Met het Spaar-Extra-Boekje voor eisen Journalisten delegatie land f5Sj- f525,- f2750 f48,50 1 Op uw gewone spaargeld kunt ubij de ABN nu 2 V2% extra rente maken de ABN een goede grote bank (en niet alléén voor spaarders) „Richtlijnen „Regering wil maken eigen krant in Athene Pander insmokkelen” van straffen” Uit de wereld van de Bonneterie en Pander: r i de Bonneterie vanHEMERT Algemene Bank Nederland Na rijden onder invloed Oppositie Suriname HOOFDREDACTEUR MOET IN SPANJE TERECHTSTAAN MODES 11 WOENSDAG 1 4 MEI 1975 VARIA Vijf jaar nal Elvi Couture-japonnervx. ’n begrip voor fijne pasvorm (ook in de grotere maten). U bent welkom in de Amsterdamse Kalverstraat/Rokin. Bij de Bonneterie en Pander, 'n Wereld in mode en meubelen. 1Van de Bonneterie. Tas voor bad, strand, boodschappen en alles en nog wat. Zwaar linnen met leer afgezet, f 59,-. 2. Van Pander. Urenlang "eindeloos" zitten in deze Triconfort tuin fauteuil, model Touquet luxe. Mag ook best in de kamer gezien worden. In bruin laqué: f375,-. In wit laqué: f325,-. Kussen in dessin naar keuze: f 150,-. 3. Van Pander. Dekoratieve glasbakken om bloemen of planten in te zetten. Drie maten, 3 prijzen: f 27,50, f 12,50 en f8,-. 4. Van de Bonneterie. Vrolijke, ronde tuintafellakens in 3 verschillende dessins. Diameter 155 cm. Honderd procent katoen, strijkvrij, f48,50. liefde voor perfectie u kopjes list, ts bij? Trouwe spaarders, mensen die van plan zijn hun spaargeld lange tijd niet te gebruiken, maar die toch op ieder moment over hun geld willen kunnen beschikken, krijgen van de ABN een Spaar-Extra-Boekje. (Of, indien gewenst, een Spaar-Extra-Rekening.) Dat levert 2*/2% extra rente op! Als u geld opneemt, brengt de ABN dan wel 1% van het opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw spaartegoed vaak een deel weer op te nemen, dan is een gewoon spaarboekje of-rekening het meest geschikt. Maar bent u een trouwe spaarder, dan kunt u met het Spaar-Extra-Boekje zo maar2‘/2% extra verdienen. Stap vandaag nog een ABN-kantoor binnen. Niet zo heet SAIGON (UPI) De bevolking van Saigon aanvaardt en geniet zelfs van het nieuwe leven onder communistisch bewind. De moge lijkheid van een plotseling bloed bad is weggenomen en hoewel er nog enige onzekerheid bestaat over de toekomst is er geen angst meer voor het heden. Dit schrijft een verslaggever van het persbureau UPI die in Saigon verblijft. i f - ZZZ'.' (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) Haarlem - Rijksstraatweg 92 - tel. 254008 •\-J DEN HAAG (ANP). In voorberei ding is een landelijk beleid voor het eisen van straffen bij de vervolging van degenen, die bij het wegverkeer meer dan 1,5 promille bloedalcohol bleken te hebben en van degenen, die onder in vloed van alcohol de veiligheid van het verkeer in gevaar brachten. Aldus heeft minister Van Agt van Justitie geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Scholten (chu). PARAMARIBO. De politieke spanning in Suriname is gisteren tot een hoogtepunt gestegen na de be schuldiging van de Surinaamse mi nister prof. mr. dr. C. Ooft (Binnen landse Zaken), dat aanhangers van oppositieleider Lachmon mogelijk de hand hebben gehad in de brand die het afgelopen weekeinde het bureau van de burgerlijke stand in de as legde. Daarbij gingen honder den paspoorten verloren van Suri namers die naar Nederland willen emigreren. (Van onze speciale verslaggever, J. Gerritsen) eenling zonder achterban, die de bemid delingspoging van de Surinaamse vak centrales tussen regering en oppositie wil torpederen”. Prof. Ooft zei dat de brand, die ver moedelijk is aangestoken, veroorzaakt kan zijn door mensen die paspoorten wilden stelen om sneller naar Nederland te kunnen gaan, of door mensen „die opgehitst zijn” door de oppositie-Lach- mon. De bewindsman voegde eraan toe dat de brandstichting in het kabinet was besproken. De polarisatie tussen regering en oppositie noemde hij desgevraagd juist goed. Het politieonderzoek naar de oorzak van de brand is overigens nog in volle gang. Graag tonen wij U deze charmante collectie 1975 De soldaten en officieren die de afge lopen tien vredige dagen Saigon binnen kwamen doen hun uiterste best zo aar dig mogelijk te zijn. Inwoners van Sai gon die tien dagen geleden angstig in him huizen bleven terwijl tanks in over- winningsparades door de hoofdstraten rolden, houden nu soldaten op straat aan om een babbeltje te maken. „Ze zijn werkelijk erg aardig” zei een burger. .•Ze praten erg vriendelijk, niet zoals de oude soldaten van de vorige regering”. Tijdens de afgelopen dagen heeft zich bijvoorbeeld in Saigon nog geen incident voorgedaan waarbij soldaten betrokken waren. Ook zijn er geen gevallen gesig naleerd van dronken militairen die bars en restaurants verlaten en weigeren de rekening te betalen. Integendeel, het garnizoen van Saigon en de militairen die naar de hoofdstad worden gebracht, kennelijk voor rust, recreatie en bezich tiging, zijn zeer zorgvuldig in het beta len van de consumpties. Als een inwoner van Saigon of zelfs een buitenlander aanschuift aan het ta feltje van een soldaat van het nieuwe regiem voor het drinken van een glas Voorts wil Lachmon dat wordt be paald dat alle Surinamers, waar ze zich ook bevinden, zowel de Surinaamse als de Nederlandse nationaliteit krijgen, en pas na een bepaalde periode (bijvoor beeld vijf jaar) een definitieve keuze over hun nationaliteit moeten doen. De Surinaamse regering is echter al met 1 Het landelijk beleid wordt voorbereid door middel van een onderzoek, dat zich onder meer richt op de vraag of en in hoeverre een bloedalcoholpercentage, ho ger dan anderhalf promille, wezenlijk ernstiger gevaar oplevert dan een lager gehalte, en op de vraag op welke wijze bij de straftoemeting rekening kan worden gehouden met problemen waar voor overmatig gebruik van alcohol een aanwijzing kan vormen. Minister van Agt is niet voornemens de richtlijnen voor het vervolgings- en straftoemetingsbeleid van het openbaar ministerie openbaar te maken. Vermeden moet worden dat wat als richtsnoer is bedoeld, een gefixeerde stelregel wordt. cola of bier krijgt hij niet de gelegen heid te betalen. De soldaat diept zijn piasters uit een kleine portefeuille of een plastic portemonnee en roept om de rekening. Ongeveer 40 soldaten van de Vietcong kwamen enkele dagen na de machtso vername in een buitenwijk van Saigon aan en vroegen bewoners om slaapruim- te en wat te eten. Er werd rijst gekookt en vis. De andere morgen vertrokken de soldaten en de bewoners zaten met het probleem dat het weinige voedsel dat ze bezaten verdwenen was. Ongeveer twee uur later kwam een jeep in de buurt aan en functionarissen overhandigden de verraste en dankbare bewoners 200 kilo rijst. Dergelijke kleine dingen betekenen veel in Vietnam, met name nu de werk loosheid hoogtij viert en zelfs degenen die geld op de bank hebben er niet over kunnen beschikken hangende een rege ringsbesluit. Een buitenlander komt onvermijdelijk onder de indruk te moeten constateren hoe goed de lessen zijn geleerd. Dit is ook de reden waarom het leven in Saigon zijn normale loop heeft herkre gen, met heropende winkels, bedrijvige markten en restaurants die weer gaan functioneren- Er is geen enkel bericht geweest van een wraakactie in het ge bied van Saigon. Verhalen, toegedicht aan Amerikaanse funktionarissen, over bloedbaden in enkele provinciesteden worden nu tegengesproken door reizigers die geen reden hebben te liegen. In Saigon is sprake van verblijding dat er vrede in Vietnam is gekomen. En als er al onzekerheid bestaat bij velen wegens het niet aanvaarden van het communisme hetgeen in Saigon nog niet naar boven is gekomen is er toch dankbaar erkennen dat het erger had kunnen zijn. „Ik had dood kunnen zijn, er hadden nog gevechten kunnen plaatsvinden en in ieder geval kan ik tegen deze soldaten praten omdat het Vietnamezen zijn”, zei een inwoner van Saigon. ATHENE. -Kranten kranten!” roe pen tegen twaalf uur 's middags de Atheense krantenverkopers langs de straat. Het is altijd een verlossende kreet voor de verstokte hoofdstedelijke kranielezers die om die tijd hun och tendblad meestal al lang uit hebben. Maar gisteren riepen de venters niet kranten maar „de krant!”. Er was maar één middagblad verschenen: de „Krant van de journalisten”, vervaardigd in de lokalen van de Atheense journalisten vereniging na een staking van twee weken tegen zes kranteneigenaren die op hun beurt een lock-out, een tegenstaking hadden uitgeroepen. MADRID. (Reuter)De hoofdredac teur van het Spaanse nieuwsmagazine Cambio 16, Manuel Velasco, is gisteren meegedeeld, dat hij terecht moet staan wegens overtreding van de perswet. Velasco zei dat het de tweede keer binnen een half jaar is, dat de recht bank voor de openbare orde dat poli tieke vergrijpen behandelt een be schuldiging tegen hem heeft ingebracht. Het jongste nummer van Camboio 16 dat een oplaag heeft van 140.000 exemplaren werd op last van het ministerie van voorlichting in beslag ge nomen. Het openingsartikel ging over de aanhouding van twaalf socialisten op 1 mei, die een demonstratieve bijeenkomst bij hst graf van de oprichter van de Spaanse socialistische partij, Pablo Igle sias, hadden willen houden. Volgens de aanklacht van het hof van openbare orde, bevatte het verslag in Cambio 16 passages, die konden worden uitgelegd als illegale propaganda. De verklaring van prof. Ooft lokte scherpe reacties uit van de leider van de Vooruitstrevende Hervormings Partij (VHP), die de grote meerderheid van de Hindoestaanse bevolkingsgroep vertegen woordigt. VHP-leider Lachmon noemde Oofts verklaring onverantwoordelijk, en de tweede man van de VHP, Mungra, noemde minister Ooft een „rancuneuze De zorgvuldigheid in de omgang met mensen is altijd een deel geweest van de guerrilla-krijgslessen in de afgelopen 30 jaar en er zijn weinig soldaten zo zorg vuldig als die van de Vietcong. „Neem van de mensen zelfs geen naald of een stuk garen” luidt een van de regels die elke man, elke vrouw en elk kind in de Vietnamese revolutie indachtig moet zijn. Nederland overeengekomen dat de Suri namers in Suriname bij de onafhanke lijkheid alleen de Surinaamse nationali teit krijgen. Naast deze twee eisen, waarover de Surinaamse regering nog onderhandelin- gen zal voeren met de Nederlandse mi nisters die deze week in Paramaribo aankomen, wil de VHP ook dat het toekomstige staatshoofd door de gehele bevolking wordt gekozen. De regering wil de president van de nieuwe repu bliek laten kiezen door de Surinaamse Staten (het parlement), waarin de VHP slechts over zeventien van de 39 zetels beschikt. De regeringsdelegatie, die onder lei ding stond van premier Arron, ging inhoudelijk niet in op de eisen van de VHP-leider. Arron beperkte zich tot de opmerking dat hij het tijdstip van het overleg, pal voor de conferentie met de Nederlandse regering, niet gelukkig ge kozen vond. Het wordt zo goed als uitgesloten geacht dat de bemiddelings poging van de vakcentrales op korte termijn resultaat zal opleveren. In de Surinaamse hoofdstad, waar de vroeg ingevallen regentijd af en toe een drukkende warmte veroorzaakt, wordt de verklaring van prof. Ooft beschouwd als een poging om de bemiddelingspo ging van de Surinaamse vakcentrales tussen regering en oppositie te laten mislukken. Sommige waarnemers wijzen erop dat de soep waarschijnlijk niet zo heet wordt gegeten als ze nu door de Surinaamse bewindsman is opgediend. VHP-leider Mungra, die bekend staat als een van de militantste woordvoerders van de Hindoestaanse bevolkingsgroep, zei in zijn reactie ook dat de bemidde lingspoging een moeizaam proces wordt, dat niet snel resultaat zal opleveren. Ook de betiteling van minister Ooft als eenling is een aanwijzing dat de VHP waarde blijft hechten aan het gesprek met de vakcentrales. VHP-leider Lachmon heeft tegenover de vakbondsvertegenwoordigers naar vo ren gebracht dat zijn partij vasthoudt aan een volledig vrij verkeer van perso nen tussen Nederland en Suriname na Suriname’s onafhankelijkheid. (Een standpunt dat de Surinaamse regering tot nu toe ook heeft ingenomen in de be sprekingen met de Nederlandse rege ring). Dr. L Mungra, waarnemend fractielei der van de oppositiepartij VHP in de Surinaamse staten en woordvoerder van het comité zegt dat geen enkele officiële instantie zijn comité inlichtingen wil geven over de aankomsttijden van de Nederlandse bewindslieden. Het comité wil premier Den Uyl op zijn weg van het vliegveld Zanderij naar Paramaribo een petitie aanbieden. Politieke spanning in Suriname naar toppunt Saigon accepteert leven onder nieuw regime Alleen drie kleinere ochtendbladen waren blijven verschijnen, nadat zij de eisen van de journalisten hadden inge willigd: de twee onderling concurreren de communistische, en de uiterst rechtse Eleftheros Kosmos, die nu oplagen be reikten waarvan zij onder de door haar bejubelde dictatuur niet had kunnen dromen. Ook de twee communistische zagen hun oplagen tot in de honderddui- zende oplopen. Het was een surrealisti sche situatie voor de journalisten uit 16 landen die hier juist deze week het congres van de uitvoerende raad van hun Internationale Federatie houden, dat in 1967 na de staatsgreep, niet in Athene kon plaatsvinden. „De Onafhankelijke Mening” zoals de nieuwe middagkrant heet, ging intussen nog veei vlotter van de hand dan de drie genoemde ochtendbladen. Wanneer ze zich handhaaft, zou dat een omwen teling in de Griekse krantenwereld kun nen gaan betekenen. Aanvankelijk ging de strijd van de journalisten om hoger loon en betere arbeidsomstandigheden, maar geleidelijk kwam het accent te liggen op meer •.inspraak". PARAMARIBO (ANP). Het Comité Nationale Onafhankelijkheid (oppositie) is van mening dat de Surinaamse regering premier Den Uyl en de andere Neder landse delegatieleden voor het topover- leg „het land probeert binnen te smok kelen achter de rug om en over de hoofden van het Surinaamse volk”. (ADVERTENTIE) wwXwv - r.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11