Van Julius Cassar via Napoleon tot Hitler West- en Oost- Duitsland groeien steeds meer uit elkaar In DDR is kapitalisme fascisme „Jedem das Smne” DUITSLAND NU Waarom toch dit alles? t door Marijke Derks door Astrid Hogeland door Peer v. d. Helm door Herman Igor van Tongeren lt J- 23 ZATERDAG 3 19 7 5 M E I k<s®s*aBm Staande op de grote Alexanderplatz in Oost-Berlijn, zie je om je heen een zeer Westers aandoende wereldstad met reusachtige flatgebouwen, vaak versierd met mozaïekvoorstellingen, koperen plastieken of anders- soortige verfraaiingen. Daartussen enorm brede boulevards. Slechts hier en daar een glimp van oudere stadswijken. Rondom je mensen in echt Wes terse kleding en zo nu en dan wat politieagenten. In boekwinkels waar Marx, Engels, Lenin, e.d. in de etalage liggen, maar ook op andere plaatsen, zie je affiches waarop grootheden uit de communistische wereld staan af- gebeeld, vergezeld van leuzen waarin het socialisme als ideaal voor nu en de toekomst wordt bezongen. -T7 8 r a EU 5S; MM! «♦fa schrijven, in Oost-Berlijn opgeleid Maar: Zijn wij tevreden...? iÏMessSSB^yJTWtKSr»^-'* •t-sol- came- Nu, dertig jaar na de tweede wereldoorlog, heeft deze krant het enkele scholieren mogelijk gemaakt om de huidige Duitslanden te bezoeken. De krant had hiermee de bedoeling om een aantal scholieren te confronteren met de situaties in Oost- en West-Duitsland ten opzichte van het toen malige Hitler Duitsland. We hebben grote verschillen gezien met de si tuatie van toen, maar ook wel enkele parallellen. Het eerste doel van de reis was een bezoek aan de Duitse Democratische Republiek: Berlijn, Buchenwald, Weimar en Erfurt. In Berlijn hadden we de mogelijkheid om met een aantal scholieren te praten over de bestaande situatie van de beide Duitslanden. Het ligt geenszins in mijn bedoeling hier een geschiedkundige verhande ling neer te leggen over het ontstaan van het hationaal-socialisme in Duits land, met als verschrikkelijk gevolg de tweede wereldoorlog, waarvan wij nu, in 1975, de bevrijding gedenken en bovenal al degenen die voor deze bevrijding gevochten hebben ten koste van hun eigen leven. Op de eerste plaats ben ik daar niet de geschikte persoon voor en op de tweede plaats mag ik de geschiedkundige feiten bij allen voldoende bekend veronder stellen, maar mocht dit niet zo zijn, feiten kunnen gemakkelijk worden opgezocht. luit- Ne- naal jnge dijk i zit de cans „Daar op de grootste heuvel kunnen jullie de klokketoren van Buchenwald al zien”. Even was het het stil en ieder spande zich in om het eerste teken van het beruchte concentratiekamp te zien. Vrolijk snorrend reed de bus de bloed- weg op, die Hitler voor zijn SS’ers had laten aanleggen om een betere verbin ding te krijgen met zijn kamp. Boven op de heuvel hadden wij een prachtig uit zicht over de beboste hellingen van Wei mar en de vrede van de natuur werd alleen verstoord door de grote radarin- stallaties van het Russische leger, die we niet mochten fotograferen. Buchenwald staat er als een aanklacht tegen de mens, tegen de mens die zijn soortgenoot onderdrukt. ’s werelds waarvan staat. Kunt u zich voorstellen wat een mens moet doormaken en na dertig jaar nóg doormaakt als hij ziet dat er van zijn vrienden zeep gemaakt wordt of lampe- kapjes? Kunt u zich voorstellen wat het betekent om honger te hebben? voel, alsof je werkelijk door een „ijzeren gordijn” ging. een van verschillende l bij- •blaas 1 wel us er groep ieren. cestje irium rende zak- een 1 rit- hun mtijd de een de cht i st ier, scho- pan- veel trom ►r zo ghe- e zo >eidé vrij dere anen loor- isme het heet, nge- van ?aul toog idse wat de af- i in dit fred te pen ;ens ►aar ier- Een reek ►erd :hat bij- ssor oor eü- dat vas nde je er- tio- en: ook oen ang :en tse Ike oe- er- ik- en, iet merkten was de kille wind die over de heuvel joeg. Op deze plaats was het altijd koud, hoe warm je je ook kleedde. Bij het prikkeldraad aangekomen begon het te sneeuwen en terwijl we daar zwijgend over de kale vlakte staarden, waar de voort jagende sneeuw vrij spel had, leek het wel alsof we met ons groep je de enige mensen waren die er op deze trieste aarde rondliepen. Ik zal u niet vervelen met een verslag van wat we daar allemaal te horen kregen omdat u dat allemaal in geschie denisboekjes lezen kunt. Al de afschu welijke wreedheden die de Nazi’s met mensen uithaalden zullen u, als u ze zelf niet hebt doorgemaakt weinig zeggen. En als je dan met verbijstering de gids volgt ga je je ontzet afvragen hoe de mensen dit elkaar kunnen aandoen. Hoe gewone mensen zoals u en ik ande re mensen op zó’n wrede manier kunnen bejegenen. Want voor het grootste deel- waren de Nazi’s hele gewone mensen, die vroeger geen kip kwaad hadden gedaan. Natuurlijk zaten er geesteszie ken onder de kampbeulen, maar dood normale mensen hadden de overhand. Ik vind het dan ook een beetje egoïs tisch om nu met zoveel glorie onze bevrijding te vieren, als een klein kind dat zijn snoepje binnen heeft en de rest van de hongerige kinderen laat omko men. Laten we dan tenminste op bevrij dingsdag eens denken aan de mensen die nog niet vrij zijn! Toch zou je, reizend door de DDR en de BRD niet meteen vermoeden dat de verschillen zo enorm zijn. De beste vraag die je misschien zou kunnen stel len is: Zijn de mensen er tevreden Zelf heb ik deze afschuwelijke oorlog niet h<. even meemaken. Ik kan de verschrikkingen ervan dan ook maar bij benadering aanvoelen, door gesprekken met mensen die het wel allemaal moes ten doormaken, door het lezen erover en vooral door de indrukken opgedaan tij dens het bezoeken van de plaatsen waar zich de meest beestachtige gruwelijkhe den van de oorlog hebben afgespeeld. Wanneer je in deze tijd dooor de liefe lijke omgeving van Weimar rijdt terwijl de zon volop schijnt, is het zo moeilijk voor te stellen dat in dezelfe omgeving het huiveringwekkende 'kamp Buchen wald heeft gelegen. Maar wanneer je over dezelfde grond loopt waar de barak ken stonden, waarin mensen als beesten bij elkaar gedreven hebben gewacht op de dood, die voor hen niets anders dan een verlossing moet zijn geweest, en het begint op zo’n moment te sneeuwen, dan overvalt je een beklemming die ik met woorden niet kan beschrijven. Want hoe kunnen mensen ertoe komen elkaar zoiets aan te doen? met als gevolg een kettingreactie die zich uitstrekte tot de ondergang van vele middenstanders. Zij immers waren afhan kelijk van de koopkracht der arbeiders. In Duitsland nu werd deze economische crisis in zeer belangrijke mate ver zwaard door de druk van economische verplichtingen, zoals de herstelbetalingen die een gevolg waren van Duitsland’s huilde ik uit onmacht, .WAAROM WAAROM? Dertig jaar geleden zijn we bevrijd, nou èn? We zijn in de geschiedenis al vele malen bevrijd. Andere landen op deze wereld worden voortdurend bevrijd en zullen in de toekomst nog vele malen bevrijd worden. Bevrijding zou meer moeten betekenen dan alleen maar het wegjagen van de vijand van eigen haard en huis. Bij bevrijding hoort ook het uitsluiten van de kans op herhaling, niet alleen in Nederland, maar ook over de hele wereld. Dat is pas bevrijding. Want van een werkelijke bevrijding is er na de twee de wereldoorlog bitter weinig terecht gekomen. Overal op aarde worden met onze hulp wrede oorlogen uitgevochten en volken geknecht. Dat de tegenstellingen tussen West- en Oost-Duitsland, (afgekort resp. BRD en DDR), tot op de dag van vandaag groot zijn, kan je als reiziger al merken aan de enorm strenge controle bij het bin nenkomen en het verlaten van de DDR: naar de prikkeldraad- en andere ver sperringen te oordelen, had je het ge- De vier scholieren, die op deze pagina college), Herman van Tongeren (Spaarne-scholengemeenschap), Astrid Hogeland (Ichthus-college) (Lorentz-scholengemeenschap). Doordrongen van het ideaal een „Der de Rijk” te stichten, met een eensgezin de bevolking onder een krachtige leiding, met onderdrukking van klassen strijd en elke intellektuele stroming, be reidde Hitler zijn grote slag voor De mens als individu is echter slechts een willoos, zwak schepseltje voortge dreven door de massa. De omstandighe den waarin hij leeft bepalen voorname lijk ziji. handelswijze. Als aan een ma rionet wordt er aan hem getrokken. Hijzelf wil best het goede, maar het is uiteindelijk het leefklimaat om hem heen dat bepaalt of hij dat goede al dan niet in praktijk kan brengen. Dat is mi de voornaamste reden dat een Caesar, een Napoleon en een Hitler zo gemakkelijk aan de macht konden komen; leeft de mens in een crisis dan stelt hij maar al te graag zijn vertrou wen in iemand die belooft hem uit deze crisis te halen, ook al moet men daarbij over lijken gaan. Zo zwak zijn wij mensen en zolang er mensen zijn blijft elek kans op herhaling van de ver schrikkingen die velen van U hebben meegemaakt niet uitgesloten. rt de bus 1 pas „het jitter :oiets nen”, Wel wil ik kort ingaan op de vraag hoe het mogelijk is geweest dat een aanvankelijk totaal onbetekenend par tijtje als de N.S.D.A.P. (National-Sozia- listisch Deutsche Arbeiterpartei) in die mate kon uitgroeien dat niet alleen elke andere politieke richting werd onder drukt maar zelfs een huiveringwekkend machtsorgaan ontstond dat voor de we reld tot zulke katastrofale gevolgen zou leiden. Deze ontwikkelingen kunnen voornamelijk verklaard worden uit de enorme economische en politieke chaos die na de eerste wereldoorlog heerste; grote werkeloosheid onder de arbeiders Want nog steeds wordt er oorlog gevoerd, oorlogen in het klein en op grotere schaal- Oorlogen met woorden vaak scherper dan messen en oorlogen met kanonnen en granaten. Ons viel op dat deze jongelui totaal geen interesse hadden voor een hereni ging met West-Duitsland. Zij zien in West-Duitsland het kapitalisme en ze ver binden daarmee dat het kapitalisme de opkomst van het Nationaal Socialisme mogelijk heeft gemaakt. Ons viel ook op dat het vroegere concentratiekamp Bu chenwald in stand wordt gehouden niet speciaal als monument voor de joodse slachtoffers van de Nazis, maar als mo nument voor de slachtoffers van het kapitalisme. Voor hen is het kapitalisme praktisch gelijk aan het fascisme. Iets dergelijks mag volgens hen nooit meer voorkomen. In het algemeen geven zij de schuld van de oorlog aan het kapita lisme en denken daarbij aan West- Duitsland, terwijl toch ook de bevolking van Oost-Duitsland niets gedaan heeft om de oorlog tegen te gaan, integendeel net zo hard meedeed. Op onze reis naar Oost- en West- Duitsland was één van de aspecten die ons interesseerden de scheiding van Duitsland, nu 30 jaar na de oorlog. Hoe wordt dit nu ervaren, hoe komt dit op een, zij het speciaal geïnteresseerde, be zoeker over? Aangezien men in de DDR wat stroe ver en terughoudender bleek dan in de BRD, waar we in Bonn aan politici vragen konden stellen, konden we de ideeën op politiek gebied alleen van niet-politici horen. Opvallend was voor ons hierbij dat men in de DDR veel minder in een stemming van toenade ring tussen de beide Duitslanden sprak,' dan dat in de BRD het geval was. In de DDR was een veel sterker afwijzende houding te bespeuren t.o.v. het westerse systeem dan omgekeerd. De behoefte om ooit weer eens met deze BRD verenigd te zijn kon je in deze gesprekken niet vinden. Tenslotte was nog opvallend, dat men in de DDR zeer lofwaardig over de Russische invloed in dat land sprak, terwijl in de BRD bijvoorbeeld de Ame rikaanse invloed, vooral op militair ge bied, meer als een noodzakelijk kwaad werd gezien. In de DDR kregen we veel antwoorden die als cliché’s klonken, terwijl in de BRD soms verhitte discus sies ontstonden. Tot in allerlei kleine details toe zijn deze twee delen van het Duitse volk uitéengegroeid, zelfs op een zodanige wijze, dat ik betwijfel of het nog reëel is over een eventuele hereni- Zij vinden hun systeem veel socialer dan het onze. Zij kennen bijvoorbeeld geen uitbuiting van gastarbeiders. Ook zijn ze erg blij met de voordelen die het huidige systeem met zich mee heeft gebracht. In de bioscoop draait men in plaats van de bij ons gebruikelijke re clamespots verschrikkelijke beelden uit de laatste wereldoorlog. Het communis me speelt hierbij duidelijk de rol van reddende engel, zo krijgt men in het Oosten misschien de behoefte aan het communisme opgedrongen. Alle mensen waar wij mee gesproken hebben, op één na, zien in het socialistische systeerrl de uitkomst en ze leggen grote nadruk op de voordelen ervan. Daarin is misschien een parallel te zien met het Nazi- Duitsiand, namelijk dat een heel volk één gedachte, van bovenaf door middel van propaganda ingegeven, huldigt, en over eenkomstig deze gedachte handelt. Staatsbelang gaat ook in de DDR boven het eigenbelang. Toch heeft hun ideolo gie een totaal andere instelling dan toen. Men werkt hard aan de opbouw van het land en ook de sociale wetten zijn bijzonder goed. Men heeft in Oost-Duits land geen enkele behoefte aan een her haling van de afgelopen ramp. Econo misch gezien is daar ook geen enkele reden toe, want in plaats van de in het Westen groeiende werkloosheid heeft men in Oost-Duitsland nog een aanbod van 2 miljoen arbeidsplaatsen (voorna melijk in de zware industrie). De be heersing van de conjunctuur is daar in handen van de Staat, die de industrie permanent stimuleert. De politieke situa tie is er niet naar dat iemand gemakke lijk misbruik kan maken van eventuele sociale rood en uit eigen belang weer een oorlog zou kunnen beginnen. In West- Duitsland spraken wij met afgevaardig den van de Bondsdag en met leden van de Duits- Nederlandse Parlementariers- groep in Bonn. Zij achten in het huidige West-Duitsland een nieuwe opbloei van iets dergelijks als het Nationaal Socialis- produktie moet verlaagd worden om de produkten tegen een redelijke prijs kwijt te raken. Dit werkt een crisis in de hand. In een crisissituatie nemen de mensen gemakkelijk de maatregelen van de leider aan, als hij maar zorgt voor economische stabiliteit. In West-Duits land kunnen meerdere visies naar voren komen danzij onder andere persvrijheid. Daardoor kan men een persoonlijke keuze maken over de politieke richting die men wil inslaan. Dat vermindert de kans op het ontstaan van een totalitai re maatschappijvisie, want men komt in aanraking met andere visie en men heeft zo de mogelijkheid om zich kriti scher op te stellen ten opzichte van zichzelf, funktionerend in de maatschap pij. Naar mijn mening zijn deze twee dingen van elementair belang voor de vrede en tevredenheid van een volk. Daarbij is ook verdeling van de macht zeer belangrijk. Het mag eenvoudig niet voorkomen dat één iemand kan beslissen over het lot van een heel volk. Tenslotte wil ik zeggen dat daze reis voor mij een rijke belevenis was en dat ik er veel uit geleerd heb om naast elkaar een socia listische- en kapitalistisch systeem te zien functioneren. Ik wil alle mensen die deze reis mogelijk gemaakt hebben, graag bedanken. Hiermee is een greep gedaan uit de veelheid van indrukken die je op reis als de onze opdoet, indrukken mensen uit twee totaal landen, met in dit geval het accent op de DDR, omdat de verschillen met onze eigen samenleving daar ook het grootst zijn. Want voor deze mensen is dit stukje geschreven; dit stukje gaat namelijk over Buchenwald, een van grootste concentratiekampen, het prikkeldraad nog overeind Niet dat het nog als kamp dienst doet; in Oost-Duitsland heeft het opperbevel daar geen behoefte aan. Ten eerste is iedereen in een communistisch land au tomatisch vrij en bovendien is het hele land aan de westkant afgesloten door prikkeldraad. voor de Brandenburger Tor. V.l.n.r. Marijke Derks (Pius X- en Peer van der Helm me nauwelijks mogelijk. Zij geven wel toe dat Duitsland schuldig is geweest, maar zij zien het gevaar van een nieuw Nazidom niet als reëel omdat zij menen dat ultra-rechtse en ultra-linkse groepe ringen in Duitsland weinig aanhang heb ben. Zij bespeuren een gevoel van nostal gie bij de oudere generaties naar de oude Duitse glorie maar bij de jongeren die na de tweede wereldoorlog zijn ge boren, zelfs een afkeer van geweld. Zeer veel jongelui in West-Duitsland pref eren het om vervangende dienst te doen, evenals in Nederland. Men meent in West-Duitsland dat niet enkel de schei ding in twee Duitslanden heeft bijgedra gen tot de ondergang van het Nationaal Socialime. Ideologisch, zo meent men, was de mentaliteit zowel in Oost- als in West-Duitsland zozeer veranderd dat iets dergelijks niet meer mogelijk geweest zou zijn. Zij vinden dat wij Nederlan ders ons te druk maken over deze kwes tie. Ook in Nederland bestaan er zowel ultra-rechtse als ultra-linkse groeperin gen. In West-Duitsland heerst nog een wijdverbreid verlangen naar een here nigd Duitsland, aldus Dr. Hans Jürgen Schierbaum, staatssecretaris en lid van de SPD. In 1972 echter heeft West- Duitsland een basisverdrag afgesloten, waamee het Oost-Duitsland in beginsel als zelfstandige staat erkent. Al lijkt hiermee de politieke realiteit van Oost- Duitsland erkend, toch is er bijvoorbeeld nog steeds geen consulair verdrag met Oost-Duitsland afgesloten. West-Duits land werkt er in stilte aan de grenzen tussen de beide Duitslanden verder open te stellen. Er bestaan wel intensieve hancLlscontacten tussen de Bondsrepu bliek en Oost-Duitsland. Voor mijzelf heb ik de vraag, hoe in de toekomst zo’n ramp te ontgaan, geprobeerd te beant woorden. In het toenmalige verenigde Duitsland waren de economische en so ciale omstandigheden ,als gevolg van de eerste wereld-oorlog en het Verdrag van Versailles, dermate slecht dat de mensen blij waren met de uitkomst die Hitler bracht. Er kwam weer werkgelegenheid voor iedereen en daarmee werd natuur lijk ook het zelfvertrouwen van de men sen gestimuleerd. Men zag zijn leven weer betekenis krijge en men kreeg weer betekenis krijgen en men kreeg dat wij Europeanen ons ervoor moeten hoeden dat dergelijke situaties weer ont staan. Oost-Duitsland leert ons dat men niet stelselmatig een overproduktie moet nastreven en geen behoeften moet aan kweken om de vraag te stimuleren. Overproductie brengt met zich mee dat het aanbod de behoeft ver overtreft. Er ontstaan enorme overschotten en de Uit gesprekken met Oost-Berlijnse studenten bleek, dat zij deze tweedeling van hun stad niet als een groot pro bleem zagen. Op deze wijze waren ze veilig voor een bedreiging uit het westen van hun sociale en politieke systeem, waar deze studenten in grote lijnen wel achter stonden, evenals achter het sys teem van de eenheidspartij in de DDR. (de SED), die men beschouwt als de heerschappij van de arbeidersklasse. Veel waardering voor de in het westen gehanteerde systemen konden ze niet opbrengen. Ze voelden zich niet beperkt in hun vrijheid en ze waren het er zelfs mee eens dat bepaalde lectuur, (in dit geval van Solsjenitsin), door de school verboden was. Ons werd ook uitgebreid verteld hoe men in de DDR in het onderwijs tracht de jeugd van jongs af aan op te voeden tot volwaardige, „har monisch ontwikkelde, socialistische per soonlijkheden”, waarbij ook de arbeid een belangrijke rol speelt. Enkele aspec ten van het Oost-Duitsce onderwijs die direct opvielen, waren de tot het 18e jaar identieke opleiding voor jongens en meisjes, het in het leerplan opgenomen werken in bedrijven gedurende twee jaar, wat maakt dat ook een toekomstig ingenieur bijvoorbeeld weet wat het werken aan een lopende band is, en tenslotte het stimuleren van hulp door knappere leerlingen aan minder begaaf de klasgenoten. verlies in de oorlog 1914-T8. Als „redden de engelen” verschenen de nationaal- socialisten, die op energieke wijze, niet terugschrikkend voor geweld en met schone beloften, begonnen aan te pak ken wat noch sociaal-democraten, noch communisten hadden gedurfd. Binnen afzienbare tijd werd de werkeloosheid teruggedrongen, aanvankelijk door de aanleg van openbare gebouwen, rijkswe- gen, autobahnen e.d., later door een sterk groeiende bewapeningspolitiek Door deze succesvolle bestrijding van de werkloosheid wist Hitler het vertrouwen van de bevolking te winnen. Bovendien werkte het feit dat Joden en democraten de schuld kregen van alle ellende, een hechte nationaal-socialistische mentali teit in de hand. ging te praten. De na-oorlogse generatie in de DDR, zo krijg je de indruk, wordt opgeleid om een apart Duits volk te worden, hoe langer hoe meer verschil lend van dat in de BRD. we van het kamp Deden ze het uit angst voor het regime, uit onverschilligheid of omdat ze waren afgericht zoals het goede soldaten be taamt en voor hen elk „Befehl” een „Befeal” was? Deden ze het misschien omdat ze in de brallende onzin van Hitler en zijn leer geloofden? Dat laatste is zeker niet het geval, omdat deze gruwelen die een mens een ander aandoet helemaal niet uniek zijn. Wat in Duitsland gebeurde gebeurde daarvoor al in vele landen en in vele tijdvakken van de wereldgeschiedenis. Het gebeurt vandaag de dag in Vietnam, in Chili en zelfs dichter bij huis, en het kan evengoed gebeuren. Want u bent net zo goed mens als de soldaten in Vietnam of de bewakers in Buchenwald; mens, behept met precies dezelfde moge lijkheden tot martelen en verdrukken als de vroegere Nazi’s. Maar u bent ook geschapen met de mogelijkheid om u daartegen te verzetten, niet alleen als het om uw eigen hachje gaat, maar u kunt ook opkomen voor anderen, die daartoe niet in staat zijn. Dit alles is de inhoud van een aan klacht. Niet een aanklacht die zegt:„de Duit sers zijn schuldig”, of „de Amerikanen zullen ervoor moeten betalen”, nee, want zij zijn niet schuldig. Het zijn niet de Russen die schuldig zijn of de Chilenen, het is de mens, ook die schuldig is. Wij allen zijn schuldig, want wij vie ren onze bevrijding, onze éigen bevrij ding en bekommeren ons niet om de rest van de wereld. Zo staat het in de ijzeren hekken van Buchenwald gesmeed. Ieder dat wat hem als mens toekomt. Jedem das seine, dat is de inhoud van de aanklacht die Buchenwald vanaf zijn sombere heuvel de lucht inslingert. Nadat de bus de bloedweg weer was afgedaaid, reden we langs het graf van een of andere langvervlogen Duitse dichter, op wiens botten een groot praal graf gebouwd was. Plotseling moest ik denken aan de lijken van hen die daarboven waren omgekomen, wier verminkte botten met honderden tegelijk met een bulldozer een greppel werden ingeschoven Toen knapte er iets in me. Ik huilde. Terwijl de klokketoren van het kamp langzaam achter de heuvels verdween van teleurstelling medelijden en verdriet. TOCH DIT ALLES. Boven alles uit de meer dan 300 m. hoge televisietoren van waaruit je kan uitkij ken over de stad, waarbij de Branden burger Tor, aan het eind van Unter den Linden, meteen opvalt. Aan weerszijden van dit historische monument bevindt zich de Berlijnse Muur met zijn strenge bewaking, samen met de grens tussen West- en Oost-Duitsland, tastbare bewij zen. van het feit dat er na de Tweede Wereldoorlog tussen de overwinnaars van Nazi-Duitsland onderling grote ideo logische verschillen bestonden, resulte rend in de verdeling van Duitsland in zónes die onder controle kwamen te staan van de respectievelijke overwin naars. De Alexanderplatz bij avond maakte op mij een totaal andere indruk: kil, schaarse verlichting, een veel minder gezellige sfeer dan bijvoorbeeld in Keu len. Wat mij o.a. trof, waren een oud vrouwtje en een man die, (het was al over twaalven!met hun handen papier e.d- van de trottoirs verzamelden. Verder voorbij-snellende mensen. Verlatenheid. Het eerste wat

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23