MUZIKALE EMIGRANT FILMS Symfonie van klank en beweging Goldrfusz>orgel Concert op het Trefzekere impressie en droom bij Cor Dik T 4» ik»: WASTE OF TIME III VAN WILL SPOORS MIME^GROEP JAZZ lat Expositie JgLyvijzer 11 9 MEI 1975 V R U D A G Georges Moustaki in Haarlem Rufus Vier vuisten Voor de kinderen Amateurs Schaften Cabaret nd Prolongaties N achtvoorstellingen Towering Inferno r I IMas Speler probeert uit ligstoel te komen. Beeld uit Waste of Time III (foto Marco Kalisch). GEORGES MOUSTAKI CHARLES BOOST Na de restauratie bezit het Pim Peters en Pauline van Rhenen in „Schaften”. van en Het stuk speelt zich af op de binnenplaats van een Engelse Een moraal die gelukkig met veel humor en verpakt in al lerlei onderhoudende scènetjes wordt geserveerd. JONGEREN Orkes Bloemen- daal geef volgende week maan dag de jaarlijkse uitvoering in „Ernst is belangrijk” van Oscar Wilde te zien gespeeld door de Koninklijke Vlaamse Schouw burg, een vaste gast in Haarlem Op dinsdag 13 mei speelt de letterlievende vereniging J. J. Cremer „Pas op dat je geen woord zegt” van Dimitri Eren kei Frank. De regie is in han den van Jaap Houtkamp. het gemeentehuis van Bloemen- daal in Overveen. Aanvang 20 uur TOT EN MET ZATERDAG- avond is in de Haarlemse stads schouwburg nog het blijspel element, dat vooral moet bijdragen aan de dromerige sfeer. Die wordt door Cor Dik bereikt door zijn onderwerpen niet al te duidelijk te omschrijven en door de totaliteit van het kleurgebruik. Het zijn bezonken en toch lichte kleuren, opge nomen in een gamma dat niet teveel contrasten kent, waardoor een rustige en intieme sfeer van de doeken afstraalt. In wat landschappen, bijvoorbeeld een geaquarelleerde „Storm op komst”, is de expressie wat heviger, maar alles blijft toch binnen de perken van een beschou welijke instelling, die Cor Dik tot een dromerige realist stempelt. HEIN STEEHOUWER IN VEERTIEN bioscopen, waaronder Rembrandt in Haarlem en City I in Amsterdam wordt de nieuwe Nederland se film „Rufus” gedraaid, waarover el ders in deze krant uitvoerig geschreven wordt. In de huidige trend van gokfilms („The Sting”) heeft Samuel Meyering een Nederlandse pokerfilm gemaakt met Rijk de Gooyer als eenzame gokker die veel wint maar ook veel verliest. Met hem zijn Cox Habbema, Pleuni Touw. Yoka Beretti en John van Dreelen. Een portret van Adriaan Roland Holst door Cor Dik. Na afloop bestaat de mogelijk heid om de speeltafel te bezich tigen en zal Bij de Vaate in formaties over het Willibrord- orgel geven. De middag is ge heel gratis. Wat Terson wil laten zien, aldus Simon Koster in zijn re censie na de première in Arn hem, is de problematiek van werkende jongeren die op een enkele na nog niet goed weten wat ze willen worden en daar om maar een leerlingenbaan in een fabriek hebben aangeno men. VOLGENDE WEEK donder dag en vrijdag speelt de Hoofd stad Operette in de Haarlemse schouwburg weer „Grafin Ma- riza” op muziek van Emmerich Kalman. De 30-jarige Hoofd stad Operette heeft er een groot succes mee, zodat weer twee voorstellingen in Haarlem welkom zijn. DE REDERIJKERSkamer Alberdingk Thijm speelt zon dagavond in de Haarlemse schouwburg „Een engel kwam voorbij” een bekend blijspel van het Franse schrijversduo Barillet en Gredy. Jan Wiertse- ma heeft de regie. WERKPLAATS duivel uit Leiden werken van de kunstenaar Pol Jong (etsen, tekeningen) en Ly dia Luyten (wandkleden) in de Haarlemse galerie Bont Art, Jansstraat 63. De tentoonstelling wordt zondagmiddag om 14 uur geopend door Henk Overduin, medewerker van het Frans Halsmuseum en duurt tot en met 7 juni. Bon Art is dagelijks, behalve op maandag, geopend van 13-18 uur, bovendien op dinsdag- en donderdag van 19.30-22.30. Ie dere zondag van 14-18 uur. Jong en Luyten zullen zondags aanwezig zijn in de galerie. HAARLOHEIM, Smedestraat 23, prolongeert zaterdagavond het cabaret Turn Turn, dat al twee zaterdagen eerder was te zien en telkens uitverkocht bleek. Paul Scheelings noemt dit seizoen het meest geslaagde van z’n zeven seizoenen. Haar- loheim was vrijwel permanent uitverkocht. Op 10 mei sluit het seizoen. ONDANKS alle zorgen over nabije toekomst gaat de Jazz Club vrolijk het programmeren concerten. HAARLEM. Wat in het werk van Cor Dik het meeste opvalt is het trefze ker hanteren van een impressionistisch penseelgebruik en het verlangen om de realiteit te ervaren als een aanleiding tot een dromerige beeldvorming. Zijn olie verven, maar ook wat aquarellen en tekeningen hangen t.e.m. 21 mei in de hal van het gebouw Noord-Holland van de Provinciale Planologische Dienst. Schijnbaar eenvoudig lijkt het, maar het komt uit de handen van een poëtische schilder, die de realiteit kennelijk als bespiegelend ervaart. onder leiding van Steve McQueen al bezig tegen het zich uitbreidende vuur te vechten op een hogere verdieping en omdat de directie geen paniek wenst, wordt met de evacuatie van hotelgasten en feestvierders te laat begonnen. „Towering Inferno” is goed opgebouwd in zijn beklemmende spanning en is een technisch meesterwerk in het suggereren van dreigend gevaar en gevaarlijke red dingsacties, waarbij uiteindelijk zelfs he licopters worden ingezet. Een knap stuk je sensatiewerk van John Guillermin die ook „The Posseidon Adventure” maakte. In Lido. orgel weer de originele disposi tie, inclusief de in deze en vori ge eeuw aangebrachte veran deringen. machinefabriek, waar een deel van het personeel in de schaft tijd een luchtje komt scheppen. Het bestaat dan ook uit een aaneenschakeling van zulke rusttijden die door de leerlin gen vooral als speelkwartiertjes worden gebruikt. GEORGES MOUSTAKI, op het ogenblik in Frankrijk veruit de populairste chan sonnier, zal zaterdag (20.15) een concert geven in het Haarlemse Concertgebouw. Moustaki heeft een beperkt aantal uitstekende lang speelplaten op zijn naam staan en geniet bij de ken ners van het Franse lied in ons land een grote reputatie. ORGELKRING Bollenstreek verzorgt zaterdagavond (20.15 Een dramatische ontwikke ling bezit het stuk niet; maar het geeft wel een boeiend beeld van de veranderingen die zich in de loop van enige maanden in de groep leerlingen voordoen en die logisch uit de karakter tekening van de individuele fi guren volgen. Men kan er een soort van sociale „moraal” in vinden: om iets in het leven te bereiken moet je ernaar stre ven je eigen toekomst op te bouwen en bereid zijn er de nodige moeite voor te doen. DE VERPLAATSTE Open- Podiumavond word nu maandag (20.15 u) in he Haarlemse Con- cergebouw gegeven. Er is een uivoerig programma, waarop componisten staan vermeld als Distler, Buxtehude, Haydn, Handel, Liszt, Bortkjewitsch, Scarlatti, Schubert. Onder de zeer levendige en speelse regie van René Lobo is een over het algemeen prij- zenswaardige opvoering tot stand gekomen, aldus Simon Koster. Al zijn de spelers ouder dan de leerjongens die ze uit beelden, er valt aan de voor stelling veel plezier te beleven, vooral dankzij het uitstekende spel van Pim Peters als de luidruchtige maar innerlijk le ge Bagley, Hhns Pauwels als aspirant-voetballer, Wik Jongs- ma als aspirant-zeeman, Guy Lavreysen als de zichzelf over schattende Fulcher, Margreet Blanken en Bea Meulman als pop-fans die voor een avon tuurtje voelen. Buxtehude, 1 Bortkjewitsch, Mendelssohn en Een heel apart op- De bange exposeert VOOR DEGENEN die het slot van Keetje Tippel onbevredigend vonden, heeft regisseur Paul Verhoeven een nieuwe scène bedacht. We zien daarin de actrice Dora van de Groen. Keetje Tip pel draait onverdroten voort in Luxor. Studio behaalt ongeveer dtezelfde succes sen met Rooie Sien en Frans Hals zit eveneens op de Hollandse toer met een hervertoning van Turks Fruit. Roxy houdt ’t met Goldfinger ook op een reprise- Eén van de oudere James Bond films, maar Agent 007 is dan al duide lijk op zijn retour. EEN LANGE rij kruizen is de titel van een wat rauwe western die Palace het weekeinde in de nacht toont. Frans Hals doet er niet voor ondër met Knok ploeg van het hoofdbureau en ook Luxor tekent voor agressie en sadisme in Meester in de misdaad. Een betere keuze maakte Roxy, waar Louis Malle’s verfijnde erotiek wordt getoond in Le Soufle au Coeur. Lido haalt herinnerin gen op aan de goede oude tijd van rock and roll in Let the good Times roll. boeken, een man met golfsticks en een opgerolde grasmat enz. Lampen gaan aan en uit, stoe len verschuiven zonder dat er iemand in de buurt is, broodpa- pier en boterhammen blijven zich steeds roeren en er ont staan aan de lopende band vluchtige herkenbare situaties, soms gewoon vervelend, soms ergerlijk, soms dramatisch en soms meelijwekkend. Ook humor komt er in het stuk voor, al ontaardt dat nooit in dijenkletserij. Toch moet ik zelf zelfs achteraf nog vreselijk lachen als ik denk aan de juf frouw in het wit met een witte hoed en sjaal om, die almaar stukjes witte zeep uit doosjes haalt, ze afstoft en ze dan weer inpakt. Het geheel is duidelijk opge zet als een symfonie van klank en beweging, waarbij de ac teurs binnen een strak ritmisch patroon mogen improviseren. Ieder heeft een speciaal karak ter maar het zijn wel steeds huis-, tuin- en keuken-karak- ters. Waste of time III laat hierin duidelijk een verfijnde ontwikkeling zien van eerdere experimenten van deze groep en ik kijk dan ook met belang stelling uit naar wat er zal volgen. De voorstelling speelt zich af zonder pauze en duurt kort, maar dat is iets wat vaker voorkomt bij poëzie. CONRAD VAN DE WEETERING PALACE BRENGT nieuwe avonturen van het Trinity-duo Terence Hill en Burt Spencer in „Vier Vuisten voor het geloof”, waarin de komische wildwest- avonturiers dë rol van missionarissen niet schuwen. Ditmaal hebben ze zelfs een ervaren Italiaanse regisseur in Fran co Rossi die veel serieus werk in zijn vaderland heeft gemaakt. DE BESTE en meest spectaculaire on- heilsfilm van dit seizoen is zonder twij fel „Towering Inferno”, een dure en technisch knappe reconstructie van een helse brand in een pas geopende wol kenkrabber die in het bovenste gedeelte als hotel is ingericht. De voorbereiding tot de feestelijke opening van het hoog ste gebouw in San Francisco valt samen met dë eerste onrust als ingenieur Paul Newman ontdekt dat te zwak materiaal is gebruikt bij de bedrading van het gebouw waardoor de kansen op kortslui ting ernstig vergroot zijn. Tijdens zijn verdere onderzoekingen blijken in een der afgelegen vertrekken de zekeringen doorgeslagen te zijn wat al het begin van een brand veroorzaakt heeft. Van dat ogenblik af gaat alles mis. Tijdens de opening is de brandweer Het zijn „gewone” onderwerpen, een wintergezicht met schaatsers, een strand met spelende mensen, zkeningen aan bijbelteksten ontleend, stillevens en een paar uitstekende portretten. Maar de gewoonheid wordt omgezet in een ande re realiteit, die dichter bij de geest, dan bij de stof staat. Zo op het oog is Cor Dik een impres sionist, die genoeg heeft aan een stijl, waarin meer wordt aangeduid dan uit voerig verteld. Dichtbij bestaat zo’n win tergezicht uit kleurvlekken in lichte tin ten en verderaf gezien voegen die zich aaneen tot een fleurig beeld. In de portretten spreekt hij zich duidelijker uit, dichter bij de realiteit, waarin toch de psychologie van het model dichterlijk wordt weergegeven. Dat geldt nog meer in een zelfportret dan in het portret van Adriaan Roland Holst, dat hierbij wordt weergegeven omdat het een duidelijker reproduktie in zwart-wit toestaat. Wat mime is valt moeilijk nauwkeurig te definiëren. In ieder geval mag het niet ver ward worden met mannetj es makerij. Etienne Decroux, de vader van de Franse mime, zei: „Klassieke dansers gaan altijd met opgeheven hoofd het leven door, mimespelers daarentegen weten dat mensen ook honger en pijn kunnen lijden en zijn lang zo zeker niet van zich zelf”. Zijn opvatting van de klassieke dans is wel achter haald, want ook dansers geven er tegenwoordig blijk van dat zij vaak gebroken worden door de omstandigheden, maar het bovengenoemde citaat laat ons wel vermoeden wat mime zou moeten zijn. De voorstelling van Will Spoor bestaat uit verschillende delen die in elkaar overlopen. Hoewel er verschillen zijn, hebben toch alle delen een poë tische sfeer, het gebruik van snippers dagelijkse werkelijk heid en een licht surrealistisch karakter met elkaar gemeen. Het enige deel dat daarvan af wijkt is het fragment dat ik dan maar „ouverture” zal noe men omdat het gekenmerkt werd door een enorme ontwik keling binnen de muziek (Chaim Levano speelt op piano een groot aantal variaties op „Boer daar ligt een kip”, ook wel genoemd „een étude van Czerny”) en een groot gebrek aan ontwikkeling in een film beeld (we zien zo’n 10 minuten het portret van een mijnheer die hoogstens af en toe licht met de ogen knippert). Het toneel vormt een huiska mer of misschien ook wel een kantoor, waar alles, tot de lam pen toe bedekt is met lakens. Iemand haalt de lakens onver stoorbaar weg. Op één van de tafeltjes ligt een verpakt brood waarvan de verpakking opeens door de lucht vliegt. De lamp jes op een groot hart met een pijl erdoor gaan branden, even maar, dan gaan ze weer uit. Er gaan een paar boterhammen de lucht in. Chaim Levano leest een aan tal onherkenbare lettergrepen. Er komen meer mensen: een werkster met een stofzuiger en een transistorradio (aan), een violist, een man met een stapel DE STRIJKKWARTETTEN staan centraal tijdens het laat ste van een serie van 3 resitau- 'atieconceren in de Waalse Kerk, Begijnhof 30 in Haarlem. Mo zart, Haydn en Boccherini tvor- den zateradagavond (aanvang 20 uur) gespeeld door leden van het Quartetto Esterhazy en de organist-clavecinist Kees Ro- senhart. HET MIMETHEATER van Will Spoor brengt op 8, 9 en 10 mei in de Toneelschuur, Sme destraat 23 het programma „Waste of time III”, de jongste staat van ontwikkeling van de ze elf man grote groep. treden wordt verwacht van de zangeres Yakoba Takahashi die. met begeleiding van Hugo van Neck aan de piano, „Japanse blues” zal vertolken. De Brabantse orgelbouwer Goldtfusz heeft het instrument oorspronkelijk vervaardigd om het te laten plaatsen in de Gasthuiskerk in Delft. Het or gel in 1657 gebouwd, werd in 1883 overgebracht naar de nieuwe Gereformeerde Ooster- kerk, eveneens in Delft en pas enkele jaren geleden door de Hervormde gemeente Sassen- heim verworven. Zeven jaar geleden wist hij in Frankrijk het grote publiek te bereiken met zijn hit Le Métèque. Een titel die op twee manieren kan worden vertaald: métèque betekent zowel het wegtrekken met de mond ‘avec ma gueule de métèque zingt Moustaki) als iemand die uit zijn land weggaat om elders betere levensomstandigheden te vinden. Moustaki doet en deed beide. Als Joseph Mustacchi in Egypte geboren uit Griekse ou- TONEELGROEP Theater speelt in de Haarlemse schouw burg op maandag 12 mei „Schaften” van Peter Terson, de huisschrijver van het fa meuze Engelse jongerentheater National Youth Theatre van Michael Croft. I Voor mijn gevoel tref je de échte Cor Dik die 68 jaar is en in Ilpendam woont nog het meest aan in zijn stillevens Dan zie je een royale achter grond, amper aangeduid, maar in de kleurstelling bijna abstract aanwezig meespelen met het eigenlijke onder werp, een tenen mandje, een blauw kruikje of iets anders, dat zich niet opdringt. Het is aanwezig, maar als een de Haarlemse voort met van interessante Vrijdagavond (aanvang 22 uur) wordt in de Zanderzaal, Groot Heiligland 47 in Haarlem, de komst verwacht van de man nen van saxofonist Herman Schoonderwalt, te weten Jan Huydts, fenderpiano; Koos Se- rierse op bas en Leo de Ruyter, slagwerk. Schoonderwalt is een van onze beste en ook bekende saxofonisten. Hij was de eerste jazzmusicus die de Wessel Ilc- kenprijs in ontvangst mocht nemen. ders, vertrekt hij al op jeugdige leeftijd naar Parijs. Daar wordt hij ontdekt door George Bras- sens, die dan al op de top van zijn roem staat. Brassens advi seert hem door te gaan met zijn muzikale loopbaan, maar dat mislukt aanvankelijk. Later schrijft Moustaki teksten en Edith Piaf weet met het door hem geschreven Milord het pu bliek aan haar voeten te krij gen. De zangeres Barbara brengt hem in contact met Serge Reg- giani (voor wie Moustaki „Sa rah” en „Ma liberté” schrijft), ’bezorgt (hem een platencon tract. Zijn eerste single heet Le Métèque en het betekent met een een wereldhit. Een lange rij liedjes, geïnspireerd door de liefde, volgt en Moustaki gaat zich interesseren voor Zuid- Amerikaanse ritmen en Spaan se volksliedjes. Tijdens zijn op tredens wisselt hij de folksongs af met zijn eigen chansons weigert overigens regelmatig zijn meest bekende werk te brengen. IN PALACE een nieuw programma: Yogi dë Beer van het duo Hanna en Barbera. De eerste hoofdfilm van de ondeugende maar goedwillende beer. Studio handhaaft een keuze uit de beste tekenfilms van de laatste 50 jaar die in de studio’s van Walt Disney zijn ge maakt. uur een concert in de Ned. Hervormde Kerk in Sassen- heim, waar onlangs de restau ratie van Hans Goldtfusz-orgel is gereed gekomen. Organist is Hans van Nieuwkoop, de vaste bespeler van dit orgel. Hij heeft een keus gemaakt uit de Nederlandse klaviermuziek die in de 16e en 17e eeuw is ge schreven. Na de pauze voert hij liedbewerkingen en dansen uit. DE SERIE orgelbespelingen in de r.k. basiliek aan de Leid sevaar in Haarlem worden za terdagmiddag voortgezet door Marco bij de Vaate. Hij begint om 15 uur met een drie kwar tier durend concert dat werken bevat van Reger, Alain en Tournemire en dat met een improvisatie wordt afgesloten F-’ IJ 3 j

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11