Benn zou na referendum ontslagen worden Algerijns protest AKKOORD ISRAEL EEG GETEKEND Italiaanse rechter Misverstanden uit weg Kleuterleidster bij brand omgekomen In Griekenland langer dienen Nu ook rechtse” aanslagen in Baskenland India gaat weer kernproef nemen Weinig hoop op socialistische dialoog Israel-Egypte Betoging in Zuid-Korea Veel paspoorten in Suriname verbrand vrijgelaten Van der Stoel terug: ifS Relaties met Egypte versterkt Sacharovs stoppen hun hongerstaking Kunsthandelaar van Nederlandse afkomst Massale demonstratie Vrees voor tweede Ulster na optreden terroristen PORTUGAL GAAT GEMEENTERADEN 99 KIEZEN in New York in VS vermoord til MAANDAG 1 2 3 MEI 1975 BINNEN» EN BUITENLAND toten nters Loonplafond Twijfelaars napt nden Riad leeld ■i (Van onze redacteur in Londen, R. Bakker) nken geld iging itstel lijkje oden LONDEN Premier Wilson heeft gisteren in radio- en televisie- interviews beweerd dat hij het roer van de staat stevig in handen heeft. De premier vond dat de menings verschillen tussen de ministers met name over de EEG nu tot een „kakofonie” waren uitgegroeid. Hij stelde echter in het vooruit zicht dat na het referendum over de EEG de eenstemmigheid zou terug keren. Wie dan niet tot eenstemmig heid bereid is, dient af te treden, al dus Wilson. Arabische Liga 1 Wilson heeft (Van onze speciale verslaggever) (Van onze redacteur in Barcelona) advocaten van ETA-le- Dat idee is overigens niet nieuw onder MOSKOU (Reuter). Het dissidente Russische echtpaar Sacharov heeft gis teren zijn hongerstaking beëindigd die het onlangs begonnen was uit protest tegen de weigering van de autoriteiten mevrouw Sacharov naar Italië te laten reizen voor een medische behandeling I Speculaties in is Minister Van der Stoel heeft de gere serveerdheid nog duidelijker ervaren tij dens °er. kort bezoek dat hij zaterdag bracht aan de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Mahmoed Riad. Deze sprak zijn bezorgdheid uit over de pu- dan zonder baard”. Of Wilson minister Benn uit het kabinet zal willen stoten, valt echter te bezien. Binnen het kabinet is Benn nog altijd beter te controleren dan erbuiten, zo luidt het argument. van van de blieke opinie en de pers in Nederland, die te veel één kant op zouden kijken Al geruime tijd leefde binnen de Soci alistische Internationale de gedachte Is- Van onze redacteur in Jeruzalem mr. J. van Wesel) raelische en Egyptische socialisten bij elkaar te brengen teneinde een Egyp tisch-Israëlische socialistische dialoog op gang te brengen. Van Egyptische zijde is belangstelling getoond voor het bijwo nen van een vergadering van de Socia listische Internationale met. het Midden oosten als onderwerp. Zo’n vergadering zou in juni, mogelijk in Londen of Wenen, moeten plaatsvin den. Aangezien de Israëlische Arbeiders Partij als lid is aangesloten bij de Socia listische Internationale, wordt door de Israëlische socialisten aangenomen dat daarmee de Egyptische socialisten in stemmen met zo’n Israelisch-Egyptische dialoog. t Olst dron- agen. t zat, berei- o het (Bor- risten ■voor- sische izarië- ■halve imen- wordt jr de voor en in er in raven, or de weede kenis, >or de Oest er in i van Idaten hou- zater- etrof- •istina i een West- Het Ij het werd iljoen niet, ilsook Lei jon t van zou jsteld, is het t had van- c. Sy- wacht naar NEW YORK (Reuter). Duizenden tegenstanders van de oorlog waren gis teren in het Newyorkse Central Park samengestroomd om het einde van de oorlog in Indochina te vieren, de doden te herdenken en geld in te zamelen voor medische hulp aan Vietnam en Cam bodja. :x-ko- jaar schul- ruptie irehie. Ko- taats- werd a een del in t. De jaar toe- oren- buurt. iming Het m te in de ien te ilastic i een e pa- heeft lijkje zak in de n in- met >ot de i een n. De mstig zijn twee uit irs in akten BRUSSEL (ANP). In het Brusselse kasteel Hertoginnendal hebben de Euro pese Gemeenschap en Israel gisteren, even na het middaguur, een niet-prefe- rentieel handelsakkoord voor onbeperkte duur getekend. Dit nieuwe handelsver- drag waarover wij reeds berichtten, treedt op 1 juli van dit jaar in werking. Volgens de organisatoren van de bij eenkomst waren er ongeveer 75.000 men sen. Zangers als Harry Belafonte, Joan 1 Baez en vele anderen traden op. Tot de sprekers behoorde David Dellinger, een van de vooraanstaande figuren uit de anti-oorlogbeweging. LISSABON (DPA). Een lid van de Portugese Revolutionaire Raad, kapitein Vasco Lourenco, heeft aan een verslag gever van de „Jornal do Commercio” verteld, dat er nog dit jaar gemeente raadsverkiezingen worden gehouden. Kreisky is de inspirator achter de plannen een dialoog op gang te brengen. Hij heeft de afgelopen twee jaar twee maal een „fact-findingmissie” naar het Midden-Oosten en Noord-Afrika ge maakt. Onlangs heeft hij in Wenen met de buitenland-secretaris van de Israëli sche Arbeiderspartij, Israel Gat, hierover gesproken. Bovendien gingen Benn en zijn aan hangers door met de EEG aan de hand van de meest opmerkelijke argumenten verdacht te maken. In het Lagerhuis overtraden zij Wilsons verbod om vanaf de regeringsbank andere meningen te verkondigen dan de officiële, met be trekking tot de EEG. En tenslotte zakte het vertrouwen van de binnen- en buitenlandse economie in de Britten nog verder weg, wat zich openbaarde in een nieuwe val van het pond sterling. Het bereikte het laagste punt waarop het ooit stond. Minister Van der Stoel en echtgenote gisteren bij hun terugkeer uit Egypte op Schiphol. Ondanks de aanvankelijk positieve in dicaties is Israel Gat er lang niet zeker van dat de dialoog inderdaad doorgang zal vinden. „Sinds de zaak in de publici teit is gekomen, ztfn de Egyptenaren alweer teruggekrabbeld. Voordat Israel alle bezette gebieden ontruimd heeft, kan er geen sprake zijn van enige vorm van dialoog, hebben zij gezegd. Er zijn dus positieve en negatieve tekens, de negatieve zijn het meest recent. Wij van onze kant blijven bereid aan zo’n dia loog deel te nemen”, aldus Israel Gat. ir in vende Breda )p de 000,— lat de mobi- slech- inder- 75.000 heime jarige irage- 1. Volgens het Libanese blad Al Anwar heeft de Algerijnse regering de Arabi sche Liga gevraagd de voorbereidingen voor de Arabisch-Europese dialoog, die op 10 juni in Parijs moet beginnen, op te schorten uit protest tegen het handels akkoord. De 26-jarige Perez Beotegui is ver moedelijk leider van een commando van de ETA. Volgens de politie is het com mando van „Wilson” waarschijnlijk rechtstreeks betrokken bij minstens vier moorden op agenten. Zij brengt Perez Beotegui ook in verband met de moord aanslag op Carrero Blanco. Perez kreeg zijn bijnaam in de jaren zestig in Engeland. Zijn Britse vrienden noemden hem Wilson omdat zij zijn eigen na am niet konden uitspreken. m te fdstad n ge- toer- :elwa- bot- Israel zal, als gevolg van het akkoord op den duur zijn industrieprodukten tol vrij op de Europese markt kunnen bren gen. De Gemeenschap zal voorts voor 85 pet van de Israëlische landbouwproduk- ten haar douanerechten afbreken. Het akkoord met Israel is het eerste van een reeks van verdragen die de EEG met de landen rond de Middelland se Zee wil afsluiten. Het past in de Europese politiek van de zogeheten „glo bale benadering” van de landen in dit gebied. Het verdrag werd ondertekend door de Israëlische minister van buiten landse zaken, Allon, de Ierse minister van buitenlandse zaken, Garret Fitzge rald in zijn funktie van voorzitter van de Europese ministerraad) en door Fran cois Xavier Ortali, de voorzitter van de Europese Commissie, het „dagelijks be stuur” van de EEG. Allon noemde het akkoord „van grote politieke betekenis”. Het behelst een nieuw soort van samenwerking, die mo del kan staan voor ons deel van de wereld, aldus Allon. TOUW valse- zij bij haar dekte it zij s de dagen kin- josta- e po- snteel in de Hij vertrouwt erop dat het beeld de oude partijrot Callaghan en hemzelf dan voldoende gewicht in schaal zullen leggen om de nog aarze lende, doch getrouwe, massale midden moot van de partij achter zich te krij gen als het op stemmen aankomt. Een jongeman van 23 jaar, die bebloed uit het appartement kwam, is aangehou den. Streek was bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog in de Verenigde Staten aangekomen en later tot Ameri kaan genaturaliseerd- Hij was een van van de eersten die de schilder Piet Mondriaan in de Verenigde Staten introduceerde. Volgens zijn om geving was hij uit Europa in Amerika aangekomen om voor de sjah van Perzië schilderijen te kopen. In het houten gebouw bevonden zich naar schatting 1000 a 1500 paspoorten, die dezer dagen zouden worden uitgereikt. De totale paspoortenvoorraad wordt bewaard in het kabinet van de gouver neur van Suriname, dat overigens op een steenworp afstand van het verbran de gebouw is gevestigd. Verloren zijn ook alle aanvragen voor een nieuw paspoort. Dit aantal wordt op enkele honderden geschat. Een groot aantal personen, dat de komende dagen naar Nederland zou ver trekken, kan nu niet meer reizen omdat hun paspoort is verbrand. JERUZALEM. De secretaris-bui- tenland van de Israëlische Arbeiders Partij, Israel Gat, heeft voorlopig nog weinig hoop dat er in de naaste toe komst een gesprek zal ontstaan tussen zijn partij en de Egyptische socialisten. De Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky had vorige week gezegd dat een dergelijk gesprek, in het kader van de Socialistische Internationale, binnenkort zou plaatsvinden. PARAMARIBO. Eén van de gebou wen van het bureau burgerlijke stand en bevolkingsregister in Paramaribo is in de nacht van vrijdag op zaterdag door brand volledig verwoest. Een grote hoe veelheid persoonsgegevens, waaronder paspoorten, is daarbij verloren gegaan. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. In het gebouw waren onder meer afdelingen gevestigd van het bu reau diensplichtzaken. de immigratie dienst, de paspoortenafdeling en het bu reau voor registratie van persoonsgege vens. SEOEL (UPI). Betogers hebben za terdag in Seoel een afbeelding van pre sident Kim Il-Soeng van Noord-Korea verbrand en een beroep gedaan op de Verenigde Staten hun verplichtingen ten aanzien van de defensie van Zuid-Korea na te komen, „met het oog op militaire bedreigingen uit het noorden”. In een gemeenschappelijk communi qué, dat na de besprekingen met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Fahmi in Cairo werd gepubli ceerd, wordt verklaard: „Beide partijen stellen vast dat het bezoek een grote bijdrage heeft geleverd aan het weder zijds begrip en aan het versterken van de relaties tussen de twee landen”. Minister Fahmi noemde zijn Neder landse collega zaterdag, tijdens een ge sprek met Nederlandse journalisten, een „man van principes”. Het nieuwe ele ment dat in de lange tijd nogal slechte verstandhouding zou zijn gebracht, schuilt volgens Fahmi vooral in het persoonlijke contact met Van der Stoel, die een bevredigende uitleg van de Ne derlandse politiek jegens het Midden- Oosten had gegeven. Daarmee wordt een van de eisen in gewilligd die de leider van de socialis tische partij, Mario Soares, na de over winning van zijn partij bij de verkie zingen van 25 april stelde. De verkiezingen worden gehouden na dat de grondwetgevende vergadering met haar werk klaar is. Zij komt 2 juni voor het eerst bijeen er moet binnen 90 dagen een grondwet opstellen. Met machinegeweren, bomaanslagen, vlugschriften en dreigementen kwamen de zogenaamde „Guerrilleros de Cristo Rey” (een hoogdravende titel die men zou kunnen vertalen als ’’Stadguerrilla’s van Christus Koning”) in actie tegen Voor het besluit is geen reden gegeven, maar men neemt aan dat het een poging is in de strijdkrachten ervaren soldaten te behouden met het oog op de gespan nen betrekkingen met Turkije. Het be sluit betekent tevens een versterking van de strijdkrachten met verscheidene dui zenden manschappen. Volgens de laatste opinieonderzoeken was de voorsprong van de voorstemmers teruggelopen. Het aantal twijfelaars blijft nog groot. Er is een organisatie van „ik weet het niet’ers” in het leven geroepen. In de campagne om het refe rendum roepen zij de stemmers op om hun eigen stem in het geheel niet uit te brengen. beperkte deze rechtse voornamelijk tot acties BILBAO. De vrees dat het Spaanse Baskenland zich tot een tweede Ulster zal ontwikkelen, begint vaste gestalte aan te nemen. Is de ETA in zekere zin vergelijkbaar met de IRA dan hebben zich nu voor het eerst tegenhangers a la de UDA met gewapende actie aangekon- digd: rechtse terroristen voeren sinds het eind van afgelopen week waarin opnieuw twee plolitieke mannen werden vermoord ook aanslagen in het Bas kenland uit. De Arabische Liga heeft gisteren de Arabische ambassadeurs die bij de EEG in Brussel zijn geaccrediteerd bijzonder heden over het akkoord gevraagd, zo is van de zijde van de Liga in Cairo vernomen. Het resultaat van het onderzoek zal worden voorgelegd aan de hoge Arabi sche commissie voor de dialoog met Europa die 20 mei in Cairo bijeenkomt. „roer stevig De deelnemers aan de betoging, vol gens de organisatoren twee miljoen mensen, zegden verder Noord-Korea aan Zuid-Korea niet te zien als een tweede Indochina. De bijeenkomst vormde de climax van een reeks betogingen waartoe op 20 april was opgeroepen door president Park, voor eenheid in het licht van de „drei ging uit het noorden”. laghan, uiteen werkelijk is. (Van onze redacteur in Rome) ROME. De 52-jarige Romeinse rechter Giuseppe di Gennaro, die vorige week dinsdag door leden van de links- extremistische NAP werd ontvoerd, is gisteravond vrijgelaten. Dat werd ver teld in politiekringen in Rome. Aanvan kelijk hadden de ontvoerders gisteren geweigerd de rechter vrij te laten, hoe wel aan hun eisen was voldaan: drie opstandelingen uit de gevangenis in Vi terbo (ten noorden van Rome) waren naar andere gevangenissen overgebracht en een politiek manifest was voorgele zen. De ontvoerder s eisten toen dat de politie zou ophouden hen te zoeken. Het was gisteravond laat nog niet duidelijk of de politie op deze eis was ingegaan. De NAP (Nuclei Armati Proletari), die na de ontvoering ook de mislukte ge vangenisopstand in Viterbo van vrijdag zouden hebben ontketend, stelt zich ten doel: „Het klassebewust-maken van de minder bedeelden, de werklozen, de ver stotenen”. De NAP heeft, de ontvoering van rechter Di Gennaro inbegrepen, tot nu toe de verantwoordelijkheid opgeëist voor acht acties. NEW YORK. (AFP) In zijn kamer» in het Hyde Park-Hotel van New York is gisteren het stoffelijk overschot ge vonden van de 57-jarige internationaal bekende kunsthandelaar Jon Streep, vol gens de politie geboren in een familie van diamantairs in Amsterdam. Het li chaam toonde zestien messteken. ATHENE (Reuter). De Griekse re gering heeft zaterdag de dienstplicht voor leger en luchtmacht verlengd met twee maanden. Minister van defensie Averoff-Tossitsas tekende een decreet waarbij de dienstplicht in het leger wordt gebracht van 28 naar 30 maanden en die in de luchtmacht van 32 naar 34 maan- en. familieleden of den. Tot nu toe knokploeg zich tegen de vooruitstrevende geestelijkheid in Madrid (waar zij over een 200-tal activisten zou beschikken) zonder wer kelijk gebruik te maken van de vuurwa pens die zij al had. Haar plotselinge en gewelddadige op treden in het Baskenland (tot nu toe gelukkig zonder slachtoffers) dreigt de spiraal van wraak en weerwraak alleen nog verder door te trekken. De stadsgu errilla’s zouden zelfs geïnsinueerd heb ben dat zij bereid zijn om de ETA- commando’s te achtervolgen over de Franse grens en hen in hun schuilplaat sen daar aan te vallen. Het afgelopen weekeinde gonsde het van speculaties in Londen dat premier Wilson minister Benn meteen na het referendum over de EEG, op 5 juni, wil ontslaan. In zijn interview noemde Wil son zijn ongemakkelijke minister ,-een bijbelse brenger van het woord, maar (de IsAaelische). De minister is, naar hij in Cairo verklaarde, na dit bezoek meer nog dan vroeger overtuigd van de dringende noodzaak om de komende maanden ten minste een gedeeltelijke oplossing te vinden voor het probleem van het Mid den-Oosten. Hij heeft vastgesteld dat de Egyptische regering grote waarde hecht aan medewerking van West-Europa bij een volgende Geneefse conferentie. Benn maakte ruzie met de directeur van de genationaliseerde staalindustrie, Monty Finniston, naar aanleiding van diens opmerking dat er ontslagen zouden moeten vall&n. Hiermee kwam het alou de probleem van de rol en het nut van de Britse genationaliseerde industrie weer aan de oppervlakte. Premier Wilson was gisteren terugge keerd van een veertiendaags bezoek aan de conferentie van Gemenebestlanden in Jamaica. In die periode was de chaos in het kabinet met de dag groter geworden. Vooral de linkervleugelminister Tony Benn maakte van de gelegenheid ge bruik zijn eigen weg naar een socialisti sche heilstaat te gaan, een weg die door de meerderheid in het kabinet niet als de juiste wordt beschouwd. De kleuterleidster woonde alleen haar woning in Assen. De brand omstreeks half twaalf uitgebroken. De brandweer trof de vrouw aan in een achterslaapkamer op de eerste verdie ping. Zij had ernstige brandwonden en werd naar het Wilhelminaziekenhuis overgebracht. Daar is zij nadien overle den. De brandweer meent dat de brand in de achterslaapkamer is ontstaan. De kerneleerde en zijn vrouw zeiden dat zij zich zwak voelden. Mevrouw Sa charov heeft een oogkwaal,, waaraan zij in de Sovjet-Unie al vijf maal zonder succes is geholpen. Zij heeft nu een uit nodiging zich in een Italiaanse oogkli- niek te laten behandelen maar krijgt geen toestemming voor vertrek. Opnieuw meldde Wilson dat zijn rege ring niet dacht aan het instellen van een loonplafond. Hij hoopt door nieuwe ge sprekken met vakbondsleiders en indu striëlen een verbeterde vorm van het zgn. sociale contract te kunnen vinden. Van een coalitieregering met con servatieven en c.q. of liberalen wilde Wilson als vanouds niets horen. Om redenen die hij niet onthulde, ziet Wil son in een coalitie „het begin van een absolute ramp”. De komende weken, tot aan het refe rendum op 5 juni, zal de premier zich in de referendumcampagne storten. Er staan onder meer zes toespraken en twee tv-interviews op het programma. De tactiek van de premier is kennelijk om de anti-EEG-ministers eerst de kans te geven zich belachelijk te maken met de steeds wildere argumenten die ze gebruiken, om daarna samen met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Cal laghan, uiteen te zetten hoe het nu in handen” CAÏRO-AMSTERDAM. Minister Van der Stoel is gisteren uiterst tevre den teruggekeerd van zijn vijfdaagse bezoek aan Egypte. „Ik geloof dat het geholpen heeft om misverstanden uit de weg te ruimen. Ik beschouw het als een keerpunt in de betrekkingen tussen bei de landen”, aldus de minister. hij in Spanje is. Uiterust met welhaast onbeperkte huiszoekings- en aanhou- dingsbevoegdheden speuren duizenden Spaanse politiemannen Baskenland af, op zoek naar de separatisten die verant woordelijk worden gesteld voor de moord op vier politie-agenten in zes we ken. Officieel is dus de lucht geklaard. Niettemin toonde Fahmi ook zaterdag nog een zekere gereserveerdheid tegeno ver Nederland. Als Nederland zich houdt aan de resoluties van de Veiligheidsraad en aan de gemeenschappelijke verkla ring van de EEG-landen uit november 1963, d an zijn goede relaties mogelijk, aldus een van zijn opmerkingen. Een Amerikaanse functionaris die de conferentie over de herziening van het non-proliferatie verdrag in Genève bij woont heeft de hoop uitgesproken dat India met de nieuwe proef wacht tot dat de conferentie is afgelopen. Het doel van het non-proliferatie-verdrag is om verspreiding van kernwapens tegen te gaan. NEW YORK (AP). India bereidt zich op het ogenblik voor op een nieuwe kernproef, zo heeft het Amerikaanse weekblad Newsweek gisteren gemeld. Het biad heeft dit uit betrouwbare bron nen vei nomen. ASSEN. (ANP) Tijdens een brand zondagochtend in Assen is een kleuter leidster om het leven gekomen. Haar woning brandde vrijwel geheel uit. Spanjes rechtse extremisten (die al sinds lang de Franse regering ervan beschuldigen dat zij de ETA de hand boven bet hoofd houdt, al is die organi satie in Frankrijk officieel buiten de wet gesteld). Na de moord op de toenmalige minis ter-president Carrero Blanco in decem ber 1973 door ETA-leden, diende zijn minister van onderwijs, Julio Rodriguez, zich aan bij het hoofd van de staatsvei- ligheidspolitie met het aanbod om Car- rero’s dood op de Baskische terroristen te gaan wreken .daar waar- de Spaanse politie als zodanig niet kan optreden”, ofwel in het Franse Baskenland. Inmiddels meldt het persbureau UPI dat Pedro Ignacio Perez Beotegui, pseu doniem „Wilson”, waarschijnlijk de meest gezochte man is in Spanje. Als 4>.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3