Velsens college informeert bewoners Zee- en Duinwijk bij de verpleging worden zeldzame figuren Bekers voor Velsense bejaardenkoren to vishal Staatsvissershavenbedrijf moet Tuinfeest voor voor IJ mui den behouden blijven gehandicapten VW-Velsen houdt weer ledenvergadering Jongeman bekende zes inbraken Medisch directeur Schilstra: „Jubilarissen Weth. Roessingh wil op lagere scholen cijfers afschaffen Inbraak om te kunnen gymmen vanloon H Wasserij DUYN I f VIJF JUBILEA BIJ ZEEWEGZIEKENHUIS Volgens nota van afdeling Economische Zaken VOO KEURDE IN HALF UUR BELEIDSVOORSTEL GOED Duizend gulden uit woning gestolen Eerste prijs voor Hoogoven Harmonie 1 3 MEI DINSDAG 1975 5 PLAATSELIJK NIEUWS 4 51 (Van een onzer verslaggevers) plaatsing van het SVH naar elders volgens de nota voor Velsen onaan vaardbaar moet worden genoemd. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Het gemeentebe stuur van Velsen heeft voor donder dag 29 mei een ontmoetings- en in formatiebijeenkomst georganiseerd, welke is bestemd voor de bewoners van Zeewijk en Duinwijk. Deze zal worden gehouden in de aula van het Ichtuscollege aan de Doorneberg- laan. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN-OOST Volgens de heer A. J. Schilstra, medisch direc teur van het Zeewegziekenhuis in IJmuiden-Oost behoren jubilaris sen bij de verpleging zo langzamer hand tot de uiterst zeldzaam gewor den figuren. Doordat immers bij deze sector de laatste tijd dienstver banden van slechts twee of drie jaar gebruikelijk werden, is het perso neelsverloop bij de ziekenhuizen reeds lang bedenkelijk groot en het verheugde de heer Schilstra in dit verband dan ook bijzonder maan dagmiddag in de aula van het Zee wegziekenhuis maar liefst vijf jubi larissen te mogen begroeten. En wel zuster Bernarda Vos (veertig jaar), zuster Cecile Koot (vijfentwintig jaar) en zuster Simone van Rooyen, mejuffrouw T. van Honschoten en drs. J. A. M. Maes (twaalfeneenhalf jaar). Korte Kleverlaan su-44 Bloemendaal Tel. 023 - 259311 VELSEN Het bureau economi sche zaken van de gemeente Velsen heeft het college van B. en W. kort geleden een uitvoerige en goed ge documenteerde nota aangeboden over het visserijbedrijf in IJmuiden, waarmee een duidelijk inzicht wordt gegeven op de ontwikkeling en de verdere vooruitzichten van deze bedrijfstak. Zo wordt in de nota het handhaven van de visserij van groot belang geacht, omdat zij voor de werkgelegenheid nog altijd een belangrijke bron betekent. Zo telt het Staatsvissershavenbedrijf voor zijn terreinen en gebouwen on geveer tweeëndertighonderd werk nemers, zodat een eventuele ver- Hf W lil tól”5';L,, eer) (Van een medewerker) koolvis drie 48-37, schelvis drie (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) in is AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 „Eigenlijk is de school nog hetzelfde als een tiental jaren geleden: weinig zaken uit het wetenschappelijk onder wijs zijn naar de lagere scholen doorge stroomd. Er gebeurt weinig. Vooral als men bedenkt dat de structuur van de samenleving wordt ondersteund door de bestaande vormen van onderwijs, is het belangrijk dat wordt gestreefd naar een systeem waarin het kind en niet de klas maatgevend is. Het woord com petitie moet meer op de scholen worden teruggedrongen. Binnenkort zal ik de schoolhoofden het voorstel voorleggen om de cijfers op de lagere scholen af te schaffen”, aldus de wethouder. Voorts wordt in het stuk cijfermatig de overwegende positie aangetoond, wel ke IJmuiden bij de Nederlandse visserij Deze nota wordt hedenavond om 19.30 uur in het Velsense stadhuis door de Ook kan men op deze bijeenkomst de huidige woningproblematiek ter sprake brengen, evenals het woningtekort en het teruglopend aantal inwoners. Tevens is er ruimte voor het bespreken van de voorzieningen op het gebied van de sport, cultuur, openbaar groen en de gezond heidszorg. met sucee n 1975 be itheid ove op Nedei rland 2 (1 ;n kijkers] ■en er dri n van ze theid: 35,1 Idelde. D 73. Dat i is rijp vo< Lee Majoi e mechari iet VARj) d niet ma Voor deze informatieavond hebben de bewoners van beide wijken inmiddels reeds een uitnodigingskaart ontvangen, waar tevens de onderwerpen op kunnen worden vermeld die men op de bijeen komst wenst te bespreken. Dit alles zal op deze vergadering zoveel mogelijk mondeling worden behandeld. Voor het geval de onderwerpen hier minder ge schikt voor worden geacht, zal later een schriftelijk antwoord volgen. De informatiebijeenkomst begint don derdag 29 mei om 19.30 uur. t de TRO igd experi pper en d isdaadfron ip de plaat 1 jeugd- e six millio ima staai crime-serii te Cannt i MCA d t McCloui Ierland no ans-Ameri i duif di le nog nii -serie, alls erland nis vooravon Verder kondigde de heer Roessingh aan dat er een nota op komst is over democratisering op scholen. Een nota over lagere scholen en scholen voor voortgezet onderwijs, waarin inspraak mogelijkheden voor zowel het docenten korps. leerlingen en ouders worden ge schetst. Tijdens deze jaarvergadering van het V.O.O. werden als nieuwe bestuursleden aangesteld de dames J. Bos-de Boer, A. Koetsier en N. van Overmeeren. Aftre dende bestuursleden waren de dames B. Ohms, H. van Rossem en C. Stada. Medisch directeur A. J. Schilstra over handigt drs. J. A. M. Maes zijn jubileum geschenk, met v.l.n.r. de vier andere ju bilarissen: zuster Bernarda Vos, zuster Cecile Koot, mejuffrouw T. van Hon schoten en zuster Simone van Rooyen. gegeven over het bestuursbeleid en de daaruit voortvloeiende maatregelen. DEN HELDER. Hoewel het voor «e bij de visserij betrokkenen in verband met Bevrijdings- en Hemelvaartsdag in zekere zin een „gebroken week” Is ge weest, kon dinsdag en woensdag in Den Helder van de kleinere kotters toch een redelijke aanvoer worden gesignaleerd. Daarop meldden zich vrijdag en zater dag de grotere kotters met veel tong, ofschoon zij daarnaast over het- alge meen weinig andere vissoorten hebben aangevoerd. BEVERWIJK. Bij een inbraak een woning aan de AJkmaarseweg duizend gulden verdwenen. Het geld zat in een kistje in een der slaapkamers. Men is het huis binnengedrongen door de achterdeur te forceren. nister-pre >n op zijl ier onder k gebruil en inspec migrant® g beloofd J journaal Uyl voo e van d wekers, ii een der voor he „Twee jaar geleden was ook als be leidsdoel gesteld de samenwerking tus sen openbare en bijzondere scholen. Ik heb daarmee nu al vaak mijn neus oging met jeugd va» chel) viel lement in s een re it te moe gelijk zij» een liedje er koken, dat hij de Van Dijk 1 vandaar toch wel iaar komt jk terug, amenstel- dige sug- ilete team ware pro- Marcel :elen niet iet voort- dit ver- loemd ol e eetlust wij doen Passchier el anders: Op deze wijze kunnen alle zaken aan de orde worden gesteld waar men zich in Zeewijk en Duinwijk direct bij be trokken gevoelt, terwijl voorts de nodige aandacht kan worden besteed aan vraagstukken van algemeen Velsens be lang. Het college denkt hierbij bijvoor beeld aan de voorhaven (haventerreinen en installaties bij de zuidpier van IJmui den ten behoeve van de Amsterdamse scheepvaart- en transportwereld) en het plan „Zeebad” (toeristische voorzieningen bij de nieuwe strandafslag). VELSEN. De VVV Velsen-IJmuiden heeft voor vrijdag 23 mei een algemene ledenvergadering uitgeschreven, te hou den in hotel „Royal” aan de Kennemer- laan in IJmuiden. Behalve de gebruike lijke jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester vermeldt de agenda ook een bestuursverkiezing, in verband met het periodiek aftreden van de heren J. A. Andriesma, A. R. de Boer, E. Loendersloot en P. J. Verwayen. Al deze functionarissen hebben zich weer her kiesbaar gesteld. Voorts zullen deze avond de ontwikkelingen van de VVV’s in de streek en in de provincie worden besproken. VELSEN. De stichting „Ontspan ning voor Invaliden en Gehandicapten” („OIG”) uit Velsen heeft weer een tuin feest georganiseerd dat zaterdag 17 mei van 9.30 tot 16 uur in het park „Velser- beek” zal worden gehouden. De gehandi capte bezoekers wordt hier een gratis broodmaaltijd met koffie aangeboden, terwijl het jeugdkorps van de IJmuider Harmonie, geassisteerd door de majoret tes een attractieve show voor hun reke ning nemen. Ook treden op dit tuinfeest nog enkele goochelaars op. VELSEN. „Beleid is nu eenmaal een stukje politiek. Het gemeentebestuur is een politieke instelling en u kunt mij dus niet los zien van mijn achtergrond, mijn opvattingen”. Met deze woorden opende wethouder drs. M. Roessingh zijn inleiding over het beleid betreffende het onderwijs in de gemeente Velsen. Hij sprak maandagavond tijdens de jaarver gadering van de Vereniging voor Open baar Onderwijs (V.O.O.) in Hotel Royal. Zijn betoog diende als inleiding voor een discussie. Gelukkig voor deze schepen was de tongprijs aanmerkelijk beter dan in de week daarvoor, zodat deze vis, afhanke lijk van de nogal uiteenlopende sorte ring, een gemiddelde van ƒ8,45 per kilo gram noteerde. Vandaar dat de hoogste besommer voor zijn aanvoer, bestaande uit 4155 kilogram tong en 700 kilogram andere vissoorten op ruim ƒ37.200 aan spraak kon maken. Zes andere kotters besomden eveneens meer dan ƒ30.000, terwijl vijfentwintig kotters verder allen ruim ƒ20.000 mochten incasseren. In verband met de geringe aanvoer van schol, slechts ongeveer 21.000 kilo gram, werd ook voor deze vis aanmerke lijk meer betaald dan gedurende de laat ste weken. Met een totale hoeveelheid van 254.000 kilogram vis, waarvan maar liefst 110.000 kilogram tong, slechts 58.000 kilogram schol en ruim 86.000 kilogram andere vissoorten was de kwantiteit niet overvloedig, maar in ie der geval kon dank zij de ruime tong- aanvoer toch een goede weekomzet van ƒ1.194.565.80 worden genoteerd. ,ee Majoi ixture va i. Om d coop” vii er volo] hardlopen !e vijande iren plate waren. I ofdzakelij idaan wai plot-ont gen, zoda ollar-men 1 vliegtui an in hi neens wa 1 was h< n was ge ding mi spiegeltje: al leek d O miljoe jvend ver nog altijd inneemt als aanvoerhaven en handelscentrum. Veel sterker dan dit met andere plaatsen het geval is, blijft IJmuiden voor Nederland immers de functie vervullen van nationale vissers- haven. Ondanks een afname van het aantal arbeidsplaatsen bij het Staatsvis- sershavenibedrijf, dat sinds 1965 met ruim achthonderd is gedaald. Toch zijn elders in de gemeente gevestigde bedrij ven, zoals het bankwezen, administratie kantoren en transportbedrijven nog al tijd in meerdere of mindere mate bij de visserij betrokken. Tenslotte bepleit de nota stimulerende maatregelen van de zijde van de rijks overheid voor de visserij in het algemeen en het visserijbedrijf in IJmuiden in het bijzonder, evenals er in wordt a ange- drongen op het beëindigen van de mede werking aan ontwikkelingen, welke kunnen leiden tot een verdere deconcen tratie van de aanvoer van produkten van de Nederlandse zee- en kustvisserij. Daarnaast kan volgens de nota het pro vinciaal bestuur nog worden verzocht dit Velsense standpunt bij de regering te ondersteunen. wna „Vai l niet acb fafleverini mentspro l aandach afdwingt van Dij) m proble l met dea bedoelini ’root koo i, want ze gen dat i na”? Ove en kokei loze veel ’order vie Dijk all :eft, maai en altiji leze gege ten leven Het lijdt t” minder ider pop- it zou wel n. De leden van het gemeentebestuur, bijgestaan door een aantal ambtelijke deskundigen zullen hier aanwezig zijn voor het beluisteren van eventuele wen sen en opmerkingen van de bewoners, teneinde hierover uitvoerig van gedach ten te kunnen wisselen. Voorts zal door het college opening van zaken worden Ook op de agenda voor deze avond stond het beleidsprogramma van het V.O.O. De beknopte lijst, van wèl even tjes 44 punten, werd in een half uur besproken en aangenomen, met uitzon dering van totaal acht punten waarover men nog „nhder” wilde nadenken. Over de door het bestuur samengestelde lijst van beleidspunten zullen wij binnenkort, na een gesprek met voorzitter W. G. Labberton en enkele leden van het da gelijks bestuur, uitvoeriger terugkomen. drie 79-50, schar 53-27, tongschar 121-58. De besommingen waren: KW 11 35900 KW 34 33800, KW 81 5600, KW 117 31900, KW 135 38200, KW 194 10900, KW 214 11700, KW 185 11500, VD 6 11100, VD 25 1290, VD 243 42100, YE 25 1180, EH 7 9500, IJM 11 11900. Aan de maandagmarkt werden aange voerd: 23908 kg. tong, 134 kisten tarbot, en griet, 570 kisten kabeljauw, 113 kis ten schelvis, 1193 kisten wijting, 37 kis ten koolvis, 1259 kisten schol, 134 kisten schar, 15 kisten haring, 370 kisten Mar- keel, 162 kisten varia. Prijzen in guldens: Per een kg: Grote tong 8.15-7.22, middeltong, 9.54-9.22, kleinmiddel tong 9.61-8.62, tong ëën 9.47- 7.51, tong twee 8.43-6.70, tarbot 14.07- 10.88. zalm 12.19-10.92. Per 40 kg: Tarbot 492-200, griet 219- 104, kabeljauw drie 120-100, kabeljauw vier 124-104, kabeljauw vijf 72-52, kool vis een 44, koolvis twee 5Ö, koolvis drie 55-31, schelvis een 98, schelvis Twee 92- 74, schelvis drie 66-53, schelvis vier 90- 80, schol een 108-88, schol twee 108*90, schol drie 102-84, schol vier 80-67, wij ting drie 71-42, haring ëën 46.40-44.80 makreel een 56-33, makreel twee 33- 20.80, schar 62-23. De besommingen waren: KW 4 9900, KW 22 18800, KW 24 25400, KW 29 13500, KW 45 23200, KW 55 18400, KW 88 19300, KW 105 35800, KW 113 9800, KW 123 40300, KW 145 25400, KW 149 11800, KW 150 7900. KW 152 16200. KW 174 12200, KW 175 28100, KW 185 4700, KW 187 11000, KW 189 22300, KW 214 6500, KW 221 14000, SCH 117 18800, SCH 256 9600, VL 142 14300, WR 45 4900, WR 57 20400, IJM 20 8600, IJM 29 20000, IJM 30 20500, IJM 36 35600, IJM 44 24700, IJM 45 3500, IJM 115 24100. gestoten. Hoewel er toch veel raakvlak ken zijn, lukt het slecht. De schoolstrijd bestaat nog steeds. In Nederland bestaan wel veel samenwerkingsscholen. In stichtingsverband weliswaar, maar dat vind ik niet zo erg. Ik wil hier geen pleidooi voor scholen in stichtingsver band houden, maar als we deze vorm zien als een proces naar een nieuwe structuur, vind ik het niet onoverkome lijk voor een dergelijke vorm te kiezen.” raadscommissie voor economische zaken in het openbaar behandeld, zodat de vergadering door alle belangstellenden kan worden bijgewoond. Belanghebbenden zullen zich wellicht kunnen herinneren dat het gemeentebe stuur van Velsen zich in 1966 heeft uitgesproken voor overdracht van het Staatsvissershavenbedrijf aan de ge meente- Thans wordt in de nota het intrekken van dit standpunt als gerecht vaardigd beschouwd, omdat een wijzi ging van de beheersvorm niet kan wor den gezien als een bijdrage tot de oplos sing van de problemen, waar de visserij de laatste tijd mee heeft te kampen. VELSEN. Op het een dezer dagen in Apeldoorn gehouden zangconcours voor bejaardenkoren werd door het Al gemeen Velsens Bejaardenkoor onder leiding van Jeanne van Asselt in de hoogste afdeling met 365 punten een eerste prijs behaald, waarbij tevens de lof der jury werd verworven. Dit bleek voorts het hoogste puntenaantal van het gehele concours te zijn, zodat het Vel sens koor voor de tweede maal de „TROS-wisselbeker” kon- worden uitge reikt. Eveneens onder leiding van Jeanne van Asselt wist ook het „Breezichtkoor" uit IJmuiden op hetzelfde concours in afdeling A met 325 punten een eerste prijs te veroveren. Tevens was dit voor deze afdeling het hoogste puntenaantal, zodat het „Breezichtkoor” ook in het bezit van een wisselbeker naar IJmuiden mocht terugkeren. Uiteraard was de vreugde bij beide koren groot, zodat bijvoorbeeld bij huize „Breezicht” de vlag werd uitgestoken. Ter gelegenheid hiervan had men deze dag een receptie georganiseerd, welke zich kenmerkte door een druk bezoek en een geanimeerd verloop. De eerste spre ker, mr. A. N. Helsloot richtte zich als voorzitter van het bestuur in het bijzon der tot de „topscoorster” bij deze jubi lea: zuster Bernarda Vos. Mr. Helsloot herinnerde er aldus aan dat zij sinds 1935 nauw betrokken is geweest bij de stormachtige ontwikkeling, welke het gevolg was van de omschakeling van Antoniusziekenhuis tot Zeewegzieken huis. Hierbij wist zuster Bernarda zich steeds te onderscheiden als een grote stuwende kracht met veel ervaring en praktisch inzicht, zodat het wellicht niemand zal hebben verwonderd toen zij in 1960 tot directrice van het ziekenhuis werd benoemd. Mr. Helsloot wenste evenwel de andere vier jubilarissen niet van zijn grote er kentelijkheid uit te sluiten en namens het bestuur achtte hij het zinvol deze groep enthousiaste werkers bijzonder hartelijk te bedanken voor hun perma nent aan de dag gelegde activiteiten, waarbij steeds van een bewonderens- waardige persoonlijke inzet sprake is ge weest. BEVERWIJK. Zaterdag nam de Hoogoven Harmonie deel aan de natio nale drumbandwedstrijden te Zoeter- meer. Mlet 211 punten behaalde de Har monie een eerste prijs. Hoogoven Har monie kan nog best wat leden gebrui ken. Wie interesse heeft kan de repeti ties op dinsdag-, woensdag- en vrijdag avond in „Aagtenhof” 'te Beverwijk bij wonen. BEVERWIJK. Een door de politie van Hoorn aangehouden jongeman be kende maandag tegenover de recherche van de Beverwijkse politie zes inbraken in Beverwijk té hebben gepleegd. Het betrof hier kleine inbraken, zoals bij Alpha Engineering en Welkes op de Breestraat. Ook zijn medeplichtige, een jongeman uit Beverwijk, is aangehou den. Na verhoor in Beverwijk werd hij aan de Velser politie overgedragen, want ook in Velsen zou hij een serie inbraken hebben gepleegd. De recherche hiel maandag een 17- jarige Beverwijkse jongen aan op ver denking van een zestal inbraken o.a. bij de veilinghal en het kantoor bij de stortplaats aan de Aagtendijk. Hij zou tevens twee bromfietsen hebben gesto len. „Ik wil eigenlijk refereren aan de onder wijsdag van twee jaar geleden. Ook toen heb ik gesproken over beleids zaken en we kunnen nu eens kijken wat er van terecht is gekomen”. Dan blijkt al snel dat de zwaartepun ten niet zijn veranderd en dat de hoofd zaken zijn blijven staan. Hetgeen niet zo merkwaardig is, want onderwijs is evo lutie, een groeiproces. En de vernieu wing die ik voorsta is een proces van lange adem”. „Factoren die buiten de school in het onderwijs spelen”, zo vervolgde de we thouder, „zijn: personeelsbeleid, begelei ding, structuurvernieuwing, de materiële zaken, de wettelijke (on-)mogelijkheden en geld”. „Het personeelsbeleid is in Velsen vooral moeilijk door het gebrek aan huizen. Omdat men geen goede behui zing kan bieden, ontbreken de onder wijskrachten en dreigt het onderwijs achteruit te gaan. Om anderzijds de kwaliteit van het onderwijs te verbete ren, is de onderwijsbegeleidingsdienst opgezet. Een instelling die nu regionaal van de grond zal komen. Het OBAT heeft in Velsen vooral gewerkt aan de aansluiting kleuter-basisonderwijs en aan het vak wereldver kenning. Ook werd aandacht besteed aan de kinderen die binnen hun groep op de scholen niet goed functioneerden. Nu hebben wij in Nederland een uitgebreid net van bui tengewone scholen die nodig zijn om deze kinderen op te vangen, maar we zouden toch liever zien dat al deze kinderen binnen het normale onderwijs zouden kunnen integreren”. Vervolgens werden de vijf jubilarissen beurtelings toegesproken door medisch directeur A. J. Schilstra, waarbij deze voortreffelijk op de hoogte bleek van hun ziekenhuisverleden en goede kwali teiten. Namens de directie mocht hij hen allen als blijk van waardering een ge schenk overhandigen, waarbij zuster Bernarda Vos bijvoorbeeld een „retour tje Rome” ontving. Op verzoek van de heer Schilstra zongen alle aanwezigen daarop een spontaan „Lang zullen ze leven”, waarna de bezoekers van de receptie in de gelegenheid werden ge steld de jubilarissen persoonlijk te com plimenteren. VELSEN. Uit een jeugdhuis aan de Santpoortse Dinkgrevelaan zijn in de nacht van maandag op dinsdag tachtig singles gestolen. Ook werd ingebroken in de gymzaal van de voormalige Don Boscoschool aan de Willemsbeekweg. Het zijn wellicht jeugdige inbrekers geweest die daar en kele ramen kapot sloegen en in de gymzaal van alle toestellen gebruik maakten. IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werden aangevoerd: 19700 kg tong, 53 kisten tarbot en griet, 231 kisten kabel jauw, 832 kisten koolvis, 25 kisten schel vis, 160 kisten wijting, 640 kisten schol, 38 kisten schar, 661 kisten makreel, 142 kisten varia. Prijzen in guldens: Per een kg: Grote tong 7.72-7.30, middeltong 9.71-9.31, kleinmiddeltong 8.87-8.20, tong een 8.96- 8.12, tong twee 7.59-6.79, tarbot 12.11- 11.31, zalm 8.49-7,56. Per 40 kg. Tarbot 452-197, griet 200- 100, kabeljauw een 120-88, kabeljauw twee 150-89, kabeljauw drie 122-80, ka beljauw vier 124-88, kabeljauw vijf 86- 55, koolvis een 36, koolvis twee 41-37, koolvis drie 48-37, koolvis vier 41-36, schelvis een 86-69, schelvis twee 80-72, schelvis drie 90, schelvis vier 80-52, schol een 82-68, schol twee 90-69, schol drie 108-65, schol vier 92-55, makreel een 64-51, makreel twee 50-21-20, wijting r iii( !n -■ 1 if11 M» 1 -. i .ig W «ft WW' i’i|" .iius”; lh-M 'I* L Bfe Ir r*‘‘. y? bi .1 Wj.(siiiiigifeiiM «-.AH-tfh.fL.jJ.. UW!,’- J fc, ln| :ni ‘||i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5