Ontvoerders dreigen rechter te doden Frits van Dongen Alice Oppenheim overleden weg van de buis Tindemans wil gesprek met regering Oppositie Suriname Ommekeer acties op komst g nut/zpoorbonh wert netferiond aan mili Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Opstand in Italiaanse gevangenis VANDAAG IN Waarheid Urk-Canada NEVENDOEL: UNIFORME LOONONTWIKKELING TIJDENS TOPOVERLEG iimuuMwnMMmaumwfMu/um. AGENDA pagina 4 Meer zon Q GOOD!" De Nutsspaarbank geeft nog steeds cHc^eGReqte! Informeer naar de tarieven op een van onze 65 kantoren, gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken VunuMummufumaHUMummA ij rland over paarden Jan de Cler Vervanging Starfighter E. H. C. O. b.v. 10, 13, 14, ■I BERENDSEN B.V. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden ZATERDAG 10 MEI 1975 65e jaargang nummer 157 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten Kastje kijken Radio en tv Strips Kunst Economie Sport Gruyters Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. 2 3 7 4 4 9 9 11 12 15 Umuider Courant Sir James Barrie: Dammen, schaken en bridge. VAD nog dit jaar in wetsontwerp De foto van de geboeide rechter. gevangenisautoriteiten het bèvorde- (Zie verder pagina 2) (Van onze redacteur in Brussel) ADVERTENTIES (zie verder pagina 3) en Deze krant bestaat uit tweeendertig pagina’s waarin opgenomen „Erbij” Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 verzoek daarop Hippe notities over het zielsleven van het paard. Ron Brown was erbij toen een first lady plat ging op een korenveld. A horse is a horse of course of course betere, rechtvaardiger inkomensverhou dingen. Voorzover de regering conreet wordt concentreert ze zich wel heel erg op de cao-werknemers, vindt het NKV. vrouw. Ei- was voorts een geluidsbandje bij, waarin de rechter met een van emo tie trillende stem de autoriteiten verzoekt kalm te blijven en „te doen wat zij kun nen”. Het zou heerlijk zijn als de man nen zouden willen dat de vrou wen goed en braaf waren. van der Vooren's KQ Luxe Broodsoorten HNGERUGXING S LOS ANGELES (Reuter). In Los Angeles is vrijdag de in Nederland gebo ren toneel- en filmacteur Philip van Dorn overleden. Zijn Nederlandsen naam was Frits van Dongen. Hij trad voor het eerst op in Europa in het begin van de jaren dertig en emigreerde in 1939 naar de Verenigde Staten. Zijn eerste film in Hollywood was „Ski Patrol”. Hij trad voorts o.m op in „Paris after dark”, „I’ve always loved you”, „Passage to Marseilles”. „Escape in the desert” en „Silent towers”. Philip van Dorn, geboren in Scheve- ningen. is 73 jaar geworden. BRUSSEL. De Belgische premier Tindemans gaat de Nederlandse regering op de hoogte stellen van een aantal nieuwe ieiten die hem gistermiddag in Parijs ter ore zijn gekomen in verband met de vervanging van de Starfighter door hetzij de Franse Mirage hetzij de Amerikaanse F-16. Tindemans heeft gis termiddag gesproken met de Franse pre sident Giscard d’Estaing. Vandaag plaatselijk nog een bui. Geleidelijk van het zuiden uit meer zonnige perioden. Morgen op de meeste plaatsen droog met middagtemperaturen tussen 16 en 19 graden. Verwachting van onze weerkun dige medewerker, geldig tot zon dagavond Klaverjassen als wedstrijd sport. Jan Sikking, aanvoerder van het Nederlands basketbal team. Elke Nederlander die niet geboren wordt is winst, aldus minister Gruij- ters. VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Fa. HARTOG Beijnesweg, HTern, tel. 32 13 14 en 32 18 01 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. ROME (UPI) Een linkse guerrilla groep heeft gedreigd een rechter te do den terwyl drie gewapende gevangenen vrijdag een zorgvuldig beraamde opstand uitvoerden in de gevangenis in de Ita liaanse stad Viterbo. Op 16 mei wil de VHP een boycotactie houden, die o.a. zal inhouden het voor één dag niet rijden van de bussen. Voorts het staken van de verkoop op de markt. Op 19 mei is de VHP van plan een grote demonstratie in de straten van Paramaribo te houden. Ook het Nationaal Beraad in Surina me, waarin volgens dr. Mungra de grootste groeperingen zijn vertegenwoor digd, heeft in een verklaring laten weten acties voor te bereiden. Het meent even als de VHP dat het grootste deel van de Surinaamse bevolking tegen de huidige gang van zaken rond de onafhankelijk heid is Volgens dr. Mungra weigert de huidi ge regering te praten met de oppositie en diens leider, VHP-voorzitter Lach- mon. Overigens verwacht men in Suriname niet dat de VHP al bij de aankomst van premier Den Uyl in Suriname actie zal voeren. De Nederlandse regeringsleider komt namelijk aan omstreeks midder nacht op het vliegveld Zanderij. Toch zouden de autoriteiten in Suri name overwegen om drs. Den Uyl en eventuele andere ministers uit Neder land per helikopter over te brengen van Zanderij naar zijn hotel in het centrum van Paramaribo. De weg van het vlieg veld naar de stad (bijna vijftig kilome ter) leidt door een gebied waar relatief veel aanhangers van de VHP wonen. De Urker vrybuiters zijn teveel aan Gods water verknocht om ooit nog tol kantoorklerk omgeturnd te kun nen worden. Maar door tal van oor zaken is er angst voor de toekomst in dit vissersdorp en van een Cana dees avontuur verwacht men ook geen wonderen. Een reportage van Rolf Stallinga. De drie centrale ondernemersverbon- den in het midden-en kleinbedrijf, het Koninklijk verbond van Ondernemers, het Nederlanders Katholeik Onderne- mersverbond en het Nederlands Christe lijk ondernemersverbond zijn na eerste globale kennisneming van oordeel, dat de niterim-nota inkomensbeleid onvol doende basis biedt voor het voeren van een beleid, zoals de regering voor ogen staat. Heel duidelijk komt in de nota tot uiting, dat het vereiste inzicht in de feitelijke inkomensverdeling ontbreekt, aldus de verbanden. PARAMARIBO. (ANP)De grootste oppositiepartij in Suriname, de VHP (Vooruitstrevende Hervormingspartij), heeft voor de tweede keer binnen tien dagen gewaarschuwd voor acties tijdens het topoverleg, volgende week in Para maribo, tussen de legeringen van Neder land, Suriname en de Nederlandse An tillen. De premiers Den Uyl en Arron zal duidelijk worden gemaakt dat in Suriname meer mensen leven dan tot nu toe zijn betrokken bij de onafhankelijk- heidsplannen, aldus dr. L. Mungra, waarnemend fractieleider van de VHP in de Surinaamse Staten. In een verklaring schrijft hij dat de acties méér zullen inhouden dan tot nu toe het geval was. „De acties van de oppositie zullen niet alleen worden ver scherpt, maar ook worden samengebun deld met alle groeperingen die tegen de onvoorbereide onafhankelijkheid zijn en die tot nu toe allemaal genegeerd zijn.” Tien dagen geleden liet dr. Mungra zich in gelijke bewoordingen uit tijdens een massavergadering van de VHP, waarbij ruim 10.000 mensen aanwezig waren. HILVERSUM (ANP). Alice Oppen heim, die sinds 1968 televisie-omroepster is bij de AVRO, heeft tegen 1 juni ont slag gevraagd. Zij wil stoppen met tele visiewerk, maar haar taak bij de AVRO- radio voortzetten, waar zij reeds jaren lang medewerkt aan de informatieve sector van de afdeling gesproken woord en ook incidenteel als omroepster op treedt. De AVRO betreurt haar verdwijnen van het scherm wel, maar meent toch haar beslissing te moeten respecteren. Hij zei dat het recente Amerikaanse aanbod om de prijs van de F-16 met niet minder dan twintig percent te ver lagen, onderwerp van nieuwe beprekin- gen moet worden. Naar verluidt zouden de Amerikanen vooral op de elektroni sche apparatuur willen bezuinigen. Tindemans: „Ik zie :n het nieuwe Amerikaanse aanbod vooral een tactisch middel. Wij hebben de oorspronkelijke einddata voor de difinitieve aanbiedin gen niet gerespecteerd en kennelijk ont lenen de Amerikanen daaraan het recht c.pnieuw met voorstellen te komen. Ik weet niet of een prijsverlaging met 20 percent de gevechtswaarde van het toe stel zal aantasten. Twintig percent op het totale vliegtuig is veel en wij zullen dat opnieuw moeten bezien”. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E, Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije,H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling-f 11,80 p. mnd„ f 33,90p. kwartaaI (p. post f 40,—p. jaar f 133,10, (p. post t 155,—). Losse nummers 55 ct. Jan de Cler die de leeuw nooit in zijn hemd liet staan, zal nog een keer op de radio te be luisteren zjjn, hoe wel hij er eigen lijk niets meer van weten wil. om, als de commentaar daarmee bij de voorbereiding van het wetsontwerp rekening kan worden ge houden. Ook anderen zullen dan uiter aard in de gelegenheid zijn er hun oordeel over uit te spreken» aldus de nota. Het bezoek van minister Van der Stoel aan Egypte zou een ommekeer in de betrekkingen tussen beide landen hebben bewerkstelligd. Afgezien van het feit dat zelfs de mondelinge uitwisseling van gedachten tussen ministers de kei harde feiten niet kurtnen veranderen die de situatie in het Midden-Oosten beheer sen, is uit datgene wat tot dusver uit. Egyptische mond in de publiciteit kwam, niet af te leiden dat het officiële stand punt van dat land gewijzigd is. Er zou weinig reden zijn geweest om de betrekkingen tussen Nederland en Egypte abnormaal slecht te noemen, in dien men zich in Egypte meer verdiept had in de redenen waarom Nederland zich zoveel gelegen laat liggen aan het lot van Israel. Van Nederlandse kartt heeft men zich nooit beklaagd over de Egyptische houding, behalve waar het de veiligheid van Israel betrof. Israels vei ligheid is nu eenmaal de sleutel tot de vrede in het Midden-Oosten, maar het probleem is ingewikkelder dan de Egyp tische woordvoerders het stellen. Zij doen alsof het bezet houden van vero verd gebied door Israel het enige vrede- bedreigde element is, dat een erken ning en een veiligheidsgarantie door de Arabische staten ten gerieve van Israel in de weg staat. De waarheid is anders: Israel kan zich niet veilig voelen binnen zijn oorspronkelijke grenzen en eist daarom eerst een garantie. Als de Sov- jet-Unie en de V.S. Israels veiligheid garanderen, lopen zij kans zichzelf in een oorlog te verwikkelen indien zij er niet zeker van kunnen zijn dat de Ara- bische staten het „weer ingekrompen” I Israel niet meer zullen anvallen. Als Nederland Israels veiligheid voorwaarde lijk vindt voor een oplossing in het Midden-Oosten, kan het niet anders dan afstand blijven nemen van de Egypti sche weigering een niet-aanvalsbelofte af te leggen. Het is ondenkbaar dat minister Van der Stoel op eigen houtje in Egypte dit Nederlandse standpunt zou hebben prijs gegeven. De enig denkbare „ommekeer” zou kunnen zijn dat Egypte het Neder landse standpunt begrijpt en eerbiedigt, zonder het te delen’ Maar daarvan is nog niets gebleken. DEN HAAG (ANP) Het kabinet streeft er naar nog dit jaar een wetsont werp voor een wettelijke regeling van de vermogensaanwasdeling bij de Twee de Kamer in te dienen. Dit zegt het kabinet in zijn gisteren aan de Kamer aangeboden discussienota over het in komensbeleid waarover wij woensdag al hebben bericht. Het kabinet gaat er vanuit dat de regeling nog van toepassing kan worden verklaard op de vermogensaanwas, die reeds dit jaar wordt verwerkelijkt. Het kabinet heeft de nota ook naar de Soci- aal-Economische Raad gestuurd met het raad dit wenst, te geven, zodat Iemand die zei namens de „gewapen de proletarische eenheden” te spreken liet het persbureau ANSA weten dat de rechter. Giuseppe di Gennaro, zou wor den gedood als aan hun eisen niet werd voldaan. De rechter werd drie dagen geleden ontvoerd toen hij met zijn auto op weg was van zijn werk naar huis. Het dreigement kwam ongeveer twee uur nadat drie gevangenen een bom hadden laten ontploffen in de strafafde- ling van de gevangenis. Zij schoten twee cipiers neer en hielden een derde als gijzelaar. De gewonde cipiers zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Hun toe stand is kritiek. Intussen heeft de politie de cellenblok ken van de opstandige gevangenen om singeld. Drie prominente advocaten zijn naar Vittoria vertrokken om met de opstande lingen te praten. Wat hun eisen zijn was vrijdagavond laat nog steeds niet bekend. De gevangenen hebben een foto naar buiten geworpen waarop de ontvoerde rechter staat, zittend op een bed en met geboeide handen. Volgens gevangenisautoriteiten be hoort zeker één van de opstandige ge vangenen tot de guerrillabeweging „ge wapende proletarische eenheden'. De groep zou zich hebben schuldig gemaakt aan ontvoeringen en bomaanslagen. Later werd in een telefooncel een zelfde foto van de'ontvoerde rechter ge vonden, alsmede een brief aan zijn Het NKV zegt in een voorlopig com mentaar te vrezen dat de regering er onvoldoende in is geslaagd een beleid te schetsen dat kan leiden tot inkomens- vermogensverhoudingen die funda menteel rechtvaardiger zijn dan de hui dige. Het NKV is teleurgesteld over het feit dat de regering maar weinig concrete maatregelen aankondigt die op kortere of langere termijn kunnen resulteren in Omdat een onderneming een samen werkingsverband vormt van arbeid en kapitaal acht het kabinet het „ten princi pale” gewenst om de winst van onderne mingen die resteert nadat de betrokken produktiefactoren uit de behaalde re sultaten een redelijke vergoeding hebben gekregen, aan een bredere groep perso nen dan tot dusverre ten goede te laten komen. De doelstelling van de vermogensaan wasdeling is de werknemers te laten delen in de overwinst en daarmee in het groeiende produktievermogen van de maatschappij. Door middel van een ver mogensaanwasdeling kan een aanzet worden gegeven tot een meer aanvaard bare vermogensverdeling. Een nevendoelstelling 'is ren van een zo uniform mogelijke loon ontwikkeling. Het kabinet acht het ge wenst dat de loonontwikkeling in onder nemingen en bedrijfstakken, waar de resultaten naar verhuoding gunstig zijn, toch in belangrijke mate wordt afge stemd op wat in andere sectoren ten aanzien van de lonen mogelijk is. Bij het laten delen van de werkne mers in de overwinst moet ervan wor den uitgegaan dat de werknemers welis waar eigenaar zullen worden van hun aandeel daarin, maar dat zij de betrok ken middelen, evenals dit thans voor de aandeelhouders geschiedt, ter beschik king zullen moeten laten van de onder nemingen. Zij zullen dus geen geld, maar zogenoemde „vermogenstitels” ont vangen. Daarmee wordt voorkomen dat de betrokken ondernemingen de voor de investeringen nodige middelen van der den zouden moeten aantrekken of in liquiditeistmoeilijkheden zouden raken. In wezen gaat het om een verdeling van de gehele overwinst, het overschot aan winst dat resteert nadat de betrok ken produktiefactoren uit de behaalde resultaten eenredelijke vergoeding heb ben gekregen. Per toedeling van bijvoorbeeld tien percent van de overwinst aan de vermo gensaanwasdeling zou volgens zeer glo bale berekeningen een bedrag van in de orde van grootte van vijfhonderd miljoen gulden per jaar ten gunste van de ver mogensaanwasdeling resulteren. In beginsel zullen alle ondernemingen onder de regeling kunnen vallen. Om praktische redenen geeft het kabinet de voorkeur aan een regeling die alleen betrekking heeft op ondernemingen die aan vennootschapsbelastingen zijn on derworpen. pnjz

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1