Kwellingen in grafiek Liefde van een Belg voor een varken van Gilles Briaud Rob Hoeke's Fingerprints en Van Doorn voelt niet voor anarte opera-nota Gewestelijk Orkest boos over weigering subsidie van CRM Beroemdste Rijnland rLu*s Pieter Hoogland met keramiek en Voor de halve prijs op reis Per spoor heel Nederland door gouaches Alice” kandidaat voor onderscheiding in Cannes Ik IK7! Bij Heerkens Thijssen Met ondergang bedreigd Nicolai Ceausescu Op zaterdag 24 mei Ged. Oude Gracht 82 el in Panoramiek In „De Waag” 5V; Gijsen en Walschap in de adelstand 1 S I1IÏW L W swm WOENSDAG 1 4 19 75 KUNST MEI 13 (Door Pieter van Lierop) ide- Filmische zuiverheid O I d d >2 5 s Nederlandse Spoorwegen Innige liefde J L/- V lltt HEIN STEEHOUWER. (ADVERTENTIE) C (Van onze Haagse redacteur) (ADVERTENTIE) HEIN STEEHOUWER. De kaartjes zijn uitsluitend verkrijgbaar bij ons kantoor Haarlem-Centrum: .4 op donderdag 15 mei en vrijdag 16 mei a.s. tussen 10 en 16.00 uur. In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen we onze lezers deze unieke „Spoordag" aanbieden. Een dagkaart 2e klas kost u nu slechts f 13,— (i.p.v. f 24,—); een kinderkaartje f 6,50. Deze speciale kaartjes zijn dus NIET verkrijgbaar bij onze overige kantoren of bij de stationsloketten. Op zaterdag 24 mei kunt u op dit kaartje zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. Gilles Briaud maakt houtsneden, die hij op t-en bijzondere manier prepareert. Uit handen van televisiepresentator Aad van den Heuvel kregen Rob Hoeke en Hein van der Gaag gisteren het eerste exemplaar van hun nieuwe elpee Fingerprints- Dat gebeurde tijdens een gezellig treffen in een der opnamestudio’s in Hilversum, waar Rob en Hein zich in een zeer ruime belangstelling mochten verheugen. Zoals bekend verloor Haarlemmer Hoeke vorig jaar het grootste deel van zijn linkerpink en ring vinger. De plaat bevat ruige blues en authentieke boogies uit de jaren voor de oorlog. Op de foto: Aad van den Heuvel geflankeerd door Rob Hoeke (rechts) en Hein van der Gaag. initiatief) maakte, speelt ze een 32-jarige vrouw die, wanneer haar man is veron gelukt, gedwongen wordt als serveerster de kost te gaan verdienen en voor zover daarvoor nog tijd overblijft te sleutelen aan de opvoeding van haar knap lastige 12-jarige zoontje. vindt dat deze dienende taken nimmer in die mate door de overige orkesten kunnen worden overgenomen. Zijn film lijkt eerder een verontschul diging voor de Algerijnse revolutie dan een epos ter streling van de nationalisti sche gevoelens. Daarnaast is de beeldly- riek en het technisch vakmanschap im ponerend op een manier die je toch niet gauw verwacht uit een jong filmland als Algerije. eien. dwijnt. ardnekkig i H is mil >or direkt lehandelii r maar parat lont landelsmei RESTAURANT Grote Houtstraat 21 Biefstuk met Stroganoff-sauce aard, en groente Terwijl het festival intussen alweer vijf dagen oud is, zijn we een film die nu echt de Gouden Palm verdient hier nog steeds niet tegengekomen, hoewel Alice does’nt live here anymore wel een aannemelijke kanshebber lijkt. En tot op dit moment is Ellen Burstyn de enige serieuze kandidaat voor de prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol. In de film die Martin Scorsese (overigens op haar HILVERSUM (ANP). In het NOS- televisieprogramma Panoramiek zal Dick Verkijk woensdagavond a.s. van 22.35 tot 22.50 uur een vraaggesprek hebben met de president van Roemenië Nicolai Ceausescu. Verkijk zal de president on der meer vragen stellen over de relatie tussen zijn land en Nederland, zijn visie op de kwestie in het midden oosten en zijn mening over de Europese veiligheid. CANNES De Belgen hebben zich dit jaar geen plaats in de competitie weten te veroveren, maar de wereld is er in Cannes wel op attent ge maakt dat ze ook films maken. In de Semaine de la Critique draaide Vase de Noces van Thierry Zeno. Het bleek te gaan over een boer die paart met een varken en die de uit deze verbintenis ontstane baby-biggen ven- orbert, waarna de zeug zelfmoord pleegt en begraven wordt door de boer, die vervolgens de uitwerpselen van het vroegere voorwerp van zijn diep ste genegenheid met smaak naar binnen spoelt. HAARLEM. De nog jonge Frans man Gilles Briaud, die exposeert in het prentenkabinet van Heerkens Thjjssen komt vooral over ais een gekwelde figuur. Kwellingen die kennelijk niet alleen in de voorstelling hun weerslag vinden, maar ook in de hakerige lijnvoering van verreweg de meeste grafiek die hier te vinden is. Zijn opleiding aan de acade mies in Toulouse, Bordeau en Urbino heeft dat handschrift niet kunnen verbe teren. De methode die Lakhdar-Hamina daarbij gevolgd heeft, is op Russische leest geschoeid: het breedst denkbare formaat, overrompelende stereofonische muziek, een traag tempo, en een zwel gen in kommer en treurnis. Subtieler had het ook gekund. Maar in ierer land dat pas in deze eeuw zijn onafhankelijk heid verworven heeft, zijn vroeg of laat dit type films gemaakt, maar meestal gaf men zich daarbij dan over aan een hysterische zwart-wittekening en over doses revolutionair heldendom. En dat is iets wat men Lakhdar-Hamina niet ver wijten kan. Hij breekt zijn film af voor de heroïsche wapenfeiten. Konrad Adenauer, Ludwig von Beet hoven en de prehistorische Neanderthaler zijn de beroemdste bewoners van Rijn land in de Bondsrepubliek Duitsland van de laatste 50.000 jaar volgens het Rijn land Museum in Bonn. Dit museum toont de culturele geschiedenis van Rijnland vanaf het stenen tijdperk tot het heden en heeft als propaganda daarvoor nu een poster uitgebracht met v.l.n.r. de vroe gere bondskanselier, de componist en de Neanderthaler. Aan het karakter van een typische hout snede, liefst dus weinig gebroken lijnen en een sterke verdeling in zwarte en witte vlakken, laat hij zich niets gelegen liggen. Hij tekent als het ware met zijn mes in het blok, maar echte houtgravu res zijn het evenmin. De techniek is iets daartussenin. Hij plakt die op heel dun Japans papier gedrukte bladen vervol gens op linnen, waarna ze met de hand worden ingekleurd ën gevernist. Een heel aparte mengtechniek dus. Deze film werd ons warm aanbevolen door dezelfde Belgische journalist die twee dagen tevoren tijdens de perscon ferentie van Mariken van Nieumeghen niet uitgepraat raakte over het stuitende, misselijke en weerzinwekkende karakter van die Nederlandse film. We hadden geen zin op onze beurt met modder te gaan smijten naar Zeno en zijn varkens; we volstaan met op te merken dat de film niet precies een meesterwerk is, en dat een film als Vase de Noces de Belgen-moppen wel in de hand werkt. Canada presenteerde zich met Les Or- dres, een film die nauw aansluit bij de eerder vertoonde Section Speciale van Costa-Gavras. Ook in deze film van Michel Brault gaat het om het plotse ling wegvallen van de rechtszekerheid van wat toch doorgaat voor een rechts staat. Les Ordres is een semi-documen- taire die laat zien hoe in 1970 in de Canadese staat Quebec van de ene dag op de andere een wet van kracht werd die het mogelijk maakte om iedere wil lekeurige burger in de gevangenis te zetten zonder in staat van beschuldiging te zijn gesteld. Eerst als ze erin slaagt de desillusies die vorige minnaars haar bezorgden uit haar hoofd te zetten en haar toekomst te leggen in de handen van Kris Kris- tofferson, lijkt het leven haar weer nieuwe perspectieven te kunnen bieden. Een weinig opzienbarend verhaal, zonder dubbele bodems, gecompliceerde diepte psychologie of feministische bijbedoelin gen, maar verfilmd gespeeld met een warm menselijke betrokkenheid en een mild stemmende aandacht voor de klei ne, vaak zinbepalende vreugden in het leven. In pentekeningen is de lijnvoering iets soepeler, maar ook niet veel, het blijft alles een beetje hakerig in weinig over- zichtelijke composities, die slechts een enkele keer een zwaartepunt hebben om de blik richting te geven. Hoe komt dat allemaal? Gilles Briaud is een gedrevene, kennelijk vervuld van nachtmerries en angstige visioenen, on- dergangsverwachtingen en nare herinne ringen. Die leveren als beelden instorten de steden op, maskerachtig verbijsterde gezichten, gekwelde lijven, meestal in grote aantallen op een blad gestapeld. Alles toont een grote behoefte tot een dramatische expressie, die wordt ver sterkt door de al genoemde hakerige lijnvoering. Iets meer ordening in de chaos zou dit werk zeker beter geniet baar maken. HAARLEM. Als lid van KZOD ex poseert de jonge Pieter Hoogland zijn gouaches en keramiek in „De Waag”. Hij is huisschilder van huisuit, nam ’s avonds les in tekenen en werkt dus eigenlijk min of meer als autodidact in vrjje tjjd. Toch is hij in niets de typische zondags- schilder of naïeve kunstenaar die gebruik maakt van een soms vertederend, soms aanstellerig en vaak modieus gebrek aan techniek. Dat treft vooral in zijn keramiek. Twee jaar geleden ontstond in Cannes een groot schandaal om de vertoning van La Grande Bouffe, een vrij-, vreet- en poep-orgie, waarvan Zeno vindt dat het kinder spel is vergeleken bij zijn Vase de Noces, en we kunnen inderdaad niet ontkennen dat Zeno Ferreri in on smakelijkheid ruimschoots overtreft. Zeno stelt dat de verschillen in het gedrag van mensen en varkens te ver waarlozen zijn: „De menselijke institu ties zijn overduidelijk varkensstallen en abattoirs”, vindt hij. „In ecologisch op zicht wentelen de mensen zich door hun eigen vuil zoals varkens dat doen. De blijken van zichzelf verwaarlozende smerigheid en kannibalisme zijn zowel mensen als varkens eigen”. De provincie Zuid-Holland ziet in 1976 geen kans meer om de huidige 79 pet van het totale subsidie op tafel te leg gen. Ook de gemeenten aarzelen hun financiële verplichtingen jegens het or kest te voldoen. Een gevolg van een politieke crisis, veroorzaakt door separatisten die de Britse handelsattaché en een Canadese minister hadden ontvoerd. Wat er onder zulke omstandigheden kan gebeuren met onschuldige, eenvoudige burgers die van de prins geen kwaad weten maar door het toeval zijn terechtgekomen in een zenuwslopende hel van onzekerheid, iso latie en psychische marteling, maakt de ze film op onthutsende wijze zichtbaar. Maar Brault heeft er wel de tijd voor genomen, terwijl je binnen het kwartier al precies weet waar het in de film naar toe moet. Daar staat een filmische zui verheid en grote menselijke herkenbaar heid tegenover, die bij Costa-Gavras’ film is verdwenen onder de dramatische effecten. Maar het zijn bij Costa-Gavras ook juist de dramatische effecten die zijn Section Speciale als film fascineren der maken, maar als pamflet minder effectief. Het is maar net waar je het meest op gesteld bent. Chronique des Années de Braise is de eerste in Algerije gemaakte superpro- duktie, en werd vervaardigd door Mo hammed Lakhdar-Hamina, die in ’67 in Cannes met Le vent des Aurès de prijs voor het beste regie-debuut in de wacht sleepte. Zijn nieuwe film, waarvan het verhaal begint in ’39 en eindigt op 11 november ’54 met het uitbreken van de Frans-Algerijnse oorlog, poogt duidelijk te maken uit welke bittere armoede en onrechtvaardigheden de strijd van de Algerijnen tegen hun koloniale over heersers is voortgekomen. DELFT (ANP). Orkestleden, be stuur en directie van het Gewestelijk Orkest te Delft zijn verontwaardigd over de weigering van minister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk om rijkssubsidie voor 1976 toe te kennen. Door rijkssubsidie zouden de arbeidsvoorwaarden der musici eindelijk verbeterd kunnen worden. ben twee maanden geduurd, en in die tijd heeft onze equipe in volmaakte harmonie met de beesten uit onze film samengeleefd; we hebben hetzelfde voedsel gebruikt en ze hebben onze zeer innige liefde voor hen beantwoord. Het zijn voorbeeldige acteurs: de zeug die de hoofdrol speelt, heeft bovendien waarde volle bijdragen aan het scenario gele verd”. Het Gewestelijk Orkest beraadt zich over de vraag welke stappen het in dit stadium kan ondernemen. Het seizoen 1975/76 is vrijwel volgeboekt met vele tientallen koorbegeleidingen, schoolcon- certen en andere eigen projecten op muzikaal vormend terrein. Het orkest De minister vond het niet nodig op alle deelterreinen beleidsnota’s te laten opstellen. Zijn departement heeft het volgens hem nu al druk genoeg. Wel zei hij dat het duidelijk zal moeten worden eventueel in de komende be grotingstoelichting welke beleidslij nen de minister heeft voor onder andere Forum, de Nederlandse Opera en de Hoofdstad-operette. Vermeer had bij de begrotingsbehan deling opgemerkt het wenselijk te vin den dat deze op zichzelf staande opera- en operette-organisaties in een onderlin ge samenhang zouden worden bezien. Het subsidiëringsstelsel van Forum noemde hij „een prachtig, of beter een afschuwelijk voorbeeld van ingewik keldheid en daardoor van ondoelmatig heid”. Elk jaar is het voortbestaan af hankelijk van tientallen subsidiënten. Als een van die subsidiënten dwars ligt, dan loopt het hele systeem gevaar in elkaar te zakken. Sinds de oprichting in 1968 worden de leden van het orkest sterk onderbetaald in vergelijking met hun collega’s in de overige Nederlandse porfessionele orkes ten; bovendien moesten zij het al die jaren zonder een pensioenvoorziening stellen, aldus een verklaring van het Gewestelijk Orkest. „Etude”, een van de pentekeningen van Gilles Briaud. Een wat bezorgde Zeno (het biggetje dat hij mee naar Cannes heeft gebracht, is volgens de kamermeisjes van het Mar- tinez-hotel niet gesteld op de Pro- venqaalse keuken) deelt voorts mee dat hij zijn film vervaardigd heeft met 200.000 francs overheidssubsidie, deson danks in België en Frankrijk voor open bare vertoningen verboden is, maar dat de film in Duitsland, Amerika en Japan zonder bezwaar kan worden uitgebracht. Verder vertelt hij: „De opnamen heb- Pieter Hoogland is goed in die kera miek en technisch gaaf. Zijn „veld van onderzoek” vormen vruchten, maar die dan heer groot en zeer naturalistisch in kleurig gebakken aardewerk met goed gehanteerde glazuren. Er liggen sinaes- appels, peren, appelen en nog meer, naar mijn schatting liniair zo’n tien- tot vijf tien maal vergroot, waardoor ze ineens een heel ander karakter krijgen, bijvoor beeld als geplukt uit een luilekkerland voor reuzen. De sinaasappels zijn soms half uil de schil, alsof het pellen net is begonnen, sommige appelen en peren lijken half opgegeten. Die vruchten zijn door de vergroting leuke decoratieve objecten geworden. De gouaches zijn gemaakt naar aan leiding van een reis door Afghanistan. Pieter Hoogland zoekt het ook in dat werk in grote vormen. De landschappen zijn nergens gedetailleerd. Hij schildert rotsen, grotten en andere landschappe lijke vormen in grote partijen, zich daar bij meer om de compositie bekommerend, dan om naturalistische effecten. Soms maakt hij van een rots gebruik door er een gezicht in profiel van te maken, een zijsprongetje binnen een overigens ex pressionistische stijl. De kleurcontrasten zijn vrij hevig en door het gebruik van grote vlakken zijn deze (toch kleine) bla den ook min of meer als abstrateringen te zien. De werkelijkheid is dus gebruikt als aanleiding en de Afghaanse reis valt er niet aan af te lezen. DEN HAAG. Minister Van Doorn (CRM) voelt niets voor een opera- en operettenota. De bewindsman zei dit dinsdagavond in de Eerste Kamer, nadat de Gelderse senator Vermeer (Pv.d.A) hem daarom gevraagd had. Vermeer achtte een dergelijke nota naar voor beeld van recent vervaardigde nota’s over toneel en het orkestbestel gewenst om meer duidelijkheid te krijgen over onder meer de positie van Forum. BRUSSEL (ANP). Koning Boude- wijn van België heeft de Vlaamse schrijvers Marnix Gijsen en Gerard Walschap in de adelstand verheven. Gij sen en Walschap mogen zich voortaan baron noemen. In tegenstelling tot Nederland worden in België nog geregeld mensen in de adelstand verheven. Sylvie Grunenwald uit Straatsburg, 24 lentes jong en voorzien van de maten 88-50-88 (dit voor de documentalisten onder ons) werd gisteren in Cannes ge kozen tot Miss Cinema. Een verkiezing die nauw samenhing met het internatio nale filmfestival in de Zuidfranse bad plaats. Minister Van Doorn sprak zijn weige ring uit in een vergadering met de leden der vaste Kamercommissie voor CRM op 7 mei over de positie van het Geweste lijk Orkest. Dit overleg was door de commissie gevraagd, nadat het orkest in moeilijkheden kwam door een beslissing van de Culturele commissie der provin cie Zuid-Holland. Deze commissie be sloot het personeel van het orkest per 1 september ontslag aan te zeggen, als het rijk voor 1976 niet zou participeren in de loonkosten van het Gewestelijk Or kest. «I is- sss-jtss- ’W

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13