De FBI bekijkt opnieuw foto’s rond moordzaak John Kennedy Chaos bij de Italiaanse belastingdienst Kabinetscrisis Libanon verhevigd Chrysler in moeilijkheden Na val van Saigon en Pnom Penh: Actie Israëlisch commando in Libanon „EEG moet niet wijken voor Arabische druk” President Ford: „Een daad van piraterij” Chinees bezoek Frankrijk aan Allon over handelsakkoord: Ontmoeting tussen Kissinger en Gromiko Kosigin in Libië Staking duurt voort ondanks wenk van Britse premier Emiraten bundelen strijdkrachten Wederzijds vlootbezoek Sovjet-Unie en VS 2 3 BINNEN** EN BUITENLAND DINSDAG 1 3 MEI 1975 (Van onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) aarten Afgezwakt Slecht bewapend jshal LONDEN. Ondanks een duide lijke wenk van premier Wilson om (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) jndst vond uden estort Polen mgeval issluis is in Rot- list was segmen- n waar- iven het kte be nd kilo nterim rinanie iloffing annen aan het werk te blijven, hebben ruim 4000 werknemers in de Chrys- ler-automobielfabriek in Coventry besloten hun staking voort te zet ten. Ze eisen een loonsverhoging WASHINGTON. Uitlatingen van het Amerikaanse ministerie van defensie duiden erop dat de inbeslagneming van een Amerikaans vracht schip door een Cambodjaans marinevaartuig in de Golf van Thailand niet in de eerste plaats zal leiden tot een militaire strafexpeditie. President Ford had eerder op de dag gezegd dat het niet onmiddellijk vrijlaten van het schip en zijn bemanning van 40 koppen tot „de ernstigste gevolgen” zou kunnen leiden. van acht pond in de week. Op het ogenblik verdienen ze van 53 tot 80 pond (met overwerk) in de week. vering igeren Amerikaans vrachtschip door Cambodjaanse marine geënterd Korea Spanning stijgt in WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse federale recherche (FBI) onder zoekt opnieuw foto’s van drie armoedig geklede mannen, die na de moord op president John F. Kennedy in 1963 te Dallas tijdelijk door de politie in hech tenis werden genomen. seelie- n een r ver at om mil- overi- gooid. hip is >olitie leden or de 1 jaar n bij e met s zijn geno t Ven- jehou- ipium, Idelen. jedood stad an het brach- De vorige week woensdag waren al zes ministers om dezelfde reden afgetre- dein. De kabinetscrisis begon in maart toen een minister aftrad omdat hij het er niet mee eens was dat men het leger had ingeschakeld om een eind te maken aan de betogingen in de havenstad Sidon. De lidstaten zijn Aboe Dhabi, Doebai, Sjarjah, Ras Al Khaimah, Oemm Al Qoewain, Ajman en Foejairah. sloot het gebruik militaire tegenmaatregelen niet uit. zijn in Zuid-Korea. En Japanse rege ringskringen schijnen Parks vrees te de len. De persconferentie van Cheysson, lid van het „dagelijks bestuur” van de EEG ropa’s s Ge- 1, die heeft na de en en Jeho- wma- uurlijk astisch liseerd. dat de len en ige 17 steden ronder iet af- n be- WENEN (Reuter, AP). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger en zijn Russische ambtgenoot Gromiko zullen elkaar volgende week maandag in Wenen ontmoeten, zo heb ben Oostenrijkse regeringsfunctionaris sen gisteren gezegd. Volgens ingelichte kringen zullen zij mogelijk twee dagen besprekingen voeren. ier Den buiten- 1 Doorn ter van In die is voor aal ver ten niet oudste ent uit erkeers- leven tussen olg van een ka- was overigens duidelijk tot stand geko men onder invloed van de Arabische kritiek die inmiddels over de onderte kening van het akkoord is ontstaan. „We hebben niet aan de Arabieren gevraagd of we het akkoord met Israel wel moch ten ondertekenen. Voor één keer voert de gemeenschap een duidelijke politiek, die een brede samenwerking beoogt met alle landen rond de Middellandse Zee, waarvan Israel er een is”, aldus Cheys son. eft zich )rged>aan, het ge- ernstige men op- ekenhuis le explo- mannen de gas- liets be- bescha- nverant- Later zei het Pentagon dat nog niet duidelijk was welke mogelijkheden open stonden om de vrijlating van het vrachtschip af te dwingen, maar andere bronnen in het ministerie vaai defensie zeiden dat het te volgen beleid er vooral op gericht was om de bemanning los te krijgen. Maatregelen van militaire aard, aldus deze bronnen, zouden de beman ning in gevaar kunnen brengen. ïr van in de ijkt in r ruim gelicht, ten te onder 'klaard eschik- erkster iet een rootste het Koreaanse volk in hun strijd voor onafhankelijke en vreedzame hereni ging”, opnieuw bevestigde. Hoewel Zuid-Korea over een van de grootste legers in het Verre Oosten be schikt, bestaande uit circa 600.000 goed getrainde, maar slecht bewapende gere gelde troepen en 2,7 miljoen man sterke „homeland reserve force”, vreest men toch een onverhoedse aanval van de be ter bewapende Noordkoreaanse strijd macht. Die laatste bestaat uit 550.000 man geregelde troepen en goed uitgeruste para-militaire eenheden van naar schat ting anderhalf miljoen man. BRUSSEL (ANP). Israel hoopt dat de EEG en de afzonderlijke lidstaten van de gemeenschap dit keer niet zullen wijken voor de politieke en economische druk, die de Arabische landen, na de ondertekening van het Europees-Israeli- sche handelsakkoord (zondag in Brussel), eventueel zullen uitoefenen. Dat heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Jigal Allon. gisteren op een pers conferentie in Brussel gezegd. Hoe meer Europa zich aaneensluit, des te sterker staat het tegenover elke mogelijke vorm van chantage, zelfs door de olielanden, aldus Alton. Het Amerikaanse containerschip Maya güez van de maatschappij Sealand in Menlo Park, New Jersey, dat in de Golf van Thailand, 60 mijl uit de kust van Cambodja, is geënterd door een Cam- bodjaans marinevaartuig. en steun van beide zijden te krijgen. Naar verwachting zal president Kim medio of eind mei een bezoek brengen aan Moskou, en als hij erin zou slagen meer steun van de Russen te krijgen voor zijn militante politiek, zullen de Chinezen niet achter kunnen blijven. Frankrijk en China hebben besloten, regelmatig politiek overleg te plegen op het niveau van ministers van Buiten landse Zaken, zo heeft de Franse pre- mier, Chirac, inmiddels verklaard. Chi racs mededeling kwam na een eerste ge spreksronde in Parijs met de Chinese vice-premier. Frankrijk en China hebben ook besloten tot doeltreffender ontwikke ling van hun handelsbetrekkingen. Op de foto: Teng Hsiao Ping inspecteert bij zijn aankomst op het vliegveld Orly een ere wacht. Naast hem, de Franse premier Chirac. Linksachter, generaal Jean Fa- vreau. MOSKOU (DPA, AP). Voor het eerst sedert de tweede wereldoorlog zijn gisteren twee Amerikaanse oorlogsbo dems de haven van Leningrad binnenge lopen. Het zijn een fregat en een jager die ter gelegenheid van het feit dat 30 jaar geleden nazi-Duitsland capituleerde een bezoek van vijf dagen aan de Sov- jet-Unie brengen. Twee Russische torpe- dobootjagers brengen tegelijkertijd een bezoek aan de Amerikaanse haven van Boston. Tegelijkertijd vrezen de Zuidkoreanen dat de logistieke en economische steun van de Verenigde Staten niet meer zo vanzelfsprekend zal zijn als in het ver leden wanneer zich oorlogstoestanden voordeden. Er zijn nog altijd zo’n 40.000 man Amerikaanse troepen in Zuid-Ko rea gestationeerd, maar hun waarde als afschrikkingsmiddel zou wel eens ver minderd kunnen worden als Pjongjang gelooft dat het Amerikaanse Congres zal proberen de manschappen uit Zuid-Ko rea te kr(jgen of de hulp te blokkeren. Het containerschip, de Mayagüez van de Sealand Maatschappij in New Jersey, was van Hongkong onderweg naar Thai land met ’n lading van aanvankelijk niet nader omschreven „algemene” goederen. Het werd ruim 75 kilometer uit de Cambodjaanse kust, maar dicht bij een klein rotsachtig eilandje (al sinds jaren een twistappel tussen Saigon en Pnom Penh) door een Cambodjaans marine vaartuig voor de boeg geschoten, geën terd en gedwongen koers te zetten naar de Cambodjaanse haven Kompong Som. President Ford riep vroeg in de mor gen de nationale veiligheidsraad bijeen en gaf daarna een verklaring uit waarin de inbeslagneming „een daad van pirate rij” werd genoemd. Hij gaf het State Department opdracht onmiddellijk stap pen te ondernemen om de vrijlating van het schip te bewerkstelligen. Theoretisch heeft de president de bevoegdheid om binnen 48 uur na een provocerende han deling van een ander land welke maat regelen dan ook uit te vaardigen. Na die periode heeft hij daarvoor de toestem ming van het Congres nodig. Het Amerikaanse Congres heeft echter een wet uitgevaardigd waarbij het de president verboden wordt Amerikaanse manschappen in Zuidoost-Azië in te zet ten. Senator John Sparkman, een Demo craat uit Arkansas en voorzitter van dte commissie voor buitenlandse betrekkin- ABOE DHABI (UPI). De opperste raad van de verenigde Arabische Emi raten heeft gisteren in beginsel overeen stemming bereikt over een bundeling van de strijdkrachten van de zeven lid staten, zo is in Aboe Dhabi bekendge maakt. De raad waarin de heersers van de zeven emiraten zitting hebben, be sloot voorts het oliebeleid van de leden te coördineren. Andere Japanse commentatoren mer ken op dat de Chinese pers enkele van Kims meest agressieve uitspraken enigs zins afgezwakt heeft. De vrees om Japan van zich te vervreemden, na de geslaag de toenaderingspogingen van de laatste jaren, zou de Chinezen kunnen beletten vrijelijk steun te verlenen aan het mili taire avonturisme van Kim II Soeng. Maar het is de vraag of Peking inder daad in staat zal zijn de militaire aspi raties van Pjongjang in toom te houden. Het commando overviel de dorpjes Bint Jbail, Aita El-Sjaab en Jarin, ongeveer 3 kilometer van de grens. Volgens de Israëliërs is hiermee de tijdelijke stopzetting van invallen in Libanon, die al sinds 15 januari duur de, verbroken. Een woordvoerder van de legerleiding zei dat het commando geen tegenstand had ondervonden en dat alle commandoleden veilig waren teruggekeerd. Volgens berichten uit Beiroet zou den er zes mensen gevangen zijn genomen en zou een café in Bint Jbail zijn opgeblazen, maar de Israë lische woordvoerder ontkende dit. TEL AVIV (AP). Een Israëlisch overvalcommando heeft gisteren de grens met Zuid-Libanon overschreden tijdens een „anti-terroristen-opera- tie” en vijf verdachte guerrillastrij ders gevangen genomen, onder wie een vrouw, aldus heeft de legerlei ding in Tel Avlv bekend gemaakt. Volgens welingelichte kringen in Was hington geschiedt het onderzoek in op dracht van de commissie-Rockefeller. Deze commissie gaat na of de geheime dienst (CIA) zich aan onwettige activiteit schuldig heeft gemaakt. Er is een theo rie dat de dood van president Kennedy niet het werk was van één man, Lee Oswald, maar het resultaat van een sa menzwering. Volgens aanhangers van deze theorie zouden twee van de drie genoemde zwervers gelijken op Howard Hunt en Frank Sturgis, twee mannen die in relatie stonden met de CIA en die schuldig zijn bevonden aan de inbraak in het hoofdkwartier van de democrati sche partij in het Watergate-gebouw. TOKIO Na de val van Saigon en Pnom Penh tonen topambtena ren van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken en westerse waarnemers in Seoel zich bezorgd over de spanning die zich op het Koreaanse schiereiland ontwikkelt. Zij maken zich in het bijzonder zorgen om de inhoud van het ge zamenlijke Chinees-Noordkoreaanse communiqué dat in Peking werd uitgegeven tijdens het recente be zoek van de Noordkoreaanse presi dent Kim II Soeng aan China. Het kleinste grensincident of de minste binnenlandse onrust in Zuid-Korea zou kunnen leiden tot een nieuwe oorlog, zo vrezen zij. BEIROET (Reuter). De Libanese minister van justitie, Abdel Osseiran, en zijn collega van economische ordening, Zaki Mazboedi, zijn gisteren afgetreden in verband met de manier waarop pre mier Rasjid Al Solh heeft ingegrepen bij de gevechten die zich de vorige maand hebben voorgedaan tussen Palestijnse guerrillastrijders en rechts-georiënteerde Falangisten waarbij minstens 140 doden vielen. Noord-Korea, in januari 1968, van het marine-inlichtingenvaartuig Pueblo zijn bemanning van 83 koppen. olidari- lal par- I s werk- I iet een kaarten ninister a tekst hier. U een als n weg- ROME (DPA). Bij de Italiaanse staatsfinanciën heersen chaotische toe standen. Sedert gisteren staken vrijwel alle belastingambtenaren. Een andere actie van de beambten sleept zich al vanaf april voort. Er kon nog geen andere datum worden genoemd voor de aanvankelijk op 31 maart gestelde ver valdatum van de belastingaangiften. Premier Wilson verklaarde in zijn in terview nog dat de Chrysler-leiding hem bezworen had dat de Amerikaanse firma zich niet uit het land zou terugtrekken als de werknemers redelijke voorstellen zouden aanvaarden. Al enige jaren gaat steeds weer het gerucht dat Chrysler de strijd tegen de Engelse toestanden wil opgever. De woorden van premier Wilson werkten echter als een rode lap op een Stier. De vakbondsleiders in de Chrysler- fabrieken verklaarden zeer boos te zijn dat de premier zich bemoeid had met dingen waarvan hij de details niet ken de. De Britse nederzetting van Chrysler verliest 18 miljoen pond per jaar. De Britse regering is er veel aan gelegen de Amerikanen voor de Britse economie te behouden Volgens officiële rapporten die gisteren werden gepubliceerd, produ ceert de Britse industrie 5,5 percent minder dan voor het uitbreken van de oliecrisis. Er wordt niet meer geprodu ceerd dan tijdens de driedaagse werk week, die door de conservatieve pre mier Heath begin vorig jaar werd inge steld als gevolg van de mijnwerkersta- king. De minister van Financiën, Bruno Vi- sentini, een van de weinige technocraten in de regering, heeft in een witboek op de rampzalige toestanden op zijn minis terie gewezen. De vroegere directeur van Olivetti poogde vergeefs efficiënte ar- beidsmethoden op zijn departement in te voeren. Op de schrijftafel van de fiscus stapelden zich tien miljoen belasting aangiften uit de afgelopen jaren op. Drie miljoen formulieren betreffende de nieuwe belasting toegevoegde waarden komen in de ambtelijke lokalen onder het stof te zitten. Een bedrag van 12 miljard gulden aan belastingschuld is reeds vastgesteld maar nog niet geïnd. Na de ontmoeting van Kissinger met Gromiko zal Kissinger een bezoek bren gen aan Ankara. Volgens een voorlopig plan zal de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken daarna terugkeren naar Washing ton om een paar dagen later president Ford te vergezellen naar een NAVO- topconferentie in Brussel die op 29 en 30 mei wordt gehouden.Daarna zullen zij een ontmoeting hebben met de Egypti sche president Anwar Sadat die op 1 juni in Salzburg zal plaatsvinden. Het conservatieve congreslid James Buckley drong aan op onmiddellijk mili tair optreden. Hij wilde een „onmiddel lijke klinische luchtaanval op bruggen en andere doelen, waarbij geen mensen levens verloren zouden gaan. „Het is belangrijk om hard toe te slaan”, aldus Buckley tegen verslaggevers. De Chrysler-leiding had het afgelopen weekeinde de werknemers in haar fa brieken medezeggenschap in de leiding van het bedrijf en een aandeel in de winst toegezegd, als ze aan het werk zouden blijven. Premier Wilson ver klaarde in een televisie- en radio-inter view dat hij de staking onder deze omstandigheden „ernstig betreurde”. en zijn bemanning van 83 koppen. Presi dent Johnson reageerde heftig en gaf bijna 15.000 man troepen van marine en luchtmacht opdracht in staat van pa raatheid te komen- Beide incidenten verschillen echter in zoverre met de Cambodjaanse actie, dat het de vorige keren Amerikaanse mari- nevaartuigen betrof, en dit keer een commercieel vrachtschip. Het wordt dan ook onwaarschijnlijk geacht dat presi dent Ford tot drastische maatregelen zal overgaan. Gespeculeerd wordt dat de inbeslagneming minder te maken heeft met een handeling tegen de Verenigde Staten, maar eerder met een gebaar tegenover Vietnam, waarmee de nieuwe Cambodjaanse regering duidelijk wil maken dat het kleine eiland, in welks territoriale wateren het schip werd aan gehouden en opgebracht, tot Cambod jaans grondgebied wordt gerekend. De Zuidkoraanse president Park is er helemaal niet zo zeker van dat zijn Noordelijke tegenpool inderdaad een ..vreedzame” hereniging voorstaat. Op 29 april riep hij in een televisietoespraak op tot verhoogde waakzaamheid in ver band met „opgeschroefde dreigementen” uit het Noorden. Kim II Soengs verkla ring in Peking dat „Noord-Korea niet met de armen over elkaar zal blijven staan bij een opstand i n het Zuiden” wordt als weinig goeds voorspellend be schouwd. De regering van president Park wordt geconfronteerd met een groeiende oppo sitie van studenten, geestelijken en pers, en in Zuidkoreaanse kringen vreest men dan ook dat de een of andere studenten demonstratie of andersoortige beroering in het Zuiden door Pjongjang, de hoofd stad van Noord-Korea, gebruikt zal kun nen worden als excuus voor een aanval op grote schaal door de Noordkoreanen, in een poging tot hereniging van het schiereiland. „De Arabische landen hebben, voor zover ik weet, geen protesten laten ho ren tegen het feit dat de EEG en Israel een preferentieël handelsakkoord gete kend hebben. Wel zijn er officieus en officieel vragen gekomen over de inhoud van dat akkoord”, aldus verklaarde Eu ropees commissaris, Claude Cheysson, (ontwikkelingssamenwerking) gisteren in Brussel, op een inderhaast belegde pers conferentie. MOSKOU (Reuter. UPI, DPA). De Russische premier, Alexei Kosigin, is voor een officieel bezoek van drie dagen in Libië aangekomen. Hij werd op het vliegveld van Tripoli begroet door zijn Libische ambtgenoot, majoor Abdel Sa lam Jalloed. Kosigin is de eerste hoge leider van het Kremlin die Libië be zoekt. Anderhalf jaar geleden waren de betrekkingen tussen beide landen nog op een dieptepunt. In september 1973 be schuldigde de Libische leider, Moeam- mar Kadaffi, de Sovjet-Unie ervan „net zo’n imperialistische macht te zijn als de( VS”. De Japan Times, die getrouw de opinie van het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken weergeeft, in een hoofdar tikel: „Het bezoek van president Kim II Soeng aan China en het gezamenlijk communiqué werpt een onheilspellende schaduw op het Koreaanse schiereiland. De ineenstorting van Zuid-Vietnam was zeker een onderwerp van gesprek en hij zal gebruikt kunnen worden om Pjongjangs toevlucht tot gewapende agressie te verdedigen.’’ Uit kringen van het Pentagon is ver nomen dat het Amerikaanse vliegdek schip Coral Sea en verscheidene andere schepen opdracht hebben naar de Golf van Thailand te varen. Deze vlootbewe- gingen betekenen niet dat de Verenigde Staten tot het gebruik van geweld heb ben besloten. Het is de gebruikelijke gang van zaken schepen te sturen naar een plaats waar zich moeilijkheden voordoen, voor het geval ze daar nodig zijn, aldus deze zegslieden. Een verken ningsvliegtuig probeert de Mayagüez op te sporen, maar het was niet bekend of het vliegtuig het vrachtschip heeft waargenomen. In een recent interview met het Ja panse persagentschap Kyodo verklaarde president Park dat hij verwachtte dat de communistische overwinning in Indo- China de Noordkoreanen heeft aange- moedigd en hen gesterkt heeft in het geloof dat de bevrijdingstactiek die in Indo-China succesvol bleek, dat ook zal Het communiqué schokte Zuid- Korea en deed weinig om de ner veuze Japanse buren gerust te stellen, die bevreesd zijn voor een nieuw con flict zo vlak voor hun deur. Zowel de Zuidkoreanen als de Japanners zijn ook bezorgd over de wens van sommige Amerikaanse senatoren, die terugtrek king van de resterende VS-troepen uit Zuid-Korea willen. Die terugtrekking van alle Amerikaanse strijdkrachten was trouwens een van de belangrijkste eisen in het communiqué van Peking, dat ook China’s „vastberaden steun aan De inbeslagneming van het vracht schip heeft in Washington meteen herin neringen opgeroepen aan het beruchte incident in de Golf van Tonkin, waarbij door Noordvietnamese torpedoboten op Amerikaanse oorlogsschepen zou zijn ge schoten. Hoewel later werd aangenomen dat dit incident naar alle waarschijnlijk heid met opzet was uitgelokt, ontleende president Lyndon Johnson er zijn be voegdheid aan om troepen naar Vietnam te sturen. Een tweede incident dat in verband werd gebracht met de Cambodjaanse actie, was de inbeslagneming door China’s belangrijkste oogmerk is Noord-Korea uit de „omarming” van Moskou te houden. Maar de Noordkore aanse leider heeft op sluwe manier de Russen en Chinezen tegen elkaar uitge speeld, teneinde meer militair materiaal op het sp een stallatie teit van heel in die 14 ;rkt al i, vast semfes- t afge- al tint- I amelijk I toerist, I meter De eerste plaatsvervangende premier van de Chinese Volksrepubliek, Teng Hsiao Ping, is gisteren voor een bezoek van zes dagen in Parijs aangekomen. Hij is ver gezeld van onder meer minister van Buitenlandse Zaken Tsjiao Kwanhoea. gen, was van mening dat de Amerikaan se regering op welke manier dan ook diende te proberen het vrachtschip terug te krijgen. „Wanneer iemand op je schiet, dan heb je het recht om terug te schieten”, was zijn mening. De Republikeinse senator Javitts van New York drong aan op een kalme benadering van de kwestie, om een in ternationaal incident te voorkomen, maar ook hij sloot het gebruik van I r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3