R PPR-TOP NATIONALE HERDENKING OP DE DAM besluiten geëindigd y V Papoea-leider Jouwe vraagt steun voor vrijheidsstrijd r Jongeren denken traditioneel over huwelijk en seksualiteit Overleg over opvolging Starfighter zonder Echtpaar op bromfiets gedood „KABINET-DEN UYL MOET VERDWIJNEN" Man verdronken □«Enk) ditmi s I II O I! Nieuwe verkiezingen zouden in najaar moeten worden gehouden TUSSEN BELGIE EN NEDERLAND Prof. dr. S. Kooy in themanummer Jeugd en Samenleving: Indonesië van vele terreurdaden beschuldigd MEDEPLICHTIGE AAN GIJZELING IN ZWEDEN OVERLEDEN Prof. Heertje: Prijzen omlaag bij sterke produktiestijging MAANDAG 5 M E I 19 75 MA Starfighter Kinderarbeid Diana Achtste dodi Molenda; Dicht Kijk uit Beroofd Een flesje bier Protter Kroniek Ongeluk (Van onze par lemen tsredactie) zijn. kansloze WEERRA PPORTEN iz c c IJMUIDEN DINSDAG 6 MEI bovendien uur RBÏÏbS! Het bestuur van de PPR moet binnen- DEN HAAG Een overgrote meerderheid van de PPR-top meent, dat het kabinet-Den Uyl moet ver dwijnen. Het liefst zou men nog dit najaar nieuwe Tweede-Kamerver- kiezingen houden. Over de vraag of de PPR het kabinet dan ook ten val dient te brengen, bestaat echter nog geen overeenstemming. Dat bleek zaterdag tijdens een bijeenkomst in Woudschoten, waar partijbestuur, ongeveer 200.000 Op 14 mei heeft premier Den Uyl een ontmoeting met de Amerikaanse presi- Hoogwater Laagwater en en 12.36 20.41 21 26 uur uur 0 0.2 Prof. Kooy beschrijft de bestaande opvattingen over seksualiteit en verge lijkt ze met resultaten van eerder on derzoek. Behalve dit artikel met gege vens over recent jeugdonderzoek bevat het dubbelnummer van Jeugd en Sa menleving er nog een van de hand van drs. J. van Bergen en dr. V. Welten naar aanleiding van de uitkomsten van het Na de Last Post en een minuut stilte speelde de koninklijke militaire kapel het Wilhelmus. Koningin en prins open den vervolgens het défilé langs het mo nument. De plechtigheid werd voorafge gaan door een herdenkingsdienst in de Oude Lutherse Kerk. Zoals elk jaar op 4 mei werd op de Dam nog een avondbijeenkomst gehou den. te< za he ge ta te nno no ono ono nno nno no n nno ozo no noa no nno no no nnw ono nnw no w.stil nno ono oano zzo o nno n z no z nno n no wnw zw n o w nnw H Vai reg din gon re or st Vc Tl G ni re te sc vi di v t( b c< b v s V h b ki te T V' li h 13 12 12 13 12 12 13 10 11 14 SB 14 15 12 12 3 16 8 10 24 9 13 10 17 20 17 5 15 14 14 19 12 16 5 22 17 26 0 3 6 0 0 0 4 1 2 0 0 0 o 0.6 0.1 0 0 1 0 0 17 0 0 0 0 4 2 10 0 0.2 0.2 0 0 2 0 0 0 E in vie Me me aar E gis de bei sat ten en tie mij goi Tr< I Vit rer reg me eel be leg mc ge Op de Waalsdorpervlakte namen giste ren vele duizenden mensen deel aan de dodenherdenking.: De actrice Diana Dors, die in novem ber jl. bijna overleed aan een aanval van meningitis, verwacht haar vierde kind. De baby zal in oktober worden geboren. Het Britse sex-symbool, nu 43 jaar oud, is getrouwd met de 35-jarige acteur Alan Lake. Lake is haar derde echtgenoot. Mevrouw Dors heeft al drie kinderen: twee uit haar tweede huwelijk (met de filmnroducent Dawson) en een uit haar huidige. Het Tweede-Kamerlid Pier van Gor- kum zou er een groot voorstander van zijn, dat het congres het kabinet-Den Uyl afwijst. „Tot nu toe is het in Nederland gebruikelijk, dat een kabi- netcrisis ontstaat over een klein beleids onderdeel en op een onverwacht moment. Een kabinetscrisis is dan niet democra tisch. Het lijkt mij juist goed, dat een congres zich in alle openbaarheid uit spreekt over het beleid van een regering. Dan snapt de kiezer ook de argumenta tie”. Ondernemingen kunnen overwinsten wegwerken door gelden naar het buite- land te schuiven en kosten te laten exploderen totdat een „normaal winst- peil” is bereikt, zo stelde de hoogleraar. onbew. 1. bew. 1. bew. 1. bew. 1. bew. half bew. regenbui regenbui 1. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. half bew. 1. bew. motregen zw. bew. onbe^v. regen zw. bew. onbew. geh. bew. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. half bew. motregen regen onbew. regenbui regen onbew. 1. bew. regen zw. bew. 1. bew. onbew. regen 1. bew. regenbui DINSDAG 6 MEI de fracties van Eerste en Tweede Kamer en de PPR-bewindslieden bijeen waren. zullen wind- en waterradmolens in beweging Op 9 mei gaat premier Tindemans naar de Franse president Giscard d’Es- taing en dan zal ongetwijfeld het jong ste Franse aanbod aan de orde komen. Weer In binnen- en buitenland onder 20.12 onder 15.16 uur vooronderzoek „jeugd en emancipatie”, en met name wat de zelfbeleving van jongens en meisjes en hun toekomstver wachtingen betreft voor beroepsmoge lijkheden en huwelijk. Hierbij vallen de veel grotere beroepsgerichtheid van de toekomstverwachtingen van de jongens op en bij de meisjes een geringer wor dende behoefte aan een formeel huwe lijk. AMSTERDAM. (ANP) Op de Dam in Amsterdam is gistermiddag in aanwe zigheid van koningin Juliana en prins Bernhard de nationale dodenherdenking gehouden. De korte plechtigheid werd ook bijgewoond door premier Den Uyl, de commissaris der koningin in Noord- Holland, mr. F. Kranenburg en burge meester Samkalden. Volgens waarnemers in de Belgische hoofdstad hebben de Nederlandse be windslieden (behalve Den Uyl namen ook Van der Stoel van Buitenlandse Zaken, Vredeling van Defensie, Duisenberg van Financiën en Lubbers van Economische Zaken aan het overleg deel), zich niet duidelijk achter de Belgische premier Tindemans gesteld. Tindemans en de an dere Nederlandstalige ministers in het Belgische kabinet hebben een voorkeur voor de Amerikaanse F-16. De Fransta lige ministers, onder wie naar wordt aangenomen Defensie-minister Van den Boeynants, voelen meer voor de Franse Mirage F-l. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis Tindemans, op wiens verzoek het overleg plaatsvond, zou met steun van de Nederlands regering zijn Franstalige collega’s in de regering hebben willen overtuigen van de voordelen van de keuze voor de F-16 in vergelijking met die voor de Mirage. Premier Den Uyl is niet zo ver gegaan, aldus waarnemers, omdat hij rekening moet houden met de sterke aandrang van de PvdA-ton en de socialistische Tweede-Kamerfractie een goedkoper en eenvoudiger toestel dan de F-16 te kiezen. De situatie is nog ingewikkelder ge worden nu Frankrijk heeft aangekon- digd dat de prijs van de Mirage nog zal worden verlaagd. Volgens het rapport van de stuurgroep van de experts van België, Nederland, Noorwegen en Dene marken, is het Franse toestel op zijn gunstigst 7 pet duurder dan de F-16. De Fransen zouden dit verschil nu onge daan willen maken. Een vrouw die zwaar was gewond toen vrijdag een Mirage-straaljager van de Belgische luchtmacht neerstortte opl het plaatsje Vechta in Duitsland, is gis-l terochtend overleden. Daarmee is hetl dodental op acht gekomen. Op de Nationale Molendag, 10 mei, in Nederland enige honderden TERNEUZEN (ANP). In het Veerse Meer is zaterdag de 24-jarige onderwij zer P. Panis uit Watermael-Boitsfort (bij Brussel) verdronken. Hij was met een vriend aan het zeilen, toen om ongeveer half elf hun boot kapseisde. De vriend, die een zwemvest aanhad, kon de boot rechttrekken, maar vond geen spoor meer van de Belgische on derwijzer. Een zoekactie van de Rijkspo litie te water is tot nu toe zonder resultaat gebleven. Nadat het koninklijk paar als eerste een krans aan de voet van het nationaal monument had geplaatst (zie foto) legden twee nabestaanden een krans na mens alle nabestaanden, premier Den Uyl en de ministers Vredeling en De Gaay Fortman namens de ministerraad en de Chefs van Staven namens de krijgsmacht. Daarna volgden nog krans- leggingen door een groot aantal binnen- en buitenlandse organisaties. Een aantal PPR-voormannen, onder wie de leider van de Tweede-Kamer- DEN HAAG (ANP) Jongeren denken vrij traditioneel over huwe lijk en seksualiteit ondanks ver schuivingen. Dit constateert prof, dr. G. Kooy in „Kenterende sek suele moraal”, in het themanummer van het tijdschrift Jeugd en Samen leving over de rolverhoudingen tus sen man en vrouw, historisch, antro pologisch en volgens actueel onder zoek. De directie van de Holiday Inn Corpo ration heeft de ruim tweehonderd werk nemers van de Holiday Inn op Curacao laten weten dat de exploitatie vandaag wordt stopgezet. De Antilliaanse premier Evertsz heeft gezegd dat de regering zich zal beraden over te nemen maatre gelen. Volgens hem is er geen ontslag- vergunning aangevraagd. De Holiday Inn Corporation zou zich schuldig maken aan conttracbreuk. Het toerisme op Cu racao loopt slecht, in tegenstelling tot dat op Aruba. Zon op Maan op Burgemeester en Wethouders van Epe zitten in hun maag met 1000 boekjes van de Stichting Burgerschapskunde met de titel ..Kijk uit. achter je.” B. en W. hadden deze boekjes reeds besteld maar de Eper raad besloot zaterdag in een extra-vergadering met twaalf tegen ne gen stemmen dat het krediet voor dit boekje niet moest worden verstrekt. De PvdA in Epe heeft nu aangeboden om het krediet voor de boekjes uit de partijkas te betalen. Of B. en W. de kosten van de bestelde exemplaren nu niet zelf moeten betalen, staat nog lang niet vast. Daarvoor is opnieuw een extra raadsvergadering nodig en bovendien een hele procedure via GS. Prof. dr. Jan Huisman schrijft over de man-vrouwverhouding in de vroege westerse cultuur, met name in de Ger maanse oudheid. Prof. dr. Ton Weiler belicht enige aspecten van de man- vrouw-verhouding in de middeleeuwen. Drs. Lène Dresen-Coenders sluit daarop aan met een beeld voor de tijd rond 1500, de zogenoemde drempel van de moderne tijd. De studenten' Froukje Wieringa en Selma Leydesdorff en drs. Joyce Outshoorn behandelden enige as pecten yan de verhouding tussen man en vrouw en de maatschappelijke achter grond daarvan voor de periode die er in ons land op volgde. Bij dit viertal artikelen sluit dat van drs. Johanna Fortuin aan over man- vrouw-relaties in verre, vreemde landen. Drs. Jeanne van Doorn-Janssen plaatst tot slot kritische kanttekeningen bij re cente onderzoeken naar de opvattingen van vrouwen over haar rol in gezin en maatschappij. bij nieuwe verkiezingen een sterker pro gressief kabinet mogelijk zou worden. De PPR-top beraadde zien afgelopen weekeinde over de vraag of het congres van de PPR op 31 mei zou moeten besluiten om het kabinet naar huis te sturen. De bewindslieden van de PPR hebben zich bereid verklaard om onmid dellijk op te stappen als het congres dat van hen vraagt, maar zijn van mening dat zo’n verzoek beter niet gedaan kan worden. Een belangrijk deel van de partijtop meent echter, dat het congres juist we-1 moet besluiten om de fractie en bewindslieden te adviseren te breken met het kabinet. Zoals gemeld verklaarden de ministers van Defensie van de vier landen ruim drie weken geleden dat de F-16 militair- technisch het beste en zowel qua aan schaf- als gebruikskosten het goedkoop ste is van de drie onderzochte vliegtui gen (waaronder ook de nu Zweedse Viggen-Eurofighter). dent Ford, met wie hij de Starfighter- vervanging ook zal bespreken. Het is niet bekend of Tindemans en Den Uyl daarna nog zullen overleggen. Er is niet afgesproken wanneer de keuze van beide regeringen bekend wordt gemaakt, aldus Den Uyl zaterdag. kort besluiten of het het congres eet advies zal geven voor de uitspraak op 3| mei. De partijleden moeten dan name- lijk aan de hand van een evaluatierap port uitmaken of het kabinet-Den Uyl een voldoende progressief beleid heeft gevoerd. Dit congres wordt voor he kabinet-Den Uyl bijzonder gevaarlijk aangezien in februari al 40 percent va: de PPR-congresgangers met het kabina wilde kappen en een eventuele keua voor de Amerikaanse F-16 als opvolga van de Starfigter nieuwe tegenstander: van het. kabinet zal opleveren binnen d> PPR. Volgens de radikalen leidt het kabinet niet tot een vernieuwing van maat schappij. Het doet volgens hen te wei nig aan democratisering van de bedrij ven en is halfslachtig in het buitenlands beleid en defensiebeleid. De PPR-top wijt dit aan de te sterke- invloed die KVP en ARP op het kabinetsbeleid zouden hebben. De politieke verhoudin gen zijn volgens de PPR’ers sinds no vember 1972 zo sterk veranderd, dat er zambique beeft Nederland iets goed te maken aan de Papoea’s. U kunt dertig jaar bevrijding herdenken, voo’ ons Pa poea’s is de verschrikkelijke bezetting nog niet voorbij. Het is niet te laat om ons te steunen. Wij snakken naar onze vrijheid", aldus de heer Jouwe. Volgens de Papoea-leider heeft Neder land zijn volk in 1963 met goedvinden van Europese, Aziatische en Arabische staten „als een stelletje koeien” ver kwanseld aan de republiek Indonesië. Met enkele andere verzetsstrijders is Jouwe twee maanden geleden naar Oos telijk Nieuw-Guinea gereisd, dat binnen kort onafhankelijk van Australië wordt. Samen met Oostelijke leiders, die willen bemiddelen, hebben ze een brief aan de Indonesische regering geschreven met het verzoek opnieuw de onderhandelin- gen over onafhankelijkheid voor West- Irian te willen openen. „OostelijK en Westelijke leiders op Nieuw-Guinea zijn het er volledig over eens dat heel Nieuw-Guinea onafhanke lijk moet worden”, aldus de heer Jouwe. Volgens de Papoea-leider wordt zijn volk dooi het Indonesische militaire be wind met de totale ondergang bedreigd. Hij somde een aantal „terreurdaden” op die Indonesië aan de Papoea’s zou heb ben begaan sinds de overdracht in 1963:” Zonder vorm van proces zijn in de Hausner stierf aan de verwondingen die hij bij het veroorzaken van de ontploffing in de ambassade op het ein de van de gijzeling heeft opgelopen. Dit is gisteren door de procureur- generaal in Karlsruhe bekendgemaakt. De 22-jarige Hausner was vorige week maandag uit Zweden uitgewezen en naar de bondsrepubliek overgevlogen. UTRECHT. (ANP) Papoealeider Ni- colaas Jouwe heeft zaterdag in Utrecht een beroep op de Nederlandse bevolking gedaan de vrijheidsstrijd tegen het Indonesische bewind op voormalige Ne derlands Nieuw-Guinea moreel en fi nancieel te steunen. Jouwe sprak als voorzittei van de Nationale Bevrijdings- raad tijdens een open dag van de stich ting „Hulp aan Papoea’s in nood”. „Namens de onderdrukte Papoea’s op West-Irian doen wij een beroep op het Nederlandse volk en in het bijzonder op de Nederlandse regering om vrede voor ons volk bij de Indonesische regering te bepleiten. Meer dan aan Angola of Mo- i- NIJMEGEN (ANP). De 38-jarige Nijmegenaar W. Boseker en zijn 35- jarige vrouw zijn zaterdag bij een ver keersongeluk in hun woonplaats om het leven gekomen. Het echtpaar werd op zijn bromfiets aangereden door een au tomobilist die onder invloed van drank bleek te verkeren. De man is ingesloten. Het dubbelnummer is gemaakt onder het motto dat een mens in het Jaar van de Vrouw ook wel eens wat anders wil lezen. De auteurs tonen aan, dat de verhouding tussen man en vrouw geen statisch gegeven is en is geweest. Econo mische faotoren zijn een belangrijke oorzaak geweest bij het ondergeschikt worden van de vrouw aan de man. Dat de vrouw geen werkzaam aandeel be hield in het arbeidsproces had vaak tot gevolg, dat de vrouw aan de man onder geschikt werd. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het overleg tussen de Belgische en Nederlandse regering over de keuze van een straaljager ter vervanging van de Starfighters van de iuchtmacht van beide landen (en die van Noorwegen en Denemarken) is zaterdag in Brussel zonder besluiten geëindigd. Na afloop van de bijeenkomst in het Egmont-Jaleis be perkte premier Den Uyl zich tot de mededeling dat men eikaars standpunten beter had leren kennen. De 40-jarige bedrijfsleider van Netto- rama in Oosterhout (N.-B) is beroofd van 21.000 gulden toen hij met een geldcassette de zaak verliet na de vrij dagse koopavond. Een jongeman heeft zaterdagmiddag kort na sluitingstijd een slijterij in Eindhoven overvallen. Hij eiste een fles je bier. De winkelier bedreigde hij met een geweer. Toen deze wegdook achter rekken met wijn en om hulp begon te roepen, verdween de overvaller. Zonder bier. De driejarige R. Beenen uit Groningen is gistermiddag in Nijensleek (gem. Vledder) door een auto gegrepen en overreden. Het kind, dat op slag dood was, was met zijn grootvader aan het wandelen en rukte zich plotseling los. De 20-jarige A. Rottier uit Heinkens- zand is gisteravond in Borssele met zijn motor tegen een personenwagen gereden en gedood. De personenwagen had de heer Rottier geen voorrang verleend. In Gramsbergen is zaterdagmiddag de 84-jarige G. Timmermans uit Velp bij het oversteken door een motor aangere den en ter plaatse aan hersenletsel over leden. Df bestuurder van de motor werd in een ziekenhuis opgenomen. Even ten noorden van Maastricht is zaterdagavond de Maastrichtenaar G. van dep Zee onder de trein uit Valken burg gekomen en gedood. De man stond op de spoorbaan om een foto te maken van een stoomtrein met spoorweglief- hebbers. Op Sicilië moeten kinderen uit armoede werken in plaats van naar school te gaan. Op deze wan toestand is gisteren gewezen door de Italiaanse kranten naar aanleiding van de dood van een kind van dertien jaar zaterdag op een bouwterrein. Kinderen tussen de zes en veertien jaar werken volgens de kranten voornamelijk als manusje van alles in bouw, kleinhandel en visindustrie. Sociale of ziekteverzeke ring is er in de meeste gevallen niet bij. Het zaterdag door kortsluiting omgeko men kind bracht een maandloon van 28.000 lire (ongeveer 170 gulden) mee naar huis. David Protter, de man die zich vorige week meester maakte van het Israëli sche consulaat in de Zuidafrikaanse stad Johannesburg, heeft in zijn cel in het hoofdbureau van politie in die plaats tweemaal een poging gedaan zichzelf te doden. De toestand van de 24-jarige Protter is volgens een arts niet ernstig. Na een onderbreking van vijf maan den is in Moskou weer een nummer van de Kroniek van de Lopende Gebeurte nissen verschenen. De Kroniek is het meest bekende blad van de „andersden kenden” in de Sovjet-Unie. Het nieuwe nummer telt 63 pagina’s en is aan wes terse journalisten uitgereikt. In artikelen wordt grote aandacht geschonken aan de processen tegen Martsjenko, Georgi Vins (de baptistenleider) en de schrijver Vla dimir Maramzin. Verder meldt de Kro niek dat in Estland in december een aantal mensen is gearresteerd in ver band met de zaak van de Estlandse Democratische Beweging. Negen personen zijn gedood en 14 gewond toen bij Dargai in Pakistan een bus in een 700 meter diep ravijn stortte. STUTTGART (DPA). Siegfried Hausner van de Baader-Meinhofbewe- ging die na de overval op de Westduitse ambassade in Stockholm is aangehouden, is in de gevangenis in Stuttgart-Stamm- heim overleden. 5.02 uur 2.52 uur fractie Bas de Gaay Fortman, raden een dergelijke breuk met het kabinet af. Voor de kiezers zou een dergelijk poli tiek gedrag volstrekt onbegrijpelijk zijn, menen zij. Bovendien zou een breuk veroorzaakt door de PPR uiterst moeilij ke politieke verhoudingen oproepen bij een nieuwe kabinetsformatie. Als de PPR tot een breuk met het kabinet zou besluiten stapt De Gaay Fortman op. Hij zou dit enige tijd geleden al hebben laten weten aan het partijbestuur. 0.03 uur 7.50 uur DEN HAAG (ANP). De regering dient het prijsbeleid permanent te ma ken, zo dat ondernemingen met een zeer sterke produktiestijging hun prijzen moeten verlagen. Er zullen zo geen su perwinsten ontstaan. Dit heeft de Am sterdamse econoom prof. A. Heertje gis termiddag verklaard. Hij gaf in een radio-uitzending (AVRO) een openbaar advies aan de le den van het kabinet, die zich bezig hou den met het verschil van inzicht over de vermogensaanwasdeling. afgeloper twaalf jaar minstens 40.000 Papoea’s vermoord, eerst onder het mom van collaboratie met de Nederlanders, toen onder het mom van communisti sche sympathieën, terwijl nu de gueril- lastrijders worden af geslacht. De meeste mannen tussen 16 en 45 jaar, vaak door Nederlanders opgeleide ambtenaren, worden naar Indonesië gedeporteerd voor een zogenaamde her-studie. Als ze terugkomen zijn ze werkloos, omdat In donesiërs hun plaatsen hebben ingeno men. Na de overneming zijn er duizen den immigranten uit Indonesië west- Irian binnengekomen. Ze nemen de Pa poea’s hun gronden af, met het gevolg dat deze zwervers en vreemdelingen in hun eiger land worden”. Al deze ter reurdaden gebeuren, terwijl de lidstaten van de Verenigde Naties, inclusief Indo nesië, elders in de wereld een einde maken aan terreurdaden”, aldus de heer Jouwe. De heer J. Marey, persvoorlichter van de Nationale Bevrijdingsraad, gelooft niet meer in het vroegere pleidooi voor een keuze tussen associatie met Neder land. Indonesië of onafhankelijkheid. „We zijn met oostelijk Nieuw-Guinea één volk. Samen met hen winnen wij nu de volledige onafhankelijkheid. Dat is alleen mogelijk als we tegelijkertijd met Oostelijk Nieuw-Guinea onafhankelijk worden, omdat Indonesië anders een niet- aanvaisverdrag met Oostelijk Nieuw Gui nea zal sluiten, zodat van daaruit geen strijd gevoerd kan worden voor de be vrijding van West-Irian”, aldus de heer Marey. Gaat deze laatste kans niet door, dan voorziet hij twee mogelijkheden: „Of we strijden door tot de laatste Papoea uit Nieuw-Guinea is verdreven, of het wordt een voortbestaan in een dieren tuin zoals de Amerikaanse Indiaan. Om dat te voorkomen wonen wij hier in Nederland als politiek balling teneinde internationaal de aandacht op ons volk te kunnen vestigen”, aldus Marey. 2- =S Ei M c c w Si

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2