Belangstelling Twente-speler niet in bekerfinale tegen FC Den Haag bekerfinale is niet erg groot NA ZEGE OP WEST-DUITSLAND NEDERLAND VRIJWEL ZEKER IN DE FINALE Europa-cup II finale dreigt debacle te worden Na mislukte verzoeningspoging CEULEMANS IS NU DEFINITIEF PROF spomwB SPORTIEF KOERSEN IN HILVERSUM iTAiii 75 M WOENSDAG 1 4 MEI 19 7 5 21 SPORT J V erontschuldigingen Boete Sterkste opstelling Oorzaak Kansloos Geen publiciteit Karwei Routiniers fakantie IIBUNGEN IAEEN «IIHIIIÏÏEI fi i au ..Af- Iè - K 5. ai I Disciplinaire straf Achterberg (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Een en ander zal er zo goed als zeker L (Van onze sportredactie) VOORSPRONG Pieter van Tuyll van Serooskerken: Kostbare punten. (Van onze speciale verslaggever) Stand groep b: (Van onze sportredactie) Raymond Ceulemans: Definitief prof. I (ADVERTENTIE) 8. Dynamo Kiev weigerde zelfs persconferentie juni/juli te Egmoi p. kamen ontving Achterberg in de wedstrijd Roda JC-FC Twente ook nog een boeking van scheidsrechter Van Dijken wegens aan merkingen op de leiding. De vroegtijdige uitschakeling van de Westduitse formatie komt de organisato ren van dit kwalificatietoernooi bijzon der ongelegen. De abcentie van de Duit sers scheelt hen dagelijks een flinke hap uit de recette. FC Twente, dat voor het eerst in zijn tienjarige geschiedenis de finale van het toernooi om de KNVB-beker heeft be reikt, zal donderdagavond in het Feyen- oordstadion vermoedelijk in de sterkst mogelijke opstelling verschijnen, dat wil dion (voor de Zwitsers „Joggeli”), dat 55.000 toeschouwers kan herbergen. iaagkr. schip waai opb. in •k. Volvo 25.750. HAGEN Na twee ronden in het Europese kwalificatietoernooi in Hagen, is het Nederlandse basketbalteam al zo goed als zeker van een plaats in de finalepoule. De Westduitse equipe kon het Oranje gisteren nauwelijks moeilijk maken: 80-70. Alleen in de eerste minu ten kwamen de Duitsers, die door drie duizend fanatieke supporters werden ge steund, met 5-0 voor, „Maar dat”, ver klaarde Hugo Harrewijn later, „was ei genlijk alleen te wijten aan de zenuwen. Toen de jongens die eenmaal onder controle hadden, was die achterstand zo weggewerkt”. Na twee ronden heeft de Nederlandse ploeg nu de leiding in groep B, voor Roemenië, dat Zwitserland giste ren geen enkele kans gaf: 85-58. Van daag ontmoeten de spelers van coach Bill Sheridan de Zwitsers en morgen de Marokkanen, alvorens in de laatste wed strijd van de voorronden tegen de Roe menen aan te treden. Hoewel Nederland zelfs bij een neder laag tegen Roemenië toch als tweede overgaat naar de finale (Zwitserland en Marokko kunnen geen enkel probleem opleveren), is het van groot belang dat ook in dit duel de punten worden bin nengehaald, omdat het resultaat in dit treffen ook in de finalepoule mee blijft tellen. Dat was waarschijnlijk ook de voornaamste reden van Bill Sheridans ontevredenheid na de overwinning van gisteren. nen sturen, schreef later op het wed- strijdformulier, dat hij Achterberg het geel had getoond „wegens het op zeer ruwe wijze aanvallen van een tegen stander zonder ook maar enigszins de bal te kunnen spelen”. Gisteravond was er in het van een aangename temperatuur voorziene Bazel nog altijd vrij weinig belangstelling voor deze wedstrijd in het Sankt Jakob-Sta- BAZEL. PSV-manager Ben van Gelder moet toch wel een verdraaid handige man zijn. Enkele weken geleden, aan de vooravond van de tweede halve-finalewed- strijd in het Europa-Cup-II-toernooi tegen Dynamo Kiev, slaagde de Eindhovenaar erin de Russen aanwezig te doen zijn bij een persconferentie, waarbij de Nederlandse sportpers redelijk goed kon worden geïnformeerd over de Russische kampioensploeg. In Bazel, waar Dynamo vanavond om kwart over acht voor de finale van het Europa Cuptoernooi voor bekerwinnaars aantreedt tegen Ferencvaros, heeft men dat niet voor elkaar gekregen. De Russen, die reeds zondag in Zwitserland arriveerden, hebben zich totaal van de buitenwereld geïsoleerd en zijn niet te bewegen om ook maar een enkel woord los te laten over de komende wedstrijd. Zelfs een dringend verzoek van de UEFA aan de Russen om mee te werken aan een persconferentie werd door Valeri Lobanovski, trainer van zowel Dynamo Kiev als het Russische nationale elftal, volkomen genegeerd. Eddy Achterberg: „Het was stom van me om me zo te laten gaan”. functionarissen zullen hier naar de wed strijd komen kijken”. „Bij Ferencvaros heb ik daar bij het begin van het seizoen mee afgerekend. Voor de oudere Pancsis, Szoeke, Kue, Albert, Novak en Rakosi was er geen plaats meer in het elftal. Ik wil de jongeren een kans geven. Geczi, de doel man, Juhasz en Branikovic heb ik voor lopig nog moeten handhaven omdat er voor hen geen volwaardige vervangers klaar stonden. Maar ondanks het feit dat deze drie routiniers er nog altijd bij zijn, is de gemiddelde leeftijd van mijn spelers slechts 21 jaar. We zijn bezig aan een duidelijke opbouwperiode, waarbij de spelers in deze finalewedstrijd tegen Dy namo weer een flink stuk internationale ervaring kunnen opdoen”. Dat het Russische elftal (in feite het zelfde Dynamo Kiev) met Zwitserland, Turkije en Ierland in één poule van de Europa-Cupcompetitie voor landenploe gen is ingedeeld, ook dat zegt de Zwit sers nauwelijks iets. Zwitserland heeft het afgelopen weekeinde in Dublin met 2-1 van Ierland verloren en is daardoor nu vrijwel kansloos geworden voor de eerste plaats, na de eerder al povere resultaten tegen de Turken: 1-1 en 1-2. In tegenstelling tot Valeri Lobanovski was zijn Ferencvaros-opponent Jenoe Dalniki- sinds een jaar werkzaam bij de Hongaarse ploeg, wel bereid tot wat kanttekeningen bij deze finalewedstrijd. „Het is al een hele prestatie dat Ferenc varos zich heeft kunnen plaatsen voor deze eindstrijd. En misschien heb ik met deze prestatie ertoe kunnen bijdagen dat het Hongaarse voetbal binnenkort afge rekend heeft met een periode waarin we onze naam als toonaangevende voetbal- natie dreigden te verliezen. Te lang heeft men in Hongarije in de topteams een plaats ingeruimd voor de oudere spelers, terwijl er toch voldoende jong talent aanwezig was”. Achterberg werd zondagmiddag met een na de wedstrijd al door het bestuur op het matje geroepen, waarbij met annulering van zijn contract werd ge dreigd wanneer zich iets dergelijks nog maals zou voordoen. Pas dinsdagmiddag evenwel hoorde hij van de maatregel die tegen hem was genomen en die onder meer ook inhoudt, dat hij niet in aan merking komt voor de volledige premie, zoals die, al naar gelang het resultaat van donderdag, aan alle spelers van de selectie wordt uitgekeerd. Aanvankelijk had het bestuur Achterberg slechts wil len beboeten, maar dat bleek contractu eel niet mogelijk. Een dergelijke boete kan wel worden opgelegd door de tucht- commissie, die het daar ongetwijfeld niet bij zal laten Een week eerder Frans Gombeer, de geschokte voorzit ter van de Belgische biljartbond: „Ray mond is wat ons betreft nu inderdaad beroepsspeler geworden. Die ontwikke ling stelt me bijzonder teleur, want vorige week waren er nieuwe feiten aan het licht gekomen die het mogelijk maakten een verzoeningspoging te wagen. Ceulemans hebben we schriftelijk ver zocht een soepele houding aan te nemen, maar ondanks zijn schorsing is hij toch een demonstratiepartij gaan spelen. Die schorsing liep hij op toen hij bij het Belgisch kampioenschap bandstoten in Kortrijk weer eens niet op een officiële receptie van het gemeentebestuur ver scheen, terwijl hij ook wel weet dat het in België met de bilj artsport allang af gelopen zou zijn, als we bij de organisa tie van de toernooien niet de steun van de gemeentebesturen hadden”. Ceulemans is nu dus voorgoed ver dwenen van het internationale biljartto- neel. Weinig glorieus, maar als een groot kampioen. En.vlak voordat de inter nationale concurrentie, vooral uit Japan, klaar stond hem zijn driebandenkroon te ontfutselen. Bijna was ook Gombeer uit de biljartwereld gestapt: „Ik ben telefo nisch bedreigd. Als ik de belangen van Dat gebeurde toen het bestuur van de Belgische bond bijeen was om het geval- Schrauwen, die in Kortrijk ook niet op de receptie verscheen, maar ’s middags wel speelde, te onderzoeken. Schrauwen beschikte echter over een doktersattest en kwam er met een waarschuwing vanaf. Het Nederlandse team, waarin her haaldelijk gewisseld werd (op Boot en Kip na speelde iedereen), drukte door naar 52-67 en hield het verschil uitein delijk op tien punten: 80-70. Aan Duitse zijde was Jochen Pollex de enige die werkelijk iets tegen de Nederlanders uit kon richten. Hij vergaarde achttien pun ten. De Duitse supporters staken hun onvrede over het spel van de Duitse equipe en de door de coach gevoerde taktiek niet onder stoelen of banken. Vooral toen coach Ezgulian zijn beste speler Holger Geschwindner op een bij zonder ongelukkig moment naar de bank haalde, donderde het afkeurende boe-geroep van de tribunes. Het Schotse voetbalelftal heeft met 1-0 een vriendschappelijke interland te gen Portugal gewonnen. De Schot Robert Davidson leidt vanavond de Europa-cup II finale in Bazel. Het Nederlands Olympisch voetbal elftal heeft met 1-2 van het amateur team van Mexico verloren. De Nederlandse amateurwielrenner Peter van der Kruys heeft in Booirschot (Bel.) een wegwedstrijd over 120 kilome ter gewonnen. S FC Amsterdam heeft Cees de Jong van de Haagse amateurvereniging VUC gecontracteerd. De Rus Valery Likhatsjov heeft de wielerwedstrijd Berlijn-Praag-Warschau (Vredeskoers) gewonnen. Het Nederlands amateurbondselftal heeft in Veenendaal met 1-4 verloren van Middlesex Wanderers. Tegenover Everse heeft Achterberg zondagmiddag na afloop nog zijn ver ontschuldigingen aangeboden, hoewel hij van oordeel was, dat de Rotterdammer voortdurend had lopen provoceren en bovendien gedreigd had hem Achter berg dus het ziekenhuis in te zullen schoppen. „Everse gaf ook toe dat hij mijn overtreding min of meer had uit gelokt. Maar het was natuurlijk wel stom van me om me zo te laten gaan”, zei hij toen. Een uitermate bedroefde Achterberg dinsdagmiddag: „Daar loop je nou zoveel jaren voor te voetballen. Eindelijk zitten we met FC Twente in de bekerfinale, kunnen we een cup win nen, en nu moet ik thuis blijven”. Na de hervatting (Sheridan begon weer met zijn basisvijftal aan de tweede helft) herstelden vooral Cramer, die in de eerste helft door te geforceerd spel te veel had verspeeld, en Akerboom, die aanvankelijk totaal van slag af was (0 uit 8 in de eerste helft) zich. Akerboom kwam als herboren het veld in. In de tweede helft schoot hij elf van de der tien pogingen raak. In de achtste minuut leek het er heel even op dat West- Duitsland een passend antwoord had ge vonden op de Nederlandse press. De Duitsers kwamen tot op vier punten terug: 54-50, maar toen was het snel met de weerstand gedaan. Ceulemans niet verdedigde, zou men mij wat aandoen. Ik heb toen overwo gen om maar af te teden, maar mijn medebestuursleden hebben me daarvan weerhouden”. Walter Traub, een van de bestuursle den van het organisatiecomité: „Het zal een heel karwei worden om het stadion morgenavond vol te krijgen. We hebben trouwens alles tegen. De wedstrijd wordt hier in Zwitserland rechtstreeks door de televisie uitgezonden, terwijl bovendien zaterdagavond opnieuw een belangrijke wedstrijd op het programma staat. FC Bazel speelt dan in „Joggeli” tegen Young Boys en voor die wedstrijd is het stadion nu al bijna nagenoeg uitverkocht. Walter Traub betreurt het dat PSV noch Real Madrid de finale van het toernooi bereikt hebben. „Wanneer PSV hier morgenavond de finale zou hebben gespeeld tegen de Spaanse kam pioen dan geloof ik niet dat we zoveel problemen gehad zouden hebben met de plaatskaartenverkoop. Uit Holland zou den ongetwijfeld veel supporters de ploeg achterna zijn gereisd. En ook uit Duitsland zou er ongetwijfeld veel be langstelling hebben bestaan voor het Re al Madrid met Gunther Netzer en Paul Breitner. Nu Dynamo Kiev en Ferencva ros hier tegenover elkaar staan kun je dat wel vergeten. Hooguit een handjevol Gisteravond begon Nederland me* Sikking, Van Vliet, Akerboom, Cramer en Van Tuyll in de basisopstelling. Na het eerste nerveuze begin was het de verdienste van Van Tuyll (twee treffers), dat de ploeg de 5-0 achterstand binnen vijf minuten om kon buigen tot een 12-9 voorsprong. Op dat moment had Sheri dan al enkele wisselingen in zijn ploeg aangebracht. Het verwachte resultaat bleef niet uit. Het spel won aan snelheid en efficiëntie. Langzaam maar zeker liep het Nederlandse team uit naar een voor sprong van tien punten, die tot aan het rustsignaal werd gehandhaafd. ROTTERDAM. De belangstelling voor de KNVB-bekerfinale tussen FC Twente en FC Den Haag, die donder dagavond in het Feyenoordstadion plaatsvindt, is niet bijzonder groot. Bij goed weer wordt op een halve Kuip (rond 30.000 toeschouwers) gere kend. Naar Twente gingen 6000 kaar ten terwijl Den Haag 5000 kaarten aanvroeg. Er zijn nog geen nabestel lingen binnengekomen. De Feye- noordadministratie verwacht dat, met de loketverkoop op de wedstrijdavond meegerekend, in ieder geval 25.000 mensen de finale zullen bijwonen. uisje aan harendijke :el, 01117-} landhuis) tuin, nab er Veluwi kind 4 t/m 10 ji De Bazelse organisatoren verwachten namelijk dat deze vijftiende Euro- pa-Cup-II-finale een even groot deba cle zal worden als vorig jaar in Rotter dam, toen er nauwelijks 5.000 toeschou wers kwamen opdagen voor de wedstrijd van FC Magdeburg tegen AC Milan. w I H H H I oorzaak van zijn dat FC Twente een van de drie trofeeën, waarvoor de club dit seizoen een belangrijke gegadigde is, niet zal veroveren: de Fair Play-cup. In het klassement voor deze sportïviteitsprijs, zoals dat wekelijks staat vermeld in het officiële orgaan van de KNVB, stond FC Twente tot vlak voor de wedstrijd tegen Roda JC met slechts drie strafpunten op de eerste plaats vóór Sparta (vijf), Ajax en NEC (beiden zeven) en Volendam (negen). FC Twente’s jeugdelftal leidt bij de betaalde jeugdteams eveneens voor de Fair Play-cup. De C-ploeg, die deze onderscheiding al twee keer achter een op haar naam bracht, heeft 3,5 strafpunten tegen MVV vier en De Graafschap en PSV beide zeven. ENSCHEDE. Zonder Eddie Achter berg is de selectie van FC Twente woensdagmorgen afgereisd naar Zeist, waar de Enschedese ploeg zich in het sportcentrum van de KNVB zal voorbe reiden op de finale om de KNVB-beker. Naar aanleiding van zijn optreden in de slotfase van de zondag gespeelde wed strijd tegen Feyenoord en na overleg met trainer Spitz Kohn heeft de clublei ding Achterberg disciplinair gestraft door hem uit te sluiten van het grote bekergebeuren. Het is vrijwel zeker dat de Twente-speler, gezien zijn straflijst, ook nog zal worden gestraft door de tuchtcommissie van de KNVB, nadat hij zondag een gele kaart kreeg van scheidsrechter Hoppenbrouwer. Achter berg, halverwege de tweede helft binnen de lijnen gekomen als vervanger van de afscheid nemende Willem de Vries, on dernam twee minuten voor tijd een even onbeheerste als overbodige charge jegens de Rotterdamse verdediger Jan Everse. De arbiter, de hem voor dit vergrijp ook zonder meer uit het veld had kun- aanval komen”. Een fout, die men zich tegen de sterkere Roemenen niet zal kunnen veroorloven. Harrewijn: „We hebben die jongens maandag tegen West-Duitsland zien spelen. Ik dénk dat we ongeveer van gelijke kracht zijn. In vergelijking met de Duitsers beschikken de Roemenen over aanvallers met een betere taalbehandeling”. Er kon bij de Amerikaan nauwelijks een goed woord af. „Ik heb nog veel te veel fouten gezien”, klaagde hij, „ik vond het verschrikkelijk slecht. De ploeg heeft zich te veel laten op jagen. Daar door lieten we te veel steken vallen en kon er een tijd lang niets van een goede zeggen dezelfde formatie die vorige week woensdag in Düsseldorf het eerste finale-treffen met Borussia Mönchen- gladbach om de UEFA-cup succesvo] afsloot. Trainer Kohn wilde evenwel eerst nog de training van Vandaag afwachten alvorens definitief te beslui ten. Om de eindstrijd te bereiken, moes ten achtereenvolgens Fortuna SC (1-2), Volendam (4-0), Feyenoord (2-0) en IJsselmeervogels (6-0) worden verslagen. 1 Nederland 2 2 0 4 214-129; 2 Roeme nië 2 2 0 4 169-127; 3 Zwitserland 2 1 1 3 154-154; 4 Marokko 2 0 2 2 134-148; 5 West-Duitsland 2 0 2 2 139-164; 6 Wales 2022 111-199. Valeri Lobanovski wenst op geen en kele manier de organisatoren in Bazel tegemoet te komen. Het interesseert hem geen zier dat er in de kranten bij gebrek aan informatie nauwelijks enige publici teit aan deze Europa-cupfinale wordt gegeven, publiciteit die het Bazelse pu bliek nieuwsgierig moet maken naar het treffen tussen Dynamo en Ferencvaros. MECHELEN. Raymond Ceulemans heeft geweigerd in te gaan op een ver zoeningspoging van de kant van het bestuur van de Belgische biljartbond en is daardoor definitief prof geworden. Ten overvloede verklaarde de 17-voudige wereldkampioen uit Mechelen voor de Belgische televisie nog eens, dat hij niet meer op zijn beslissing om vrijwillig afscheid van het internationale biljart- podium te nemen, zal terugkomen. „Xenia G-prijs”, 2.440 m: 1 Kanona (H. Hamming) 3.25.- 1.24.-, 2 Ivar, 3 Jarvis. Winn 3,40 pl 1,60 2,10 2,00 kopp 7,30. „Xoli-prijs”, 2e afd. 2.000 m: 1 Luit van Toogwijk (F. Bosscha 2.42.3 1.21.2, 2 Margonda, 3 Largita Itenska. Winn 7,80 pl 2,30 2,80 1,60 kopp 58,70 trio 914,60. „Xuthus-prijs” 2.440 m: 1 Monty van Hovi (G. Gommans) 3.31.4 1.25.9, 2 Lord Carlos, 3 Jetstream. Winn 4,- (stal) pl 1,90 1.80 2,80 kopp 30,10. „Totalisatoromzet 398.797,-. Uitslagen: groep a; Hongarije-Oosten- rijk 76-68 (ruststand 35-41); groep b: Wales-Marokko 52-65 (20-32); groep c: IJsland-Zweden 59-109 (34-43); groep b: Roemenië-Zwitserland 85-58 (44-26), Wa les-Marokko 52-65 (20-32). Groep a: Al- gerije-Oostenrijk 63-119 (33-60); groep c: Zweden-IJsland 109-59 (43-34), Grieken- land-Luxemburg 83-66 (42-35). Polen- Albanië 98-88 (54-40). Groep a: Honga- rije-Frankrijk 66-52. HILVERSUM De uitslagen van de dinsdag te Hilversum gehouden koersen luiden: „Welkom van Aduard-prijs” 2.000 m: 1 Nimrod R (W. Velis) 2.46.3 1.23.2, 2 Linde du Bois, 3 Myra Glorie. Winn 2,20 pl 1,70 3 1,80 kopp 10,80 trio 72-, „Wanda Scott-prijs” le afd. 2.000 m: 1 Nanneke Hanover (J. R. de Boer) 2.50,2 1.25.1, 2 Nok, 3 Mogamo. Winn 4,- pl 1,80 2.20 2,90 kopp 22,90. „Xoli-prijs” le afd. 2.000 m: 1 Leanne Fortuna (P. Smit) 2.45.5 1.22.8, 2 Lady Terraise, 3. Axville. Winn 3,40 pl 1,70 1,30 1,80 kopp 6.- trio 120,80. „Wanda Scott-prijs” 2e afd. 2.000 m: 1 LMae West (W. van Buytene) 2.50.8 1.25.4, 2 Notre Vainqueur, 3 Marinus G. Winn 4,40 pl 1,60 2,20 4,80 kopp 6,80. „Grote Prijs der Merries” 020 m: 1 Ironie (J. van Dooyeweerd) 2.46.5 1.21.4, 2 Lenie Bloemlust, 3 Kermita B. Winn 3.20 pl 1,50 4,30 4,10 kopp 85,70 trio 797,10. „Xylandria G-prijs” 2.000 m: 1 Kairos T (J. Hof) 2.42.9 1.21.5, 2 Limbus Hano ver, 3 Igor M. Winn 3,- pl 2,10 2,40 5,90, kopp 12,50. „Zora-prijs”, 2.000 m: 1 Life Pigh H (H. Pools) 2.41.2 1.20.6, 2 Juweline J, 3 Myrly Terraise. W’inn 4,90 pl 1,50 1,20 1,30, kopp 7,00 trio 45,40. uWl" K -sfeAi

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21