Mislukte brandkastkraak Agenda Auto in sloot Jeugdmuziekconcours in Bever wijk met veelbelovende prestaties van praag 55; van praag voordeel PRIJ5 voordeel En als u best wat drukte kunt gebruiken, adverteer dan in uw krant Dekrantiskoning. H® I WERK WETHOUDER CAMFFERMAN ERGERT ZICH AAN NEGATIVISME: metnico scheepmaker de krant helpt u op weg SLUITINGSTERMIJN 4 PLAATSELIJK NIEUWS 1975 1 2 MEI MAANDAG Leegloop Beverwijk door Joke Dieben-Frerichs Verordening Cultuurnota Heemskerk Experimentenpot Smaakwijzigingen Verwachtingen BROEKEN voor vader I en zoon IJMUIDEN MARKTPLEIN O Opgaven moeten uiter lijk binnen zijn vooi plaatsing op MAANDAG vrijdag 16 uur DINSDAG vrijdag 16 uur WOENSDAG maandag 16 uur DONDERDAG dinsdag 16 uur VRIJDAG woensdag 16 uur ZATERDAG donderdag 16 uur LUIDSPREKERS BEVERWIJK ,,’t Negativisme zit bij de Beverwijkers ingebakken. Die houding van hier gebeurt nooit wat, hier kan nooit wat, die kom je steeds weer tegen. Ik zou me daar toch werkelijk tegen willen verzetten. Kijk maar eens om je heen, dan zie je wat Beverwijk zijn bevolking op so- ciaal/cultureel terrein zoal te bieden heeft. Een goed functionerende bi bliotheek, waar een gemeente als Tilburg trots óp zou mogen zijn; een op enkele uitzonderingen na bloeiend verenigingsleven; een veelzijdige ac commodatie' als „De Nieuwe Slof”, waarvoor de eerste spade elk moment de grond in kan gaan en die een enorme impuls voor het sociaal/culturele gebeuren kan gaan betekenen; een gemeentebestuur dat, zij het op beschei den schaal, toch altijd bereid is om de benodigde financiën ter beschikking te stellen, wat je van een hoop andere gemeenten niet zomaar kunt zeggen. Dit alles overziende kan je toch niet serieus blijven beweren, dat er in Beverwijk niets gebeurt?” Velsen-Noord van I praag PRIJS Wijk aan Zee IJMOND In Beverwijk is het jeugdmuziekconcours weer begon nen. Er was deze eerste avond in het Pius X-college een grote be langstelling, al is het nog altijd zo dat de toehoorders grotendeels be staan uit familieleden of leraren van de combattanten. Ook voor „neutrale” muziekliefhebbers valt er echter veel te genieten op deze avonden, die ook nog op 17 en 24 mei en 7 juni zullen worden ge houden. 1 In en om Haarlem In Beverwijk gebeurt van alles en is ruimte voor initiatieven WETHOUDER IR. 4a: 4a: 20.15 u.: was Van Cleffens, en u. KEES MAAS. i ■j 1 te getale was opgekomen en liefst drie leden moreel kon bij staan. Doorpratende over het sociaal/culture- le leven in Beverwijk zegt wethouder Camfferman, dat het hem is opgevallen dat de „belangstellingssferen zich elke zes jaar wijzigen. Tien jaar geleden”, aldus de wethouder, „werd je geconfron teerd met een nogal agressieve benade- Rik 134, piano, O I 1 SVx j ón Studio Sport had veel werk gemaakt van het kampioenschap van PSV, via terugblikken en een extra lang inter view met Kees Rijvers, maar degenen die zichzelf overdag van de radio hadden afgesloten om ’s avonds blanco en zon der kennis van zaken de samenvatting over zich heen te laten gaan, kwamen bedrogen uit. Studio Sport begon par does met een feestende menigte die Kees Rijvers ronddroeg, beelden die al meteen deden vermoeden dat de PSV’ers kampi oen waren geworden. Op zo’n manier is het natuurlijk wel overbodig dat het nieuws van zeven uur over zo’n nationa le gebeurtenis zwijgt om Studio Sport (en de kijkers) niet in de wielen te rijden. der in dit gebouw wel mogelijkheden liggen. Dit afgezien van de vraag of de entourage van „De Nieuwe Slof” deze groep jongeren, die zich niet bij de bestaande verenigingen willen aanslui ten, wel zal aanspreken. Al in de groep van 10 tot 14 jaar kon men enkele goede prestaties horen, met name van Menno Dekker uit Heerhu- gowaard, die het Rondo Capriccioso van Mendelssohn met grote beheersing en muzikaliteit vertolkte. Dat Ingrid de Reuver een fraaie eerste prijs won was natuurlijk koren op de molen van de muzikale familie De Reuver, die in gro- Gemeente IJmond er gebruik van ge maakt om de kosten van het Chili- declamatorum te drukken. Dit jaar om vat de experimentenpot 3500. Eventue le aanvragen (die we tot op heden overigens nog niet hebben binnengekre gen) worden door b. en w. behandeld en zij beslissen tevens, wie er al dan niet voor een uitkering in aanmerking komt”. Daarmee belandt wethouder Camffer man op een ander onderwerp: de leeg loop van Beverwijk: „Momenteel zitten we midden in de overloopproblematiek. De groep inwoners tussen de 23 en zeg 30 jaar trekt weg, vindt elders een passende woning en daardoor maakt Be verwijk een vergrijzing door. Dat heeft uiteraard ook zijn weerslag op het soci- aal/culturele leven, want in die wegtrek kende leeftijdsgroepen zitten veel poten tiële verenigingsbestuurders. Over een jaar of zes verwachten we de kentering. Dan zal Beverwijk zijn inwonertal stabi liseren op een bevolking van rond 35.000 zielen en komen er door verhuizingen en dergelijke ook weer woningen voor de jongeren beschikbaar.” BEVERWIJK. Bij Verhorst Appa ratenbouw op het industrieterrein is za terdagnacht een poging gedaan de brandkast open te branden. De poging werd gedaan met spullen, die de inbre kers uit de fabriek hadden gehaald. Toen men zag, dat het bij een poging zou blijven liet men de apparatuur bij de brandkast achter en verliet men het pand. De jury bestaat dit jaar uit Willem Steyn, voorzitter, Miep van Luin en Lou Tervoort, en dit college kon deze eerste avond meteen al enkele goede prestaties begroeten. Was het andere jaren zo, dat de laatste avond de meeste finalisten opleverde, ditmaal kwamen er de ope ningsavond al enkele aanstaande finalis ten aan bod. Dat was vooral nodig voor Guda, die toch al wat ervaring heeft in dit con cours, maar zo door zenuwen werd ge plaagd, dat ze bij een poging „Clair de Lune” uit het hoofd te spelen, vastliep en radeloos de armen ten hemel hief. Toen de muziek was gebracht, begon ze tenslotte overnieuw maar haar vertol king was toch ook toen wat voorzichti ger dan ze normaal pleegt te doen. ring. Momenteel is een duidelijke ten dens naar een meer genuanceerde, zach tere aanpak te bespeuren. De jazzclubs, die overal de bodem uitrijzen, zijn daar een mooi voorbeeld van. Over een jaar of vijf zijn die wellicht weer uit de gratie en verheugt iet anders zich in de massale belangstelling van het publiek. Dat geeft allemaal niets: de boel moet in beweging blijven. Cultuur is nu een maal niet blijvend, cultuur is onderhevig aan smaakwijzigingen.” De bestuurster uit Heiloo kwam met de schrik vrij. Haar man en haar zoontje, die eveneens in de auto zaten, werden licht gewond. Het model is slank en leverbaar in vele kleuren, o.a. lichtgroen. Kwaliteit polyesterwol BEVERWIJK. Op Rijksweg 9 bot ste zaterdag door tot nog toe onbekende oorzaak een personenauto tegen de vang rail en kwam in de bermsloot terecht. DINSDAG 13 MEI Openbare bibliotheek, Wijkerstraatweg 177. Volw. en jeugd 19-21.20 u. Alle niet-experimentele activiteiten op sociaal/cultureel terrein worden geregeld via de subsidieverordening, op basis van door de gemeenteraad vastgestelde richt lijnen. Ir Camfferman: „Net als vroeger het Microtheater, valt ook de Stichting Jazz Beverwijk buiten de letter van het hoofdstuk sociaal/culturele activiteiten. Deze groep brengt een zuiver cultureel programma, waar de leden geen actief aandeel in hebben. Zelfwerkzaamheid komt er anders dan binnen bijvoorbeeld een amateurtoneelvereniging, dus niet aan te pas. De subsidie zal kortom via een apart raadsbesluit moeten worden vastgesteld. Zo’n procedure neemt nogal wat tijd in beslag: eerst moet de zaak binnen het college worden behandeld, het college stelt dan een raadsvoordracht op waarna de gemeenteraad het laatste woord heeft. Als alles meezit, kan de boel in twee maanden rond zijn. Maar dan moet werkelijk ook alles meezitten”. Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat volw. en jeugd 19-21 u. DINSDAG 13 MEI Openbare bibliotheek, volw. en jeugd 14.30-17.30 Het was verheugend dat men enkele ensembles kon horen, waarvan een fluit- cello-piano-combinatie uit Amsterdam uiterst genietbaar was. Terwijl de blok fluiten op de terugtocht blijken en de accordeons ook al uit de gratie zijn, was er wel een nieuw instrument, namelijk een electronisch orgel. Grote verwachtingen heeft wethouder Camfferman van ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof”. Ook voor de relatief kleine groep jongeren, die zich momen teel binnen het sociaal/culturele gebeu ren wat afzijdig houdt, ziet de wethou- klarinet en basklarinet, Beverwijk, Of neem Joop Clasener, die op die tiende mei 1940 veertien zwaarbewapen de, gelande Duitsers met zijn enkele karabijn tegemoet trad en ze gevangen nam. Of hij niet bang was? Ja, dat wel, maar er was niets om zich achter te verschuilen, dus toen was hij maar doorgelopen. U ziet het, de oorlog is een vat vol verhalen, en daarvan was door Van Hillo c.s. een dankbaar gebruik gemaakt. Je krijgt via zulke „petites histoires” toch een andere, en soms een geheimzinniger kijk op de oorlog dan via de officiële kanalen, want misschien heb ik nooit goed opgelet, maar ik hoorde zaterdag toch echt voor het eerst dat Calvé-slasaus ook nog veertien Duit se bombardementsvliegtuigen omlaag heeft geschoten. "Ik adverteer niet. Dat geeft zo'n drukte." Wethouder Camfferman schudt het hoofd: „Zoiets is niet mogelijk. Welis waar hebben wij sedert twee jaar een dergelijk evenementenpotje op de begro ting staan, maar daaruit kunnen geen gelden worden geput voor activiteiten, zoals de Stichting Jazz deze wil gaan organiseren. Die pot, officieel „subsidie voor experimenten op sociaal/cultureel terrein” geheten, is bedoeld ter financie ring van éénmalige evenementen. Lang lopende of jaarlijks terugkerende acti viteiten vallen daarbuiten. In 1974, toen we ten behoeve van éénmalige activitei ten 3000 op de begroting hadden gere serveerd, heeft bijvoorbeeld de Kritische Wethouder ir. J Camfferman raakt een beetje geïrriteerd, als de „in-Bever - wijk-kan-nooit-wat”-mentaliteit ter sprake wordt gebracht. In Beverwijk, zo stelt de wethouder met enige nadruk, is wel degelijk ruimte voor initiatieven, „mits men maar niet verwacht dat wat vandaag wordt aangevraagd, morgen al kan worden gerealiseerd”. Waarmee wet houder Camfferman via een omwegge- tje weer inhaakt op de directe aanlei ding tot het vraaggesprek: waarom moet bijvoorbeeld een groep als de Stichting Jazz Beverwijk zo lang op een gemeen telijke uitspraak over het ingediende subsidieverzoek wachten? Kan die wachttermijn via de instelling van een soort „evenementenpotje” niet worden bekort tot een periode van hooguit twee maanden, zodat zo’n groep op basis van de via het potje uitgekeerde financiën alvast aan de slag zou kunnen gaan? Een piloot van de aloude D 21 zei dat hij nog nooit zoveel vliegtuigen bij el kaar had gezien als die neergestorte luchtmacht van de Duitsers rondom Den Haag. Als ik zeg dat er 525 Duitse vliegtuigen werden neergehaald, spreek ik geen onwaarheid, maar ik zou dit getal toch eigenlijk moeten opsplitsen in 511 en 14 neergehaalde vliegtuigen. Re- serve-kapitein Haage leidde immers ook nog een vrijwillig luchtdoelgeschut in Delft, dat gefinancierd werd door de Ko ninklijke Gist- en Spiritusfabriek. Zoals sommige fabrieken een bewaker met een blaffende hond op hun terreinen hebben rondlopen als bescherming tegen inbre kers, zo had de gistfabriek in Delft op eigen kosten dit luchtdoelgeschut aan geschaft, en jawel, dit particulier initia tief kostte Goering 14 van zijn Junkers! 21.15 u. u.: „Hoog- 'enfilms’’. BIOSCOPEN Luxor Theater (Breestraat): 19 en 21.15 uur ..Rooie Sien”. Kennemer Theater (Zeestraat): 19 en 21.15 uur James Bond „Goldfinger”. Kennemer Theater 2: 19.30 uur „It’s a mad mad world’’. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Am_ stelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 uur. DINSDAG 13 MEI Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 uur: Zeestraat 81. tel. 24617 of bij de wijkhoofden en medewer- Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 9-12 en 13.30-15.30 uur. Buitenbad 9-18 uur. Sociëteit A^lpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 uur. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 14-17.30 u., jeugd 15-17.30 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555 en milieuklachten 96090. klemann, Hollman. Guda de 137’A. Kijk maar naar Heemskerk, naar wat de CGH heeft gepresenteerd, of naar Wijk aan Zee. Daar hebben de organise rende groepen af en toe daverende ruzie, met als gevolg dat er twéé activiteiten op poten worden gezet. Nee, voor het conflict ben ik niet bevreesd”. Uitslagen: A-klasse: Eerste prijs met twee sterren: Menno Dekker, Heerhu- gowaard, piano. 163V2, eerste prijs: John Snijders, Heemskerk, electr. orgel, 144%, Ingrid de Reuver, Beverwijk, piano, 150%, Marlies Kooy, Castricum, piano, 144. Tweede prijs: Tineke Joosen, Heemskerk, piano, 12612, Elsbeth de Reuver, Beverwijk, piano, 128. De hoop, dat met het gereedkomen van „De Nieuwe Slof” en de te ver wachten stabilisatie in de bevolkingsop bouw weer wat nieuw leven in de sociaal/culturele brouwerij zal worden geblazen, lijkt gerechtvaardigd. Wethou der Camfferman tenslotte: „Daarnaast zitten we met smart op de publicatie van de cultuurnota te wachten, op basis waarvan het toekomstige cultuurbeleid in Beverwijk zal worden uitgestippeld. Daarbij is het helemaal nog niet gezegd, dat de gemeente haar stimulerende rol alleen tot geldgeven zal beperken. Ook apderzins zijn intitiatieven mogelijk. In welke vorm je dat nu precies moet gieten, is nog niet helemaal duidelijk. Je zou één groep de belangen van alle andere groeperingen kunnen later verte genwoordigen. Dan loop je wel het risico dat die andere groepen daar op een gegeven moment niet langer mee ac- coord wensen te gaan, maar ook het conflict kan een positieve inbreng heb ben. B-klasse: Eerste prijs met twee ster ren: Linda v; d. Blom, Westzaan, fluit, 170, Gert Binnendijk, IJmuiden, piano, 169, Deborah Wullur, Amstelveen, piano, 168%. Eerste prijs: Erwin Bak en Jaap Lombaers, Haarlem, klarinet, 147’72, Wietse de Boer, Castricum. piano, 146%. Willemien en Jan Insinger en Liesbeth Gorter, Amsterdam, fluit, cello en piano, 144’/a. Tweede prijs: Jan Muller, Purmer. end, piano, 156, Irene Soeters, Heemste de, Joanneke Blanken, Overveen, Peter Haarlem, Haarlem. Reuver, Elly Verbiest of Toos Scheffers, dat weet ik nooit, in ieder geval de lang- zaam-pratende, vroeg in het filmpje aan reserve-kapitein Haage hoe het kwam dat hij achter dat privé-luchtdoelgeschut zat en niet achter het echte van Hare Majesteit de Koningin maar toen draai de Jan van Hillo het filmpje snel de nek om, hoewel me dat een heel interessante vraag leek. Een grote indruk maakte deze eerste avond Linda van der Blom uit Westzaan, die de dwarsfluit met grote beheersing bespeelde en in een sonate van Marcello van veel muzikaliteit en stijlbegrip ge tuigde. Zij bracht de zaal in de ban van haar fraaie toon en het was geen won der, dat broer Joop, die enkele jaren geleden op klarinet de beker won en nu in de Marinierskapel speelt, glunderend zat te luisteren. Twee pianisten toonden zich bij de oudere groep ook van hun beste kant, namelijk Gert Binnendijk uit IJmuiden, die vorig jaar „Minstrels” van Debussy al zo leuk speelde, en nu twee andere preludes van deze componist, maar vooral het in de hele toons-ladder ge schreven „Voiles”, met veel muzikaliteit uitvoerde, en Deborah Wullur uit Am stelveen, die bijzonder mooi te werk ging in twee preludes van Rachmani noff. Hoofdpersoon in dit programma mr. Van Clef fens, 80 jaar maar nog altijd op zichzelf gelijkend. Een goed verteller. Hij voelde zich als minister van Buitenlandse Zaken verplicht ogen blikkelijk naar Engeland te vliegen, kon zijn vrouw niet telefonisch bereiken, be gaf zich toen maar alleen in de auto naar de kust waar het watervliegtuig klaar zou liggen en wie ziet hij in Den Haag net de hoek omkomen? Zijn vrouw! Hij vraagt of ze mee gaat naar Engeland, zij stapt in en zij gaan. „Zo maar zonder meer het huis uit!”, riep Jan van Hillo bewonderend. En een door de vijand overmand land uit, denk ik dan ogenblikkelijk, „en zonder een cent op zak!”, riep Jan van Hillo nog ge- schokter. Ach, denk ik dan: een minister van Buitenlandse Zaken, die lenen ze wel even wat. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) 20.15 u.: To neelgroep Theater met „Schaften”. Dinsdag 20.15 u.: Letterlievende Ver. J. J. Cremer met „Pas op dat je geen woord zegt”. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr.) Open podiumavond voor amateurs. Grote of St. Bavokerk (ingang Oude Groen markt 23) Dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.: „De twee missionarissen”, 14 j. Woensdag 13.30 u.: ,,’t Is Yogi de beer”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „Turks fruit”, 18 j. Lido (Houtplein) 14 en 20 u.: „The towering inferno”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr) 14, 18.45 en 21.15 u.: „Keetje Tippel”, 18 j. Rembrandt (Gr. Markt) 13.45, 19 en 21.30 u.: „Rufus”, 18 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 „Goldfinger”, 14 j. Studio (Gr. Markt) 14 15, 19 en „Rooie Sien”, 14 j. Woensdag 14.15 tepunten uit 50 jaar Walt Disney tekei a.l. Progress-sociëteit. Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Zaal Dam, Ruydaelstraat. CDA-bijeenkomst 20 u. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45: volwas senen en jeugd 19-21 u. Alarmnummers: Politie 59111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. DINSDAG 13 MEI Zwembad De Waterakkers, Kerkweg. Bui tenbad 7-20 u. Binnenbad 12.15-13.15 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan Geopend van 9.30- 12 en 13-16.45 u. Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend tot 01.00 uur. Progress-sociëteit. Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Donkey Shot. A. Verherentstraat. Geopend vanaf 20.30 uur. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: jeugd 15.30- 17.30 u. Ik heb gisteren tussen neus en lippen door aan verschillende mensen gevraagd hoeveel Duitse vliegtuigen, naar zij dachten, op de tiende mei 1940 bij de aanval op Den Haag en het vliegveld Ypenburg door de Nederlandse lucht macht waren neergeschoten? Als goede vaderlanders waren zij geneigd dit aan tal flink op te schroeven, waardoor zij gemiddeld tot 30 neergeschoten Duitse bommenwerpers kwamen. Wij waren immers onvoorbereid, en de rotmof was immers een oorlogsmachine? Wie zater dagavond naar „De tijd stond even stil** gekeken had, die aan die tiende mei 1940 was gewijd, had echter kunnen horen dat de Nederlandse luchtdoelartillerie op die dag niet minder dan 525 (vijfhon- derdvijfentwintig) vliegtuigen neerhaal de! De Zwaanstraat u. J. CAMFFERMAN

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4