«IE HET PAARDENZIEKENHUIS Bi pijnlijk gevallen ruiter ELS Cynische beschouwingen van een II door Ron Brown t K i Zone F> ?WIJS direktei ires: - „A horse is a horse of course, of course. Zo begon een liedje dat de oude Amerikaanse televisieserie „Mister Ed” in luidde. Die serie ging, zoals u misschien nog wel zult weten, over een sprekend paard dat zich qua inzicht en intelligentie ver boven zijn menselijke medespelers plaatste. De mensen rom melden maar wat aan, kwamen in moeilijke situaties terecht, en gN.V. JISPLBII Mister Ed moest de problemen, zij het met enige arrogantie, iedere keer weer oplossen. Mister Ed was echter niet typerend voor de meeste paarden (afgezien van het spreken). De waarheid is dat de meeste paarden de mensen niet alleen maar laten rom melen, maar ze zelfs met enig genot midden in de moeilijkheden gooien. Daarvan ben ik overtuigd. ■S l ïl "i**' iBK UK De waarheid over „bemerkt de ruiter dat hij zijn waardigheid verliest’’ ling in d visseld. jon en to paarden voor d bus 45, Va stands zeling. e Met behulp van telemetrie-apparatuur wordt een cardiogram gemaakt. s edds- mneer •kocht. 1.00 uur 2.00 uur /rijdag vi Klokhui i teamve bestaan i leden a; machine. algemet acht, waa Deze paardenkliniek beschikt over een omvangrijk instrumentarium. Voor het grootste deel is de uitrusting van Sie- Foto’s van links naar rechts: Zieken huispatiënten leren elkaar beter kennen IN OP G) urg. Extn Jidsen en i igheden 11 It :omen. staat er al 14 dagen en zal nog wel een weekje moeten blijven. Hij is al lang gewend aan de omgeving en ook aan het brede glasvezelverband, dat als een sta len manchet om zijn been sluit. Nelson is ziekenhuispatiënt. Als reconvalescent van een paardenkliniek herstelt hij van een moeilijke fractuuroperatie. In het vervolg zal het spronggewicht van zijn rechter achterbeen met vijf schroeven bij elkaar worden gehouden, maar tot aan het einde van zijn dagen zal Nelson dat nauwelijks merken. Bij een mislukte sprong over een hin dernis had de hengst Nelson een gecom pliceerde breuk opgelopen. Nog niet zo lang geleden zou een dergelijke verwon- Met een dergelijke aanhang moeten eigenaars en trainers de paarden natuur lijk ook uitstekend behandelen. Een van de laatste ontwikkelingen op dit verzor gingsgebied is te zien in het Duitse Körtigsbach: een paardenziekenhuis. In box 11 daar, staat b.v. Nelson. Hij ding onherroepelijk de genadedood heb ben betekend. Dat Nelson en vele van zijn lotgenoten tegenwoordig na derge-- lijke ongelukken niet meer afgemaakt hoeven te worden, is te danken aan de enorme evolutie die de diergeneeskunde de laatste jaren heeft doorgemaakt- Vooral de klinieken, waar ze met de methoden Dr. Franz Botz, chef van de kliniek, bereidt met zijn medewerkers een röntgenopname voor. Een van de redenen waarom paarden zich rap superieur kunnen gaan voelen is de uitstekende verzorging, om niet te zeggen troetelbehandeling, die velen van hen genieten. De verering die de win naar van de beroemde Derby of Grand National races bv. in Engeland geniet, grenst aan de adolatie van voetbalfans voor een Pelé of Cruyff. Het paard Arkle (een zeer succesvollen race-win- naar) kreeg regelmatig verjaardagskaar ten, cadeautjes en fan-brieven van zijn bewonderaars. Het paard Secretariat is in de VS een legende geworden. De naam Stroller (een in Britse concours hippiques gerennomeerd klein paard) wordt in het schoonspringcentrum Hick- stead slechts met vertedering uitgespro ken. veld in sprong. De VIP-gast vloog uit het zadel en verdween in het hoge koren met een kreet die een koppel fazanten verschrikt deed opvliegen. Daar schrokken de an dere paarden weer van, en die verdwenen in alle richtingen in het korenveld aan weerszijden van het weggetje. Gevolg: een rijver bod van de eigenaar van het ko ren over zijn land, een woedende rat. deling van beenfracturen (een voor deze sport typische verwonding); daarnaast een jonge merrie, wier grote wonden op haar dijbeen moeilijke huidtransplanta- ties noodzakelijk maakten, waarbij mi niscule stukjes huid in het vernietigde weefsel moesten worden geïmplanteerd. Een prachtig dressuurpaard, dat een le- verusgevaardlijke darmafsluiting goed heeft doorstaan, omdat het nog net op tijd namelijk maximaal vier tot acht uur na het begin van de koliek op de operatietafel lag een jaszak vol met suikerklontjes. Deze diende ik het paard toe vóór de rit, waarbij ik het dier dan enigzins smekend aankeek. Dat hielp vrij langetijd bij het tweede paard waar ik regelmatig op reed, Mister Brown. Ik voelde trouwens al een speciale band met dit dier omdat hij dezelfde naam droeg als die waarmee ik gesierd was. Helemaal vrijuit ging Mister Brown (het paard) niet: in een jolige bui wilde hij onder een draf nog wel eens zó plotseling stil staan dat ik de grootste moeite had om in het zadel te blijven en niet over zijn nek te schieten- Dan draaide hij langzaam zijn kop om om te zien of het hem gelukt was. Mister Brown (zowel het paard als ik) viel echter volledig in on genade toen hij meereed in een groepje waaronder zich ook de De gemiddelde Mister Ed schept er heimelijk plezier in om de men sen enigzins belachelijk te maken. Laat u zich niet misleiden door films, foto’s of taferelen van fiere dieren die stokstil staan terwijl een politieman-cavalerist-cow- boy-ridder-waardig in het zadel zit. Er blijven echter nog genoeg „vrije geesten” over onder de overige paarden, om aanleiding te geven voor de filosofisch-ingestel- de ruiter na alle gekke streken zijn schouders op te halen en te zeggen: „A horse is a horse, of course, of course.” Acties die deze „vrije” paarden tegen de mensheid voeren, lopen van eenvoudige foefjes tot specta culaire vertoningen van val- en vliegwerk. Het eerste paard dat ik in mijn zevenjarig ruitersleven bereed, heette Beech Nut (Beukenoot). Hij was tevens het grootste paard dat ik ooit gezien heb. Beech Nut was vaker het slachtoffer van beginne- Het springen geeft een paard de ideale gelegeheid om zijn ruiter van diens waardigheid af te hel pen. U hebt de scènes wel eens op televisieschermen gezien: de plot selinge weigering die de ruiter ófwel rond de nek van het paard doet hangen, ófwel in een boog over de paardekop (pardon het paardehoofd) doet vliegen. Ook zijn er de doorstormers die de hindernissen volledig verwoesten en helemaal niet aan springen denken. De voormalige Britse kampioen- schoonspringen, David Broome, schreeuwde zijn paard vaak in- mens Nederland en bestaat uit appara tuur die ook in de menselijke genees kunde wordt gebruikt- De operatiezaal meet 80 m2- Alleen al de operatietafel is 4 bij 4 meter. Als leek vraag je je af: hoe krijgen ze zo’n zwaar paard, dat toch gauw een 500 kilo weegt, op die tafel? Het antwoord is, dat het paard eerst onder nacose wordt gebracht, dan met een takel op een wagen wordt gehesen, naar de operatie tafel wordt gereden en daar met behulp van touwen voorzichtig op wordt neer gelegd. Voor een dikwijls enige uren durende operatie zijn meestal zes per sonen nodig: twee doktoren, twee assis tentes en twee verplegers. gekwalificeerde rij- en springpaarden met een waarde tot 100.000 DM en soms ook internationale ren- en concours paarden. „Corribrand” bijvoorbeeld, een militair paard waarmee de Mexicaanse équipe op de Olympische Spelen 1972 uitkwam, is hier zes weken lang ver pleegd wegens een acute storing in de bloedsomloop. ..Wij doen hier praktisch alles”, zegt directeur Botz tijdens een rondleiding. Hij wijst op de boxen. Als op commando steken Nelson en een paar van zijn lotgenoten nieuwsgierig hun hoofden door de geopende staldeuren: een ren paard met zware bronchitus; twee dravers herstellende van een operatieve behan- vrouw van een grootgrondbezitter uit de omgeving bevond. De ande re paarden gedroegen zich voor beeldig, alsof ze wisten dat de manége een VIP-gast had. Onze kleine stoet bereikte een hek waarachter een lang, recht weggetje tussen twee weelderige korenvelden liep. Nadat het hek geopend was, liet iedereen de VIP- gast voorgaan (er was slechts ruimte voor één paard op het smalle weggetje). Dat zinde Mister Brown (het paard) echter niet, en voor het eerst sinds ik hem kende ging hij van een staande start vrijwel direct in galop over en rende door de stoet en het hekje heen. De VIP-gast was er net door. Mister Brown raasde langs haar heen en duwde\haar, paard opzij. Dit laatste dier schrok zó dat hij zijwaarts met alle vier de poten pardon, benen het koren- schoonspringen gefokt en had de neiging te overdrijven. Hij nam veel te hoge sprongen (volgens mij) en mijn pogingen hem in te houden leidden tot een prachtig fiasco. Ik was een moeilijke berekening aan het maken vlak voor een driesprong (zóveel passen, sprin gen, dan zóveel passen, wéér sprin gen, enz.) toen Diamond zijn kans zag en als een Saturnus- raket de lucht in vloog. Ik trok wild aan de teugels en mijn poging om het paard tegen te houden deed ons beiden bovenop de hindernis be landen. Eén paal beschreef een grote boog door de lucht en landde op mijn hoofd. Ik viel op mijn arm, die vijf minuten geheel ver lamd was. Diamond trapte op mijn bril en wist die geheel te verniélen. Einde springcarrière. Mocht u denken dat het slechts Engelse paarden waren die hun ruiters dergelijke dingen aan doen, dan kan ik u toevertrouwen dat ik onlangs in het oosten van Neder land gesignaleerd ben op een Hol lands paard dat enthousiast een tuinpad vernield heeft, een jonge boom ontworteld en drie struiken verwoest, alleen omdat ik hem nog niet naar zijn stal terug wilde rijden toen hij het welletjes vond- A horse is a horse, of course, of course, en daarom laat hij zware vrachtwagens rustig langs zich heen daveren en slaat hij in paniek op hol als hij een stukje papier in de wind ziet wapperen. De waarheid over paarden is dat ze sluw zijn, dom zijn, nerveus zijn, onverstoorbaar zijn, kwaadaar dig zijn en lief zijn. Ze kunnen iemand bijten omdat diens gezicht ze gewoon niet aanstaat, en ze kunnen iemand vertederend omver duwen terwijl ze naar suiker klontjes in diens kleding zoeken. Kortom, paarden zijn net als men sen, eigenzinnig, maar veel sterker. Daarom zijn ze hun ruiters ook altijd de baas. Veel paarden hou den niet bijster veel van water, maar er zal er altijd een bij zijn die de dichtstbijzijnde beek of plas inraast en zijn ruiter tot op de huid doorw.eekt. Sommige paarden hebben een vreemde afkeer van bepaalde plekken zo kende ik er een die een vallei wel van noord naar zuid wilde doorkrui sen, maar nooit van zuid naar noord. En als een paard iets niet wil, dan kan een klein onmachtig mens hem ook niet dwingen. Want a hose is a horse, of course, of course. en bestofte VIP-gast en een enor me daling in populariteit van Mis ter Brown (beiden). Al deze gebeurtenissen hadden zich afgespeeld in het Engelse graafschap Hampshire. Vanwege de inmiddels door mij (via de paarden) verworven reputatie, be sloot ik mijn rij-activiteit te ver plaatsen naar het naburige graaf schap West-Sussex. Hier kreeg ik het paard Ben toegewezen, een zeer forse, ge spierde domme schimmel. Bij dit paard speelde kwaadaardigheid of cynische speelsheid niet zo een grote rol, tenminste, dat vermoed ik. Eerst moest ik hem de gewoonte afleren om in gestrekte draf zijn kop naar de grond te buigen om daar naar smakelijk gras te speuren. Dat confronteerde mij namelijk met een gapende afgrond waar eerst een paardehoofd was geweest, waarbij ik nog door de teugels naar beneden getrokken werd ook. Tijdens een galop of gestrekte draf bezorgde mij dit doodsangsten en hem het gevaar voor struikelen. Ben had wel va ker de neiging te vergeten om te kijken waar hij liep. In volle galop draaide hij wel eens zijn kop om om het landschap te bewonderen of nieuwsgierig naar collega-paarden te kijken. Hij bekroonde zijn stunts met mijn meest spectaculaire val. In volle galop stormde hij langs een bospad op het landgoed van de thans overleden hertog van Nor folk. In dit pad bevond zich een bocht van 90 graden. Vergeefs probeerde ik Ben af te remmen om die bocht te kunnen nemen. Hij daverde onverstoord door. Ik had mij neergelegd hij het feit dat hij de struiken in zou razen toen hij plotseling zijn kop opzij stak in het volle vertrouwen dat de rest van zijn lijf zou volgen. Ik voelde mij opeens door de lucht vliegen met het zadel nog steeds tussen mijn benen. Met een hels gekraak belandde ik in de kruin van een boom en gleed vervolgens nog steeds in het zadel, maar zonder paard sierlijk langs de stam naar beneden in een bosje brandnetels. Eén rijlaars was ik kwijtgeraakt. Een mederuiter kreeg een hikaanval van het la chen en Ben was een eind doorge lopen om daarna vredig te gaan grazen. A horse is a horse,, of course, of course. Daarom blaast hij zich op wanneer de buikriem vastgemaakt wordt, zodat een ruiter die dat niet door heeft, op een schuivend zadel komt te zitten. (Oplossing: wacht even tot het paard vergeten is dat hij zich opgeblazen moet houden, en trek dan de speling strakker aan)- lingen (voor zover men het paard en slachtoffer kan noemen) en dat zinde hem duidelijk niet. Terwijl ik naast hem stond uit te pluizen hoe ik op moest stijgen, ging hij rustig op mijn linkervoet staan- Getergd duwde ik tegen hem aan om hem opzij te krijgen, doch Beech Nut verschoor achteloos zijn gewicht en bleef muurvast staan. Mijn voet wegtrekken ging ook niet, die zat finaal klem. Het was een soort langgerkte marte ling: de constante pijnlijke druk op mijn tenen en de strakke blik van Beech Nut, die duidelijk zei: „Zo, dus jij wilde leren rijden, mannetje?” Pas nadat mijn ge smoord geroep een andere ruiter had gealarmeerd en Beech Nut aan de teugel naar voren was getrokken, werd mijn voet bevrijd. Toen ik uiteindelijk in het zadel zat en verwoed een aanval van hoogtevrees bestreed, hield Beech Nut zich echter verassend kalm. Stapvoets, en omgeven door een cavalerie van giechelende kleine meisjes die als ervaren kozakken met hun paarden omgingen, reed ik de manége uit. Na enige tijd dacht ik dat de Koning der Schep ping nogmaals gezegevierd had over Het Dier, want Beech Nut gedroeg zich voorbeeldig. Totdat wij het bos bereikten, tenminste. Toen snoof hij diep en sprong vooruit, de bomen in. Ik zocht nog even in paniek naar de rem, trok aan de teugels tot mijn schouders kraakten (zo stop je een paard, hadden zij me verteld), en werd toen sierlijk uit het zadel verwijderd door een laaghangelde tak. De daaropvolgende behande ling door de tandarts was zeer pijnlijk. Het was een wijze les voor mijn toekomstige ritten. Ik wierp alle advies en instructies terzijde en bepaalde mijn verhouding tot het paard door middel van omkoperij. Ik ging niet meer rijden zonder heeft waar modernste hulpmiddelen en kunnen worden behandeld. Zoals bijvoorbeeld in Könlgsbach, waar de dierenarts dr. Frans Botz een speciaal ziekenhuis uitsluitend voor paarden heeft opgericht, een van de grootste van dit soort klinieken in Euro pa. Hier zijn altijd wel 15 a 16 „patiën ten” onder behandeling, meestal hoog structies toe onder een concours hippique. Dat ging zo van: „Loop, loop! Spring! Spring! Spring NU Ja Kom op! Vooruit! Loop, loop! Springen! Nee! NEEEE!” Dan volgde een dof gerommel van val lende planken, omdat het paard weer net gedaan had alsof hij het niet snapte. Een van Broome’s meestbelovende paarden. Sports man, is een van die dieren die sóms schitterend springen en sóms de meest „onverklaarbare” fouten maken. Ik heb het schoonspringen opge geven na mijn rit op Diamond. Dit paard was speciaal voor het „Een gapende afgrond waar eens het paardehoofd was „Paard smekend aankijken M en 5 O'W F F «Ju Jl

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21