Vraag in Kort Geding tussen NVSH en SDH: Afsplitsing abortusklinieken redding of chicane Beeld Den Uyl op persconferentie: prinses van Kritiek Lubbers onverwacht Bod Amro op Pierson, Heldring en Pierson Zes ministers naar Brussel voor overleg opvolger Starfighter Industriebond NKV wil Europees toestel Den Uyl brengt bezoek aan VS ditjwp llll Li In Engeland negen Ieren veroordeeld Dodelijk mosterdgas gestolen Stakingen kostten Suriname vermogen Geschenk Tekort Ontslagen Ambassade Herdenking Tentoonstelling Vernieling Sit down staking Roken Geheim Rel Nisjikawa Euphraat ruzie Vrijgelaten BINNEN- EN BUITENLAND De NVSH heeft in 1971 de stichting (Vervolg voorpagina) tot met voor van 19.29 oneffenheid op het beeld waar zij een jaar aan heeft gewerkt en dat be stemd is voor Centrum ’45, waar de slachtoffers van de tweede wereld oorlog die lijden aan het z.g. post- concentratiekampsyndroom onder be handeling zijn. Links op de foto prin ses Beatrix en rechts mevrouw Ka- tinka Bruijns, de lerares beeldende kunst van de prinses NVSH, ter financiering van de activi teiten van de vereniging. 22.53 18.11 20.09 13.05 uur uur uur uur uur uur 22 22 12 13 13 11 15 10 13 14 12 10 12 21 21 18 23 16 20 20 14 19 12 28 25 17 17 22 21 23 18 21 12 19 25 20 10 20 20 20 17 24 0 0 Om dat veilig te stellen, benoemde de NVSH drie bestuursleden in het bestuur van de SDH. Waar echter niemand rekening mee hield, aldus mr. Rood, was dat de NVSH-mensen in de top van de SDH zich tegen de NVSH zouden keren. kunnen zoals van de geruststellende gezien dat mi: Deze geldstroom is geheel opge droogd. De NVSH dreigt een tekort aan liquide middelen te krijgen, aldus mr. Rood, waardoor deze maand al de salarisbetaling moeilijk zou wor den. Mr. Pruim legde er de nadruk op dat zijn cliënten niet op eigen belang uit waren, maar uitsluitend de klinie ken wilden redden van de financiële ondergang, die de NVSH bedreigt. Daarom ook is de maandelijkse afre kening stopgezet, aldus mr. Pruim. De SDH houdt rekening met forse belas tingaanslagen en wil reserves kwe ken. Uitspraak dinsdag 13 mei 09.30 uur. aldus Andriessen, gisteren in de KRO- actualiteiten rubriek Echo. Zeven jongelui, werkzaam in het CNV vakantieoord in Oostkapelle hebben op staande voet ontslag aangezegd gekregen omdat ze weigerden te werke n als het bestuur van het CNV de komst van 40 Surinamers vandaag opschort. De zeven zijn bang dat door deze extra belasting een te zware wissel op hen wordt ge trokken. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft gisteren bericht ontvangen dat de voormalige staf van de Nederlandse ambassade in Saigon zich veilig en wel aan boord van een Ameri kaans schip bevindt. nnw n nnw w wnw w n nnw w wzw wnw n w.st. w n w nnw no zw no zw ono zo w w nnw z ono nnw ozo z nw n n zw nnw o w nno ozo nnw w n 5 5 3 4 1 5 5 3 0,4 0 2 Q 0 0 0 0 0,1 o 0,2 0 0 0 o 1 o o o o o o o o o o 4 o o o o o DEN HAAG (ANP) Is de loskoppeling van de Stichting Directe Hulpverlening, die drie abortusklinieken exploiteert, van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Hervorming de redding geweest van een uniek stuk hulpverlening, of was het een chicane van drie leden van het hoofdbestuur van de NSVH om hun eigen belangen zeker te stellen? Verder was bij het gesprek van don derdagavond volgens de heer Andriessen een inhoudelijke grondslag gevonden waarop de ministers Lubbers (Economi sche Zaken) en Boersma (Sociale Zaken) elkaar kunnen vinden. Inderdaad bekij ken de beide ministers de politiek vanuit hun eigen invalshoek, maar een aantal basisgedachten die uit het gesprek naar voren is gekomen zou tot een overeen stemming in het kabinet moeten kunnen leiden, aldus de heer Andriessen. Met de afsplitsing zijn ook aanzien lijke financiële belangen gemoeid. Bij de NVSH en de gelieerde stichting werken in totaal 150 mensen. Er gaat per jaar zo’n 10 miljoen om. Bij de SDH werken 70 mensen, de part-time artsen niet meegerekend. Daar gaat zo’n 4 miljoen per jaar om. Het exploitatie-overschot van de drie kli nieken is per maand 100.000. Dit bedrag ging iedere maand naar de Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lisabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Volgens de SDH, zo betoogde mr. J. Pruim, bestond er na de ruzies bin nen de NVSH het gevaar dat het apparaat van de SDH zou worden afgebroken, waardoor een uniek stuk hulpverlening om zeep zou worden geholpen. Dat moest voorkomen wor den. De fractievoorzitter van de KVP, mr. Frans Andriessen was gisteren redelijk optimistisch over het vinden van een oplossing. „Op dit moment kan ik me een kabinetscrisis niet goed voorstellen, sie met 1.510.000 gewone aandelen van '20 stijgen, aldus de mededeling. De Amro Bank brengt het bod uit onder het voorbehoud dat de inmiddels aangevraagde verklaring van geen be zwaar van de President van De Neder- landsche Bank wordt verkregen en aan deelhouders de vereiste statutenwijziging goedkeuren. Met de werknemersorgani satie heeft overleg plaatsgevonden en de centrale ondernemingsraden van de twee banken hebben positief advies uitge bracht. DEN HAAG (ANP). Zes Nederland se ministers zijn vandaag aanwezig bij het overleg tussen Nederland en België inzake dc opvolging van de Starfighter. Het zijn premier Den Uyl en de minis ters van der Stoel van Buitenlandse Zaken, Duisenberg van Financiën, Vre- deling van Defensie, Boersma van Socia le Zaken en Lubbers van Economische Zaken. BIRMINGHAM (AFP). Negen Ieren die ervan beschuldigd zijn in 1973 een reeks bomaanslagen gepleegd te hebben in Birmingham, zijn gisteren veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van ne gen tot zestien jaar. Het vonnis werd geveld door een rechtbank in Birming ham. ZONDAG 4 MEI IJMUIDEN Hoogwater 10.14 uur en Laagwater 5.26 uur en WEERRAPPORTEN regenbui regen regen regen regenbui geheel bew. regen regen zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt half bew. regen zwaar bew. regen half bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. regenbui zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. geheel bew. half bew. onbewolkt Van de Nederlandse bevolking vindt 67 percent dat de dodenherdenking op 4 mei moet blijven en 64 percent vindt dat men bevrijdingsdag mogt blijven vie ren. Als er volgens de industriebond NKV binnen een paar jaar geen belangrijke projecten in Europa van de grond ko men, kunnen we de Europese vliegtuig industrie wel vergeten. Daarom is het van belang dat de Nederlandse regering kiest voor de Mirage of de Viggen. Vooral Fokker zou gebaat zijn met de aankoop van de Franse Mirage. De heer Nijnatten: „Er is een grote zekerheid, dat Fokker het project tot het einde toe kan volhouden. Daarbij komt, dat er voor Fokker mogelijkheden zijn om F-28’s in Frankrijk af te zetten”. Volgens de industriebond garandeert de keuze van Mirage voor 1200 mln. gulden aan manuren in Nederland. En er zullen dan geen tussentijdse calcula ties worden gedaan, waardoor de Neder landse werkgelegenheid in gevaar zou komen. Volgens de Industriebond NKV is Ne derland, wat betreft de werkgelegenheid, het meest gebaat bij de aanschaf van een Europees vliegtuig als opvolger van de Starfighter. De bond heeft ernstige bedenkingen tegen de eventuele aan schaf van het Amerikaanse toestel YF- 16 van General Dynamics, „omdat zoiets zeer riskant is voor de vliegtuigindustrie in Nederland en in Europa”. In de komende maanden zullen in het luchtmachtmuseum op de vliegbasis Soesterberg twee voor ons land unieke tentoonstellingen te zien zijn. De eerste over de luchtoorlog in de jaren 40-45, de tweede over Nederlandse ruimtevaartac- tiviteiten. directe hulpverlening opgericht. Niet om abortus-activiteiten te lozen, maar uitsluitend om die om allerlei praktische redenen onder te brengen bij een aparte rechtspersoon. Het is nooit de bedoeling geweest dat de SDH afzonderlijk, los van de NVSH, zou gaan opereren, aldus mr. M. Rood namens de NVSH. Mr. Rood was namens de NVSH een geheel andere mening toegedaan. In een fel betoog zette hij uiteen dat naar zijn mening de afsplitsing het werk is van drie mensen die aan zagen komen dat zij ontslagen zouden worden, daarom in het geheim de SDH los koppelden en bovendien er nu op uit zijn om de NVSH failliet te laten gaan. Vier inwoners van Sittard hebben naar schatting voor 10.000 gulden schade aangericht in een gesloten café. Zij gooi den de ruiten in en vernielden het inventaris. De vier zijn aangehouden. Voor deze vraag staat mr. J. Blaauw, president van de rechtbank in Den Haag. Voor hem verschenen gistermorgen pleiters van de NVSH en de SDH, die tegen elkaar een kort geding hadden aangespannen, met als inzet de al dan niet legale afsplitsing, eind augustus vorig jaar, van de SDH (toen nog geheten SDH-NVSH). met twee abortusklinieken in Den Haag en Zwolle. Het conflict is de zoveel ste uitvloeier van de ruzie die vorig jaar gaande was binnen de NVSH. Meer dan 1600 inwoners van het hoofdkwartier van de VN hebben giste ren in de hal van het gebouw een sit down staking gehouden uit protest tegen de weigering van een verhoging van de kinderbijslag. Het conversierecht zal met ingang van medio 1978 ingaan en wel zodanig, dat jaarlijks een vierde van het uitgegeven nominaal bedrag converteerbaar zal worden. Het recht tot conversie blijft gelden tot medio 1985. Het preferente dividend zal met ingang van het boek jaar 1985 worden verlaagd tut 1 pet. De conversiekoers is vastgesteld op 62,50. Op die basis zal het geplaatste kapitaal van de Amro Bank na algehele conver- Op zijn wekelijkse persconferentie heeft premier Den Uyl gisteren erkend, dat de kritiek van minister Lubbers ook voor hem tamelijk onverwacht is geko men. Overleg in kleine kring in het begin van deze week had niet het ge wenste resultaat. De premier wilde op zijn persconferentie niet aangeven waar nu precies de knelpunten liggen en wel ke kampen nu eigenlijk nog tegenover elkaar staan. Uit woorden van minister Boersma van donderdagnacht zou kun nen worden opgemaakt dat de christen democraten in gesloten front het Cats- huis zijn binnengestapt. Fractieleider Andriessen zei gistermorgen dat de KVP wat water in de wijn had gedaan. Dat kan duiden op een compromis-voorstel van Lubbers en Boersma. Bij het bepalen van de voorwaarden van het bod zijn de twee banken ervan uitgegaan, dat de fusie de gezamenlijk vermogenspositie, de fiscaal vrije agiöre- serve van de Amro Bank en de winston derneming per gewoon aandeel Amro Bank niet nadelig mag beïnvloeden. Voorafgaande aan het besluit van Pierson, Heldring en Pierson om volledig te gaan samen werken met de Amro Bank, zijn intensieve studies gemaakt van mogelijke alternatieve samenwer kingsvormen. waarbij inbegrepen samen werking met een buitenlandse bank of bankgroep Bij de beoordeling van deze mogelijk heden heeft Pierson, Heldring en Pierson zich in grote mate laten leiden door een aantal commerciële doelstellingen, ge richt op de handhaving en versterking van haar nationale en internationale marktpositie, alsmede door de voorwaar de dat in een nieuw samenwerkingsver band de mogelijkheden voor de ca. 1500 medewerkers van Pierson, Heldring en Pierson aanwezig dienen te zijn om hun specifieke kennis te benutten en te ont plooien. aan een evaluatie. Voor Nederland was daarvoor komende dinsdag gereserveerd. Op het voorlopig vergaderschema van de Tweede Kamer is in de eerste week van juni een dag gereserveerd voor een debat met de regering over de opvolging van de Starfighter. Als geruststellende ontwikkeling wordt gezien dat minister Van Agt (KVP-vice-premier) gistermiddag het re sultaat van het gesprek in het kabinets beraad niet heeft afgewacht en met onderwijsminister Van Kemenade naar de West vertrok. „Wij hebben afgewogen of dat wel kon, maar uiteindelijk kwa men wij tot het oordeel dat zijn reis door kon gaan,” aldus Den Uyl. Als Lubbers nog steeds met zijn protefeuille zou zwaaien, wordt Van Agt als eerste genoemd die met hem uit het kabinet zou stappen. De Club Actieve Niet-Rokers (CAN) is van mening dat het roken op een aantal plaatsen wettelijk verboden moet wor den. Volgens het CAN moet dat onder meer voor onderwijsinstellingen, zieken huizen, overheidsinstellingen en het openbaar vervoer gelden. En dat is gebeurd: augustus vurig jaar wijzigden de heren Smit, Van der Valk en De Mik in het geheim de statuten van de SDH en kapten alle banden met de NVSH. Over de rede nen van deze actie gingen nu de twee korte gedingen die gisteren gedurende vijf uur tegelijkertijd voor mr. Blaauw speelden. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Zonnige perioden, maar aanvankelijk ook enkele buien. Vrij koud. Aantal uren zon 3 tot 15. Minimum temperatuur omstreeks 4 graden. Maximum temperatuur omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal 70 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Boersma die na donderdagnacht in de nota wil hebben. Den Uyl beklemtoonde gisteren dat de VAD een zeer gecompli ceerd vraagstuk is. Hij wees op de moeite van met name de Deense en Duitse regering om een VAD-regeling in te voeren. Het ontwerp is ir die landen al veel verder dan bij ons. Tijdens het wegslepen van een sta caravan van enkele woonwagenkampbe woners in Maastricht, is het gisteren tot relletjes gekomen tussen de begeleidende mobiele eenheid van de politie en de woonwagenkampbewoners. De bewoners wilden niet naar het nieuwe kamp in Meersen. De heer Andriessen noemde de beslis sing over de vermogensaanwasdeling wel een serieus punt waarover de meningen uiteenliepen. „Deze meningen zijn na het gesprek van donderdagavond weer gaan sporen,” aldus de heer Andriessen. Vol gens hem hebben de twee fractievoorzit ters van de in het kabinet vertegenwoor digde christen democratische partijen in dat gesprek met de ministers serieus geprobeerd een zodanige bijdrage te le veren dat het kabinet een oplossing kan vinden. De procureur van het .district Tokio heeft een lid van het Rode Leger, de 24- jarige Joen Nisjikawa, beschuldigd van poging tot moord in de zaak van de gijzeling in de Franse ambassade in Den Haag, september vorig jaar. ZONDAG 4 MEI 5.06 uur onder 2.14 uur onder Het overleg is om 10 uur ’s ochtends aangevangen in het Egmontpaleis te Brussel. Premiei Den Uyl verklaarde gisteren op zijn wekelijkse persconferentie: „Het wordt in Brussel een open gedachten wisseling Het is niet de bedoeling con crete besluiten te nemen” Na het ge- BONN (DPA). Uit een opslagplaats van het Westduitse leger in Munster (Neder-Saksen) is giftig mosterdgas ge stolen. Volgens het Westduitse ministerie van defensie is het gestolen mosterdgas afkomstig uit voorraden uit de eerste en tweede wereldoorlog, die vernietigd moeten worden. Een militair van het Britse leger kwam om het leven toen hij poogde een bom onschadelijk te maken. De bomont ploffingen veroorzaakten materiële scha de van naar schatting meer dan een half miljoen pond sterling (ongeveer 3 mil joen gulden). Aangezien de vernietiging een tech nisch gecompliceerd procédé is, is ermee gewacht. Volgens Bonn zijn de gestolen gifstoffen niet van het Westduitse leger. Een Westduitse krant heeft gemeld, dat 53 stalen flessen met het dodelijke mos terdgas gestolen zijn. vliegtuigindustrie voor de vakbond on derhoudt. garandeert General Dynamics slechts voor de eerste twee honderd toestellei in het totale YF-16 project compensatie-ordérs voor Nederland. Dat zou volgens hem kunnen betekenen, dat Nederland daarna buiten het project komt te staan. De beer Nijnatten: „De kans zit er dik in, dat de productie na de eerste twee honderd toestellen geheel in handen komt van de Amerikaanse industrie. Aan de hand van calculaties gaat Gene ral Dynamics namelijk bekijken aan wie de verdere ontwikkeling van het project in handen wordt gegeven. Amerika zal die concurrentiestrijd gemakkelijk kun nen winnen, omdat men daar eerder geneigd is om te bezuinigen op het sociaal beleid, met name wat betreft de arbeidsomstandigheden”. Syrië en Irak hebben een bittere strijd over het water van de rivier de Eu phraat beslecht na bemiddeling van de Saoedi-Arabische olieminister Jamani. Irak beschuldigde Syrië ervan water van deze rivier achter te houden in een reservoir. Zon op Maan op Hij had een lijst opgesteld van de stakingen. In 1970 had Suriname te ma ken met 7 stakingen, wat 1496 verloren mandagen inhield. In 1971 waren er 49 stakingen (10.380 mandagen). „Slechts” dertien stakingen in 1972, maar veel verlies aan mandagen (43.701). In 1973 dertig stakingen met 31.840 verloren mandagen. In 1974 waren er tien stakin gen (27.313 mandagen). In het eerste kwartaal van dit jaar tenslotte beleefde Suriname drie stakingen. Volgens het lijstje van minister Frijmersum bete kenden die 17.000 verloren mandagen. De minister zei het beter voor zijn land te vinden als de verhouding werk- nemer-werkgever zou worden herzien. In de plaats van het „oude confrontatie- model” moet volgens hem het model komen, waarbij de werknemer zelf aan deelhouder is. De Surinaamse ambtenaar werkt eigenlijk al op die manier, maar hij beseft te weinig. Minister Frijmer sum deed een beroep op de ambtenaren meer werklust en enthousiasme te to nen. Als dat compromis stand is gekomen, waarmee de oplossing op zich wachten te wijten zijn aan verzet uit het progressieve kamp, waar linkse mi nisters mogelijk niet akkoord gaan met de afgezwakte VAD Premier Den Uyl vertrekt volgende week zaterdag naar Canada voor een officieel bezoek van enkele dagen. Hij heeft in St. Catharina’s en in Toronto ontmoetingen met geëmigreerde Neder landers en zal ook een Nederlandse boomkwekerij bezoeken. Op maandag 12 mei heeft de Nederlandse premier on dermeer besprekingen met premier Tru deau en de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken Maceacher. inderdaad kan de stroefheid op zich laat Generaal Vito Miceli, het vroegere hoofd van de Italiaanse inlichtingen dienst, die verleden jaar oktober werd aangehouden op beschuldiging van sa menzwering tegen de regering, is giste ren in vrijheid gesteld nadat zijn advo caten een borgsom van ruim 40.000 gul den hadden gestort. De bevolking van de Russische repu bliek Georgië heeft de bewoners van Texel, uit dank voor de hulp gedurende de opstand van de Georgiërs tijdens de Duitse bezetting, een monument aange boden, dat morgen door de Russische ambassadeur in ons land zal worden overgedragen. Gisteren werd het ge denkteken op een sokkel geplaatst, maar omdat deze nog zacht was, zal het monument nog enige dagen in de stei gers moeten blijven staan. PARAMARIBO (ANP). De ruim 110 stakingen sinds 1970 in Suriname hebben dat land een vermogen gekost. Naar schatting van minister van Arbeid Frijmersum betekenden de stakingen (in de particuliere sector) een verlies van ruim 200 miljoen Surinaamse guldens aan nationaal produkt. Voor een land als Suriname is dat schrikbarend hoog, aldus Frijmersum op een bijeenkomst ter gelegenheid van de viering van de dag van de arbeid in Suriname. uur 5.26 uur AMSTERDAM (ANP). De Amster dam-Rotterdam Bank NV en de firma Pierson, Heldring en Pierson hebben overeenstemming bereikt over een volle dige samenwerking, die door middel van aandelenruil tot stand zal worden ge bracht. Hiertoe zal de Amro Bank een bod uitbrengen op alle aandelen van de naamloze vennootschap waarin de firma Pierson met terugwerkende kracht per 1 januari 1975 zal worden omgezet, aldus de Amro Bank. De samenwerking zal zodanig zijn dat Pierson, Heldring en Pierson haar activiteiten onder eigen naam en leiding voortzet en dat naar het oordeel van de twee banken de verdere groei van Pierson is. gewaar borgd. DEN HAAG (ANP). Premier Den Uyl zal op woensdag 14 mei met de Amerikaanse president Ford en minister Kissinger van Buitenlandse Zaken pra ten en dineren. In de morgenuren be zoekt drs. Den Uyl president Ford op het Witte Huis. Daarna overlegt hij op het State Department met minister Kis singer. ’s Avonds omstreeks half acht begint op het Witte Huis een werkdiner, waarbij premier Den Uyl zowel presi dent Ford als minister Kissinger zal ontmoeten. In ruil voer alle aandelen van Pierson, Heldring en Pierson, waarvan het ge plaatste beginkapitaal op nominaal f 94.375.000 zal worden vastgesteld, biedt de Amro Bank een zelfde nominaal bedrag aan certificaten van 6,6 pet pre ferente aandelen Amro Bank. Deze zul len converteerbaar zijn in gewone aan delen Amro Bank. De certificaten zullen slechts bij conversie geroyeerd kunnen worden MAANDAG 5 MEI IJMUIDEN Hoogwater 11.26 uur en Laagwater 6.36 uur en 1 op uur uur sprek zullen de ministerraden van de beide landen zich afzonderlijk zetten Zon Maan op 5.04 uur onder 20.10 2.34 uur onder 14.10 Volgens districtsbestuurder T. Nijnatten, die de contacten met

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2