een greep uit het wapengeweld R I B.V. if® I 1946; r I 1955: g 1956: Ibrïlr I k 1973: mei 1954: mei 1945: augustus 1968: januari juli 1971: januari 1953: januari juni 1957: januari mei 1951: 1948: 1947: maart januari 1959: januari I960: januari F 1964: 1969: 1967: januari 1974: maart 1961:. april 1949: augustus oktober 4 de n 59, 1958: januan februari 1970: januari 1966: januari 1950: februari juni 1962: februari 1965: I -'1 - w 'R.I I Bs 1963: februari maart <1 maart juni december februari februari maart april juli augustus oktober -25045 juli oktober juni jn konta luis- 30 jaar vrede reist. april mei april juni oktober november maart augu*Jus februari april maart augustus juni oktober april augustus augustus juni mei juni op Syrisch oktober aanval juli december augustus t in Peruviaanse maart S naar april april maart juli mei mei Turkse Cyprioten. weggevoerd. Israëlische militairen dansen op Syrisch gebied, omdat de krijgskansen gekeerd zijn. Staatsgreep in Zuid-Vietnam. 8 - sie van t n. POMPE MERIAA meer 3tings- euren- ische- tappen I uur) jke- en Nederlaag van de Fransen bij Dien Bien Phu. rt dank sappa- md. en er- zaken. "i Opstand in Bolivia. Opstand in DDR neergeslagen (Ber lin). Mossadeq afgezet in Perzië. De sjah weer terug. Staatsgreep in Venezuela. Djakarta bombardeert een dorp op Midden-Sumatra. In Algerije nemen de Franse kolo nisten de macht in handen. Noodtoestana in Albanië. Perzië op rand van revolutie. (Mos sadeq aan de macht; de sjah enige tijd het land uit). Onlusten in Thailand. Bloedige onlusten in Calcutta. Oorlog tussen Noord- en Zuid- Korea met inmenging van VN- troepen. Opstand in Bolivia. België op grens van revolutie i.v.m. koningskwestie. Atoombom op Hirosjima; 92.000 doden. Atoombom op Nagasaki; 26.000 doden. april augustus Poging tot staatsgreep in Vene zuela. Franse rebellen in Algiers in opstand tegen De Gaulle. Opstand, in Venezuela. Staatsgreep in Laos. Twee nationalistische bewegingen opgericht ter bestrijding Portugezen. Ook strijd in Angola. noordoostelijk India. juli augustus Militaire staatsgreep in Peru. In Kongo-Brazzaville wordt presi dent Youlou afgezet. maart april Staatsgreep in Opper-Volta. in Nigeria wordt een staatsgreep uitgevoerd. President Nkroemah van Ghana wordt door het leger afgezet. Soeharto aan de macht in Indo* nesië. Oorlog, die leidt tot de onafhankelijk heid van Bangladesj. Burgeroorlog in China. Staatsgreep in Laos. Rellen tussen Rooms-Katholieken en protestanten in Ulster. Ierse rooms-katholieken willen niet langer als tweederangsburgers behandeld worden. Chinezen en Russen slaags aan de grens. Een revolutionaire raad neemt in Soedan de macht over. Invasie van El Salvador in Honduras (reden: voetbalwedstrijd verloren). De strijd om Biafra kostte niet alleen veel mensen net leven door oorlogsgeweld, maarookdoorde honger. Kinderen uit Biafra werden zoveel mogelijk door buitenlandse hulp opgevangen. maart oktober Staatsgreep in Ecuador. Mislukte staatsgreep in El Salvador. In de Westafrikaanse staat Daho mey neemt het leger de macht over. Revolutie in Bolivia. Chinese communisten veroveren Amay op troepen van Tsjang Kai Shek. In de republiek Toge nemen de militairen de macht over. Staatsgreep in Sierra Leone. Het leger in Griekenland neemt de macht over. Kolonelsregime. Biafraanse onafhankelijk heidsoorlog. Oorlog tussen Israel en de vere nigde Arabische staten. Mislukte staatsgreep in Griekenland van koning Constantijn. maart mei januari januari Ernstige onlusten in Cairo. Staat van beleg in Egypte. Val van koning Faroek. sn e groeit september Peron afgezet in Argentinië. Peron gevlucht. Israëlische gebied. november Veldslag bij Israëlische grens. Staatsgreep om staatsgreep te voorkomen in Brazilië. november Eerste 6-daagse Israëlische oorlog. Hongaarse opstand. Rusland slaat vrijheidsstrijd neer. Suez-Kanaal crisis. Inval van Britse en Franse troepen in Egypte. december Staatsgreep op Sumatra, het Indo nesische leger neemt de macht over. oktober november december Hevige strijd op Cuba tussen rege- Nigeriaanse troepen nemen het hoofdkwartier van Biafra, Owerri, in. Braziliaanse generaals in opstand tegen de regering. Turkse luchtaanval op Cyprus. Oorlog tussen Israel en Arabische Liga, daags na onafhankelijk heidsverklaring van Israel. Israëlische troepen trekken Egypte binnen. Tweede politionele actie. Grote onlusten hoofdstad Lima. Coup in Tsjaad, president Tomba- baya ten val gebracht. Rode Khmer neemt de macht over in Cambodja. Bewind Saigo<> capituleert voor VRR. Dertig jaar vrede. In Bolivia neemt Hugo Banzer het opperbevel van de strijdkrachten over. juni Mislukte staatsgreep in Chili. augustus Mislukte staatsgreep tegen de Laoti- aanse regering. september De Chileense strijdkrachten zetten president Salvador Allende af. Op Grote verzoendag vallen de Egyptische en Syrische legers Israel binnen. Jom-Kippoer-oorlog. november Staatsgreep in Griekenland. Wisse ling van kolonels. december Guerrillaoorlog Eritrea tegen Ethio- pisch bewind neemt in hevigheid toe. Een beeld uit de Israëlische oorlog in 1973. Arabische krijgsgevangenen worden geblinddoekt Studenten oproer in Polen. Iraakse officieren brengen het regiem-Aref ten val. Tjecho-Slowakije overweldigd door Russische troepen. Dubcek afgezet. Bij een revolte in Oeganda grijpt legercommandant Idi Amin de macht. Het Zuid-Vietnamese leger valt Laos binnen Noord-lerland staat op de rand van een burgeroorlog. De Argentijnse president Levingston wordt afgezet. Staatsgreep in Marokko tegen het bewind van koning Hassan II. Staatsgreep in Soedan tegen gene raal Numeiry. In Bolivia wordt bij een rechtse machtsgreep de linkse president Torres afgezet. november In Thailand grijpen de strijdkrachten de macht. Inval van India in Pakistan. Oorlog tussen India en Pakistan. in Belgisch Amerikaanse troepen Vietnam. Staatsgreep in Birma. Staatsgreep in Argentinië. Staatsgreep in Peru. Al—.'a mXLm -^1— v - Chinese troepen doen aanvallen op grensgebied van februari Onschuldige burgers worden altijd het slachtoffer van oorlogsgeweld, zoals deze Vietnamees, die moet bedelen, omdat hij geen huis en werk meer heeft. Het Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek afgezet. In Argentinië grijpen militairen de macht. september Burgeroorlog in Jordanië. november Syrisch minister van Defensie, Hafez Al Assad, grijpt de macht. Staat van beleg in Polen. Sociale onrust. Staatsgreep in Zuid-Vietnam. Ngoeyen Khan wordt afgezet. Thieu president. Staatsgreep in de Dominicaanse Republiek. Staatsgreep in Algerije. President BenBella wordt afgezet. Staatsgreep in Indonesië, Soekamo’s bewind wankelt. Staatsgreep in Kongo. Moboetoe grijpt de macht. Een symbolische foto van de Hongaarse opstand tegen het Russische bewind. Met hamers tegen tanks. Het Hongaarse verzet werd gesmoord door Russisch geweid. R juli Staatsgreep in Peru, september Algerije onafhankelijk. Opstand van Tibetanen in China en Mongolië. Ernstige onlusten Congo. Fidel Castro neemt de macht in - Cuba over. Opstand van het Iraakse leger. Opstand in Tibet tegen de rode Chi nezen. Braziliaanse indianenstam in opstand tegen de blanke kolonisten. Bloedige rellen in Natal en Transvaal. Bloedige incidenten aan de Chi- nees-lndiase grens. november Een bloedige stammenoorlog in het Belgische mandaatgebied Roeanda Oeroendi. Opstand in Paraguay. Burgeroorlog in Paraguay. Arabische aanvallen op Joodse nederzettingen in Palestina. Gevechten tussen Engelsen en Ara bieren bij Palestijns-Syrische grens. Transjordanië verklaart Zonisme de oorlog Eerste politionele actie in Indonesië. Mislukte invasie op Cuba tegen Castro. Franse generaals aan de macht in Algerije. augustus Paleisrevolutie in Brazilië. september Staatsgreep in Syrië. Dit land scheidt zich af van de Ver. Ara bische Republiek. december Troepen van de Verenigde Naties vallen Katanga aan. Britse militaire actie tegen Jemen. Staatsgreep in Colombia. september Staatsgreep in San Marino. december Mislukte opstand op Ambon voor onafhankelijkheid. september Burgeroorlog in Griekenland. nov.ember Strijd in Indo-China. december Perzische troepen rukken de Rus sische provincie Azerbeidjan binnen. Burgeroorlog in Irak tussen Ara bieren en Koerden. Staatsgreep in Oeganda tegen Idi Amin mislukt. President Diori van Niger wordt afgezet. Staatsgreep in Portugal door een junta onder leiding van generaal De Spinola. Brengt rechts regime Caetano ten val. Mislukte opstand tegen het bewind van Hugo Banzar in Bolivia. In Noord-Jemen wordt de regering ten val gebracht. De door Griekse officieren geleide Nationale Garde op Cyprus grijpt de macht en zet president Makarios af. Kolonelsregime Griekenland ten val gebracht. Turkse invasie op Cyprus. Staatsgreep in Afghanistan. december Mislukte staatsgreep in Mada gaskar. Mislukte staatsgreep in de Centraal Afrikaanse Republiek. Grensincidenten tussen Mali en Opper-Volta. Opstand op Corsica tegen de Franse regering, juli Staatsgreep in Irak, september Opstand in Venezuela. Staatsgreep in Birma. Staatsgreep in Thailand. Staatsgreep in Soedan. ringstroepen Batista en rebellen van Fidel Castro. V r De ellende van de Vietnamese oorlog ten voete uit. oktober juni .s rf if -: Militiare staatsgreep in Irak. Militaire staatsgreep in Syrië. Staatsgreep onder leiding van Azurdia Peralta in Guatamala. Oorlog tegen de Koerden in Irak. september Opstand in Kabylië (Algerije) tegen het bewind van Ben Bella. Het leger werpt de regering van Honduras omver. Vijandelijkheden tussen Algerije en Marokko. november Militaire staatsgreep in Zuid- Vietnam. President Diem wordt ver moord. Staatsgreep in Irak. september Opstand in Argentinië. Opstand van legerofficieren in Jemen. december Troepen van de VN bezetten de hoofdstad van Katanga.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25