Gross bijna gearresteerd Weinig kans meer Hennes Weisweiler rekent over twee weken op topscorer Heynckes Tamames troef in I SPOfflWffi® Van Grimbergen wijst aanbod af 5 Woningverbetering? NMB „Vuelta” ANHM WESTDUITSE PERS UNANIEM: w 1 V R IJ D A G 9 MEI 1975 29 SPORT door Theo Klein Ier. Tweede kans r u ien zult er- „Die „geen ma- FC TWENTE OVERTUIGD VAN EIGEN KANSEN VOOR RETURN Agustin Tamames: twee zeges. t een inzet van dichtbij heel fraai door Volkmar Gross gestopt worden. huis zonder C. een (ADVERTENTIE) rijdt üge De openingstijdrit van de 23ste Vre- deskoers (Berlij n-Praag-Warschau), een ploegentijdrit over 42 km., is gewonnen door Italië vóór de DDR en Noorwegen. Nederland eindigde op de zeventiende en laatste plaats. Harm Ottenbros heeft gisteren de profronde van Biervliet gewonnen. Hij versloeg in de sprint Nidi den Hertog. Derde, op 35 seconden, werd Richard Buckaki. ces. „Ik vind het bijzonder onsympa thiek”, aldus Masman, „dat uitgere kend vlak voor het duel tegen Borus sia een arrestatiebevel wordt uitge vaardigd, notabene hangende een uit spraak in een civiel proces”. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Voor het 'grote onderhoud' uw inbouwkeuken uw open haard uw badkamer uw parketvloer CO CM DÜSSELDORF (DPA). De meeste Westduitse kranten, die op Hemelvaartsdag in tegenstelling tot in Nederland verschenen, geven Borussia Mönchengladbach weinig kans meer op het veroveren van de UEFA-beker. - of rijs De NMB helpt u snel aan geld om nü uw plannen te verwezenlijken. Vraag naar het Speciale Woningkrediet. Leningen vanaf f 2.000,-. Looptijden van 3 tot 8 jaar. Voor alle andere doeleinden is er de P.L. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. De Westdeutsche Allgemeine (Essen) schreef: „De dekking van Twente hield op opmerkelijke wijze stand. Na een uur konden de Nederlandse Schlachtenbummler al hun gezang aanheffen: Twente wint de UEFA-cup.” In de Düsseldorfer Nachrichten stond te lezen: „De Borussen wisten niets zinnigs te bedenken tegen dit Twente-spel. Nu hebben de Nederlanders alle troeven in handen. De taktiek van trainer Spitz Kohn had succes.” Het commentaar van de Neue Ruhr Zeitung luidde: „De droom van Borussia heeft een ernstige deuk gekregen. Zonder de geblesseerde Heynckes was Borussia voor het Twente-doel absoluut niet gevaarlijk.” De Rheinische Post: „Net als twee jaar geleden toen Borussia de beker tegen Liverpool misliep dreigt de ploeg in de finale van het toernooi om de UEFA-cup weer knock out te gaan. Deze 0-0 staat gelijk aan een nederlaag. FC Twente bezat nu de kwaliteiten, die anders aan Borussia toegekend mochten worden: slimme tak tiek, snel omschakelen van aanval op verdediging en vastbesloten handelen.” Dat die treffers steeds op de eerste dag van het toernooi vielen, was geen toeval. Per traditie worden dan immers de zwaar-, halfzwaar- en middenge- wichtsklassen afgewerkt en daarin had den de Nederlanders van oudsher de beste kansen. Judoka’s vrijwel zeker zonder plak naar (Van onze sportredactie) DÜSSELDORF De anders toch zo stoïcijns kalme Hennes Weisweiler dreigde woensdagavond, halverwege de tweede helft van Borussia MönchengladbachFC Twente (0-0), te exploderen. Voor de zoveelste keer die avond sprintte hij venijnig naar de rand van het speelveld om zijn op een doelpunt jagende formatie in heldere taal te vertellen wat er moest gebeuren om FC Twente op de knieën te krijgen. Maar zijn veelal via Berti Vogts en .lürgen Wittkamp gegeven instructies vonden geen gehoor. In plaats daarvan sloeg de vonk van onzekerheid en machteloosheid steeds duidelijker over op de spelers, die ook nadien minder bij machte waren een afdoend antwoord te vinden op de Twentse speelwijze. Jan Bosman had de beste papieren voor een ereplaats. Coach Karei Giete- link: „Ik ging er al een beetje rekening mee houden, omdat Jan zo gemakkelijk draaide”. Had hij de Fin verslagen, dan zou de Fransman Rougé zijn laatste tegenstander zijn geweest op weg naar de finale. Hoewel Rougé (Europees kam pioen 1973) gisteren samen met de En gelsman Starbrook als enige door het Oosteuropese blok drong, overtuigde hij geenszins. Twente-voorzitter Masman: nier”. Van Grimbergen leidde de Nederland se heren in 1973 als coach naar de wereldtitel. Sinds september 1973 is Cees Tania trainer-coach. Verscheidene spe lers van de nationale selectie hebben echter na het toernooi om de wereldti tel, dat in maart in Koeala Loempoer werd gehouden, verklaard liever een aparte coach naast de trainer aangesteld te zien. Peters bereikte de halve finale van zijn poule door overwinningen op de Italiaan Vecchi en de Zwitser Ulmer (waza-ari en houdgreep), terwijl Bosman achtereenvolgens met de Joegoslaaf Baj- eetic en de Italiaan Trussardi afreken- de-Dat Peters vervolgens van de bere sterke Gost-Duitser Detmar Lorentz ver loor (heupworp) en daarna in de her kansing definitief door de Engelsman Starbrook werd uitgeschakeld, lag in de lijn der verwachtingen. Peters: „Lorentz heeft verschrikkelijk veel kracht. Ik kon niet door zijn verde diging heen komen. Tegen Starbrook durfde ik niet te veel aan te vallen (Peters stond een tijd lang met een half punt voor red.) uit angst voor een overname. Achteraf had ik dat beter toch kunnen doen, want die spetter kreeg ik uiteindelijk toch”. Volkomen onnodig was daarentegen het verlies van Bosman tegen Akrenius, de eerste Fin die het ooit tot de kwartfi nales bracht. Al in de eerste minuut sprong de Amsterdammer als een veer tje over de rug van zijn tegenstander, die een bijzonder gunstig moment had uit gekozen om zijn worp in te zetten. Een boze FC Twente-voorzitter Jan Masman achtte het noodzakelijk kort voor de aanvang van de eerste UEFA- Cupflnale in Düsseldorf een kor te uiteenzetting te geven. Masman toonde zich zeer verbolgen over de gang van zaken rond dit civiele pro- Ook gisteren bracht men in het Paleis des Sports in Lyon deze ouverture, maar van een Nederlands aandeel was te mid den van het Oosteuropese geweld (tien van de twaalf medailles kwamen in Oost-Europa terecht) bijna niets meer te A-yagS:- - 7= LYON. Voor het eerst sinds Anton Geesink als een jong broekje in het begin van de jaren vijftig zijn entree maakte, dreigt de Nederlandse judoploeg op het Europees kampioenschap zonder een enkele medaille in de achterhoede verzeild te raken. Dat is een conclusie die men reeds na de eerste dag van de Europese titelstrijd, die tot en met zon dag in het Franse Lyon wordt gehouden, kan trekken- Dat de Nederlandse ploeg na de over dadige successen in de periode-Geesink en -Ruska niet meer tot de absolute top behoorde, was al lang geen geheim meer. Na de Olympische Spelen stortte het grootste deel van de equipe in na het vertrek van de vedetten. Maar sinds dien slaagde men er toch steeds in het gezicht enigszins te redden. In Madrid (1973) was het Peter Adelaar die Neder land met een bronzen medaille toch nog op de erelijst hielp en vorig jaar zorgde Chris Dolman (de enige medaillewinnaar van 1974, die donderdag zijn positie niet verdedigde) er volkomen onverwacht voor dat de ploeg van de toenmalige coach Wim Ruska niet met lege handen naar huis hoefde te gaan. URQUIOLA. De Spanjaard Agustin Tamames is momenteel de gevierde man in de Ronde van Spanje. Zowel woens dag als donderdag ging hij als eerste over de streep, overigens zonder veel wijzigingen in het algemeen klassement te veroorzaken. Daarin blijft Domingo Perurena op de eerste plaats met iets minder dan een minuut voorsprong op Miguel Lasa. Tamames is derde, Ocana vierde en Hennie Kuiper (op bijna drie minuten) vijfde. De Nederlander legde in de zestiende rit beslag op de derde plaats. Het ziet er naar uit dat de bonifica- tieseconden de Vierdaagse van Duinker ken. gaan beslissen. Na de tweede dag heeft de Belg Freddy Maertens een voorsprong van welgeteld één seconde op de Fransman Danguillaume. Met een achterstand van vijftien seconden bezet Roy Schuiten de vijfde plaats. Karstens is achtste, Pijnen tiende. In de Ronde van Romandië wordt na twee etappes de eerste plaats ingeno men door de Italiaan Paolini, die in de tweede rit. (gewonnen door de Belg Pa trick Sercu) deel uitmaakte van de kop groep en daardoor een voorsprong van twee seconden nam op de leider van het eerste uur. zijn landgenoot Baronchelli. Merckx, die woensdag de eerste etappe won. is op vijf seconden derde. Joop Zoetemelk is zesde, eveneens op vijf seconden en Gerrie Knetemann zevende op zeven seconden. Niettemin was de 25-jarige Fransman de meest succesvolle Westeuropeaan. Hij drong als enige door tot de finales, waarin hij met gering verschil het lood je moest leggen tegen de Oost-Duitser Lorentz. In het middengewicht won Rei ter als eerste Pool een Europees kampi oenschap- Hij versloeg de Rus Barkala- jev met een vol punt (beenworp). Titel verdediger Kosche (Frankrijk) haalde zelfs de halve finales niet. In het zwaargewicht hadden de Rus sen voor de verandering stuivertje ge wisseld. Novikov, vorig jaar in Londen kampioen in alle categorieën, kwam nu uit in het zwaargewicht. Zijn landgenoot Onashvili, titelhouder in het zwaarge wicht, probeert het vandaag voor de aardigheid eens in alle categorieën. Een truc (lie het gemak tekent waarmee vooral de Russen momenteel regeren. Ook met Novikov in het zwaargewicht was er niemand die de Russische hege monie in deze afdeling kon doorbreken. In de eindstrijd ontmoette Novikov zijn landgenoot Nyaradze, van wie hij in een uiterst vervelende wedstrijd op het nip pertje verloor. De heer Masman bracht dank aan het bestuur van Borussia dat onmid dellijk bereid was een cheque op tafel te leggen van 30.000 DM die door de hotelier van het hotel waarin FC Twente verbleef, extra gewaar borgd werd. Daardoor kon een arres tatie van Gross worden voorkomen. Na een gesprek met trainer Kohn besloot de Twente-doelman toch te spelen. Gross heeft een door hem Volkmar Gross had na afloop geen commentaar. Hij kreeg er trouwens ook weinig gelegenheid toe; het Twente-bestuur wil eerst met zijn doelman praten voordat er meer over gezegd of geschreven wordt en voer de Gross ongezien per bus af. DÜSSELDORF. Het heeft wei nig gescheeld of FC Twente-doelman Volkmar Gross had het doel van de Enschedese club tegen Borussia Mönchengladbach niet verdedigd. Er dreigde een arrestatie in verband met een alimentatie-vordering uit zijn Berlijnse voetbaltijd. Een vordering die overigens door Gross bestreden wordt. Erg fraai was het voor een neutrale toeschouwer natuurlijk allemaal niet, maar welke Twentenaar stoort zich daaraan zolang het toernooi om de UE FA Cup nog uit twee finalewedstrijden bestaat. In het Düsseldorfer Rhein-sta- dion legde FC Twente immers een stevig fundament voor de return over veertien dagen in Enschede. Daarop was de Twentse strategie gebaseerd, aan die op dracht werd bijna volledig voldaan. Bij na, want in stilte had trainer Spitz Kohn toch gehoopt op een snelle, met een treffer gehonoreerde counter. Die mogelijkheden zouden er ook zijn ge weest, wanneer de Enschedese equine in het laatste kwartier iets meer lef zou hebben gedemonstreerd. Met het forse verlies (3-0) van twee jaar geleden nog in het achterhoofd, vonden de meeste Twentenaren de 0-0 echter allang mooi. Ook Spitz Kohn. „Juichen doen we natuurlijk nog niet”, sprak hij later bedachtzaam, „maar we hebben vanavond in elk geval een goed uitgangspunt bereikt. Het was onze be doeling Borussia niet in zijn spel te laten komen. Voor de rust hebben we erg veel op balbezit gespeeld om de tegenstander op die manier uit het ritme te halen. Dat is ons goed gelukt, al had ik eigenlijk wel verwacht dat Borussia er met name in het eerste half uur wat meer uit zou komen. De ploeg speelde toen risicoloos voetbal. In de tweede helft kregen we het moeilijker, omdat Borussia wat meer aanviel, maar werke lijk kansrijke situaties zijn er toch ei genlijk nauwelijks geweest.” die de bal heeft gespeeld. Vogts haalde me duidelijk onderuit.” Berti Vogts zag er geen strafschop in, maar was daarnaast, evenals zijn trai ner, wel van oordeel, dat verschillende van zijn ploegmakkers FC Twente ten onrechte hadden onderschat. Vogts: „Dit is een aanzienlijk betere ploeg dan die van twee jaar geleden. Ook in de Bun desliga zou FC Twente een topclub zijn.” DEN HAAG. (ANP) Ab van Grim bergen heeft besloten het aanbod van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond om het coachschap van de nationale herenselectie op zich te nemen niet te aanvaarden. „Gezien mijn zakelijke be slommeringen kan ik niet voldoende tijd vrijmaken voor een dergelijke functie”, zei hij gistermiddag. „Bovendien”, oordeelde een duidelijk teleurgestelde Hennes Weisweiler „kun nen wij over veertien dagen in elk geval weer beschikken over Jupp Heynckes. Iedereen heeft kunnen zien wat het voor ons betekent zonder Heynckes te moeten spelen. Zijn ervaring kunnen we vooral in dit soort wedstrijden onmogelijk mis sen. Die 0-0 vind ik overigens terecht, ook al hebben wij dan misschien iets meer kansen gehad. We zijn nooit in ons spel gekomen. Dat is enerzijds de ver dienste van FC Twente, maar anderzijds een gevolg van onze aan de tegenstander aangepaste speelwijze. Noodgedwongen, omdat we tegen FC Twente niet ons normale spel konden spelen. Vooral spe lers als Danner. Wimmer en Bonhof hadden te veel moeite met die omscha keling.” Pas in de tweede helft bleek Borussia MG bereid wat meer risico te nemen. Weisweiler: „Maar hoe gevaarlijk dat tegen FC Twente kan zijn, heeft ook iedereen kunnen zien. Komt Berti Vogts er bijvoorbeeld niet op het laatste mo ment tussen, dan had Jeuring nog ge scoord ook.” Dat was de situatie waar voor Jan Jeuring later een strafschop zou claimen. Jeuring: „Ik speelde de bal weliswaar iets te ver voor mij uit, maar toen wij geen hoekschop kregen, was dat een bewijs dat ik de laatste ben geweest Ria Stalman heeft gisteren het Nederlands record discuswerpen opnieuw verbeterd en gebracht op 57.2 meter. Haar oude record stond sinds zondag op 54.98 meter. De spelers van de Portugese eerste divi- sieclubs gaan zondag op de laatste competitie- dag in staking Zij willen de regering dwin gen de transfervergoedingen af te schaffen. De derde wereldkampioenschappen zwem men zullen, in 1978, in West-Duitsland worden gehouden. De tweede wedstrijd van de competitie om het Nederlands kampioenschap voor de zondagamateurs, die tussen RBC en Emmen, eindigde in een 1-1 gelijkspel. Rolf Thung verloor in de eerste ronde van de Beierse tenniskampioenschappen van de Argentijn Vilas: 3-6, 3-6. Uitslagen in het voor-Olympisch voetbal toernooi: HongarijeBulgarije 2-0. Joegosla viëRusland 1-1. De Westduitse voetbalclub Alemannia Aa chen (tweede Bundesliga) onderhandelt mo menteel met Wim Rijsbergen over een even tuele transfer. Door een nederlaag tegen Tsjecho-Slowa- kije is het Nederlands dames-tennlsteam uit geschakeld in het toernooi om de Federation Cup. In het finaletoernooi van World Champi onship Tennis bereiken Laver (winst op Solo mon) en Borg (zege tegen Ramirez) de laatste vier. De Westduitse motorcoureur Blumhoff, die zondag tijdens een cross in Norg ernstig gewond raakte, is in het academisch zieken huis te Groningen overleden. Op het Grebbeberg-circuit in Rhenen won de Zweed Ake Jonsson een internationale motorcross in de 500 cc. De twee spektakelstukken van de nationa le wegraces in Oirschot, de races in de 350 en 500 cc, leverden overwinningen op voor res pectievelijk Wil Hartog uit Abbekerk en Piet v.d. Wal uit Oirschot. Pahlplatz: „Die 3-0 van twee jaar geleden zweeft bijna automatisch door je achterhoofd. Dan vind je 0-0 al mooi genoeg en ga je geen risico’s nemen. In Enschede moeten we gewoon in staat zijn tot een krachtsexplosie. Het is bo vendien de laatste wedstrijd van het seizoen. Dat moet voor ons het absolute hoogtepunt worden. En reken maar dat het een spektakelstuk wordt nu we zo dicht bij die beker zijn.” Waarop Weisweiler aanvulde: „Ik heb de laatate dagen erg veel moeite gedaan om onze supporters, maar ook de spe lers, duidelijk te maken, dat FC Twente een goede ploeg is. Geloven deed bijna niemand het. Iedereen heeft het nu kun nen zien, dat ik geen onzin heb verkon digd.” Udo Lattek, de door Bayern München ontslagen, maar door Rot Weiss Essen als een vorst binnengehaal de trainer, viel Weisweiler later bij: „FC Twente speelde vanuit de verdediging erg knap. Je zou Borussia alleen het verwijt kunnen maken, dat de ploeg niet snel genoeg overschakelt op de aanval, maar aan de andere kant bestond steeds weer het gevaar van een snelle Twentse counter. Afgaande op deze wedstrijd ben ik wel geneigd Borussia in Enschede meer kansen toe te kennen dan vana vond.” bespeuren. Voor de grootste teleurstel ling zorgde Peter Adelaar door in het zwaargewicht al in de tweede rondte op bijzonder onbenullige wijze van de Fransman Remi Berthet te verliezen. De 27-jarige Parijzenaar, die drie jaar gele den in zijn geboorteplaats een nederlaag leed tegen Adelaar, had nu weinig moei te met zijn 35 kilo zwaardere tegenstan der. Toen hij in de vierde minuut een half punt scoorde, was het al duidelijk dat de Amsterdammer daar niet meer overheen zou komen. Hij verloor dan ook zonder zijn tegenstander een mo ment in werkelijk gevaar te hebben gebracht. Zijn excuus: „Ik slik al dagen lang pillen tegen keelpijn, daarom had ik het benauwd”, kan nauwelijks serieus worden genomen. Adelaar krijgt vandaag een tweede kans in „alle categorieën”, maar gezien zijn conditie moet die niet al te hoog worden aangeslagen. Omdat ook de mid dengewicht Henk Schrier en Peter We ber zich (respectievelijk door de West- Duitser Hargesheimer en de Italiaan Marcolina) onnodig tegen het eind van hun partijen lieten verrassen en de Am sterdamse politieman Bert in den Ber ken tegen de Joegoslaaf Lucie zijn Wa terloo vond, was de Nederlandse kolonie aangewezen op de verrichtingen van de halfzwaargewichten Jan Bosman en de Geleense judoka Wil Peters, de enigen die zich meer dan twee ronden konden handhaven. bestreden alimentatieschuld uit de tijd dat hij bij Hertha BSC speelde. Tij dens een korte voetbalperiode in Zuid-Afrika trad hij daar voor de derde maal in het huwelijk. „We gaan in de komende dagen deze af faire tot de bodem uitzoeken”, aldus FC Twente-voorzitter Masman. zaak moet zo snel mogelijk de wereld uit”. Het zou van enige hoogmoed getuigen wanneer FC Twente zich nu reeds win naar zou wanen van de UEFA Cup. Borussia blijkt in uitwedstrijden door gaans sterker voor de dag te kunnen komen dan in thuiswedstrijden, waarin het verplicht is het spel zelf te maken. Want juist in dat soort situaties wordt de naar Real Madrid verhuisde Günther Netzer erg gemist. In uitwedstrijden daarentegen hanteert Borussia bij voor baat de counter en is vooral daarin levensgevaarlijk. Opstellingen: Borussia: Kleff; Vogts. Durau, Wittkamp, Bonhof; Stlelike, Wimmer, Danner (Del’Hay- e); Simonsen, Jensen, Kulik (Schafer). FC Twente: Gross; Van lerssel, Drost, Over weg, Oranen; Thljssen, Van der Vall, Pahl platz; Bos. Jeuring (Achterberg), Zuidema. Scheidsrechter: Palotai (Hong.), 50.000 toe schouwers. Bijna zonder uitzondering zijn de Twentse spelers daarentegen van oor deel, dat FC Twente aanzienlijk gunsti ger in de race ligt dan de Duitse oppo nent. Is bijvoorbeeld Jan Jeuring er heilig van overtuigd, dat FC Twente het thuis zal redden, de woensdagavond minder tot zijn recht komende Johan Zuidema oordeelde: „Als je bij 0-0 geen mogelijkheden meer ziet, kun je beter thuisblijven.” Aanvoerder Epi Drost was weliswaar iets voorzichtiger in zijn uit latingen, maar denkt eigenlijk in soort gelijke termen. „Met deze 0-0 ben ik tevreden. Misschien hadden we er in het laatste kwartier iets meer uit kunnen halen, maar thuis moeten we het nu kunnen redden. Alles is dan anders: een kleiner veld, de accommodatie en de hele sfeer er omheen. Bovendien spelen wij thuis sterker, sneller en directer, maar vooral scherper in de top van de aanval.” Totaal afwijkend waren de meningen in het Twentse kamp of de ploeg in situaties die dat toelieten net niet iets te weinig risico had genomen. De brutaal- sten in dit Enschedese gezelschap (Niels Overweg en Jan Jeuring bijvoorbeeld) vonden van wel, spelers als Theo Pahl platz en Johan Zuidema waren daaren tegen van oordeel, dat je bij een stand van 0-0 niet voorzichtig genoeg kunt zijn. Een van de beste kansen die Borussia in het duel tegen FC Twente kreeg: Wittkamp ziet, geflankeerd door Overweg (6) en Drost i,

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 29