Oosters geduld nodig VNO over economische terugslag: w heden bij IT Philips in China erkent EEG (ofe Goodrich wil in Vredestein 48 miljoen gaan investeren Weer kritiek op handel met Zuid-Afrika Hardstikkt chappy met KHonda^r 1 beddjwn üte1 y Deltort »er. DEZE WEEK OOK: originele spaanse stoel voor f 325.- „Moeilijk- Spanje” Waarover de koningin meestal niet spreekt. f 99 99 jn ?n Nbb’Offlf: GELD En nog veel meer. vertelt alles. Sylvia treurt om Carl Gustav’s avontuurtjes. EL j Josephine van Dalsum zoekt ongehuwd moedertje. BIJ AANVAARDING HERSTRUCTURERINGSPLANNEN HONDA 23 V R IJ D AG 9 M E 1 19 7 5 ECONOMIE N TWEESPRONG 4,15 7,95 Industriebond NVV: 9,95 9,90 3,75 olüliilk 46 77 BEETHOVENCYCLUS 1975 O -ai .JT NOORDHOLLANDS PH1LHARMONISCH ORKEST r 5 03 19 UTRECHT (ANP). B. F. Good rich is bereid, de komende twee jaar 48 miljoen te investeren in de Vredesteinbedrijven, als alle betrok kenen de herstructureringsplannen voor Vredestein aanvaarden. Dit is door Goodrich-Vredestein meege deeld. Tij in Nederland niet gekeerd (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) O o (ADVERTENTIE) Haarlem Concertgebouw 3 concerten op de vrijdagen 16, 23 en 30 mei losse kaarten 8,cjp geldig (ADVERTENTIE) Canguro A ;atie 8 uur de grootste tweewielerfabrikant ter wereld. inlichtingen: Honda Motor NV. Lierenstraat 5 Ridderkerk tel. 01804-16300 iar is it Met de voorstellen is een toezegging aan de vakbonden gehonoreerd, die op 29 april de eerste formulering van Vre destein hebben afgewezen als te weinig concreet. De bonden eisten herstructure ringsmaatregelen, die in grote lijnen het toetsingsrapport van onafhankelijke des kundigen van vorig jaar volgen. In de oorspronkelijke voorstellen klonk geen lange-termijn-visie door, vonden de bon den. In de nieuwe aangescherpte visie zeg gen de raad van bestuur en de raad van commissarissen de zorg van de bonden te delen. De thans uitgegeven voorstellen hebben ten doel opheldering te geven en dienen te worden gezien als een poging, nee in gen snz Dank zij eigen import uit Spanje nü supervoordelig..! Onverwoestbare (nota bene houtge- pende) originele Spaanse stoel, met een maar liefst een 1Z2 cm dik rund- leren dek, waarvan de zitting met riemen verstelbaar is, nu voor slechts: f 325,-. V Moet gaan bekijken bij I speciaalzaak voor gezélligheidsmensen i l frankestraat 17 haarlem 32 09 21 J Deli Mij hoger dividend. NV Deli-Maat- schappij (internationale handel) heeft over 1974 een netto resultaat geboekt van 10,7 miljoen tegen 10.1 mil joen over 1973. Aan de jaarvergade ring oo 18 juni zal worden voorgesteld over 1974 een div’dend van 8,60 (8) per gewoon aandeel van 75 uit te keren. DEN HAAG (ANP). In vragen aan minister Lubbers van Economische Za ken hebben woensdag de Tweede-Ka- merleden Voogd en Ter Beek (beiden PvdA) bezwaren ontwikkeld tegen de spreekdag voor het bedrijfsleven betref fende de handel met Zuid-Afrika. Het is de economische voorlichtingsdienst van het departement van Economische Zaken die deze dag organiseert. Gevraagd is of de spreekdag een be vordering van de handel met Zuid-Afri ka beoogt. Als dit zo is, aldus de Ka merleden, is dat dan niet in strijd met de algemene politieke beleidslijn van het kabinet ten aanzien van de relaties met Zuid-Afrika. Volgens de Industriebond NVV kwam deze week bij Philips Barcelona een al lang sluimerend conflict over de lonen tot een uitbarsting. De werknemers van het bedrijf zouden zich momenteel bera den op stakingsacties. Andere acties bin nen het bedrijf zouden tot het ontslag en de schorsing van het vijftal hebben geleid. Toen deze maatregelen onder de werknemers bekend werden hielden zij dinsdagmiddag om vijf uur een protest actie, waarna de directie van Philips Miniwatt de hulp van de Spaanse politie inriep, aldus de bond. Verder zegt het VNO onder meer dat het elimineren van het marktmechanis me en het overbrengen van de kernbe slissingen van het ondernemen naar bui ten de onderneming, ons economisch stelsel, waaraan wij onze huidige wel vaart te danken hebben, tot op het bot aantasten. Het VNO doelt hierbij op de rede die minister-president Den Uyl op 1 oktober 1974 in Nijmegen heeft gehou den op de algemene ledenvergadering van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond. vaarden dat mogelijkheden opent voor verdere economische groei en geringer afhankelijkheid van de olieproducerende landen, öf het energieverbruik drastisch verminderen, eventueel ten koste van werkgelegenheid en economische groei. UTREC HT (ANP). Namens de in ternationale metaalbedrijfsbond heeft de Industriebond NVV er schriftelijk bij de raad van bestuur van Philips op aange drongen het ontslag van één werknemer en de schorsing van vier collega’s bij Philips Miniwatt in Barcelona ongedaan te maken. Een plaatje om te onthouden als men in de spits zitDoor een staking van de Japanse spoorwegen kregen de wegen in en om Tokio een zo grote toevloed van verkeer te verwerken dat de zaak hopeloos vastliep. Op de foto: een overzicht van de opstelwegen naar een tolweg, die van Tokio naar het zuiden voert. Het be faamde oosterse geduld kwam de automobilisten goed van pas. gewenste continuïteit van de Nederlandse Vredestein-bed rijven. Zo komt Nederland op een twee sprong: óf het kernenergietijdperk aan- uitputting van de aardgasvoorraden en een grotere verscheidenheid van ge bruikte energiebronnen om de afhanke lijkheid van olie en gas te verminderen”. Met dit laatste wordt gedoeld op de conjuncturele situatie, die het afsnijden van die verliesposten noodzakelijk maakt, die door hun omvang en duur de onderneming ernstig in gevaar zouden brengen, aldus Goodrich-Vredestein. Dit zal een verlies meebrengen van circa 370 arbeidsplaatsen in de loop van dit jaar. De raad van bestuur verwacht dat het merendeel van deze arbeids plaatsen vrij komt door natuurlijk ver loop. De raad van commissarissen en de raad van bestuur menen, dat het proces van herstructurering bij Goodrich-Vre destein dat in de zomer van 1974 op gang is gebracht, versneld moet worden. Dit zowel in verband met de conjunctu rele situatie als met het oog op de Het structuurplan omvat, aldus Good rich-Vredestein, als uitgangspunten de samenbundeling van produktielijnen in zelfstandige marktgerichte eenheden en het scheppen van goede ontwikkelings kansen en werkomstandigheden voor de ze eenheden. Tevens dienen de coördina tie en de dienstverlening in concernver- band op het gebied van financiering op korte en lange termijn en van admini stratie en boekhouding betere ontwikke lingskansen te krijgen en moet er een waarborg komen voor de huidige werk gelegenheid binnen de grenzen van het geen de economische situatie in het algemeen toelaat. (Van onze redacteur in Brussel) ,:v BRUSSEL. De Volksrepubliek Chi na heeft gisteren de EEG erkend en zal zeer binnenkort een ambassadeur bij de Europese Gemeenschap accrediteren. Dit is in Peking bekendgemaakt tijdens het officiële bezoek van sir Christopher Soa- mes, Europees commissaris voor externe betrekkingen. „Wat het laatste aangaat”, vervolgt het verslag, „werd een pleidooi gevoerd voor gebruik van meer kolen bij de elektriciteitsopwekking en de bouw van een drietal kerncentrales voor 1985. De discussie in ons land over het gebruik van kernenergie liep hoog op. de vicieuze cirkel van bezorgdheid en wantrouwen te doorbreken, waarin, zo zeggen de raden, het concern meer en meer in verstrikt is geraakt. Hoger dividend Batenburg. Electro-tech- nisch Installatiebedrijf en Handelsbu- reau v.h P. Batenburg zal aan de op 30 mei te houden jaarvergadering voorstellen, het dividend over 1974 vast te stellen op 24 percent in con tanten en 2 percent toe te voegen aan de dividendreserve. Over 1973 keerde Batenburg 20 percent uit, en na de eerste negen maanden werd de ver wachting uitgesproken dat een onver anderd dividend mogelijk zou zijn. Dividend Fokker. Koninklijke Neder landse Vliegtuigenfabriek Fokker zal aan de jaarvergadering van 19 juni een onveranderd dividend van 1,80 op de gewone aandelen van 20 en van f 50 op de preferente aandelen van 1 1.000 voorstellen. De industriebond heeft laten weten dat zij geen genoegen neemt met eerder (bij een loonconflict bij Philips in Co lombia) gedane mededelingen van de raad van bestuur dat zij geen invloed zou kunnen uitoefenen op lonen en ar beidsvoorwaarden bij buitenlandse vesti gingen. Een vingerwijzing van de con- cernleiding zal op de plaatselijke onder nemingsleiding in Barcelona wel dege lijk invloed hebben, schrijft de Indus triebond NVV. Eén pedaalslag en weg. Niks geen geschakel. Probleemloos. Moderne kleurtjes. Breed zadel, verstelbaar stuur. Volautomatische 2-takt-motor. kf De chroom voordrager is inclusief Zo is dat y met de Honda Canguro. De Chinese stap heeft in Brussel ui teraard grote voldoening gewekt. Zij geeft bovendien aanleiding tot enige spe culatie over de houding die de Sovjet unie nu tegenover de EEG gaat inne men. Met de Russen wordt al zo’n twee jaar op verschillende niveaus over de handelsbetrekkingen onderhandeld zon der enit resultaat van betekenis. De Nederlander Edmund Wellenstein zal aan het hoofd staan van een EEG- delegatie die binnenkort in Peking over een hand elsakkoord gaat onderhandelen. Hij leidde ook de afvaardiging naar Moskou die met de Russen niet tot overeenstemming kon komen. Ontwikkelingen in een jaar als het vorige geven ondernemingen toch al aanleiding tot een meer afwachtende houding inzake nieuwe initiatieven en dus inzake investeringen. „Wanneer deze ontwikkelingen dan ook nog gepaard gaan met woorden van de minister president die de goede werking van de ondernemingsgewijze produktie in twijfel trekken en als oplossing aanwjjzen een ingrijpende beïnvloeding van de on- dernemingsbeslissingen over de parti culiere investeringen uitgaande van de overheid, dan is het klimaat geschapen voor een nog grotere terughoudendheid van ondernemingen, aldus het VNO. dirigenten ANDRÉ VANDERNOOT HEIN JORDANS solisten JÖRG DEMUS piano THEO OLOF viool ANNETTE DE LA BIJE, MARIANNE DIELEMAN, LODE DEVOS, HENK SMIT zang m.m.v. Toonkunstkoor Amsterdam uit te voeren werken' ouverture Coriolan Pianoconcert no. 3 Vioolconcert Symfonie no. 3, 5 en 9. abonnement 3 concerten 16, cjp abonnement ƒ8 (alle prijzen zijn inklusief plaatsbespreken en vestiaire) Nog slechts een beperkt aantal plaatsen beschikbaar abonnementsverk.,op aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Be- gijnestraat 13, van 10 - 15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12 - 15 uur. De vakbonden hebben laten weten verder te gaan praten met de directie. Hun kaderleden bij Vredestein hebben de bonden hiertoe woensdag opdracht gegeven na bespreking van de herschre ven structuurnota. Op het voorgenomen ontslag van 370 werknemers wilden de bonden nog geen commentaar geven. Verontrustend in de nota is met name dat de vermindering van het aardgas aandeel in het energieverbruik van ons land van vijftig percent in 1973 naar dertig percent in 1985 vrijwel geheel zou moeten worden opgevangen door een toeneming van het olieaandeel van zes enveertig percent naar eenenzestig per cent. Dit laatste zou grotencleels kunnen worden voorkomen door meer kerncen trales te bouwen dan het als een abso luut minimum geziene aantal van drie, uiteraard met inachtneming van alle noodzakeli j ke veiligheidsmaatregelen”, aldus het VNO. DEN HAAG (ANP). Aan het einde van 1974 was de economische terugslag in volle gang, maar de juiste maatregelen voor het keren van het tij zijn, voor zover ons land dat in de hand heeft, in 1974 niet genomen. Aldus het jaarverslag over 1974 van het Verbond van Nederlandse On dernemingen. Leek in het begin van het jaar door de energiecrisis het saamhorigheidsge voel van regering, werknemers en werk gevers toe te nemen om de problemen gezamenlijk het hoofd te bieden, deze tendens was van korte duur: de regering ging haar eigen weg zonder voldoende oog te hebben voor de helaas juist gebleken taxatie van de economische ontwikkelingen van de zijde van de ondernemingsorganisaties en de vakbe weging stelde haar eisenpakket zodanig dat ook voor 1975 een centraal akkoord geen haalbare kaart bleek, merkt het jaarverslag onder meer op. Er wordt aan herinnerd dat de oliecri sis het gehele beleid in ons land heeft beheerst toen 1974 begon. Er werden maatregelen genomen tot bezuiniging van het energieverbruik, waarbij al spoedig bleek in welk een gunstige posi tie ons land zich bevond dank zij de aardgasvoorkomens. Er werd ook meteen al aandacht gericht op de bevordering van andere energiebronnen. „Onze gunstige positie is tenslotte maar tijdelijk: het aardgas raakt eens op, ook al gaan we er zuinig mee om. In september 1974 verscheen de energienota van de regering. Tot 1985 wil de minis ter het energiebeleid concentreren op zuinig gebruik van energie, langzamer Amerikaanse dollar 2,36-2,46, Engelse pond 5,51-5,81, Belgische fr. (100) 6,54-6,84. Duitse mark (100) 100,00-103,00, Ital. Ure (10.000) 37,50- 40,50, Portugese esc. (100) 8,60-10,10. Canadese dollar’ 2,32-2,42, Franse fr. (100) 57,50-60,50, Zwit serse fr. (100) 93,75-96,75, Zweedse kroon (100) 59,25-62.25, Noorse kroon (100) 46,75-49.75, Deense kroon (100) 42,25-45,25, Oostenr. sch. (100) 14,28- 15,58, Spaanse pes. (100) 4,13-4,43. Griekse drachme (100) 7,65-8,90, Finse mark (100) 66,25- 69,25. Joegosl. dinar (100) 13,75-16.75. De 48 miljoen die Goodrich nu wil investeren, is 20 miljoen meer dan vrijkomt uit de afschrijvingen. Een ne vendoelstelling van de bereidheid tot investeren is volgens Goodrich een her nieuwde verzelfstandiging van het Vre- deslein-concern met de daarbij behoren de toegang tot de kapitaalmarkt (uitgifte van aandelen) en met een duurzaam minderheidsaandeel van de B.F. Good rich Company. Daartoe is het echter noodzakelijk, dat er een winstgevende situatie wordt bereikt. Aan de vakbonden, de centrale onder nemingsraad en de plaatselijke onderne mingsraden alsmede aan alle 5000 werk nemers en hun gezinnen is woensdag per brief een herzien actieplan voorgelegd. Dat behelst maatregelen voor de oplos sing van structuurproblemen op langere en van het conjunctuurprobleem op kor te termijn. Daarover leest u in de nieuwe Story. Want Story vertelt alles. En deze keer was Story getuige van een ontspannen gesprek van onze vorstin met een jonge, charmante vrouw die heel Nederland kent.Waarover spraken zij?Met Story weet u meer. Voor maar 85 cent in elke kiosk te koop! 4 .tJ;

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23