Naaktstrand wordt HANNIE SCHAFT zaak van gemeente Marine VS kiest de F-18 extreme kranten verkrijgbaar Socialisten betogen massaal in Lissabon Raketaanval op Jeruzalem In Athene alleen /paarbank ujc/t nadedand Dat wat blijft Q d iwegein. De Nutsspaarbank geeft nog steeds cHogeGRer(te! Informeer naar de tarieven op een van onze 65 kantoren, gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN EIS: AFGELEGEN EN AFGEBAKEND GESPREK OVER V.A.D. GAAT DINSDAG VERDER AGENDA pag'na 4 Zon na buien RABIN NAAR FORD Vluchtelingen uit Cambodja komen aan in Thailand Politieke waarnemers voorzien crisis VANDAAG IN imiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiim iooi. E. H. C. O. b.v. Reactie 2 Kunst iimiHiimmigaiatiiiimiHiaiiiaiiiiimiiiii Wegens journalistenstaking F BERENDSEN B.V. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon J 55 44 IJmuiden f f ÏJt_XJ van der Vooren's Luxe Broodsoorten "FINGERLIGKING GOOD!" IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Kabinetscrisis lijkt te zijn bezworen (Van onze parlementsredactie) (Van onze redacteur in Athene) l Socialisten tijdens de demonstratie in Lissabon. 5. (Zie verder pagina 2) jn >mst- Weerrapporten de Binnen- en buitenland 2, 3 aangedrongen op Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kerkdiensten 4 9 Radio en televisie 11 Strips 11 m dit Economie 13 Sport 14, 15 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij” Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 d op een 'ing. an rief „Erbij” van vandaag staat in het teken van oorlog en bevrijding was er vroeg in de avond nog lang niet zeker var of de besprekingen ’s nachts konden worden afgerond. Den Uyl zei gisteravond dat het zeer moeilijk is om te bepalen welk deel van de winst als af te romen overwinst moet worden geschouwd. „Er zijn daarvoor tientallen mogelijkheden, die nog veel nadere studie vragen.” De minister van Economische Zaken wilde de invoering van de VAD koppelen aan een strakker loonbeleid van het kabinet. Dat is vol gens hem onmisbaar naast een krachtig prijsbeleid. Een paar weken voor de bevrij ding dertig jaar geleden werd de Haarlemse verzetstrijdster Hannie Schaft door de Duitsers gefusilleerd. Weersverwachting weerkundige morgenavond: van medewerker onze tot Ameri- bekend JERUZALEM (AP). Premier Jitzak Rabin van Israel heeft een uitnodiging gekregen om in Washington overleg te komen plegen met de Amerikaanse pre sident Gerald Ford. ZATERDAG 3 MEI 1975 65e jaargang nummer 152 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. LISSABON (UPI). Duizenden Por tugese socialisten zijn gisteravond in Lissabon de straat opgegaan om „weg met de dictatuur” te schreeuwen en te eisen dat de regering rekening houdt met verkiezingsuitslagen en de vakbewe ging niet aan zich trekt. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd., f 33,90 p.-kwartaal (p. post f 40,-), p. jaar f 135,10, (p. post f 155,-). Losse nummers 55 ct. Uit het feit dat minister Lubbers van Economische Zaken, die vandaag met vakantie zou gaan, dinsdag ook weer van de partjj >s, kan worden afgeleid dat nog steeds niet alle problemen zijn opgelost. Bij de socialisten sloten zich aanhan gers aar. van de andere partij die de recente verkiezingen won, de Volksde- mocraten Uit luidsprekersauto’s klonk de waarschuwing: „De socialistische par tij zal niet de totstandkoming van een nieuwe dictatuur in dit land gedogen”. De demonstratie van vrijdag was een reactie op de gebeurtenissen van 1 mei, toen Soares de toegang werd geweigerd tot het stadion waar een massabijeen komst werd gehouden van de door de communisten overheerste intersyndicale vakbondsfederatie. DEN HAAG. Indien een gemeente een stuk strand aanwijst voor naaktre- creatie, zal het Openbaar Ministerie geen vervolging meer instellen, indien alhans dit strandgedeelte aan bepaalde voor waarden voldoet. Dit valt af te leiden uit een brief, die minister Van Agt gisteren aan de Tweede en Eerste Ka mer heeft gestuurd. De minister beperkt zich zelfs niet tot stranden: hij spreekt in zijn brief over „terreinen”. Patrouilles van leger en politie speu ren naar lanceerplaatsen van de raket ten, die een bereik van ongeveer 12 kilometer hebben. Ze stierf na een jarenlange periode van actief verzet, waarin ze op alle mogelijke manieren streed tegen de bezetters. Na de bevrijding werd haar lichaam gevonden in de dui nen bij Overveen. Het stoffelijk overschot werd begraven op de Ere begraafplaats. Zoals met zoveel ver zetsstrijders gebeurde, raakte haar naam in vergetelheid. Het enige wat in Haarlem nog aan haar herinnert Minister Van Agt baseert zijn uit spraak op een arrest van de Hoge Raad uit 1970 inzake het naaktstrand te Cal- lantsoog. Uit de jurisprudentie valt af te leiden, aldus de minister, dat het ge meentebesturen vrij staat terreinen aan te wijzen, waarvan men mag aannemen dat ze voldoen aan de criteria, die in dit arrest zijn bedoeld. Het zal een afgele gen terrein moeten zijn, beperkt van omvang, afgebakend en duidelijk gemar keerd. Indien een gemeente een terrein aanwijst met inachtneming van deze cri teria, zal het Openbaar Ministerie zo’n beslissing eerbiedigen, aldus de bewinds man. Voordat de minister tot het opstellen van zijn brief kwam, vroeg hij advies aan de vergadering van procureurs-ge- neraal over het rapport, dat een ambte lijke werkgroep over de naaktstranden had uitgebracht. Dit rapport is niet openbaar gemaakt. Wel werden de hoofdlijnen ervan genoemd door de ver dediger in het proces tegen twee natu risten, die op het nog onofficiële Zandvoortse naaktstrand waren bekeurd. De minister lijkt dit advies in grote lijnen te hebben gevolgd. De zaak van het Zandvoortse naaktstrand waarbij het Hof tot vrijspraak besloot moet nog voor de Hoge Raad komen. In deze zaak gaat het juist om de vraag of het Zandvoortse strandgedeelte voldoet aan de criteria, die de minister nu uitdruk kelijk noemt. Onder invloed van een hogedrukcentrum wordt sterk koude lucht aangevoerd in de hogere luchtlagen. Daardoor zijn ver spreide buien te verwachten, mo gelijk met hagel. Morgen iets sta bieler weer met nog een kleine buienkans. Verwachte tempera tuur 12 tot 14 graden met kans op nachtvorst in het binnenland. JERUZALEM (Reuter). In een voorstad van Jeruzalem zijn vanochtend enkele Katoesja-raketten neergekomen. Twee gebouwen zijn beschadigd en er zijn ruiten gesneuveld, maar er zijn geen slachtoffers. De raketten landden tussen het Israëlische museum en de Hebreeuwse universiteit. In kringen van het kabinet achtte men het voor de hand liggend dat de bewindslieden het dinsdag eens worden. Vroeger in de avond verklaarde premier Den Uyl na een urenlange discussie in de ministerraad, dat er „reële mogelijk heden” en „flink knellende geschilpun ten” waren. Na de avondpauze zetten de ministers hun discussie voort. Den Uyl Het leger had pantserwagens en solda ten in het stadscentrum opgesteld, maar het kwam niet tot ernstige ongeregeld heden. In een poging om de situatie stoom af te blazen hadden premier Vasco Goncal ves en president Da Costa Gomes drin gende besprekingen met de socialistische leider, minister zonder portefeuille Ma rio Soares Ook de ministerraad werd in bijzondere vergadering bijeengeroepen. ARANYAPRATHET (Reuter en UPI) Een groot deel van de ruim zeshonderd buitenlanders, die enkele weken opgeslo ten hebben gezeten in de Franse ambas sade in Pnom Phen, heeft vanochtend de grens met Thailand bereikt. Vandaar zullen ze per bus de reis voortzetten naar Bangkok. In de ambas sade in Pnom Penh hadden zoals gemeld ongeveer 635 mensen hun toevlucht ge zocht, merendeels, Fransen, en 110 ande re buitenlanders. Volgens een zegsman van het Rode Kruis is een honderdtal van hen in Cambodja achtergebleven. Over het lot van de vluchtelingen bestond enige ongerustheid, omdat er een groot aantal mensen opeen gepakt zat in de Franse ambassade en er tekor ten aan drinkwater en voedsel geweest zouden zijn. De mensen die bij de grens post arriveerden leken in goede gezond heid te verkeren. tg is een straatnaambordje en in Zandvoort werd een lagere school naar haar genoemd. Toch leven in Kennemerland en in de Zaanstreek nog tientallen mensen die haar ge kend hebben en in de oorlog met haar samenwerkten. Om te weten wie ze was, wat ze deed, waarom ze zo fel tegen de Duitsers tekeer ging en wat voor vrouw Hannie Schaft was, zocht verslaggever Ton Kors contact met deze mensen. Hij volg de een half jaar lang het spoor terug en schreef zijn verhaal over Hannie Schaft in een speciale bijla ge. Mei 1975. Het valt niet mee om dertig jaar lang het gevoel in stand te houden, dat men „bevrijd” is. Het valt nog min der mee om de intussen geboren genera ties zo’n gevoel duidelijk te maken. En het allermoeilijkste is, dertig jaar lang als bevrijd mens te leven zonder diep teleurgesteld te worden in de verwach tingen, die door de bevrijding werden gewekt. De tand des tijds knaagde dertig jaar lang aan het idealisme waarmee de be vrijden met de wederopbouw begonnen. Het zand des tijds woei over de graven en de hand des tijds deed diepe wonden tenslotte toch nog genezen. Het is niet anders: die nog over zijn van de bevrijde generatie nemen van-» daag afscheid van de vervagende herin nering aan de Mooiste Dag van hun leven. Afscheid van de wraak, afscheid van een gedeelde antipathie tegenover „de daders”, afscheid van het vuur waarmee zij zich koppig al die jaren van binnen hebben verwarmd. Voortaan zullen zij alleen nog zwijgend aan de oorlogsgraven staan, of misschien ook dat niet meer. De geschiedenis heeft het epos der bevrijding opgeslokt en er is geen aanleiding meer om er als oogge tuige over te vertellen. Wie het weten wil, kan het lezen. Welke gedachte rest nu nog? Mis schien alleen deze: Mogen in vredes naam volgende generaties het heilige vuur niet verliezen dat moet opvlammen in woede, verzet en strijd tegen elke psychopathische tiran die door zieke dwepers de absolute macht in handen gedrukt krijgt waar ook ter wereld. Want het is niet alleen „vrede”, die de wereld bewoonbaar maakt, maar vóór de vrede de noodzakelijke uitroeiing van de machtswellust, die de waardigheid van mensen negeert en het waandenk beeld van een begenadigd leiderschap tot een ziekelijke aandoening maakt. Ook al begrijpen velen onze „Bevrij dingsdag” niet meer, laten zij zich in ieder geval hoeden voor schreeuwende massapsychopaten, en voor onverschil ligheid tegenover het woekeren van de bacil der dweperij. Een goed recept: Als in 1932 de wereld uit zelfstandig denkende mensen had bestaan, zou Hit ler van ouderdom zijn gestorven als de gepensioneerde huisschilder Schicklgru- ber. Een aantal scholieren is - o.a. op uitnodiging van onze krant - naar Oost- en West-Duitsland geweest om indrukken op te doen over de oorlog (er stond een bezoek aan Buchenwald op het programma) en de nasleep ervan (de twee geschei den Duitslanden). Ze hebben ge sprekken gevoerd met scholieren en politici. In Erbij doen ze daarvan verslag. Politieke waarnemers voorzien een crisis die het bestaan van de huidige, door de militairen gevormde coalitiere gering zou kunnen bedreigen. DEN HAAG Het kabinet heeft tot bijna één uur vanochtend gepro beerd om een oplossing te vinden voor de problemen rond de invoering van de VAD. Deze vermogensaanwasdeling geeft de werknemers recht op een deel in de winst van de ondernemingen. Bij het beëindigen van de bespre kingen lag er, naar verluidt, een voorlopig akkoord op tafel. Officieel werd er niets medegedeeld. Dinsdag wordt het beraad voortgezet. Een beslissing over de vraag of nu moet worden overgegaan tot volledige ontwikkeling van het nieuwe toestel wordt op het ogenblik bestudeerd door minister van Defensie Schlesinger. De Amerikaanse marine denkt ten minste 600 en wellicht zelfs 800 van de lichtgewicht jagers aan te kopen. De toestellen zijn bestemd voor dienst aan boord van vliegdekschepen. Als besloten wordt het totale project door te laten gaan, zou er een bedrag van 4,5 miljard dollar mee gemoeid zijn. De Amerikaanse luchtmacht maakte op 13 januari bekend dat zijn voorkeur uitging naar de eenmotorige F-16 als lichtgewicht jager ter aanvulling van de duurdere F-15. De beslissing van de marine gaat in tegen het advies van het Congres, WASHINGTON (AP). De kaanse Marine heeft gisteren gemaakt dat de tweemotorige F-18 is gekozen als het nieuwe marine lichtge wicht gevechtsvliegtuig in plaats van de eenmotorige F-16, die door de lucht macht werd gekozen. In de Noordportugese stad Oporto na men tienduizenden socialisten deel aan een soortgelijke manifestatie als in Lis sabon. Gisterochtend was enig optimisme ontstaan nadat donderdagnacht KVP- minister Lubbers (Economische Zaken) en ARP-minister Boersma (Sociale Za ken) met de overige christen-democrati- sche ministers en fractieleiders hadden vergaderd en tot een, niet nader aange duide, overeenkomst waren gekomen. Begin deze week had Lubbers ernstige bezwaren gemaakt tegen het hoofdstuk van de nog te publiceren Nota inko- mensbleid van Boersma, waarin o.a. de VAD wordt geregeld. Lubbers’ verzet gold met name de omvang van de VAD en de normen die gaan gelden voor het vaststellen van de overwinsten van be drijven, waaruit de winstdeling moet worden gefinancierd. ATHENE. Een journalistenstaking voor hogere salarissen en betere arbeids voorwaarden, drie dagen geleden in Athene uitgeroepen, heeft een merk waardige situatie geschapen. De Athe- ners kunnen in deze dagen voor Grieks- Pasen nu alleen uiterst linkse of uiterst rechtse kranten lezen. De beide communistische dagbladen alsmede de junta-gezinde Eleftheros Kosmos hebben namelijk de eisen inge willigd en verschijnen nu met aanzien lijk vergrote oplagen op straat. Veel machtige krantenconcerns als dat van Lambrakis (centrum) en Votsis (rechts) alsmede Eleni Vlachou’s „Karhimerini” houden echter het been stijf en hebben een tegenstaking afgekondigd, waardoor ook de rest van het personeel, zoals de typografen, zijn gedupeerd. Verzetspoëzie Zij had een onvoldoende voor aardrijkskunde die dag, maar wist een week later precies waar Treblinka lag. Gisteravond heeft de socialistische partijleider Mario Soares in een rede spoedige gemeente raadsverkiezingen. „Het is niet normaal dat het merendeel van de plaatseljjke raden in handen is van een partij die slechts vier percent van de kiezers ver tegenwoordigt”, aldus Soares, die daar mee doelde op de MDP, de Portugese Democratische Beweging. I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1