Geënterde schip Mayagüez bij Cambodjaans eiland Koh Tang foltert Ijsland wil uitbreiding Opperbevel- visserijgrens hebber Bondskanselier bedreigd Argentijns leger treedt af door slechte Zweden verlengt terroristenwet geslagen Adviescollege hulp oorlogs slachtoffers Onlusten op eiland Bougainville Ooggetuige verklaart: Turkse premier bloedneus i „Lek atoomschip „Leger Rhodesië bedrijfsvoering” Afrikanen” „BASKEN IN DE BAN VAN ANGST” 1 3 Katholieke commissie: Japans rapport: Iran mogelijk reddende engel voor Pan-Am WOENSDAG 1 4 MEI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND Gratie engolf onken rough istigde stoken VB* stolen Booth tsend Dicht Bruut mdel A nberg veilig nning jelnkt rlopig Amerikaanse mariniers naar Thailand (Van onze redacteur in Stockholm) r 'j ’*1 k TOKIO (Reuter). In een gisteren verschenen rapport over een lek in de installatie voor de voortstuwing van het eerste met behulp van kernenergie aan- gedreven Japanse vrachtschip, Moetsoe, staat dat het lek, waardoor radio-actieve stralingen vrij kwamen, veeleer te wij ten was aan ondoeltreffende bedrijfsvoe ring dan aan technische tekortkomingen. KIETA. (Reuter) Bussen vol Euro pese vluchtelingen zijn gisteren uit de kopermijnstad Panaguna op het eiland Bougainville (Salomonseilanden) geëva cueerd toen de politie in wolken traan gas barricades van stakers doorbrak. astigde •dreven eert na •an het ar zijn in Ne- is nog an een combi- vaarde den en Finan- bezoek eer in furkse apport ig ge- ïelijke sgeno- e vel- Een foto van kapitein Charles Miller, ge zagvoerder van de Mayagüez. verantwoordelijk voor het gijzelingsdra ma op de Westduitse ambassade. De premier van Thailand, Kukrit Pra- moj, heeft verklaard dat Amerikaanse Nessen zei ook dat een Cambodjaanse oorlogsbodem ongeveer tien dagen gele- Een ander voorbeeld van het brute politie-optreden: „In een café moest ie dereen ogenblikkelijk na zo’n inval de handen omhoog steken, desnoods met het glas er nog in. Dan de gebruikelijke gang van zaken: papieren geven, fouille ren. Mijnheer, sommige mensen werden hun papieren niet teruggegeven, maar in de mond geduwd”. Wat is, nu hij dit meegemaakt heeft, zijn houding tegenover een organisatie als de ETA? Hij lacht wat vreugdeloos. „In princi pe ben ik daar niet tegen. Misschien ben ANKARA (AFP, Reuter en AP). Een jong lid van de oppositie heeft premier Suleiman Demirel van Turkije gisteren buiten diens kantoor een stomp op de neus gegeven waardoor de pre mier bloedend uit mond en neus tegen de grond sloeg. de opgelopen. De schoten waren kenne lijk afkomstig van lichte wapens, aldus de zegslieden. Volgens het onderhavige rapport, dat opgemaakt is ten behoeve van de Japan se premier Takeo Miki, had het lek, dat op zichzelf slechts te wijten was aan een kleine technische onvolmaaktheid, ver meden kunnen worden indien de Japan se regering en de onderneming, die het schip maakte, zich beter van hun taak gekweten hadden. ■en de nieu- RR. 02 ver- amfi- Welsum 3-jarige lasse C. :n. STOCKHOLM. De Zweedse justi- tie-ombpdsman heeft op eigen initiatief een onderzoek ingesteld naar het verloop van de uitwijzing van de vijf leden van het zogenoemde Holger-Meinscommando, de op- maan- ;rleden g van pensi- Groot- o. Zijn te 110 op in Toen we terugkeerden was het aan de Spaanse grens ook mis. Iedereen, ook buitenlanders, werd naar hun papieren gevraagd, van de meesten werden de auto’s doorzocht. Ik had het geluk dat ik met mijn vrouw en kinderen was, dat maakt ze kennelijk wat minder argwan end. Vroeger kon je normaal zó door gaan”. :eft gis- rs gra- 21 jaar nisstraf n 62 en De Chinese vice-premier Teng Hsiao Ping zei gisteren in Parijs niets te weten over een mogelijke bemiddeling van Pe king. In antwoord op vragen van jour nalisten zei Teng dat China „niets kan doen” als de Verenigde Staten zouden besluiten militair op te treden tegen Cambodja om de Mayagüez vrij te krij gen. ik met sommige van hun methoden niet honderd percent akkoord”. Gevraagd die uitsprak wat toe te lichten zegt hij het niet eens te kunnen zijn met het gooien van bommen in (bijvoorbeeld) een café; maar voor de rest. unnink :t zijn tunnel, •an de WASHINGTON/TOKIO/PARIJS (Reuter, UPI, AFP) In verband met de entering van het Amerikaanse koopvaardijschip de Mayagüez zul len 150 Amerikaanse mariniers van de Amerikaanse basis Subic Bay op de Filippijnen worden overgebracht naar de Amerikaanse basis Utapao in Thailand. Dat is gisteren vernomen uit kringen vah het Pentagon. Een bataljon mariniers op Okinawa is in staat van paraatheid gebracht. Het Japanse persbureau Kyodo had eerder bericht dat duizend mariniers op Okinawa opdracht hadden gekregen naar Thailand te gaan wegens het opbrengen van de Mayagüez door Cambodjaanse oorlogsschepen. Volgens het Witte Huis werd de Maya güez geënterd op acht mijl van het rotseilandje. Poelo Wai, waarop zowel BUENOS AIRES (Reuter en DPA). Generaal Leandro Anaya, opperbevel hebber van het Argentijnse leger, is gisteren afgetreden op verzoek van de minister van Defensie, Adolfo Savino, aldus is officieel bekendgemaakt. Bisschop Donald Lamont van het bis dom Umtali, voorzitter van de katholie ke commissie voor gerechtigheid en vre de, zei te hopen dat de publikatie van het rapport een eind zou maken aan de stilte rond „dé afschuwelijke dingen” die in Rhodesië gebeuren. Hij sprak de hoop uit dat dit rapport effectiever zal blijken dan een soortgelijk dossier dat vorig jaar werd samenge steld. Naar zijn mening is de commissie met grote voorzichtigheid te werk ge gaan. Publikatie van het tweede dossier zou overbodig zijn geweest als de Rho- desische autoriteiten vorig jaar passende maatregelen hadden getroffen, aldus La mont. Hij wil niet dat zijn naam in dit verhaal genoemd wordt: „Mijn ouders en familie wonen nog in Spanje. Onder het systeem dat daar nu heerst, kan je alles verwachten. En als ik mijn naam noem, zouden ze mij misschien pakken als ik in Spanje terugkom. Hun mensen werken ook hier. Als je ziet hoe de politie op het ogenblik optreedt. ook geen lid van een vakbond. Hij zegt: „Na de gebeurtenissen in Portugal kon men in Spanje tenminste weer een stuk je blauwe lucht in de hemel zien. Ten minste, aanvankelijk. De mensen waren er blij mee. Maar dat zit nu ook weer dicht de militairen blijven aan de top”. Dat er de laatste tijd iets veranderd was, viel hem op de heenweg naar San Sebastian nog niet zo op. Maar eenmaal daar: „Bang zijn ze, overal, de mensen. Dat is opvallend veel erger geworden. Vroeger werd je wel eens naar je identi teitskaart of paspoort gevraagd, nu zit je voor je het weet op het politiebureau. Geen mens durft op straat, in het open baar, nog over politiek te praten. Regelmatig doet de politie invallen in bars, discotheken, café’s. Dat gebeurt er van ft, zijn Lach- tskaar- :n van den te brand ;ebouw naribo. and is dan met de vuurwapens in de aanslag. Dan moet je allemaal met de handen omhoog, tegen de muur en word je gefouilleerd. De dames moeten hun tas jes laten controleren. Het zijn vooral de jongeren die ze zoeken”. ks en :n Jan hebben nlandse rygiëne Kamer yserap- n vorig in het m, de e vor- zoorlo- an van tairen. an de moord m zelf e hoge ensie. Meer dan 500 Europeanen werden weggehaald uit de bergstad die sedert maandagavond in handen was van 1000 oproerige kopermijnwerkers. Deze staak ten om eisen tot loonsverhoging en bete re arbeidsomstandigheden kracht bij te zetten. Voorts wensen zij intrekking van het ontslag van een vakbondsfunctiona- ris. De aanval waarbij politiehelikop- ters in de lucht hingen duurde een paar uur. De politie werd met stenen bekogeld voordat de stakers zich terug trokken. Het zag er echter naar uit dat de terugtrekking slechts tijdelijk zou duren- creatie- :boorte- ?rschei- soorten, rd van en be- ank zij uitbrei- jonge en, ba ten te boorten struis- De evacuatie begon toen 200 man politie van het eiland, gesteund door 120 leden van de oproerpolitie van het na burige Australische mandaatgebied Pa- poea-Nieuw Guinea en het eiland New Britain, de van prikkeldraad en keien ópgetrokken barricades bestormde. e Na an de ïrzoek waar- lan- weg s het licht heden t ver- De Mayagüez, met een lading lichte wapens en 39 Amerikaanse bemannings leden aan boord, werd maandag op 60 mijl uit de Cambodjaanse kunst geën terd door Cambodjaanse oorlogsschepen, zo blijkt een laatste SOS-boodschap die het schip uitzond. President Ford beti telde de actie als „zeeroverij” en waar schuwde Cambodja voor de „ernstigste gevolgen” als het koopvaardijschip niet onmiddellijk zou worden vrijgegeven. Schepen van de Amerikaanse Zevende Vloot, waaronder het vliegdekschip Co ral Sea, zijn inmiddels op weg naar de Golf van Thailand. bases in Thailand niet gebruikt mogen worden voor gewelddadige acties gericht op de vrjjgave van de Mayagüez. Woord voerder Nessen wilde niet zeggen of president Ford militaire acties tegen Cambodja overweegt, maar voorlopig schijnt Washington te proberen het inci dent via diplomatieke kanalen op te lossen. Hoewel het Congres het inzetten van gevechtstroepen in Indo-China heeft verboden wordt aangenomen dat de pre sident- krachtens de grondwet de be voegdheid behoudt actie te ondernemen voor de bescherming van Amerikaanse levens en eigendommen. SAN FRANCISCO (ANP). De fi nanciële problemen van Pan-American World Airways zullen tot het verleden behoren als het voorstel van Iran om 300 miljoen dollar in de Amerikaanse Luchtvaartmaatschappij te steken werke lijkheid wordt. Dit heeft Pan-Am presi dent William Seawell dinsdag verklaard op de jaarlijkse aandeelhoudersvergade ring van zijn onderneming. Hij tekende hierbij aan dat de moge lijke overeenkomst met Iran absoluut geen invloed heeft op de belangstelling die Pan-Am heeft voor een fusie met een van de grote Amerikaanse binnen landse luchtvaartmaatschappijen. Sea- well noemde de kans op een samengaan met Eastern Airlines of American Airli nes redelijk tot goed, maar zei dat er momenteel niet meer met Trans World Airlines wordt onderhandeld over een fusie. Een pantserwagen bewaakt de ingang naar het kantoor van de Westduitse Bonds kanselier Schmidt. Groepjes toeristen mogen daar niet langer binnen, auto’s van per soneelsleden mogen er niet langer geparkeerd worden en auto’s van bezoekers worden grondig doorzocht. Dit alles gebeurde nadat onbekenden verscheidene bedreigingen aan het adres van de Bondskanselier hadden gestuurd. De chef van het kantoor, Manfred Schuier, beval onmiddellijk strenge veiligheidsmaatregelen. „San Sebastian zit helemaal dicht, overal zie je patrouilles, de wapens in de hand. Overal zijn controles, overal wor den jonge mensen opgepakt, met Hemel vaartsdag nog ik weet dat er toen op één plaats twee jongens zijn opgepakt en elders twee jongens en een meisje. Het 8.350 ton metende proefschip Moetsoe, dat het onderwerp is geweest van felle betogingen en acties van de zijde van Japanse vissers, kreeg in sep tember vorig jaar een lek in zijn reactor bij het begin van zijn eerste en laatste proefvaart op zee. REYKJAVIK (AP). Ijsland is van plan om zijn visserijgrens later dit jaar uit te breiden tot 200 zeemijlen, zo is gisteren vernomen in kringen van het nationale politieke comité. Vastgesteld moet nu worden of het vervoer van de gewonde terroristen grondwettelijk juist is geweest. De arts dr. Zetterström die de verantwoording droeg voor één van hen, Hanna Krabbe, verzette zich tot op het laatste moment tegen een transport van haar naar Duits land. De regering, bij monde van minis ter Anna Greta Lei jon, beriep zich op de zogenoemde terroristenwet en dwong de arts toe te geven. De terroristenwet, die sedert ruim een jaar van kracht is, maakt het mogelijk ongewenste vreemdelingen zonder enige vorm van proces over de grens te zetten. Deze wet werd gisteren voorlopig ver lengd. Grondwettelijk is het echter ver boden gewonde gevangenen te vervoeren zonder toestemming van de behandelen de geneesheer. Dr. Zettershöm verwees ernaar dat dit niet alleen een juridisch probleem is, maar tevens een ethisch. Ook de verkla ring van Genève van 1948 wijst erop dat de gezondheid van de patiënt op de eerste plaats komt, zo zei hij. Hanna Krabbe heeft het transport overleefd, maar Siegfried Haussner, een andere terrorist, overleed aan zijn verwondingen kort na aankomst in een Duits gevange nisziekenhuis. De regering houdt voet bij stuk dat de terroristenwet van toepas sing was en derhalve moet nu de justi- tie-ombudsman een oordeel vellen. Onze zegsman werkt bij een bedrijf in Zaanstad, heeft een Nederlandse vrouw en twee kinderen, is 38 jaar oud en woont al ongeveer vijf jaar in Neder land. In die vijf jaar is hij regelmatig naar Spanje teruggeweest, bleef ook wel op de hoogte van de ontwikkelingen in zijn vaderland, maar hield zich betrek kelijk afzijdig. Hij is niet politiek georganiseerd en is Een verkenningsvliegtuig van de Ame rikaanse marine is maandag getroffen door kogels tijdens een vlucht over Cambodjaanse kanonneerboten, die de Mayagüez hadden opgebracht. Dit is uit regeringskringen in Washington verno men. Het toestel had slechts lichte scha- De jongeman sloeg toe toen Demirel de pers inlichtte over een kabinetsverga dering die hij juist achter de rug had. De aanvaller, Vural Onsel, werd door journalisten overmeesterd en aan de po litie uitgeleverd. Dit is de eerste maal dat een Turkse premier geconfronteerd wordt met li chamelijk geweld sinds er 11 jaar gele den een moordaanslag op de inmiddels overleden Ismet Inonu werd gepleegd. Volgens een regeringsverklaring die enkele uren na het incident werd uitge geven waren er vier hechtingen in de neus van de premier aangebracht. Er waren ook andere kleine littekens en blauwe plekken op zijn gezicht, maar Demirels gezondheidstoestand was over het geheel genomen gunstig. De verklaring wees de 34-jarige Onsel aan als de schuldige. Hij werd omschre ven als een werkloze Turk die betrok ken is bij de jeugdafdeling van de grote oppositiepartij van de voormalige pre mier Bulent Ecevit, de republikeinse volkspartij. Over de ontwikkelingen in zijn land is hij pessimistisch. „Ik denk dat het lan ger gaat duren dan sommigen aanne men. En als er iets gebeurt, dan zal het niet geleidelijk gaan, maar in een uit barsting, zó, boem. Het ongewapende verkenningsvliegtuig vloog in de Golf van Thailand over de Mayagüez en de begeleidende Cambod jaanse schepen enkele uren nadat de Cambodjanen de Mayagüez hadden geënterd. nk te Mul- g be- ir van :uden- moet ’hare- raagd, inum- wilde •anke- n op „voor ligend 1 ver- Hij noemt een aantal gevallen waarbij hij zelf met een dergelijk politie-optre den is geconfronteerd in één geval liep hij ook schoppen op. Van een ken nis hoorde hij gevallen van nog veel drastischer optreden. Een van diens vrienden was na een verblijf in de gevangenis gedeeltelijk verlamd. Volgens de bekendmaking zal de 52- jarige generaal Anaya, die in december 1973 door de toenmalige president Péron werd benoemd, vervangen worden door generaal Alberto Numa Laplane- Hoewel geen reden is gegeven voor Savino’s verzoek menen politieke waar nemers te moeten aannemen, dat de wijziging ten doel heeft, krachtiger steun van de militairen te verkrijgen voor de Peronistische regering. Van de 50-jarige generaal Numa Laplane is be kend, dat hij nauwe betrekkingen on derhoudt met de hoogste raadgevers van president Maria Estela Péron. SALISBURY. (Reuter) De Rhodesi- sche commissie voor gerechtigheid en vrede heeft gisteren een rapport gepu bliceerd waarin het Rhodesische leger wordt beschuldigd van het deporteren en folteren van Afrikanen- De veilig heidstroepen in Noordoost-Rhodesië heb ben bij hun actie tegen opstandelingen opzettelijk dorpen en huizen aangevallen en eigendommen en oogsten vernield, aldus het rapport. Amerikaanse verkenningsvliegtuigen hebben vastgesteld dat de Mayagüez voor anker is gegaan bij het eiland Koh Tang, 30 mijl uit de kust van Cambodja. Maandag verklaarde de woordvoerder van het Witte Huis, Ron Nessen, dat de Mayagüez was opgebracht naar de Cam bodjaanse haven Kompong Som. Cambodja als Zuid-Vietnam aanspraak maakten. Het toenmalige staatshoofd prins Norodom Sihanoek bepaalde in 1969 dat de Cambodjaanse territoriale wateren een 12 mijlszone langs de kust beslaan. De regering van Lon Nol, die het daaropvolgende jaar aan de macht kwam, heeft het beleid van Sihanoek op dit punt nooit gewijzigd en aangenomen wordt dat ook de nieuwe machthebbers van een 12 mijlszone uitgaan. Een woord voerder van het Witte Huis zei gisteren dat een 12 mijls-zone niet internationaal wordt erkend. Veel landen houden een zone van drie mijl aan voor de territoriale wateren. De Verenigde Sta ten gaan ervan uit dat de Mayagüez in internationale wateren voer, op weg van Hongkong naar Thailand, aldus Nessen. Ford wordt voortdurend op de hoogte gehouden van de verwikkelingen rond het schip. Gisterochtend vroeg belegde hij na telefonisch overleg met minister van Defensie Schlesinger opnieuw een bijeenkomst van de nationale veilig heidsraad. Nessen zei tegen verslaggevers dat Ford eerst het congres zou raadple gen als hij zou besluiten tot het gebruik van geweld. De situatie was uit de hand gelopen na een demonstratie van de stakers maandagmiddag. Er werden vernielingen aangericht en Panguna werd in feite van de buitenwereld afgesloten door het vernielen van de toegangswegen met behulp van bulldozers. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De mijn is eigen dom van een dochteronderneming van de Britse Rio Tinto Zinc-groep. (Door Peter Wolfsbergen) Regelmatig komen de laatste dagen berichten binnen die melding maken van groeiende onrust en spanning in Spaans Baskenland. Onze redacteur in Barcelona meldde begin deze week nog, dat de vrees dat dit gebied op weg is een „tweede Ulster” te worden steeds meer gestalte aanneemt. Een vrees, die ons gisteren nadrukkelijk werd bevestigd door een in Neder land werkende Spanjaard, die, zeer gespannen en boos, begin deze week terugkeerde uit San Sebastian van een korte vakantie. den een Zuidkoreaans vrachtschip heeft beschoten in de Golf van Thailand, maar dit schip niet heeft aangehouden. Een schip onder Panamese vlag werd wel aangehouden en 36 uur vastgehou den. Hij kon niet zeggen waarom de Amerikaanse inlichtingendiensten na de ze incidenten niet hadden gewaarschuwd voor moeilijkheden in de Golf van Thai land. De democratische senator Robert Byrd, plaatsvervangend fractieleider in de senaat, zei gisteren dat de Verenigde Staten een ultimatum moeten stellen, van bijvoorbeeld 48 uur, en dan moeten overgaan tot maatregelen om het schip terug te krijgen. Sommigen senatoren vielen hem bij, maar anderen drongen aan op voorzichtigheid en op een diplo matieke benadering van het incident. President Ford probeert langs diplo matieke kanalen te bewerkstelligen dat de Cambodjanen het 10.000 ton metende vrachtschip vrijgeven. Algemeen wordt aangenomen dat de besprekingen via Peking lopen, waar de Amerikanen een verbindingsbureau hebben en waar ook Cambodja over goede contacten be schikt (Van onze correspondent) DEN HAAG. De staatssecretarissen Mejjer (CRM) en Hendriks (Volksgezond heid) gaan een college instellen voor immateriële hulp aan verzetsmensen en vervolgingsslachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Het college moet de be hoefte aan deze hulp (voornamelijk kli nisch en ambulant) bestuderen. Men weet te weinig over de afstem ming op elkaar van medische, psycho therapeutische en sociale voorzieningen. Het college moet er naar streven de benodigde afstemming tot stand te brengen, alsmede de kwaliteit van het werk te verhogen. Het college moet ernaar streven de zal geven en binnen twee jaar met een eindadvies moet komen, bestaat uit een algemeen medicus, een psychiater, een klinisch of sociaal psycholoog, een maat schappelijk werker, drie hulpverleners van respectievelijk de Stichting 40-45, het Joods Maatschappelijk Werk en de Stichting Pelita, een organisatiedeskun dige, alsmede vertegenwoordigers van de ministeries van CRM, Defensie en Volks gezondheid. De onthulling kwam nadat de com missie voor de visserij grenzen gisteren in Reykjavik bijeen was gekomen om te worden ingelicht over een recente wet van de zeeconfefentie van Genève. Na de bijeenkomst gisteren zei premier Geir Hallgrimsson dat Ijsland zijn positie nauwkeurig zal bestuderen alvorens een datum vast te stellen voor de uitbreiding van de visserij grenzen. In september 1972 heeft Ijsland al eerder zijn visserij grenzen uitgebreid van 12 tot 50 mijl. Daar kwamen toen meningsverschillen met verscheidene landen uit voort, vooral met Groot- Brittannië en West-Duitsland. - ■- /-*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3