I :nde PuzzelwMsm KDFFIE HA1G is de echte VANAVOND: voor u is... miva interieur Also beseft dat cafeïnevrije koffie beter 1 I I II GROTE KOLLEKTIE TUINMEUBELEN de Bijenkorf n FF Hannie Schaft 1 Kunst Broederschap Hannie Schaft 2 Herdenking Voor de overlevenden Beste zomer PIANO’S - ORGELS - STEREO PLATEN - MUZIEK INSTRUMENTEN KRUISWEG 47-49 HAARLEM 023-320244 Gehandicapten zomerbort 10% korting op de beeldschone, dikwijls exclusieve jassen uit de nieuwe collectie. Bijenkorf Boni is zn tijd weer wol vooruit V R IJ D A G 9 M E I 19 7 5 VARIA 21 3-- 8 _.7~ 3 KETTLER zijn wij extra open voor U t i voor I B.V. van 19.00 tot 21.00. Afd. bont Met een ruime opvatting. Slank-makende leren details. Platte bontsoorten. Lengten zoals u ze straks wilt, net over de knie of heel kort op de wijde waaierende rok. We houden van je maar we willen toch even over de winter praten. Een splinternieuwe kollektie elegante tuinmeubelen van onverwoestbaar materiaal. 9 Inklapbaar, dus i handig op te bergen. ri Verstelbare u rugleuningen om u heerlijk te zonnen. Stijl volle vormgeving met fantastisch zitkomfort. Garden Master onvergankelijke schoonheid voor het betere buitenleven. Er ligt een katalogus voor u klaar bij: 1 I Tussen nu en straks staat de Bijenkorf bontkluis voor u open (gratis voor zomerbont) en als u betalingen boven de 400 gulden wilt regelen kan dat ook. FTÖ fflWKK SCHRIJVENDE LEZERS ÖHM1 OM 3 (ADVERTENTIE) HR. EN MEVR. KOELEMIJ, Haarlem. (ADVERTENTIE) Puzzelw» (ADVERTENTIE) was ADVERTENTIE) tel.023-28 94 08/09, (ADVERTENTIE) tie zoekei aken voor T'.: Alphenaar 'kster met ardige op- 7 kant willen 10 plaats in Gelderland; 12 ingang; 14 neerslag; 16 op prijs stelling; 18 opvoe der; 20 scheepsruimte; 22 krachtiger; 23 happen. JOH. WARNAARS, Aerdenhout. gen en dienstencentra met 24-uurdienst. zodat de gehandicapten normaal in de maatschappij kunnen functioneren, moe ten wij ze ook zoveel „zakgeld” geven dat zij er wel een keertje uit kunnen. Daar heeft iedereen recht op. Anders is zo een opsluiting in een tehuis erger dan levenslange gevangenisstraf. G. P. M. VAN DEN HaAK, Haarlem. BODIL BLOKKER-VEGGERBY, Heemstede. 2 CQ Oplossing puzzel nummer 18: Horizon taal: 1 genever; 6 Veendam; 12 A.O.W; 13 op; 15 re; 16 Ate; 17 L.S.; 19 Ierland; 23 mi; 24 rekel; 25 set; 26 oker; 28 kader; 30 le; 31 elk; 33 non; 34 adder; 36 stand; 38 sober; 40 St.; 41 de; 42 i,e,; 43 I.C.: 45 ovale; 48 vrede; 50 akker; 52 mal; 54 tea;56 va; 57 arppel; 59 daar; 60 pro; 62 Eifel; 63 R.K.; 65 tourist; 68 Aa; 69 Éms; 71 sr.; 72 en; 74 vla'.' 75 nalaten: 76 brutaal. Met aandacht heb ik de interessante stukken over Hannie Schaft gelezen. Wel moet ik u melden dat ik haar niet gekend heb, maar doordat ik haar moe der met zeer veel genoegen enkele jaren mocht verzorgen en lief en leed met haar deelde, miste ik toch wel erg in dit artikel de gevoelens van medeleven en sympathie voor mevrouw Schaft. J. G. VOORHOEVE, Haarlem. Samengevat: hoe kan het dat bij velen die de oorlog meemaakten, nu egoisme, materialisme, passiviteit ten aanzien van onrecht, onverdraagzaamheid (vooral ten aanzien van minderheden) en bekrom penheid hoogtij vieren? Is de Tweede Wereldoorlog dan geen les geweest? de oorlog ook niet gered zouden hebben zonder hulp van buitenaf. Is deze lijde lijkheid het gevolg van egoïsme („als ik het maar goed heb) of ligt het ergens anders aan? Moreel zijn we toch ver plicht om onderdrukten elders te hel pen? Puzzel nummer 19 In elk vakje van het diagram dient men een lettergreep van het gevraagde woord in te vullen. Met de artikelen ovei’ Hannie Schaft in „Erbij” van 3 mei hebt u een interes sant stuk over haar leven gepubliceerd. Vele Haarlemmers zullen zich dit alles wel herinneren. De Duitse Democrati sche Republiek (DDR) heeft in 1962 haar geëerd met het uitgeven van een postze gel van 20 pf. met toeslag 10 pf. Het is een roodbruine zegel met haar bee1*-nis. Op de rand rechts staat 1920-1945. Onder haar beeltenis staat Johanna Jannetje Schaft. Otter nutria deeltjes, met slank tonende nappa in zij en mouwen. Maat 36 t/m 44 Winter'prijs 995.-, zomerpnjs j 895.50 i NICO VAN DE PEET, Haarlem. ...S lekker dichtbij tussen A'dam en Haarlem dennelaan 53 in de hoofdstraat van zwanenburg telefoon 02907-4590/5909. Dagelijks geopend 8.30 -18.00 uur. Vrijdagavond 19.00 - 21.00 uur - zaterdags 8.30 - 17.00 uur. 2. Velen zien thans lijdelijk toe hoe in andere delen van de wereld geweld en leed nog steeds voorkomen. Al die men sen, die nu onder dictatuur leven, heb ben onze hulp nodig, net zoals wij het in Laten we toch in deze tijd, waarin extremisme en gewelddadigheid in volle hevigheid woeden, en lang niet alleen buiten onze landsgrenzen, herdenken wat dergelijke politieke en morele opvattin gen eens aan leed heboen aangericht. Ik stel derhalve voor om 4 en 5 mei te handhaven als respectievelijk gedenkdag en feestdag, waarop we niet alleen onze gedachten richten op de gebeurtenissen van vele jaren geleden <WO. H), maar ook op de onderdrukking, het geweld en het extremisme die ook in onze tijd het leven van zovele Triljoenen onmogelijk maken. Blijf daarom gedenken, blijf danken voor mensen die NEE durfden en durven te zeggen, en laten we ons blijven bezinnen op onze vrijheid en de onvrijheid van zo onnoemlijk velen, zo dat wij nooit kunnen zeggen: „leh habn es nicht gewuszt”. Verticaal: 1 galjoen; 2 Eos; 3 n.w.; 4 v.o.; 5 epiek; 7 era; 8 eens; 9 da; 10 atm.; 11 meikers; 14 nr.; 18 ver; 20 eland; 21 loens; 22 derde; 24 rekstok; 27 kl. 29 do; 30. le; 32 radar; 34 abeel; 35 drietal; 37 nel; 39 oir; 44 laveren; 46 veert; 47 emmer; 48 vlees; 49 garnaal; 51 ka; 53 A.P.; 55. e.a.; 58 liter; 59 Dee; 61 oost; 64 K.M.A.; 66 ere; 67 ik; 68. ALA: 70 s.l.73 nu; 74 va. Oplossingen uitsluitend per brief kaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „Dami- ate Pers B.V.”, Postbus 18, IJmuiden. 3. Zoals in de oorlog door de Nazi’s de schuld van alles aan de Joden werd gegeven, zo zijn er nu veel oorlogsover- levenden, die alles op de gastarbeiders, de Surinamers, de negers en de homofie len schuiven. Zijn de mensen die dit doen, niet even kortzichtig en gevaarlijk als de Nazi’s indertijd? Uniska parket is zo gemaakt dat u het makkelijk zelf kunt leggen. Een royale kamer doet u 1 in één dag, met één hamer, één zaag en één klosje. Zo verdient j o rap honderden gul- ~X dens (plus staande ovaties van familie j en vrienden). Bel ons V J even, dan hoort u de datum van de eerst- volgende parketleg- demonstratie- avond UDISKH Verkoopfiliaal: pHTkfit L Heemstede: Heemsteedse Dreef 264, Xfx.- 1. Hoe is het mogelijk, dat velen van hen die de armoede van zo nabij hebben meegemaakt, nu zo enorm materialis tisch zijn ingesteld, zó streven naar steeds meer en steeds mooier en nooit tevreden zijn? Is dit een reactie op die armoede of iets anders? Verticaal: 1 gevleugeld paard; 2 deel van een station; 3 vleesgerecht; 4 kennis hebben van letteren; 6 telwoord; 7 blij spel; 9 katholiek zendinigshuis; 11 plu vierachtige vogel; 13 gerechtsdienaar; 14 viston; 15 vrouwelijk beroep; 17 uit de herinnering gebannen; 19 veelvuldiger; 21 in de buurt. In de dagen van dodenherdenking en bevrijding nam ik met stijgende verba- ing kennis van het feit dat veel mensen aar. aeze nationale geb •urtenissen geen waarde meer hechten en dat het ook inderdaad de bedoeling is .leJenk- o.-ger. af te schaffen. A." 17-mii/..- nge- zetene van een vrij land wil ik proteste ren tegen deze neiging om de gebeurte nissen van de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding geheel en al in de verge telheid te doen geraken. Toegegeven, een groot deel van het huidige Nederlandse volk heeft het niet meegemaakt, en een ander gedeelte wil er misschien het liefst helemaal niet meer aan denken. Maar ik geloof dat het voor alle tijden en iedere generatie van onschatbare waarde is dat men er zich van bewust is wat fanatisme, dweperij, fascisme, schaapachtige volgzaamheid en oogklep- penpolitiek tot gevolg kunnen hebben. Horizontaal: 1 specerij; 3 overgeleverd volksverhaal; 5 rivier in Frankrijk; 7 vleesgerecht; 8 politiesoldaat; 9 nevelig; Nadat ik, jongere die de oorlog niet meemaakte, de laatste dagen weer veel gelezen en gezien had over de Tweede Wereldoorlog, bleef ik zitten met een paar vragen die ik hierbij zou willen stellen aan hen die de oorlog bewust hebben meegemaakt. PuzzelwinnaarsPrijswinnaars puzzel nummer 18: ƒ25,-: E. Paardehaar, G. van Aemstelstraat 12, Haarlem; ƒ25,-: A. J. Bax, Uranusstraat 21, IJmuiden; 15,- J. C. L. Boosman, Oranje Nas- saulaan 123, Overveen; 15,-: M. Stam- van Houten, W. Barendszstraat 18, IJ muiden; 10,- J. Vreeburg, St. Jacob- straat 56, De Zilk; 10,- J. Bragt, Rembrandtlaan 11, IJmuiden. Waar blijven wij dan met onze gelijke rechten? Ik vind dat onze gehandicapten ook recht hebben op de mogelijkheid tot een leefbaar leven. Zolang de maat schappij bereid is om ca. 50.000 per persoon per jaar te betalen voor een plaats in een tehuis in plaats van de veel goedkopere mogelijkheid te schep pen in de vorm van aangepaste wonin- van het hart de kunststukken van ijzer, o.a. volgens ons een halve kachelplaat, en een plaat ijzer die in drie delen verbogen was. Ook begrijpen wij nog steeds niet wat de drie meter lange bamboestok met een soort leren tuig moest betekenen, wat te koop stond voor het lieve bedrag ‘naar ik meen van tweeduizend gulden. Zoals al gezegd zul len wij geen kunstzinnige gevoelens hebben, ofschoon wij suf van bewonde ring uit het Frans-Hals museum komen, dus daarom zouden wij toch zo graag eens tekst en uitleg hebben door een wèl kunstzinnig persoon, die ons uit zou kunnen leggen wat zij toch hiermee willen bedoelen, want mensen, wat moe ten wij toch kunnen zien in een vier- met twee diagonale lijnen. Nu i wij geen banale opmerkingen maken, maar wij kunnen ons wel voor stellen dat er steeds meer tegenstanders komen van uw subsidiebeleid. Uiteinde lijk komt die subsidie toch van de belastingbetalers. Vorige week was er in uw blad een bericht over een zekere Dirk Gerritse ui» Zandvoort die zich in een slaapzak had laten neerleggen voor de deur op het Binnenhof. Helaas kwam het niet erg goed uit de verf waarom hij tot deze daad overgegaan was. Het had er iets mee te maken dat hij ontevreden over een eigen bijdrageregeling waar door gehandicapten die in een tehuis verpleegd worden, maar circa 182 per maand aan „zakgeld" overhouden. Dat lijkt voor een „gewoon, normaal” mens niet zo heel weinig, maar. stel je voor: het is eind van de maand, je kas is leeg, je hebt evengoed zin om een keertje uit te gaan. Je pakt je fiets of desnoods de bus en met een bioscoopje of een pilsje in de kroeg kun je lekker goedkoop een avondje uit. Als je gehandicapt bent en je zit in een rolstoel lekker ver van alles opgeborgen in een mooi tehuis in Zandvoort, dan kost een avondje uit je heel wat meer dan een pilsje of een kaartje voor de bioscoop: een taxi, een begeleider enzovoorts fvul zelf maar in). Het artikel in de christelijke geloofs belijdenis: „Ik geloof in één heilige, algemene, christelijke kerk”, d.i. in een heilige, internationale, universele, chris- telijke gemeenschap of broederschap, stelt de christen voor de opdracht die christelijke broederschap te realiseren. Het woord algemeen of katholiek kun nen we hier niet meer gebruiken, omdat het een onduidelijke weergave is van de werkelijke bedoeling, die dan niet meer begrepen wordt. Het woord katholiek is gevormd van de Griekse woorden kata holé gé, d.i. over de gehele aarde, dus internationaal of universeel. De werke lijkheid van deze christelijke broeder schap wordt in haar diepste wezen aan getast, wanneer een hervormde, Neder landse soldaat een hervormde Engelse soldaat, wanneer een Franse katholieke soldaat een katholieke Duitse soldaat doodschiet. Dit kan men eindeloos varië ren. Een geloofsartikel is niet zonder meer een geloofsartikel, dat men met de mond belijdt. Het is er om het „waar te maken”. Doen we dit niet, dan valt men onder de categorie mensen, waarvan Christus zei: „Niet een ieder, die „Heer, Heer” roept, zal het Koninkrijk binnen gaan, maar wie de wil van de hemelse Vader doet”. Men kan niet vandaag het avondmaal of de eucharistie vieren en morgen over de grenzen heen je christe lijke broeder doodschieten. Ik ben van mening dat de daadwerkelijke realise ring van de christelijke broederschap geen dag uitstel verdraagt. Van dit standpunt bezien is de aanschaf van nieuwe gevechtsvliegtuigen zinloos. In september valt in Nairobi, waar de We reldraad van Kerken vergadert, hierover een beslissing op wereldniveau. Wat voor een christelijke „internationale” geldt, geldt ook voor de humanistische en socialistische „internationale”. De hu maniteit wordt verloochend, wanneer de ene humanist over de grenzen heen de andere doodschiet. A. WEZELENBURG, Haarlem. Onder het lawaai van kermisklanken gingen wij ons even verpozen in de Vishal om het werk te gaan bewonderen van onze kunstenaars, die jaarlijks een subsidie krijgen van de gemeente Haar lem. Echt, er waren ook mooie werkèn te bewonderen o.a. de wandkleden wa ren prachtig, ook de kubussen van plexiglas waren het bekijken waard, maar na een goed kwartier hadden wij het wel bekeken, soms waanden wij ons op een of andere kleuterexpositie. Nu zullen de kenners wel zeggen dat wij niet artistiek aangelegd zijn, goed dat zal dan ook wel zo zijn, maar wij kunnen echt niet verheerlijkt gaan kij ken naar een vierkant met twee diago nale lijnen, naar een vierkant, maar nu met gekleurde lijnen horizontaal langs een liniaal getrokken, afgewisseld met hier en daar een ribbeltje. Wij hebben met verbazing naar een zelfportret geke ken bestaande uit twee oogjes, een neusje, ik meen nog een mondje en daaronder aan weerskanten acht vier kantjes. Vervolgens probeerden wij uit een bergje, een streepje en een rondje een Noors landschap te herkennen, wat ons niet is gelukt enz. enz. het verslag zou te lang worden. Nog even moet ons 3 9 12 13 21 20 19 18 22 123 O

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21