Onder invloed van wisselend bedrijfsnieuws LOKALE MARKT BLEEF Forse winstdaling Akkoord geeft Israel vaste voet in EEG SVEJK moetje gezien hebben maandagavond 12 mei allerlaatste voorstelling in de Stadsschouwburg om 8 uur. 1 BEURS m bij Unilever in eerste kwartaal mwgeldI bedrijven dw| „Den Haag" springt uiterst voorzichtig met conclusies om STERK PASAR MALAM Tekening tariefsovereen komst Cao Unilever rond ZATERDAG 19 75 1 O M E I ECONOMIE 12 Geldmarkt l,.. d/ Niet zeker Zwak Minimumpositie Kt ra *1 a. Rapport-Spierenburg houdt geen rekening met Britse verlangens en gevoeligheden (Van onze redacteur in Brussel H. Kolb) aangevraagd. (Van een medewerker) reageerde (Van onze redacteur in Jeruzalem) (ADVERTENTIE) verbaarheid op de Amsterdamse beurs Een kijkje op de Pasar Malam, die tot en met morgen in het Amsterdamse RAI-gebouw wordt gehouden. De tentoonstelling werd op Hemelvaartsdag door de Amsterdamse wethouder De Cloe geopend. breken (alleen de eerste categorie is van belang), te beginnen op 1 juli 1977 en te eindigen in 1989. Ten slotte zullen Israel en de EEG over en weer investeringsfa- ciliteiten krijgen en wetenschappelijke gegevens uitwisselen. Dat ook in vakbondskringen ernstige bezorgdheid over de textielvezelsituatie heerst, is dan ook wel begrijpelijk. Want het werkelijke verlies dat Akzo in de eerste drie maanden van 1975 leed, ging In ons land is echter de ruimte op de geldmarkt onverwacht sterk verkleind en schoot het daggeld fors omhoog. Dit hield verband met de belastingafdrach ten, die begin mei altijd voor de btw Er is dan ook alle reden om Europese integratie te blijven voorstaan, want een lijden. Dit was de belangrijkste oorzaak van het verlies bij N.V. tel. 020-23 29 32 UTRECHT (ANP). Unilever en de vakbonden zijn het gisteren eens gewor den over een nieuwe cao. De circa 15-000 werknemers die ondei de cao vallen krijgen een reële inkomensverbetering van 1,75 pet met een minimum van 26,60. Voorts gaat onder meer de mini mum vakantietoeslag omhoog van 1250 naar 1500, terwijl de oudere werkne mers minder hoeven te werken (afhan kelijk van hun leeftijd 24 tot 48 uur minder per kwartaal). Het voordeel van de overeenkomst voor Israel is, dat het over twee jaar goedkoop in de EEG kan concurreren, zonder dat voorlopig de eigen zeer pro tectionistische economie, die hoge in voerrechten kent, wordt aangetast. Maar minstens even belangrijk is het politieke feit dat Israel, ondanks Arabische druk, vaste voet in de EEG heeft, met een overeenkomst die op papier in ieder geval discriminatie en boycot van onder nemingen die met Israel handel drijven verbiedt ROTTERDAM, (ANP) In het eerste kwartaal van 1975 is de winst toeko mend aan de houders van het gewone kapitaal van Unilever in totaal over de gehele wereld ten opzichte van het over eenkomstige kwartaal van 1974 met 78 percent gedaald van f 278 miljoen tot 62 miljoen. De winst per aandeel van 20 in Unilever N.V. daalde met 78 percent van 4,99 tot 1,11. De bedrijfs winst daalde met 60 percent van 581 mln tot 234 mln. In de kostprijzen van het eerste kwar taal kwamen echter nog tot uiting de bijzonder hoge prijzen waarvoor grond stoffer tegen het eind van 1974 werden gekocht, terwijl bij het vaststellen van de verkoopprijzen de huidige grondstof- fenprijzen in aanmerking dienden te worden genomen. De resultaten van de bedrijven op het gebied van eetbare vetten en van de oliefabrieken op het vasteland en van de pa hadden hiervan in ernstige mate te Achtergestelde lening Slavenburg. NV Slavenburg’s Bank heeft onderhands bij een consortium van institutionele beleggers een 9,5 pet achtergestelde plaatsvinden. De enorme staatsuitgaven zullen echter spoedig weer tot verrui ming leiden. De obllgatiemarkt hield zich dan ook goed en bleef eerder naar boven dan naar beneden gericht. De nieuwste staatslening liep daarbij verder omhoog. AMSTERDAM. De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam lulden: Bij de beraadslagingen is de commissie evenwel tot de conclusie gekomen dat het geen zin heeft om met de Britse verlangens en gevoeligheid rekening te houden, aangezien de commissie dan niets anders zou doen dan de al bestaan de en onbevredigende Europese situatie bevestigen. Met de Franse en Engelse vertalingen van het rapport wordt dan ook geen haast betracht teneinde de definitieve tekst in die talen tot na het Britse referendum te kunnen bewaren. Commissie-voorzitter Spierenburg (voormalig permanent vertegenwoordiger bij de EEG en de NAVO en thans gepensioneerd) is woensdag bij de Belgi sche premier Tindemans op bezoek ge weest om het Nederlandse werkstuk toe te lichten. Leo Tindemans immers heeft van de Europese Raad opdracht om dit jaar rapport uit te brengen over de inhoud van een Europese Unie, de onbe noemde uitvinding waarmee de topcon ferentie van EEG-regeringsleiders in Pa rijs anno 1972 tot ieders verbazing te voorschijn kwam. De president van De Nederlandsche Bank, dr. Jelle Zijlstra, heeft dezer dagen vastgesteld dat juist het openhou den van de grenzen het wezenlijke ver schil bepaalt tussen de crisis van de jaren ’30 en de huidige. Amerikaanse dollar 2,35-2,45; Engelse pond 5.49-5,79; Belgische fr. (100) 6,52-6,82; Duitse mark (100) 100,00-103,00; Ital. lire (10.000) 37,50- 40,50; Portugese esc. (100) 8,60-10,10; Canadese dollar 2,31-2,41; Franse fr. (100) 57,75-60,75; Zwitserse fr. (100) 94,00-97,00; Zweedse kroon (100) 59,25-62,25; Noorse kroon (100) 42,25-45,25; Oostenr.sch. (100) 14,28-15,58; Spaanse pes. (100) 7,05-8,90; Finse mark (100) 66.25-69,25; Joeosl. dinar (100) 13,75-16,75. De omstandigheden waaronder Unile ver gedurende het eerste kwartaal heeft moeten werken, waren nog moeilijker dan verwacht. De wereldmarktprijzen van verscheidene van de belangrijke grondstoffen zijn thans flink gedaald ten opzichte van de zeer hoge prijzen van enige maanden geleden. de 100 miljoen gulden nog te boven. Door een terugboeking van 50 miljoen gulden uit een vorig jaar gevormde reserve uit de voorraadwinst, kon het verlies nu tot 58 miljoen gulden beperkt blijven. Maar de gang van zaken is toch wel vai. dien aard, dat het bestuur betwijfelt of de verliezen later in het jaar geheel kunnen worden ingelopen. En dan hoopt men nog op een omslag in de conjunctuur, die nu voor de vezelpro- duktie als een crisis wordt onderkend. In de automobielsector gaat het in elk geval nog volledig fout, nu ook Ford in het eerste kwartaal van 1975 met verlies heeft gedraaid. Na American Motors en Chrysler dus de derde Amerikaanse au tofabrikant. General Motors, ’s werelds grootste autoproducent, kon in de eerste drie maanden van 1975 nog net 20 cent per aandeel aan winst overhouden. Op financieel gebied is de huidige situatie ai even onoverzichtelijk. In En geland zijn de bakens weer verzet en is de bankrente weer gaan stijgen als ge volg van de begrotingspolitiek. In Ame rika werd vorige week rentestijging ge vreesd, maar nu gebleken is dat de belastingontvangsten in april erg zijn meegevallen, is de hoop gestegen dat de regering voorlopig nog niet behoeft te lenen. Er het centrale bankwezen in dat land heeft meegedeeld voorlopig een ruimere geldschepping te willen toepas sen. Bergoss vertrouwt op beter resultaat. De directie van Koninklijke Tapijtfabrie- ken Bergoss NV vertrouwt erop dat de resultaten dit jaar beter zullen zijn dan hi 1974 toen een scherpe winstda ling optrad. In 1974 was van een omzetstijging nauwelijks sprake. Na een stijging met 7 pet in het eerste halfjaar ging deze toeneming later bijna geheel verloren. Uiteindelijk steeg de omzet slechts met enkele procenten van 91 mln tot f 93 mln. De nettowinst daalde van f 2,9 mln tot 0,2 min en voorgesteld is dan ook het dividend te passeren (v.j. 15 pet). De winst per aandeel van 100 daalde van 55 tot 4. Het aantal werkne mers daalde per saldo van 779 tot 725. Amerikaanse vakbondskringen reke nen op een stijging van de werkloosheid in de eerstkomende maanden tot 11,5 percent. Dat is 2,5 percent meer dan thans, en h«t huidige cijfer van 9 per cent van de beroepsbevolking ligt velen in Amerika al zwaar pp de maag. Nu lopen vakbondskringen nimmer over van een groot vertrouwen in de conjunctuur, zodat ook deze schattingen misschien te boog zijn. Maar zij duiden wel pp het feit dat er maar weinig aangrijpingspun ten te vinden zijn om thans reeds van een keer ten goede te spreken. lening van 35 mln geplaatst. De looptijd is 15 jaar, terugbetaling ge schiedt gedurende de laatste 10 jaren in 10 gelijke delen, aldus de bank. Tevens werd geplaatst 2 mln 7 pet achtergestelde in aandelen converteer bare obligaties waarvan de voorwaar den nagenoeg gelijk zijn aan de reeds in de officiële notering ter beurze van Amsterdam opgenomen 7 pet achter gestelde in aandelen converteerbare obligaties 1974. Voor deze 2 mln wordt officiële notering en dooreenle- Dat het overigens geen gunstig tijdstip is om winstdelingsregedingen populair te maken, leren vele bedrijfsuitkomsten in het nieuwe jaar. Deze week kwam Akzo als eerste van de grote met kwartaal cijfers over de brug. Er was op de beurs ai op het ongunstige nieuws vooruitgelo pen, want de eerste koersreactle viel nogal mee. Op zich is de uitkomst echter angstwekkend en doet menigeen zijn beurshar* vasthouden. Ook Kloos kon op een meevallend verslag flink aantrekken van f 147 tot f 161. Van der Giessen-De Noord liep op van f 430 tot f 447, Hero steeg f 10, maar Wessanen viel terug van f 104 op f 94. Flauw waren voorts nog AFC, Elsevier, Océ-Van der Grinten en Ennia, aandelen die in de recente hausse juist veel ter rein gewonnen hadden en daardoor rjjp werden voor een technische reactie. niet voldoende om zulke economisch on smakelijke verschijnselen als een Frans- Italiaansc wijnoorlog of een Frans- Luxemburgs conflict over deze drank te voorkomen. Er is een neiging om uit overwegingen van overigens fatale zelf verdediging en om binnenlands-politieke reden de grenzen voor invoer te slui ten. Nederland heeft Tindemans, die nu alweer geruime tijd studeert en confe reert over het toekomstige Europa, het eerste hanteerbare werkstuk in handen gespeeld Daar schuilt een duidelijke be doeling achter. Immers een initiatief voor een Europese Unie kan binnen de bestaande politieke verhoudingen eigen lijk alleen van de kleinere lidstaten komen. Als grote landen (de Bondsrepu bliek. Frankrijk of Groot-Brittannië) met zo’n initiatief zouden komen, is het politiek meteen een verdachte zaak. Bo vendien zou dit aan het onvermijdelijke spel van loven en bieden tijdens het beraad politieke nadruk verlenen die zeer belemmerend zou kunnen werken. Die omslag is echter in het geheel niet zeker. Ea zo ja, dan is het nog maar de vraag of hij zal leiden tot een verbete ring van de fors ingezakte prijzen voor de gehele synthetische vezelsector. Want ook al blijven de geluiden voor de tweede helft optimistisch ten aanzien van de kans op een conjunctureel her stel, Wall Street ontving deze week een zware domper door een blijvend pessi misme over de werkgelegenheid. mindering van de voorraden door de handel en industriële afnemers moet ge durende de rest van het jaar veel min der invloed hebben. Voor het gehele jaar zal de belasting druk niet zo hoog zijn als in het eerste kwartaal van 1975, aldus de raad van bestuur. JERUZALEM. De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Allon zal morgen in Brussel een nieuwe tariefo- vereenkomst tussen Israel en de EEG tekenen. Daarmee komt een eind aan een langdurige politiek touwtrekken, eerst over de moeizaam verlopen onder- handelingen die meer dan een jaar heb ben geduurd, en daarna over het in werking treden, waar nog eens een half jaar overheen is gegaan. De overeen komst zal op 1 juli effectief worden. BRUSSEL. De Nederlandse regering zal het rapport-Spierenburg, na enige technische aanpassingen van ambtelijke zijde, vermoedelijk aan vaarden als haar uitgangspunt bij verdere besprekingen over de Europese Unie. De EEG-invoerrechten op industrie- produkten zullen dan met 60 percent worden verminderd. Per 1 juli 1977 worden de invoerrechten op industrie- produkten uit Israel geheel afgeschaft, zodat van een vrijhandelszone op dit gebied sprake is. Op het gebied van landbouwprodukten (sinaasappelen) gaat de overeenkomst minder ver: hier is slechts sprake van korting op de bestaande invoerrechten, met een mogelijkheid tot uitbreiding van de overeenkomst in de loop van de tijd. De beperkingen zijn vooral het gevolg van Italiaans verzet, daar de Italianen concurrentie op de sinaasappelenmarkt vrezen. Israel van haar kant zal in een veel trager tempo invoerrechten op industrie ën landbouwprodukten uit de EEG af- Niettemin wordt in Den Haag met het rapport, waarover wij gisteren reeds be richtten, nog uiterst voorzichtig omge sprongen omdat het conclusies bevat over de naar Nederlandse smaak nood zakelijke integratie van Europa, die aan de vooravond van het referendum in Groot-Brittannië opschudding zouden kunnen veroorzaken. Want de Europese eenwording die de commissie-Spieren- burg na een jaar werken in ruim hon derd bladzijden en een aantal bijlagen heeft vastgelegd, gaat zeer veel verder dan zelfs de Britse voorstanders van een voortgezet EEG-lidmaatschap zich voor het ogenblik realiseren. De verkopen namen met 10 percent toe van 7.935 mln tot 8.720 mln. De raad van bestuur van Unilever vertrouwt er op dat over het geheel genomen de winsten later in het jaar belangijk zul len verbeteren. Het is thans nog niet te voorzien of de winst over het gehele jaar die over 1974 zal evenaren, aldus de raad van bestuur in een toelichting op de gisteren beekndgemaakte resultaten. De raad noemt een aantal factoren die tot verbetering van de winsten moeten leiden. Zo zullen de resultaten van de bedrijven op het gebied van eetbare vetten en van de oliefabrieken verbete ren, nadat de tegen hoger prijzen inge kochte voorraden grondstoffen zijn ver werkt. De verkopen van diepvriesartike len tonen tekenen van herstel. De ver- Door de gebroken week en de onver wachte terugslag van Wall Street was de beurs woensdag zwak. Hierdoor gin gen vele aanvankelijke koerswinsten grotendeels weer verloren. Vooral de bouwaandelen. waarvan de BAM en Hollandse Beton Groep aanvankelijk no^al sterk aantrokken wegens niet on gunstige vooruitzichten, kregen er in het midden van de week nogal van langs. Daarentegen bleef de vraag naar Van Nelle aanhouden nu het jaarresultaat over 1974 zo is meegevallen en een fusie met Droste voor de deur staat. Het fonds liep nog eens f 10 door. Hoger dividend Beurs van Koophandel Rotterdam. NV De Beurs van Koop handel (Maatschappij tot Exploitatie van het Beursgebouw) in Rotterdam zal over 1974 een dividend voorstellen van 9 pet tegen 8 pet over 1973, zo heeft de onderneming medegedeeld. De jaarvergadering is op 28 mei. In Nederlandse regeringskringen wordt daarom wel eens gespeeld met gedachten omtrent een Beneluxplan dat namens deze drie lidstaten zou moeten worden gepresenteerd. Daartoe, zo me nen waarnemers te Brussel, zouden de verhoudingen binnen de Benelux echter beter moeten zjjn dan op het ogenblik. Tussei; Nederland en België zijn de betrekkingen momenteel nogal moei zaam en ook tussen de premiers Den Uyl en Tindemans vlotten de relaties niet erg. De hypotheekbanken brachten 8,75- percent-pandbrieven op de markt tegen een afgiftekoers van 101 percent. Onder tussen houdt het beroep op de kapitaal markt aan. Als eerstvolgende slaan nu twee 8,5-percent-leningen op het pro gramma. Verder heeft Océ-Van der Grinten een aandelenmissie aangekon- digd. Ook voor nieuwe aandelen blijkt er dit jaar aanzienlijk meer belangstel ling te bestaan dan vorig jaar. De mees te thans reeds gehouden aandelenmissies zijn redelijk goed geslaagd. enkele dubbeltjes reageerde op het slechte resultaat en de sombers vooruit zichten. Bevredigende resultaten Nimox Holding. Nimox Holding NV (transportmidde len en -diensten, consumenitenproduk- ten ir installatie) heeft over 1974 een 29 pet hogere omzet behaald van f 101 mln De winst steeg met ruim 22 pet tot 1,92 mln. De directie acht de resultaten bevredigend. Voorgesteld wordt een keuzedividend van 15 pet (vj. 12 pet) in contanten ofwel 5 pet in aandelen (4 pet), naar keuze uit de agioreserve of de algemene reserve. Het aandelenkapitaal werd van 3,7 mln op f 4,3 mln gebracht, zo blijkt uit het jaarverslag. De uitgifte vond plaaits tegen een koers van 300 percent. zal binnen de regering politiek nog wel over worden gevochten) dat de door minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel benoemde commissie in zijn Europese uitgangspunten strijdvaardig breekt met officieel beleid, als dat zo uitkomt. Minister Pronk mag lezen dat de commissie zijn visie op een ontwik kelingsbeleid via wereldwijde organisa ties of op strikt Nederlandse schaal afwijst. Pronk gelooft niet in hulp van een regio als Europa de commissie wel, omdat naar haar inzicht de besluit vorming dan beter zal verlopen. Oud-Europees commissaris Mansholt ziet onder het hoofdstuk milieubeleid zijn visie op de zogenaamde nulgroei var. de economie en het gebruik van de grondstoffen vervangen door de opvat tingen dat er wel limieten worden ge steld aan de vervuiling en aan het gebruik van schaarse grondstoffen, doch dat verdere technische ontwikkeling en meer automatisering op den duur tot economische groei kan leiden. Eu wat die grondstoffen betreft: mi nister Pronk gaat binnenkort op de grondstoffenconferentie van de VN een zeer vergaande Nederlandse verklaring afleggen die zeer tegemoet komt aan de eisen van de ontwikkelingslanden-grond- stofbezitters op het punt van hun aan deel in ’s werelds industriële produktie en ten aanzien van hun economische machtspositie. Ook die verklaring be hoeft niet noodzakelijkerwijs in over eenstemming te zijn met de inhoud van het rapport dat binnen afzienbare tijd middelpunt van Nederlands Europese politiek zal worden gemaakt. De inkomensnivellering komt in het rapport niet verder dan de opmerking, dat de laagst betaalden een betere posi tie moeten krijgen, maar er wordt niets gezegd over minder beloning voor de hoogst betaalden ter wille van een beter inkomen voor de minder goed bedeelden. Nog een greep: Europa en zijn buiten lands beleid. De Europese kernmacht wordt afgewezen, en om het ontstaan daarvan te ontlopen, moet de NAVO de hoeksteen van de verdediging blijven. Euiopa moet een regionale macht blij ven die niet zelfstandig de verhoudingen tussen de grote strategische machten in de wereld kan veranderen of beïnvloe den. Europa treedt op met Amerika als steun in de rug, maar niet als een alternatief voor hetzij de Russische macht of de Amerikaanse invloed. Het rapport-Spierenburg is een zeer boeiend werkstuk, maar komt er ook in de praktijk iets van terecht? Deskundi gen menen bedroefd van niet, omdat alle EEG-lidstaten en allerlei andere landen in de wereld en in Europa zich volop werpen op het oplossen van de heersende crisis volgens nationale richt lijnen. De politieke wil voor integratie ont breekt en de douane-unie op zichzelf is Hoe verdeeld het bedrijfsnieuws blijft, bleek deze week uit een fraai verslag van de NDU, maar een sterk teleurstel lend resultaat van het Wegener-conqern. In dergelijke gevallen weet de beurs van wanten, want Wegener schoot er direct op terug van f 67 op f 61. De NDU reageerde positief, hoewel hier het nieuws er al af was. Dat was ook het geval voor Akzo, waar de koers slechts AMSTERDAM. Veel gebeurde er deze, onvolledige, beursweek niet. Maar de lokale markt bleef sterk onder de invloed van het wisselende bedrijfs nieuws dat nu elke dag in brede stro men binnenkomt. Met spanning werd gewacht op de door de regering vandaag gepubliceerde inkomensnota, want door het touwtrekken om de vermogensaan- wasdeling is deze, toch ook voor de beurs uiterst belangrijke materie wel bijzonder in het nieuws gebracht. vereenvoudiging van de idealen tot een mtergouvermenteel samenspel biedt niet voldoende overlevingskansen. Zo’n 25 iaai na de oproep van Robert Schuman om Europa te verenigen vraagt Europa niet meer om idealisten, maar om realis ten met overtuigingskracht die verdere integratie geloofwaardigheid kunnen verlenen. Met het oog op dit alles streeft Neder land naar een grote invloed op het uiteindelijke rapport-Tindemans, waar van hijzelf zegt dat het zulk een ont spannende arbeid is. Voor Tindemans is Europa behalve een overtuiging, ook een hobby. Hcl rapport-Spierenburg moet worden beschouwd als een minimumpositie en is eigenlijk volgens de opstellers een lo gisch uitvloeisel van de vele beginselbe sluiten die on het Europese vlak in de loop der tijden en soms uit pure wan hoop om de haperende machine op gang te houden, zijn genomen. De Europese eenwording, zo wordt in het rapport gezegd, staat of valt met de monetaire eenwording. Zonder een mo netaire eenheid heeft het geen zin om te denken aan een gezamenlijk beleid op andere terreinen, aangezien die toch aan dat een keerpunt moeten worden opge- bangen. Boeiend is het ongetwijfeld (en daar Het zijn mannen met geheel verschil lende visies, zowel op de landspolitiek als cp de eenwording van Europa. Tin demans is een typische vertegenwoordi ger vqn wat men in Nederland de CDA zou noemen, en Den Uyl vindt het maar moeilijk te verteren, dat juist een verte genwoordiger van die politieke sector wordt belast met het opstellen van een visie omtrent de Europese Unie, van- waaruit dan verder zal worden gewerkt. Tindemans is daarenboven een Euro pees idealist, hetgeen van Den Uyl naar het heet niet kan worden gezegd, omdat de Nederlandse premier te zeer geplaagd zou worden door fundamentele twijfels aan de mogelijkheid om noordelijk (geïndustrialiseerd) Europa en zuidelijk (vooral agrarisch) Europa te integreren. Den Uyl vreest dat dan van het Noorden zoveel toezeggingen worden gevraagd, dat het op den duur niet meer in staat zal zijn een eigen beleid te voeren. 1 - 5

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 12