bouw van een sportaccommodatie moet gelden dat licha melijke opvoeding, sport en recreatie een functionele eenheid zijn. Geen enke le accommodatie mag, zo stelt de vereni ging, uitsluitend voor lichamelijke op voeding of sport of recreatie worden gebouwd. Om dit te bereiken is er een centrale beheersvorm van alle in een gemeente voorkomende accommodaties voor sport en lichamelijke opvoeding bij het onderwijs nodig. Nationaal kampioen Louk Sanders heeft vervolgens gepoogd de slechte in druk uit te wissen. Maar gebrek aan wedstrijdroutine verhinderde de Rotter damse student in de economie het volle profijt te trekken uit zijn soms slimme plannen. Tegenstander Baranyi, die de gevolgen van een langdurige blessure probeert te overwonnen door gebruik te maken van een stalen racket, serveerde zwak. De Westduitser Norbert Diebald is bij Varde in Denemarken tijdens de Nordlandrally dodelijk veronge lukt, na een botsing met een stil staande vrachtwagen. de Frisol-ploeg verloor in de 10e etappe drie renners: Theo Smit, Henk Prinsen (beiden te laat ongeveer 4 minuten binnen) en Albert Hulzen bosch die met darmstoomissen af stapte. Ploegleider Piet Liebregts: „Jammer natuurlijk, maar ik mag toch niet mopperen want de rest van de ploeg draait aardig, met name Kuiper en Den Hertog van wie ik nog wel wat bijzonders verwacht.” De 10e etappe leverde Basso’s vijfde rit-zege op. Hij triomfeerde na een saai verlopen etappe die in een mas- sa-sprint eindigde. Debutant Louk Sanders bespaarde de 1000 bezoekers in het kleine, kille stadi- onnetje op het Margarethen-eiland in de tweede partij tegen de 31-jarige Szabolcs Baranyi een dergelijke uiting van nega tivisme. Maar al zijn ijver en bereidheid tot lopen brachten ook hem nimmer in de buurt van het peil van zijn-tegen stander: 4-6 2-6 4-6 in eveneens ander half uur spelen. De achterstand van 0-2 kan nog door winst in het dubbel van zaterdag en de resterende enkelspelen van zondag worden omgezet in een zege met 3-2, maar daar gelooft zelfs trainer coach Rinus Buytelaar, die toch wel tot de verstokte optimisten in het Neder landse kamp mag worden gerekend, niet meer in. Toch had de voor Nederland zo triest verlopen openingsdag van de Davis-cup- wedstrijd in Boedapest een bemoedigend begin. Rolf Thung, door veelvuldige mas sage op het laatste moment speelklaar gemaakt, had een verbazingwekkende ouverture. De inmiddels tot de 87e plaats van de wereldranglijst opgeklom men Hilversummer ontwikkelde een pressie, zoals Okker dat in zijn beste jaren deed. Forehand of backhand, de ballen schoten met duizelingwekkende vaart naar de hoeken. In de zeven games dat dit geweld duurde, bleek wel hoezeer Thungs forehand door de veran dering van greep aan betrouwbaarheid heeft gewonnen. Op advies van Okker Tom Okker en Arthur Ashe zijn in Mexico-Stad na een zege op de Australiërs Dent en Alexander (4-6, 6-3, 7-6, 6-3) doorgedrongen tot de halve finales van het WK herendub belspel. Nederland bezet in het toernooi om de Europese beker voor landen ploegen moderne vijfkamp in het Westduitse Warendorf na vier onder delen de vierde plaats. DEN HAAG (ANP). De vice-presi dent van de rechtbank te Den Haag, mr. G. Philipse, heeft in het kort geding van de Nederlandse Centrale van Belangen organisaties in de sport (NCBS) tegen de Nederlandse Sport Federatie (NSF) de eis dat de NCBS ais lid van de NSF toegelaten wilde worden, afgewezen. CAIRO De politie heeft in Cai ro een Soedanese soldaat gearres teerd die tijdens de wedstrijd Egypte- Soedan (geëindigd in 1-1) voor de voorronden van het Olympisch voet baltoernooi de scheidsrechter heeft bedreigd. De soldaat, die deel uit maakt van een Soedanese eenheid bij het Suezkanaal, rende het veld op in de tweede helft van het duel en stormde op de arbiter af die hij zwaaiend met zijn koppel bedreigde. Voor hij de scheidsrechter bereikte kon de politie ingrijpen. om offer apper is te voet- oosteloos en man- :elf nau- i toe. Je ook als de gele- ies maar bij een ntig mi niet zo als Kist jk geen ik weer minuten Excelsi- iet kunt lien één is is hij .Vat dat lekker nij er en De constructeurs hebben zich voorts gericht tot het secretariaat van de FIA in Parijs. Zij eisen dat bij de grote prijs van Monaco, die op 11 mei op het stratencircuit van het prinsdom wordt gehouden en die telt voor de wereldtitel, ten hoogste achttien wagens aan de start mogen komen. De organisatoren wilden dat 25 ren wagens aan de wedstrijd zou den deelnemen. der. Sanders had de mogelijkheid dat monotone spelbeeld te doorbreken, toen hij na vier keer wederzijds serviceverlies op eigen opslag 3-2 in de tweede set kon maken. Toen produceerde hij echter een dubbel fout, die de inleiding vormde tot acht verloren games. Bij 0-4 in de derde set mocht de nationale kampioen nog even zijn vechtersmentaliteit demonstre ren. Hij haalde op tot 5-4, waarna op het tweede matchpunt een crossvolley onbereikbaar langs hem vloog. „Louk Sanders heb ik niets te verwijten”, aldus non-playing captain Ed van Breukelen, READING (Eng). De vereniging van raceautoconstructeurs, die in Rea ding is gevestigd, heeft de internationale automobielfederatie (FIA) verweten on voldoende te hebben gecontroleerd of het circuit van Barcelona voldeed aan de veiligheidsspecificatie van de FIA. Toen een vin van de wagen van de Westduitser Rolf Stommelen bij een botsing met de vangrail afbrak vonden vier personen de dood. HEERLEN. „Er moet zo snel moge lijk een bewindsman komen met speci fieke verantwoordelijkheid voor de li chamelijke opvoeding, sport en recrea tie.” Deze noodkreet komt van J. P. Kramer, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de lichamelijke opvoe ding. CAMBRILS. Het is de vraag of de Aisaver-wielerploeg, waarvan Ton Vissers manager is, de ronde van Spanje kan uitrijden. Volgens berich ten die nog niet bevestigd konden worden, zou de Alsaver-ploeg met onmiddellijke ingang geschorst zijn door de Belgische bond die nog steeds de waarborgsom van 1 miljoen francs voor de sociale verzekering van de renners niet heeft ontvangen. Wan neer de BWB de banvloek inderdaad heeft uitgesproken, zal het team (waarin de Limburger Ben Koken) vandaag uit de Vuelta moeten stap pen. Dat er in elk geval wat rom melt, blijkt uit een reactie van de niet naar Spanje af gereisde manager Ton Vissers die zegt: „We zijn druk bezig deze zaak uit te zoeken. Onze ploegleider in Spanje, Van Vaeren- bergh, heeft via zijn vrouw gehoord van problemen maar officieel weet hij niets. Het zou best kunnen dat de firma die waarborgsom nog niet heeft gedeponeerd omdat we laat bij de BWB zijn ingeschreven en pas begin 1975 hoorden hoe groot het bedrag voor die verzekering was.” Wat de ronde van Spanje betreft: DEN HAAG (ANP). De cijfers van lotto en toto van 27 april zijn: Lotto nr 17: Aantal deelnemers 1.048.531. Inleg 4.075.076. Prijzenbedrag 2.172.598. Ie prijs: 1 winnaar, die ƒ666.666 500.000 netto) ontvangt. 2e prijs: 34 winnaars, die elk 5693 bruto ontvangen. 3e prijs: 324 winnaars, die elk f 896 ontvan gen. 4e prijs: 16.871 winnaars, die elk f 22 ontvan gen. 5e prijs: 17 778 winnaars, die elk f 21 ontvan gen. Toto nr 17: Aantal deelnemers 251.685. Inleg ƒ696.255. Prijzenbedrag ƒ330.721. Ie prijs: 8 winnaars, die elk f 16.536 bruto ontvangen. 2e prijs: 151 winnaars, die elk 547 ontvan gen. 3e prijs: 1687 winnaars, die elk 68 ontvan gen. De jackpot voor de lotto van zondag (lotto- week 18) bedraagt 247.752. De vereniging heeft een telegram ge stuurd naar Thomas Binord, voorzitter van de subcommissie van de FIA inzake circuits en veiligheid. In het telegram wordt gezegd dat deze ramp kon ont staan doordat de veiligheid van de toe schouwers onvoldoende was gewaar borgd. Er wordt aangedrongen op een nieuwe controle van alle circuits, ook van die waarop geen formule 1-races worden gehouden. Nagegaan moet wor den of toeschouwers zich ophouden op plaatsen langs de baan die gevaarlijk zijn. Zeiler - Ben Staartjes eindigde in de derde race van de Tempest-re- gatta op de vijftiende plaats. In het algemeen klassement is Staartjes twintigste. ft!

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15