Confessionelen: Adoptie eenvoudiger; minder abortus Veel kritiek in Tweede Kamer op structuurnota Hendriks E Raadsman Glimmerveen: Leuzen van NYU waren niet discriminerend Dronken man veroorzaakt VABOO ageert tegen alte rnatieve hulpverleners: Intellectuele vivisectie op kinderen Enta dit« dodelijk ongeluk ft T Bij treinongeluk twee Nederlanders gedood Pronk Suriname te laat zelfstandig 1 Mi1» WOENSDAG 7 MEI 1975 BINNEN» EN BUITENLAND 2 WC (Van onze parlementsredactie) w WEERRAPPORTEN (ADVERTENTIE) Een totaal-pakket van zorgvuldig geselekteerde aandelen met een evenwichtige internationale spreiding. Dat maakt dat u met het Amro- Pierson Fund een risiko-spreiding verwerft, waaraan een fundamentele lange termijn visie ten grondslag ligt. „Altijd goed?” VN Meer voor preventie Geen vrouwen Welke grenzen Zwakheden Naar Nederland VRR erkend Onderbezet Brandstichtingen Vriend doodgestoken Oorzaak explosie Zonnebloemen Poging tot doodslag Kassen dicht Drie ton Conferentie Enige hoop KVP’ers De (Van onze parlementsredactie) het socialistische partijblad PK. o De VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG 21 10 14 amro-pierson fiind o 1 6. 2 ES gen zou er al verbetering kunnen optreden, veronderstellen zij. Zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Warmer. uur uur 21 20 23 17 9 16 15 18 19 19 17 19 13 19 19 17 16 14 15 17 16 uur uur uur uur 15 12 16 5 8 3 7 8 11 11 van een 42 0 0 0 0.2 0 0 De christen-democraten zien weinig in het gebruik van het zogenoemde spi raaltje als voorbehoedmiddel. Volgens medische verklaringen op een congres in Buenos Aires dient het spiraaltje niet om innesteling van een bevrucht eitje in de baarmoeder te voorkomen, maar als veroorzaker van abortus provocatus van de ingenestelde vrucht. gericht op de zogenaamde helende ge neeskunde. De heer Frauenfelder stond op de dr. Lelykade in zijn woonplaats achter zijn auto, toen de dronken man in diens auto op hem inreed. Het slachtoffer is korte tijd later in een ziekenhuis overleden. De bek( proc gaar Amsterdam De Bilt Deelen Eelade Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Brusel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Zürich New York Tel-Aviv Tunis no no no no no no no ono no no n n o ho o zw ono no n ozo nno z w.stil w.stil o nnw ono n w.stil ozo nno zw o zzo w 10 8 8 7 10 10 9 9 10 10 5 8 13 10 13 7 4 7 10 6 7 ond( tijde telij brae M kaar gevé het gan; kant noch om hen te helpen uit de puree te geraken. De alternatieve hulpverlenings organisaties hebben immers zelf gesteld „dat hulpverlening alleen dan van be lang is indien de hulpverlening dienst baar is aan de wijziging van de maat schappijstructuren”, aldus de verontruste ouders. Zij menen, dat in dit spel het kind slechts „materiaal”, de hulpverle ning slechts een „middel” en de vernieti ging van de maatschappijstructuren het „doel” is. ■53 8a C <9 0 0.2 0.1 1 1 0 0.1 o i i 0.1 2 0 moeite hebben met het eigen wetsont werp. Zij voelen tot nu toe niet veel voor de wat al te strakke bepalingen van het christen-democratische ontwerp. Zij zouden meer voelen voor het VVD- ontwerp, dat abortus mogelijk wil ma ken, maar daarbij strenge grenzen stelt. In de Tweede Kamer is ook nog een progressief initiatief-wetsontwerp aan de orde, dat abortus helemaal vrij wil ge ven. Over deze drie wetsontwerpen zal op zijn vroegst in het najaar beslist kunnen worden. Volgens de SAVO streeft de werk groep er naar de ouders uit te sluiten van elk recht en elke vorm van in spraak. Dit zal tot gevolg hebben, dat de ouders, individueel en georganiseerd, elk spoor van vertrouwen in de overheid en haar organen zullen opzeggen en georga niseerd tot verbitterde strijd en actie zullen overgaan, aldus de SAVO. voor dat er tropische planten die als grondstof voor drugs kunnen worden gebruikt, werden gestolen. Ook zeldzame planten werden door bezoekers meege nomen. De enige manier voor het voor komen van dit soort optreden is volgens een woordvoerder van de universiteit het aanleggen van een gesloten tv-cir- cuit en het uitsluitend onder toezicht rondleiden van bezoekers. DEN HAAG De christen-demo cratische fracties in de Tweede Ka mer (KVP, ARP en CHU) menen dat abortus in veel gevallen voor komen kan worden door verbetering van de adoptiewetten. Door de ter mijn van afstandsverklaring te be perken tot drie maanden na de ge boorte en anonimiteit te waarbor- DEN HAAG In het gisteren begonnen debat over zijn Structuur nota Gezondheidszorg kreeg staats secretaris Hendriks veel kritiek. Met name van progressieve en libe rale zijde werden vele manco’s van dit zogenoemde discussiestuk opge- somd. „De staatssecretaris wekt de indruk als bezuiniger op te treden”, aldus de reactie van de PvdA, die het gemis aan beleid ten aanzien van de gezondheidscentra hekelde. Er is wel wat ordening in de pro blematiek gebracht, maar de kern van de zaak is niet geraakt, zei de VVD. welvaart en werkkracht parasiteren” en „help mee onze stad te bevrijden van de plaag van Surinamers en Antilianen”. Met een verkiezingsprogramma in deze trend kwam Glimmerveen slechts enkele honderden zetels te kort voor een zetel in de Haagse gemeenteraad. De werkgroep gaat er kennelijk zo maar van uit, „dat wat de alternatieve hulpverlener doet, altijd goed is”, aldus de SAVO. De ervaringen van de vele weggelopen kinderen en van de evenzo- vele ouders hebben echter geleerd, dat er als regel van een „goede en veiligheid biedende hulpverlening” door alternatie ve hulpverleners geen sprake is, maar wel van het tegendeel, schrijft de SAVO aan minister Van Agt. De ervaring heeft de SAVO geleerd, dat het de alternatieve hulpverleners in het geheel niet gaat om de kinderen, vei wijt I tair viel vloj waa toei Van confessionele zijde kreeg de be windsman meer waardering, maar ook zeer veel vragen. Veel woordvoerders misten een analyse van de oorzaken der schrikbarende kostenstijgingen in de ge zondheidszorg. Een groot gebrek vond men ook het nog steeds uitblijven van het wetsontwerp Volksverzekering Ziek tekosten. Dat de nota niet spreekt over zaken als ziekteverzuim en tandheelkun dige verzorging en dat de rol van de patiënt niet wordt behandeld leverde zeer veel kritische vragen op. De PvdA houdt moties achter de hand voor het geval Hendriks vandaag in zijn beantwoording niet de gevraagde duide lijkheid geeft. De socialisten betoogden - met anderen - dat de verpleegkundigen overbelast zijn, terwijl hun taakverzwa ring door voortdurend personeelstekort ongunstig wordt beïnvloed. De meeste fracties zien echter de dreigende werk loosheid in de ziekenhuizen door beper kende maatregelen als de nieuwe bedden norm niet zo somber in als de vakbewe ging. Weer In binnen- en buitenland 1,9 nieu logsl Thai Ve mod r.k.- in d beg< alge: ding vorn trek gari; voor lie. V< zich van bots rege I nalii prie: seen 1948 verr Zi ling wen I over K; reno ty, Duit deró Mini daai gew: eers Hon de t ver: Ver De SAVO heeft ook onderstreept, wat de VABOO heeft geschreven aan de Verenigde Naties. In deze brief wordt met nadruk gewezen op het feit, dat alternatieve hulpverlening in Nederland onder meer kan resulteren in het gele genheid bieden tot het gebruik van drugs in het algemeen. De verontruste ouders wijzen het drugbeleid, dat de rijksoverheid voorstaat af. De vervreem ding van het kind begint altijd met het aanbod van drugs. Zon op Maan op Met de PvdA zetten meer fracties een vraagteken bij de opzet voor regionalisa tie van de gezondheidszorg. Men wees daarbij op het feit dat de gewestvorming niet van de grond komt en dat Hendriks daarop toch moeilijk vooruit kan lopen. De socialist Drenth signaleerde dat de Maatschappij Geneeskunst (artsenorgani satie) bezig is eigen regionale organen op te zetten. Maar daarbij staat de gemeen schap - vakbeweging en patiënten met name - buiten spel. De overheid mag deze ontwikkeling niet op haar beloop laten. De socialisten missen - met anderen - nationale aanpak van preventie, gezond heidsvoorlichting en opvoeding. Grootscheepse bevolkingsonderzoeken voor het vroegtijdig opsporen van begin nende ziekten zijn gewenst. Het toene mend aantal hart- en vaatziekten kan niet worden teruggedrongen door het bouwen van meer hartchirurgische cen tra, wel door de bevolking te brengen tot meer lichaamsbeweging, meer recre atieve ontspanning en verstandiger voe- In zijn arrest zei het Hof dat Surina me en de Antillen een multiraciale ge meenschap zijn, zodat in de zin van de wet de uitlatingen niet discriminerend en beledigend waren voor „een groep mensen wegens hun ras”. De procureur- generaal bij het Hof, die vier maanden cel had geëist, was het met deze uitleg van de wet niet eens en ging in cassatie. De politie in Eindhoven stelt geen prijs op vrouwen in het korps. De voor naamste reden hiervoor is dat vrouwen in sterkte volwaardig meetellen, maar dat ze volgens de politie niet in alle diensten inzetbaar zijn. Oost zent en i naai jare: eenk en Ame was 83 j: De fractie van de VVD heeft haar standpunt ten aanzien van de abortus problematiek nog wat aangescherpt. De WD-fractie liet gisteren weten, dat men alleen van abortus spreekt als liet gaat om verbreking van een zwangerschap, waarbij de vrucht buiten het ’ichaam niet levensvatbaar zou zijn. Abortus op een zelfstandige, levensvatbare vrucht is volgens de VVD-’ers een misdrijf legen het leven. De liberalen gaven een eerste officiële reactie op het wetsvoorstel van de chris- DEN HAAG (ANP). Het kind wordt object van een politiek spel, dat doelbewust wordt gespeeld door mensen, die de maatschappij in marxistische zin willen hervormen. Het is evenwel niet toegestaan, dat intellectuele vivisectie op kinderen wordt gepleegd. Het kind is veelvuldig de dupe van experimenten. Deze toelichting heeft dr. W. Veenho ven, voorzitter van de Vereniging Alge mene Bond van Ouders en Opvoeders gisteren gegeven op een persconferentie in Den Haag van de Stichting Actieco mité Verontruste Ouders (SAVO), die met de VABOO is gelieerd. De SAVO heeft bij minister Van Agt van Justitie geprotesteerd tegen eventue le plannen voor een nieuwe regeling met betrekking tot minderjarigen die van huis weglopen. De VABOO en de SAVO keren zich tegen de hulpverlening, zoals die wordt uitgevoerd door alternatieve organisaties als Sosjale Joenit, JAC en Release en tegen de opvattingen van de gemengde interdepartementale werkgroep Jeugd- De KVP stelde bij monde van mevr. Cornelissen dat grenzen aan de gezond heidszorg alleen aanvaardbaar zijn bij beperking van het aanbod. Die kan wor den verkregen door verhoging van de kwaliteit van het bestaan. Overbesteding is een gevolg van de steeds toenemende vraag. Moeten de grenzen worden ge vonden in de norm van 4 ziekenhuisbed den op duizend inwoners of jn die van 8 percent van het nationaal inkomen voor de gezondheidszorg? De KVP bepleitte handhaving van kleine ziekenhuizen mits deze aan be paalde eisen voldoen. Meer fracties kwa men op voor de kansen van kleine ziekenhuizen, maar de PvdA stelde zich op de strikte norm van minimaal 200 bedden. ten-democraten, die abortus in beginsel afwijzen, maar op grond van medische of psychische indicaties wel mogelijk willen maken. De arts en de vrouw zouden dan moeten overleggen met een team van deskundigen. De VVD’ers zijn verbaasd, dat er volgens het wetsont werp wél sociaal-deskunddgen in zo’n team moeten zitten, terwijl sociale indi caties voor abortus niet geaccepteerd kunnen worden volgens het christen-de- mocratisch initiatief-ontwerp. Opmerkelijk is dat enkele De WD zag veel zwakheden in de nota. Verondersteld wordt dat de kwali teit van de gezondheidszorg onaahgetast zal blijven, ook bij ingrijpende wijzigin gen van de opbouw. Maar het bewijs van deze stelling wordt niet geleverd. Evenmin wordt beredeneerd waarom de regionalisatie en de „herverkavelingen” tot kostenbeheersing of besparing zullen leiden. Extra kosten, die met de omvor ming zijn gemoeid, worden niet opge- somd. Het is geen bezuinigingsnota, zei Tila- nus (CHU). Hij vond wel dat het beleid moet worden ontwikkeld in overeen stemming met de harmonisatie van het welzijnsbeleid. De nota is te eenzijdig Hij volgde hiermee de motivering van het gerechtshof in Den Haag, dat Glim merveen eind januari vrijsprak. NVU-leider was m hoger beroep gegaan tegen een veroordeling door de recht bank in Den Haag, tot 1000 boete en een maand cel voorwaardelijk, wegens discriminatie en belediging van Surina mers in Nederland. Het hof was het niet eens met de recht bank, dat verkiezingspamfletten van de NVU discriminerend en beledigend waren omdat er kreten in stonden als „weg met de Surinamers en Antillianen die op onze Volgens Pronk sloot Nederland 20 jaar geleden al naar de koloniale tijd af door met Suriname en de Nederlandse Antil len het Koninkrijkssatuut aan te gaan, waarbij de beide rijksdelen grote zelf standigheid kregen. De voorsprong van toen heeft volgens hem geleid tot de achterstand van nu. DEN HAAG (ANP). De 47-jarige W. Frauenfelder uit Den Haag is gister avond het slachtoffer geworden van een dronken automobilist. Deze man, een 34- jarige ambtenaar uit Den Haag is door de politie ingesloten. De politie stelde vast dat hij zeer veel alcohol had gebruikt. De Franse Staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Destremeau zal van daag in Den Haag met zijn Nederlandse collega Brinkhorst spreken over Europe se problemen. Radio Hanoi heeft gisteren bekendge maakt dat Nederland en Niger op 3 mei de VRR hebben erkend. Aantal uren zon: 3 tot 15. Min. temp.: om streeks 9 graden. Max. temp.: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode minstens 12 uur: 90 percent. Kans op geheel droog etmaal60 percent. DEN HAAG (ANP). De raadsman van Joop Glimmerveen, de Haagse lijst trekker van de Nederlandse Volksunie, die bij de laatste verkiezingen leuzen voerde als „houdt Den Haag blank en veilig”, heeft gisteren voor de Hoge Raad in Den Haag betoogd dat de uitla tingen van zijn cliënt geen discriminatie waren in de zin van de wet. Zeer kritisch stelde zich de PPR bij monde van Coppes op. Hij vindt dat het ministerie te onderbezet is om een begin te maken met werkelijke veranderingen Is dit een start of een vlag die een schamele lading van conservatisme en- bureaucratie moet dekken? Volgens de PPR is de gezondheidstoestand van ons volk niet redelijk te noemen. Coppes wil ook weten wat er al aan democratise ring van de gezondheidszorg wordt ge daan. DS’70 wil geen oordeel over de nota uitspreken, omdat het wetsontwerp Volksverzekering Ziektekosten er nog niet is en omdat Hendriks zich niet heeft uitgesproken over de consumptie- verhogende effecten van de huidige toe passing van Ziektewet en Wet Arbeids Ongeschiktheid (WAO). De recherche van de gemeentepolitie in Heerenveen is begonnen aan een grootscheeps onderzoek naar aanleiding van twee branden die gisternacht met tussenpozen van twee uur zijn gesticht in het gebouw van Sociale Zaken en het IJsstation in Thialf in Heerenveen. Een 28-jarige Marokkaan is gisteren in Rotterdam tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het doodsteken van een Rotterdamse man met wie hij een homofiele relatie onderhield. Het lekken van methaangas uit een lading pufkolen is de oorzaak geweest van de explosie op het Britse schip Hydepark waarbij de zestigjarige boots man om het leven kwam. De leerlingen van de Amersfoortse kleuter- en basisscholen hebben gisteren bijna tweehonderdduizend zonnebloem pitten gezaaid. Het initiatief van de Amersfoortse Contactcommissie (in na volging van Bazel) is een primeur voor ons land. Gehoopt wordt dat er zoveel bloemen uit de zaden zullen komen dat Amersfoort begin september tijdens de jaarlijkse Keistadfeesten één zonnebloe mentuin is. Een automobilist heeft maandag in de omgeving van de Gelderse plaats Bene- den-Leeuwen een poging gedaan bij een achtervolging een motoragent van de Rijkspolitie van zich af te schudden door plotseling sterk te remmen. De man is aangehouden op beschuldiging van poging tot doodslag. De motoragent is er nog goed vanaf gekomen. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en kwam in de berm terecht. De motor is total loss. Kamervoorzitter dr. A. Vondeling heeft gistermiddag op het Haagse Binnenhof enkele duizenden handtekeningen in ontvangst genomen van het Landelijk Aktiecomité Gezondheidszorg (LAK) en het Landelijk Overleg Van Eerste Lijn werkers (LOVEL). LAK en LOVEL heb ben felle kritiek op de Structuurnota Gezondheidszorg van staatssecretaris Hendriks. De ongeveer 200 demonstranten op het Voor de Hoge Raad herhaalde de raadsman van Glimmerveen, mr. W. Welfort uit Den Haag, nog eens dat de verkiezingsleuzen niet bedoeld waren om te beledigen, maar slechts een politiek standpunt weergaven. ding, niet roken en minder alcoholge bruik, aldus Drenth. Diverse fracties vroegen zich af waar om de staatssecretaris zo weinig steun geeft aan samenwerking in de gezond heidszorg op wijkniveau. Met name de PvdA eiste dat in de begroting 1976 een flinke post wordt uitgetrokken voor ge zondheidscentra en voor het kruiswerk. Wat het beleid ten aanzien van de kruisorganisatie betreft, was in de Ka mer een duidelijke ontevredenheid te bespeuren. Een gemis in de nota is volgens D’66 ook de geneesmiddelenvoorziening. Beekmans wil snel een fundamenteel onderzoek naar het geneesmiddelenver- bruik en de daaraan verbonden kosten. De positie van'de apotheker moet duide lijker worden: een apotheker op vier vijf huisartsen en het loskoppelen van het apothekersinkomen van de omzet. De apotheekhoudende huisartsen moeten zo snel mogelijk verdwijnen. Binnenhof scandeerden dan ook leuzen als „He, he Hendriks stop, deze nota gaat niet op”, „Geld van Defensie voor het zieke mensie” en „Kwaliteit gaat voor kosten”. Ook op spandoeken werd geprotesteerd tegen de afbraakplannen van de staatssecretaris: „weg met de zieke nota”. Aan de demonstratie was een protest- vergadering vooraf gegaan, waarop de huisarts Gerrit van der Wal namens het LOVEL aankondigde, dat „het gezond- heidswereldje” nog roeriger zal worden als de Kamer de nota zonder belangrijke wijzigingen aanvaardt. LAK en LOVEL hebben beide een pro gram van eisen opgesteld. Eén van die eisen is, dat de ziekenhuissector niet mag worden ingekrompen voordat de eerste lijn (de „thuisgezondheidszorg”) is versterkt. Barbara Van Gemert van het LAK noemde het verbazingwekkend, dat de staatssecretaris zijn nota, ondanks de kritiek die veertig organisaties er tijdens de hoorzitting van de vaste kamercom missie op hebben geuit, niet of nauwe lijks heeft gewijzigd. en 14.19 en 22.16 Bij de hortus botanicus in Leiden, een onderdeel van de universiteit, heeft men de kassen voor het publiek moeten slui- ten. Het kwam namelijk herhaaldelijk Hij I maa I stan Ne I kree I stan I se 1« 1971 Hi I willi ofsc] ring OP t norr Keri staa V< I naai pelij karc voor I gen I van I tege mun UTRECHT (ANP). Bij het treinon- I geluk gisternacht bij het Westduitse We- sel zijn twee Nederlanders omgekomen. De twee slachtoffers zijn de 27-jarige J. I Esman en de 24-jarige J. te Winkel, beiden uit ’s-Heerenberg. Het ongeluk gebeurde doordat de snel trein Keulen-Amsterdam inreed op een groepje van vier baanwerkers, die bezig waren met herstellingswerkzaamheden aan het baanvak. Alle vier de baanwer- I kers kwamen om het leven. Onder hen was zowel de ploegleider als de waar- schuwingspost. De oorzaak van het on geluk is voor de onderzoekcommissie van de Duitse Spoorwegen nog een raadsel. Wel is uit het onderzoek gebleken dat er genoeg voorzorgsmaatregelen waren getroffen De financiële actie die de WD onder haar leden houdt, heeft al meer dan driehonderdzestigduizend gulden opge bracht. De actie was begonnen om het tekort van 55.000 gulden over 1974 op te vangen en het geraamde tekort van 150.000 gulden voor dit jaar te kunnen wegwerken. Aan alle WD-leden werd gevraagd tien gulden op de rekening van de partij te storten. Inmiddels zijn voor stellen gedaan de contributie te verho gen. DEN HAAG. Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking vindt, dat Suriname al lang onafhankelijk had moeten zijn. De bewindsman zegt dat in Staatssecretaris Kooymans van Bui tenlandse Zaken reist vandaag naar Genève voor het bijwonen van de zgn. toetsingsconferentie van het non-prolife- ratieverdrag. De conferentie moet na gaan in hoeverre voortgang is gemaakt met het niet-verspreiden van (kern)wa- pens. welzijnsbeleid over regelingen voor de „wegloopproblematiek”. Dat staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie óok overleg wil met ande ren dan de Raden voor de Kinderbe scherming, de afdeling kinderrecht- spraak van de Vereniging voor Recht spraak, het Openbaar Ministerie en het College van Advies voor de Kinderbe scherming, heeft de verontruste ouders enige hoop gegeven, dat hij ook met ouderorganisaties als de SAVO wil over leggen. De SAVO heeft ook twee zwartboeken gepubliceerd over de alternatieve hulp verlening, de toestanden in de tehuizen (het onder toezicht gestelde kind) en de uitvoering van het huidige jeugdbeleid in het algemeen. Ze eist, dat de overheid de subsidiëring stop zet van alternatieve hulpverleningsorganisaties, die zich vol gens haar schuldig maken aan art. 280 WvS, het verbergen van weggelopen minderjarigen voor ouders en politie. regen regen regen zw. bew. regen zw. bew. regenbui regen regenbui regen geh. bew. onweer geh. bew. regen half bew. regenbui onbew. 1. bew. 1. bew. regen half bew. regen onbew. 1. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. regen onbew. geh. bew. onbew. half bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. DONDERDAG 8 MEI IJMUIDEN 1.58 uur 9.45 uur Hoogwater Laagwater DONDERDAG 8 MEI 4.59 uur onder 20.15 3.31 uur onder 17.28 se c O. O ES SE Jm F* *n-‘“

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2