VERMOGEN VERVALT AAN GEMEENTE BEVERWIJK Demonstratie duikteam IJmond I DE ROOM Verwen moeder dubbel! 8,25 A HiliX ana mi Ij, w r metnico scheepmaker Kort IJmondnieuws BONT VOOR MOEDER 7 V R IJ D A G 9 M E I 19 7 5 PLAATSELIJK NIEUWS (Van een onzer verslaggeefsters) Verouderd f CRAVATTES BONTHOEDEN SJAALS aanbouwkeükens Keukens kompleet geïnstalleerd! Naar ’t unieke keukenadres. Want daar vindt-ie de oplossing van al zijn keuken- problemen. Daar kiest hij uit een groot aantal keukens en mogelijkheden. Hij vindt er o.a. de befaamde ALNO-keukens. Uitgekiend. Praktisch. En niet duur. Hij vindt er trouwens meer. Tegels bijvoorbeeld. In alle maten en kleuren. En hij vindt er de vaklui, die dat allemaal haarprecies installeren. Snel, goed en op tijd. Kom ook naar dat adres. Da’s voor u wel zo gemakkelijk. Zaanlandse Hout Import b.v. Kalverstraat 1-3, IJmuiden. Telefoon (02550) 10543 PLEIN 1945-3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier hpWïR W i WIJK AAN ZEE B. en W. van Beverwijk hebben de raad voorge steld, het uit 1629 daterende Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Wijk aan Zee per 1 januari 1975 op te heffen. Hoewel het gasthuis al in de zomer van 1972 werd ontruimd en inmiddels na een grondige verbou wing door twee gezinnen wordt be woond, kon in afwachting van de verschijning van het financiële eindrapport nog niet tot opheffing van de voormalige „instelling van weldadigheid” worden overgegaan. Nu de jaarrekeningen van het gast huis over de periode van 1969 tot heden door een accountant zijn ge controleerd en in orde bevonden, staat volgens het college niets de liquidatie van het historische Oude Mannen- en Vrouwenhuis meer in de weg. Vermogen c/Xte c/rnann.. ït^JudrruUe£^.\ Birr Bilt im lÉlll ■Ipffl» im<- mi IHS (SP r L F fis - *10 JjSK 1 Oude Mannen- en Vrouwenhuis wordt nu definitief opgeheven de (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) nuio I in IUW een een Showroom geopend: maandag t/m vrijdag van 8 tot 12 uur en van 13 tot 18 uur zaterdags van 14 tot 16 uur ’s avonds na afspraak. Donderdag vertrokken schepen: Venus, Tananger; Glif King, Cont. Plat; Lawan- ti, Hamburg John, Hamburg; Thara, Narvik, IJmuiden; Satumus, Antwerpen; Stirling Brigg, Cont. Plat; Otto, Duis burg, Kolding; Kai Dublin; Roro Anglia, Hull; Brilliant, R. dam; Christel, Malmö, IJmuiden; Mearsk Fighter, Cont. Plat, IJmuiden. 0H.ETSLW2 iik- ou- ing aat bij ver •rdt de be- aar bij ks- ;eld un de Ca- sen alle ver ir - oor de ng- lien xrt- :in- ers, wr ijft Mor Een special van Hier en Nu over spio nage en BVD viel trouwens ook groten deels samen met de ingelaste, twee uur durende CBS-documentaire over Viet nam, die door Panoramiek werd uitgezon den. Ik heb naar deze Vietnam-terugblik gekeken. Het leek me een goed gecom poneerde samenvatting van een uiteraard onuitputtelijk onderwerp. Behalve van het onmisbare „officiële” materiaal (rede voeringen van presidenten en dergelijke), was er ook veelvuldig gebruik gemaakt van „officieus” en soms bijna „anekdo tisch” materiaal, waardoor deze oorlog dichterbij kwam dan gewoonlijk via het journaal het geval is. KLAVERJAS. Voor de voetbalvereni ging V.V.B. en de handbalvereniging IJ mond wordt zaterdagavond 10 mei in het paviljoen Koningsveld aan de Grote Hout- of Koningsweg de laatste rlaver- jasdrive van het seizoen gehouden. Voor deze avond die een wat ander karakter zal hebben zijn weer mooie prijzen be schikbaar gesteld. s Vrjjdag aangekomen schepen: Zenith, Leningrad; Siegerland, La Pallice, IJmui den; Jean-E Londen; Jubilance, Roches ter; Ambience. Londen, Par Easter Moon, Peterhead; Meppel, Londen. Bij zo’n fo.se flacon Deseit Flower Hand Body Lotion van 250 cc krijgt u tijdelijk een geurig stux luxe Deseit Flower Toiletzeep ter waarde van f 3,50 gratis. sluit, stelt het college voor deze midde len voorlopig onder te brengen in een te vormen reservefonds „Gasthuis”. Over wogen wordt de landerijen ter verkoop aan te bieden, waarna de geldelijke opbrengst aan het reservefonds kan worden toegevoegd. Aan dit fonds wil het college mettertijd een bestemming op het gebied van de bejaardenzorg of een daarmee overeenkomend doel geven. Deze bestemming, zo tekenen b. en w. aan, zal zijn onderworpen aan de goed- Vrijdag vertrokken schepen: Thun- tank-5, Norrköpping; Dimitry Zhloba, R. dam. Hollandia, Gotenborg, Boulogne; Rijnstroom, Stavanger; Hanover, Bremen; Hebe, Antwerpen, Main Ore, Seven Island; Basra, Jakarta Avenier, Gainsborough, IJmuiden; Tarragona, Li verpool; Cartagena de Indias, R. dam: Sachenstein, Willemstad; Katwijk, Le Havre; Smit Lloyd-11, Cont. Plat, IJ muiden; Skaga Sif, Cork;Libation, Lond Zaandam; Marconi, Kingslynn, IJmui den; Woensdag aangekomen schepen: Ivan Franko, Leningrad; Brilliant, Oslo; Srinryu Maru, St. Nicolaas, IJmuiden; ;Wiilem-S, Zeebrugge, IJmuiden; Helena Schepers, Landskroma, IJmuiden; Chko- low, Recife; Cornisbrook, Antwerpen; Rosemary Èverard, Antwerpen; Gulf King, Cont. Plat; Saturnus, Lerwick; Venus, Aberdeen Jan, Antwerpen; Port singer, Bremen, Velsen; Serverity, Ant werpen; Bianca, B. Halmstad; Helga-S, Wevelsfleet, IJmuiden insistence, Vlis- singen; In het voorjaar van 1972 gaf het bestuur van het Gasthuis de wens te kennen, het Oude Mannen- en Vrou wenhuis te sluiten. Aanleiding daartoe vormde het vertrek naar elders van de beheerder van het tehuis, maar hoofd motief was wel de verouderde toestand van het tehuis, dalt niet meer voldeed aan de eisen die in de huidige tijd aan de huisvesting van bejaarden mogen worden gesteld. Bij de bejaarden be stond dan ook weinig animo meer voor een opname in het Gasthuis, dat nadat het was gelukt de laatste acht verzorgden elders onder te brengen in juni definitief werd gesloten. In het leegstaande pand werden na een interne verbouwing twee gezinnen gehuisvest. Voor de verbouwing verleende de raad indertijd een krediet van in totaal ƒ76.000. Castricum, twee percelen grasland ten oosten van de Provinciale Weg te Ca stricum en belegde gejden ten bedrage van zo’n 30.000. Op de slotbalans zijn de verpachte landerijen weliswaar voor slechts 22.450 opgevoerd, maar ge meend wordt dat de werkelijke ver koopwaarde van de percelen aanzienlijk hoger zal liggen. In totaal omvat het grondbezit van het voormalige Gasthuis bijna elf hectare. In afwachting van een nader raadsbe- Nu het Gasthuis officeel wordt opge heven, vervalt het vermogen van de instelling aan de gemeente Beverwijk. Dit vermogen omvat het pand aan de Gasthuisstraat 2 en 2a (boekwaarde 47.040), een perceel grasland in de Wijkerbroekpolder, een perceel tuin- en bloembollenland aan de Verlengde Lut- tik Cie te Heemskerk, een perceel bloembollenland aan de Brakersweg te Het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, zoals dat op bovenstaande foto is afgebeeld, stamt uit 1913. Omstreeks diezelfde tijd werd het oorspronkelij ke. ir 1628 gebouwde Gasthuis op de hoek Julianaweg-Gasthuisstraat afge broken. Van dit historische pand is alleen de gevelsteen bewaard geble ven. Deze in opvallend geel uitge voerde steen siert nu nog de voorge vel van het enkele jaren geleden ontruimde „nieuwe” Gasthuis. De ansicht links, beschikbaar gesteld door Prentenkabinet J. van der Lin den uit Wijk aan Zee, geeft een indruk van de situatie anno 1909. Het Oude Mannen- en Vrouwenhuis viel toen volkomen in het niet bij het rond 1850 door de Duitse zakenman Tappenbeck opgerichte Badhotel, waarin momenteel verpleegtehuis „Zeevanc” is gevestigd. Omdat men naast het luxueuze Bad hotel het vervallen Gasthuis maar een ontsierend element achtte, werd besloten het in boerderijstijl uitge voerde pand af te breken. Een paar honderd meter verderop, buiten het gezicht van de badgasten, verrees het nieuwe Oude Mannen- en Vrouwen huis. De oorspronkelijke bouwstijl werd grotendeels aangehouden. Woensdag vertrokken schepen: Del phinium Expres, N oordzee, IJmuiden; Vanquart, R.dam, IJmuiden; Gulf Fleet- Z7, Cont. Plat; Abadin Daver, Oporto, IJmuiden; Tor Alfred Rheder, Harwich; Aak, degenen met de persluchtmaskers op halverwege de :es meter lager gelegen bodem van de havenmond hadden opge zocht - iets wat uiteraard vanaf de pier niet zichtbaar was - keerden daarna weer terug naar net strand. keuring van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Aan het slot van de voordracht stelt het college de Beverwijkse raad voor, de dank van de gemeente uit te spreken aan het adres van de leden van het college van regenten van het Gasthuis. Voorzitter E. J. van der Meij, secretaris J. H. A. Gerlach en penningmeester B. Fenenga hebben, zo schrijven b. en w., „evenals hun voorgangers in het bijzon der ten behoeve van Wijk aan Zee gedurende een reeks van jaren belang rijke diensten verricht, waarvoor hen de dank van de gehele gemeente toe- komt”. De raad zal zich donderdagavond 15 mei over het voorstel kunnen buigen. De vergadering in het stadskantoor vangt om 19.30 uur aan. ■iUHdur r tfjr Gadegeslagen door een grote menigte wandelaars op de Zuidpier hebben tien leden van het Duikteam IJmond in het kader van de Velser Sportweek op He melvaartsdag een demonstratie gehouden aan de binnenkant van deze pier. Zij Donderdag aangekomen schepen: Thuntank-5, Uddevalla; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Trident Amster dam, Antwerpen; Impala, Ipswich, Bo- kul, Antwerpen; See Maas, Poole; Fridel, Poole, Velsen; Parkesgate, Rochester, IJ muiden; Kai Antwerpen; Concordia, Karlstad; Wendentor, Cont. Plat, IJmui den; Fridel, Poole, IJmuiden; Antiklia, Sagunto, IJmuiden; Dmitry Zhloba, Ba tumi; Roro Anglia, Hull; Prinsenborg Karlstad; Hermes, Hamburg; Altiar, Mantulioto, Zaandam; Actalilty, Londen; Brinda, Halmstad. IJmuiden, Arueli, Gi braltar; The Dutschess Upnor; C.V. Lightning, Felixtowe; Rijnstroom, Har wich; Tor Gothia, Piraeus. Een aangename verrassing: de eerste aflevering van Klaverweide, geschreven door Kees Holierhoek, die ook het ont werp voor de hele serie heeft gemaakt, bleek een uitstekend en genuanceerd tv- spel te zijn, waarin alle acteurs en actri ces deden waarvoor ze waren aangeno men: de personen waarmaken wier namen ze droegen. Is het dan toch waar dat oefening kunst baart? Je ging er even aan twijfelen toen na de wisselvalige Waaldrecht-serie de opvolgende VARA-serié ,,’t Wilhelmina” alleen maar slechter en simplistischer bleek te zijn. Maar in Klaverweide was Leo Beyers een man die niet in zwart-wit maar in grijzen was gedacht (geen ge- makkelijke rol, maar hij deed het uitste kend), en dat gold in grote lijnen voor iedereen, al had ik me Bet Dekker als zijn vrouw Toos nog wel wat minder azijnig kunnen voorstellen, bijvoorbeeld op momenten dat ze met haar kinderen te maken had. Eimert Kruidhof had deze eerste keer de regie. Dat is dus altijd dik in orde, zeker technisch gesproken, en gisteren ook wat de jonge acteurs en actrices be treft (Marlies Graff, José Ruiter, Liesbeth van Santvoord en Theo Pont), want die vertoonden grote gelijkenis met Carolien, Thea, Patricia en Gerrit. Bij de TROS zat een andere jonge, maar inmiddels gerijpte actrice, Monique van de Ven, in TV-Privé bij Henk van der Meyden. Hij kwam dit keer weinig nieuws over de geïnterviewde te weten, Monique was zoals je al wist dat ze was, of zoals je wel kon vermoeden dat zij zou zijn. Geboren in Zeeland in Brabant, heel huiselijk van aard („Cakejes bakken en sjoelbakken”), gek op andermans kinde ren („Een supermoedertje”, wist Van der Meyden ogenblikkelijk te determineren) en gelukkig getrouwd met Jan de Bont. Bezorgd informeerde Van der Meyden of zij nu geen mysterie meer voor Jan had gehad, omdat hij haar als cameraman in „Turks fruit” al „helemaal bloot en naakt had gezien”? Zij stelde hem gerust door te onthullen dat er meer mysteries zijn dan bloot en naakt. Een onvervaard en stug doorvragende reporter, die de Egyptische minister Fahmi op de zenuwen begon te werken, een voortreffelijke film (voor zover ik daarover kan oordelen Natuurlijk)' van Roeland Kerbosch over de uitgedroogde Kaapverdische Eilanden, en een emotio nele scène, waarbij pony’s een rol speel den, waren de interessantste onderwerpen in Achter het Nieuws. De avond tevoren, op woensdagavond, konden die curieuze Nederlanders die niet van voetbal houden en ook niet van fascisme, hun hart opha len bij „De zaak-Don Minzoni”, een Ita liaanse televisiefilm van bijna twee uur, waarin het opkomende fascisme in Italië genadeloos en heel overtuigend werd ge tekend. De Italianen, die dit jaar ook de Gou den Roos in Montreux wonnen voor hun amusementsbijdrage, zijn tot veel goeds in staat als ze er even de handen voor uit de mouwen steken. Ze behoren net als de Zweden tot de volken waarvan we meer goede tv-programma’s zouden willen zien. Het was overigens een beetje typisch dat de film „Nora” naar Ibsens beroemde to neelstuk recht tegenover „Don Minzoni” stond, maar dankzij Borussia en Twente houden we „Nora” nog even te goed. gingen met snorkels of met persluchtap- paratuur te water. Negen mannen en een meisje, d.e ich in het nog behoor lijk koude zeewater bijzonder goed in hun element bleken te voelen. Zij snor kelde?: naar de punt van de pier, nadat Aangezien de ordonnatie van „Scheepenen en Armenvoogden van de Dorpe Wijk aan Zee”, gedateerd op 24 mei 1629, geen bepalingen ten aanzien van de opheffing van het Gasthuis be vat, en de vaststelling van de reglemen ten, de benoeming van regenten en de goedkeuring van begrotingen en reke ningen van de instelling sedertdien steeds tot de bevoegdheid van de raad van de voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin en (na 1936) tot die van Beverwijk heeft behoord, meent het col lege dat als vaststaand kan worden aan genomen dat de raad tot opheffing en liquidatie van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis is bevoegd. SS?: jL5 wt -i,i G’ .ruwSw*-*’’ Mm/»,

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7