Scheidsrechter iW ton aan met Corver recette Contracten in de knel door degradatie IS rm Haarlem^toekomst uiterst onzeker NAC: een Hughes in de clinch troostte Huyg ik' hl R J 0 pp 2mi Sj jreau iees r|.A g. Kill 4^1 MAANDAG 1 2 MEI 197 5 11 SPORT 0 - ,z nd Weinig kans Alles mee Onzekerheid NT 1 TL- z-a ■Hffin j (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) a ;s S SPORTIEF n i - HAARLEM MAAKTE OUDE FOUT (Van onze sportredactie) 1 93 04 j flinke 1.10 MARC SERNÉ OPSTELLINGEN: jes 1 ■MMHKMM >sa van inder nu negen meege- stapte om weer een wedstrijd te verlie zen. Hughes heeft vaak het argument gehanteerd dat iit elftal niet zijn men taliteit bezit. Iets wat niet doorslagge vend is, omdat hij via een aantal aanko pen toch in twee jaar een geheel eigen gezicht aand it Haarlem-team heeft kun nen geven. Dat het laatste kostbare geld van bijvoorbeeld een transfer als die van ANDRÉ WETZEL openingstreffer 3^ Voetballers die in zijn ogen de ene week nog de besten waren, werden de volgen de wedstrijd zonder opgaaf van redenen buiten het elftal gelaten. Murw gemaakt door de vele wisselingen en het gemani- puleer ontstond er een situatie waarbij het elftal lui achterover geleund de tactische besprekingen van Hughes volg de en vervolgens fluitend het veld op- Excelsior meekreeg, aan NAC toekende, toen Johan Derksen, naar het leek, zui ver de bal speelde, waarbij Vreijsen zich knap liet vallen. Mujkic (NAC-trainer Jansen: „Ik wist gewoon dat de ballen erin zouden gaan. We hadden afgespro ken dat hij er één links en één rechts zou inschieten”) had geen problemen om deze opgelegde mogelijkheden te benut ten. Mximt BREDA. Hoewel Haarlem-trainer Barry Hughes de nederlaag niet pro beerde af te schuiven op de arbitrage lag hij tijdens NAC-Haariem herhaaldelijk in de clinch met scheidsrechter Charles Corver. NAC: De Jong; Cruyssen, Krijnen, Budisic, Bron; Dierckx, Bouwmeester, Smits; Vreijsen, Mujkic, Brouwers. BREDA. De tweede strafschop die Haarlem in de wedstrijd tegen NAC tegen kreeg was zo’n speciaal geval dat arbiter Charles Corver Pie ter Huyg nog eens ten overvloede uitlegde waarom hij hem nu eigenlijk gegeven had. De hardwerkende Huyg sloeg in een reflex-beweging met de hand de bal in het strafschopgebied weg. Hoe vreselijk de black-out was voelde ook Corver aan. Daarom sprak hij wat troostende woorden. BREDA. NAC heeft aan thuiswedstrijd tegen Haarlem Hughes slingerde hem tijdens het duel al allerlei verwensingen naar het hoofd en wist na afloop ook: „Hij geeft een strafschop voor een overtreding die geen penalty waard is. Je mag toch verwach ten dat de KNVB naar zo’n belangrijke wedstrijd een topscheidsrechter stuurt. Misschien zijn er mensen die denken dat hij een topscheidsrechter is maar dat is hij toch echt niet”. De nuchtere repliek van Corver: „Ach, je hebt ook nog steeds mensen die denken dat Barry Hughes een toptrainer is”. Vosmaer op is gegaan aan een aantal paniekaankopen, waarvan alleen Derk sen een waardevolle kracht blijkt, is daarbij erg triest. De spelers van NAC ontvangen voor hun overwinning tegen Haarlem een extra premie van 500 gulden. Met de winstpremie toucheren de NAC- voetballers voor deze wedstrijd nu een bedrag van ruim negenhonderd gulden.Bovendien krijgen de spelers van NAC een veertiendaagse reis naar Mallorca aangeboden van een reisorganisatie uit Breda. Haarlem verliest dan uiteindelijk te recht, maar onnodig, omdat het in dat soort situaties te voorspelbaar is, dat die mogelijkheden toch niet benut worden en er bovendien bij de eerste de beste tegenslag een enorme onzekerheid het elftal binnensluipt. Bij het vooral na de rust steeds stevi ger ingrijpende Haarlem kreeg Gerrit Peys van Corver een gele kaart wegens het vasthouden van Bouwmeester. Ook dit wekte de woede van Hughes op die herhaaldelijk langs de lijn stormde om zijn elftal aanwijzingen te geven. Ten slotte probeerde Hushes het met een voormtgescboven Jan Frnnsz. waarna Marijt werd gemobiliseerd om de ach terhoede te versterken. Het haalde alle maal niets meer uit. Mujkic werd door Corver tenslotte nog opgeschreven om dat hij bij een vrije trap te weinig afstand nam. Haarlem had echter al veel eerder moeten toeslaan. Wentink merkte terecht op: „Het eerste half uur had het 3-0 moeten staan. Dan hoef je ook niet verder te zeuren over strafschoppen”. Met name Sadek, die met zijn verras sende sprints vaak voor opluchting zorg de, kreeg een uitstekende mogelijkheid om Haarlem op 2-0 te schieten, maar ook Wetzel en Van den Berg waren dicht bij een goal. Na de gelijkmaker van Mujkic was de kans op 2-1 voor NAC namelijk con stant groter dan omgekeerd. Het tweede Bredase doelpunt, dit keer van Vreijsen, was daar een logisch gevolg van. In de tweede helft paste Hughes, die in eerste instantie terecht de voor dit werk te onervaren De Kip uitwisselde met Cor Pot, een nog uiterst onlogische wissel toe door Marijt in te laten vallen voor Derksen. Als hij dan toch wat meer felheid in het alles-of-niets offensief wilde brengen dan had hij beter Jan Fransz kunnen vervangen. Met de komst van Fransz heeft Haarlem een aantal punten binnengehaald, waardoor het nog op het nippertje degradatie dreigde te ontlopen. Maar dat waren punten tegen tegenstanders waarvoor niets meer op het spel stond en derhalve ook weinig reden hadden om zich leeg te vechten. Het was tekenend dat Fransz, hoewel iedereen een slechte dag kan hebben, in dit duel van de waarheid één van de zwakste verdedigers was. Haarlem: Boersma; Wentink, Fransz. Huyg- Derksen (Marijt): Wetzel, Peys. Sadek; De Kip (Pot), Van den Berg, Boszhard. 22.000 toeschowers. Scheidsrechter Corver. de een re cette van ruim honderdduizend gul den overgehouden. 22.000 toeschou wers, er waren vijftien volle suppor- tersbussen uit Haarlem naar Breda gereden, zorgden voor een uitver kocht stadion. Van het geld heeft NAC razendsnel zijn Joegoslavische voorstopper Budisic gecontracteerd. Deze enorme organisator in de de fensie, die er de voornaamste oorzaak van is geweest dat NAC de laatste weken zoveel punten vergaarde zal nog voor een seizoen in Breda blijven nu de transfersom aan Partizan Bel grado is overgemaakt. Ajax, vorige week zat manager Hans Kraay bij Utrecht-NAC naar Budisic te kijken, moet nu 500.000 gulden betalen als het Budisic nog wil kopen. seizoen aan te bieden. „Omdat hij”, aldus voorzitter Hut, „bepaalde leiderkwalitei- ten bez t die belangrijk kunnen zijn als wij straks met jongere spelers gaan bouwen’’. Maar ligt daar niet juist een taak voor de trainer? Als je al deze zaken optelt dan gaat Haarlem een zorgelijke toekomst tege moet. Zeker nu in de eerste divisie rekening moet worden gehouden met een ernstig exploitatietekort, zal er in de eerste plaats bezuinigd moeten worden op de salaris- en premiepost van de spelers. Iets wat altijd weer kwaliteits verlies betekent. Het feit dat NEC en Groningen, twee cre-divisiedegradanten van het vorig seizoen, binnen één sei zoen terug lijken te keren naar de hoogste afdeling, ciedt nog geen garantie dat dit Haarlem volgend jaar ook zal lukken. BREDA. Eigenlijk was het wel be grijpelijk dat de stemming bij Haarlem na de laatste gemiste kans op behoud van het eredivisieschap eerder het ka rakter van gelatenheid dan van een enorme teleurstelling droeg. Het elftal heeft dit seizoen te lang tegen degrada tie moeten vechten om zich op dit moment nog erg druk te maken nu het ook werkelijk zover is. Natuurlijk waren er de persoonlijke teleurstellingen. In dit verband was de opmerkelijke rust waar mee een sterk bij de zaak betrokken figuur als trainer Hughes na afloop nog een summiere verklaring voor het ver lies aflegde op zijn zachtst uitgedrukt opvallend. Slechts één speler kromp even zichtbaar ineen toen hij de wed strijd nog even terugdraaide. Die voet baller was Pieter Huyg, nota bene één van de uitblinkers, die in een reflex beweging naar de bal sloeg in zijn eigen strafschopgebied en daarmee NAC aan zijn tweede strafschop en definitieve overwinning (3-1) hielp. Er is door enkele bestuursleden tij dens hei afgelopen seizoen voorzichtig zelfs naar een alternatief voor Hughes gezocht, maar met name voorzitter Hut heeft dit domweg kunnen torpederen met het argument dat daar geen geld voor is. Het afkopen van Hughes’ con tract kost veel geld en dat vormt één van de redenen dat hij het volgend seizoen opnieuw oefenmeester van Haar lem Is. Hughes heeft bovendien nog een uniek krediet bij het Haarlem-bestuur dat in grote lijnen nog steeds het ver trouwen in hem heeft dat door het merendeel van het elftal allang is opge zegd. Dat is Hughes zijn eigen schuld. De Haarlem-trainer presteerde het om dit seizoen meer dan vijfentwintig spelers in te zetten, hoewel hij de laatste maan den een wat stabieler beleid voerde. HAARLEM. Deze week heeft het Haarlem-bestuur een gesprek met trai ner Barry Hughes, waarin het techni sche beleid van de Haarlem-oefenmees- ter van het afgelopen voetbaljaar zal worden doorgelicht. Het is een gebruike lijke gang van zaken na het einde van een voetbalseizoen, maar het is duidelijk dat er dit keer enkele fundamentele zaken aan de orde zullen komen. In het begin van dit jaar bestonden er bij het Haarlem-bestuur nog plannen om Hughes manager te maken. Het is een idee d it door de slechte resultaten tij dens dit seizoen op dit moment op zijn zachtst uitgedrukt „bevroren" is en zelfs difinitief van de baan lijkt. Het geeft ook enigszins de kentering aan die er ten opzichte van de figuur Hughes in het Haarlem-bestuurscollege heeft plaatsgevonden. Een van de betere kansen die Haarlem tegen NAC niet benutte. Piet van den Berg in duel met Jan de Jong. Op de achtergrond NAC’er Krijnen. Maar „eerste divisie expert” Johan Derksen: „Als we deze groep bij elkaar houden dan durf ik te voorspellen dat we binnen de kortst mogelijke tijd weer bovenaan staan in de eerste divisie. Er willen bij ons wel een hoop spelers weg maar de vraag is of ze ook werkelijk wegkomen. Ik zie niet veel clubs staan te springen om spelers van Haarlem te kopen. Bij ons niet maar ook bij ande ren niet. Wat mezelf betreft wil ik wel bij Haarlem blijven. Ik heb jaar rottigheid in het voetbal maakt, dat tiende jaar kan er ook wel bij”. De strijd is gestreden. Gedesillusioneerd laat Haarlem-trainer Barry Hughes het hoofd zakken. Volgend seizoen speelt hij eerste divisie. Maar er waren ook andere geluiden. André Wetzel bijvoorbeeld: „Ik wil weg bij Haarlem. Ten eerste heb 'k salarisver laging gekregen voor het komende sei zoen en ik ben nu 23 jaar en ik heb weinig zin om in de eerste-divisie te voetballen”. Een Pieter Huyg: .,Het con tract dat ik aangeboden heb gekregen vind ik te laag. Haarlem heeft me ech ter wel zoveel geboden dat het 100.000 gulden voor mij kan vragen omdat het de garantie heeft dat dat voor mij waarschijnlijk toch niet geboden wordt. Maar dan stop ik met voetballen”. Haarlem heeft nog wel een aantal doorlopende conracten. Met Wentink, Peys, Pot en Van den Berg. Maar Wen tink weet: „Er zal eerst gepraat moeten worden. Ik heb een contract getekend ervan uitgaande dat ik ere-divisievoetbal kon spelen. Nu da’ niet meer het geval is wil ik daar zeker over gaan praten”. Haarlem heeft voor het volgende seizoen in ieder geval een nieuwe ausputzer nodig. Misschien iets voor Peys? Want ondanks het feit dat Haarlem enkele talentvolle jeugdspelers heeft rondlopen. De Kip heeft de afgelopen weken bewe zen dat hij volgend seizoen zeker een uitstekende kracht kan zijn, weet Johan Derksen wel: „Je kunt niet teveel ver jongen. Die eerste divisie wordt bikke len. Misschien dat we alleen een jongen als Marijt kwijtraken. Maar als we de rust behouden hebben we toch voldoende routiners om met succes dat harde voet bal te bestrijden. Dan komen we terug”. Kortom: Het woord is nu aan het be stuur. L Maar het is niet eerlijk om alleen Hughes verantwoordelijk te stellen voor het fiasco. Niet ten onrechte is de ver houding met een bestuurslid als com missaris betaald voetbal Gosen ernstig bekoeld omdat Hughes het niet terecht vindt dat hij alle kritiek krijgt terwijl Gosen, die toch ook gedeeltelijk verant woordelijk is voor het technische beleid, buiten schot blijft. In grote lijnen kan namelijk worden gesteld dat aan het hele bestuursbeleid van Haarlem nauwe lijks enige visie ten grondslag ligt. Op merkelijk is bijvoorbeeld nu wel weer dat men zelfs nog overweegt om Jan Fransz een contract voor het komende Maar veel maakte ook dit incident eigenlijk niet uit, Haarlem was namelijk in Breda kapot gegaan op precies dezelf de manier die dit seizoen al ontelbare punten heeft gekost. Het elftal heeft namelijk in deze wedstrijd alles mee gehad. Een snel doelpunt, al na vier minuten kopte de knap in het gat gedo ken Wetzel een vrije tap van Dries Boszhard achter De Jong- waardoor Haarlem op dat moment een voorsprong van drie punten had op degradatiekandi daat NAC. Daarom was het eigenlijk ook niet van beslissende invloed dat arbiter Corver een dubieuze eerste straf schop, die Haarlem vorige week tegen Maar niemand had persoonlijk schuld aan deze nederlaag, die eigenlijk ont stond door een complex van factoren. Het zal erg interessant worden om te zien of Haarlem er in slaagt het volgend seizoen terug te komen. Hughes: „De groep kan natuurlijk uit elkaar vallen maar gebeurt dit niet dan moet d-’t lukken. Ik weet ook nog niet hoe ik on de eerste divisie zal reageren, want ik heb dit nog nooit meegemaakt”. L - ÏS. .- i ■-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11