Regeringscoalitie handhaaft zich in Noordrijnland-Westfalen Hanoi viert overwinning Zuiden in Van Minh Prinses Irene actief Loeanda Sadat op reis Tweede ronde dertig jaar Bormann na van voor Cyprus noodzakelijk Vliegtuigen met voedsel naar vrij Rome bezorgd Op carlistenfestijn ovpr V *-*• S v-it - (Van onze redacteur in Barcelona) sezelde nrinses Iren van Ford „Notities ■lirit p n achtergrond Mams komt (f* vriendelijker overr~\ met een bloemetje1^) van Fleurop. F*. 1 S. 3 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 5 MEI 19 7 5 !e dodi (Van onze redactie buitenland) Zakagenda (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) rotter vorige Israeli te stad in het plaats zelf te -jarige nstig. )iana iovem- aanval vierde /orden nu 43 -jarige derde 11 drie welijk m een ie bier [middag erij in en fles- hij met achter egon te Zonder ilendag igeluk en 14 tan een stortte. rarbeid k uit n Epe oekjes e met en W. maar n een n ne ar dit t. roofd Dicht Ruim een jaar geleden werd de dood van Martin Bormann in het overlijdensregister van de Westberlijnse burgerlijke stand opgete kend. Bormann was, de meesten zullen het zich nauwkeurig blijven herinneren, Hitlers secretaris. Tijdens de Russische verovering van Berlijn op 1 mei schreef deze schaduw van de Führer één woord in zijn notitieboekje: „Ontsnappingspoging”. Wat er daarna met hem gebeurde is nog steeds een onopgelost raadsel. roniek Verheugd Lang Leve 1 - - - 1 Bonn blij met verkiezingscijfers HEINZ KÜHN (Van onze redacteur in Barcelona) (ADVERTENTIE) A. WILLINCK iRURiiMir De notities van Bormann staan in een agenda, die in handen viel van de Russische overwinnaars.Het zijn geen dagboek-onthullingen maar droge op sommingen van ontmoetingen en af spraken. Uit de op het oog opper vlakkige gegevens bouwt Besymenski Bormann werd Hitlers wandelende zakagenda. Alles wat uit het mistig brein van de nazi-leider omhoogbor relde noteerde hij in zijn geheugen of schreef hij snel op. Als een detective heeft Besymenski de gegevens uitgeplozen die het ant woord moeten geven ^p de vraag of Bormann uit Berlijn wist te ontko men. Hij geeft ook een nauwkeurige opsomming van het voortdurend op duiken van Bormann in de publici teit. Maar belangrijker dan de figuur vindt de schrijver het fenomeen: „Als men over het lot van Bormann na denkt dan mag men niet vergeten dat deze man alleen werkzaam kon zijn omdat er een bepaalde gunstige situa tie aanwezig was. „Hij citeert dan de Westduitse sociologen R. Kühl, R. Ril- MADRID. De jaarlijkse carlisten- bijeenkomst op de „heilige berg” Monte- jurra in Navarra is dit jaar vrij kalm en in zekere zin teleurstellend verlopen. 1) Aangezien de beslissingsmacht in de economie in de handen van weini gen is geconcentreerd, terwijl de gro te meerderheid lijdzaam opdrachten doorgeeft of uitvoert, ontstaan autori taire denk- en verhoudingsvormen het principe van bevelen en gehoor zamen wordt als natuurlijk onder vonden, discussie en kritiek echter als storend. De bereidwilligheid om het gezag te dienen leidt tot een hiërar chisch onderverdeeld systeem (waar toe naast het militaire in de allereer ste plaats het staatkundige bestuur behoort) als een noodzakelijke voor waarde voor promotie in het beroep dat men uitoefent. Daarom kan een ling en C. Sager die vaststelden dat „het kapitalistische, economische sys teem de opkomst van fascistische be wegingen op vier manieren bevor dert: partij die probeert het principe van bevelen en gehoorzamen ook over te dragen op het gebied van de politieke meningsvorming op instemming van velen rekenen. 3) Omdat velen tijdens economi sche crises in hun maatschappelijke status worden bedreigd, maar door de heersende eigendoms- en promotie- ideologie tegelijkertijd vastgebonden zijn aan dit systeem, blijft hun in het ernstigste geval slechts een energiek schijnprotest over met de mogelijk- 10 mei, mderden >eweging ‘gres eer aak op 3[ n name- luatierap. Den Uyl eid heet voor ha [evaarlijk reent vat :t kabine jle keuzi opvolger astanden linnen dt gewond ager van iortte op i, is gis- is het 200.000 n plaats ze wan- door de ing van ien jaar Cinderen werken lijk als nhandel verzeke- niet bij. imgeko- >on van ;n) mee boden lit de N. de ;n nu f lang extra mdien Ondanks de uitwijzing door het Fran co-regime van de carlistische koningsfa- milie (waar in theorie ook prinses Irene onder valt), was deze nu weer goed vertegenwoordgdde zuster van prins Karel Hugo, prinses Maria Teresa, ver- Netto- eroofd t een vrij- Corpo- :1 werk- Curacao vandaag premier regering maatre- ontslag- day Inn maken op Cu bing tot Is het belangrijk te weten of Bor mann zich jarenlang in Paraguay dan wel in Argentinië heeft schuilgehou den? Ja en nee. Voor de joodse overlevenden, de zigeuners, de fami lieleden van de nazi-slachtoffers is het een klemmende vraag. Tegen Bormann is in Neurenberg de dood straf uitgesproken. Hij heeft die straf voor zijn misdaden tegen de mens heid verdiend. 2) Het concurrentieprincipe van het kapitalistische systeem betekent dat ieder zijn ellebogen moet gebruiken. Dan gedijt een mentaliteit die de overwinning van de sterkste verheer lijkt en het gebruik van .geweld be schouwt als een legitiem middel, om dat het leven nu eenmaal zo is. heid tot het uitleven van agressie, dat wil zeggen: het fascisme. 4) De heersende groepen hebben de neiging om vooral in situaties van crisis op economisch en politiek ge bied te kiezen voor oplossingen die zonder meer hun belang dienen: d.w.z. ook de staat aan de autoritaire structuur van de economie aan te passen en daardoor hun maatschap pelijke vooraanstaande positie veilig te stellen”. Die these in „De laatste notities van Martin Bormann” kan men ver der uitgewerkt vinden in Alfred Sohn-Rethels „Groot-kapitaal en fas cisme”, uitgegeven door Van Gennep in Amsterdam in een vertaling van Eric Vonk. Feest in Hanoi, waar men de verovering van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon vierde. Portretten van Ho Tsji Minh, de overleden leider van de Noordvietname- zen, worden in de stoeten meegedragen. maan- ler van beurte- is het srsden- nieuwe n wes- tikelen aan de gi Vins ;r Vla- e Kro- er een n ver- tlandse Aangenomen wordt dat deze schedel afkomstig is van Martin Bormann. Men vond hem in West-Berlijn bij de ruïnes van het Lehrter-spoorweg- BONN De Westduitse rege ringscoalitie in Bonn, die uit soci- aal-democraten (SPD) en liberalen (FDP) bestaat, heeft haar positie tijdens de deelstaatverkiezingen, die gisteren in Noordrijnland-Westfalen en het Saarland werden gehouden, verbeterd. De uitslag van de ver kiezingen in het Saarland zorgde er namelijk voor dat de CDU-CSU- meerderheid in de Bondsraad (een soort Eerste Kamer waarin de re>- geringen van de deelstaten zijn ver tegenwoordigd) werd gebroken. het beeld op van Martin Bormann, de moordenaar van Parchim, die samen met de latere Auschwitz-kampleider Höss een onderwijzer af slachtte en daarvoor in 1924 werd berecht. Na zijn gevangenisstraf sloot hij zich aan bij de SA. Een uitgekiend huwelijk met de dochter Gerda van Hitlers vriend Buch bracht hem in de omge ving van Hitler, die zelfs getuige was van de echtverbintenis. gen in de Bondsraad nu gebroken is. Deze meerderheid bedroeg maar één stem, maar de Westduitse oppositie was als gevolg daarvan in staat belangrijke wetten die de Bondsdag had aangeno men. te stagneren en blokkeren. gezelde prinses Irene, die ditmaal voor het eerst als „alternatieve koningin van Spanje” optrad. Immers, het belangrijkste doel van haar politieke boodschap (een uiteenzet ting van het al bekende carlistische programma) bestond uit de bevestiging van de „troonafstand” van de voormali ge carlistenkoning Xavier, ten gunste van Karel Hugo. HANOI (AFP). Generaal Doeong Van Minh en de leden van zijn vroegere regering, weggevoerd nadat het Bevrij- dingsfront bezit had genomen van Sai gon, zijn door het revolutionaire militai re bestuurscomité in vrijheid gesteld. De notities werden door zijn staf uitgewerkt als richtlijnen. Verder was Hitlers „tweede ik” belast met de veiligheid van de Führer. Bovendien had hij het beslissingsrecht over de vraag wie wanneer bij Hitler werd toegelaten. Alleen Himmler en Göring hoefden zich niets aan te trekken van deze controle-instantie. /Niemand, woont te ver Dit meldde gisteren een correspondent in Saigon van het blad van het Noord- vietnamese leger, „Quan Doi Nhan Dan”. Men heeft Minh en zijn voormalige medewerkers uitgenodigd deel te nemen aan „de opbouw van het land”. Het nieuwe bewind in Saigon heeft gisteren via de radio bekendgemaakt dat de arbeiders van elektriciteitscentrales bewapend zijn met het oog op eventuele sabotageacties van „reactionaire elemen ten”. Voorts worden jongeren in de stad en de provincies georganiseerd in mili- tie-eenheden voor zelfverdediging. Het militaire bestuurscomité van Sai gon staat onder leiding van generaal Tran Van Tra. De revolutionaire regering van Zuid- Vietnam heeft via de radio alle militai ren van de voormalige Zuidvietnamese regering bevolen zich uiterlijk morgen met hun „wapens, ander oorlogsmateri- eel en documenten” te melden bij de bevoegde instanties van het bevrijdings leger. Negeren zij dit ultimatum dan moeten zij rekening houden met „ernsti ge vergeldingsmaatregelen”. V /Niemand woont te ver ffv om 'n bloemetje te sturen' Fleurop Interflora garandeert Uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. Het was in Duitsland na 1933 net zoals bij de overborrelende pot van de toverleerling: „hoe meer van het burgelijk porcelein aan scherven gaat, des te beter gaat het de nazi- partij, des te onlosmakelijker is de bourgeoisie aan haar lijfwacht gebon den en met des te minder ophef moet zij de ene hefboom van haar econo mische macht na de andere aan de partij afstaan". LOEANDA (UPI). In Angola gesta tioneerde vliegtuigen van de Portugese lucbtmacht zijn begonnen met het ovep- brengen van levensmiddelen naar de hoofdstad Loeanda. waar hamsterende huisvrouwen de supermarkten hebben leeggekocht na de gevechten tussen twee bevrijdingsbewegingen. De twee bevrijdingsbewegingen be stormden vorige week eikaars hoofd kwartier met granaten en mortieren, waardoor felle straatgevechten ontston den die van zeker 500 mensen het leven hebben geëist. Minister van Binnenlandse Zaken Ngola Kabangu heeft zaterdag meege- deeid dat negen „oproerkraaiers” het land zijn uitgezet. Volgens hem waren ze Angola binnengekomen „vermomd als journalisten en leerkrachten". Ongeveer één-derde van alle kiesge rechtigden in de Bondsrepubliek was gisteren naar de stembus geroepen en de uitslag werd dan ook als een graadmeter voor de politieke verhoudingen in de Bondsrepubliek beschouwd. Als wetenschappelijk medewerker van de „Mitteleuropaischer Wirt- schaftstag", een instituut dat in op dracht van de vooroorlogse grootin dustrie en in nauwe samenwerking met de Duitse legerleiding én de nazi-leiding het plan uitwerkte voor de economische verovering van Oost en Zuidoost-Europa, vluchtte hij in 1936 uit Duitsland. Zijn bevindingen legde hij vast in een aantal rapporten bestemd voor de tegenstanders van Chamberlains „appeasement”-poliitek Daarin analyseert hij waarom het bankroete deel van de Duitse grootin dustrie Hitler aan de macht moest brengen om zijn eigen huid te red den. Het is fascinerende lectuur waarin figuren als Göring en Schacht, ondernemingen als Krupp, I.G. Farben en Thyssen een dubieuze rol spelen. Ook hier hebben sociaal-democraten en liberalen zich vastgelegd op een coa litie. Samen behaalden ze 25 zetels. De CDU, die negentien jaar lang regeerde in het Saarland, verloor de absolute meerderheid en behaalde eveneens 25 zetels. Het gevolg van deze uiterst ge compliceerde situatie is dat de drie par tijen, die zich duidelijk hebben uitge sproken tegen nieuwe verkiezingen op korte termijn, nu gezamenlijk een oplos sing moeten vinden voor deze pat-situa- tie. SPD en FDP hebben al laten weten niet te willen afzien van een -bondge nootschap. Zowel de sociaal-democraten als de liberalen gaan er vanuit dat een meerderheid van de CDU-CSU-regerin- (Van onze redactrice in Wenen) WENEN. Over twee weken, als de technische installaties zijn gerepareerd, zal het vliegveld van Nicosia weer voor het internationale luchtverkeer worden geopend. Dat is het enig concrete resul taat van de Cyprus-conferentie, die za terdag is beëindigd. Men is overeengekomen de tweede onderhandelingsronde, op 5 juni aan staande, ook wepr in de Weense Hofburg van stapel te laten lopen. Over de essentiële kwesties zijn de Turks-Cyprioot Denktash en zijn Griekscyprische tegenspeler Klerides het niet eens kunnen worden. Daartoe beho ren het probleem van de 200.000 vluch telingen en de zogenaamde „geografi sche” kwestie: de toekomstige verdeling van de federatie Cyprus tussen de twee deelrepublieken. Wat de vluchtelingen betreft: de Tur ken weigeren over een globale oplossing te onderhandelen voordat de 10.000 Turkse Cyprioten zijn vrijgelaten, die volgens hen als „gijzelaars” in het zuide lijke deel van het eiland worden vastge houden. Begin volgende week zal de commissie van experts, waarin drie Grieks-Cyprio- ten en drie Turks-Cyprioten zitting heb ben, met haar onderzoek naar functie en competenties van een federale regering beginnen. Dit onderzoek moet over vier weken zijn beëindigd, zodat de commis sie bij de tweede onderhandelingsronde verslag kan uitbrengen. De Turken wil len die federale regering veel minder bevoegdheden verlenen dan de Grieken. In West-Duitsland grootste deelstaat, Noordrijn-Westfalen, wist de regerings coalitie, bestaande uit SPD en FDP, zich te handhaven. Oude en nieuwe minister president is de sociaal-democraat Heinz Kühn. De christen-democratén, die de absolute meerderheid moesten behalen, slaagden daar niet in. Zij wonnen een te gering percentage. Daarentegen was het verlies van de sociaal-democraten minder dan werd verwacht, en slaagde de liberale FDP er in haar positie aanmerkelijk te verbete ren .De SPU-FDP-coalitie zal in het nieuwe deelstaatparlement over 105 ze tels beschikken, terwijl de CDU het niet verder bracht dan 95 zetels. Tijdens de deelstaatverkiezingen van 1970 was een zelfde resultaat geboekt. Door het over lopen van een drietal FDP-afgevaardig- den naar de CDU in de afgelopen rege ringsperiode, was deze meerderheid ech ter toen tot vier zetels teruggebracht. CAIRO - (Reuter). President Sadat van Egypte gaat, voorafgaande aan zijn ontmoeting met president Ford (volgen de maand) bezoeken brengen aan Koe weit, Irak. Jordanië. Syrië en Joegosla vië. In een officiële bekendmaking in Cairo werd gezegd dat de reis op 12 mei begint. Ongeveer 5000 aanhangers van prins Karel Hugo waren aanwezig bij het „politieke gedeelte” van de gebeurtenis, dat na de gebruikelijke godsdienstige optocht naar de top van deze berg plaatsvindt. Dit betrekkelijk geringe aantal neemt niet weg dat het carlisme, nu als clan destiene oppositiepartij, misschien meet invloed kan uitoefenen dan voorheen. (Van onze redacteur in Rome) ROME. Het vrij snel opgekomen plan van president Ford voor een bezoek aan Rome op 3 juni baart de Italianen zorgen. Ford komt samen met zijn vrouw en Henry Kissinger naar de Itali aanse hoofdstad. Hoewel er in dit bezoek geen over nachting is inbegrepen, zien functiona rissen van het ministerie van Binnen landse Zaken grote problemen voor de beveiliging van de bezoekers. Dit te meer omdat twaalf dagen later de regionale verkiezingen zullen plaats vinden, een zaak die nu al schaduwen vooruit werpt in de vorm van nog meer stakingen, nog meer aanslagen en een nog fellere stemming op straat dan ge woonlijk. Aangezien men in Bonn op een nek- aan-nek-race in Noordrijn-Westfalen had gerekend, toonden vooral de woord voerders van de regeringspartijen zich zeer verheugd over de uitslag. Algemeen werd het gunstige resultaat voor de regeringspartijen toegeschreven aan de verbetering van het conjuncture le klimaat; de standvastige houding van de regering in het gijzelingsdrama in Stockholm, en de negatieve invloed die de CDU-leider Frans Josef Strauss heeft gehad voor de christen-democraten, na dat zijn rede die hij in het Beierse Sont hofen had gehouden en waarin hij een politiek van het nihilisme propageerde, door de sociaal-democraten als verkie zingsthema werd gebruikt. Minister-president Heinz Kühn noem de Strauss, dan ook „een geschenk uit de hemel” tijdens deze verkiezingen. Op merkelijk was dat zowel in het Saarland als in Noordrijn-Westalen de sociaal democraten in de grote steden verloren. De regeringspartijen in Bonn gaan ervan uit dat bij een langzame verbetering van de economische situatie zij in staat zul len zijn gezamenlijk de Bondsdagverkie zingen in 1976 te winnen. Daarentegen is de voorzitter van de CDU, Helmut Kohl, van mening, dat, gezien het feit dat zijn partij tot nu toe bij geen van de deelstaatverkiezingen had verloren, ook de CDU zich een goede uitgangspositie heeft verschaft voor de komende Bondsdagverkiezingen. De liberale FDP heeft haar positie in de Bondsrepubliek versterkt. Zij is weer in alle deelstaatparlementen vertegen woordigd. station. Besymenski bestrijdt in zijn boek dat de schedel afkomstig is van Hitlers ex-secretaris. Op de foto rechts Bormann. In het Saarland wisten de sociaal democraten voor het eerst na een lange reeks nederlagen weer een kleine winst te boeken. De liberale FDP, die bij de vorige verkiezingen de kiesdrempel van vijf percent niet wist te halen, kon een winst van 3 percent boeken. Aan de andere kant: nee. Want „men zou zich niet zo zeer de misda digers, maar veel meer de misdaden moeten herinneren en alles doen om te voorkomen dat deze worden her haald.” Dat zegt Lew Besymenski, schrijver van „De laatste notities van Martin Bormann” aan het einde van zijn boek, dat niet zo lang geleden is verschenen bij Elsevier in Amster dam (vertaling: Drs. M. R. Marcuse). Het is een gruwelijk boek, even weerzinwekkend als de recent ver toonde tv-documentaires over „Le- bensborn” en „De wereld in oorlog”, maar het blijft nodig, ook dertig jaar na de bevrijding, die we vandaag vieren, te wijzen op zulke historische documenten. s: s - .- I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3