Ferencvaros wil positie DEN HAAG-JONKIES als underdog ERGEREN MANSVELD Simpele zege basketbalteam SPORWffi „Het ontbreekt de meesten aan zelfdiscipline” Als ik zondag win inde Nationale Lotto, vlieg ik naar Spanje en vaar met Sinterklaas mee terug. WALES WAS VEEL TE ZWAKKE TEGENSTANDER sarei Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. 15 SPORT MEI 1975 DINSDAG 1 3 14 10 Halve finales Niet gecharmeerd Krachtsexplosie Counters Zeg even tegen uw agenda of kalender dat 29 juni de Intertoto-competitie weer start. Veel succes vast. r: I ■rirmi (Van onze sportredactie) 1x3» (Van onze sportredactie) Aad Mansveld (links): „Nog één keertje in Europa Cup II”. die (ADVERTENTIE) N ?est DEN HAAG. Het bestuur van FC Den Haag nam een paar jaar geleden het besluit te proberen met eigen jeugd een sterk eredivisiewaardig team te vormen. Evert Tennissen, bezeten van de jeugd, begon aan het experiment, maar de resul taten in de vorm van een acceptabele plaats op de ranglijst bleven uit. Tennissen verdween naar De Graafschap en de Joegoslaaf Boskov kwam naar Den Haag om niet alleen aan de ontwikkeling van de jeugd te denken maar toch ook „het resultaat” niet te verwaarlozen. De jeugd bleef gehandhaafd. BAZEL. Het Hongaarse Ferencva ros is één van de finalisten (het bij PSV zo bekende Dynamo Kiev is de andere), die morgenavond in het Sankt Jakob- stadion van Bazel gaan strijden om de Europa-Cup II. Die beker is nog in het bezit van het Oostduitse FC Magdeburg, dat vorig jaar in Rotterdam het verval van het Italiaanse voetbal nadrukkelijk onderstreepte door AC Milan met 2-0 te verslaan. net üf- oor naf rm- Ferencvaros heeft na het vertrek van Florian Albert veel moeten experimen teren met het elftal. Toch heeft dat er in geresulteerd dat de op razendsnelle counters ingestelde ploeg zich wist te plaatsen voor de finale van het Europa- Cup II-toernooi door achtereenvolgens Cardiff City (2-0, 4-1), Liverpool (0-0, 1- 1) Malmö FF (3-1 en 1-1) en Rode Ster Belgrado (2-1 en 2-2) uit te schake len. Beste spelers uit het elftal van Fe rencvaros zijn Mate (die al vijfmaal scoorde in deze Europa Cup-competitie), de aanvallend ingestelde middenvelder Pustai, doelman Geczi, en de bikkelhar de verdedigers Juhalsz en Balint, die er overigens tegen Dynamo Kiev (dat op zijn beurt Veremejev moet missen we gens een schorsing) niet bij zal zijn omdat hij in de wedstrijd tegen Rode Ster door de Westduitse scheidsrechter Eschweiler van het veld werd gestuurd. moest met een achterstand van 21-64 de kleedkamer op zoeken. Nederland zou na rust iets moeten toegeven, ook al omdat de scheidsrech ters medelijden hadden met Wales en lang niet elke overtreding affloten. Er waren nog ruim tien minuten te spelen toen Walter Ombre het honderdste punt voor Nederland door de ring liet glijden. De aanzet tot die honderd was vooral gegeven door John van Vliet, de Ameri kaanse Nederlander van Sperry Reming ton, die onder de basket van Wales lekker kon rommelen en keer op keer doelpuntte. Wales was duidelijk ge maakt, dat het in Hagen bitter weinig te zoeken heeft. Topscorers Nederland: Van Vliet (33), Cramer (17), Van Helfteren (17), Ombre (14), Van Tuyll (12 en Akerboom (12). Andere uitslagen in de B-groep: Zwit- serland-Marokko 96-69. In de achtste minuut wisselde Sheri dan massaal. In twee fasen presenteerde hij een volledig nieuw team aan de 300 toeschouwers. Halverwege de eerste helft had' Nederland het verschil al dui- duidelijk gemarkeerd: 30-10. Toen even later Ton Boot, die voor de wedstrijd was gehuldigd in verband met zijn 150e interland, en Harry Kip in het veld kwamen, had de hele ploeg even de sfeer in de fraaie Ischeland-halle van Hagen mogen proeven. Wales bleek in tussen nog altijd geen antwoord op het Nederlandse spel te hebben gevonden en Boskov bleek echter geen wonderen te kunnen verrichten. Den Haag sloot de competitie zondag af met wel een paar puntjes meer dan in het vorige seizoen, maar op een zeer bescheiden tiende plaats. Voor de immer constant spelende Aad Mansfeld is de houding van de FC Den Haag-jeugd zo langzamerhand een obsessie aaan het worden. HAGEN (ANP). Het Nederlandse heren-basketbalteam heeft tijdens het eerste optreden in het toernooi om het Europese B-kampioenschap in Hagen heerlijk kunnen dollen. Het uitermate zwakke Wales was een willig slachtoffer voor de ploeg van coach Bill Sheridan. Zonder dat de shirts transpiratievlekken van inspanning vertoonden, gleed Oranje soepel over de finish: 134-59. Tegen FC Twente in de strijd om de KNVB-beker zal toch nog eenmaal een krachtsexplosie worden verlangd. Ook van de jeugd. Voor Aad Mansfeld bete kent die bekerfinale een van de belang rijkste sportieve gebeurtenissen uit zijn carrière. „Als afsluiting van mijn voet- balloopbaan zou het geweldig zijn om nog één keer in de Europa-Cup II- competitie te kunnen meedoen”, aldus Mansfeld, die vorig seizoen door een blessure aan de linkervoet acht maanden was uitgeschakeld en daardoor ook het wereldkampioenschap voetbal misliep. Denkt hij nog ooit het Oranjetricot om de schouders te kunnen hijsen? „Het lijkt me niet, maai- ik vind het een schandalige zaak dat Ton Thie niet geselecteerd is door Knobel voor de ko mende interlands. Knobel moet zijn haar maar weer eens in de be-bopstyle laten Tuyll in de basisopstelling, stond na ruim twee minuten al op 10-0. Dat was mede het gevolg van de problemen die Wales had met de mandekking van Ne derland. Slechts een enkele keer viel er een gaatje, maar zelfs dan bleek Wales niet te kunnen profiteren. En storen, dat we ons wel gek De Vo etbaltoto gaat op vakantie tot 29 juni.* Maar de Lotto gaat gewoon door Elke week. knippen. Nu hangt het waarschijnlijk voor z’n ogen en ziet hij Thie niet iedere week foutloos zijn doel verdedigen”. Hoewel FC Den Haag zich tegen PSV niet bewust heeft gespaard met het oog op de confrontatie tegen Twente, zegt Mansfeld: „We hebben voluit gespeeld maar er wel voor gezorgd geen gele kaarten op te lopen. Normaal had ik Willy van der Kuylen, toen het overi gens al 3-1 voor PSV stond, neergelegd. Ik durfde echter niet. Ik was veel te bang voor die gele kaart, waardoor ik dan mogelijk de finale tegen Twente zou missen”. „Ik ben in iedere wedstrijd die ik tot nu toe voor ADO speelde tot de bodem van mijn kunnen gegaan- Maar tegen FC Twente zal ik trachten die bodem te doorbreken om er nog meer uit te halen! Ik heb er geen verklaring voor dat we met name in cupwedstrijden goede resultaten behalen. Als het om een éénmalige grote krachtsinspanning gaat, lijkt het bij ons allemaal ineens te lukken Het was Mansveld die zijn team in de finale bracht. Tegen Wageningen in de halve finale wist FC Den Haags laatste man bij een van zijn vaak offensieve acties het enige doelpunt te scoren. Al meerdere malen dit seizoen onderscheidde Mansveld zich als goaltjesdief. Als de spelsituatie het maar even toelaat is hij bij hoekschoppen of vrije trappen rond het strafschopgebied van de tegenstan der, voorin te vinden. Mansveld weet zeker dat zijn team niet als favoriet aan de eindstrijd begint. „Wij zullen echter de technische achter stand hopen goed te maken door fysieke kracht. Twente kan er op rekenen dat we de nodige hardheid zullen meebren gen. We moeten wel. kunnen we, al zullen moeten rennen”. voor te zeggen dat Twente zo speelde. Maar voor het publiek werd het een oninteressante vertoning. Ik ben niet zo gecharmeerd van dat Twentse spel- Het is waarschijnlijk wèl de enige ploeg in Europa die de bal zo lang bij zich kan houden. Ik kan me die defensieve speel wijze van een Drost tegen de Duitsers wel voorstellen, maar ik zou het niet over mijn hart kunnen verkrijgen zo te spelen”. Elke zondag uitslag. Donderdagavond staat Mansveld, die onlangs toetrad tot de directietop van een Haags aannemersbedrijf, voor de vierde keer in de bekerfinale. Hij mocht die ene maal dat het lukte die cup te pakken, ook meemaken. Aan het slot van het voor hem zeer teleurstellende seizoen kan alleen de bekerwinst alles weer goedmaken. „Ik zal vechten voor mijn club. Ik hoop dat alle spelers dat verantwoordelijkheidsbesef kunnen op brengen voor FC Den Haag te strijden. Ik wil het, maar misschien ben ik wel een aparte gozer. Ik ben een echte Hagenaar. Daarom ook heb ik ADO nooit willen verlaten. Ik kan de stad niet missen. Iedere morgen rij ik langs de Haagse Toren om te zien of die er nog staat Aan die uitslag had Sheridan weinig toe te voegen. „Het was een aardige training”, aldus de Amerikaan. „Het grootste probleem was tijd te vinden om iedereen te laten spelen.” Hoe zwak Wales was, bleek al in de eerste minu ten. Nederland, gestart met Sikking, Harrewijn, Akerboom, Cramer en Van Het heeft er alle schijn van dat. deze 15e uitgang van de Europa-Cup II-finale een duidelijk beter voetbalduel zal ople veren dan vorig jaar in Rotterdam, waar „de Kuip” vrijwel leeg bleef. Dynamo Kiev, dat werd in de beide halve-finalewedstrijden tegen PSV in middels al duidelijk, heeft een elftal waarmee de Russen regelrecht favoriet zijn, een stelling die door de Hongaren zonder meer wordt onderschreven, al was het alleen maar om het nog in een opbouwperiode verkerende Ferencvaros in de gewenste underdog-positie te ma noeuvreren. Het in Hongarije zeer populaire Boe- dapester FTC (Ferencvaros Torna Club), door de Magyaren liefkozend Fradi ge noemd, kan zo langzamerhand best weer eens (in 1965 veroverde het de UEFA- Cup door een 1-0 zege op Juventus, om drie jaar later in de finale tegen Leeds United te verliezen (0-1, 0-0) een spre kend Europees succes gebruiken. Al jarenlang jaagt Ferencvaros een dergelijk succes na. Ferencvaros is in Hongarije nog altijd een topclub en op grond daarvan is het elk jaar wel weer verzekerd van deelname aan één van de Europese bekertoernooien. Günther Netzer zal zaterdag niet met het Westduitse elftal tegen Neder land spelen. Netzer liep zondag in het duel FC Barcelona-Real Madrid een sleutelbeenbreuk op en is tenminste vier weken uitgeschakeld. Het tennisteam van Spanje heeft zich door een 3-2 overwinning op Enge land geplaatst voor de halve finales van het Davis Cup-toernooi. Voor het beslis sende punt zorgde Manuel Orantes door winst op Roger Taylor. Ajax vertrekt op 30 mei definitief naar Indonesië voor een toernee van vijftien dagen door dat land. Aanvanke lijk dreigden financiële problemen de reis op losse schroeven te zetten, maar de moeilijkheden zijn inmiddels uit de weg geruimd. De bouwvakkers die betrokken zijn bij de bouw van Olympische installaties in Montreal zullen vermoed elijk van daag het werk hervatten. Zij legden donderdag het werk neer. Door een 13-0 zege op Engeland heeft West-Duitsland zich geplaatst voor het toernooi om het Europees honkbal- kampioenschap. De Westduitsers zijn in gedeeld in een poule met Nederland en Zweden. Het EK begint op 25 juli in Barcelona. Leeds United speelt ter voorberei ding op de finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen op 19 mei een oefenwedstrijd tegen Jong Schotland in Glasgow. Miljenko Mihic, coach van de Joe goslavische voetbalclub Rode Ster Bel grado, is ontslagen. De zakelijke leiding van Rode Ster gaf te kennen dat Mihic niet deskundig genoeg zou zijn om de club verder te coachen. Ivano Fraizolli, voorzitter van Inter- nazionale Milaan, heeft de Italiaanse voetbalbond voorgesiteld de grenzen te openen voor buitenlandse spelers. Ook de laatste maal dat Ferencvaros aantrad voor de Europa Cup II (1972- ’73) leverde nauwelijks een succes op. Vrij gemakkelijk kwamen de Hongaren weliswaar door de eerste ronde (6-0 en 1-0 tegen Florania Malta), maar daarna was het afgelopen. Hoewel Ferencvaros in het eigen Nep-stadion de eerste wed strijd tegen Spartak Praag met 2-0 won, ging het in de return kansloos ten onder: 1-4. En al die jaren kon Ferencvaros be schikken over zijn getalenteerde cen trumspits later organiserende mid denvelder Florian Albert, het enfant terrible van het Hongaarse voetbal, die onlangs zijn voetbalcarrière beëindigde en een trainerscontract tekende. Het wegvallen van Florian Albert betekende voor Ferencvaros een gevoelige klap. Florian Albert is jarenlang synoniem geweest voor Ferencvaros, zoals dat in vroegere jaren Schlosser, Gyoergi Sarosi en Ferenc Deak waren. Deze Ferenc Deak presteerde het zelfs om in het seizoen 1948-’49, toen Ferencvaros (22 maal landskampioen en tienmaal win naar van de Hongaarse beker sinds de club in 1889 werd opgericht) in 30 com petitiewedstrijden 140 doelpunten produ ceerde, van dat aantal er niet niet min der dan 59 voor zijn rekening te nemen. De populariteit van Ferencvaros was echter een doorn in het oog van de Hongaars regeringsleiders, omdat de Boedapester club zich niet wenste te lenen voor het uitdragen van de com munistische ideeën. Als tegenhanger van Ferencvaros werd in Boedapest de leger- ploeg Honved opgericht en Ferencvaros werd verplicht zijn beste spelers (Kocsis, Czibor en Budai) af te staan aan Honved en zijn naam te veranderen in Kinizsi (een Hongaarse communistische oorlogs held). Pas in 1956 mocht de Boedapester vereniging weer onder de vroegere naam Ferencvaros gaan spelen en het verkrij gen van die naam alleen al stond er borg voor dat Ferencvaros zich binnen twee jaar (met toen de 17-jarige Florian Albert) alweer aan de top van de Hon gaarse ranglijst kwam melden „Je krijgt er een beroerte van. Ik heb me het hele jaar al lopen irriteren- Samen met Thie heb ik verscheidene gesprekken met de jeugdige spelers ge had, maar ze luisteren niet. Ze hebben geen enkele clubliefde en het ontbreekt de meesten aan zelfdiscipline. Ik heb keer op keer uitgeroepen: Jullie willen toch zo graag geld verdienen, doe er dan ook iets aan”. Routinier ex-international Aad Mans veld, bijna 31, heeft het bestuur van FC Den Haag al laten weten dat niet met diezelfde groep aan het nieuwe seizoen kan worden begonnen. Er zal bij gekocht moeten worden om op een hoger plan mee te kunnen draaien. „Ik speel al 21 jaar voor ADO en ik ben een echte clubman. Het is verschrikkelijk als je dan om je heen kijkt en ziet met wat voor een mehtalitiet die jonge jongens voetballen. Als er niets verandert bij FC Den Haag, zal ik aan het eind van het volgend seizoen, wanneer mijn contract afloopt, niet meer voor Den Haag voet ballen”. „Ik heb altijd lopen knokken voor mijn vaste plaats in het eerste elftal. Die jongens geloven het wel en zijn helemaal niet bang hun plaats te verlie zen. Alternatieven zijn er toch niet. Het zou goed geweest zijn als een Ling en een Jol een paar wedstrijden op de bank hadden gezeten. Maar er zijn geen ver vangers voor. Veel van die talenten van ons worden verpest doordat ze iedere week weer moeten opdraven. In het begin van de competitie draaiden we aardig, maar het laatste déél was voor velen te veel- Mentaal en fysiek waren ze stuk. Met de komst van Boskov is weinig veranderd. Hij heeft voor iets meer discipline binnen de ploeg gezorgd maar de zelf-discipline bij de jongeren is nu volledig zoek”. In het seizoen 1971-’72 bereikten de Hongaren via overwinningen op Fehner- bahce, Panionios, Eintracht Braun schweig en Zeljeznicar de halve finales van het EUFA Cup-toernooi, waarin het tenslotte zou sneuvelen tegen Wolver hampton Wanderers: 2-2 en 1-2. Vorig jaar werd Ferencvaros al in de eerste de beste UEFA-Cupronde uitgeschakeld door het Poolse Gwardia Warschau (tweemaal 1-0 verlies). In de Europa- Cup I van 1969-'7O bereikten de Magya ren weliswaar de tweede ronde door een 4-1 en 1-2-resultaat tegen CSKA Sofia, maar de ploeg struikelde toen over Leeds United. „Zoals die spelers van Borussia Mönchengladbach Twente tegemoet tra den, zo zullen wij het niet doen. Ik vind het onbegrijpelijk dat Twente niet meer initiatief toonde. Natuurlijk is er wat

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15