Twee doden Hongaarse kardinaal Mindszenty overleden k Zomertijd mogelijk spelen in 1976 Ford: VS blijft rol in wereld „CIA ACTIEF IN PORTUGAL” Thailand verbiedt verdere verwijdering Zuidvietnamese toestellen Mao Tse Toeng Weer advocaat Baader-Meinhof uitpesloten Instructies Kissinger: „VS neigen niet Na acht jaar in Suez-kanaal op Anticonceptie weg naar huis verboden in Saoedi-Arabië Arrestaties in Baskenland voor op vang Vietnamezen Geen krant voor naar Arabieren” I 1 Aspro Bruis bruist als’t ware uwhoofdpijn gsweg. o°o%o 3 e i Japan erkent VRR Ondanks Vietnamees debacle Christina Onassis neemt roer in handen ft „Kissingers geheime rijk” 2 WOENSDAG 7 MEI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND dicht Belemmering IJ ind ton osie dag n de ene- een de iden De ging gent Hij t en ir is gen litie een iing met icht het ien en Mi -K- md lui- an- dse pe- men ntie t 1 Opo%°o oö^go^oogo 0,9,° o o O o °oOooo Oo oP^o°Oo O,°r 0°r 0O O°r& I' r f ÏD MINDSZENTY (Van onze redacteur in Washington) (Van onze Haagse redactie) Ford tijdens zijn persconferentie. (ADVERTENTIE) T:iS: VS HALEN VLIEGTUIGEN WEG bi'botsina tegen boom LONDEN. (Reuter) Christina Onas sis, op 24-jarige leeftijd één van ’s we relds rijkste vrouwen, heeft gisteren de teugels van het enorme tanker- en za kenrijk dat zij van haar vader, Aristote- les Onassis erfde in handen genomen. reinon- se We- komen. irige J. Vinkel, Ige- mei en dat waren uit een verongetuKte ous te naten. bij ae botsing van de bus tegen een boom kwa men twee mensen om het leven en wer den twintig anderen, gewond. Een onderzoek wees al spoedig uit dat de „vergissing” was te wijten aan een al te stipte postbeambte in Oakland, in de Amerikaanse staat Californië. CAIRO. (DPA) Na een gedwongen oponthoud van bijna acht jaar kunnen twee Westduitse vrachtschepen, die vast zaten in het Suez-kanaal, vandaag de thuisreis aanvaarden. rnder dan jpge- i het op te van nnen werd van zoor- ;rho- een zeest ;chip >ots- k van t, dat had dat in sren nis- ken hij een or- izen aar die O jaar f door Antil- gaan, zelf- g van ot de i, een t men slui- delijk e als orden Izame leege- voor- ►Igens rsiteit v-cir- ezicht „De deelname van andere landen aan BANGKOK (UPI en DPA) Op verzoek van Thailand hebben de Verenigde Staten besloten de ver wijdering van Amerikaanse mili taire vliegtuigen, die door Zuid- vietnamezen naar Thailand zijn ge vlogen, tijdelijk te staken. De meest waardevolle straalvliegtuigen waren toen echter al op weg naar Amerika. De reis van de „Münsterland” (9.365 ton) en de „Nordwind” (11.600 ton) werd op 5 juni 1967 voortijdig afgebroken door het uitbreken van de Israelisch- Arabische oorlog. Alleen de twee West duitse vrachtschepen kunnen op eigen kracht vertrekken. De overige twaalf schepen die in het Suez-kanaal waren gestrand moeten worden gesleept en in Port Said weer zeewaardig worden ge maakt. iortse teren loem- n de i na- voor oveel a dat is de bloe- en als het toestaat dat de vliegtuigen door de VS worden weggehaald. Fords opmerkingen moeten vooral ge zien worden tegen de achtergrond van de aanstaande besprekingen met de Is raëlische eerste minister Rabin en de Egyptische president Sadat en in het licht van zijn onlangs beëindigde ge sprekken met koning Hoessein van Jor danië, aan wie hij belangrijke Ameri kaanse wapenleveranties toezegde. De arrestaties vonden plaats in „de afgelopen dagen” in de Baskische pro vincies Vizcaya en Quipuzcoa, waar de regering elf dagen geleden de uitzonde ringstoestand (het beperken van de bur gerrechten) afkondigde. De arrestanten zijn volgens de politie leden of sympa thisanten van de Baskische afscheidings beweging ETA. De man, die belast was met het toezicht op het sorteren, hield elk exemplaar voor de veraf wonende abonnee achter, omdat de adressering niet geheel volgens de regels geschiedde. „Volksrepubliek China” was voor het gemak afgekort en bij de Amerikaanse posterijen zijn af kortingen in namen van landen niet toe gestaan. Het euvel is intussen verholpen zodat Mao zijn post weer tegemoet kan zien. e snel- ap een bezig nheden inwer- er hen waar- et on- imissie g een De schrijver zegt tevens dat de CIA dossiers heeft bij gehouden over senator Hubert Humphrey en in de jaren 1950 heeft ingebroken in het kantoor van De toestellen worden ook door de nieuwe Zuidvietnamese regering als oor logsbuit opgeëist. Hanoi verklaarde dat Thailand voor de gevolgen zou opdraai- Vele jaren heeft kardinaal Mindszenty model gestaan voor het verzet van de r.k.-kerk tegen het communisme. Maar in de tweede helft van de zestiger jaren begon men zich af te vragen of de algemeen bewonderde principiële hou ding van de kardinaal geen belemmering vormde voor de normalisering der be trekkingen tussen kerk en staat in Hon garije. De nieuwe benadering groeide vooral na het tweede Vatikaanse conci lie. Van begin af aan heeft Mindszentj zich tegen de communistische regering van Hongarije verzet. Tot een openlijke botsing kwam het in 1948, toen de regering het bijzonder onderwijs natio naliseerde. De kardinaal verbood alle priesters en zusters aan het genationali seerde onderwijs mee te werken. Eind 1948 werd hij gearresteerd wegens land verraad en deviezensmokkel. Zijn proces eindigde in een veroorde ling tot levenslang. Maar na zeven jaar werd de kardinaal van de gevangenis overgebracht naar een huis, waar hij onder huisarrest bleef. In 1956 werd hij tijdens de Hongaarse opstand triomfan telijk naar zijn bisschopszetel terugge bracht. De vrijheid duurde enkele dagen. Mindszenty vroeg asiel bij de Ameri kaanse legatie, hetgeen in feite wederom gevangenschap betekende, want hij kon het gebouw niet verlaten. Voor de in gang van de legatie stond aan de over kant van de straat dag en nacht een Kardinaal Mindszenty, zoon van boe renouders uit het dorp Csehemindszen- ty, heette eigenlijk Prehm. Toen de Duitsers het land binnenvielen, veran derde hij zijn naam uit protest in Mindszenty naar het dorp waar hij van daan kwam. In 1919 werd hij priester gewijd. Wegens zijn verzet tegen de eerste communistische overheersing in Hongarije onder Bela Kun werd hij in de twintiger jaren gevangen gezet. zes Congressen hebben zich achter het Vietnam-beleid geschaard. Wij kunnen alleen maar „dank je” zeggen tegen hen die hun leven gaven voor de vrijheid”. Ford zei dat er inderdaad reacties van buitenlandse mogendheden werden ont vangen na het debacle van Zuid-Viet- nam met vragen over de stabiliteit van de Amerikaanse internationale toezeg gingen. Maar, zei hij, ondanks deze te rugslag in Zuid-Vietnam zullen wij onze bestaande afspraken nakomen. „De Ver enigde Staten is nog steeds de sterkste militaire mogendheid ter wereld en wij zullen ons internationaal leiderschap blijven uitoefenen”. Grönewold wordt ervan beschuldigd dat hij zeker sinds februari 1973 zorgde voor de communicatie tussen gevangen- zittende leden van de Baader-Meinhof- groep, en zo bij droeg tot het behoud van de samenhang binnen de groep en dus tot de „bevordering van de doeleinden van deze criminele vereniging”. Hij zou zijn faciliteiten als advocaat hebben ge bruikt voor doeleinden die niets met de verdediging van de verdachten te maken hebben. wijlen senator Joseph McCarthy en wij len Robert Kerr. Ook zou de CIA onlangs betrokken zijn bij operaties in Portugal, terwijl veel internationale telefoongesprekken door de CIA zouden zijn afgeluisterd. In het artikel, onder kop „Kissingers geheime rijk”, staat dat Kissinger het werk van de CIA leidt en dat dit onge veer 65 miljard gulden per jaar kost. Verder staat er dat Kissinger nauwer het oplossen van het Vietnamese vluch telingenprobleem is tot nu toe zeer be perkt”. aldus Dean Brown, hoofd van de speciale Amerikaanse staf voor de vluchtelingen. WASHINGTON. (AP) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft gisteren verklaard dat de Verenigde Staten „beslist niet niegen naar de kant van de Arabieren” in het conflict in het Midden-Oosten. STUTTGART. (DPA) Het gerechts hof in Stuttgart heeft na de advocaat Klaus Croissant nu ook de advocaat Kurt Grönewold uitgesloten van de pro cessen tegen leidende figuren van de Baader-Meinhofgroep, die op 21 mei be ginnen. Grönewold zou Andreas Baader vertegenwoordigen. WASHINGTON (UPI).— De CIA is betrokken geweest bij de staatsgreep tegen de regering van de republiek Ma lagasy in februari, waarbij president Richard Ratsimandrava werd vermoord, aldus een artikel in Penthouse magazine. auto van de Hongaarse politie met draaiende motor klaar. Ondertussen leerde kardinaal Mindszenty terwille van zijn gastheren Engels, zodat hij de leden van de legatie, die op zijn kamer de mis bijwoonden, zonder tolk kon toespreken. Kissinger zei dit naar aanleiding van de verkoop van Hawk raketten aan Jordanië. „De Verenigde Staten streven naar een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten”, aldus Kis singer. „Wij neigen zeer zeker niet naar de Arabische kant, wij proberen tot een vredesregeling te komen die gerecht vaardigd is en die tot stand komt in nauwe samenwerking met alle betrokke nen”. Hij verklaarde dat president Ford ge sprekken wil voeren met president An war Sadat van Egypte en premier Jitzak Rabin van Israel alvorens een definitie ve beslissing te nemen over de toekom stige rol van de Verenigde Staten in het Midden-Oosten. TOKIO. (Reuter) Japan heeft van morgen als zesde niet-communistische staat de Voorlopige Revolutionaire Rege ring van Zuid-Vietnam erkend. Bui- naar zgn. >life- na- laakt )wa- DEN HAAG.— De kans bestaat dat volgend jaar zomertijd wordt ingevoerd. „Er is druk internationaal overleg gaan de, maar ik moet nog zien of de zomertijd er in 1976 komt. Het kan ook best een jaar later worden”, aldus zei staatssecretaris W. Meijer van CRM vanochtend voor de VARA-radio. Vrijwel alle landen die betrokken zijn bij het overleg over invoering van de zomertijd erkennen de voordelen van het met een uur vooruitzetten van de klok. Dat komt vooral de recreatie ten goede (langer licht) en levert een overi gens zeer gering besparing in het ener giegebruik op. Frankrijk dat het initiatief heeft ge nomen om de zomertijd weer in te voeren, heeft berekend dat de energiebe sparing op een half percent kan worden gesteld. In Nederland blijft de energie besparing daar nog onder. Half juni komen in Brussel de EEG- landen (minus Engeland en Ierland), Spanje, Zwitserland en Oostenrijk bijeen om een precieze datum vast te stellen, waarop de zomertijd volgend jaar zou kunnen worden ingevoerd- De datum van ingang is vooral van belang voor de aanpassing van dienstregelingen van luchtvervoer en spoorwegverkeer. Als de problemen die hieraan zijn verbonden, kunnen worden overwonnen, is, zo wordt in Den Haag aangenomen, de belangrijkste hinderpaal voor invoe ring van de zomertijd weggenomen. WENEN (ANP). Gistermiddag is in Oostenrijk overleden kardinaal Minds zenty voormalig primaat van Hongarije en aartsbisschop van Esztergom. Kardi naal Mindszenty woonde sedert enkele jaren in Oostenrijk, nadat in een over eenkomst tussen de Hongaarse regering en het Vatikaan zijn vertrek uit de Amerikaanse ambassade in Boedapest was bewerkt. Kardinaal Mindszenty is 83 jaar geworden. WASHINGTON. Op zijn eerste persconferentie na de val van Zuid- Vietnam zei president Ford gisteren dat hij ontsteld was over de blijkbaar alge mene reactie van Amerikanen die zich verzetten tegen de permanente toelating van Zuidvietnamese vluchtelingen. Hij prees daarom de AFL-CIO-vakbond en het „Amerikaanse Joodse Comité” die resoluties aannamen waarin op de inte gratie van de vluchtelingen in de Ame rikaanse samenleving werd aangedron gen. MEKKA, Saoedi-Arabië (AP) Saoedi-Arabië, dat genoeg heeft van buitenlandse invloeden en vreest voor een te geringe bevolkingsdichtheid, heeft een verbod op anti-conceptie- middelen afgekondigd. De regering van Thailand bevindt zich in een moeilijke positie: in Cambodja en Zuid-Vietnam zijn revolutionairen aan de macht gekomen en zijn de Amerika nen vertrokken. In Thailand daarentegen bevinden zich nog altijd 25.000 Ameri kaanse militairen op enkele luchtmacht- bases. Inmiddels is bekend gemaakt dat deze Amerikaanse troepen voor maart volgend jaar uit Thailand zullen zijn teruggetrokken. WASHINGTON (AFP). Partijvoor zitter Mao van China heeft het enige tijd zonder „Washington Post” moeten stel len ofschoon aan alle zaken, zoals ver hoging van de abonnementsprijs, was gedacht. SAN SEBASTIAN (UPI). De Spaanse politie heeft in Baskenland 57 mensen gearresteerd die, naar het heet, betrokken waren bij terroristische acti viteit. de Hongaarse motor klaar. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. In de opvang centra van de Zuidvietnamese vluchtelingen wordt van alles gedaan om de overgang naar de Amerikaanse samenleving zo gemakkelijk mogelijk te maken. Zo zijn daar al leerkrach ten aan het werk om de vluchtelin gen te leren hoe zij de Amerikanen moeten bedanken voor de geboden hulp en ontvangst. Een Amerikaanse psychiater heeft verder de moeite genomen om de Amerikaanse ouders van pleegkinde ren enige behulpzame aanwijzingen te geven voor de aanpassing van Zuidvietnamese kinderen. Enkele van deze psychiatrische instructies luiden: Spreek niet te luid tegen ze, wan neer het uw bedoeling is om ze op die manier Engels te leren. Laat een kind ouder dan twee jaar kiezen tussen het gebruik van westers bestek en Chinese eetstokjes omdat kinderen ouder dan twee jaar in Vietnam met een lepel worden gevoed en daarna met stokjes. Sta het kind toe het kommetje met eten onder de kin te houden, zoals in Vietnam gebruikelijk is. Als het kind het wil, laat het dan op zijn hurken zitten en niet op een stoel. De Hongaarse kardinaal kreeg wereld bekendheid door het geruchtmakende proces, dat in februari 1949 door de Hon gaarse regering tegen hem werd gevoerd. Hij werd tot levenslang veroordeeld, maar bevrijd tijdens de Hongaarse op stand in 1956. Na enkele dagen van vrijheid ver kreeg hij na het neerslaan van de op stand asiel in de toenmalige Amerikaan se legatie, thans ambassade, waar hij tot 1971 verbleef. Hij heeft steeds geweigerd zich vrij willig uit Hongarije terug te trekken, ofschoon zowel door de Hongaarse rege ring alsook dobrhetVatikaan sterke druk op hem werd uitgeoefend, omdat hij een normalisering der betrekkingen tussen Kerk en staat ip Hongarije in de weg zou staan. Vorig jaar onthief paus Paulus kardi naal Mindszenty van zijn aartsbisschop pelijke zetel van Esztergom. Dit heeft de kardinaal nooit aanvaard. Enkele dagen voor zijn dood heeft de kardinaal hierte gen nog geprotesteerd. In de houding van het Vatikaan zag hij een te grote tegemoetkomendheid tegenover de com munistische regering van zijn land. Christina, die na de dood van haar vader zes weken geleden hoofd werd van het miljardenconcern, lunchte in Londen met Sir Eric Drake, die de leiding heeft van British Petroleum. Hoessein zei op zijn beurt, bij het in ontvangst nemen van een ere-doctoraat van een militaire academie in Florida, dat Israel op een permanente vrede en be scherming van zijn legitieme grenzen kon rekenen, wanneer het bereid was de in 1967 veroverde gebieden terug te geven. De Amerikaanse president zei verder dat er nog een aantal Amerikaanse staatsburgers in Zuid-Vietnam waren achtergebleven, maar Ford weigerde kri tiek uit te oefenen op het evacuatiebe- leid van de Amerikaanse ambassadeur Graham Martin, die in de afgelopen dagen ernstig bekritiseerd is door het Congres en door officieuze vertegen woordigers van het State Department voor het niet eerder onder ogen zien van de ernst van de situatie in Zuid-Viet nam. Niettemin weigerde de president te zeggen dat de bijna 56.000 in Zuid- Vietnam gesneuvelde Amerikanen hun leven voor een nutteloos doel hadden gegeven. „Vijf presidenten hebben het nationale beleid gevolgd'', zei Ford, „en Brown deelde gister in Washington mee dat tot nu toe naast de VS alleen Canada actief deelneemt aan het onder brengen van de vluchtelingen door het sturen van funktionarissen naar het ei land Guam en naar het opvangkamp Pendleton in Californië. Alle ahdere landen hebben slechts blijk gegeven van hun „interesse”. Brown is „persoonlijk ontmoedigd” over de rol van Australië. De Amerikaanse regering rekent erop dat ongeveer 125.000 van de 150.000 vluchtelingen in de Verenigde Staten moeten worden ondergebracht. Onge veer zestig percent van de vluchtelingen wordt gevormd door kinderen. Voor de opvang en begeleiding van de vluchte lingen zoeken hulporganisaties in Ame rika circa 35.000 zogenaamde „bescher mers”, die zich vooral gedurende de eerste moeilijke periode bekommeren om het lot van de Vietnamezen. Vandaag zou president Ford op een bijeenkomst met republikeinsé leiders ter bespreking van zijn hulpprogram boos zijn geworden: „Ze maken me razend deze grote mensenvrienden. Zij wenden zich eenvoudig af van de Viet namezen”. aldus Ford. betrokken is bij de spionage dan over het algemeen bekend is en dat hij daar door „buitengewone macht” heeft. Kis singer zou bijvoorbeeld telefoongesprek ken van zijn naaste medewerkers heb ben laten afluisteren om zekei- te zijn van hun trouw. Hij zou ook meege werkt hebben aan het omverwerpen van onverantwoordelijke regeringen”, zelfs wanneer deze democratisch geko zen zijn, aldus het artikel. Het verbod, dat op 28 april werd uitgevaardigd, volgde op een uit spraak van de wereldliga van mos lims dat „geboortecontrole is uitge vonden door vijanden van de islam”. Op het binnensmokkelen van de pil of andere anti-conceptiemiddelen staat nu zes maanden gevangenis straf. Andere Islamitische landen kampen met een ernstig onverbevolkingspro- bleem. Egypte heeft de suggestie ge daan om religieuze leiders in de ko ran te laten zoeken naar een recht vaardiging van geboortebeperking. Men vreest dat het vijfjarenplan voor de ontwikkeling van het 4 mil joen zielen tellende Saoedi-Arabië, gefinancierd met de 60 miljard olie- inkomsten, belemmerd zou kunnen worden door een gebrek aan man kracht. Vrouwen mogen nog steeds niet werken, en worden nu aange- moedigd te trouwen, thuis te blijven en kinderen te produceren. O 5) °O r O OC°<?O COOOO Q °~O oo' o oo?£°c>o f Reddingsploegen in het Westduitse Neu- kirch zijn hier bezig de laatste passagiers ‘r.?~ -daSmapljg a

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3