DDR: Ideologie valt buiten de vreedzame coëxistentie I ft F J A x Het aanzien best waard «PI •V 1 ZATERDAG 3 19 75 MEI Kernwapens door dr. Bas de Gaay Fortman Verderfelijk F ■■rswwrr ar.r .4^ TO X "X In 1966 reden er nauwelijks auto’s in Oost-Berlijn, nu werden we op zondag in de Harz zelfs met filevorming geconfronteerd. Voor niets zijn de Oostduitse leiders zo beducht als voor economische onrust. Economische vooruitgang waarvan ook de massa moet kunnen profiteren, vormt dan ook de eerste steunpilaar van het regeringsbeleid. Meer dan acht jaar geleden had ik voor het laatst de DDR bezocht. In mijn herinnering was het een triest land, met bedrukt kijkende mensen. Die indruk werd in het straatbeeld van vandaag niet bevestigd, in ma teriële zin heeft het land grote vooruitgang geboekt. Daardoor hebben de mensen enige consumptievrijheid gekregen, met uitzicht op verdergaande welvaartsvergroting. 26 SCH/EIEH a.u-b, '7 1946 H.R. iar i wii aai kt -<r k *tr- er-s e »srr« •»F',»'jBWrr«**'«ii'r-r’.a t ..y r -■ i Iedere politicus moet het niet slechts hebben van eigen verdiensten, maar ook van de fouten van zijn tegenstanders. De Oostduitse radio liet dan ook niet na bij voortduring te wijzen op de grote werk loosheid in het westen. Maar wie over schakelde op de Westduitse radio, kreeg eveneens te horen dat de werkloosheid wel eens een blijvend karakter zou kun nen hebben. De Oostduitse burger, die dan boven dien bemerkt dat in West-Europa ter reuracties blijkbaar niet kunnen worden voorkomen, gaat zich afvragen of het eigen systeem alleen maar nadelen heeft. Deze houding was te merken, ook bij de niet-communisten die wij spra ken. compromis bij de onderhandelingen in Wenen liggen al klaar. Gerard Vermeulen en Johan Jong- ma stelden dit boek samen uit een overvloed van materiaal waarover ze De Oosteuropese politici zijn heilig overtuigd van de verderfelijkheid van het westerse economische en politieke stel sel. Toch willen zij met ons goede eco nomische, politieke en culturele betrek kingen onderhouden. Westerse politici worden allerhartelijkst ontvangen. Men is bereid over elk onderwerp met hen te spreken. Tegelijk is het voor de anders denkenden in eigen land heel moeilijk met hoge partijfunctionarissen in ge sprek te komen. Hartverwarmend waren onze ontmoe tingen met een aantal christenen in de DDR. Opvallend openhartig vertelden zij over hun problemen. Door de intensieve bemoeienis van de socialistische staat, ook op het gebied van opvoeding en levensbeschouwing, zijn conflicten on vermijdelijk. Typerend vond ik de be scheiden maar zeer principiële houding van de kerkmensen tegenover de poli tiek, zowel die van het Westen als die in eigen land. De laatste dag van ons bezoek logeer den we in een dorpje in de Harz, op 5 kilometer van de Westduitse grens. Daar stuiten we voortdurend op bordjes met de waarschuwing „Grenzgebiet-Sperrzo- ne”. Dorpjes die minder dan 5 kilometer van de grens liggen, mogen alleen be zocht worden met een speciale pas. Niet temin merkten we bij de burgers in dit gebied niets van ook maar enige belang stelling voor die grenssituatie. Wellicht is de grens het grootste taboe in de DDR. Toen we na een streng gecontroleerde grensovergang weer aan de andere kant waren gekomen, bleek daar precies het omgekeerde het geval. Een grote groep Westduitse toeristen stond naar de grens te gapen. De ideologische ontspanning is nog ver weg. Bij dit bezoek ging het mij er vooral om een indruk te krijgen van de militai re inzichten van de Oostduitse leiders. Gezien hun onwankelbare vriendschap met de Sowjet-Unie, mocht worden aan genomen dat de DDR-ideeën tévens hét NAVO-Warschaupact één op drie is. Toen ik bij een bezoek aan Bulgarije vroeg waarom er niet ook daar zoveel tanks waren, terwijl zij eveneens grensden aan het NAVO-verdragsgebied (Griekenland en Turkije), was het antwoord dat die grens onvergelijkbaar was met de grens in het westen. De tanks in het westen waren daar gekomen als gevolg van de Tweede Wereldoorlog. Gezien de twee wereldoorlogen die vanuit Duitsland waren gevoerd, was „het Duitse gevaar” voor hen geen denk beeldige zaak. Inderdaad lijkt het aan nemelijk dat de Sowjet-Unie én uit angst voor politieke veranderingen in de Bondsrepubliek én om op de DDR te kunnen blijven rekenen, een flink aantal tanks in Oost-Duitsland zal willen hou den. Bij de onderhandelingen in Wenen over wederzijdse troepen vermindering is, ondanks anderhalf jaar onderhandelen, nog steeds geen vooruitgang geboekt. Gezien het Oosteuropese overwicht in tanks, vraagt de NAVO van hen een meer dan evenredige vermindering. Het Voor wie niet gelooft in het „mensen gelukkig maken, desnoods tegen hun zin” is die „vrije socialistische mens” bovendien een innerlijk tegenstrijdige ge dachte. Toch heeft het onderwijs sterk bijgedragen tot de aanvaarding van de ‘onherroepelijkheid van de DDR als eigen socialistische staat. r*' 9 ■T De tweede grote steunpilaar is het onderwijs. Daarin moet de „vrije socia listische mens” worden gevormd. Zolang de overgrote meerderheid van de bevol king nog naar de Westduitse televisie kijkt en de grens hermetisch gesloten moet blijven, is het daar nog ver van daan. gevoelen van Moskou zouden weerspie gelen. Er bevinden zich in de DDR zo veel Russische tanks, dat de verhouding bij de geïllustreerde pers konden be schikken. Uitgave van Amsterdam Boek W W. Brezjnev en Nixon, wandelend in het buitenverblijf van de Russische partijleider in Oreander aan de Zwarte Zee in juli 1974. Een feit dat de meeste mensen vergeten zijn, dit b.v. in tegenstelling tot Nixon’s aftre den. Zo’n foto toont aardig de betrek kelijkheid van net nieuws en nieuws foto’s aan. Het „Aanzien van 1974” is een fotoboek vol met deze betrekke lijkheden, vol sombere en ook wel opgewektere nieuwsfeiten. Hé, denk je bij het zien van een foto van de doop van Maria Carolina Christina, het vierde kind van prinses Irene, dat was er ook nog. Inmiddels is de veertiende uitgave van een serie die in 1962 startte, een duidelijk bewijs dat er voor deze fotoboeken grote belangstelling bestaat. Wie ze alle maal in z’n bezit heeft kan zich verheugen in een aardige fotodocu mentatie die naast fraaie foto's vele middelmatige telt die alleen interes sant zijn door het nieuwsgebeuren. Ook uit militair oogpunt bestaat er een direct verband tussen taktische kernwapens en tanks. Wie zich wil in stellen op een mogelijke uitschakeling van zijn vliegvelden en bevoorradings- mogelijkheden achter het front, die kiest voor tanks. Tanks zijn immers eniger mate bestand tegen radioactiviteit en kunnen tevens gebruikt worden voor een doorbraak naar vijandelijk grondge bied. Daarbij kan men ervan uitgaan dat een land niet gauw kernwapens zal gebruiken op eigen grondgebied. Aldus wordt dan een onderhandelings- situatie geforceerd naar het voorbeeld van de Israëlische doorbraak naar de westelijke oever van het Suez-kanaal. Hier staat natuurlijk tegenover dat tanks ook voor offensieve doeleinden kunnen worden gebruikt. Daarom streeft de NAVO terecht naar een grote ver mindering van het aantal Sowj et-tanks in Centraal Europa. Maar dit streven wordt ongeloofwaardig wanneer aan het eigen overwicht in kernwapens niet mag worden getornd. Na een plezierige maaltijd wilde ik onze Oostduitse gastheren echt hartelijk danken. Bij de gesprekken over ontwa pening en wederzijdse troepenverminde- ring hadden -ze steeds benadrukt dat politieke ontspanning gepaard moet gaan aan militaire ontspanning. Ik besloot er een schepje bovenop te doen, en bracht een dronk uit op de politieke, de militai re en de ideologische ontspanning. Onze gastheer dronk wel mee, maar reageerde onmiddellijk: „Wat de ideolo gie betreft, wil ik graag een beperking maken!” Ds leer van de vreedzame coëxistentie strekt zich niet uit tot de ideologie, omdat communistische regimes nu eenmaal staan of vallen met het absolute gelijk van de leidende partij. Aan de staat wordt een onbeperkte macht toegekend; niet alleen op econo misch gebied, maar ook op dat van de cultuur. Dan kun je het je niet veroor- ’oven de juistheid van het staatshande- len nog eens in twijfel te trekken. Dit absoluutheidsbeginsel geeft de idee van vreedzame coëxistentie iets onwe zenlijks. Het is enigszins de vergelijken met de wijze waarop katholieken en protestanten elkaar bejegenden voor de Tweede Wereldoorlog. Ze waren volko men zeker van de dwaling van de ander, maar werkten toch vriendschappelijk samen op tal van gebieden waarop ze gemèenschappelijke belangen hadden. Fritz Behrendt maakt nu al weer 25 jaar politieke tekeningen. Ze worden niet altijd en overal in dank afgenomen, maar dat is inherent aan het vak. Behrendt wordt met name verweten, dat hij zich te rechts opstelt. Maar wat is nu precies het midden? En waar liggen links en rechts bij het midden? Bij Behrendt gaat het om het scherp stellen van onrecht, zoals het het ziet (en dat is zijn recht). Hij kan in forse zwart witte halen een dictatuur van rechts (kolonelsregimes, junta's) als links (Oostblok landen) scherp neerzetten. En dan pakt hij als „lijdend" object meestal een gewoon mens, een vluchteling, een verschoppeling. Vandaar dat de naam „Mensen" voor de nieuwste Behrendt-uitgave een goede is. Men vindt er 24 tekeningen, die Fritz Behrendt zelf heeft uitgezocht voor dit jubileum-album (Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar). Het is niet zo maar, dat Behrendt tot deze stijl van tekenen - strijd tegen het on recht, dictatuur en terrorisme - is gekomen. Hij leefde van 1925 tot 1937 in Duitsland. Daar zaten vier jaar Hitler bij. Zijn Duitse ouders vluchtten met hem om politieke redenen naar Nederland. Fritz belandde twee keer in een Duitse gevange nis. Na de oorlog studeerde hij een paar jaar in Joegoslavië. In 1949 werd hij in Oost-Berlijn gearresteerd omdat hij het Joegoslavische Tito-standpunt betreffende de Komintern (communistische internationale organisatie) verdedigde. Zes maan den zat hij daarvoor in een geïsoleerde cel. Vrijgekomen ging hij politieke teke ningen maken. Hij publiceerde in veel kranten en tijdschriften. Voordat hij over stapte naar Het Parool (waar hij nu nog vast aan verbonden is) werkte hij als politieke tekenaar voor het Algemeen Handelsblad. Warschaupact wenst daarentegen bevrie zing dan wel vermindering met een gelijk percentage. Mij bleek nu dat er aan Oosteuropese zijde wel degelijk te praten valt over meer dan evenredige verminderingen, mits het Westen het gesprek niet be perkt tot alleen die wapenonderdelen waarin het Warschaupact een overwicht heeft. Dit is heel belangrijk, want het betekent dat aanvaarding van het Ne derlandse standpunt over de atoomwa pens een doorbraak in de onderhande lingen zou kunnen forceren. Onze regering is van mening dat ook over de tactische kernwapens onderhan deld zou moeten worden. Op dit terrein heeft de NAVO een overwicht van twee op één. Als het Westen nu bereid zou zijn tot een meer dan evenredige ver mindering van kernwapens, of liefst nog het vaststellen van een atoomvrije zone, dan zou daarvoor een veel meer dan evenredige vermindering van het aantal tankdivisies van het Warschaupact kun nen worden verkregen. Met andere woorden, de mcgelijkheden voor een STOP Protest 1964 Vlucht voor het water 1953 De cirkel 1973 Vooruitgang 1961

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 26