Glastra van Loon: Enorme achterstand inlopen Van Kemenade: Geen toetsing van inhoud studieprogramma’s Nederland met cursusduur aan hoge kant Mogelijk reclameverbod snoep, alcohol, tabak EERSTE EXAMENWERK VIEL KANDIDATEN MEE HA VO van start met Bomans En Én dito Noodsprong: Gevangenisstraf afkopen voor f 25 per dag o Jaarbeurs Utrecht BMIAWIMM 20 mei t/m 8 juni I GROOTSE ONTVANGST VOOR KONINGIN EN PRINS IN ROEMENIË BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 19 7 5 2 1 4 MEI Gratie Geboortengolf Verdronken Flixborough Zaakgelastigde Booth Niet kwetsend LTO MAVO VWO Zwarte handel Duisenberg Erkenning 7 Jaar X van de Vrouw is Gestolen Onveilig Voorlopig Verongelukt Aangestoken (Van onze parlementsredactie) -AS» Dü (Van onze Haagse redactie) (ADVERTENTIE) (Van onze parlemenisredactie) VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. WEERRAPPORTEN d ES 0 6 17 23 0 19 0 23 16 0 (Door Jos Ahlers, onderwijs- redacteur van School) de enorme achterstand bij de uit voering van de vonnissen enigs zins in te lopen. Weer In binnen- en buitenland DEN HAAG Staatssecre taris Glastra van Loon wil ieder een die nog een gevangenisstraf te goed heeft van korter dan twee weken, deze laten afkopen voor f 25 per dag. Ook de langer gestraften zullen tegen betaling van in totaal f 350 veertien dagen van hun straftijd mogen aftrek ken. De maatregel is bedoeld om n n n o wzw zw 13 15 15 14 16 13 14 17 12 17 11 20 11 18 17 20 19 17 18 11 19 22 16 16 13 uur uur uur uur 9 6 7 4 6 4 8 7 11 9 8 10 7 14 5 10 4 14 17 6 9 3 0 0 0 0 o 5 gezet bij de uitvoering van het voorge nomen beleid. Daarin werd ook gespro ken van een „onaanvaarbaar grote ach terstand” in de wetgeving. PvdA-woord- voerder Drenth trok de steun van zijn fractie in, omdat, naar hij zei, de motie als steun was bedoeld, maar als kritiek was opgevat. Alleen PPR, PSP en WD waren vóór. De, eveneens door Hendriks van de hand gewezen, CPN-motie, dat de richt lijn van vier bedden per 1000 inwoners geen uitgangspunt voor het beleid mag zijn, haalde het ook niet. Met algemene stemmen aanvaardde de Kamer een motie van de VVD’er Dees, gesteund door KVP, ARP, CHU, PvdA, D’66 en DS’70 waarin werd aanbevolen een studie naar de positie en rechten van de patiënt te bevorderen. Hendriks had deze motie onderschreven. Minister dr. W. Duisenberg van Finan ciën is gisteren na een officieel bezoek van zes dagen aan Joegoslavië weer in Nederland teruggekeerd. De Britse regering heeft gisteren de erkenn’ng bekendgemaakt van de nieu we Zuidvietnamese regering, de VRR. zw wzw zzw ozo wzw zw wzw z zw zzw 18.32 14.12 10 11 12 11 11 10 10 10 10 10 1 1 4 3 2 2 1 1 3 0,2 0 0 3 0 0 0 0 0,4 bc 5 «5 c Tijdens een vaaroefening van 102 ver- kenningsbataljon met gepantserde amfi bische personeelsvoertuigen bij Welsum aan de IJssel is gisteren de 23-jarige dienstplichtig huzaar der eerste klasse C. de Snoo uit Rotterdam verdronken. Voordelige trein-toegangbiljetten op vele stations verkrijgbaar. Nederlandse {spoorwegen DEN HAAG Minister Van Kemenade (Onder wijs) zal de studieprogramma’s aan universiteiten en hogescholen, die meer dan vier jaar vergen, niet toet over redelijk werk, maar ik noteerde ook kwalificaties als: overdreven moei lijk, zinloze teksten, nietszeggende stuk jes waar dan toch maar vragen over gesteld werden, onnozele teksten, geen niveau. Er waren ook klachten over de meerkeuze-vorm, zoals: soms liggen twee antwoorden erg dicht bij elkaar, maar degene die daarvan niet het ant woord van de examencommissie kiest, heeft het even fout als degene die een waanzinnig antwoord heeft aangestreept. HAVO-kandidaten begonnen hun schriftelijk eindexamen gistermor gen met „De laatste verontruste notities van Godfried Bomans”. Maar ook een sombere Bomans le verde een doorzichtige tekst, en dat werd hem massaal in dank afgeno men. Opvallend was eigenlijk alleen, dat er na de zetfout van maandag in een stuk van Carmiggelt, nu ook een fout in de tekst van Bomans zat. Het Nederlands record zetfouten-in- examenwerk wankelt al na twee dagen. sen op hun inhoud. De toetsing zal vooral betrekking hebben op de wijze waarop de voorstellen tot stand zijn gekomen. De bewindsman zal vooral bekijken of de tijdsduur redelijk is afgewogen en dus als maat schappelijk aanvaardbaar kan worden beschouwd. Zon Maan op DONDERDAG 15 MEI vangen. Na hun aankomst een dat ze dat straks nodig hebben om naar de MTS of het MEAO te kunnen, of om meer kansen te maken bij het HAVO. Op een andere school leven soortgelijke sombere gevoelens, en daarom had men het werk vast in sneltreinvaart nageke ken. Het resultaat viel de docenten mee: de slechte leerling had 19 van de 30 opgaven fout en de beste vijf van de 30. De klacht, dat het zo moeilijk is per studierichting specifieke buiten landse gegevens te verzamelen noem de dr. Van Kemenade misplaatst, ten zij hij duidt op een bedenkelijk isole ment van het Nederlandse weten schappelijk onderwijs. Hoogwater Laagwater geh. bew. regen zw. bew. regen regen zw. bew. zw. bew. regen zw. fcew. regen geh. bew. zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. licht bew. windst. onbew. no geh. bew. windst. onbew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. windst. onbew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. licht bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. half bew. ozo wnw licht bew. windst. z zw wnw wzw z wzw n windst. zo nw z n n n o steld nadat voortdurend uit de Kamer was gevraagd naar onder andere de bereidheid van de regering om een alge meen reclameverbod voor tabaksartike len uit te vaardigen en op de verpakkin gen waarschuwingen tegen aan het ro ken verbonden gevaren aan te laten brengen. Hendriks deed de mededeling over het te verwachten rapport na overleg met minister Van Doorn van CRM en in verband met de motie die PvdA, CHU, ARP en D’66 hadden ingediend tijdens de debatten over de structuurnota ge zondheidszorg van vorige week. Na zijn toezegging werd de motie aangehouden. Van de zes toen nog resterende moties werden er vier aangenomen en twee verworpen. De staatssecretaris had een motie van PPR, PvdA en PSP van de hand gewezen, waarin spoed werd aan- De president van de rechtbank te Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mul der, heeft gisteren in kort geding be paald. dat het college van bestuur van de Vrije Universiteit alsnog zijn studen tenadressenbestand ter beschikking moet stellen van het studentenblad „Phare- tra”. Pharetra had daarom gevraagd, omdat het zijn dertigste jubileumnum mer aan alle studenten van de VU wilde sturen. Het college trok zijn aanvanke lijk toegezegde medewerking in op grond van een onlangs in het blad „voor velen van de VU kwetsend, beledigend en haast blasfemisch” gepubliceerd ver haal. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rottedam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Insbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv veel en met verwarrende vragen om schreven Docenten en leerlingen klaag den eensgezind. De bekende klachten over meerkeuze-vragen doken ook hier weer op. In het zaterdag verschijnende nummer van School wordt op 15 veelge hoorde examenklachten ingegaan. Uit dat artikel blijkt dat het achteraf meest al meevalt. Examen doen brengt nu eenmaal wat extra opwinding met zich mee. De „collectieve gratie” heeft be trekking op alle lopende vonnissen dat zijn vonnissen die niet onmid dellijk na de voorlopige hechtenis ten uitvoer worden gebracht die vóór of op 1 januari 1975 onherroepelijk zijn geworden. Wanneer de maatregel in zal gaan, is nog niet precies be kend. Staatssecretaris Glastra van Loon wil eerst nog advies vragen aan plegen. Hij doelde hiermee op de brand van afgelopen zaterdag in het gebouw van de burgerlijke stand in Paramaribo. De heer Ooft zegt dat die brand is aangestoken. Aantal uren zon: 0 tot 9. Minimum tempera turen: omstreeks 10 graden. Maximum tempe raturen: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. De Senaat van West-Berlijn heeft gis teren twee nazi-oorlogsmisdadigers gra tie verleend, die resp. 20 resp. 21 jaar van hun levenslange gevangenisstraf hebben uitgezeten. De mannen zijn 62 en 71 jaar oud. Hij releveerde, dat in veel landen de cursusduur vier of vijf jaar be draagt en dat de studieduur van land tot land aanzienlijk varieert. Neder land en Denemarken kennen de lang ste cursusduur. In ons land verblijven de studenten gemiddeld zeven a zeven en een half jaar aan de universiteiten en hogescholen. In Engeland heeft een bachelor drie jaar nodig. Zo’n verschil is bij lang na niet te com penseren door een verschil in waarde, aldus de minister. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren in het paleis van presi dent Ceausescu van Roemenië, aan welk land het vorstelijk paar thans een bezoek brengt, het galadiner gebruikt. Koningin en prins, die gisteren in Roemenië aan kwamen, werden op grootse wijze ont- De Tweede-Kamerleden Rienks en Nagel (beiden PvdA), Waltmans en Jan sen (PPR) en Bremen (KVP) hebben gisteren de ministers van Binnenlandse Zaken, Sociale Zaken en Milieuhygiëne schriftelijk gevraagd de Tweede Kamer inzage te geven in het rampanalyserap- port betreffende de ontploffing van vorig jaar in de caprolactamfabriek in het Britse Flixborough. Wycliffe Booth, kleinzoon van de op richter van het Leger des Heils is maan dagavond op 80-jarige leeftijd overleden in Londen. Booth, die de rang van commandant had, heeft voor zijn pensi onering (in 1965) gewerkt in Groot- Brittannië, Canada, Parijs en Oslo. Zijn grootvader, William Booth, richtte 1'10 jaar geleden het Leger des Heils op in de sloppenwijken van Londen. In Tilburg is van het terrein van een expeditiebedrijf een vrachtwagencombi natie met sigaretten gestolen. De waarde van de lading bedraagt 400.000 gulden en die van de auto 80.000 gulden. Volgens een gisteren in de Turkse hoofdstad gepubliceerd officieel rapport zijn de Turkse vliegvelden onveilig ge worden omdat de faciliteiten niet gelijke tred hebben gehouden met het toegeno men aantal vliegtuigen dat van de vel den gebruik maakt. De exactelingen van het Voorberei dend Wetenschappelijk Onderwijs waren gistermorgen drie uur zoet met natuur kunde. En er moet ergens een leerling rondlopen die het niet moeilijk vond, maar een kandidate slaagde er goed in aan te geven hoe moeilijk het was, door te vertellen dat de kei in natuurkunde die achter haar zat, de hele tijd zachtjes had zitten vloeken. Het was veel werk, en een aantal welbekende proble men was in nieuwe jasjes gestoken. Zo kregen de kandidaten onder meer te maken met kernenergie en met een raket. Een keurige rector had het over vieze vraagjes, terwijl het normale on- derwijsj argon meestal niet verder gaat dan pittig werk. Alsof de ellende voor het VWO niet op kon, werd ook het Engels van gister middag algemeen als zeer moeilijk, zeer IJMUIDEN 6.05 uur en 1.46 uur en De T-l eenlingen van het Lager Tech nisch Onderwijs werkten gisteren ook aan wiskunde. Dat werk werd unaniem als redelijk bestempeld, maar men was wel wat ontevreden over de eenzijdig heid: het was nagenoeg allemaal algebra. Gistermiddag stond een ouderwets on derdeel op het programma: de open vragen bij een Engelse teksl. Die tekst was al even traditioneel: een stukje over Florence Nightingale. De leerlingen moes ten 20 vragen over die tekst in het Engels beantwoorden en ruim de helft van de antwoorden was dan in die tekst terug te vinden. Bij de resterende vra gen konden de werkelijke uitblinkers zich onderscheiden en bij enkele vragen kwam heel wat kijken; ze eisten een behoorlijk produktief taalvermogen, zo als dat mooi werd uitgedrukt. Niettemin waren er weinig klachten. Het lijkt er een beetje op, dat de klachten over de examens toenemen met het niveau van het onderwijs. bewindsman gaat er daarbij van uit, dat een student 1700 uur per jaar aan zijn studie besteedt. Wijkt men daar in zijn voorstellen van af, dan zal dat gemoti veerd moeten worden. Ook moet men bij het opstellen van nieuwe program ma’s een vergelijking maken met soort gelijke studierichtingen in het buiten land. De inbreng van de Academische Raad, het overkoepend orgaan van alle univer siteiten en hogescholen, en van de On derwijsraad hebben volgens Van Keme nade het wetsontwerp verbeterd. „Wij weten dat we door de langdurige dialoog meer vertrouwen in de wettelijke rege ling kunnen hebben dan anders wellicht het geval zou zijn geweest”, zei hij. De minister noemde het eindoordeel van de Academische Raad verwerping van het wetsontwerp onbegrijpelijk „en getuigend van te weinig begrip voor de realiteit en de historische ontwikkeling”. „Er zijn in dit debat bittere woorden gesproken over de opstelling van de Academische Raad en de universitaire wereld. Maar laten wij ons niet laten meeslepen. Laten wij erop vertrouwen dat ook wat dat betreft met het wets ontwerp een nieuw tijdperk wordt in geluid. Een tijdperk waarin de Academi sche Raad opnieuw alle ruimte zal krij gen om zelf verantwoordelijkheid te dragen, om zelf keuzen in het beleid te bevorderen, om grote invloed uit te oefenen”, aldus Van Kemenade. de rechterlijke macht, wat ongeveer drie weken in beslag neemt. Hij schat dat ongeveer 5000 mensen van het besluit zullen profiteren: 1500 met een vonnis korter dan twee weken, en 3500 met een langere straf. Op een persconferentie verklaarde de bewindsman gisteren dat de om zetting in geldboetes niet zomaar een royaal gebaar van de overheid is, maar een noodmaatregel om de vol strekt onaanvaardbare achterstand in de uitvoering van vonnissen te lijf te gaan. Op het ogenblik moeten ge straften gemiddeld tien a elf maan- Brigade-generaal Felix Malloum, de nieuwe leider in Tsjaad, heeft de vor ming van een zestien man sterke voorlo pige regering bekendgemaakt. Negen van de zestien regeringsleden zijn militairen. Malloum kwam op 13 april aan de macht bij de afzetting van en de moord op president Tombalbaye. Malloum zelf is nu staatshoofd, president van de hoge militaire raad en minister van Defensie. De 21-jarige marechaussee H. Dunnink uit Amsterdam is gisteren met zijn dienstmotor verongelukt in de IJtunnel. Hij raakte met de voetsteun van de motor de tunnelwand en sloeg om. den wachten voor zij een oproep krijgen om hun straf te komen uit zitten.. De regering wil dit nu terug - brangen tot zeven a acht maanden. Oorzaak van de achterstand is het grote tekort aan personeel, gevolg van de in 1972 ingezette herstructure ring van het gevangeniswezen, en de langere gemiddelde straftijd die ver rassenderwijs de laatste jaren op treedt. De bewindsman gaf toe, dat er een element van willekeur zit in zowel de hoogte van de afkoopsom als de In het Safaripark van het recreatie oord de Beekse Bergen is een geboorte golf geconstateerd. Een grote verschei denheid van Afrikaanse diersoorten, waarvan een deel in hun land van oorsprong met uitroeiing worden be dreigd. heeft vermoedelijk dank zij de zachte winter voor gezinsuitbrei ding gezorgd. Er zijn in het park jonge elanden, impala’s, zebra’s, antilopen, ba vianen. mouflons en vogelsoorten te zien. Verwacht worden nog geboorten van giraffen, gnoe’s, cheeta’s en struis vogels. DEN HAAG. Te verwachten is dat aanbevelingen zullen worden gedaan aan de regering om wettelijke verboden en beperkingen van de reclame voor tabak, alcohol, suikerhoudend snoep en voor de volksgezondheid schadelijke voedings middelen te ontwerpen. Deze conclusie is gewettigd nu staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) gisteren in de Tweede Kamer heeft aangekondigd dat het rap port van een desbetreffende interdepar tementale werkgroep spoedig zal ver schijnen. Deze werkgroep is reeds enkele jaren bezig met deze zaak. Haar taak is te bezien hoe de overheid regulerend op kan treden om op grond van volksge- zondheidsoverwegingen reclame voor be paalde produkten aan banden te leggen of zelfs te verbieden. Zij werd samenge- datum van 1 januari, waarvoor de vonnissen moeten zijn uitgesproken. „Het is echter ook onbillijk om men sen bijna een jaar op de executie van hun straf te laten wachten. Die on billijkheid wordt nu een beetje goed gemaakt door de omzetting in een lichtere strafsoort. Als wij dit niet hadden gedaan, had het zeker nog twee jaar geduurd voor de achter stand van 8500 vonnissen en de hui dige overbevolking van de gevange nissen tot een aanvaardbaar niveau waren teruggebracht”, aldus de staatssecretaris. Dat was in nog heviger mate het geval bii wiskunde, want dat vak wordt nu eenmaal meer gekozen dan Frans. Te veel, zei een directrice van een MAVO- school met meer dan 200 examenkandi daten. Ze kiezen vaak tegen het advies van de leraar toch maar wiskunde, om- Minister Van Kemenade deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mee bij de behandeling van het wetsontwerp tot herstructurering van het Wetenschappe lijk Onderwijs. Met deze toezegging kwam hij tegemoet aan de verlangens van zijn partijgenoot Kolthoff (PvdA). De heer Kolthoff diende twee weken geleden een amendement in om te voor komen dat de studieprogramma’s ook op hun inhoud zouden worden getoetst. De bewindsman, die voor de beant woording van de Tweede Kamer zes uur nodig had diende nog een laatste wijzi gingsvoorstel in. De studenten krijgen daardoor de mogelijkheid gedurende de eerste twee jaar van hun studie van studierichting te veranderen. Voorheen was dat alleen mogelijk in het eerste studiejaar. Van Kemenade houdt vast aan een cursusduur van vier jaar voor alle stu dierichtingen. De cursusduur mag ten hoogste vijf jaar worden. „Wij vragen de faculteiten bij de herprogrammering op vier jaar te mikken. Dat achten wij niet bij voorbaat onmogelijk”, aldus de be windsman. Na het doctoraal examen kunnen er speciale post-doctorale cursus sen worden gevolgd.. Bij de toetsing van studieprogramma's, die meer dan vier jaar vergen, moeten de faculteiten een berekening van de studielast overleggen die met het voor gestelde programma gemoeid zal zijn. De maakten zij zestien kilometer lange tocht naar en door de hoofdstad, waarbij zij door tienduizenden werden toegejuicht. We gens het staatsbezoek was er gister middag vrijaf gegeven. Tijdens het gala diner prees koningin Juliana president Ceausescu voor de wijze waarop hij Roemenië welvarend tracht te maken. Gistermiddag hebben koningin Juliana en prins Bernhard een krans gelegd bij het „Monument voor de gevallen helden in de strijd voor de vrijheid van het volk en het vaderland en het socialisme.” Op de foto: koningin Juliana na aan komst op de luchthaven van Boekarest. Rechts naast haar president Ceausescu. Achter hem net zichtbaar prins Bernhard. De heer Xuan Cao To. zaakgelastigde in Den Haag van de inmiddels verdreven Zuidvietnamese regering Thieu, keert na de erkenning door onze regering van het nieuwe bewind in Saigon niet naar zijn land terug, maar blijft voorlopig in Ne derland. Of hij asiel zal vragen, is nog niet bekend. Volgens de Surinaamse minister van Binnenlandse Zaken, prof. C. Ooft, zijn de uitspraken van oppositieleider Lach- mon over de „operatie identiteitskaar ten” aanleiding geweest voor een van zijn handlangers om sabotagedaden te Functionarissen van de Verenigde Na ties in Libanon zijn op verzoek van de Amerikaanse ambassade een onderzoek begonnen naar een zwarte handel, waar bij Amerikaanse voedselhulp voor lan den in het Midden-Oosten zijn weg vindt naar supermarkten. Men is het onderzoek begonnen toen aan het licht kwam dat opvallend grote hoeveelheden sojabonen in Beiroet op de markt ver schenen. Niet iedere docent was even verrukt over die tekst en nog minder over de vragen, maar de leerlingen waren be paald niet ontevreden. Een groot deel van de havisten zal vannacht best goed geslapen hebben. Het is zeer de vraag of dat ook geldt voor diegenen die Frans in hun pakket hebben genomen. Na alle acties voor het behoud van het Frans in de brugklas, regende het gisteren bij HAVO en MAVO klachten over het Franse examenwerk. De grootste optimisten spraken nog DEN HAAG (ANP). Als het wetsontwerp voor herstructurering wordt aanvaard zit Nederland aan de hoge kant met zijn maximum cursus duur van vijf jaren tot aan het doctoraal examen en een inschrij vingsduur, die twee en voor sommi gen zelfs meer jaren langer is. Tot deze slotsom is minister Van Keme nade van Onderwijs en Wetenschap pen gekomen in de Tweede Kamer. Hij gaf daarmee een internationaal beeld van het wetenschappelijk on derwijs bij de behandeling van zijn voorstel voor herstructurering van het WO. Hierdoor is al even aangeduid dat het met het Frans van het MAVO ook niet lekker zat De kandidaten hadden twee uur de tijd voor beantwoording van 50 meerkeuze-vragen over vijf teksten. Halverwege waren in een examenzaal heel wat leerlingen nog maar tot vraag 11 gevorderd, en de erkende keien in het Frans worstelden op dat moment met vraag 18. De docenten kwamen ook prompt met de kwalificatie pittig aan en een enkeling voorspelde al dat de norm erg ruim gesteld zal moeten worden. Intussen gingen heel wat leerlingen somber naar huis. Veranderlijk met maximum temperaturen van omstreeks 18 graden. DONDERDAG 15 MEI op 4.47 uur onder 20.26 8.22 uur onder Ui c dj Sa M £5 ES SE S o e 4 ‘”i: La» L*.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2