Pronk na afloop IGGI-conferentie: Prijsontwikkeling ongunstig Dirk v. d. Broek Stakingen erg optimistisch in Italië Dividend De Groot hervat MISS IN BALLON DS’70 vreest chaos SPOEDDEBAT OVER SUBSIDIE VAN GORKUM TREKT DREIGEMENTEN IN Unilever.topman: Winststijging moet ver boven inflatie uit „Procedure publicatie nota inkomensbeleid onjuis Z” ONDERHOUDSKOSTEN EIGEN HUIS NS doen niet mee aan de bejaardenpas 99 Drees (DS’70) ontstemd: WOENSDAG 1 4 MEI 1975 17 ECONOMIE 16 F L i 1 x k (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie economie) (Van onze parlementsredactie) >4 Linda Snippe, de nieuwe Miss Holland, onderging gisteren de luchtdoop in een ballon. Dit als onderdeel van een publi citeitsstunt van een spijkerbroekenfabri kant, die zijn nieuwe schoolagenda lan ceert. De ballon kwam helaas maar vijf tien meter hoog boven het Vondelpark. Rotterdam wil de bewoners van een eigen huis een geltfke kans geven b(j de toekenning van een subsidie. Door mid del van loting zullen de formulieren aan de „gelukkigen” worden toegestuurd. De stad heeft ongeveer duizend formulieren Om te voorkomen, dat de mensen zich ’s ochtends vroeg voor het stadhuis staan te verdringen, heeft de gemeente op het hoofdpostkantoor, de secretarieën van de deelgemeenten en de hulpsecretarieën ter beschikking. De belangstelling is ech ter vele malen groter. In 1974 bedroegen Unilevers verkopen aan derden 34,5 miljard. Hiervan werd 52 pet besteed aan grondstoffen en ver pakkingsmateriaal, 17 pet aan salarissen Het verschil tussen afschrijving op basis van historische kostprijs en die op Lid van de IGGI zijn behalve Indone sië dertien landen, te weten Australië, België, Canada, West-Duitsland, Frank rijk, Italië, Japan, Nederland, Nieuw- Zeeland, Oostenrijk, het Verenigd Ko ninkrijk, de Verenigde Staten en Zwit serland. Voorts maken de Wereldbank, het Internationale Monetaire Fonds, het Ontwikkelingsprogramma van de Vere nigde Naties (UNDP) en de Aziatische Ontwikkelingsbank deel uit van de IG- GI. DEN HAAG. Het PPR-Kamerlid Van Gorktun is tevreden over de toezeg ging van de regering dat nog dit jaar de I I beroep I I I -I I -I 1 i i i i i A8 1 .-.4 grond van vervangingswaarde bedroeg bij Unilever in 1974 ongeveer 165 mln Voor 1975 wordt dit verschil op aanmer kelijk meer dan 250 mln geschat. Het extra werkkapitaal dat Unilever nodig had om eind 1974 evenveel te kunnen hebben omgezet als ultimo 1973 bedroeg 1300 mln. Dat is tweeënhalf maal zoveel als in het bedrijf behouden winst van dat jaar. Dat voor de radio Van der Doef meer kon vertellen dan in de nota stond, kwam volgens Van Thjjn door het feit dat Van Thijn zelf tijdens het conflict in het kabinet over de vermogensaanwasdeling als fractielei der regelmatig op de hoogte werd gehouden door de ministers. „Dat is niet ongebruikelijk”, zei Van Thijn. Hij had die details met enkele frac tiegenoten, onder wie Van der Doef besproken. Ook Kamervoorzitter Von deling merkte op dat de gang van zaken rond het uitbrengen van de nota volstrekt normaal is geweest. bevoegdheden van de ondernemingsraad zullen worden uitgebreid. Van Gorkum had eerder gedreigd dat de PPR een kabinetscrisis zou veroorzaken, als de regering niet snel het wetsontwerp over de ondernemingsraden zou indienen. Wij beseffen, zo ging de heer Klijnstra verder, „dat de inflatiebestrijding de overheid voor een heel moeilijke taak stelt. W(j vragen niet om gunsten, alleen maar om billijke behandeling. Deze stelt ons weer in staat onze aandeelhou ders, onze 350.000 medewerkers en onze afnemers billijk te behandelen”. ROTTERDAM (ANP). „Bij sterke inflatie moeten de nominale win sten aanzienlijk meer stijgen dan het percentage van de inflatie. Er moet een eind komen aan onbillijke prijsbeheersingsmaatregelen, aan fnuikende belastingheffing over schijnwinsten op voorraden en aan fiscale afschrij ving uitsluitend op basis van historische kostprijs”, zo heeft ir. G. D. A. Klijnstra, voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever NV, betoogd in zijn jaarrede tijdens de aandeelhoudersvergadering. leningen voor het uitvoeren van projec ten. Verleden jaar was dat 350 miljoen dollar. De totale bilaterale hulp van de landen, die lid zijn van de IGGI, zal dit jaar (1975/76) 400 miljoen dollar bedra gen tegen 500 miljoen dollar in 1974/75. Dienst scherper op mogelijke prijs verlagingen zal moeten letten. De belangrijkste prijsstijgingen, die het CBS noteerde tussen half maart en half april was die voor kleding: 0,5 percent. Er wordt echter op gewezen dat ditmaal de index geheel betrekking heeft op het zomerpakket. De index van maart had nog betrekking voor een deel op het winterpakket en voor een deel op het zomerpakket Verder werden prijsstijgingen waarge nomen voor verse groenten en fruit, vlees, zuivelprodukten onderhoud van woning, bloemen en planten, kraamver- pleging, vakantietarieven in binnen- en buitenland, auto’s en briefport. D» geno teerde dalingen traden onder meer op voor aardappelen, koffie en margarine. „Unilever heeft in 1974 geducht van de inflatie te lijden gehad, vooral doordat de prijzen van onze grondstoffen zoveel sterker zijn gestegen dan de algemene kosten van levensonderhoud”, zo ver klaarde de scheidende voorzitter. „Toch is Unilever ook vandaag bepaald nog een gezonde, sterke en groeiende onder neming en zal dat ook blijven, mits het overheidsbeleid ons in staat stelt de hogere winsten te maken die in een periode van inflatie noodzakelijk zijn”. „Die nettowinst van drie percent is bij de huidige inflatie beslist onvoldoende om ons bedrijf in zijn huidige vorm te handhaven, laat staan om het te laten groeien”, zo stelde ir. Klijnstra. Hij achtte het zeer verontrustend dat „in zo AMSTERDAM, 13 mei (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buiten lands bankpapier geldend in Amsterdam. Amerikaanse dollar 2,33-2,38; Engelse pond 5,38-5,68; Belgische frank (100) 6,50-6,80; Duitse mark (100) 100,25-103,25; Italiaanse lire (10.000) 37,50-40,50; Portugese esc. (100) 8,70-10,20; Cana- deze dollar 2,28-2,38; Franse frank (100) 58,00- 61,00; Zwitserse frank (100) 04,75-97,75; Zweedse kroon (100) 59,25-62,25; Noorse kroon (100) 47,00- 50,00; Deense kroon (100) 42,50-45,50; Oosten rijkse schilling (100) 14,32-14,62; Spaanse peseta (100) 4,13-4,43; Griekse drachme (100) 7,65-8,90; Finse mark (100) 66,00-69,00; Joegoslavische dinar (100) 13,75-16,75. BLOEMENDAAL. Na twee verlies- jaren beeft Verenigde Bedrijven De Groot NV (zand, scheeps- en bagger- bouw en bouwindustrie) over 1974 weer een positief resultaat kunnen boeken. Bij een met ongeveer 27 pet gestegen omzet tot ruim 25 mln werd een winst behaald van 404.000. Over 1973 be droeg het verlies 2,6 mln en over 1972 770.000. Voorgestedl wordt een dividend uit te keren van 6 pct. Over 1971 werd voor het laatst dividend uitgekeerd (12 pet). De directie zegt overigens zich ervan bewust te zijn, dat het resultaat over 1974 nog geen volledig herstel van de rentabiliteit betekent, maar heeft vol doende vertrouwen in de verdere ont wikkelingen om een dividendhervatting voor te stellen, zo blijkt uit het jaarver slag. Met inachtneming van enige restricties ten aanzien van de conjunctuur in de betrokken bedrijfssectoren, meent de di rectie dat de resultaten voor het lopende jaar zich op hetzelfde peil zullen bewe gen als in 1974. klapte”, die Drees vervolgens niet in de nota kon terugvinden. Volgens fractieleider Van Thijn van de PvdA is één en ander goed verklaarbaar. De nota’s waren vrij dagmiddag om half twee, vers van de Staatsdrukkerij), naar de Kamer ge bracht. Daar werden 150 exemplaren per expresse naar de adressen van de kamerleden gestuurd. Dertig stuks werden achter de hand gehouden voor het geval parlementariërs de nota in de Kamer wilden afhalen. Een paar exemplaren werden door de PvdA opgehaald, waar vervolgens de speci alisten op sociaal-economisch terrein de nota bestudeerden om voor de pers een eerste commentaar te kunnen geven. een stembus neergezet. De aanmeldingen gaan h.erin en ’s avonds worden de „uit verkorenen” getrokken. Binnen 24 uur krijgen zij het fel begeerde formulier thuisgestuurd. De gemeente vindt deze manier van toewijzing van de door het ministerie uitgegeven subsidie-aanvrage de meest acceptabele. DEN HAAG. Een boze fractie voorzitter Drees van DS’70 heeft gis teren van het kabinet geëist dat de hele Tweede Kamer en niet alleen de progressieve regeringsparijen extra bijzonderheden over het inkomensbe leid te horen krijgen. De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer be schikt volgens Drees over details van dat beleid die niet terug te vinden zijn in de afgelopen vrijdag gepubli ceerde nota inkomensbeleid. Hij wil dat minister Boersma (Sociale Zaken) in de Kamer komt om die details aan het hele parlement te geven. Kamer voorzitter Vondeling zal het verzoek van Drees aan Boersma overbrengen. ROME (AP). Gisteren zijn Italiaan se douanebeambten in staking gegaan waardoor het vrachtvervoer over land, per trein of over zee, totaal werd ont wricht. Men verwacht een nog grotere chaos bij grensovergangen als op 15, 16 en 21 mei eveneens gestaakt wordt, zoals is aangekondigd. Journalisten en drukkers gingen van daag eveneens in staking waardoor er morgen geen kranten kunnen uitkomen. Spoorwegpersoneel is van plan op 21 mei ’s avonds 24 uur het werk neer te leggen. Het spoorwegpersoneel en de douanebeambten staken voor een hoger loon. De journalisten staken uit solidariteit met hun collega’s die een Turijnse krant La Gazzetta del Popolo, gedurende de afgelopen negen maanden in elkaar zijn blijven zetten, ondanks de plannen van de eigenaar om de krant op te doeken. De journalisten en drukkers van de Gazzetta hebben gewerkt in een coöpe- ratie-vorm waarbij ze genoegen namen met minder salaris en kregen financiële hulp door middel van een landelijke campagne die door hun collega’s op touw werd gezet. De vakbonden en de nationale federa tie van journalisten riepen tot de sta king op om de regering te dwingen zich te houden aan een belofte die ze gedaan heeft om een financiële oplossing te vinden zodat de Gazzetta kan blijven verschijnen- AMSTERDAM. Dirk van den Broek (supermarkten, slijterijen, horeca bedrijven en reisbureaus) verwacht voor 1975 een totale omzet van ca. ƒ225 mln, hetgeen ruim een verdubbeling in twee jaar tijds betekent. De loon-, energie- en transportkosten zullen sterk stijgen en dit zal krappere brutowinsten tot gevolg hebben. Door de stijging van de omzet zal het resultaat met ca. 20 pet. toene men, zo spreekt de concerm-directie als haar verwachting uit in het jaarverslag. In vrijwel de gehele westerse wereld moet naar de mening van dé directie de effecten van stimulerende maatregelen in dit najaar zichtbaar worden. Daarom is de directie ook voor 1976 optimistisch. Het nettoresultaat van de supermarkten sector steeg vorig jaar ten opzichte van 1973 met 11 pet. Voor dit jaar wordt een stijging van de omzet met 45 pet ver wacht, waarmee de sterk gestegen loon kosten en lagere brutowinstmarge ruim schoots zullen worden gecompenseerd. In de drankensector was het resul taat verleden jaar zeer bevredigend en lag ruim boven dat van 1973. In het eerste kwartaal van 1975 steeg de omzet vergeleken met dezelfde periode van vo rig jaar met 49 pet. In de horecasector daalde het nettore sultaat in 1974 sterk, mede door aan loopkosten van nieuwe vestigingen. Dat betekent dat bij het verstrekken van de subsidie de volgorde van de aan vragen wordt aangehouden. Zodra de 80 miljoen op papier is uitgegeven aan de aanvragers, worden geen verzoeken meer in behandeling genomen. Volgens de re geling kan de helft van de onderhouds kosten door het rijk worden betaald, tot een maximum van 3000 per woning. Minister Pronk heeft op de IGGI- conferentie een verklaring voorgelezen over de discussie, die in Nederland is gevoerd en nog wordt gevoerd over de positie van de rechten van de mens in Indonesië en van de politieke gevange nen aldaar. Minister Pronk heeft dit gedaan om de andere IGGI-leden op de hoogte te brengen van de manier, waar op daarover in Nederland wordt ge dacht. In deze verklaring zei hij onder meer dat men in Nederland over deze zaak ernstig bezorgd is en hoopt op verbetering. Mocht die verbetering uit blijven, dan moet het niet als uitgesloten „Hulp aan Indonesië verminderd en sociale voorzieningen, 25 pet aan andere kosten en aan afschrijvingen. Er bleef 6 pet winst over waarvan bijna de helft naar de fiscus ging. Hiervan werd tweevijfde als dividend uitgekeerd en drievijfde in het bedrijf behouden. Van consumentenzijde is herhaaldelijk aangedrongen op prijsverlagingen, waar die mogelijk zijn. Minister Lubbers stond positief tegenover deze wens. Tot dusver is echter niet veel meer gebeurd dan prijsdalingen voor margarine en koffie, terwijl de benzine in prijs steeg. In consumentenkring meent men dat het ministerie van Economische Zaken en met name de Economische Controle AMSTERDAM (ANP). De Nederlandse ontwikkelingshulp voor Indonesië wordt voor het nieuwe Indonesische begrotingsjaar (1975-’76) verminderd. Dit is gisteravond na afloop van de tweedaagse conferentie van de Intergouvernementele Groep Inzake Indonesië (IGGI) op een pers conferentie meegedeeld. De vermindering van de Nederlandse hulp be draagt ongeveer een kwart. Voor het begrotingsjaar 1974z75 heeft Nederland 166 miljoen bilaterale hulp aan Indonesië toegezegd. Hiervan is 124 miljoen projecthulp, dat wil zeggen hulp voor de uitvoering van Indonesische ont wikkelingsprojecten. De rest 42 mil joen) was deviezenhulp. Daarnaast ver strekte Nederland nog 25 miljoen tech nische bijstand. Bovendien werd nog een niet nader gespecificeerd bedrag aan voedselhulp voor Indonesië gegeven. Voor het begrotingsjaar 1975/76 zal de Nederlandse hulp 150 miljoen bedra gen, dat wil zeggen 125 miljoen project hulp, dus ongeveer evenveel als in 1974/ 75 en 25 miljoen technische hulp. Er zal dus geen deviezenhulp worden verstrekt. Naar minister Pronk, voorzitter van de IGGI-conferentie, zei, komt dit neer op een vermindering van de Nederlandse hulp met 25 miljoen. Deze hulpvermin- dering houdt uitsluitend verband met het feit dat Nederland hogere prioriteit geeft aan de verstrekking van hulp aan de landen, die het meest door de econo mische moeilijkheden zijn getroffen. In donesië behoort daar niet toe. Verder hebben de Verenigde Staten hun bilaterale hulp aan Indonesië dras tisch verminderd, en wel van 250 mil joen dollar in het begrotingsjaar 1974/75 tot 61 miljoen dollar- Dit is een vermin dering van ongeveer 75 pet: De Ameri kaanse hulp zal voor 50 miljoen dollar bestaan uit projecthulp en voor 11 mil joen dollar uit technische hulp. De ver minderde bilaterale hulp van een aantal landen zal worden gecompenseerd door grotere hulp van de kant van de inter nationale financiële instellingen, die deel uitmaken van de IGGI. Dit zijn de Wereldbank en de Aziatische ontwikke lingsbank. Van deze beide instellingen ontvangt Indonesië in het nieuwe begro tingsjaar ruim 500 miljoen dollar aan Aanvankelijk zou er op 15 mei een vast aantal formulieren worden verstrekt op de gemeentehuizen aan eigenaars-bewo- ners, die voor subsidiëring van het op knappen van hun huis in aanmerking willen komen. Voor het krijgen van die formulieren gold het „wie het eerst komt, wie het eerst maalt”, had de staatssecre taris verklaard. Van dat systeem wordt nu afgezien. Er worden meer formulie ren klaargelegd, maar de totale geldsom, die volkshuisvesting voor deze financiële steun opzij heeft gelegd (80 miljoen gul den) blijft onveranderd. DEN HAAG. De ontwikkeling van het consumptieprtfspeil is tot dusver niet gunstig. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn de prijzen al met 4,2 percent gestegen. In de laatste periode, waarover het CBS dinsdag de ontwikke ling bekendmaakte (half maart-half april) bleek een stijging van 1,2 percent. Het prijsindexcijfer liep dit jaar in to taal op van 149 tot 154,6 punten. Tekenend voor de tegenvallende ont wikkeling is dat de zogenaamde trend matige prijsontwikkeling oploopt. Deze vergelijking van twaalfmaandsgemiddel- den (tussen mei ’74-april ’75 ten opzichte van mei ’73-april ’74) toont een stijging aan van 10 naar 10,2 percent. Bij verge lijking van het aprilcijfer 1974 met april 1975 komt een verschil van 10 percent naar voren. De tendens ligt dus tot dusver boven die van de prognose van het Centraal Plan Bureau, dat een consumptieprijs stijging in dit jaar van 8,5 percent aangeeft (9,6 in 1974). Waarnemers uit consumptiekringen vinden de gang van zaken bedenkelijk. Zij wijzen erop dat dezelfde periode in 1974 een maandstij- ging van 1,4 percent werd genoteerd Toen liepen echter de grondstoffenprij- zen nog op, terwijl zij nu steeds dalen. De heer Drees toonde zich gisteren tijdens een ordedebatje bij het begin van de Kamervergadering ontstemd over de gang van zaken rond het publiceren van de nota. Drees, die vrijdagmiddag twee-hoog op het Bin nenhof op zijn kamertje had zitten werken maar van het uitbrengen van de nota niets had gemerkt, had de nota vrijdagavond thuis voor het eerst onder ogen gekregen. Vrijwel gelijktijdig hoorde hij, hoe het PvdA- kamerlid Van der Doef voor de radio al commentaar gaf op de nota en enkele bijkomende maatregelen „ver- Eén dag voordat op de gemeentehuizen in ons land de formulieren zullen klaar liggen, is de Tweede Kamer vanmiddag een spoeddebat over de uitwerking van de regeling begonnen. De interpellatie werd gisteren aangevraagd door het DS’70-Kamerlid mevrouw Van Veenen- daal. Volgens DS ’70 zal de uitwerking, waarvoor staatssecretaris Schaefer (Volkshuisvesting) heeft gekozen, leiden tot een grote chaos. Volgens de voorlopige afspraken, die op deze conferentie zijn gemaakt, ont vangt Indonesië in totaal dus 900 mil joen dollar aan bilaterale en multilate rale hulp. Een veel kleiner gedeelte dan vroeger van de in de vorm van leningen verstrekte hulp, zal tegen lage rente worden verstrekt. Indonesië zal over het algemeen meer rente moeten gaan beta len. Over de omvang van het gedeelte van de hulp, dat wordt geschonken, zijn geen nadere mededelingen gedaan- Van de Nederlandse hulp, met inbegrip van de 25 miljoen technische hulp, die evenals verleden jaar wordt geschonken, wordt in totaal 40 miljoen als schen king verleend. Verleden jaar bedroeg de schenking in totaal 67 miljoen. Dit eveneens met inbegrip van de f 25 mil joen technische hulp. I (Van onze parlementsredactie) vele belangrijke landen sedert hetbegin van de jaren zestig de reële winst - dat is de winst na uitschakeling van de inflatie-effecten - voortdurend is ge daald”. Sterker nog dan de winst daalde vol gens ir Klijnstra het rendement op het geïnvesteerde kapitaal, dat in de periode 1965-1973. aanzienlijk is toegenomen. „De rentabiliteit van de ondernemingen is het meest teruggelopen in de afgelo pen vijf jaar waarin de inflatie over de gehele wereld in ongekend tempo is toegenomen”, aldus de heer Klijnstra, die als oorzaken van druk de reële winst door de inflatie onder meer aanwees fiscale afschrijving op basis van histori sche kostprijs en de noodzaak duurder geworden voorraden uit de winst te financieren. DEN HAAG. De Nederlandse Spoor wegen zullen zich waarschijnlijk niet aansluiten bij het bejaardenpaspoort dat alle Nederlanderse gemeenten voor 1 september zullen uitgeven. Voor de NS zou het te duur worden om aan te sluiten bij dit gemeentelijk bejaardenpaspoort, dat wel speciale reducties geeft voor het stads- en streekvervoer. Minister Van Doorn verklaarde dit gisteren in de Eer ste Kamer. De NS kennen tot nu toe een speciaal bejaardenpaspoort, dat recht geeft op voordelig reizen per trein. Zou men echter aansluiten bij de door de ge meenten uit te geven bejaardenpas dan zou dat tien tot zeventien miljoen gul den kosten. Minister van Doorn wil die niet bijpassen (minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat eist dat) omdat de bejaardenpas alleen al 22 miljoen gulden kost aan het stads- en streekver voer. Voor de bejaardenpas zal men eenma lig een bedrag van 6,50 verschuldigd zijn. Vanaf 1 december kunnen bejaar den mei een dergelijke pas reductie krijgen op vervoer, bij schouwburgen, musea etc. Van Gorkum zei dit gisteren in een discussie met minister Boersma voor de KRO-radio. Hij herinnerde minister Boersma er wel aan dait de regering in eerste instantie had beloofd de wet vóór 1 januari 1975 gereed te hebben. Boers ma legde de schuld hiervan echter vol ledig bij de Sociaal-Economische-Raad, die ondanks herhaalde verzoeken nog geen advies over de zaak heeft uitge bracht. „De verdeeldheid binnen de vak beweging is daar niet vreemd aan”, al dus Boersma. Boersma verklaarde dat het regerings voorstel zowel de samenstelling als de bevoegdheid van de ondernemingsraden zal betreffen. Hij zei daarom te ver wachten dat het PPR-congres op 31 mei de dreigende taal van de laatste tijd niet in daden zal omzetten. „Er zijn ook nog verstandige mensen in de PPR”, zei hij, zich afzettend tegen Van Gorkum, van wiens woorden hij zich, naar zijn zeg gen, langzamerhand toch niets meer aantrekt. Het PPR-Kamerlid benadrukte van zijn kant nog eens waaraan de uitbrei ding van de bevoegdheden van de on dernemingsraad zou moeten voldoen. „De ondernemingsraad moet zuiver een personeelsraad worden er beslissingsbe voegdheid krijgen in alle belangrijke zaken. Ook moet de raad tenminste evenveel stem krijgen in het samenstel len van de raad van commissarissen als de andere deelnemers in de onderneming samen”. worden beschouwd, dat Nederland zich opnieuw zal gaan bezinnen op zijn ont- wikkelingshulpbeleid ten aanzien van Indonesië.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17